PDA

Zobacz pełną wersję : Raw + jpeg



Adam71
18-09-2012, 14:10
Mam ustawiony tryb RAW + JPEG . Jak zrzucam fotki do kompa to mam 2 wersje każdej. Ale jak przeglądam fotki ( Zoom Browser EX) to nie widzę żadnej różnicy w kolorach czy nasyceniu między 2 wersjami. Czy jak jest włączony tryb RAW to body przetwarza tak samo JPEG jak tylko w trybie JPEG ? Bo wydaje mi się że powinienem mieć surowy RAW i przetworzony JPEG ... i zobaczyć od razu różnicę po zgraniu fotek .

PawelB
18-09-2012, 14:23
Oglądając RAWa tak naprawdę widzisz jpga który jest zaszyty w RAWie, a ten jpeg jest przetworzony tak samo jak jpeg zapisany oddzielnie na karcie. Dlatego nie widzisz różnicy.

tlustyx
18-09-2012, 14:27
że powinienem mieć surowy RAW
Co znaczy surowy RAW? Co chciałbyś zobaczyć?
Podgląd pliku RAW jest albo z "zaszytego" w nim jpg-a, albo program sam wywołuje raw do podglądu, niektóre robią to podobnie jak "puszka" i wtedy podgląd jest podobny do jpg-a, inne wywołują inaczej i kolorystyka jest różna.

Matsil
18-09-2012, 14:33
Wywołaj RAWa i wtedy porównaj z wygenerowanym przez body JPGiem, różnicę od razu zobaczysz ;). Jest jak pisze PawelB.
Ja też zapisuję RAW + JPG, ale te drugie tylko do wstępnej selekcji, bo w komputerze łatwiej i szybciej się na nich operuje.
W programach wywołujących surowy RAW będzie wyglądał nawet gorzej, bo dla JPGa możesz mieć w body ustawione korekty w nasyceniu kolorów, ostrości, kontrastu itp.

Adam71
18-09-2012, 20:09
Kurcze... Ja to teoretycznie rozumiem ale ... Otwieram RAWa w Digital Photo Professsional i JPEGa w Zoom Browser i nie ma żadnej różnicy w kolorach itp. Identyczne zdjęcia. Jak mam wywołać surowego RAWa ?

Leon007
18-09-2012, 20:26
Bo JPG w aparacie został wywołany z RAWa przez aparat wg ustawień w aparacie (wygląda jakby masło maślane, ale to zdanie ma sens).
Tak samo RAW w DPP, dopóki nie ruszałeś suwaczkami, został wywołany wg dokładnie tych samych ustawień - w DPP nazywają to "shot settings".
Czyli widzisz to samo.

Rożnica jest w tym, co możesz zrobić z tymi plikami.
JPG jest obrazkiem skończonym i poprawianie go (jasność, nasycenie, ostrość itd.) wiąże się z utratą informacji w nim zawartych.
RAW to zbiór danych zebranych przez aparat i możesz te dane męczyć na różne sposoby (jasność, nasycenie, ostrość itd.), nie tracąc informacji.
Możesz np. po dowolnych zmianach wrócić do "shot settings", możesz wiele wersji obrazka wywołanego zapisać w małych plikach receptury ("save recipe in file") i przywoływać w dowolnej porze dnia i nocy.

Najprostsza, wielokrotnie powtarzana tutaj, analogia do analogowego procesu: RAW to negatyw, a JPG to odbitka.

Edytka:
Przyszła mi do głowy lepsza analogia: RAW to obraz utajony, a JPG to obraz wywołany. Przewaga nad filmem jest taka, że film możesz wywołać tylko jeden raz, a RAWa - wiele razy na różne sposoby.

Adam71
18-09-2012, 21:03
Ja to wszystko rozumiem ale chciałbym to zobaczyć ;-) Sam bawię się w poprawianie RAWów . Ale sądziłem że JPEG z body powinien wyglądać choć troszkę inaczej niż RAW. Skoro JPEG to jest obrobiony RAW to gdzieś czegoś nie rozumiem . Jak ( w jakim programie ) mogę zobaczyć "surowego" RAWa bez obróbki - bo chcę zobaczyć tą różnicę - co robi moje body z RAWem. A może trzeba trzaskac same RAWy bez JPEGa w ustawieniach ?

