PDA

Zobacz pełną wersję : Canon 7D + jakie szkło do fotografii produktowej?



cst
20-08-2012, 20:46
Cześć,

Pytanie jak w temacie.

Zdjęcia w studiu - głównie packshoty do Internetu ale też zdjęcia do folderów, ulotek, trochę zdjęć kompozycyjnych, "lekko reklamowych". Spektakularnych rozmiarów drukowanych zdjęć raczej nie będzie.

Produkty różne od małych 10-15 cm do np. 1,5x,1,5m czyli coś poniekąd uniwersalnego.

Cena.. wstępnie myślałem, żeby nie drożej niż 3-3,5tys PLN ale zobaczymy w praniu.

Z góry wielkie dzięki!

strideer
20-08-2012, 20:48
Może używany TS-E 45 mm? Akurat powinien być w tej cenie, a możliwości w kreowaniu ostrości daje nieporównywalne do czegokolwiek innego.

cst
20-08-2012, 21:27
Dzięki za odp. Szczerze mówiąc trochę się boję takich wynalazków i wolałbym aby obiektyw był nowy (fvat)

strideer
20-08-2012, 21:39
Dzięki za odp. Szczerze mówiąc trochę się boję takich wynalazków i wolałbym aby obiektyw był nowy (fvat)

To szkło jest akurat dość pancerne, a ze względu na przeznaczenie trudno nawet zakładać jego zużycie na skutek trudnych warunków pracy. Ogólnie to do produktówek potrzebujesz czegoś 35-50 mm, niekoniecznie jasne, niekoniecznie z autofokusem. Warto dokupić pierścień EF 12 (ewentualnie EF 25 do większych zbliżeń). Dobrą opcją byłby na pewno Zeiss Makro-Planar 50 mm, ale to z kolei kosztuje około 4,5-5 tys. zł. Zdaje się obiektyw makro Canon EF-S 60mm jest niezły, ale tu z kolei może być już trochę za długa ogniskowa. Może Sigma 50/1,4? Dobra cena, dobry obrazek, a problematyczny AF nie będzie tutaj kłopotliwy?

Merde
20-08-2012, 21:51
45 mm przy małych produktach nie będzie czasem problemem? Moim zdaniem jakieś macro by się przydało. I to w okolicach 100 mm na cropie.

strideer
20-08-2012, 21:55
150 cm ma dalekim końcu to już może być jednak problem dla szkieł makro 90-105 mm (chyba, że ma się w studio dość odejścia, wtedy jak najbardziej tak).

Merde
20-08-2012, 22:04
150 cm ma dalekim końcu to już może być jednak problem dla szkieł makro 90-105 mm (chyba, że ma się w studio dość odejścia, wtedy jak najbardziej tak).

Zacytuję fragment:

"Produkty różne od małych 10-15 cm".
Po prostu obawiam się, że nie da się tego opędzić jednym szkłem, chyba że jakimś zoomem. Może 24-105? Szerzej raczej nie będzie potrzeba, a i wąski koniec często się przyda. Ja takie drobne przedmioty najczęściej (z braku laku) robię zwykłym 70-200/4.

strideer
20-08-2012, 22:15
Zacytuję fragment:

"Produkty różne od małych 10-15 cm".
Po prostu obawiam się, że nie da się tego opędzić jednym szkłem, chyba że jakimś zoomem. Może 24-105? Szerzej raczej nie będzie potrzeba, a i wąski koniec często się przyda. Ja takie drobne przedmioty najczęściej (z braku laku) robię zwykłym 70-200/4.

Jak cytujesz, to zacytuj całość :-) Stąd moja sugestia, żeby do 50-tki dobrać pierścień pośredni - ten krótszy 12mm w zupełności by wystarczył do takich drobiazgów. Krótkie telezoomy będą prawdopodobnie za długie, jeśli wziąć pod uwagę cały zakres wielkości przedmiotów do fotografowania.

Merde
20-08-2012, 22:27
Jak cytujesz, to zacytuj całość :-)

Posta #4 całkiem przeoczyłem, stąd nieporozumienie.
Uzupełniając: AF może w ogóle nie być, takie rzeczy to statyw + LV i ostrość w punkt na powiększeniu się robi, więc może być Sigma ;-)

krzychoo
20-08-2012, 22:29
Sigma 50/2.8 macro albo Canon 50/2.5 macro. Do tych zastosowań to idealne szkła. Jakość "L" a cena śmieszna.

cst
21-08-2012, 00:00
Dzięki za odpowiedzi!

