PDA

Zobacz pełną wersję : RAW + ustawienia aparatu



Evie
23-09-2012, 13:10
Witam Wszystkich!
Rozpoczynam przygode z funkcja RAW gdyz to ona wydaje sie byc dominujaca w fotografowaniu. Chcialabym zapytac sie o ustawienia aparatu kiedy fotografujesz w RAW.Jakie funkcje powinny byc wylaczone lub dodatkowo wlaczone zeby uzyskac dobre efekty? Dziekuje za pomoc :)

pawelo1
23-09-2012, 13:51
Witamy,

RAW jest to format, który zawiera surowe dane prosto z matrycy bez żadnej kompresji. RAW to taki cyfrowy negatyw, z którym możesz zrobić wszystko w programie do obróbki obrazu.
Za pomocą programu wywołuje się rawa do np. jpg. W programie możesz zmieniać parametry jak: balans bieli, ekspozycja, jasność, kontrast, saturacja,wyostrzanie i tak dalej.
W raw możesz zawsze zmieniać parametry ile tylko dusza zapragnie i nic się z nim nie stanie.
Wszystko to bez utraty jakości i żadnych strat z tym związanych. RAWa można porównać do wav, który jest plikiem dźwiękowym bezstratnym i bezkompresji, z którym można zrobić wszystko kompresując do np. mp3 czy ogg. To co widzisz na podglądzie lcd w body to jest zaszyta miniaturka jpg nie pliku raw.
W jpg jest inaczej to co sobie ustawisz w body jest brane pod uwagę plus wiadomo jego algorytm kompresji. Fotografując w raw jak źle dobierzesz balans to nic się nie stanie bo sobie zmienisz go w programie do obróbki. Wywołując rawa trzeba zawsze pobawić się suwakami według swoich preferencji. Pozdro

tlustyx
23-09-2012, 13:54
Witam Wszystkich!
Rozpoczynam przygode z funkcja RAW gdyz to ona wydaje sie byc dominujaca w fotografowaniu. Chcialabym zapytac sie o ustawienia aparatu kiedy fotografujesz w RAW.Jakie funkcje powinny byc wylaczone lub dodatkowo wlaczone zeby uzyskac dobre efekty? Dziekuje za pomoc :)
Fotografujesz tak samo jak przy jpg, z tym, że nie musisz przejmować się WB i naświetlać należy do prawej strony histogramu, bez przepaleń. Gdy zdjęcie będzie za jasne zmniejszysz później trochę ekspozycję.
RAW po prostu daje duże możliwości edycyjne, większy wpływ na efekt końcowy i większą korekcję ewentualnych błędów.

Evie
23-09-2012, 21:10
Dziekuje za pomoc.Co z ustawieniami w menu? High ISO noise reduction, lon ex noise reduction, co z ustawiniami stylu:czy nalezy je wszystkie ustawic na 0? Podobne te techniczne szczegoly maja wplyw na jakosc zdjecia-kolorow.Bardzo dziekuje za podpowiedz :)

becekpl
23-09-2012, 21:53
jest taka ksiazeczka pt instrukcja obslugi-bardzo pomocna przy stawianiu pierwszych krokow w fotografii

tlustyx
23-09-2012, 22:11
Podobne te techniczne szczegoly maja wplyw na jakosc zdjecia-kolorow.
W jpg tak w RAW nie

maati
25-09-2012, 11:19
Dziekuje za pomoc.Co z ustawieniami w menu? High ISO noise reduction, lon ex noise reduction, co z ustawiniami stylu:czy nalezy je wszystkie ustawic na 0? Podobne te techniczne szczegoly maja wplyw na jakosc zdjecia-kolorow.Bardzo dziekuje za podpowiedz :)

ustawienia w menu ustawiasz pod siebie, żeby tobie pasowało, ustawienia stylu nie mają wpływu na raw.

natali12
25-09-2012, 11:26
Czyli po co w ogóle klepać w jpg? I skoro nie trzeba się przejmować WB to wystarczy dobry aparat + dobry obiektyw i tylko ktoś czy coś co spowoduje klepnięcie migawki :) Tak wychodzi z tego wątku jak do tej pory.

tlustyx
25-09-2012, 11:49
Czyli po co w ogóle klepać w jpg?

Też się nad tym zastanawiam. Jak dla mnie to mogli by to usunąć z aparatu.



