PDA

Zobacz pełną wersję : Karta WIFI do laptopa



Metus
08-02-2006, 09:51
Hey!
Na początek pozdrówka z ciepłej Brukseli ;) dla zmarźniętych z Polski :P

Muszę kupić do laptopa kartę WIFI bo mam możliwość korzystania z internetu za free ale muszę mieć tą kartę. Niestety jednak nie bardzo się na tym znam a nie mam czasu i możliwości na szukanie informacji w necie.

Na allegro znalazłem karty do notebooka oraz jakieś takie urządzenia podłączane na USB a ceny są baaardzo różne. w zasadzie od 60zł do 300zł i więcej.. Czy może ktoś z Was jest "w temacie" i może mi pomóc? Chciałbym aby karta była do 200zł a jednocześnie nie była do bani.. Tu gdzie aktualnie mieszkam jest sporo sieci radiowych "w powietrzu" bo moja karta WIFI w drugim laptopie (wbudowana) wykryła 5 sieci do których mogę się podłączyć. Zależy mi na tym aby ta nowo kupiona karta nie była słabsza. Nie wiem gdzie znajdują się nadajniki - rutery czy tam anteny - więc nie chciałbym aby po zakupie karty okazało się, że jest za słaba i nie wykrywa lub wykrywa ale ma za słaby sygnał... jakie minimum powinny mieć te karty... Jest jeszcze jedna rzecz... transfer. Widziałem karty które miały 11Mbps a są też karty z 108Mbps.. czy wystarcza mi 54Mbps? myślę, że tak ale wolę się upewnić..

Ps.. zapomniałem jak nazywają sie karty wsuwane do laptopów.. (tak jak blue connect) ktoś mi przypomni?

ps2 jak dobrze pamiętam... ktoś z szanownych forumowiczów jest z Brukseli.. więc pytanie.. gdzie można tanio kupić w Brukseli taką kartę??

Metus
08-02-2006, 09:55
juz wiem kto :twisted: Tytus!! do tablicy!!

Jurek Plieth
08-02-2006, 11:01
Muszę kupić do laptopa kartę WIFI bo mam możliwość korzystania z internetu za free ale muszę mieć tą kartę. Niestety jednak nie bardzo się na tym znam a nie mam czasu i możliwości na szukanie informacji w necie.

... Jest jeszcze jedna rzecz... transfer. Widziałem karty które miały 11Mbps a są też karty z 108Mbps.. czy wystarcza mi 54Mbps? myślę, że tak ale wolę się upewnić..

Ps.. zapomniałem jak nazywają sie karty wsuwane do laptopów.. (tak jak blue connect) ktoś mi przypomni?

- czy Ty tą kartę chcesz kupować na Allegro, czy w Brukseli?
- do Twojego zastosowania wystarczy i karta 11 Mbps, bo te transfery to i tak czysta teoria, a zbliżają się do praktyki jedynie w przypadku indywidualnych sieci opartych o LAN-owski router. Ty będziesz korzystał z bezpłatnego hot spota, gdzie transfery są cieniutkie i karta 11 Mbps niczego Ci nie ograniczy
- osobiście używam kart 3Com oraz D-link, ale na pewno innych producentów są równie dobre.
Powodzenia.

Metus
08-02-2006, 11:49
- czy Ty tą kartę chcesz kupować na Allegro, czy w Brukseli?
- do Twojego zastosowania wystarczy i karta 11 Mbps, bo te transfery to i tak czysta teoria, a zbliżają się do praktyki jedynie w przypadku indywidualnych sieci opartych o LAN-owski router. Ty będziesz korzystał z bezpłatnego hot spota, gdzie transfery są cieniutkie i karta 11 Mbps niczego Ci nie ograniczy
- osobiście używam kart 3Com oraz D-link, ale na pewno innych producentów są równie dobre.
Powodzenia.


