PDA

Zobacz pełną wersję : Drukarka do studia. Jaką kupić?



Darexm1
24-09-2012, 16:49
Witam!
Mam zamiar rozpocząć małą działalność gospodarczą i zastanawiam się jaką kupić drukarkę do studia, ( do druku "odbitek" paszportowych legitymacyjnych itp.) i tak myślę nad zakupem:
-Canon ix7000
-Canon Pro 1
-Epson R2000
-DNP-DS40
Do plujek oczywiście obowiązkowy CISS i jakiś dobry zamiennik tuszu coś w stylu Lysona. Bo na oryginałach dużo nie zarobie. A że wszystkie plujki mają tusze pigmentowe więc nie będzie tak blakło ( przynajmniej tak słyszałem ) No i to pytanie gdzie dobry zamiennik do canona można dostać bo zamienników epsona jest dużo.
Ale czy może lepiej opłaca się zakupić DNP (jednak to już sublimacja), tylko jak kupię DNP to max format jest 21x15 i przy zmianie formatu ciągła wymiana folii i papieru:(
Prosił bym o podpowiedz osób trochę orientujących się w temacie.

I jak ktoś się oriętuję mniej więcej w cenie odbitki z plujek( cena samego tuszu) to też chętnie przeczytam porównania. Najlepiej porównanie oryginału i zamiennika.
Pozdrawiam

GoOrange
25-09-2012, 19:35
Czy nie za dobre to drukarki do dowodowych czy legitymacyjnych fot? Taki Epson L800 nie wystarczy?

Darexm1
25-09-2012, 22:49
ale nie tylko na tym dowodowe się bedą drukować :) bo myślę też nad jakimiś foto-książkami

strideer
25-09-2012, 23:05
Jak chcesz foto-książki, to pigment chyba niezależnie od modelu drukarki zawsze będzie droższą opcją. L800 to chyba najfajniejsza opcja na sprzęt do punktu usługowego. Pigment mógłbyś mieć dodatkowo, dla bardziej wymagających klientów, o ile znajdziesz takich, którzy będą chcieli płacić więcej za taką jakość.

Darexm1
25-09-2012, 23:20
a oriętujesz się w cenach takich wydruków??

strideer
25-09-2012, 23:50
Na pigmencie? Obok jest wątek o drukarce A3+ Canona Pro-1, ktoś dzisiaj wyliczał ile to dokładnie wychodzi. Mi, jak używałem Epsona R3000, to sam koszt materiałów do wydruku, nie licząc mojego czasu na przygotowanie zdjęcia (dopasowanie rozmiaru, ewentualne korekty kolorów pod profil, etc.) wychodził na poziomie około 12-15 zł za arkusz A4 na dobrym podłożu typu barytowego. Pewnie można taniej, ale mając w zasięgu ręki tak dobrą jakość, żal było korzystać z lżejszych podłoży czy zamienników oryginalnego atramentu.

k-9
26-09-2012, 00:14
ja jednak zdecydowanie odradzam ciss... Sama idea jest fajna, ale wykonanie zostawia jeszcze bardzo dużo do życzenia... Kupiłem ten zestaw do Canona ip4950... rurki jednak przeszkadzają, włażą w głowice i ją blokują... i może to spowodować uszkodzenie koszyka... Po 3dniach nie używania drukarki zaschła głowica... prawie na amen... i musiałem się mocno namęczyć aby ją udrożnić... Rurki stukają w pokrywę drukarki i trochę to irytuje... Zdecydowanie odradzam... Fakt tusze oryginalne są drogie... ale tylko na nich można uzyskać profesjonale wydruki (+odpowiedni papier). Do użytku domowego używam ActiveJet i jestem bardzoo zadowolony z tych tuszów. Nie zatykają dysz, wydruki są niezłe ;) i ładnie się trzymają papieru

Darexm1
26-09-2012, 14:29
no ja też mam ciss-a nawet w tym samym modelu i nie mogę na niego narzekać wszystko spisuje się naprawdę dobrze (może coś żle zainstalowałeś?) bo jak mam na oryginałach lecieć to jedynie DNP bo pluje to za drogo wychodzą

szym
27-09-2012, 16:05
Wypowiem się, bo pracuję na co dzień z połową sprzętów o których była tu mowa, więc coś tam wiem ;). Od razu uprzedzam, że firma w której obecnie pracuję jest oficjalnym dystrybutorem drukarek DNP i EPSON, a ponieważ mam też praktyczne doświadczenie z drukarkami innych firm i chemicznym minilabem więc, na ile to możliwe, postaram się być obiektywny :) W razie pytań wykraczających poza ramy dyskusji dotyczącej kwestii technicznych - służę pomocą na PW.

Wracając do tematu - zanim zdecydujesz się na którekolwiek z rozwiązań, przede wszystkim zastanów się na czym Ci najbardziej zależy. Jak wiadomo, jeśli coś jest do wszystkiego to jest... ;)

Jeśli zależy Ci na fotoksiążkach - DNP odpada. Tutaj pokusiłbym się o atramentówkę, tylko znowu powstaje pytanie na jakim formacie Ci zależy. Jeśli do A4 - tak jak pisze strideer - L800 będzie sensownym wyborem, pod warunkiem że nie zamierzasz drukować na barytach i ekstremalna trwałość wydruków nie jest dla Ciebie najistotniejsza (bo wtedy dobry pigment to minimum). Jeśli chcesz więcej niż A4 to z ekonomicznego punktu widzenia całkiem sensowne byłoby rozważenie czegoś co umożliwi Ci wydruk z roli (pigmentówki EPSON 4900 lub 7890). Większa drukarka jest droższa na start, ale potem zwraca ci się w koszcie tuszu (w porównaniu np. z R2000 czy R3000, do których tusz w przeliczeniu na ml wychodzi co najmniej 2 razy drożej niż w ww. ploterach).

