PDA

Zobacz pełną wersję : Canon 50mm f1.4



komw
31-08-2012, 09:02
Hej, mam pytanko.
Wpadł mi w ręce Canon 50mm f1.4 (do puszki 5d II) i mam parę pytań.
Robiłem testy AF (niestety nie na miarce FF/BF, a na gazecie) ze statywem i trzeba przyznać że AF to jakaś loteria.
Czasem trafiał w punkt, czasem tak że ostrość kończyła się na punkcie w którym ustawiałem ostrość, czasem ostrość się tam dopiero zaczynała, a czasem w ogóle strzał wyglądał jakby obiektyw miał BB lub FF.
Testy robiłem w większości na 1.4, i trafienie w punkt to jakaś loteria, ale przy 1.8, 2.8 problem również występował (częściej trafiał w punk, ale również było trochę rozjazdów)

To normalne w tym szkiełku? Jak będzie trzeba, to wieczorkiem wrzucę zdjęcia.

KUBAwo
31-08-2012, 09:22
W moim też się zdarza. Przeważnie jest w punkt ale czasem jak ma jakiś gorszy dzień to wali po oknach :)

Matsil
31-08-2012, 09:28
Ja używam tego szkła od ponad 3-ch lat z 5DII i żadnych problemów nie mam. AF trafia w punkt, obiektyw super ostry od F1.4. Kupiłem cały zestaw - puszkę + szkło od Towersa, tak mi dobrał, że po pierwszym dniu użytkowania szczęki z podłogi nie mogłem pozbierać. Nawet nie myslę wymieniać go na 50L ;).
Taka moja rada, nie rób testów na linijkach, gazetach i innych pierdołach, bo z mojego doświadczenia średnio one wychodzą. Wyjdź w plener i tam rób zdjęcia, bo do tego ten obiektyw służy. Ta tej podstawie oceń trafność AFa. Tak naprawdę nie ma znaczenia czy masz ustawione F1.4, F2.8 czy F4. AF zawsze trafia tak samo z tym, że większa przysłona będzie zmniejszać skalę problemu przy oglądaniu fotek. Stąd może Ci się wydawać, że przy wyższych przysłonach lepiej trafia.

komw
31-08-2012, 09:56
Hm, trochę zwykłych oczywiście też porobiłem i mam wrażenie że było podobnie. Tzn przy ustawianiu ostrości na oczy czasem ostrość zmykała na boki niestety.

wiktor2323
31-08-2012, 10:50
Ja kupiłem to szkło i na początku nie było super z celnością, ale jest coraz lepiej wraz z używaniem. Trzeba poznać szkło i się przyzwyczaić

kawalek
31-08-2012, 12:26
W moim też się zdarza. Przeważnie jest w punkt ale czasem jak ma jakiś gorszy dzień to wali po oknach :)

U mnie to samo taki chyba jego urok :)

p0m
01-09-2012, 09:13
test robiłeś na statywie czy z ręki? bo z ręki wychodzą cuda - takie jak opisałeś i raczej nie jest to obiektywny test.
trzeba jednak powiedzieć, że 50 1.4 to szkło z loteryjnym af, mnie do 3 metrów ostrzy dobrze, w punkt (w 95%), natomiast na większych odległościach potrafi doobrze nie trafić. taki jego urok -mała go i średni af.

dobrze napisał wiktor2323 -przyzwyczaisz się;)

wiktor2323
01-09-2012, 11:30
No ja do tego przyzwyczajania już nie jestem taki optymistyczny. Można sobie poczytać w problemach i usterkach jakie dziwne kwiatki, które są ciężkie do wyjaśnienia.

Ernest_DLRS
01-09-2012, 12:27
Loteria za 1500zł to jakaś pomyłka :)

krzychoo
01-09-2012, 13:48
Loteria za 1500zł to jakaś pomyłka :)

To co powiesz tym co kupili kapryśne 24L II...? to jest dopiero porażka.
Moje 50/1.4 jest przewidywalne i trafia, ale za to te aberracje...

Ernest_DLRS
01-09-2012, 16:28
No cóż, takie czasy... Byle wyprodukować i wcisnąć. Sposób na to tylko jeden - kontrolować przed zakupem. Problem, gdy kupuje się z neta bo w okolicy brak sklepów.

moritto
01-09-2012, 17:43
moja 50/1.4 najczęściej trafia gdzie trzeba czasem mnie zaskakuje ,zauważyłem że w pomieszczeniach z rozproszonym światłem (niskim kontrastem) trzeba jej pokazać kontrastowe miejsce na które ma ustawić ostrośc,ale dotyczy to pracy na 50D ,natomiast na 5DMK2 trafia bez problemu możliwe że pomaga tu szersze pole widzenia ,albo piątka ma celniejszy AF.