PDA

Zobacz pełną wersję : FoCal - Kalibracja Kamery



tommmy.star
14-09-2012, 21:29
Szybkie pytanie. Czy ktos z was uzywa tege softu do kalibracji? Wasze opinie?

Reikan FoCal Automatic Lens Calibration Software | Fully Automatic Lens Calibration and Camera ToolsReikan FoCal Automatic Lens Calibration Software (http://www.reikan.co.uk/focalweb/)

mkkaczy
14-09-2012, 21:39
Bardzo fajny, ale tylko w wersji PRO.

Janusz Body
14-09-2012, 22:03
Tak używa. Bardzo fajny w wersji PRO - czyli jak wyżej. :-)

Kuba1
14-09-2012, 22:07
Ja posiadam. Mam wersję podstawową, ba dla 5d3 nie oferuje automatycznej kalibracji żadna wersja.
1. Nie da się "nie przeczytać" instrukcji obsługi, żeby poznać logikę procedury kalibracji - nie problem, ale w przypadku oprogramowania nie zawsze bywa to konieczne. Tu jest konieczne, mimo że procedura jest prosta.
2. Fajny program, acz cudów się nie spodziewaj. Znaczy to, że niekoniecznie zrobisz kalibrację optymalnie od pierwszego razu. Trzeba poznać program, zachowanie szkieł i aparatu.
3. Ważne, aby kalibrować we właściwym oświetleniu i zadbać o przyzwoite wydrukowanie wzorca, oraz poprawnie go zamocować.
4. Zdecydowanie nie żałuję zakupu tego programu.

Ja posiadam aktualnie tylko dwa szkła, zoomy - 24-70L i 17-40L. Używając ich z poprzednim aparatem 550d, kalibrowałem w serwisie i wyciągnęli z tego tandemu co się dało (znaczy trochę poprawiło się ostrzenie). Po zakupie 5d3 te szkła zachowywały się doskonale bez dotykania AFMA. Program zakupiłem pro-forma, żeby w pełni wykorzystać mikroregulację dla zoomów w body. Wyszło na to, że mam minimalne korekty na jednym z końców każdego ze szkieł - po dwie działki w obydwu przypadkach.

W przypadku rozbudowanej szklarni myślę, że to może być bardzo przydatne narzędzie dla osoby chcącej mieć pewność, że sprzęt jest optymalnie wyregulowany (AF). Program bardzo ładnie pokazuje czy da się jeszcze coś poprawić, czy już jest maksimum ostrości na danym szkle.

tommmy.star
14-09-2012, 22:19
Dzieki Janusz edit: :) i Kuba
. Obecnie mam w posiadaniu 1x5dmII i 2x5dmIII i tak sie zastanawiam nad zakupem tego softu. O ile na 5diii na focus nie narzekam to na 5dII moze i by sie przydalo skalibrowac. Wlasnie czytalem ze nie ma automatu dla 5Diii, czyli co, poprostu sam wpisujesz wartosc +/- w aparacie w AF microadj.?

Kuba1
14-09-2012, 23:17
Dzieki Janusz edit: :) i Kuba
. Obecnie mam w posiadaniu 1x5dmII i 2x5dmIII i tak sie zastanawiam nad zakupem tego softu. O ile na 5diii na focus nie narzekam to na 5dII moze i by sie przydalo skalibrowac. Wlasnie czytalem ze nie ma automatu dla 5Diii, czyli co, poprostu sam wpisujesz wartosc +/- w aparacie w AF microadj.?Nie jest to zbyt upierdliwe. Zasada działania generalnie jest taka, że masz jedno okienko LV z widocznym aktualnym "dokonaniem" Twojego AF i drugie z wykresem ostrości. Pod wykresem ostrości masz przyciski którymi sprawdzasz (klikając) czy da się ostrzej. Stosownie do tego, co zobaczysz na wykresie ostrości, dokonujesz (bądź nie) korekty AFMA. I tę korektę wprowadzasz przyciskami pod pierwszym okienkiem. W przypadku 5d3 program w tym momencie nakazuje Ci wprowadzić tę korektę również w aparacie i dopiero kliknąć "Ok". W przypadku Mk2 i innych z którymi działa tryb automatyczny prawdopodobnie wystarczy wprowadzić wartość korekty w programie, który już sam ustawia to w aparacie - tak to rozumiem.

To co ja zauważyłem, to wydaje mi się że wskazania programu dot. ostrości zmieniają się ..wraz z nagrzewaniem się matrycy w aparacie (AF ostrzy normalnie, ale potem wyświetla Ci efekt ostrzenia korzystając z LV). Nie wiem czy to ma sens, ale takie miałem wrażenie. Doszedłem do tego, że najbardziej wiarygodne wyniki uzyskiwałem kalibrując 1 obiektyw i przerwa. Myślę że w trybie w pełni automatycznym nie katuje się tak matrycy, bo wszystko się robi "samo i nie dłużej niż trzeba".

shutter
15-09-2012, 00:14
Mam Focala w wersji PRO i tak jak już tu kiedyś pisałem, kalibracja trzech korpusów (50D/7D/5D2) i 11 szkieł zajęła mi jakieś 2-3 godziny, przy czym większość czasu upłynęła na czytaniu książki. Z 5D3 już zeszło się trochę dłużej i niestety regulacja absorbowała 100% uwagi, bo trzeba było całą procedurę pod dyktando programu ręcznie przeprowadzać. Dodatkowym faktem wydłużającym czas kalibracji w 5D3 jest to, że zoomy regulujemy tu osobno dla krótkiego i długiego końca. I tu jak najbardziej przydał by się automat.
Efekty regulacji we wszystkich przypadkach były jak najbardziej zadowalające. Jedynie porażką okazała się kalibracja EF 300 4L, którą ze względu na chęć zachowania odpowiedniej odległości kalibracji (15 metrów) i nie dysponując odpowiednie dużym pomieszczeniem, postanowiłem przeprowadzić w terenie. Akurat trafiła się taka pogoda, że co chwila słońce chowało się za pędzącymi po niebie chmurami. W końcu po prawie 2 godzinach udało się dokończyć procedurę kalibracji tylko dla jednego korpusu. W trakcie, program kilka razy dosłownie przy ostatnim zdjęciu stwierdzał zbyt dużą różnicę ekspozycji i trzeba było zaczynać od nowa. Ale to już bardziej wina warunków (zmienne oświetlenie) i przyjętych założeń warunków kalibracji.


W przypadku Mk2 i innych z którymi działa tryb automatyczny prawdopodobnie wystarczy wprowadzić wartość korekty w programie, który już sam ustawia to w aparacie - tak to rozumiem.
W przypadku aparatów, gdzie działa tryb automatyczny, obsługa sprowadza się do ustawienia aparatu, wycelowaniu w planszę i wystartowaniu kalibracji. Całą resztę odwala program, włącznie z ustawieniem końcowego rezultatu AFMA w aparacie. Czysta przyjemność.
Jak dla mnie, to bardzo dobrze wydane pieniądze.

mkkaczy
15-09-2012, 00:22
Tym bardziej że można program zarejestrować dla 5 aparatów. W moim przypadku zarejestrowałem na siebie i jeszcze dwie inne puszki kumpli, więc nie wyszło tak dużo.
Dodatkowo wersja pro ma możliwość wydrukowania raportów, sprawdania w jakich przesłonach nasz obiektyw jest najostrzejszy, sprawność samego AF również dla punktów bocznych AF poziom sasyfienia matrycy itd.