Jeśli ważniejsza jest dla Ciebie amatorka i legitki - DNP jest obecnie pierwszym sensownym wyborem, potem długo nic. I wierz mi, a przez ostatnie 10 lat przewaliłem przez swoje ręce różne termosublimacje począwszy od pierwszych Olków i Mitsubishi (podłączanych wtedy jedynie przez SCSI ;)), przez SONY, Samsungi, HiTi, Shinko, Kodaki i inne wynalazki, aż po DNP DS40 i z czystym sumieniem mogę napisać, że w tej chwili to najlepsza drukarka termosublimacyjna na rynku ze wszystkich jakie drukują w formacie 10x15 na papierze i foliach podawanych z rolki. Prawie tak dobrą jakość wydruku dawało jeszcze kiedyś SONY, ale... interes SONY w segmencie drukarek termosublimacyjnych został przejęty przez DNP ;).

Nie wiem czy widziałeś, oprócz DS40 DNP ma jeszcze DS-RX1 - około 1k PLN tańsza, daje tańsze wydruki niż DS40. Nie ma jednak róży bez kolców - jest zdecydowanie wolniejsza (ok 14 sekund trwa wydruk 10x15cm vs ok 8 sekund w DS40) i nie ma formatu 15x23cm, zamiast tego maksymalny format w RX1 to 15x20cm. W jakości druku (kolory, ostrość detali) różnice są niewielkie, przy większości zastosowań pomijalne. I jeszcze jedno - papier do RX1 jest odrobinę cieńszy niż z DS40, ale jest to zauważalne tylko przy bezpośrednim porównaniu.

Aha, jeszcze jedno - zapomnij o zamiennikach i CISSach domowej produkcji. Z tego co piszesz - chcesz oferować wydruki za pieniądze. Osobiście uważam, że trzeba mieć naprawdę dużo odwagi (albo braku wyobraźni), żeby brać kasę za wydruki, co do których nie masz pewności czy wyblakną po miesiącu czy może po roku. Nie wspominając o kosztach i czasie, które wcześniej czy później przeznaczysz na doprowadzanie pozapychanej drukarki do poziomu używalności. Mało kto o tym myśli, decydując się na zamienniki, a fora pełne są żali i narzekań oszukanych przez CISS ;)

Arres
24-10-2013, 19:57
Jeśli drukarki DNP to pierwszy sensowny wybór,potem długo nic,to aż boję się pomyśleć,co oferują inne. Do amatorki to nawet jeszcze DNP się nada,ale do zdjęć legitymacyjnych? W żadnym wypadku. Właśnie się o tym boleśnie przekonałem. Na dołączonym do RX1 profilu kolorów,świetnie przerabia wszystkich na indian. Nawet po kalibracji,nie ma cudów - osoby o bladych karnacjach wychodzą strasznie,w tym zakresie kolorów te drukarki zwyczajnie gubią się w tonacjach i tworzą plamy.
I bynajmniej nie jest to specyfika tej posiadanej RX1, problematyczne zdjęcie na innej RX1 i DS40 wyszło tak samo źle.
Zdecydowanie radzę trzymać się od drukarek DNP z daleka. Nazywanie ich drukarkami profesjonalnymi to kpina.

szym
24-10-2013, 21:45
Jeśli drukarki DNP to pierwszy sensowny wybór,potem długo nic,to aż boję się pomyśleć,co oferują inne. Do amatorki to nawet jeszcze DNP się nada,ale do zdjęć legitymacyjnych? W żadnym wypadku. Właśnie się o tym boleśnie przekonałem. Na dołączonym do RX1 profilu kolorów,świetnie przerabia wszystkich na indian. Nawet po kalibracji,nie ma cudów - osoby o bladych karnacjach wychodzą strasznie,w tym zakresie kolorów te drukarki zwyczajnie gubią się w tonacjach i tworzą plamy.
I bynajmniej nie jest to specyfika tej posiadanej RX1, problematyczne zdjęcie na innej RX1 i DS40 wyszło tak samo źle.
Zdecydowanie radzę trzymać się od drukarek DNP z daleka. Nazywanie ich drukarkami profesjonalnymi to kpina.

Drukarki termosublimacyjne od ponad 12 lat są powszechnie stosowane przez zawodowych fotografów i laborantów w laboratoriach fotograficznych w całej Polsce. Na początku, ze względu na stosunkowo wysoki koszt wydruku 10x15cm służyły jedynie do realizacji ekspresowych zleceń na zdjęcia do dokumentów. Drukarki DNP oferują aktualnie najlepszy stosunek jakości wydruku do ceny drukarki i kosztów eksploatacji. Oprócz zakładów fotograficznych są także powszechnie stosowane we wszelkiej maści foto-kioskach, foto-budkach i innych zastosowaniach typowo eventowych. To, że komuś nie udaje się wydrukować na tych drukarkach zadowalających zdjęć nie czyni ich urządzeniami nieprofesjonalnymi.

Czy jest tajemnicą jak wyglądała procedura kalibracji drukarki? Czy przy jej okazji stworzony został indywidualny profil ICC tej drukarki?