Dzięki za odpowiedź.
Kartę chcę kupić jak najszybciej. Może dziś może jutro dlatego pytam czy ktoś zna dobry i niedrogi sklep w Brukseli.
W tej chwili mieszkam u mojej "Pani" w Brukseli w jakiejś kamienicy.. Te sieci które wykrywa ten drugi laptop to zapewne sieci osiedlowe.. ludzi, którzy sobie rozgałęzili coś ala neostrada. Normalnie za internet płaci się tu ok 25-30 EUR miesięcznie a jeśli jest możliwość za free to po co płacić? Internet będzie używany przez studentkę do celów dydaktycznych oraz do skype. Nie mam pojęcia jakie transfery mają te sieci ale chciałbym wykorzystać to na max. a różnica w cenie kart z zakresu 11Mbps i 54Mbps jest niewielka. Chyba warto dopłacić.
ps czytałem coś o karcie która ma funkcję SpeedBooster która ponoć zwiększa "moc" karty o 35%. Prawda czy ściema?
a to link do niej http://www.allegro.pl/show_item.php?item=85667872

a poważnie myśle o karcie http://www.allegro.pl/show_item.php?item=84768086
co o niej myślisz Jurku?

Jurek Plieth
08-02-2006, 11:54
.. Te sieci które wykrywa ten drugi laptop to zapewne sieci osiedlowe.. ludzi, którzy sobie rozgałęzili coś ala neostrada.
Czy Ty wchodzisz do tych sieci, Czy tylko je widzisz? Obawiam się, że to drugie. Moja domowa sieć też jest widziana z zewnątrz, ale nikt do niej nie wejdzie bez podania klucza :mrgreen:


ps czytałem coś o karcie która ma funkcję SpeedBooster która ponoć zwiększa "moc" karty o 35%. Prawda czy ściema?
Raczej ściema.



a to link do niej http://www.allegro.pl/show_item.php?item=85667872

a poważnie myśle o karcie http://www.allegro.pl/show_item.php?item=84768086
co o niej myślisz Jurku?
Ja wybrałbym Linksysa!

Metus
08-02-2006, 12:08
:) nie tylko widzę :) właśnie z nich korzystam. z 5 mogę podpiąć się do 3 albo 4 :) sieć niezabezpieczona

mmsza
08-02-2006, 12:27
Ja wybrałbym Linksysa!
Też mam Linksysem WiFi sieć w domu zrobioną i jestem bardzo zadowolony.

negatyv
08-02-2006, 12:33
Bierz D-linka AirPlus DWL-650+ [pcmcia] Jest tania i do internetu wystarcza. U mnie wspolpracuje z ruterem Linksysa [swietna moim zdaniem firma] i dobrze dziala.

RJanusz
08-02-2006, 14:07
ps czytałem coś o karcie która ma funkcję SpeedBooster która ponoć zwiększa "moc" karty o 35%. Prawda czy ściema?
a to link do niej http://www.allegro.pl/show_item.php?item=85667872

a poważnie myśle o karcie http://www.allegro.pl/show_item.php?item=84768086


Pierwsza bedzie pracowac szybciej niz nominalnie pod warunkiem, ze bedzie 'umiala sie dogadac' z routerem - tego samego producenta. Jesli masz szczescie, to masz szczescie ;-). Jesli nie - psu na bude ten bajer.
Z osobistego doswiadczenia zdecydowanie polecam oryginalne karty intela, linksysy tez sa OK (w koncu teraz to Cisco!), proxim (orinocco) sa swietne. Niestety z D-linkami mam zwiazane same zle doswaidczenia, wiec ich nie polece.

Udanych zakupow!
Radek

PS.
Jesli kupisz 11Mbit, czyli 802.11b, to jest szansa, ze trafisz kiedys na hot-spota ustawionego w tryb G-only i wtedy z siecia sie nie polaczysz. Dlatego 802.11g, czyli 54Mbit jest moim zdaniem zdecydowanie bezpieczniejsze, a to dlatego, ze dogada sie i z routerami ustawionymi w B-only, G-only i mixed-mode.