Kuba1
15-09-2012, 01:00
[...]
W przypadku Mk2 i innych z którymi działa tryb automatyczny prawdopodobnie wystarczy wprowadzić wartość korekty w programie, który już sam ustawia to w aparacie - tak to rozumiem.
W przypadku aparatów, gdzie działa tryb automatyczny, obsługa sprowadza się do ustawienia aparatu, wycelowaniu w planszę i wystartowaniu kalibracji. Całą resztę odwala program, włącznie z ustawieniem końcowego rezultatu AFMA w aparacie. Czysta przyjemność.
Nie wiem po co mnie cytujesz, skoro pisałem o programie w wersji podstawowej i różnicy w ustawianiu AFMA pomiędzy 5d3 a aparatami dla których dostępna jest procedura automatycznej kalibracji, a nie o procedurze automatycznej kalibracji.

Iceflower
11-11-2012, 13:24
Witajcie!

Programik faktycznie wydaje się super. A czy ktoś z Was nie zna adresu strony z której można uzyskać rabat na ów programik? Ponoć takowa istnieje. Byłbym bardzo wdzięczny.

Iceflower
11-11-2012, 14:01
Udało mi się już wyszukać: FoCal :: Purchase (http://www.reikan.co.uk/focal/mbp45/)
Polecam :)

Janusz Body
12-11-2012, 07:25
Witajcie!

Programik faktycznie wydaje się super. A czy ktoś z Was nie zna adresu strony z której można uzyskać rabat na ów programik? Ponoć takowa istnieje. Byłbym bardzo wdzięczny.


Google :-) - wpisz "focal discount" :-)

gadget_zary
13-11-2012, 14:23
Skorzystałem, ze zniżki podanej wyżej (wciąż działa). I własnie testuję z 7d + 28/50/17-40. Mam wersję PLUS.

BartasPL
13-11-2012, 15:05
Napisz jak wrażenia bo jestem ciekawy. Korzystasz z automatyki czy wykresu i ręcznego strojenia?

gadget_zary
13-11-2012, 16:32
Całośc zajęła mi jakąś godzinę. Z czego najdłużej ustawianie odpowiednio celu/dystansu o oświetlenia. Robiłem automatycznie (po to kupiłem wersję plus) i potem jeszcze raz ręcznie z pomocą wykresu. Wyniki automatyki były takie same jak ręcznego. 28 (-1), 50 (-3), 17-40 (-7). Najbardziej mnie zdziwiło właśnie 17-40 :D bo nigdy nie narzekałem (w przeciwieństwie do 50 1.4), ale to może też dlatego, że f/4 w 17-40 to już na tyle duża głębia ostrości, że po prostu na to nie zwracałem uwagi (rzadko oglądam zdjęcia w 100%). Ogólnie jak za 130 zł to jestem zadowolony.

azt006
27-11-2012, 23:14
witam,

czy jest możliwe aby przy pomocy tego programu wykonać mikroregulację dla 7D + EF 400 5,6 L USM, ew czy mogę liczyć na pomoc Szanownych Forumowiczów w wykonaniu takiej regulacji, chociaż najbardziej idzie mi o sprawdzenie takiego zestawu czy prawidłowo działa AF. Jestem skłonny podesłać, podjechać w celu wykonania tego.

Janusz Body
28-11-2012, 01:50
Program jest cwany. Pozwala na rejestrację do 5 aparatów (przynajmniej w tej wersji która posiadam) i tylko w tych zarejestrowanych aparatach można zrobić mikroregulację. Do celów usługowych trzeba zakupić licencję.

Pawel92
28-11-2012, 07:31
Program jest cwany. Pozwala na rejestrację do 5 aparatów (przynajmniej w tej wersji która posiadam) i tylko w tych zarejestrowanych aparatach można zrobić mikroregulację. Do celów usługowych trzeba zakupić licencję.

Do tego jeszcze ilość zmian numerów seryjnych jest też ograniczona.

kosdkp
28-11-2012, 10:38
Ktoś chętny na grupowy:mrgreen: zakup wersji pro?

azt006
28-11-2012, 10:52
...jeśli się nie mylę, aby wykonać mikroregulację to trzeba dla 400mm mieć 20m wolnej przestrzeni, więc pewnie tylko jakaś sala gimnastyczna wchodzi w grę, ale tam zazwyczaj jest światło żarowe/świetlówki/sodowe i z tego co wiem to raczej słabo w takich warunkach przeprowadzać testy AF, chociaż w serwisie w Berlinie podobno w takim oświetleniu dokonuja kalibracji. Jednym słowem trzeba poczekać na słoneczne dni i zrobić to na dworze.

bucefal14
28-11-2012, 16:08
Ktoś chętny na grupowy:mrgreen: zakup wersji pro?

Tzn jak potrzebuję na dwa aparaty to składka 2/5 ceny:?
Tylko kto zakupi i odsprzeda licencje na dwa korpusy?

szopalek
28-11-2012, 16:17
Tzn jak potrzebuję na dwa aparaty to składka 2/5 ceny:?
Tylko kto zakupi i odsprzeda licencje na dwa korpusy?

Jestem chętny na licencje na dwa aparaty w wersji plus.
Może ktoś odsprzeda?

manfred1
29-11-2012, 10:08
Ja tez jestem chętny na dwa korpusy.

wajan
29-11-2012, 17:14
Jestem zainteresowany wersją PRO na dwa korpusy.

mkkaczy
29-11-2012, 17:46
witam,

czy jest możliwe aby przy pomocy tego programu wykonać mikroregulację dla 7D + EF 400 5,6 L USM

Taki zestaw również regulowałem, czyli jest możliwość. Musisz to robić w naprawdę dobrym świetle. Ja robiłem na zewnątrz w pogodny dzień.

kosdkp
29-11-2012, 18:06
Tzn jak potrzebuję na dwa aparaty to składka 2/5 ceny:?
Tylko kto zakupi i odsprzeda licencje na dwa korpusy?

Np ja. Z mojej strony zakup na 3 body (kolega z forum i ja).
Zatem? PW?

BTW może ktoś założy wątek w giełdzie? "inne"? Ja wykorzystałem limit

szopalek
29-11-2012, 21:42
Chętnych na wersje plus zapraszam do kontaktu

azt006
30-11-2012, 14:25
Taki zestaw również regulowałem, czyli jest możliwość. Musisz to robić w naprawdę dobrym świetle. Ja robiłem na zewnątrz w pogodny dzień.

... więc czekamy na słońce

kamamax
01-12-2012, 21:03
Zakupiłem wersję pro - 2 sloty wolne ;) Zapraszam.

Jano
07-12-2012, 00:23
Zakupiłem wersję pro - 2 sloty wolne ;) Zapraszam.