Każda drukarka na generycznych profilach daje generyczne rezultaty, jednak większość użytkowników jest zadowolonych. Można ukręcić lepszy profil, choć te od producenta wcale nie są takie złe, a nawet najlepiej ukręcony profil dla termosublimacji nie zmieni magicznie ograniczeń jakimi obłożona jest ta technologia druku. Nie zapominajmy też, że na jakość wydruku, oprócz drukarki składa się także jakość materiału wejściowego w postaci zdjęcia cyfrowego i softu z jakiego drukujemy. Wydruki dobrze przygotowanych plików są porównywalne do odbitek z minilaba, choć o wyższości jednych nad drugimi decyduje zwykle subiektywna opinia - jedni preferują wydruki inni odbitki z minilabu. Poziom jest jednak podobny i zazwyczaj akceptowalny. Niestety, tak jak pisałem wcześniej, jest to jakość wystarczająca jedynie do niewymagającej amatorki i główek. Bardziej ambitni zawodowcy i amatorzy, szczególnie ci, którzy stawiają sobie poprzeczkę jakości wysoko lub są przyzwyczajeni do jakości wydruków pigmentowych mogą faktycznie czuć się*rozczarowani.

Arres
28-10-2013, 21:24
Kalibrację wykonywała dla nas osoba,która zawodowo się tym zajmuje. Jak to dokładnie robiła,nie powiem. To co wiem to,że zdalnie łączyła się z naszym komputerem,sama sobie wydrukowała stosowne zdjęcia,te zdjęcia wysłaliśmy pocztą i na ich podstawie utworzony dla nas został profil ICC dla tej drukarki. Profilaktycznie dodam,że ta osoba na pewno dobrze zna się na swojej pracy i jak na razie wszystko,co od niej usłyszeliśmy,w pełni się sprawdziło.
Od drukarek DNP nie oczekujemy cudów. Nie liczymy na to,że każdy zawodowy fotograf otrzyma u nas zdjęcia o idealnej kolorystyce. Jednak problemy,które znaleźliśmy przy okazji drukowania zdjęć do dokumentów,zdecydowanie nas od tego sprzętu odrzuciły. Sprzęt tej klasy i w takiej cenie nie powinien stwarzać takich problemów. Co jednak możemy o nim myśleć,gdy nawet serwisant tego sprzętu,widząc identyczne efekty na zdjęciu drukowanym na jego RX1 i DS40 rozkłada ręce i stwierdza,że ten sprzęt tak ma?

Errata: wygląda,że nie mogę tu dodawać zdjęć,więc poniższy tekst nie zostanie zobrazowany :(
Żeby nie być gołosłownym,mała prezentacja efektów.
Do testu użyłem wycinka twarzy,dzięki temu nikt nie będzie miał zastrzeżeń,że wykorzystuję czyjś wizerunek. Zdjęcie nie było poddane żadnej innej obróbce poza wycięciem tego fragmentu. Mam nadzieję,że będzie można dostrzec,w czym jest problem.
W ramach efektów mamy:
1 lewo,góra - DNP RX1 bez profilu
2 prawo góra - DNP RX1 oryginalnie dołączony profil kolorów
3 lewo dół - DNP RX1 kalibrowany profil
4 prawo dół - Canon Selphy, absolutnie nic nie robione w kwestii kolorów,jak się zainstalowała drukarka,tak wyszło.
No i właśnie - bez problemu można dostrzec,że jedynie tania,ponoć amatorska drukarka jest w stanie poradzić sobie z czymś takim. Owszem,kolorystyka nie jest idealna,ale chociaż twarz wygląda jak twarz. Efekt z DNP DS-RX1? - nie można tego określić inaczej niż tragedia.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://zapodaj.net/fd9df5cea9227.jpg.html)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://zapodaj.net/1a8a8e5f5b785.jpg.html)

szym
29-10-2013, 11:38
Kalibrację wykonywała dla nas osoba,która zawodowo się tym zajmuje. Jak to dokładnie robiła,nie powiem. To co wiem to,że zdalnie łączyła się z naszym komputerem,sama sobie wydrukowała stosowne zdjęcia,te zdjęcia wysłaliśmy pocztą i na ich podstawie utworzony dla nas został profil ICC dla tej drukarki. Profilaktycznie dodam,że ta osoba na pewno dobrze zna się na swojej pracy i jak na razie wszystko,co od niej usłyszeliśmy,w pełni się sprawdziło.

Z zamieszczonych poniżej zdjęć wygląda na to że profil faktycznie ukręcony został poprawnie i daje lepsze (wierniejsze) odwzorowanie barw drukowanego pliku.


Od drukarek DNP nie oczekujemy cudów. Nie liczymy na to,że każdy zawodowy fotograf otrzyma u nas zdjęcia o idealnej kolorystyce. Jednak problemy,które znaleźliśmy przy okazji drukowania zdjęć do dokumentów,zdecydowanie nas od tego sprzętu odrzuciły. Sprzęt tej klasy i w takiej cenie nie powinien stwarzać takich problemów. Co jednak możemy o nim myśleć,gdy nawet serwisant tego sprzętu,widząc identyczne efekty na zdjęciu drukowanym na jego RX1 i DS40 rozkłada ręce i stwierdza,że ten sprzęt tak ma?

