PDA

Zobacz pełną wersję : YongNuo YN-560 upadek na ziemię, padł kondensator?



krajes28
11-09-2012, 23:47
Witajcie.

Po ostatnim plenerze upadła mi na trawę lampa YongNuo YN-560. W domu po jej włączeniu w środku zaczęło coś strzelać. Po rozkręceniu stwierdzam że odgłosy te wydobywają się z kondensatora, jest też on delikatnie wypukły od dołu.

Zauważyłem także że strzelanie to następuje zaraz po zapaleniu się lampki gotowości do błysku i lampa znowu gaśnie. Wygląda na to że kondensator sam się rozładowuje?

Mam w domu tani multimetr cyfrowy, jak za jego pomocą sprawdzić ten kondensator czy jest dobry?

Gdzie mogę dostać kondensator 330v 1400uF?
Lampa oczywiście po gwarancji...
Pozdrawiam

sebol1204
12-09-2012, 00:03
Kondensator nie powinien być wypukły, to oznaka że może być on uszkodzony a jeśli coś w nim strzela i lampa wyłącza się po naładowaniu to możliwe że uszkodził się izolator między okleinami albo jeszcze coś innego (zwarcie?). Do pomiaru pojemności kondensatora trzeba mieć miernik który ma taką funkcję. Kondensator najpewniej dostaniesz w sklepie elektronicznym (a jeśli nie to na necie, ale i tak wymiana bedzie tańsza niz nowa lampa). Musisz uważać żeby nie dobrać złego kondziora bo zjarasz palnik albo i coś jeszcze. Ps. nie dotknij się naładowanego, ja kiedyś to zrobiłem i nie było miło :D

krajes28
12-09-2012, 00:20
Dzięki za szybką odpowiedź.
Właśnie szukam na necie tego kondensatora i nie mogę znaleźć... Ma ktoś może jakieś namiary?

Wiem że nie jest to droga lampa, ale i tak szkoda mi ją wyrzucić.

Grzesiek_PL
12-09-2012, 01:53
Kwestia czasu i pewnie będzie można kupować części zamienne do tych lamp, z innych padniętych.
U mnie (YN-560 II) lampa nie zawsze błyska i coś w niej cały czas cyklicznie cyka.

W przypadku naładowanego kondensatora nie polecam rozkręcać lampy ;) nawet przy odpinaniu kabelków może dojść do zwarcia.

mithil
12-09-2012, 08:01
Broń boże nie dotykaj kondensatora zanim nie upewnisz się że jest rozładowany! Popieści Cię ładnie, w skrajnych wypadkach kondensator może nawet zabić...
Jak w necie nie znajdziesz, poszukaj u tych co naprawiają elektronikę, czasami mogą mieć takie rzeczy na stanie albo przynajmniej wiedzieć gdzie coś takiego dostać :)

krajes28
12-09-2012, 10:18
Wiem wiem, żeby obchodzić się ostrożnie z kondensatorem...

Jak narazie znalazłem jedynie 1200uF i 1500uF... Nigdzie nie widzę 1400uF :/ Muszę szukać dalej.

No chyba że ktoś widział gdzieś YN560 na części?

sebol1204
12-09-2012, 11:39
Kondensator zabić? Raczej za mała pojemność/napięcie, kolega na praktykach przypadkowo dotknął naładowanego 400v 2200uF to troche go trzasło po palcach i stopiło skóre w miejscach dotknięcia ;) W każdym razie zanim go dotkniesz to go rozładuj.

Co do pojemności - wydaje mi się że jak zastosujesz mocniejszy to na palnik pójdzie większy ładunek i może go spalić (zwiekszasz moc a palnik ma wytrzymałość do jakieśtam określonej mocy) ale jeśli dasz mniejszy to lampa powinna tylko ciut słabiej błyskać (z tym że pewności nie mam).
Prawdopodobnie można też chyba uzyć kondensatora o większym napięciu (ale pojemność ta sama) bo generator i tak powinien go naładować tylko do 330v, wtedy kondensator ma zapas (każdy musi go mieć nawet to 330 pewnie jest z zapasem) ale tutaj też nie jestem pewien bo nie mam pewności czy w lampach też tak to działa.