Witam, chętnie kupię licencję na 1 body.

r3b
08-12-2012, 11:41
Witam, ja też chętnie odkupię licencję na jedno body:)

jagular
13-12-2012, 01:42
...jeśli się nie mylę, aby wykonać mikroregulację to trzeba dla 400mm mieć 20m wolnej przestrzeni...
Wartość 50x ogniskowa to wartość zalecana przez Canona. Program jednak poradzi sobie z mniejszymi odległościami. W zasadzie to instrukcja sugeruje, że najlepiej używać przy kalibracji takich odległości, jakich potem najczęściej się używa podczas zdjęć. W przypadkach ekstremalnych jednak oczywiście to może nie być najlepsze rozwiązanie.

W każdym razie ja swoje 200mm kalibrowałem na okolicach niecałych 3m odległości od wzorca.

kamamax
13-12-2012, 11:49
Pozostała mi jeszcze jeden slot na aparat w Focal Pro. Jak ktoś chętny to pisać :)

mxw
13-12-2012, 16:25
W każdym razie ja swoje 200mm kalibrowałem na okolicach niecałych 3m odległości od wzorca.
qr*cze, jak tak czytam to i wątki pokrewne o problemach z AF i kalibracją, to smutno się człowiekowi robi. :-|
przecież jest oczywiste, że kalibrując obiektyw tylko dla JEDNEJ odległości, nawet z aptekarską dokładnością, mamy niewielkie szanse na dobre skalibrowanie sprzętu dla całego zakresu ostrości.

qr*cze, dlaczego nie zrobili kalibracji dla DWÓCH odległości??
wtedy wprowadzając korektę osobno dla np. jednego metra i osobno dla 8 metrów, nawet robiąc to tylko na oko, mielibyśmy w 99% prawidłowo skalibrowany obiektyw.
dla szkieł zoom trzeba by wprowadzać 4 wartości.
byłoby to piękne, proste i skuteczne. 8-)

czyżby inżynierowie japońscy na to nie wpadli?
nigdy wcześniej nie wykreślali linii przez DWA punkty?
(zawsze robili to przez jeden? hehe :mrgreen:)

wierzyć mi się nie chce.

czy po prostu nie nastała jeszcze pora, żeby udostępnić gawiedzi narzędzie do pełnej (i skutecznej) kalibracji? :roll:

jan pawlak
13-12-2012, 20:57
qr*cze, jak tak czytam to i wątki pokrewne o problemach z AF i kalibracją, to smutno się człowiekowi robi. :-|
przecież jest oczywiste, że kalibrując obiektyw tylko dla JEDNEJ odległości, nawet z aptekarską dokładnością, mamy niewielkie szanse na dobre skalibrowanie sprzętu dla całego zakresu ostrości.

qr*cze, dlaczego nie zrobili kalibracji dla DWÓCH odległości??
wtedy wprowadzając korektę osobno dla np. jednego metra i osobno dla 8 metrów, nawet robiąc to tylko na oko, mielibyśmy w 99% prawidłowo skalibrowany obiektyw.
dla szkieł zoom trzeba by wprowadzać 4 wartości.
byłoby to piękne, proste i skuteczne. 8-)

czyżby inżynierowie japońscy na to nie wpadli?
nigdy wcześniej nie wykreślali linii przez DWA punkty?
(zawsze robili to przez jeden? hehe :mrgreen:)

wierzyć mi się nie chce.

czy po prostu nie nastała jeszcze pora, żeby udostępnić gawiedzi narzędzie do pełnej (i skutecznej) kalibracji? :roll:

Idąc Twoim tokiem myślenia, dla zooma np. 24-105 to dla ilu ogniskowych i ilu odległości nalezałoby wprowadzić korekcję aby było ok ?

jp

shutter
13-12-2012, 22:29
Należy się cieszyć, że 5D3 i 1Dx mają oddzielną kalibrację dla krótkiego i długiego końca zooma. Może za jakiś czas doczekamy się czegoś więcej...

mxw
13-12-2012, 23:15
Idąc Twoim tokiem myślenia, dla zooma np. 24-105 to dla ilu ogniskowych i ilu odległości nalezałoby wprowadzić korekcję aby było ok ?
napisałem: dla czterech.
dla 24 mm blisko i daleko oraz dla 105mm blisko i daleko.
oczywiście metoda jest przybliżona, ale daje 99% pewności nawet gdy zostanie wykonana "po macoszemu".
ten 1% to obiektywy "przekoszone" nieliniowo, ale mam nadzieję, że aż tak źle nawet canon swoich szkieł nie robi.
(choć "przekoszone" liniowo to zapewne są wszystkie obecne obiektywy)

natomiast obecną metodę można wykonywać z mikrometrem i po 3h na pomiar, stosując statywy, specjalne tarcze celownicze, odległości i kontrolując temperaturę oświetlenia, a i tak wynik z definicji można o kant du** rozbić.

a tak wystarczyło by pstryknąć 4 zdjęcia z ręki i finał - pozamiatane, układ skalibrowany. :D

i to jest właśnie IMHO smutne. że tak nie zrobili. tym bardziej, że sam mam kilka szkieł, z których niektóre fajnie że mam, ale co z tego (np. 50/1.4 było 3 razy kalibrowane w CSI, raz nawet wymienili moduł AF, i nic, ciągle pudło).



Należy się cieszyć, że 5D3 i 1Dx mają oddzielną kalibrację dla krótkiego i długiego końca zooma. Może za jakiś czas doczekamy się czegoś więcej...
miejmy nadzieję*. kierunek zmian dobry. 8-)


_____
* nadzieja wiąże się z konstrukcją obiektywów i układów AF - bo może się okazać, że opracowany ponad 30 lat temu system EOS EF (podobnie, jak każdy inny, np. Nikona) nie pozwala na wprowadzanie korekt zależnych od odległości (np. dlatego, że obiektyw zaczynając ostrzyć nie wie, na jaką odległość pojedzie, więc nie wie, jaką korektę miałby zastosować - a jak wiemy AF canona działa w pętli otwartej i nie ma tu czasu na poprawki - ale miejmy nadzieję, że tak nie jest)

jagular
14-12-2012, 02:42
@mxw
Wybacz, mam wrażenie że ci się nudzi.
Kalibracja nazywana piękną? Piękna to może być młoda pierś o poranku, a nie proces precyzowania odległości ostrzenia.
Kalibracja dla kilku odległości łatwą? Łatwiejszą od obecnego procesu? ;)

Po dopracowaniu przy pomocy focala ustawień, nie mam problemu z AF, mimo że w/g ciebie miałem mieć niewielkie szanse itd. Są wprawdzie obiektywy mające problemy w konkretnych zakresach odległości ostrzenia, ale może niech ich użytkownicy już nie kombinują i nie kupują tych Sigm bez sprawdzenia :P


a tak wystarczyło by pstryknąć 4 zdjęcia z ręki i finał - pozamiatane, układ skalibrowany.
To już w ogóle spam i fantasy...na oko to można sobie herbatkę świetlika położyć....

mxw
14-12-2012, 02:55
Po dopracowaniu przy pomocy focala ustawień, nie mam problemu z AF, mimo że w/g ciebie miałem mieć niewielkie szanse itd.
nie twierdzę, że stosując obecną metodę nie da się dobrze ustawić linii ostrzenia - wymaga to pewnego szczęścia - ale jest możliwe, w końcu firma jakoś sobie radzi od lat na rynku (chodzi o Canona).