Zgadzam się, że drukarki termosublimacyjne mają pewne ograniczenia, ale w przypadku urządzeń DNP, a szczególnie DS40 trudno mówić o złej jakości wydruków. Na tle pozostałych urządzeń termosublimacyjnych dostępnych aktualnie na rynku drukarki DNP oferują wysoką jakość i bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Wiem co mówię, bo przez ostatnie 12 lat pracowałem z drukarkami termosublimacyjnymi do zdjęć różnych producentów chyba po każdej stronie barykady (jako fotograf, laborant, sprzedawca i serwisant). Każda ma jakieś swoje wady i zalety, ale DS40 to obecnie naprawdę pierwsza liga i trudno mi uwierzyć, że po prawidłowym ustawieniu moze dawać tak złe rezultaty jakimi je Pan opisuje. Chyba, że była konfigurowana nieodpowiednio (lub nie była konfigurowana wcale).

Jest jednak różnica pomiędzy wydrukami uzyskiwanymi z drukarek DS-RX1 i DS40, znowu nie wszyscy ją dostrzegają. Wydruki z DS40 cechuje odrobinę lepsze odwzorowanie szczegółów w cieniach i światłach (co może być kluczowe przy drukowaniu zdjęć ślubnych) oraz lepsza neutralność tonalna w przypadku zdjęć czarno-białych, co wskazywałoby na lepszą kalibrację i profil ICC od producenta, już po wyjęciu z pudełka. Sam producent nie ukrywa tych różnic wyraźnie pozycjonując wyżej modele DS40 i DS80 jako rozwiązania dedykowane do ślubów, portretów, zdjęć studyjnych i główek, modelowi DS-RX1 zostawiając rolę wydajnej drukarki do eventów, foto-budek, foto-kiosków oraz mniej wymagających wydruków zdjęć amatorskich.


Errata: wygląda,że nie mogę tu dodawać zdjęć,więc poniższy tekst nie zostanie zobrazowany :(
Żeby nie być gołosłownym,mała prezentacja efektów.
Do testu użyłem wycinka twarzy,dzięki temu nikt nie będzie miał zastrzeżeń,że wykorzystuję czyjś wizerunek. Zdjęcie nie było poddane żadnej innej obróbce poza wycięciem tego fragmentu. Mam nadzieję,że będzie można dostrzec,w czym jest problem.
W ramach efektów mamy:
1 lewo,góra - DNP RX1 bez profilu
2 prawo góra - DNP RX1 oryginalnie dołączony profil kolorów
3 lewo dół - DNP RX1 kalibrowany profil
4 prawo dół - Canon Selphy, absolutnie nic nie robione w kwestii kolorów,jak się zainstalowała drukarka,tak wyszło.
No i właśnie - bez problemu można dostrzec,że jedynie tania,ponoć amatorska drukarka jest w stanie poradzić sobie z czymś takim. Owszem,kolorystyka nie jest idealna,ale chociaż twarz wygląda jak twarz. Efekt z DNP DS-RX1? - nie można tego określić inaczej niż tragedia.
Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - fd9df5cea9227.jpg (http://zapodaj.net/fd9df5cea9227.jpg.html)
Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - 1a8a8e5f5b785.jpg (http://zapodaj.net/1a8a8e5f5b785.jpg.html)

Z tego co widzę najwierniejsze odwzorowanie wydaje się dawać RX1 z indywidualnym profilem ICC. Wydruk z Selphy jest wyprany z kontrastu i nasycenia względem zarówno pliku źródłowego jak i wydruków z RX1, co może się bardziej podobać w przypadku zdjęć do dokumentów, szczególnie gdy na twarzy fotografowanej osoby widoczne są plamy, defekty czy po prostu oznaki upływu lat. By upiększyć lub wygładzić skórę fotografowanej osoby fotografowie czy edytorzy stosują przeróżne zabiegi, od fizycznego pudrowania czy delikatnego makijażu, przez umiejętny subtelny (lub nieumiejętny ekstremalny) retusz po najzwyklejsze zmniejszanie nasycenia i kontrastu na poziomie edycji lub samego druku. Aby uzyskać podobny efekt na drukarce DNP można w ustawieniach sterownika w zakładce Option w sekcji Color Adjustment wybrać ustawienie ICM & Diver, co aktywuje możliwość wprowadzania korekcji w zakładce Color Adjustment, gdzie przy pomocy indywidualnych korekcji dla kanałów RGB możemy korygować parametry wydruku w zakresie regulacji gammy (Gamma), jasności (Brightness) i kontrastu (Contrast) i nasycenia (Chroma). Proponuję zacząć od ustawień: Chroma: -5, Contrast: -20 by przy kolejnych wydrukach zmieniając dalej te parametry, metodą prób i błędów uzyskać pożądany efekt. W przypadku drukowania zdjęć do dokumentów, by uzyskać większą ostrość i płynność tonalną wydruku, warto też ustawić rozdzielczość 600 x 600dpi.

