PDA

Zobacz pełną wersję : canon 24-105 4 IS vs. tamron 28-75 2.8



saxjas
21-08-2012, 18:57
Witam!
Zastanawiam się czy warto zmienić obiektyw, który posiadam Tamron 28-75 2.8 na Canon 24-105 4IS. Wiem, że lepsze światło ma Tamron ale czy na korzyść Canona nie działa stabilizacja? Może ktoś z Was miał do czynienia z tymi obiektywami i może mi pomóc? Pozdrawiam

jacek_73
21-08-2012, 19:04
http://www.canon-board.info/testy-sprzetu-25/tamron-28-75-2-8-vs-canon-24-105-4-l-is-vs-canon-24-70-2-8-l-7972/

saxjas
21-08-2012, 19:27
Dzięki. Jednak czytając sam nie wiem który lepszy. Nie widzę jednoznacznej oceny na korzyść Tamrona czy Canona. Czy można jednoznacznie ocenić, który wybrać?

Merde
21-08-2012, 19:49
Nie można. To jednak są całkiem różne obiektywy.

kaindox
21-08-2012, 21:43
Mając oba ostatecznie wybrałem Tamrona. Ktoś inny wybrał Canona, wszystko zależy do czego go chcesz używać, co focisz i w jakich warunkach. Jak napisał Merde, to wbrew pozorom rożne obiektywy.

alnico
21-08-2012, 22:22
Mając oba ostatecznie wybrałem Tamrona. Ktoś inny wybrał Canona, wszystko zależy do czego go chcesz używać, co focisz i w jakich warunkach. Jak napisał Merde, to wbrew pozorom rożne obiektywy.
Dokładnie tak. Ja zmieniłem Tamrona na Canona i jestem zadowolony. Dla mnie Canona dawał lepszy obrazek, a światła 2.8 nie potrzebowałem. Ale tu wszystko jest względne.

Matsil
21-08-2012, 23:39
Witam!
Zastanawiam się czy warto zmienić obiektyw, który posiadam Tamron 28-75 2.8 na Canon 24-105 4IS. Wiem, że lepsze światło ma Tamron ale czy na korzyść Canona nie działa stabilizacja? Może ktoś z Was miał do czynienia z tymi obiektywami i może mi pomóc? Pozdrawiam
Na korzyść canona działa wszystko oprócz światła. Jest szerszy, dłuższy, celniejszy, szybszy, cichszy, daje lepsze kolory, jest tak samo lub nawet bardziej ostry i dodatkowo ma IS. Ale jeżeli potrzebujesz F2.8, to albo zostajesz przy tamronie, który jest całkiem dobrym szkiełkim, albo szukasz 24-70L w używkach.

przemo-lukas
21-08-2012, 23:41
Zdaję sobie sprawę, że bardzo łatwo o subiektywną opinię. W moim przypadku: przesiadka na L, szkło systemowe, większy zakres ogniskowych, fizycznie większy ;) , itp. itd. Ja jestem zadowolony z dokładnie takiej zmiany. A obiektywnie, niezmiernie rzadko myli się AF, w tamronie było to znacznie częstsze zjawisko, elka ma ładniejsze kolorki i jest szybsza. Mój tamron większą rozdzielczością charakteryzował się na ogniskowych 28mm i 70mm. Canon pod tym względem bije na łeb na szyję tamiego. Winieta dla szerokiego jest zauważalna, ale jeśli skupimy się na fotografowaniu a nie na onanizmie sprzętowym, to szybko się o niej zapomina. Uważam, że jeśli ktoś dysponuje środkami na zakup szkła w cenie tamiego, to bez wątpienia jest to dobry wybór. Jeśli ktoś chce przeznaczyć większą ilość złotówek to 24-105 to jest strzał w "dychę". Jedynie światełko w tamim jest "lepsze".

jan pawlak
22-08-2012, 08:14
Wiesz, z perspektywy długofalowej, zawsze warto mieć obiektyw producenta body.
Przykład z 24-105 jest idealny do podkreślenia tej tezy.

Wywołanie RAW w DPP a np. LR to niebo a ziemia, nie ma porównania. Canon w DPP "uzywa" profili swoich obiektywów w połaczniu ze swoimi matrycami tak, ze "usuwa" wszyskie niedoskonalości obiektywów co powoduje że obraz ma mozliwie najlepszą jakośc dla danej matrycy w danym typie body. Dane i algorytm jest "tajny" a u Adobe jest to robione w węższym zakresie i standardowo

Thomason2005
22-08-2012, 08:21
Najbardziej trafną odpowiedź dał Matsil. Mam oba szkła i oba cenię, zwłaszcza ostatnio po dokupieniu 5DIII (tam po prostu przeżywa swoją drugą młodość). Obecnie jednak leczy się w serwisie i to całkiem już długo. Czeka na przeszczep taśmy. I tu chyba kolejna wada - serwis...niestety na niektóre części trzeba czekać bardzo długo (ja od 17 lipca).

