PDA

Zobacz pełną wersję : Jedna temperatura barwowa na zdjęciach



k-9
27-08-2012, 22:17
Cześć wam,
Ostatnio miałem sesje w plenerze... Zaczęła się ona bardzoo późno bo koło godziny 18... przygotowania modelki znacznie się przedłożyły... Z sesji zostało wybrane łącznie ok 10 zdjęć... Niestety różnią się one temperaturą barwową... 2 zdjęcia zostały zrobione przy zachodzie słońca wiec mają żółto/pomarańczową barwę... Inne zostały zrobione przy słońcu za chmurami a pozostałe przy porze zmierzchu...
Zdjęcia będą przekazane dalej więc muszą one wyglądać dobrze... Aby jakoś to wyglądało pomyślałem aby zrobić je w cross-processing... Chyba jest to jedyne wyjście... Aby spójnie to wyglądało zdjęcia muszą mieć jedną temperaturę barwową... Najlepiej zachodzącego słońca... Wyszyły one najlepiej i chciałbym resztę dostosować do nich...
Czy ktoś może podpowiedzieć jak uzyskać wspólną temp. barwową na wszystkich zdjęciach? Robienie na oko jest dość trudne zwłaszcza, że nie mam skalibrowanego monitora :oops::|:| Jedna temperatura znacznie by ułatwiła dalszą zabawę krzywymi...
Czekam na wasze odpowiedzi.

tmkwol
27-08-2012, 23:49
W Lightroom'ie np tę samą temperaturę na wielu zdjęciach ustawisz przyciskiem sync.
Ale tobie chyba chodzi nie o skopiowanie ustawień z jednego zdjęcia na inne ale o zgranie tych zdjęć jako całości. A to już musisz zrobić indywidualnie dla każdego zdjęcia o ile przy takich różnicach w oświetleniu jest to w ogóle możliwe i sensowne.

k-9
28-08-2012, 00:02
niestety skopiowanie ustawień z LR to nie jest to... w tych 2 zdjęciach nie ma co poprawiać... ekspozycja jest dobrze nastawiona... więc nie ma to sensu... Chyba jednak muszę się indywidualnie pobawić temperaturą do każdego zdjęcia... Robiłem przykładowe jpg aby potrenować zdjęcia mega zółte... ale po crossprocessing wygląda to nawet całkiem ciekawie i nie ma aż takich różnic między zdjęciem z godziny 18 a zdjęciem miedzy 19... Jest to tylko pokazówka z którą już nic się nie będzie dziać... ale trzeba to zrobić dobrze... trochę zabawy przede mną... chyba, że macie jeszcze jakieś pomysły...
Jest taka możliwość jak skopiowanie histogramu ze zdjęcia A do zdjęcia B ??

Janusz Body
28-08-2012, 08:34
1. RAW, RAW i tylko RAW
2. W większości lustrzanek można ustawić temperatuę barwową w zasadzie dowolnie. W zaawansowanych kompaktach (typu G10/-11/12) też.

Edit: histogramu z jednego zdjęcie do drugiego skopiować się nie da. Histogram to cecha zdjęcia, jego opis, podobnie jak np. nazwiska osób na zdjęciu. Kopiowanie histogramy zupełnie nie miało by sensu podobnie jak przypisywanie tych samych nazwisk innym osobom na innym zdjeciu.

tlustyx
28-08-2012, 08:45
Jest taka możliwość jak skopiowanie histogramu ze zdjęcia A do zdjęcia B ??
Przecież histogram to graficzne przedstawienie ilości i jasności pikseli na zdjęciu. Musiał byś przenieść zdjęcie A do zdjęcia B :)
Nie wiem co na tych zdjęciach jest, bo zdjęcie robione w pochmurny dzień jest "równomierne kolorystycznie" natomiast o zachodzie słońca "kolorowe" tzn. oświetlone od strony zachodniej żółte, a od wschodniej (cienie itp.) niebieskie. Ustawienie tej samej kolorystyki (WB) może okazać się niemożliwe.
Nie robiłem tak nigdy, ale przychodzi mi do głowy taka oto rzecz. Mianowicie znajdź na zdjęciach wspólną białą rzecz np. białka oczu, zęby, ubranie itp. w LR na każdym zdjęciu "pipetką" ustaw na nie WB i ewentualnie wszystkie skoryguj o tę samą wartość. Część zdjęcia na której ustawiałeś WB powinna być wtedy jednakowa, niestety reszta niekoniecznie - zależy od oświetlenia :)

michalab
28-08-2012, 10:22
sesji zostało wybrane łącznie ok 10 zdjęć... Niestety różnią się one temperaturą barwową... 2 zdjęcia zostały zrobione przy zachodzie słońca wiec mają żółto/pomarańczową barwę... Inne zostały zrobione przy słońcu za chmurami a pozostałe przy porze zmierzchu...