Arres
29-10-2013, 13:53
Niestety problem w tym,że z tak dobrą oceną drukarek DNP zgodzić się nie mogę. Naprawdę doceniam ich wiele zalet,jednak wciąż twierdzę,że mają wadę,która dyskwalifikuje je jako drukarki profesjonalne. Widzę jednak,że nie zrozumieliśmy się w kwestii,gdzie jest problem. Po ponad miesiącu walki z tym sprzętem,wliczając w to także druk przykładowego,problematycznego zdjęcia w obecności i na sprzęcie serwisanta tychże urządzeń,twierdzę,że drukarki te zwyczajnie gubią się przy tonacjach twarzy osób z jasną karnacją. Wydruk z Selphy owszem nie jest idealny kolorystycznie,ale w jego przypadku tego urządzania jestem przekonany,że efekty można poprawić,w podobną opcję przy DNP niestety już nie wierzę. A z racji faktu,że wcześniej nie znalazłem żadnej negatywnej opinii o tym sprzęcie,piszę by ostrzec innych. Mam nadzieję,że dzięki temu ktoś myślący o podobnym sprzęcie,najpierw sam zobaczy,jak radzi on sobie właśnie w "najtrudniejszym" dla niego przypadku.
Różnice między DS40 i RX1? - nie zamierzam udawać eksperta w przypadku pierwszej z nich,jednak gdy widziałem wydruk problematycznego zdjęcia także na niej i był praktycznie identycznie skaszaniony,a sam serwisant rozłożył ręce i stwierdził,że widać ten sprzęt tak ma,to co mogę myśleć o jej jakości?
Dziękuję za informacje jak uzyskać na RX1 efekt podobny do tego z Selphy,problem jednak w tym,że po pierwsze nie o to mi chodzi,po drugie niestety te rady donikąd nie prowadzą. Jasność,kontrast czy rozdzielczość nie mają tu znaczenia, to już też testowaliśmy. RX1 i jasne twarze to ciągłe zmagania z różnymi plamami i twarze wyglądające tak nienaturalnie,że wręcz wstyd takie zdjęcie wydać klientowi. Mylę się twierdząc,że coś takiego nie powinno występować na sprzęcie mającym opinię profesjonalnego?
Na koniec dodam tylko,że naprawdę z radością przekonałbym się,że nie mam racji i że da się RX1 zmusić do przyzwoitego drukowania zdjęć dokumentowych,niestety nadzieję,że to możliwe,dawno straciłem.

szym
29-10-2013, 16:28
Nie spotkałem się jak dotąd z tak nierozwiązalnymi problemami dotyczącymi wydruków zdjęć na drukarkach DNP. Przyczyna może leżeć faktycznie po stronie sprzętu, oprogramowania czy profilu, ale także jakości materiału wejściowego czy błędów po stronie użytkownika. Niestety bez dokładnej analizy przepływu pracy w tej konkretnej sytuacji i oryginalnych plików wejściowych oraz przeprowadzenia prób we własnym zakresie prawdopodobnie nie będę w stanie znaleźć przyczyny problemów z wydrukami jakie Pan opisuje. Jeśli jest Pan zainteresowany pomocą w tej sprawie zapraszam na PW.

Arres
30-10-2013, 10:11
Niestety zakładanie problemów po stronie sprzętu,oprogramowania,profilu,jakości materiału wejściowego czy błędów ze strony użytkownika raczej trzeba wykluczyć. Z racji faktu druku przy serwisancie i na jego sprzęcie otrzymanie tak samo kiepskich efektów na kilku DNP wymagałoby co najmniej zarzucenia mu niekompetencji.
Ponadto wykluczam błąd w profilu,skoro nawet przy druku na innym profilu plamy powstają w tych samych miejscach.
Jakość materiału wejściowego? Skoro to sprzęt profesjonalny,to zdjęcie,które normalnie wyszło na co najmniej 2 innych urządzeniach,tu także powinno wyglądać chociaż przyzwoicie.

kaindox
05-01-2014, 19:14
Z tego co widzę najwierniejsze odwzorowanie wydaje się dawać RX1 z indywidualnym profilem ICC.
Tu trzeba naprawdę bardzo dużo dobrej woli (ewentualnie jakieś zaburzenia postrzegania barw ;-) ) żeby nie zauważyć że w tym przypadku selphy dała o wiele bardziej zbliżone do materiału źródłowego efekty.

czornyj
01-02-2014, 10:37
Dobra, dobrałem się wreszcie do DNP DS-RX1 i ogarnąłem temat. Sterownik tego czegoś to hydrozagadka, poprawienie liniowości wymaga zmasowanego ataku ale w końcu się udało.

DNP na oryginalnej tragedii profilopodobnej - zmasakrowane światła, totalny burak, dominanta w neutralach, chory kontrast:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/u/19059944/dnp2.jpg)

po profilowaniu:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/u/19059944/dnp1)

oryginał:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/u/19059944/ECItest_sRGB.jpg)
Swoją drogą nie wiem co kierowało DNP podczas tworzenia generycznego profilu - albo narąbali się podczas jego tworzenia, albo chcieli się ukarać.

endi_garnek
22-09-2014, 21:29
Swoją drogą nie wiem co kierowało DNP podczas tworzenia generycznego profilu - albo narąbali się podczas jego tworzenia, albo chcieli się ukarać.

Jest możliwość abyś udostępnił ten profil ?

Koper
07-12-2015, 14:15
Pozwolę sobie odkopać wątek, bo nie znajduje nic świeższego na temat drukarek termosublimacyjnych.
Potrzebuje drukarki na imprezy firmowe, wesela itd. Atramentówki nie dają rady, druk 10x15 to minimum 45 sekund,
do tego nawet satyny czy półmaty kleją się jeszcze przez kilka minut. Wyrok zapadł, muszę się polubić z termosublimacją.
Czy da się uzyskać jakość odbitki porównywalną do sensownego labu?
Proszę o porady co wybrać i jak ujarzmić potwora. Odbitki głównie 10x15, ale 15x23 też bym nie pogardził.
Obciążenie 2-3 imprezy w miesiącu, po 200-300 odbitek.
Póki co rozważam DNP DS40 i DS620, ale jestem otwarty na wszelkie inne propozycje.
Może ktoś jest w stanie wypunktować czym różnią się te drukarki, ale tak konkretnie,
bez marketingowego bełkotu.
Za wszelkie rady, przemyślenia, doświadczenia będę bardzo wdzięczny.

jacekb
07-12-2015, 18:21
Ja już od dłuższego czasu walczę z zielonym zafarbem na L800. Ma ktoś jakieś rady. Zmieniło się ostatnio co w tym temacie?