Są wprawdzie obiektywy mające problemy w konkretnych zakresach odległości ostrzenia, ale może niech ich użytkownicy już nie kombinują i nie kupują tych Sigm bez sprawdzenia :P
yyy, jakich sigm?? :shock:
piszę wyłącznie o canonach - i właśnie o te konkretne sztuki mające problemy w pewnych zakresach odległości tu chodzi.




To już w ogóle spam i fantasy...na oko to można sobie herbatkę świetlika położyć....
dlaczego?
spójrz na to od inżynierskiej lub geometrycznej strony.
4 sensowne pomiary są zdecydowanie prostsze (i dające lepszy efekt), niż obecne jeden lub dwa bezsensowne.

jagular
14-12-2012, 19:11
Tsk, właśnie, spójrz na "strzelenie paru fotek z ręki" jako inżynierską procedurę kalibracji...
Boję się obecnych inżynierów, jeżeli mają takie podejście.
Co do obiektywów - mam/miałem ich kilkanaście na sześciu korpusach i nie ma jakiegoś problemu. Za to wątek o problemach np. Sigmy 50/1.4 jest dłuższy od telenoweli.

mxw
14-12-2012, 22:15
Tsk, właśnie, spójrz na "strzelenie paru fotek z ręki" jako inżynierską procedurę kalibracji...
Boję się obecnych inżynierów, jeżeli mają takie podejście.

oj, nie rozumiesz.
to był skrót myślowy. wyobraź sobie dane korekty ustawień AF obiektywu jako linię prostą (od np. 1m do nieskończoności). kalibrowanie szkła to właśnie wyznaczenie nowej takiej linii w miejsce tej wyznaczonej fabrycznie. no i spróbuj teraz narysować linię wyznaczając - choćby najdokładniej - tylko jeden punkt. przy czym należy pamiętać, że linia może być pochylona trochę w lewo, albo trochę w prawo. i co? du**pa, nie da się takiej korekty wprowadzić. mając korektę "jednopunktową" linię możemy tylko przesunąć równolegle do tej fabrycznej, ale nie zmienimy jej kąta - a to objawia się tym, co często jest tu raportowane: obiektyw dobrze ostrzy na 2m, a totalnie źle na 5m. na 2m ma korektę -2 a na 5m potrzebuje +5. "jednopunktowo" takiej korekty nie zrobisz.

a mając dwa punkty - nawet wyznaczone dość pobieżnie z ręki - ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby je wyznaczyć także z dokładnością aptekarską - rysujesz linie korekty bez pudła dowolnie przesuniętą i dowolnie pochyloną i dla wszystkich odległości korekta będzie mniej więcej dobra. czyli "dwupunktowo" da się wprowadzić np. dla 2m -2 i dla 5m +5 - a resztę aparat wyznaczy sobie sam. i to będzie skuteczne. aż tyle i tylko tyle. nic więcej nie potrzeba. korekta trzypunktowa już nie będzie potrzebna.

czy teraz było jaśniej? ;-)

i jak już, to właśnie patrzę na to po staremu, najprościej jak się da, a nie jak obecni inżynierowie, wg których "zrobi to program i będzie dobrze" bez prostego zrozumienia istoty rzeczy i zdania sobie sprawy, że podstawy są błędne.

jagular
15-12-2012, 00:56
Założyłeś, że wraz ze zmianą odległości zmienia się błąd nastawy AF. Skąd się to wzięło? Na podstawie czego?

fro
16-12-2012, 02:03
Założyłeś, że wraz ze zmianą odległości zmienia się błąd nastawy AF. Skąd się to wzięło? Na podstawie czego?

Na podstawie doświadczenia życiowego :) Najgorszy rodzaj wady af obiektywu jaki widziałem, na to nie pomoże nawet mikroregulacja w body. Miałem taki obiektyw więc potwierdzam.

jagular
20-12-2012, 00:37
Acha. Jeden obiektyw. No tak, statystycznie poprawna grupa reprezentatywna ;)

fro
20-12-2012, 12:44
Acha. Jeden obiektyw. No tak, statystycznie poprawna grupa reprezentatywna ;)

Co za głupi argument? Zadałeś koledze pytanie na podstawie czego pisze - ja odpowiedziałem, widocznie już jest nas dwóch, a na podstawie czego Ty piszesz? - bo ja na podstawie własnych doświadczeń.

jagular
23-12-2012, 13:56
Ależ wszystkie te argumenty są głupie, bo są oparte jedynie na własnych doświadczeniach :)

Nawiasem mówiąc, wiele sensu w tej dyskusji w ogóle znaleźć się nie da.
Jakiś koleszka zrobił zadziwiająco sprytny program (zdziwiło mnie np. to, że jest w stanie automatycznie, w niektórych modelach, sam ustawić parametry microadjustments w aparacie) i jest fajnie. Program nie ma konkurencji. Nie jest to może poziom zaawansowanego laboratorium, ale mój Boże, to jest program za głupie 40, czy 60GBP, który po prostu robi szybciej coś za nas, a nie uber-zaawansowany zestaw do serwisowania AF w aparatach. Użytkownicy są zadowoleni...ale nie tutaj.
Tutaj mamy tradycyjny rant ludzi, którzy najprawdopodobniej programu nigdy nie widzieli, go nie kupili, ale za to mają niesamowite pomysły na teorie usprawniania kalibracji AF. Jak zawsze jednak, kończy się na marudzeniu, snuciu teorii i szukaniu problemów.

Wracając do problemu zmiennej dokładności AF w funkcji odległości - w powszechnym rozumieniu jest to bardzo często występująca cecha pewnego modelu Sigmy - i tyle. Jeżeli występuje to w jakimś innym obiektywie, oznacza to najprawdopodobniej, że jest on po prostu zepsuty i trzeba go naprawić, a nie wysnuwać teorii spiskowych (brakuje stwierdzenia "Canon sobie strzelił w stopę").

fro
23-12-2012, 16:52
Wracając do problemu zmiennej dokładności AF w funkcji odległości - w powszechnym rozumieniu jest to bardzo często występująca cecha pewnego modelu Sigmy - i tyle. Jeżeli występuje to w jakimś innym obiektywie, oznacza to najprawdopodobniej, że jest on po prostu zepsuty i trzeba go naprawić, a nie wysnuwać teorii spiskowych (brakuje stwierdzenia "Canon sobie strzelił w stopę").