Dla mnie to fajnie, ja bym na siłę nie "uspójniał".

Jeśli jednak chcesz to może tak:
znajdź jakiś element (albo lepiej kilka), np. białko oka tej samej modelki, który występuje na wszystkich zdjęciach i pobaw się suwaczkami tak, aby miał na wszystkich zdjęciach zbliżone RGB (przynajmniej proporcje). Ekspozycja może się trochę wtedy rozjechać, ale jak już ustawisz kolorystykę, to potem można jeszcze dostosować ekspozycję.

Janusz Body
28-08-2012, 10:27
.... znajdź na zdjęciach wspólną białą rzecz np. białka oczu, zęby, ubranie itp. w LR na każdym zdjęciu "pipetką" ustaw na nie WB i ewentualnie wszystkie skoryguj o tę samą wartość...

Zęby się nie nadają. Nie są białe!

Niekoniecznie musi być biały element. WB można ustawiać na wszystkie odcienie szarości do prawie pełnej czerni. Ważne żeby nie było ani całkiem białe z wypalonym któryms z kanałów ani całkiem czarne. Im bliżej bieli tym lepiej. Najlepszy jest (czysto teoretycznie) bardzo jasno szary.

Przemek_PC
28-08-2012, 10:42
Zrób te zdjęcia wymagające korekty jako czarno-białe i nie będzie problemu. Zyskają też na artyźmie :)

strideer
28-08-2012, 11:44
Zęby się nie nadają. Nie są białe!

Oczy to też kiepski pomysł na ustawianie WB - z tego samego powodu.

k-9
28-08-2012, 11:47
Dzięki za odpowiedzi. Ten histogram to był wymyślony w trakcie pisania... więc no tak nie da się go skopiować:mrgreen:
Czarno białe zdjęcia odpadają... Sesja trochę kosztowała więc wiecie wszystko musi być widoczne...
Jansz tak tylko Rawy... zabawa z jpg była na szybko aby zobaczyć czy coś tak min będzie...
===
Właśnie cały zamysł musi jednak zostać w tonacji zachodzącego słońca... te 2 zdjęcia tak naprawdę nadają klimat... A niestety zdjęcia musza być w podobnych barwach...
Po przespanej nocy niestety, ale trzeba wszystkie fotki trzeba ocieplić do 2 zdjęć z zachodu... Będzie to wyglądać dość spójnie (mam nadzieję)... Trochę zabay będzie z zdjęciem który było robione pod wieczór oświetlone lampą i parasolką... tak aby wyglądało, że zostało zrobione w dzień...
Ehhh na przyszłość jest nauczka, że e plenerze trzeba bardzo pilnować czasu bo później są problemy tak jak teraz

Merde
28-08-2012, 12:29
A spróbuj z ciekawości taki sposób:

1. Znajdź na zdjęciach element wspólny który w żadnym kanale nie ma przepaleń ani kompletnych niedoświetleń (element ubrania, trawa)
2. Na pierwszym zdjęciu z serii ustaw balans bieli "na oko" tak, żeby było dobrze. Zapisz sobie temperaturę i tintę.
3. Pipetą w Lr/ACR zrób próbkę na znalezionym w punkcie pierwszym wzorcu (balans bieli oczywiście będzie niepoprawny). Zapisz sobie temperaturę i tintę.
4. Od wartości temperatury z 2 odejmij temperaturę z 3, od wartości tinty z 2 odejmij tintę 3. Zapisz wynik.
5. Na następnym zdjęciu pobierz próbkę z z wzorca i ręcznie dodaj do temperatury i tinty wartości wyliczone w punkcie 4.