Merde
07-12-2015, 19:22
Ja już od dłuższego czasu walczę z zielonym zafarbem na L800. Ma ktoś jakieś rady. Zmieniło się ostatnio co w tym temacie?
Mam to samo, pewnie oprofilowanie rozwiązało by problem. Ale czasu i motywacji brak...

robson999
07-12-2015, 19:56
Mam to samo, pewnie oprofilowanie rozwiązało by problem. Ale czasu i motywacji brak...

No to lepiej męczyć się z zafarbami?:shock:

--- Kolejny post ---


Ja już od dłuższego czasu walczę z zielonym zafarbem na L800. Ma ktoś jakieś rady. Zmieniło się ostatnio co w tym temacie?

Drukarkę masz oprofilowaną i gotową do prawidłowej pracy?

mkamelg
08-12-2015, 01:36
Oprofilowywanie tej drukarki (Epson L800) jest problematyczne. Komuś się to udało (patrz ostatni post pod poniższym odnośnikiem) ale musiał się nieźle nakombinować.

Profiling of Epson L800 with ColorMunki Photot: Printers and Printing Forum: Digital Photography Review (http://www.dpreview.com/forums/thread/3563749)

Merde
08-12-2015, 12:14
No to lepiej męczyć się z zafarbami?:shock:
Profilowanie chyba ma sens tylko wtedy, kiedy monitor również jest skalibrowany/oprofilowany.
A tu mam wątpliwości czy chcę, bo mam już bodaj siedmioletnie Eizo szerokogamutowe, a te ponoć po kalibracji dają pod systemem zbyt jaskrawe, nasycone kolory. A ja na tym monitorze robię wszystko, również gram... Muszę to przedyskutować z Czornyjem najpierw.

2marekm
17-07-2016, 20:22
Czy ktoś z szanownych forumowiczów używa drukarki termosublimacyjnej Mitsubishi CP-K60DW-S ?
Cena około 2800 zł, a więc zakup akceptowalny, aby pozbyć się problemów z tuszami w atramentówce.

2marekm
19-07-2016, 12:45
Nikt z forumowiczów nie ma takiej drukarki.
To może coś na temat DNP DS620, chociaż jest droższa.
Tak mało jest informacji na temat drukarek termosublimacyjnych.

szym
21-07-2016, 12:23
Ja mam DNP DS620. Jestem potencjalnie nieobiektywny bo pracuję w firmie która je sprzedaje. Mimo to, moje prawie 20-letnie doświadczenie w pracy z drukarkami termosublimacyjnymi (Olympus, Mitsubishi, SONY, Samsung, Hi-Ti, Shinko / Sinfonia, Canon) w zastosowaniach foto jako użytkownik (główki, studio i amatorka) oraz serwisant tych urządzeń daje mi jakiś punkt odniesienia. Moim zdaniem aktualnie DS620 to najlepsza drukarka foto w swojej klasie - wysoka ostrość, ładne przejścia tonalne oraz szczegóły w światłach i cieniach (jak na termosublimację), szybkość druku, prawie idealny połysk (zauważalnie lepszy niż w DS40), funkcja przewijania i druk kilku formatów z jednego papieru i folii, gwarancja na głowicę na 100tys wydruków i przemyślana konstrukcja samego urządzenia. Jakbyś miał jakieś konkretne pytania to pisz.

2marekm
22-07-2016, 19:17
Brzmi to bardzo obiecująco. Dość już mam atramentówek Canona z mikroskopijnymi tuszami w powalającej cenie.
Trzeba zapłakać przy kupnie...cena :), ale potem już sama przyjemność.
Większość zdjęć dla siebie i rodziny drukuję w formacie 15x21, a więc ta drukarka to ideał dla mnie.
Czy do tej drukarki jest program do drukowania ? Jeśli tak, to czy można w nim zainstalować plik ICC ?
Z tym ICC to na wszelki wypadek, gdyby coś było nie tak, ponieważ posiadam ColorMunki Photo.
Widziałem wydruki z DS40, czy grubość papieru jest taka sama ? Jeśli tak, to super.
Większość zdjęć dla siebie i rodziny drukuję w formacie 15x21, a więc ta drukarka to ideał dla mnie.

szym
23-07-2016, 22:35
Do drukarek DNP jest darmowy soft Hot Folder Print, wygląd i możliwości na screenach tu: DNP HOT FOLDER PRINT - darmowe oprogramowanie do automatycznego drukowania zdjęć z ramkami (http://sklep.medikon.pl/dnp-hot-folder-print), drukowanie sprowadza się do skopiowania zdjęć do konkretnego folderu. Ma możliwość zapinania profili ICC, z tym że profile producenta są całkiem niezłe, a z ColorMunki raczej trudno wycisnąć więcej z termosublimacji.

2marekm
27-07-2016, 19:38
DPN DS620 już stoi w regale. Niestety w firmie Szymona aktualnie nie było, a więc kupiłem u konkurencji z wkładem /papier + folia/ w dobrej cenie. Co tu dużo gadać....bajka. Tak jak napisałem w poście wyżej "Trzeba zapłakać przy kupnie...cena , ale drukowanie to już taniocha i sama przyjemność" :).
Dziękuję Szym.

