PDA

Zobacz pełną wersję : Canon eos 600d jakie dodatki do studia



rosu
30-08-2012, 14:01
Witam,
posiadam aparat Canon 600d i muszę stworzyć małe studio do fotografowania mebli. Moglibyście doradzić jaki sprzęt do niego dobrać? Chodzi mi o oświetlenie tło itp. A później jak to wszystko ze sobą podłączyć, żeby działało? Czy trzeba coś ustawiać w aparacie/oświetleniu? Byłbym wdzięczny za pomoc. na koniec dodam, że nie dysponuję zbyt dużym budżetem:/ (prawdopodobnie do 2tyś)

Ulisses
30-08-2012, 16:14
Napisz najpierw jak dużym dysponujesz pomieszczeniem i jakie meble masz zamiar fotografować i do jakich celów. Ikea na potrzeby swojego katalogu zbudowała jedno z największych studiów fotograficznych w europie (choć piszą, że już im się znudziło...). Czyli, że meble to całkiem poważna sprawa. Innego podejścia będzie wymagało fotografowanie taboretów dla allegro a innego cała zabudowa kuchni do katalogu. Spróbuj zawęzić temat do gabarytów pomieszczenia i konkretów na temat planowanych prac może wtedy uda się podpowiedzieć coś konstruktywnego.

r_m
30-08-2012, 16:50
"małe studio" + "do mebli" raczej nie idzie w parze.
Chciałem zapytać na początek co potrafisz, ale jak widzę "Czy trzeba coś ustawiać w aparacie/oświetleniu" (tak, trzeba ustawić: wszystko, od odpowiedniej ogniskowej, przez moc źródeł światła i odpowiednie nasadki na źródłach światła, po czas i przysłonę oraz czułość w aparacie, jak? tak aby osiągnąć zadowalający Cię efekt) to moje pytanie mogłoby być odebrane jako złośliwość.
Jakie masz pomieszczenie, jakie obiektywy?

rosu
30-08-2012, 17:28
a więc tak, r_m nie odebrałbym tego jako złośliwość bo przyznaje się, że się kompletnie na tym nie znam (jestem informatykiem a nie fotografem a niestety takie zadanie dostałem z "góry"), co do pomieszczenia to powierzchni dostaniemy tyle ile będzie potrzeba np. 100m2 nie stanowi problemu, meble niewielkie chodzi głównie o pufy, skrzynie i leżanki dla dzieci- największa ma wymiary 120x50x50cm, obiektyw Canon 18-55mm f/3,5-5,6 IS II, zdjęcia na potrzeby strony internetowej

pkoprowski
31-08-2012, 21:06
Ile tych zdjęć chcesz/chcecie zrobić? Nie prościej będzie wynająć komercyjne i w pełni wyposażone studio?

Jeśli już musicie kupować własny sprzęt, to nie jestem przekonany czy zamkniecie się w 2K PLN. Trzeba by kupić w zasadzie wszystko:

tło fotograficzne
system do zawieszenia tego tła
lampy studyjne (przy takim temacie powiedziałbym 3-4szt.: key + fill + doświetlenie tła)
statywy oświetleniowe, żeby zamocować te lampy
softboxy (pewnie 2szt.)
czaszę do oświetlenia tła
wyzwalacz radiowy


A i tak wąskim gardłem pewnie okażą się umiejętności fotografa... biorąc pod uwagę fakt, że temat zaczynasz od pytania, czy "trzeba coś ustawić"...

Przemek_PC
01-09-2012, 10:19
A najprościej to przewieźć meble do jakiegoś mieszkania, zrobić małe przemeblowanie i wieczorem w sztucznym oświetleniu wspomagając się choćby lampkami biurkowymi wyczarować klimat i zrobić zdjęcia? Przy okazji będzie to dobry sposób na spędzenie z kobietą (bo to jednak one mają odpowiedni zmysł) miłego wieczoru :)

rosu
01-09-2012, 13:45
Ile tych zdjęć chcesz/chcecie zrobić? Nie prościej będzie wynająć komercyjne i w pełni wyposażone studio?
wg minie byłoby prościej ale to nie ode mnie zależy:/ nie wiadomo ile tych zdjęć będzie trzeba robić

Jeśli już musicie kupować własny sprzęt, to nie jestem przekonany czy zamkniecie się w 2K PLN. Trzeba by kupić w zasadzie wszystko:

tło fotograficzne
system do zawieszenia tego tła
lampy studyjne (przy takim temacie powiedziałbym 3-4szt.: key + fill + doświetlenie tła)
statywy oświetleniowe, żeby zamocować te lampy
softboxy (pewnie 2szt.)
czaszę do oświetlenia tła
wyzwalacz radiowy


pewna firma zrobiła mi wycenę na ok 1800 zł za cały zestaw (oczywiście podstawowy)


A i tak wąskim gardłem pewnie okażą się umiejętności fotografa... biorąc pod uwagę fakt, że temat zaczynasz od pytania, czy "trzeba coś ustawić"...

na szczęście nie ja będę robił te zdjęcia, ja mam się tylko zoriętować co do sprzętu, nie wiem czy będzie to robił wynajęty fotograf czy ktoś z firmy ze "smykałką" do fotografii...