BeatX
28-08-2012, 14:08
Zdaje sobie sprawe, ze moja odpowiedz nie za wiele pomoze w pytaniu, ktore zadales ale ja wlasciwie nie czaje w czym wogole problem?
Przeciez przez to, ze zdjecia z jednej sesji maja rozne kolory swiatla to tylko bardzo urozmaica sesje i efekt koncowy!
Przynajmniej ja zawsze staralem sie wykorzystac ten atrybut, zeby zagrac roznymi kolorami swiatla slonecznego w zaleznosci od zachmurzenia czy pory dnia.
Imho jak doprowadzisz zdjecia do identycznego, lub zblizonego WB, to w rezultacie bedzie nudno.
Pokaz miniatury tych zdjec, jestem ciekaw jak wyglada w istocie omawiany problem :]

Wysyłane z mojego HTC Desire S za pomocą Tapatalk 2

Janusz Body
28-08-2012, 14:17
Oczy to też kiepski pomysł na ustawianie WB - z tego samego powodu.

Nie, wręcz przeciwnie, korzystam z tego dość często. Białka oczu są dość dobrym wzorcem bieli. Chyba, że akurat trafisz na kogoś na ciężkim kacu z oczkami jak... wiadomo.

michalab
28-08-2012, 14:39
Ale przecież w takim przypadku, gdy kolega chce osiągnąć efekt zachodzącego słońca to używanie pipetki WB (może poza sposobem jaki zaproponował Merde) chyba mija się z celem, a wybieranie do tego celu czegoś o neutralnym kolorze to już zupełnie bez sensu, jeśli już to czegoś o lekko niebieskawym odcieniu lub niebieskawo-zielonym. ColorChecker ma nawet do tego specjalne pola.

tlustyx
28-08-2012, 15:17
Zęby się nie nadają. Nie są białe!
Mogą być sztuczne, idealnie białe:)
A tak na poważnie to chodziło mi o to, że jeśli to była jedna modelka i jedne zęby (no chyba, że brudne od szminki to już lipa :) ) to choćby były lekko żółte to ustawiając na każdym zdjęciu WB na tych zębach, spowodowało by to ustawienia złego ale jednakowego dla wszystkich WB i wtedy tak jak napisałem wprowadzić ręcznie korektę WB o tę samą wartość na każdym zdjęciu. Wtedy zdjęcia - przynajmniej w obrębie twarzy modelki - miały by taką samą kolorystykę, a o to chyba chodziło.

--- Kolejny post ---


Ale przecież w takim przypadku, gdy kolega chce osiągnąć efekt zachodzącego słońca
Kolega nie chciał osiągać efektu zachodzącego słońca tylko podobną kolorystykę wszystkich zdjęć.

Merde
28-08-2012, 15:43
Nie, wręcz przeciwnie, korzystam z tego dość często. Białka oczu są dość dobrym wzorcem bieli. Chyba, że akurat trafisz na kogoś na ciężkim kacu z oczkami jak... wiadomo.

Ja mam też odmienne doświadczenia - z reguły próbkowanie z białek daje zbyt zimne zdjęcia.
No i oczywiście twarz musi zajmować sporą część kadru, żeby było gdzie tą pipetką klikać...

michalab
28-08-2012, 16:38
Kolega nie chciał osiągać efektu zachodzącego słońca tylko podobną kolorystykę wszystkich zdjęć.
Czytałeś drugi post autora?



Właśnie cały zamysł musi jednak zostać w tonacji zachodzącego słońca... te 2 zdjęcia tak naprawdę nadają klimat... A niestety zdjęcia musza być w podobnych barwach...

strideer
28-08-2012, 17:51
Nie, wręcz przeciwnie, korzystam z tego dość często. Białka oczu są dość dobrym wzorcem bieli. Chyba, że akurat trafisz na kogoś na ciężkim kacu z oczkami jak... wiadomo.

To te oczka muszą być na zdjęciu dość duże, zdrowe i dobrze naświetlone. Z mojego doświadczenia białka oczu bywają delikatnie żółte (naprawdę delikatnie, ale jest to taka różnica, która może zafałszować balans bieli). Jeśli są w cieniu, to ten cień zwykle również będzie cieniem ciepłym (więc WB będzie przekłamany). Do tego trzeba uważać na różne żyłki etc - zawłaszcza, kiedy oko jest małe na zdjęciu i zlewają się one na barwę białka. Moim zdaniem ta metoda jest ryzykowna.