EDIT:
Te karty 'takie jak blueconnect' to PCMCIA = pcimcia ;-)
Osobiscie, z tego co jest teraz na allegro bralbym ta:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=85526941

mxw
08-02-2006, 16:54
nie tylko widzę właśnie z nich korzystam. z 5 mogę podpiąć się do 3 albo 4 sieć niezabezpieczona
na sępa się podłączasz?? :shock:
to niedługo 5 na 5 będą zabezpieczone... przynajmniej tak jest w mojej okolicy. w tydzień po zapuszczeniu skanerów wszystkie sieci "się zabezpieczyły". 8-) no ale może w bruxeli nie są tacy bystrzy jak w poznaniu i okolicach... ;)

brałbym linksysa, to sprawdzona firma, w końcu to jest cisco, i nie ma problemu z połączeniami z urządzeniami innych firm. d-link też jest dobry, ale przy większym ruchu mogą być problemy.

karta 802.11b (czyli 11Mb/s) w zupełności by ci wystarczyła, sam niedawno kupiłem taką (linksys WPC-11), bo była tańsza od zwykłej sieciówki "na kabel", którą musiałem wymienić (bo się wtyczka złamała) - ale są to karty najczęściej starsze, więc nie będą miały wszystkich standardów szyfrowania, np. tylko WEP bez WPA.

karty 802.11g (czyli 54Mb/s) to jest to, co powinieneś kupować, np. linksys WPC54G-EU v.3. sam korzystam akurat z wbudowanej 54Mb/s (Intel Centrino) (i takie najbardziej polecam z uwagi na ukrytą w ekranie laptoka antenę).

wszelkie "turbo" dopalacze (np. Super-G 108Mbit albo linksysa SpeedBooster) są albo niezgodne ze standardem, albo działają tylko same ze sobą... (albo jedno i drugie).

jedna uwaga dla wszystkich: transmisja WiFi nie jest bezbłędna!
mogą zdarzać się błędy w transmisji i to jest okay :|
dlatego gdy zgrywam ważne dane, np. zdjęcia z karty na laptopa robiąc jednocześnie backup na serwerze, to na ten czas jednak podpinam kabelek...

nie omieszkam tutaj dodać, że oczywiście mxw fotoloader przy zgrywaniu fotek z karty wykryje błędy na backupie i przerwie operację (chyba :wink:). niedługo nowa wersja...... :-P

Metus
10-02-2006, 11:40
:/
Oblazłem kilka sklepów niestety wybór jest słabiutki. Kupiłem kartę firmy digiconnect 54Mbps. w specyfikacji
ralink RT2500chip
IEEE 802.11G
Backwards compatybile with IEEE 802.11B
maximum 54Mbps
supports 32-bit PCI bus / Extended PCMCIA type II 32-bit bus
WEP encryption, WPA
TCO/IP
Europe 13 channels
Frequency 2.4000 - 2.4835 GHz
Modulation OFDM, BPSK, QPSK, 16QAM, 64QAM, CCK
aerial for sending and reciving
Transmission capacity 13dBm - 17dBm
Doczytałem się jeszcze, że w pomieszczeniach zasięg do 75-ciu metrów a na powierzchni otwartej do 300m.

Niestety.. Karta co chwilę traci połączenie. Sygnał odbierany jest słabiutki a transfer skacze od 5Mbps do max 11Mbps. Dość często jednak połączenie jest zerwane. Sprawdziłem jak jest w tym samym momencie na 2 laptopie z wbudowaną kartą WIFI i jest nieźle. Transfer trzyma się na poziome 18Mbps czasem ale rzadko spada do 11Mbps. Ogólnie jest stabilny i połączenie nie jest zrywane.. Niestety nie wiem jaka karta jest wbudowana. wiem tylko, że conexant systems, INC , PRISM Wireless LAN.
Jak myślicie... jeśl wymienię tą kartę co kupiłem na kartę gdzie specyfikacja podaje zasięg 100m a nie 75m na terenie zabudowanym... to zmieni się cos? co zrobić aby transfer był przynajmniej stabilny ale dobrze by było, żeby był szybszy?

Jurek Plieth
10-02-2006, 11:50
:/
Jak myślicie... jeśl wymienię tą kartę co kupiłem na kartę gdzie specyfikacja podaje zasięg 100m a nie 75m na terenie zabudowanym... to zmieni się cos? co zrobić aby transfer był przynajmniej stabilny ale dobrze by było, żeby był szybszy?
Ty przestań przejmować się specyfikacją. Wg specyfikacji, to każdy obiektyw jest b. dobry :wink: Najpierw radzisz się nas co kupić, a potem kupujesz coś zupełnie innego :shock:
Twój problem Metus!