--- Kolejny post ---


A najprościej to przewieźć meble do jakiegoś mieszkania, zrobić małe przemeblowanie i wieczorem w sztucznym oświetleniu wspomagając się choćby lampkami biurkowymi wyczarować klimat i zrobić zdjęcia? Przy okazji będzie to dobry sposób na spędzenie z kobietą (bo to jednak one mają odpowiedni zmysł) miłego wieczoru :)

odebrałem to jako lekką uszczypliwość ale...:
1. Może się znasz ale masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem albo nie czytałeś wszystkiego- za takie rady dziękuję bo wychodzi tylko twoje cwaniactwo a nie chęć pomocy innym a do tego chyba jest takie forum
2. Jest napisane, że będą to zdjęcia tylko mebli a nie całego ustawienia pokoju/mieszkania więc żadnego przemeblowania nie muszę robić- mylisz pojęcia, co innego zdjęcie ekspozycji do katalogu, a co innego zdjęcie na stronę internetową wybranego mebla
3. Co do lampek biurkowych i zmysłu kobiety... nie mam nic przeciwko ale przy romantycznym spotkaniu- jeśli takie rady dajesz wszystkim forumowiczom (a postów masz dosyć sporo) to jesteś zwykłym pajacem wyśmiewających innych znających się mniej na fotografii, a nie osobą, która zasługuje na status "Pełne uzależnienie" na tym forum

Przemek_PC
01-09-2012, 14:12
Mebel ustawiony na białym tle wygląda jak nie mebel. W tym co napisałem nie było uszczypliwości tylko dobra rada jak zrobić ciekawe zdjęcia minimalnym nakładem środków. Oglądałeś jakiekolwiek katalogi z meblami? Czy były one fotografowane samotnie na białym tle? Ale skoro jesteś mądrzejszy... rób jak uważasz.

rosu
01-09-2012, 14:57
właśnie o to chodzi, że ma być sam mebel tak jest przygotowana strona internetowa- nie ja to wymyśliłem, jak będzie gotowa dam znać sami zobaczycie jaki to projekt

dodam, że będą to meble na zamówienie projektowane przez użytkownika (własne zdjęcia/desenie itp na meblach tapicerowanych)

r_m
01-09-2012, 17:51
na szczęście nie ja będę robił te zdjęcia
Żebyś się przypadkiem nie zdziwił :mrgreen:
Jak "wynajęty fotograf" poda normalną cenę za takie zlecenie może się okazać, że jednak to Ty będziesz robił (jak nie ryzykujesz komentarze "wydał tyle kasy na takie g... które do niczego się nie nadaje").

Pytanie zadałeś kilka dni temu, parę podpowiedzi już dostałeś, więc chyba możesz przestawić wnioski?
Tzn. co sam wybrałeś, na podstawie porad? Jeśli nie ograniczysz się do "dajcie mi listę i adresy sklepów" tylko napiszesz "do tego zadania chcę kupić to i to" masz większą szansę na to, że zakupy nie będą kompletnym wyrzuceniem kasy w błoto (jak koledzy zweryfikują Twoje plany zakupowe).

pkoprowski
01-09-2012, 19:12
pewna firma zrobiła mi wycenę na ok 1800 zł za cały zestaw (oczywiście podstawowy)

Chyba bardzo "podpodstawowy". Policzmy:
2 x Quantuum R+600 = 2*845 = 1690PLN
2 x Quantuum R+300 = 2*545 = 1090PLN
Czyli na same cztery lampy (i to raczej budżetowe, przecież nie liczyłem Bowensów, Elichromów itp.) masz już ponad 2K PLN, a gdzie reszta sprzętu? Jasne, teoretycznie można wziąć np. tylko dwie lampki i to jakieś chińskie Garage and Co. typu CY300K, ale za jedną 300Ws to i tak wychodzi circa 450PLN. A komfort takiej pracy... no comments.


na szczęście nie ja będę robił te zdjęcia, ja mam się tylko zoriętować co do sprzętu, nie wiem czy będzie to robił wynajęty fotograf czy ktoś z firmy ze "smykałką" do fotografii...

Wynajęty (komercyjny) fotograf raczej nie będzie pracował na 600D z kitowym obiektywem. Poza tym taki fotograf powinien chyba wiedzieć co dokładnie potrzebuje do zlecenia, a nie zwalać tego na dyletanta (bez urazy).