Mylisz się. Nie wiem o jakiej Sigmie piszesz, ale ja piszę o nowej L-ce Canona prosto ze sklepu, a konkretnie 24-105 f4L - na maksymalnej ogniskowej było to oczywiście widać najwyraźniej, choć najprawdopodobniej występowało w całym zakresie. Czym dalej do celu tym większy FF. Nie była zepsuta - tak przynajmniej twierdził oficjalny serwis Canona :) Na szczęście sprzedawca widział ten problem i wymienił mi szkło na wolne od tej wady.
A wracając do tematu, ja uważam ten program za świetny i sam go używam. Nie wiem skąd Twój wniosek, że ktoś marudzi? Kolega po prostu napisał, IMO bardzo słusznie, że jednopunktowe MA dla konkretnej ogniskowej jest ułomne. I to właśnie ten program potrafi to wykazać. Spróbuj przeprowadzić starannie test jasnego obiektywu o stałej ogniskowej z różnych odległości od celu - powiedzmy od zalecanych przez Canona 50x FL do 25x FL - a bardzo prawdopodobnie że sam zauważysz, że wskazania korekty MA się lekko zmienią - ja tak przynajmniej mam przy budżetowym 50 f1.8 - nie wymagam od niego wiele więc się nie czepiam i traktuję to raczej jako ciekawostkę :)

Jak dla mnie to nieofensywny EOT, bo robi się off top na temat jaka grupa jest reprezentatywna, a jaka nie ;)

jagular
23-12-2012, 17:17
Mój egzemplarz C24-105LIS jest wolny od tej wady. To że jakiś tam, powiedzmy sobie szczerze, kontrowersyjny w opiniach, serwis w dziwnym kraju nad Wisłą twierdzi, nie można brać [niestety] na poważnie. Wygląda na to, że w ich oczach wszystko jest ok. Jakby przywieźć obiektyw zmielony w kruszarce do skał, też by odesłali z notką że kalibracja wykonana i wszystko cudnie i wspaniale.

jan pawlak
25-12-2012, 05:21
Sam uzywam FoCala, wszystkie moje obiektywy są żmudnie (mam 5D/3) dwupunktowo w bazie body skorygowane.

Patrzmy jednak na ten problem realnie, dla jakich obiektywów i przy jakich zdjeciach jak bardzo jest to ważne.
Jeśli możemy tylko jednopunktowo przy zoomach to z natury rzeczy dla końca tele i pełnej dziurze jest ważniejsze.
Przy małych ogniskowych jakie to ma znaczenie czy jest +5 czy -10 ?

jp

kosdkp
13-01-2013, 13:58
Reikan FoCal Online Camera Information ToolReikan FoCal Automatic Lens Calibration Software (http://www.reikan.co.uk/focalweb/index.php/online-tools/lenscamera-information/)

C80
21-01-2013, 15:52
No to chyba ja się teraz wypowiem. Skalibrowałem tym programem sześć szkieł oraz dwa body 7D i nie mogę wyjść z zachwytu. 70-200/2.8 trafia w punkt i zdjęcia są tak ostre, że nie ma w ogóle potrzeby dodatkowego wyostrzania w PS. Po prostu żyleta. Kalibrowałem też Sigmę 300/2.8 tutaj sytuacja nie jest aż tak wspaniała choć też jest dobrze, ale odchyły w ostrości spowodowane są słabym AF obiektywu. Gdy trzyseta Sigmy trafi w punkt, też wychodzi obrazek pięknie ostry.

Jeżeli ktoś ma odpowiedni aparat z mikroregulacją to nie powinien się zastanawiać, bo na prawdę warto wydać tę parę groszy. Ważne jednak, żeby obiektyw był bardzo stabilnie postawiony. Sam statyw przy 200 mm to za mało, najlepiej postawić aparat i tablicę kalibracyjną na ziemi i dopiero wtedy kalibrować, wtedy są najlepsze efekty.

fhumargo
06-09-2013, 09:38
Poszukuję chętnej osoby do odsprzedaży licencji na 1 body 7D w wersji PRO.
Ma ktoś może?
Info na pw
pozdrawiam

fhumargo
07-09-2013, 11:26
Widzę, że niestety nie mam chętnych na odsprzedaż licencji.
To może znajdzie się 4 chętnych plus ja do zakupu.

plitfyg
10-09-2013, 14:53
Witam,

W razie gdyby ktos potrzebowal - pozostały mi jeszcze dwa sloty na aparat w Focal Pro. W przypadku zainteresowania prosze pisac na priw.
Data posta prosze sie nie przejmowac - jak pozostane bez wolnych slotow to po prostu napisze, ze sloty zajete.

Marcin

fhumargo
11-09-2013, 17:40
Witam,

W razie gdyby ktos potrzebowal - pozostały mi jeszcze dwa sloty na aparat w Focal Pro. W przypadku zainteresowania prosze pisac na priw.
Data posta prosze sie nie przejmowac - jak pozostane bez wolnych slotow to po prostu napisze, ze sloty zajete.

Marcin

Kupiłem dostałem kod sciagnalem program i wszystko ok
Dziękuje i polecam

fhumargo
11-09-2013, 17:41
Witam,

W razie gdyby ktos potrzebowal - pozostały mi jeszcze dwa sloty na aparat w Focal Pro. W przypadku zainteresowania prosze pisac na priw.
Data posta prosze sie nie przejmowac - jak pozostane bez wolnych slotow to po prostu napisze, ze sloty zajete.

Marcin

Kupiłem dostałem kod sciagnalem program i wszystko ok
Dziękuje i polecam

plitfyg
27-09-2013, 19:25
FYI. Jeszcze jeden slot jest wolny gdyby ktos chcial. Napisze kiedy zostanie zajety.

Marcin

raskoks
28-09-2013, 17:52
Potwierdzam - wszystko ok :) tez wzialem ejden slot

fhumargo
29-09-2013, 15:23
Tak jak pisałem wcześniej zakupiłem ten program, poświęciłem popołudnie i oto wnioski z mikroregulacji.
Na warsztat poszły szkła 17-55/2,8, 70-200/2,8 IS, 10-22/3,5-4,5
To co zauważyłem to kilkupunktowa rozbieżność między krótką a najdłuższą ogniskową
Przy 10 program wskazał -2 a już 22 to było +3
Pozostałe obiektywy wahały się w granicach +3 do +10
Pomiary wykonywałem dla czterech średnich ogniskowych.
W body ustawiłem średnią wartość.
Zaskoczeniem był fakt , że super ostrość 70-200 zaczyna się od 3.2 a nie przy pełnej dziurze.
Pozostałe ostrzyły od pełnej.
Dla wszystkich obiektywów graniczną przysłoną dla których program pokazywał najlepszy obrazek była liczba 8 , do 11 było akceptowalne a następnie ostrość leciała w dół.
Czy użytkownikom tego programu też tak wyszło? Czy to moje błędy? Czy mam coś nie tak ze szkłami lub puszką?

tomcio.13
26-12-2013, 17:12
Witam
Jeśli jeszcze jest aktualne to jestem chętny na zakup jednego slotu wersja plus lub pro. Pozdrwiam

Martinez69
27-12-2013, 08:47
Również bym się dołożył do jednego slotu najlepiej PRO

kromka1983
27-12-2013, 14:49
Witam,
posiadam do sprzedaży 3 wolne sloty Focal Plus. Info PW

Martinez69
27-12-2013, 18:32
Ja również bym się pisał, ale do wersji PRO

kromka1983
07-01-2014, 12:20
Do sprzedaży 3 wolne sloty w wersji PRO. Plus został już wyprzedany.

kromka1983
08-01-2014, 14:07
Pozostały 2 wolne sloty do sprzedazy wersji PRO.

kromka1983
13-01-2014, 19:30
Został jeden slot do sprzedazy Focal Pro. Kto pierwszy ten lepszy ;-)

kromka1983
29-01-2014, 14:39
Został jeden slot do sprzedazy Focal Pro. Kto pierwszy ten lepszy ;-)
Wyprzedane

allegropower
13-02-2014, 11:48
ja chętnie kupię. Potrzebuję 1 serial.

hansiq
27-03-2014, 12:48
Kupię 1 serial Plus/Pro

Nikoniarz
16-05-2014, 15:33
Mam 3 wolne sloty na wersje PRO

filemoon
16-05-2014, 18:04
Kupie jeden PRO.

filemoon
18-05-2014, 17:23
Kupie jeden PRO.