Metus
10-02-2006, 12:17
Jurku.. przecież napisałem że oblazłem sporo sklepów... nie ma ani jednej z kart o których pisaliście! jest tylko d-link AirPlus i chyba tą kartę wezmę. Nie wiem tylko czy będzie lepsza bo kosztuje o 20EUR więcej

mmsza
10-02-2006, 12:24
Tak jak pisałem ja i Jurek - szukaj Linksys.
Linksys to jest produkt Cisco. A do Cisco chyba nie trzeba nikogo przekonywać.
Na linksysie mam pełną moc sygnału między kartą a AP nawet oddzielonymi 2 kondygnacjami. Jadę na tym w domu już z pół roku. Ani razu nie zerwane połączenie, ani razu nie zawisło.

Metus
10-02-2006, 13:03
na e-bay.be znalazłem linksysa ale nie PCMCIA a podłączany na USB.. co o tym myślicie? USB też się sprawdza równie dobrze ?

Metus
10-02-2006, 13:11
http://cgi.benl.ebay.be/NEW-Wireless-G-Notebook-Adapter-PCMCIA-Linksys-WPC54G_W0QQitemZ8761800446QQcategoryZ3710QQrdZ1QQc mdZViewItem
to jest ta karta? jeśli tak.. to dziwne za tą co kupiłem zapłaciłem dokładnie 2x tyle :/ wprawdzie kupowałem w sklepie w Brukseli a to e-bay.. i stad może ta różnica ?

Jac
10-02-2006, 13:14
ja mam na USB Planet WL-U357 dwie sztuki na dwoch laptopach obie od ~4mies., dzialaja bezproblemowo a ruter Linksys 8)

mmsza
10-02-2006, 13:23
http://cgi.benl.ebay.be/NEW-Wireless-G-Notebook-Adapter-PCMCIA-Linksys-WPC54G_W0QQitemZ8761800446QQcategoryZ3710QQrdZ1QQc mdZViewItem
to jest ta karta? jeśli tak.. to dziwne za tą co kupiłem zapłaciłem dokładnie 2x tyle :/ wprawdzie kupowałem w sklepie w Brukseli a to e-bay.. i stad może ta różnica ?
Tak, dokładnie jadę na takiej.


Jednego PC mam na sztywno po LANie podłączony pod AP/modem/router Linksys. Laptop na powyższej PCMCIA a PC dzieciaków na Linksys USB. Wszystko śmiga aż miło.

Tasma
10-02-2006, 13:24
Jesli korzysatsz z AP oddalonego od Ciebie o wiecej niz 10 m (albo dwie sciany) to niestety taka karte mozesz sobie wsadzic.
Do Twoich zastosowan najlepsza bedzie jakakolwiek karta z zewnetrzna (!) antena lub najtanszy acces point, ktory polaczysz z laptopem skretka.
Jeszcze jedno. Nie mozesz twierdzic ze laptop z wbudowanym wifi nie ma anteny. Antena jest (z reguly wokol lcd). Ma moc z reguly 2-5 db.
A ta oddaj jak najszybciej (jak mozesz).
Pozdrawiam

mmsza
10-02-2006, 13:28
Jesli korzysatsz z AP oddalonego od Ciebie o wiecej niz 10 m (albo dwie sciany) to niestety taka karte mozesz sobie wsadzic.

G.... prawda. W sklepie, którym kupowałem też mi tak mówili.
Mam maksymalne moce sygnałów (2 kondygnacje i kilka ścian działowych) :cool:

Metus
10-02-2006, 13:48
Myślę, że odległość to ok 10m + 2 ściany. Podejrzewam, że AP ma sąsiad po przeciwnej stronie wąskiej uliczki.
Prawdopodobnie pojadę osobiście po tego linksysa..
ale..
Tasma nie bardzo wiem co masz na myśli mówiąc
"(...) ktory polaczysz z laptopem skretka "
masz na myśli może przykładowo takie coś ?
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=85514669 nie mówie o firmie jaka wykonała sprzęt.. raczej o rozwiązaniu.. ?