I skoro nie trzeba się przejmować WB to wystarczy dobry aparat + dobry obiektyw i tylko ktoś czy coś co spowoduje klepnięcie migawki :)

Czyli wg. Ciebie ustawienie lub nie WB w aparacie decyduje o zdjęciu? Fotograf to tylko taka przystawka do aparatu ;)


Tak wychodzi z tego wątku jak do tej pory.

I należy umieć czytać ze zrozumieniem i rozumieć o czym się czyta.
Pytanie było nie jak robić zdjęcia, tylko co i jak należy ustawić w aparacie robiąc w RAW. A, że to wszystko o co pyta Evie ustawia się później w programie np. DPP, LR itp. ustawienia te w puszce można pominąć.

browar
28-09-2012, 20:13
a jak wygląda sprawa z wywołaniem zdjęcia. czy tego rawa potem dawać do wywołania czy jak?
Chodzi mi oczywiście o wywoływanie amatorskie dla własnych potrzeb.

tlustyx
28-09-2012, 20:57
a jak wygląda sprawa z wywołaniem zdjęcia. czy tego rawa potem dawać do wywołania czy jak?
Chodzi mi oczywiście o wywoływanie amatorskie dla własnych potrzeb.
Jak znajdziesz fotolab który naświetla z RAW-ów to można ;)
Poczytaj: http://www.canon-board.info/tips-and-tricks-38/23-raw-y-podstawy-obrobki-12828/

olek.tbg
28-09-2012, 21:08
Plik RAW otworzony przez np. Picase zostanie przez nią zmodyfikowany . (Niestety dość paskudnie)
Ja po podglądu RAWów używam programu IrfanView - polecam, szybko wczytuje pliki i nie modyfikuje.
Plik RAW wrzucasz do programu do obrobki - wraz z aparatem otrzymujesz płytę z program Digital Photo Professional. Tam ustawiasz WB, kontrast ostrość itp.
Zalet RAW-ów nie będe wymieniał,bo pewnie już je znasz :)
Gdy okaże się,że DPP to za mało- wtedy lightroom lub inne programy :)

Demonos
28-09-2012, 21:30
Też się nad tym zastanawiam. Jak dla mnie to mogli by to usunąć z aparatu.

Pytanie było nie jak robić zdjęcia, tylko co i jak należy ustawić w aparacie robiąc w RAW. A, że to wszystko o co pyta Evie ustawia się później w programie np. DPP, LR itp. ustawienia te w puszce można pominąć.

Jak się robi w RAW'ach to faktycznie można pominąć takie ustawienia, jak poziom ostrości itp. Tyle, że warto wiedzieć, jak te ustawienia wpływają na jpg'i z puszki, bo jednak czasem robi się jpegi i jak się ma dobrze ustawione parametry, to potem na szybko jak się przestawia na jpegi to nie ma zonku.

Co do WB itp. - to, że dzięki strzelaniu RAW-ów można dużo wyciągnąć i poprawić, to ja jednak wychodzę z założenia, że każde zdjęcie powinno być zrobione możliwie jak najlepiej - tak, jakby miało się niczego nie poprawiać - oczywiście to pewien ideał - po prostu uważam, że ignorowanie ustawień poprawnego WB bo się poprawi bo to RAW prowadzi do uwstecznienia, utraty umiejętności robienia poprawnych zdjęć - oczywiście to są pewne skróty myślowe i moje subiektywne oceny. W każdym razie RAW czy jpeg staram się zrobić zdjęcie możliwie najlepsze na miarę moich skromnych umiejętności.

Dzięki temu obróbka RAW'ów jest potem szybsza, przyjemniejsza i ogólnie łatwiejsza :-)

W skrócie - robiąc zdjęcia w RAWach staram się traktować to, jak robienie na kliszy - czyli ustawienia aparatu, jakie są mi potrzebne to czułość, przesłona, czas ekpozycji, tryb pomiaru światła, WB

Wszelkie pozostałe funkcje typu wyostrzanie, kontrast, priorytet jasnych partii - do jpeg'ów