Mam juz jeden slot pro - teraz mial bym prosbe o podanie linka (moze byc na prv) do AKTUALNEJ wersji na Windows (na maca mam i mi sie wywala non stop wiec sprobuje wersji windowsowej).

kromka1983
18-05-2014, 17:30
Później wyśle linia jak wrócę do domu bo obecnie nie mam takiej możliwości

Wysłane z mojego HTC One X przy użyciu Tapatalka

zdebik
02-07-2014, 14:07
Mysle nad zakupem tego programu. Ile zajmie mi ustawienie powiedzmy stalki w trybie semi auto?

szmitkens
08-08-2014, 11:27
Podbijam temat.
Jeśli ktoś posiada to z chęcią odkupię licencję na 2 aparaty w wersji PLUS lub PRO.
Może jest też ktoś zainteresowany zakupem, to proszę o kontakt (mogę zakupić i odsprzedać).

Nikoniarz
19-11-2014, 22:09
3 wolne sloty na wersje PRO wciąż czekają na chętnych :)

allegropower
10-12-2014, 14:16
3 wolne sloty na wersje PRO wciąż czekają na chętnych :)

chętnie kupię na Canona 1szt.

--- Kolejny post ---


Podbijam temat.
Jeśli ktoś posiada to z chęcią odkupię licencję na 2 aparaty w wersji PLUS lub PRO.
Może jest też ktoś zainteresowany zakupem, to proszę o kontakt (mogę zakupić i odsprzedać).

Jestem zainteresowany.

daris
24-12-2014, 14:10
Zakupiłem, przygotowanie do kalibracji zajmuje 5 minut, drugie tyle kalibracja. Ustawiło miko-regulacje odpowiednio ( dla jednego obiektywu na +9 ) i jest idealnie. Polecam

Bechamot
24-12-2014, 14:14
Zakupiłem, przygotowanie do kalibracji zajmuje 5 minut, drugie tyle kalibracja. Ustawiło miko-regulacje odpowiednio ( dla jednego obiektywu na +9 ) i jest idealnie. Polecam

oczywiscie.
aparaty bez mikrokalibracji nie maja sensu.

chyba ze ktos jest masochista i lubi regularnie wysyalac do warsztatu w celu kalibracji , co zreszta nie gwarantuje sukcesu.

zoomi
08-01-2015, 18:52
czy ktoś ma do sprzedania slot pro na jedną puszkę ? jeśli tak proszę o wiadomość

Mixas
09-01-2015, 01:07
Ja tez chętnie kupię jeden slot pro.

xxkomarxx
09-01-2015, 04:02
Ale dzial gielda nadal dziala :-)

jaś
10-02-2015, 13:40
Byłbym chętny na 1 pro, wisi kilka zapytań - może się zorganizować do zakupu?

borsodi
18-02-2015, 12:27
Witam,
z chęcią będę się pisał na licencję dla 1 body - wersja plus lub pro. Jak coś to priv.

filemoon
19-02-2015, 09:13
Mam pro jesli ktos chetny na slot prosze dac znac na PW.

Pozdrawiam.

filemoon
21-02-2015, 21:16
Ciagle dwa (PRO) sloty dostepne.

filemoon
23-02-2015, 00:19
Jeden slot dostepny.

filemoon
31-03-2015, 08:40
Brak slotow dostepnych. Niebawem Focal 2.0 (na Windows juz jest) i upgrade darmowy.

Musicman80
02-05-2015, 17:06
Witam!
Chętnie odkupię jeden slot Pro lub Plus na Mac Os.

schabu
03-05-2015, 11:19
witam, też jestem chętny na jedno body w wersji pro.

filemoon
03-05-2015, 16:09
Ok mam znowu sloty na sprzedaz. Chetni proszeni sa o kontakt na pw.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Musicman80
05-05-2015, 12:25
A teraz pytanie za 100 punktów.
Czy jeśli FF wykracza poza zakres mikroregulacji w body to czy ten program da sobie z tym radę?

Element7th
05-05-2015, 12:27
Nie da rady. Wyskoczy Ci info, że jest poza skalą.

jaś
05-05-2015, 13:40
A teraz pytanie za 100 punktów.
Czy jeśli FF wykracza poza zakres mikroregulacji w body to czy ten program da sobie z tym radę?

nie da rady, focal oblicza właściwą mikrokalibrację i może ją wprowadzić co z oczywiście nie pozwoli wprowadzić mikrokalibracji większej niż zakres mkrokalibracji.

LechC
26-06-2015, 09:10
Czy możliwość odsprzedania pojedynczego slotu oznacza, że program można instalować na kilku komputerach?

jan pawlak
26-06-2015, 11:27
Czy możliwość odsprzedania pojedynczego slotu oznacza, że program można instalować na kilku komputerach?

liczą się nie komputery/systemy a jedynie liczba zarejestrowanych puszek do danej licencji

jp

darkon
26-06-2015, 11:29
Czy możliwość odsprzedania pojedynczego slotu oznacza, że program można instalować na kilku komputerach?
Tak, można instalować na dowolnej liczbie komputerów, ograniczona jest tylko liczba korpusów, do 5 szt, które program obsługuje.

ups, kolega jan pawlak był szybszy

liquidsound
11-07-2015, 23:12
Moje pierwsze spotkanie z focalem jest negatywne. Moim zdaniem lepiej można skalibrowac wszystko samemu. Focal zrobił mi kuku z 24L.

jaś
12-07-2015, 00:00
Moje pierwsze spotkanie z focalem jest negatywne. Moim zdaniem lepiej można skalibrowac wszystko samemu. Focal zrobił mi kuku z 24L.

krótkie i jasne szkło na odległości 50 ogniskowych - pewnie tak, ale wystarczy że szkło będzie deko ciemniejsze lub odległość większa i "samemu" będziesz miał loterię.

liquidsound
12-07-2015, 00:27
Jasiu, pewnie możliwe, ale ja piszę o moich odczuciach przez pryzmat moich szkieł :) Zresztą, wydaje mi się jednak, że błędy AF w f/2.8 lub ciemniejszym są mniej istotne.

darkon
12-07-2015, 09:33
Moje pierwsze spotkanie z focalem jest negatywne. Moim zdaniem lepiej można skalibrowac wszystko samemu. Focal zrobił mi kuku z 24L.

