PDA

Zobacz pełną wersję : pomiar światła w EOS-ach



slocum
28-08-2012, 10:33
Chciałem sobie jakoś poukładać kwestie związane z pomiarem światła w EOS-ach. Pobawiłem się swoim EL, poczytałem instrukcje 60d i 7d i doszedłem do wniosku że w tych modelach EOS pomiar jest niemal identyczny. W żadnym modelu pomiar nie jest powiązany z aktywnym polem AF a zawsze z centralnym. Dodatkowo przy pomiarze matrycowym pomiar światła jest blokowany w momencie pomiaru AF i nie jest zmieniany przy przekadrowaniu.

Zastanawiam się nad zmianą 1100d na 60d i w tym zakresie nie widzę żadnej różnicy między tymi aparatami.
Czy któreś EOSy mają pomiar światła powiązany z aktywnym punktem AF ?

latant
28-08-2012, 11:26
Czy któreś EOSy mają pomiar światła powiązany z aktywnym punktem AF ?

jedynka

Bangi
28-08-2012, 11:31
A w matrycowym to się nie łaczy pomiar z punktem AF, jeśli dobrze pamiętam... !?

latant
28-08-2012, 11:48
A w matrycowym to się nie łaczy pomiar z punktem AF, jeśli dobrze pamiętam... !?

to oczywistość, użyłem skrótu myślowego i miałem na myśli bardziej wysublimowane metody np. punktowy.
Postaram się pisać pełnymi zdaniami :oops:

Adlatus
28-08-2012, 11:55
W instrukcji do Canona 30d na stronie 178 jest tabela:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/594/screenshot1sn.png/)

Wynika z tego że można powiązać punkt AF z pomiarem światła w modelach dwucyfrowych.

Bangi
28-08-2012, 12:10
Ale po co wiązać pomiar w innych trybach niż matrycowym z punktem AF, przecież to bez sensu poniekąd?
Poza tym, o ile w punktowym jeszcze jestem sobie to jakoś w stanie wyobrazić, to w skupionym i centralnie wazonym już nie.
No chyba zgodzicie się ze mną?

latant
28-08-2012, 13:12
Wynika z tego że można powiązać punkt AF z pomiarem światła w modelach dwucyfrowych.

Pod warunkiem, że będzie to punkt centralny (nie dotyczy wielosegmentowego).

slocum
28-08-2012, 13:46
OK. dzięki. zrozumiałem logikę projektantów od Canona. Pytania jakie mi się rodzą to czy inne systemy też tak mają ? (ostatnio coraz częściej zerkam w stronę pentaxa) i jak sobie radzicie z tymi ograniczeniami ?
Czy jedynym sposobem na pomiar światła po przekadowaniu lub na innym punkcie AF niż centralny jest blokowanie AE, łapanie ostrości, przekadrowanie i strzał ? lub w ostateczności punkt centralny+pomiar matrycowy (tam jest automatyczne blokowanie AE przy złapaniu ostrości) ? lub ustawienie spustu na blokowanie AF+AE i focenie tylko centralnym+przekadrowanie ?

jak to robicie w praktyce ?

Bangi
28-08-2012, 13:51
Ja może też zadam pytanie... Dlaczego uważasz, że takie, a nie inne zorganizowanie tej kwetsii jest ograniczniem?
Może podaj przykład, dlaczego dla Ciebie jest ważne, by było to zroganizowane inaczej. Będzie łatwiej dyskutować.

roofman
28-08-2012, 13:58
To się przydaje jak robisz niecentralny portret na pomiarze centralnie warzonym/punktowym i aktywnym skrajnym punkcie AF.
Trza wtedy celować środkowym aby zmierzyć postać, blokować *, przekadrować i dopiero strzelać.
Jakby punkt pomiaru był powiązany z punktem AF na każdym sposobie pomiaru światła (lub chociaż aby to było do wyboru w custom menu) było by mniej machania kciukiem i puszką przy tego typu kadrach :mrgreen:

slocum
28-08-2012, 15:13
To się przydaje jak robisz niecentralny portret na pomiarze centralnie warzonym/punktowym i aktywnym skrajnym punkcie AF.
Trza wtedy celować środkowym aby zmierzyć postać, blokować *, przekadrować i dopiero strzelać.
Jakby punkt pomiaru był powiązany z punktem AF na każdym sposobie pomiaru światła (lub chociaż aby to było do wyboru w custom menu) było by mniej machania kciukiem i puszką przy tego typu kadrach :mrgreen:
dokładnie tak.

robiąc na innym niż centralny i innym pomiarem niż matrycowy trzeba oddzielnie mierzyć światło a oddzielnie AF. W tym momencie nie do końca rozumiem sens istnienia kilku punktów AF. w sumie wystarczyłby tylko centralny...

myślę że powiązanie powinno być minimum tak jak napisałeś w punktowym pomiarze i matrycowym. Dodatkowo w matrycowym powinno być też zwolnienie blokady AE po przekadrowaniu. a najlepiej tak jak roofman napisał konfiguracja w custom.

Irytujące jest to że to jest tylko kwestia firmware. Im bardziej się zagłębiam w canon tym bardziej podzielam zdanie, że canon wprowadza bardzo dużo "sztucznych" ograniczeń nie wynikających z ograniczeń sprzętu.
Coraz mniej też widzę sens przesiadania się z 1100d na 60d bo w tych modelach większość rozwiązań jest podobnych, dopiero 7d i FF ma istotne wyższą użyteczność...ale to już półka cenowa w którą raczej nie będę wchodził...

king1000
28-08-2012, 15:33
A w matrycowym to się nie łaczy pomiar z punktem AF, jeśli dobrze pamiętam... !?

Fajnie, ze sie dowiedzialm iz pomiar matrycowy jest scisle powiazany z aktywnym lub aktywnymi punktami ostrosci. Przed chwila sprawdzalam i rzeczywiscie jest duza roznica na tym samym kadrze przy pomiarze matrycowym.

Czy zatem ma to teraz jakikolwiek wplyw przy blyskaniu lampa systemowa w Ettlu w pomiarze matrycowym ? Ma to znaczenie czy wybierzemy jeden punkt ostrosci czy wielopunktowy do prawidlowego pomiaru blysku w Ettlu ?

krzys41
17-04-2014, 21:46
Fajnie, ze sie dowiedzialm iz pomiar matrycowy jest scisle powiazany z aktywnym lub aktywnymi punktami ostrosci. Przed chwila sprawdzalam i rzeczywiscie jest duza roznica na tym samym kadrze przy pomiarze matrycowym.

Czy zatem ma to teraz jakikolwiek wplyw przy blyskaniu lampa systemowa w Ettlu w pomiarze matrycowym ? Ma to znaczenie czy wybierzemy jeden punkt ostrosci czy wielopunktowy do prawidlowego pomiaru blysku w Ettlu ?
no to juz chyba wiem skąd te moje problemy z ogarnięciem canona po przesiadce z ,,N ,, i to by sie zgadzało wszystko ,ze pomiar swiatla nie jest brany z aktywnego czujnika AF .....