Felix de Vega
30-09-2012, 12:05
Witamy,

RAW jest to format, który zawiera surowe dane prosto z matrycy bez żadnej kompresji. RAW to taki cyfrowy negatyw, z którym możesz zrobić wszystko w programie do obróbki obrazu.
Za pomocą programu wywołuje się rawa do np. jpg. W programie możesz zmieniać parametry jak: balans bieli, ekspozycja, jasność, kontrast, saturacja,wyostrzanie i tak dalej.
W raw możesz zawsze zmieniać parametry ile tylko dusza zapragnie i nic się z nim nie stanie.
Wszystko to bez utraty jakości i żadnych strat z tym związanych. RAWa można porównać do wav, który jest plikiem dźwiękowym bezstratnym i bezkompresji, z którym można zrobić wszystko kompresując do np. mp3 czy ogg. To co widzisz na podglądzie lcd w body to jest zaszyta miniaturka jpg nie pliku raw.
W jpg jest inaczej to co sobie ustawisz w body jest brane pod uwagę plus wiadomo jego algorytm kompresji. Fotografując w raw jak źle dobierzesz balans to nic się nie stanie bo sobie zmienisz go w programie do obróbki. Wywołując rawa trzeba zawsze pobawić się suwakami według swoich preferencji. Pozdro

lepiej nie można wyjaśniać. Pozdrawiam

este
30-09-2012, 12:42
Jest jeszcze jedna zaleta formatu RAW. Wraz ze wzrostem poziomu umiejetności obróbki i jakością dostepnych programów można wrócić do oryginalnego pliku RAW i wywołać go na nowo. Unikamy tez niebezpieczeństwa nadpisania takiego pliku - bo jednym kliknięciem zawsze możemy wrócić do ustawień pierwotnych

Demonos
30-09-2012, 13:05
Witamy,

RAW jest to format, który zawiera surowe dane prosto z matrycy bez żadnej kompresji. RAW to taki cyfrowy negatyw, z którym możesz zrobić wszystko w programie do obróbki obrazu.


Ja bym jeszcze uściślił, że to raczej odpowiednik naświetlonej błony fotograficznej, przed wywołaniem. Pojęcie negatywu z reguły kojarzy się z wywołanym filmem, z którego robimy odbitki. Jak, źle wywołamy negatyw to d... zbita - RAW to błona, którą można wielokrotnie wywoływać.

Evie
30-09-2012, 13:23
Witam i dziekuje wszystkim za odpowiedz.Widac ze kazdy ma swoje zdanie co do ustawien w RAW.Demonos zgadzam sie z Toba,ze zdjecia zrobione z odpowiednimi ustawieniami daja najlepszy efekt bez wiekszej ingerencji innych programow. Teraz trzeba brac sie do roboty i zrobic pewnie kilka setek zdjec zeby miec porownanie i swoja opinie na temat RAW :) Jeszcze raz dziekuje za pomoc.

tlustyx
30-09-2012, 23:11
...Widac ze kazdy ma swoje zdanie co do ustawien w RAW.Demonos zgadzam sie z Toba,ze zdjecia zrobione z odpowiednimi ustawieniami daja najlepszy efekt bez wiekszej ingerencji innych programow. ...
Tak na prawdę w RAW, to liczy się tylko: odpowiedni kadr i odpowiednie naświetlenie (czas naświetlania, przysłona i ISO). Ustawienia typu WB, wyostrzanie, usuwanie szumów itp. ma wpływ tylko na podgląd zdjęcia.
Wywołując RAW w jakimś programie, sam ustawiam, czy ma ono być wywołane z ustawieniami aparatu, czy moimi np. w aparacie mam ustawione wyostrzanie na 4 (do podglądu), a w LR domyślnie na 0.
Pewne ustawienia pomagają ocenić samo zdjęcie w podglądzie, ale nie wpływają one na końcowy efekt. To JA podczas wywoływania ustalam parametry takie jak WB, wyostrzanie, odszumianie itp. W aparacie mogę sobie ustawić zdjęcia czarno-białe (będzie ono do podglądu), jednak podczas wywoływania mogę zmienić go znów na kolorowe, bez żadnej straty na jakości.

Podsumowując: ustawienia innych parametrów niż czas naświetlania, przysłona i iso, wpływają tylko na podgląd zdjęcia (ewentualnie domyślne wywołanie), ale nie wpływają, na żadne parametry, których nie mogli byśmy zmienić podczas wołania RAW-u.
Oczywiście lepiej ustawić je poprawnie - zwłaszcza WB lepiej ocenić zdjęcie - ale nie oznacz to, że złe ustawienia wpływa destrukcyjnie na zdjęcie, tak jak w przypadku jpg.