Tak analizując chyba do 7d dobiorę 24-105. Wydaję mi się, że będzie elastycznie i w miarę ok. Dodam jeszcze, że w studiu, którym głównie będzie ów aparat nie ma dużego odejścia (3-4m).

Jeżeli się mylę to proszę o poprawienie.

strideer
21-08-2012, 00:05
Weź pod uwagę, że zoom będzie dawał bardziej widoczne dystorsje geometryczne, zwłaszcza na krańcach swojego zakresu pracy - w porównaniu do obiektywów stałoogniskowych. Nie wspominasz zdaje się dokładnie jakie produkty zamierzasz fotografować, jednak jeżeli zależy Ci na poprawnej geometrii obiektów, to powinieneś wybierać raczej ze szkieł stałoogniskowych.

haze
21-08-2012, 12:36
A ja polecę tamrona 60mm f2 macro. Cena niewiele większa od Canona 50mm f2.5 "pseudo-macro" a w razie czego masz odwzorowanie 1:1 i znakomitą rozdzielczość już od f2.

michalab
22-08-2012, 08:37
Budżet dosyć duży, więc można wybrać dwa obiektywy o bardzo dobrej jakości obrazu z niekoniecznie dobrym AFem. Ja bym wziął 100Macro (wersja nie L) do małych + coś do większych może 35f2.

cst
22-08-2012, 21:25
Dziękuję wszystkim za dużo merytorycznych odpowiedzi!

Kupione już 24-105 :) Jeżeli chodzi o geometrie to myślę, że nie będzie wielkich przeszkód na moje potrzeby. Korzystałem już z tego obiektywu i wiem jak to wygląda.

Jeszcze raz dzięki, odwrotu już nie ma :)

Teraz jeżeli mogę zapytać (może na później), coś do "produktowego makro", biżuteria etc

strideer
23-08-2012, 00:18
Najtańsza opcja to EF 12 II lub EF 25 II zależnie od pożądanej skali. Pierścienie te kosztują po ok. 300 zł, można też bez problemu dobrać zamienniki. Ze szkieł to EF-S 60 lub któraś z setek do macro. Jest też ponoć niezły obiektyw Tamrona 60 mm lub klasyk 90 mm.

Tapatalk

michalab
23-08-2012, 09:25
To ja się powtórzę: C100 Macro. Ja bym brał wersję bez L, IS i szybszy AF raczej nie będą potrzebne, a różnica w jakości optycznej jak dla mnie nie warta aż takiej dopłaty do wersji L.

cst
28-09-2012, 15:33
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Tak z ciekawości, macie jakieś zdjęcia wykorzystania tiltshift w fotografii produktowej?
Właściwie co on takiego szczególnego daje.

W sumie z czegoś sensowniejszego znalazłem tylko to:
Tilt-Shift adapter in studio test review: EOS 1Ds mounted on a large format system camera Ť Photigy: technically advanced photography (http://www.photigy.com/tilt-shift-adapter-in-studio-test-review-eos-1ds-mounted-on-a-large-format-system-camera/)

strideer
28-09-2012, 15:50
Tak z ciekawości, macie jakieś zdjęcia wykorzystania tiltshift w fotografii produktowej?
Właściwie co on takiego szczególnego daje.


Tak w skrócie: pokłon zapewnia kontrolę nad rozkładem głębi ostrości w kadrze - odpowiednio tiltując obiektyw względem fotografowanego motywu możesz głębię albo zwiększyć (np. przy fotografowaniu biżuterii) lub zmniejszyć (np. przy fotografowaniu jedzenia). Przesuw w studio będzie przydatny na ogół trochę mniej, chociaż to zależy co fotografujesz.

ekrowa
29-09-2012, 11:17
Cześć,

Pytanie jak w temacie.

Zdjęcia w studiu - głównie packshoty do Internetu ale też zdjęcia do folderów, ulotek, trochę zdjęć kompozycyjnych, "lekko reklamowych". Spektakularnych rozmiarów drukowanych zdjęć raczej nie będzie.

Produkty różne od małych 10-15 cm do np. 1,5x,1,5m czyli coś poniekąd uniwersalnego.

Cena.. wstępnie myślałem, żeby nie drożej niż 3-3,5tys PLN ale zobaczymy w praniu.

Z góry wielkie dzięki!


Może taniej wyjdzie kupić Canona G5. Chodzi po 300zł. Niezastąpiony w tej roli. Pozdrawiam.

airhead
29-09-2012, 12:24
100mm makro