2marekm
12-01-2018, 11:15
Drukarka termosublimacyjna DNP DS620.
Po użyciu materiałów eksploatacyjnych z innego kartonu, zmieniła się nieznacznie kolorystyka wydruków.
W związku z tym mam pytanie.
Czy możliwym jest, aby materiały eksploatacyjne z innej serii produkcji mogły powodować różnice kolorystyczne ?
Czy wskazanym jest oprofilowanie drukarki po każdym użyciu nowego kartonu z papierem i folią ?

W zainstalowanym programie do drukowania "DNP Hot Folder Print v. 2.3.0.4" w zakładce ICM dla mojej drukarki jest 5 profili ICC
Dlaczego jest ich 5, i którego ICC należy używać.

MoonWind
26-01-2018, 23:08
Nie wiem skąd masz 5 plików profili, ja mam profil DS620_141105-7 w pliku DS620-R0.
Tak, papier może się różnić, myślę że bardziej mają wpływ na barwy żelowe folie.
Przy Selphy też miałem taki przypadek, przy DNP jeszcze nie.
Profil firmowy od DNP wg mnie jest średni, ale jakoś nie chciało mi się zrobić nowego, obdarowani zdjęciami i tak nie widzą różnicy.

2marekm
27-01-2018, 11:57
Poprzednia wersja programu miała jeden plik, już nie pamiętam jaki. Natomiast ostatnia ma 5 profili ICC.466

MoonWind
27-01-2018, 22:41
Ja testowałem jeszcze ten (PD)_PIE_KC jest do ściągnięcia oddzielnie na europejskiej stronie DNP u mnie dodawał zielono siny zafarb i na podglądzie na ekranie i identyczny na wydruku.
Czasami myślę że Ci co robią te profile u producenta albo się na tym nie znają, albo nie potrafią później napisać w dokumentacji po co coś stworzyli i do czego tego użyć.
Pozostałych profili które masz ja nie znam.
Chyba wyciągnę jutro CM i Agryl i zmuszę się do zrobienia profilu albo w poniedziałek...

szym
29-01-2018, 10:21
Czekam na informację od producenta.
W międzyczasie sprawdź, który z profili daje najlepsze rezultaty. Jeśli żaden Cię nie zadowala, to znaczy, że Twoje wymagania są wyższe i trzeba zrobić indywidualny profil.

MoonWind
30-01-2018, 03:05
Zrobiłem profil do mojego papieru i żelu, jestem zadowolony, lepszy niż ten z aplikacji. To co na ekranie w proofingu to na zdjęciu.
Jak masz ochotę to sobie zainstaluj i sprawdź może twoja rolka żelu też będzie z nim działać.
DP-DS620_6x8_20180129_1056.icm (https://www.dropbox.com/s/e44k2qkkgg0bnlp/DP-DS620_6x8_20180129_1056.icm?dl=0)

2marekm
04-02-2018, 16:45
Dziękuję.
Z ciekawości zapytam...jakim kalibratorem dysponujesz i jakiego softu używasz ?

MoonWind
04-02-2018, 22:53
Mam ColorMunki Photo i oprogramowanie i1Studio, używam też oprogramowania Agryll (https://www.argyllcms.com/) (to zestaw wielu programów) jak chcę się pobawić z dokładnym profilem.
Trzeba być cierpliwym aby je poznać bo ten pakiet programów działa w trybie tekstowym i przeczytać dużo dokumentacji (na początku nic nie jest intuicyjne), za to można szaleć z ilością próbek barw do zeskanowania.
i1Studio ogranicza możliwości do 100 próbek, chociaż zawsze można wykonać poprawę przed chwilą zrobionego profilu co daje kolejne próbki lub zbudować paletę na podstawie konkretnego zdjęcia co daje kolejne próbki. Tyle że nie mamy wpływu na to co to są za próbki za to w Agryll można sobie zdefiniować samemu.

Ten załączony wyżej był robiony w i1Studio.
Jak się zmuszę do Agrylla to załączę też taką wersję.

Do profilu sceny (barwy w danym oświetleniu) jak robię coś co ma być na zdjęciu w barwach autentycznych np. ceramika i szkliwienia na niej to używam ColorChecker Passport

Podsumowując ColorChecker Passport (do zdjęcia) + ColorMunki Photo + i1Studio/Agryll (do monitor/drukarka)

szym
Tak z ciekawości producent (DNP) odpowiedział Wam, który firmowy profil do czego stosować?

szym
12-02-2018, 13:12
szym
Tak z ciekawości producent (DNP) odpowiedział Wam, który firmowy profil do czego stosować?

Mam odpowiedź od producenta. Tak jak przypuszczałem - Hot Folder Print to produkt oferowany na cały świat, więc w niektórych wersjach jest więcej profili dedykowanych do papierów dostępnych na różne rynki - Europejski, Amerykański i Azjatycki. Wsparcie producenta sugeruje sprawdzenie druków na różnych profilach i wybór tego, który daje najlepsze rezultaty 8-).

2marekm
13-02-2018, 19:31
U mnie najlepsze rezultaty daje profil - DS620-R0.icc

szym
14-02-2018, 14:29
U mnie najlepsze rezultaty daje profil - DS620-R0.icc

Dzięki za info! :)

abigan
24-08-2018, 10:53
Zrobię małe odświeżenie tematu, jako że kres mojej L800 powoli nadchodzi, chce przerzucić się w pełni na termosublimację, teraz na główki mam HITI P310W, która będzie rezerwową.