jac+
22-08-2012, 10:35
Na temat 24-105L już ie raz wypowiadałem się na tym forum. Mówiąc w skrócie: świetne szkiełko. O tamrony różnej maści otarłem się planując różne zakupy, jednak summa summarum nigdy żadnego nie kupiłem. Po prostu nie strawiłbym pewnych mankamentów mechanicznych typu: odklejające się gumy, luzujące się przednie soczewki. Dyskusyjna może być też kompatybilność obiektywów z nowymi canonowskimi puszkami. Choć pod tym względem do tej pory były kłopoty od strony zestawów sigma/canon. Nie chcę tu jakoś dyskredytować T28-75/2.8, bo swoim przedziale cenowym jest bezkonkurencyjny, jednak jakoś tak wyszło, że w ciągu kilkunastu lat fotografowania wszystkie obiektywy producentów alternatywnych jakie miałem, wcześniej, czy później opuszczały moją torbę zastępowane przez "oryginały".

Qbańczyk
22-08-2012, 10:52
Najbardziej trafną odpowiedź dał Matsil. Mam oba szkła i oba cenię, zwłaszcza ostatnio po dokupieniu 5DIII (tam po prostu przeżywa swoją drugą młodość). Obecnie jednak leczy się w serwisie i to całkiem już długo. Czeka na przeszczep taśmy. I tu chyba kolejna wada - serwis...niestety na niektóre części trzeba czekać bardzo długo (ja od 17 lipca).

Który przeżywa drugą młodość po dokupieniu 5dIII ? 24-105 ?

pawelo1
22-08-2012, 11:23
Który przeżywa drugą młodość po dokupieniu 5dIII ? 24-105 ?

z tekstu wynika jasno że obiektyw canon 24-105 f/4 is bo przecież nie aparat 5d III

jac+
22-08-2012, 12:05
Nic nie wynika jasno. Thomason2005 pisze, że ma OBYDWA szkła, o które chodzi na tym wątku, ale nie sprecyzował (przegapił), które z nich przeżywa tą "nową młodość". Pytanie Qbańczyka jest w pełni zasadne.

becekpl
22-08-2012, 12:34
tekstu wynika jasno że obiektyw canon 24-105 też tak sądze ,tamrony maja tylko jedna młodość, w dodatku bardzo krotką

jac+
22-08-2012, 12:39
tamrony maja tylko jedna młodość, w dodatku bardzo krotką

Mocne, a nawet MIAŻDŻĄCE :mrgreen: .
Zaraz zacznie się wojenka :mrgreen: .

becekpl
22-08-2012, 12:48
a o co tu walczyć???? pozdrawiam użytkowników tamiego;-)
tez go kiedy miałem ale taśma tak szybko się zużyła....

Thomason2005
22-08-2012, 12:48
Nic nie wynika jasno. Thomason2005 pisze, że ma OBYDWA szkła, o które chodzi na tym wątku, ale nie sprecyzował (przegapił), które z nich przeżywa tą "nową młodość". Pytanie Qbańczyka jest w pełni zasadne.

Sorry...oczywiście, że chodzi o Tamrona... Po prostu z 5DIII działa zdecydowanie lepiej niż z 5DII. Sorry za niesprecyzowanie. 24-105L - zawsze dobrze chodził :)

saxjas
22-08-2012, 13:02
Dzięki za sugestie, teraz wiem, że Canon. Pozdr.

mierkiewiczm
23-08-2012, 00:17
28-75 2.8 miałem tak długo aż się zużył i poleciał na allegro niedawno za 500 pln jako uszkodzony. Tami i tak był za ciemny jak było ciemno. Jak jest jasno to 24-105 4.0 jest Ok. Jak ciemno to coś z 1.4. Pomiędzy 2.8 u Tamiego a 4.0 w 24-105 to tylko jedna działka różnicy. IS istnieje w C i dobrze działa. Tami dobry na jakiś czas i co najważniejsze dużo tańszy. W tym przedziale cenowym 28-75 2.8 jest najlepszym wyborem dla FF. No żeby się jeszcze zaczynał od 24mm.

piw0sz
31-08-2012, 01:10
Różnica w cenie jest dość duża pomiędzy tymi szkłami. Ja wybrałem canona ze względu na jakość wykonania. Przymierzałem się do zakupu tamrona, podpinałem 3 sztuki pod moje FF i każda miała jakiś problem. Od zafarbu na 1/3 kadru co któreś zdjęcie, przez BF/FF, po mocną winietę bez osłony nawet. Canona wziąłem pierwszego z półki i żadnych problemów nie uświadczyłem. Ostatnio nawet lądował na kamieniach po tym jak odkręciła mi się głowica od statywu (ciągle jeszcze kminie jak to się stało) zero problemu. Z czystym sumieniem polecam.

tryton
01-09-2012, 20:20
Jak potrzebujesz szerszy zakres a nie potrzebujesz światła to nie ma się nad czym zastanawiać.