k-9
28-08-2012, 23:33
cześć wam ;)
Po całym dniu zabawy przy kompie w końcu zdjęcia wyglądają dobrze. Nawet zdjęcie robione po 20.00 wygląda jakby było zrobione po południu. Niestety wyższej osobie się nie podobają... Więc daje sobie już spokój z dalszą zabawą... I pewnie zdjęcia pójdą do grafika. Mimo to, ja jestem zadowolony i będzie kolejna praca do portfolio.
Więc taka przestroga dla was (i dla mnie). Sesje zaczynamy jak najwcześniej a nie przy końcówce dnia ;)
Dzięki wam za wasze rady. Temp. ustawiłem za pocą suwaków w Lr temp i tint i dzięki saturacji. Próbowanie pipetą nie wychodziło... więc było trzeba ręcznie ustawiać na oko.

michalab
29-08-2012, 09:30
Można też wziąć ze sobą colorcheckera, jeśli chcemy, aby zdjęcia miały taką samą kolorystykę, a spodziewamy się zmiennego oświetlenia. W każdym rodzaju oświetlenia robisz zdjęcie z colorcheckerem, potem zabawa w LR jest dużo krótsza.

k-9
29-08-2012, 12:34
żeby go wziąć najpierw trzeba go mieć xD
Bardzo dużo osób z niego korzysta... i się mocno zastanawiam nad jego kupnem... tylko sporo kosztuje ta tekturka... W studio czy w plenerze jednak się przyda więc trzeba dopisać do listy zakupów ;p. Czy ktoś wie jaką trwałość ma CC?? podobno 2 lata ale nie jestem pewien... po tych 2 latach kolory faktycznie blakną i do kosza czy to się dzieje tylko przy bardzo dużej eksploatacji i w rzeczywistości wystarcza na dłużej...?

mk
29-08-2012, 12:47
Ja używam szarej karty, przed jakimiś zdjęciami robię sobie w danych warunkach zdjęcie z szarą kartą a potem już lekkie poprawki w lightroomie ; ) Posiadam taką kartę już 3 rok i bez problemu nadal daje takie same efekty, może dlatego, że dawałem za nią 2 stówki co mnie bardzo zdziwiło, za to gustowny pokrowiec dostałem do niej : P

michalab
29-08-2012, 14:04
żeby go wziąć najpierw trzeba go mieć xD
Bardzo dużo osób z niego korzysta... i się mocno zastanawiam nad jego kupnem... tylko sporo kosztuje ta tekturka... W studio czy w plenerze jednak się przyda więc trzeba dopisać do listy zakupów ;p. Czy ktoś wie jaką trwałość ma CC?? podobno 2 lata ale nie jestem pewien... po tych 2 latach kolory faktycznie blakną i do kosza czy to się dzieje tylko przy bardzo dużej eksploatacji i w rzeczywistości wystarcza na dłużej...?
Jeśli interesuje Cię, żeby zdjęcia były super wierne, to pewnie po jakimś czasie traci ważność, jeśli jednak chcesz go wykorzystywać jako pomoc w uzyskaniu spójnej kolorystyki podczas jednej sesji, to myślę, że nawet lekkie wyblaknięcie nie będzie przeszkadzać, bo na w trakcie jednej sesji Ci raczej nie wyblaknie.

komarsnk
29-08-2012, 20:52
A można zobaczyć te zdjęcia?

komer34
29-08-2012, 21:04
A propo CC to jeśli mnie pamięć nie myli to widziałem że po roku zaleca się wymiane. Dla mnie to chore za taką cenę :(

k-9
29-08-2012, 22:04
hahahah rozbawiła manie ta wymiana po roku hehehe. Przecież ten paszporcik nie leży cały czas na widoku i nie jestem narażony na światło... przyłożyć do w czasie 1 sesji( z 1 ustawieniem światła) do modelki/modela zrobić zdjęcie i się go chowa do torby...
komarsnk chciałbym pokazać zdjęcia ale niestety nie mogę... podpisywałem umowę i nie mogę ich publikować :(:(:(:(

komer34
04-09-2012, 10:17
Właśnie poprawiam się. Wymiane zaleca się jednak po 2 latach. Mój błąd.

YaneC
20-01-2014, 14:41
Mam pytanko... skąd bierze się różnica w temperaturze barwowej odczytywanej w DPP i LR ?

W DPP pokazuje 4100, LR 3950 (to samo zdjęcie), w aparacie jest ustawiona na 4100...