Zastanawiam się nad dwoma drukarkami - główki oraz odbitki dla klientów, co wybrać?
DNP DS620
lub Mitsubishi D90, do której bardziej się skłaniam, bo drukuje pasek 15x5, dzięki czemu przy główkach to oszczędność materiału.

Jakieś porady?

RTSiak
18-09-2019, 22:26
Szukam drukarki do bardzo podobnych zastosowań. Foto do dokumentów + troche wydruków ze ślubniaków. Nie oczekuje turbo idealnych wodotrysków, ale chciałbym cos możliwie dobrego jakościowo i taniego w eksploatacji do 3.5 tys. Na oku mam głównie epsony:

1. Epson SureColor SC-P600
2. Epson EcoTank ET-7750
3. Canon Pixma Pro-10S - pewnie najdroższa w eksploatacji?

Coś z tego się nada? Ewentualnie jakieś alternatywy w okolicach 3 tys?

RTSiak
23-09-2019, 17:50
Zaoszczędziłem sporo na aparacie więc wskoczyły inne możliwości. Zastanawiam się nad jakąś termosublimacją.

Mam takie 3 typy:

1. DNP DS620

2. DNP DS-RX1 HS

3. Mitsubishi CP-D90DW-P PostCard

Jak w jakości wydruków ma się mitsubishi do dnp? Co z tej 3 najlepiej wziąć?

atos
18-10-2019, 09:05
A czy przy pomocy takiej drukarki będzie można drukować w jakości jaką można uzyskac w profesjonalnej drukarni? Mam tutaj na myśli drukowanie tych wszystkich wizytówek, katalogów, ulotek i innych materiałów.

brajans
18-10-2019, 11:23
A czy przy pomocy takiej drukarki będzie można drukować w jakości jaką można uzyskac w profesjonalnej drukarni? Mam tutaj na myśli drukowanie tych wszystkich wizytówek, katalogów, ulotek i innych materiałów.

To zależy, pewnego rodzaju materiały, zwłaszcza na własne potrzeby można drukować z wykorzystaniem własnej drukarki laserowej. Warto jednak zdawać sobie z tego sprawę, że nie są to tanie rzeczy - mam na myśli tonery, do drukarki laserowej. Znacznie lepszym pomysłem jest zlecanie tego bezpośrednio w drukarni, szybciej i wprzeliczeniu na jeden wydruk, jest po prostu taniej.
Proponuję sprawdzić jeszcze pod niniejszym linkiem: https://www.totem.com.pl/oferta w celu porównan

Klaruna
29-12-2019, 11:35
Miałam epsona i był spoko :P

Mohinder
19-01-2021, 18:41
Witam
Wiem, że wątek trochę stary ale pomyślałem, że nie będę zakładał nowego.
Posiadam Epsona XP-510 z zamontowanym CISS i wlanymi oryginalnymi tuszami Epsona. Ktoś wyżej napisał, że nie poleca tego rozwiazania a ja jestem bardzo zadowolony. Nigdy mi nie zaschło ale to pewnie zasługa oryginalnych atramentów. Do tej konkretnej drukarki leję atrament 105 czarny pigment i reszta to 106.
Teraz zakupiłem Epsona XP-970 i jeszcze jest w drodze. Zakupiłem również i do tej drukarki układ CISS. Z opisów drukarki wychodzi mi że będzie pasował zestaw atramentów 673. Pytanie mam takie czy na przykład czarny fotograficzny 106 to jest ten sam tusz co 6731? (seria atramentów 673 to seria do drukarek L800 i reszy z tej serii) Wyczytałem, że to są tusze Dye czy jakoś tak. Nie wydaje mi się aby do każdej drukarki był inny atrament, chodzi chyba tylko o kształt zakończenia buteleczki. Oczywiście rozumiem, że jest różnica pigment czy dye. Generalnie chodzi mi o to czy na przykład magenta 673 to ta sama magenta co 106?

Mohinder
31-10-2022, 01:54
Witam ponownie
Minęło troche czasu od mojego poprzedniego wpisu i teraz mogę powiedzieć więcej i moich dwóch drukarkach i zainstalowanych w nich układach CISS. Na początku byłem zadowolony. Wszytko fajnie działało do czasu kiedy zacząłem nieco więce drukować. Cżesto drukarki przerywały drukowanie z komunikatem, że któryś z atramentów nie został poprawnie rozpoznany lub jest nieoryginalny. Przerywały druk z informacja o skończeniu się atramentu pomimo, że atrament był. Próbowałem z tym żyć ale coraz częstsze problemy tego typu i dodatkowo zapełniające się pojemniki zrzutowe po kilku takich problemach (każde zatrzymanie ze względu na wykrycie nieoryginalengo kartidża powoduje wyplucie sporej ilości atramentu po skasowaniu komunikatu i zresetowaniu licznika wydruków) spowodowały podjęcie decyzji o zakończeniu ich żywota i zakupie nowej drukarki. Padło na Epson ET-8550. Po kilku wydrukach i zrobiniu profili ICC do niej i posiadanych papierów jestem bardzo zadowolony. Mam nadzieję, że teraz będzie spokój.
Pozdrawiam

canon300
16-11-2023, 13:21
Używam DS40 od wielu wielu lat i nie potwierdzam twoich negatywnych uwag.