Możesz coś więcej na ten temat napisać? Na czym polega to kuku?

tapatalknięte

tlustyx
12-07-2015, 11:03
Moje pierwsze podejście do FoCal to też porażka, na razie więcej nie próbowałem.
Moje obiektywy kalibrowałem do tej pory na zasadzie prób i błędów - robiłem zdjęcia "w terenie" sprawdzałem, przestawiałem, aż było dobrze moim zdaniem. Ogólnie wszystkie obiektywy (oprócz sigmy) mam ustawione na +3 - +5.
Test z FoCalem zrobiłem w warunkach domowych przy świetle dziennym temp wyszła 5200. FoCal ustawił mi obiektywy (85; 50; i 35) na -4 i -5 co skutkuje FF na zdjęciach. Nie wiem gdzie popełniam błąd. Będę to jeszcze "rozpracowywał" jak znajdę trochę czasu.

liquidsound
12-07-2015, 12:40
Problem z focalem polega na tym, że nie uwzględnia błędów przypadkowych AF. Przykładowo 24L ma tendencje do ustawienia AF z czapki, zupełnie bez sensu raz na kilka strzałów. Focal bierze taką próbę do kreślenia wykresu. Jak kalibrowałem 24L to mi wyszło, że +20 i że brakuje skali... załamka totalna. Skasztaniłem przez to trochę ujęć na jednym zleceniu. Frustracja moja sięgnęła zenitu i już miałem słać body do serwisu po czym spróbowałem ręcznie ustawić...i voila +12 i jest igła.

Osobiście tak sugeruję kalibrować sobie AF. Naklejamy na ścianę czy jakaś tablicę tablicę testową (może być z Focala). Ustawiamy aparat w odleglości 50xogniskowa, przy czym ta odległość ma być od powierzchni tablicy testowej do matrycy, czyli tak de facto ustawiamy na oko w polowie aparatu (nie do przedniej soczewki). Super dokładnie być nie musi. Aparat stoi na statywie, trzeba zwrócić uwagę aby zachować kąty, czyli oś optyczna obiektywu ma padać prostopadle na tablicę testową. Podpinamy kablem i w lajtrumie w tethered capture zgrywamy zdjęcia od razu na kompa. Dobrze oceniać na większym monitorze a nie lapku.

Najpierw robimy 2 zdjęcia na -20, potem -10, potem 0, +10, +20. Oceniamy zdjęcia i wiemy w jakim zakresie mamy kalibrować dokładnie. Przykładowo zdjęcia są najostrzejsze na 0, ale i na +10 jest nie najgorzej więc probujemy dalej tym razem robiąc po 3 zdjęcia (żeby uwzględnij błędy przypadkowe AF): 0, +2,+4,+6,+10. Oglądamy zdjęcia i wiemy które najostrzejsze :)

To tyle. Jak coś ty pytajcie :)

jaś
12-07-2015, 13:25
Jasiu, pewnie możliwe, ale ja piszę o moich odczuciach przez pryzmat moich szkieł :) Zresztą, wydaje mi się jednak, że błędy AF w f/2.8 lub ciemniejszym są mniej istotne.

e tam, gadanie, podobnie jak z GO zależy to od ogniskowej i odległości - z ciemniejszego szkła też można uzyskać małą głębię ostrości i kalibracja okaże się istotna np. przy 200mm małą głębię ostrości uzyskuje się bez problemu przy 400mm nawet na ciemnym szkle również.
kalibracja nie usunie przypadkowych błędów AFa
szkła z dużą aberracją chromatyczną trudniej się kalibruje focalem, może trzeba przejść na jpegi i włączyć korektę w aparacie ale nie wiem nie próbowałem (szkło musi być systemowe)

--- Kolejny post ---


Problem z focalem polega na tym, że nie uwzględnia błędów przypadkowych AF. Przykładowo 24L ma tendencje do ustawienia AF z czapki, zupełnie bez sensu raz na kilka strzałów. Focal bierze taką próbę do kreślenia wykresu. Jak kalibrowałem 24L to mi wyszło, że +20 i że brakuje skali... załamka totalna. Skasztaniłem przez to trochę ujęć na jednym zleceniu. Frustracja moja sięgnęła zenitu i już miałem słać body do serwisu po czym spróbowałem ręcznie ustawić...i voila +12 i jest igła.

Osobiście tak sugeruję kalibrować sobie AF. Naklejamy na ścianę czy jakaś tablicę tablicę testową (może być z Focala). Ustawiamy aparat w odleglości 50xogniskowa, przy czym ta odległość ma być od powierzchni tablicy testowej do matrycy, czyli tak de facto ustawiamy na oko w polowie aparatu (nie do przedniej soczewki). Super dokładnie być nie musi. Aparat stoi na statywie, trzeba zwrócić uwagę aby zachować kąty, czyli oś optyczna obiektywu ma padać prostopadle na tablicę testową. Podpinamy kablem i w lajtrumie w tethered capture zgrywamy zdjęcia od razu na kompa. Dobrze oceniać na większym monitorze a nie lapku.

Najpierw robimy 2 zdjęcia na -20, potem -10, potem 0, +10, +20. Oceniamy zdjęcia i wiemy w jakim zakresie mamy kalibrować dokładnie. Przykładowo zdjęcia są najostrzejsze na 0, ale i na +10 jest nie najgorzej więc probujemy dalej tym razem robiąc po 3 zdjęcia (żeby uwzględnij błędy przypadkowe AF): 0, +2,+4,+6,+10. Oglądamy zdjęcia i wiemy które najostrzejsze :)

To tyle. Jak coś ty pytajcie :)

zwiększyć ilość strzałów w kalibracji, focal sam o to spyta jak "zobaczy" dziwne wyniki, może rzeczywiście to szkło lubi ustawiać płaszczyznę ostrości przypadkowo - to końcu Lka jest :mrgreen:

do kalibracji zwykle używa się takich wzorców z linijką pod kątem 45 stopni, taka linijka ułatwia ocenę ostrości i jednocześnie pokazuje czy mamy do czynienia z FF czy BF - jedyny problem z takimi wzorcami polega na tym ze znacznie łatwiej ocenić to wszystko na niewielkich odległościach.

użycie wzorca focala do oceny ostrości "gołym okiem" brzmi absurdalnie - pewnie się da to zrobić ale chyba to nie jest najwygodniejsze narzędzie - pewnie nawet słynne bateryjki będą lepsze do tego celu. z takich "płaskich" wzorców to pewnie ten ISO do oceny rozdzielczości byłby znacznie lepszy od focalowego wzorca do takich celów.

liquidsound
12-07-2015, 23:01
Jasiu, da się ocenić. Nawet 1Dx w tych samych warunkach ze wzorcowym szkłem czyli 85L daje różne wyniki przy ostrzeniu w to samo miejsce ze statywu. Moim zdaniem kalibracja +/-2 ni jak nie ma znaczenia bo potem w terenie i tak AF losowo się myli.

jaś
12-07-2015, 23:27
Jasiu, da się ocenić. Nawet 1Dx w tych samych warunkach ze wzorcowym szkłem czyli 85L daje różne wyniki przy ostrzeniu w to samo miejsce ze statywu. Moim zdaniem kalibracja +/-2 ni jak nie ma znaczenia bo potem w terenie i tak AF losowo się myli.