Pozdro.

krajes28
12-09-2012, 11:48
W domu znalazłem starą lampę w której siedzi 350V 850uF, ale od razu pomyślałem że kondensator z większym napięciem odpada. Ale jeżeli to prawda co piszesz, to można by spróbować go przełożyć.

Czy ktoś ma pewniejszą wiedzę na ten temat?

dziobolek
12-09-2012, 12:16
Zawsze mnie uczono, że lepiej deczko zawyżyć napięcie i pojemność, niż zaniżyć.

Nie masz gdzieś w okolicy sklepu z takimi częściami lub jakiegoś warsztatu napraw sprzętu RTV???

Pozdrówka!

sebol1204
12-09-2012, 12:25
dziobolek niby masz racje ale pamiętaj że jak zwiekszasz pojemność kondensatora to zwiekszasz nim tak jakby moc lampy i wtedy palnik może nie wytrzymać, nie wiem jaką mają wytrzymałość palniki ale jakieś ograniczenie jest na pewno.

krajes28 postaraj się poszukać 1400uF ale o ciut wyższym napięciu z tym że powinno być one jak najbliższe 330v ;)

krajes28
12-09-2012, 12:49
Mieszkam w małej miejscowości i trudno tu o takie rzeczy... W czwartek będę w mieście to popytam w hurtowniach.

Znalazłem jeszcze kondensator w żarówce błyskowej (72ws) 330v i 1000uF...

robk1
12-09-2012, 14:29
To napięcie to max przy jakim producent gwarantuje prawidłowe działanie komentatora, natomiast pojemność naj lepiej taka sama.

Pozdrawiam Robert K.

Sent from my HTC Vision using Tapatalk

Grzesiek_PL
12-09-2012, 15:45
Obejrzałem wszystko ale nie znalazłem nic nadzwyczajnego, dodałem miejscami taśmy izolacyjnej, błyskać błyska a czy za każdym razem okaże się na najbliższej sesji.
W jednej sztuce I wersji miałem problem z głośniczkiem wystarczyło dać taśmy izolacyjnej i przestał wydawać dziwne dźwięki podczas ładowania w II wersji jest w całkiem innym miejscu.

Jakby kogoś ciekawiło jak wygląda kondensator w YN-560 II ;)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img217.imageshack.us/img217/6830/kondensatorx.jpg)

Widząc co ten kondensator potrafi aż zacząłem się bać tej lampy :D

krajes28
12-09-2012, 16:13
U mnie też głośniczek wydawał dziwne dźwięki, więc jak przywrócę lampę do życia to również go odizoluję.

W mojej YN 560 jest identyczny kondensator, tylko że dodatkowo widać że ma wypukłą górę (oznaka że jest do wymiany)

Rozesłałem pytania po hurtowniach, ale na razie same negatywne odpowiedzi :(

fotom
12-09-2012, 18:13
Pakuj 1500uF, nic się nie stanie (mówię z pozycji elektronika-amatora). Na wyższe napięcie tez może być, byle nie niższe.

zbirr
12-09-2012, 23:57
z kondensatorem o identycznych parametrach może być problem, jeśli chodzi o napięcie to możesz dać i 600V, układ i tak nie naładuje więcej jak 300 z kawałkiem czy nawet nie cale 300. gorsza sprawa z pojemnością.
tutaj jest tyle ze na 350V więc się nada: Aero 1400 uF 350 vdc capacitor CGS142T350W5C3PH Computer Grade large | eBay (http://www.ebay.co.uk/itm/Aero-1400-uF-350-vdc-capacitor-CGS142T350W5C3PH-Computer-Grade-large-/190667425466?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2c64aa06ba)