Kuba1
01-09-2012, 21:41
Rosu - możesz również wybrać inną strategię, skoro masz fotografować przedmioty.
Zainwestuj ok. 400-500PLN w przyzwoity statyw + głowica, do tego tanie tła plus proste mocowanie. Następnie światło: fotograficzne świetlówki kompaktowe, statywy, oprawki i parasolki - odbijające (białe?) i rozpraszające.
Takim zestawem, z sensownie skompletowanymi żarówkami i parasolkami również przyzwoicie wymodelujesz światło, wydając ułamek tego co wydałbyś na św. błyskowe. Będziesz tylko dłużej naświetlał zdjęcia (samowyzwalacz lub wężyk), ale "modele" się nie poruszają, więc to nie problem.
W sklepie typu Frippers czy podobnym wyposażysz się w całość sprzętu. Rezultat i tak będzie zależeć od fotografa, ale wierz mi - łatwiej sobie poradzisz z ustawianiem stałego światła, niż budżetowego błyskowego.

r_m
01-09-2012, 22:24
zestawem (światło ciągłe), z sensownie skompletowanymi żarówkami i parasolkami również przyzwoicie wymodelujesz światło, wydając ułamek tego co wydałbyś na św. błyskowe. Będziesz tylko dłużej naświetlał zdjęcia (samowyzwalacz lub wężyk), ale "modele" się nie poruszają, więc to nie problem.
W sklepie typu Frippers czy podobnym wyposażysz się w całość sprzętu. Rezultat i tak będzie zależeć od fotografa, ale wierz mi - łatwiej sobie poradzisz z ustawianiem stałego światła, niż budżetowego błyskowego.
Jak czytaliśmy chodzi tylko o listę zakupów, męczył temat będzie ktoś inny ;)
Uwaga o niemrawych modelach bardzo słuszna, do tego tematu spokojnie można podejść z długimi czasami.
Nie rozumiem tylko dlaczego piszesz, że łatwiej będzie z ciągłym niż z błyskowym-"studyjnym", nawet jakby to było budżetowe błyskowe?

Kuba1
01-09-2012, 22:47
Jak czytaliśmy chodzi tylko o listę zakupów, męczył temat będzie ktoś inny ;)
Uwaga o niemrawych modelach bardzo słuszna, do tego tematu spokojnie można podejść z długimi czasami.
Nie rozumiem tylko dlaczego piszesz, że łatwiej będzie z ciągłym niż z błyskowym-"studyjnym", nawet jakby to było budżetowe błyskowe?Z prostej przyczyny - światło modelujące dostępne w błyskowym zestawie budżetowym w niczym nie pomoże amatorowi w ustawieniu mocy poszcz. lamp. Zapewni tylko to, że nie będzie pracował w ciemności. Światło stałe natomiast nie przysporzy mu niespodzianek na zdjęciach, bo będzie pracował w trybie WYSIWYG.
Powyższe o lampach błyskowych nie dotyczy zawodowca - ten najwyżej pomruczy pod nosem, ale sobie poradzi.

r_m
02-09-2012, 17:49
światło modelujące dostępne w błyskowym zestawie budżetowym w niczym nie pomoże amatorowi w ustawieniu mocy poszcz. lamp(...) Światło stałe natomiast nie przysporzy mu niespodzianek na zdjęciach, bo będzie pracował w trybie WYSIWYG.
Zawsze może pracować dokładnie tak samo, jak przy ciągłym, czyli lampa na 100%/pilot na 100% albo lampa wyłączona (poza tym zdjęcia będzie robił zawodowiec...) ;)

skylight
03-09-2012, 13:58
Rosu - możesz również wybrać inną strategię, skoro masz fotografować przedmioty.
Zainwestuj ok. 400-500PLN w przyzwoity statyw + głowica, do tego tanie tła plus proste mocowanie. Następnie światło: fotograficzne świetlówki kompaktowe, statywy, oprawki i parasolki - odbijające (białe?) i rozpraszające.
Takim zestawem, z sensownie skompletowanymi żarówkami i parasolkami również przyzwoicie wymodelujesz światło, wydając ułamek tego co wydałbyś na św. błyskowe. Będziesz tylko dłużej naświetlał zdjęcia (samowyzwalacz lub wężyk), ale "modele" się nie poruszają, więc to nie problem.
W sklepie typu Frippers czy podobnym wyposażysz się w całość sprzętu. Rezultat i tak będzie zależeć od fotografa, ale wierz mi - łatwiej sobie poradzisz z ustawianiem stałego światła, niż budżetowego błyskowego.

za Kubą. Światło ciągłe też jest opcją - nie wiem czy najlepszą, ale weź pod uwagę. A najlepiej faktycznie zadzwoń sobie do takiego sklepu jak fripers właśnie i jest spora szansa, że też Ci coś doradzą, zresztą oni chyba akurat mają nawet gotowe zestawy, może akurat będzie coś pasowało. Quantuuma tam nie mają, ale Jinbei jest IMHO porównywalnej jakości i myślę, że da radę za 2000 tys. coś złożyć - po prostu będzie to zestaw, którym będzie się mniej komfortowo pracowało niż w hiperstudio, ale da się da, nie takie rzeczy ludzie robili ;)

Aha koniecznie zajrzyj do tego artykułu: Fotografia produktu (http://studiofotograficzne.pl/fotografia-produktu-%E2%80%93-wybor-odpowiedniego-zestawu-0010.html)

dużo wyjaśnia na temat fotografowania produktów - po co mocniejsze lampy, po co softbox, jakie tło i cała tabela porówniania światła ciągłego i błyskowego. A na tej samej stronie masz też art. o domowym studio - tam też jest trochę o budżetowych rozwiązaniach.