Tasma
10-02-2006, 13:51
Zalezy to od rodzaju scian (moze byc regips, a moze byc gruby mur), zaklocen i wielu innych rzeczy. To co napisalem jest sporym uproszczeniem.
Wskaznik mocy sygnalu tez nie jest adekwatny. Mozesz miec 100 % mocy i inna siec w poblizu na zblizonym kanale (czyli nie oddalonym dalej niz 3 kanaly w gore lub w dol) i transfer wynosi zero. Jesli jednakudaje Ci sie uzyskac 60-70% podawanej w specyfikacji szybkosci to tylko pogratulowac.

Tasma
10-02-2006, 13:59
Metus
To co znajduje sie pod linkiem to karta sieciowa na zlaczu USB. Proponowalem wlasnie taka albo acces point czyli cos takiego (na przyklad oczywiscie ):
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=85969708
i to wlasnie AP laczysz z komputerem skretka (karte oczywiscie przez USB). Jesli zdecydujesz sie na drugie rozwiazanie pamietaj ze musi on pracowac w trybie AP-client (niektore pracuja tylko jako AP !).
Zakup access pointa daje Ci wieksza swobode. Przykladowo najsilniejszy sygnal masz na parapecie. Tam tez kladziesz AP, a z komputerem laczysz go skretka (moze miec spokojnie kilkadziesiat metrow). Karta sieciowa USB w najlepszym przypadku zadziala na pieciometrowym przedluzaczu USB (czasami nawet to sie nie uda).

Metus
10-02-2006, 14:06
Myślałem, że AP - ruter można postawić jedynie jeśli ma się kabelek z internetem.. czyli do domu mam doprowadzony internet, który podpinam do AP i ten mi rozdziela internet po domu. Widać moja wiedza nt sieci jest bardzo mała. Czyli aby wzmocnić sygnał dla karty PCMCIA mogę dokupić np AP czy też kupić AP i połączyć go kabelkiem z komputerem ?

Tasma
10-02-2006, 20:07
Wtedy musisz miec dwa AP. Jednym AP (w trybie AP client) laczysz sie z dostawca internetu. Drugi (w trybie AP) podlaczasz do pierwszego skretka, konfigurujesz oczywiscie na innym kanale niz tamta siec zeby sie nie zaklocaly i do niego laczysz sie karta sieciowa.
Raczej nie nadaja sie do tego typowe routery wi-fi poniewaz nie maja one mozliwosci dolaczenia internetu przez wifi, a jedynie przez RJ (kablowo). Dodatkowo router nie bedzie pracowal w trybie AP client.
Jeszcze jedno. Istnieja Acces Pointy dzialajace w trybie repeater. W zalozeniu chodzi o to ze laczy sie on z innym AP jakby pracowal w trybie AP client a dziala rowniez jako AP (czyli mozna sie sie do niego podpiac). W sumie o to chodzi. Nigdy nie testowalem tego rozwiazania. IMO moze zadzialac pod warunkiem zastosowania urzadzen tej samej firmy co w Twoim przypadku, kiedy nawet nie wiesz do czego sie podpinasz pewnie nie zadziala.
Mam nadzieje ze zrozumiesz cos z tego belkotu.

mxw
10-02-2006, 21:07
Jednego PC mam na sztywno po LANie podłączony pod AP/modem/router Linksys.
czego używasz (jakiego modelu) i jakiej anteny jako tego AP/modem/router Linksys, jeżeli mozna wiedzieć?

mxw
10-02-2006, 21:29
Niestety.. Karta co chwilę traci połączenie. Sygnał odbierany jest słabiutki a transfer skacze od 5Mbps do max 11Mbps. (...)