Leon007
18-09-2012, 21:09
To czemu nie mówiłeś wcześniej - nie pisałbym tyle ;).
Chyba się nie da zobaczyć surowego RAWa, co najwyżej wywołanego z minimalną ingerencją = wszystkie suwaki na lewo.:?:

jacek_73
18-09-2012, 21:24
Surowy RAW do obejrzenia not exist.

latant
18-09-2012, 21:35
Ja to wszystko rozumiem ale chciałbym to zobaczyć

Mówisz i masz, tak wygląda surowy RAW (właściwie to kawałek)

j§lČ/a{Ú9slŻ®“6ŻrL^Ňáq´ŔťHTÜ®Ł\d #<DáQ7˘aŃ+"(Ü^„ëđňk™ LÍ*â:fĽ“Fp5D°‚î Ęjř%”Č DB
®łQ‡ŐQ$Ďň7€ ‘¸Ą¤+órŁ•çňR5]XIQDSŐĄ‡lŚĆ™ĆY†cC®1Ž˙ •@*Q%Ů_¶âX,)|á8¶|ÄW>^&u匝)ůő„=ę@r¦™v0”„Ľ_Âxş…}őV ·v1[FżtC4l\`Ť€SVŕWdr–(0©‡*“ä9Č©LwÔT “Ššěě¬ĘTU‚’„QVLu4G)ň*ŲÍ@ ä*ASk`Ĺuq〗ťŽZ3YHÎ^ƒö‰Ą )˘<zd«„¶˜ŘyÚ‘[0!ý;–ŔË=HW÷Ň Éčń$x2Ω#ÍMP9é:N-Zč˛C¸z˙ đĹŤ›ÜŇöи˙ Ž2
ĽYh%L)µĺöyőoA,ąbU/ŹáŹšĆƒ§®Óĺw"˛š«IĎ•VĄŁ6o>Őţďd§>'

Matsil
18-09-2012, 22:01
Ja pierdzielę, czytam i nie wierzę :shock:.
Proponuję kolego najpierw przejrzeć dział "baza wiedzy", bo to podstawa. Przydałoby się też przeczytać ze zrozumieniem instrukcję obsługi aparatu. Powtarzam - ze zrozumieniem, bo 99% populacji umie czytać, ale ze zrozumieniem tylko 30% ;).


Jak mam wywołać surowego RAWa ?
Wszystko jak na tacy: http://www.canon-board.info/tips-and-tricks-38/23-raw-y-podstawy-obrobki-12828/

P.S. Latant, przykład fajny, ale JPG wygląda podobnie w takim zapisie ;).

Adam71
19-09-2012, 09:30
Reasumując - zawsze widzimy RAWa po obróbce przez program graficzny.

Merde
19-09-2012, 10:11
Surowy RAW do obejrzenia not exist.

E tam.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img546.imageshack.us/img546/9067/podgladraw.jpg)

Matsil
19-09-2012, 11:36
Reasumując - zawsze widzimy RAWa po obróbce przez program graficzny.

Nie wiem czy przeczytałeś wątek, którego link zamieściłem powyżej. Między innymi jest tam jedno zdanie, które to tłumaczy, cytuję:
"RAW-y Canona zawierają w sobie miniaturkę kolorowego obrazu zapisaną w formacie JPEG. W programach Camera RAW, RawShooter czy C1 też jest wykonywane demozajkowanie wstępne, żeby wyświetlić podgląd na ekranie PC-ta"

janmar
19-09-2012, 12:22
E tam.

http://img546.imageshack.us/img546/9067/podgladraw.jpg




Taki mało ostry coś ten RAW ,i kadr jakiś dziwny..wolałbym to w poziomie ująć :idea:

Matsil
19-09-2012, 12:29
Taki mało ostry coś ten RAW ,i kadr jakiś dziwny..wolałbym to w poziomie ująć :idea:
Jak to RAW, całkiem goły ;).

Kolekcjoner
19-09-2012, 12:30
Taki mało ostry coś ten RAW ,i kadr jakiś dziwny..wolałbym to w poziomie ująć :idea:

Poza tym straszny banding wylazł :mrgreen:.