że się da to się zgodziłem w poprzednim poście, z bateryjkami czy laską lub ścianą przed obiektywem też się da - chodzi o to co jest rozsądne, a co mniej rozsądne, nie mam doświadczeń z jasnym elkami i pewnie nie będę miał ale sądząc po twoich opisach to może i dobrze :mrgreen: - jak czasem czytam na forum statystyki (liczba nietrafionych na 10) podawane czasem przez niektórych użytkowników to oczy mi się robią okrągłe ze zdziwienia - ja jestem amatorem z amatorskim korpusem ale jakbym miał taką statystykę trafiony/nietrafiony - jaką niektórzy podają uważając ją za dobrą - to rypnąłbym szkłem w ścianę lub sprzedawcę :).

mkkaczy
13-07-2015, 09:54
Ja mam trochę odmienne zdanie na temat Focala. Właśnie on nie bierze pod uwagę błędu AF i pomija z wykresu przypadkowy-dobrze punktowany strzał. A jeśli rozrzut AF jest większy to i robi więcej zdjęć żeby wybrać najlepszą średnią do ustawienia mikroregulacji. Jednak nawet jak wykonam 2 mikroregulacje zaraz po sobie to zwykle różnią się od siebie w zakresie do 3. Jeśli jakieś szkła z posiadanych wymagają kalibracji w zakresie +-5 to olewam to i ustawiem na 0.
Co zauważyłem to bardzo ważne jest żeby mieć dobrą jakość tarczy testowej. Jedną wydrukowałem u fotografa, drugą u siebie na drukarce laserowej. Od fotografa mie miała wyraźnego środka i ona dawała mi inne - mniej prawdziwe wyniki.
To tyle z ustawiania programowego, bo jak przychodzi później porobić coś w terenie w innym świetle to jeszcze trzeba MFA skorygować.

filemoon
14-07-2015, 08:41
Focal potrafi dac doopne wyniki jak jest zle podswietlona tablica testowa, lub uzywa sie swiatla dziennego (ktore sie moze zmienic podczas testow).

Ja powtarzam test 2-3 razy i analizuje wyniki.

Moim zdaniem duzo dokladniej i szybciej ma sie wynik jak bawiac sie bateriami.


Sent from my iPhone using Tapatalk

darkon
14-07-2015, 09:31
Focal potrafi dac doopne wyniki jak jest zle podswietlona tablica testowa, lub uzywa sie swiatla dziennego (ktore sie moze zmienic podczas testow).
Ja powtarzam test 2-3 razy i analizuje wyniki.
Dokładnie, robię test 3 razy i jeżeli różnice są większe niż 2 jednostki robię drugą serię 3 testów, dopiero analizuję wyniki i ustawiam mikrokalibrację.

liquidsound
14-07-2015, 09:39
a w jakim oświetleniu kalibrować niby? Focal sam krzyczy jak światło dzienne się zmieni za bardzo więc rozumiem, że bierze na to poprawkę. Czym doświetlać? Wtedy skazujemy się na błędy AF w świetle dziennym....

darkon
14-07-2015, 12:16
Ja swoje obiektywy skalibrowałem dla tablicy ustawionej: w miejscu oświetlonym bezpośrednio światłem słonecznym, w miejscu całkowicie znajdującym się w cieniu i miejscu oświetlonym tylko żarówkami energooszczędnymi 3000K. Różnice w kalibracji wynoszą 1-2 działki, a kartkę z zapiskami noszę ze sobą i jak pamiętam to zmieniam ustawienia, a jak zapomnę to też tragedii nie ma. Np 17-40 z 6D mam: słońce W=-6 T=-5 , cień W=-7 T=-4, żarówki W=-7 T=-6.

filemoon
14-07-2015, 12:37
Nie skazujemy sie na bledy. Chodzi o to by podczas testu oswietlenie (kontrast obrazka) bylo stabilne.

Focal posiada tez testy stabilnosci AF, gdzie dobrze wylazi jaki jest jego rozrzut.

Nawet taki 1dx miewa zauwazalny rozrzut, jesli wiec dodamy poruszajacy sie obiekt i mala glebie ostrosci calkiem latwo i bledy (podczas forografowania).

Sent from my iPhone using Tapatalk

filemoon
15-07-2015, 10:40
Taki maly TIP

https://m.youtube.com/watch?v=IeNjNPvKINM


Sent from my iPhone using Tapatalk

Luziq
25-08-2015, 18:31
Odkupię licencje na jeden korpus. Wersja pro lub plus. Posiada ktoś wolne sloty? :P

filemoon
22-09-2015, 08:37
Posiadam wolne sloty do Focala (pro). Wersja 2.0 dostepna juz na OSX i WIN :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Swid
20-04-2016, 21:13
Posiadam wolne sloty do Focala (pro). Wersja 2.0 dostepna juz na OSX i WIN :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

czy masz jeszcze te 2 sloty dostępne? chcę odkupić 2

bartekk
20-06-2016, 10:40
Odkupię licencje na jeden slot. Wersja pro.

Pawelus
15-01-2017, 20:34
może ktoś ma na sprzedaż 1 slot?

aptur
15-01-2017, 23:15
może ktoś ma na sprzedaż 1 slot?

napisz do użytkownika filemoon

1glider
15-01-2017, 23:38
Na stronie: EOS 7D Mark II - Canon Polska (http://Na stronie:EOS 7D Mark II - Canon Polska Canon umieścił swój sposób na regulację korpusu.) Canon umieścił swoją instrukcję regulacji korpusu.
Może się przyda.

aptur
16-01-2017, 07:34
Na stronie: EOS 7D Mark II - Canon Polska (http://Na stronie:EOS 7D Mark II - Canon Polska Canon umieścił swój sposób na regulację korpusu.) Canon umieścił swoją instrukcję regulacji korpusu.
Może się przyda.

Po pierwsze nie wiem co to ma wspólnego z oprogramowaniem focal. Po drugie wkleiłeś błędny link.

zdebik
16-01-2017, 14:26
Na stronie: EOS 7D Mark II - Canon Polska (http://Na stronie:EOS 7D Mark II - Canon Polska Canon umieścił swój sposób na regulację korpusu.) Canon umieścił swoją instrukcję regulacji korpusu.
Może się przyda.
Wrzuc ten link jeszcze raz, zibaczny jak to robia pro.

Diabeł
09-09-2017, 15:17
Odświeżę trochę temat
Chętnie odkupię licencje na jeden slot. Wersja pro.

szarafat
29-11-2017, 19:43
Chętnie odkupię licencję na jeden korpus w wersji pro.

Swid
11-01-2018, 20:02
Jeśli są chętni do wspólnego zakupu programu to zapraszam na priv, na tą chwilę wolne będą 3 sloty.

djcargo
09-05-2018, 21:48
Cześć, sprzedam całą licencję na Focal Plus (4 wolne sloty). Stety/niestety przesiadłem się na Canona M6 i na razie nie planuję powrotu do luster (choć gdybym miał nieograniczony budżet, to wtedy... ;)

Update'y ważne do 3 września 2018. Zapraszam na priv.

PS Nie sprzedaję pojedynczych slotów.

mcxmcx
10-05-2018, 19:32
Gdyby ktoś chciał sprzedac jeden slot, to ja chętnie.

djcargo
15-05-2018, 11:36
Cześć, sprzedam całą licencję na Focal Plus (4 wolne sloty). Stety/niestety przesiadłem się na Canona M6 i na razie nie planuję powrotu do luster (choć gdybym miał nieograniczony budżet, to wtedy... ;)

Update'y ważne do 3 września 2018. Zapraszam na priv.

PS Nie sprzedaję pojedynczych slotów.


Temat już nieaktualny.