Sprawdziłem jak jest w tym samym momencie na 2 laptopie z wbudowaną kartą WIFI i jest nieźle. Transfer trzyma się na poziome 18Mbps czasem ale rzadko spada do 11Mbps.
to podłącz tego pierwszego laptopa po kablu do drugiego :wink:

mmsza
10-02-2006, 22:40
czego używasz (jakiego modelu) i jakiej anteny jako tego AP/modem/router Linksys, jeżeli mozna wiedzieć?
WAG54GS

mxw
11-02-2006, 02:55
WAG54GS
dzięki, ja używam i chwalę WRT54G (bez DSL), ale szukam nowego do drugiej lokalizacji i myślałem o WAG354G albo właśnie o WAG54GS.

mam prośbę, czy możesz powiedzieć, czy:
1. można w nim wyłączyć wi-fi, gdy nie jest używane?
2. czy można go - w miarę prosto - powiesić na ścianie?

muflon
11-02-2006, 11:07
A ja mam D-Linka DSL-G604T i sobie nie chwalę i nie polecam :(

Jac
11-02-2006, 12:07
dzięki, ja używam i chwalę WRT54G
tak to jest dobry wybor 8) rowniez polecam...

mmsza
11-02-2006, 12:10
mam prośbę, czy możesz powiedzieć, czy:
1. można w nim wyłączyć wi-fi, gdy nie jest używane?
2. czy można go - w miarę prosto - powiesić na ścianie?
2 x tak

mxw
11-02-2006, 18:50
2 x tak
dzięks! ;)
no to WAG54GS wygrywa, bo zdaje się WAG354G ma 2 x nie i oczywiście w papierach tego nie wyczytasz...

mmsza
11-02-2006, 18:56
Niestety jest trochę droższy.

mxw
11-02-2006, 19:16
Niestety jest trochę droższy.
WAG354G - 269,- netto
WAG54GS - 306,- netto
różnica to akurat +/- cena anteny, którą do tego tańszego trzeba dokupić, czyli nie wychodzi tak źle.

natomiast poczytałem właśnie jakieś review w sieci i ludzie strasznie najeżdżają na tego WAG54GS, że ciągle się wiesza, strasznie grzeje, gubi sieć, gubi lan. a jak to wygląda u ciebie?

mmsza
11-02-2006, 19:20
Na linksysie mam pełną moc sygnału między kartą a AP nawet oddzielonymi 2 kondygnacjami. Jadę na tym w domu już z pół roku. Ani razu nie zerwane połączenie, ani razu nie zawisło.
Nic się od wczoraj nie zmieniło :wink:

mxw
12-02-2006, 22:31
Nic się od wczoraj nie zmieniło :wink:
oki 8-)

mxw
28-02-2006, 17:45
WAG54GS
mmsza, WAG54GS - właśnie to-to zanabyłem, wszystko super, fajnie, extra, działa świetnie (jak na 30 minut pracy)...

ale qfa! on ma jakiś przycisk POWER i po siąściu zasilania, gdy ono powróci sam się ponownie nie włącza! trzeba ręcznie nacisnąć ten przycisk!!! :shock:
i nie da się tego ominąć - support producenta to potwierdził :shock:

po prostu masakra - to dyskwalifikuje ten sprzęt :cry:

to tak tylko w ramach ostrzeżenia dla innych - do zastosowań domowych może wystarczy, ale do zastosowań bardziej profi, gdzie ma wszystko działać w stylu - fire & forget - zawsze i bezobsługowo - no way!

dla odmiany WAG354G (ten tańszy) nie ma przycisku power. ;-)

Jac
28-02-2006, 18:00
B]ale qfa! on ma jakiś przycisk POWER i po siąściu zasilania, gdy ono powróci sam się ponownie nie włącza! trzeba ręcznie nacisnąć ten przycisk!!! :shock:
i nie da się tego ominąć - support producenta to potwierdził :shock:[/B]

po prostu masakra - to dyskwalifikuje ten sprzęt :cry:

WRT54G rowniez jest bez przycisku power , choc mimo to ma Power :-)

mxw
28-02-2006, 18:33
WRT54G rowniez jest bez przycisku power , choc mimo to ma Power :-)
tak, też mam WRT54G i od roku bez problemu - po prostu nawet nie przyszłoby mi (bo nie przyszło) zapytać o przycisk power :-?

teraz wyobraź sobie zamontować to-to gdzieś w piwnicy albo na strychu, albo nawet w pokoju, ale na ścianie za szafą :mrgreen:
i jeszcze trzeba pamiętać, że jak nie ma sieci, to może guziczek trzeba pyknąć :lol:

nie no, tak jak linksys/cisco dobry sprzęt robi, tak tu sam sobie strzelił w kolano...
coś jak brak iso na wyświetlaczu albo brak spota :wink: