PDA

Zobacz pełną wersję : Oświetlenie do zdjęć high fashion setupy



k-9
20-08-2012, 17:29
Cześć wam :)
Od jakiegoś czasu zajmuje się fotografią studyjną. Głównym targetem jest fashion, glamour, beauty, portrety.
Nie oszukujmy, się ale na takie zdjęcia jest zbyt... kiedyś był jeszcze większy... no ale wiadomo kiedyś to było kiedyś... Mam za sobą już kilka sesji foto tego typu... Warunki miałem bardzooo spartańskie... 3lampy z czego jedna się spaliła made in china miały z 130ws... Więc lekko mówiąc żenada...
Miałem bardzo proste setupy oświetlenia... softbox (60x60 hahah) na kontre i biała parasolka jako światło głowne... i blenda...
Zaplecze bardzo ubogie... a oczekiwania modelek/modeli i całego sztabu dość wysokie... każdemu zależało aby ciuch wyglądał dobrze tak samo jak fryzura i make-up...
====
Teraz płynie sprzęt z usa za kilka tysięcy w tym mocne lampy. Dokładnie nie powiem wam jakiej są marki, bo ja się tym nie zajmowałem...
Szukam pomysłów na nowe ustawienia świateł... Nie mogę dalej trzymać się parasolki i softa... zdjęcia będą miały podobną jakość i przez to się szybko znudzą... i staną się mdłe... A trzeba być elastycznym i iść do przodu...
Kupiłem sobie ostatnio książkę dla żółtodzioba "Światło w fotografii magia i nauka" i powiem, że mocno się rozczarowałem... w sumie nie ma w niej nic ciekawego... kilka kwestii było nowe i tylko tyle...
Jakie strony, książki polecacie do postudiowania o świetle w studio? O ciekawych setupach oświetleniowych... Nie ukrywam, że inspiruje mnie Vouge, Elle, i inne czasopisma... i dążę aby zdjęcia były na takim poziomie... I tutaj mam mały problem z rozszyfrowaniem co było użyte do zdjęcia... jakie światło jaki modyfikator...
Za wszystkie odp na temat będę bardzo wdzięczny ;))

mk
20-08-2012, 19:05
Co do fashion to ja zawsze używam jednego zestawu : ) Lampa quantuum 600 i okta 120cm umieszczone po lewej lub po prawej stronie modelki/modela na wysokości około 2metrów. Według mnie to jest idealne modowe światło, ale każdy chce czegoś innego ; )

Pozdrawiam Marcin Stańczak!

kaindox
20-08-2012, 23:10
Jak sprzęt dopłynie to zaproś koleżanke do studia - nie musisz jej wcale specjalnie przygotowywać, po prostu pobaw się sprzętem
Tutaj masz przykłady jakie efekty dają poszczególne modyfikatory światła
Por (http://studiofotograficzne.pl/porownanie-zastosowania-akcesoriow-studyjnych-0005.html)

Tutaj stronkę że zdjęciami i schematami oświetlenia, wybierasz typ fotografii i rodzaj światła jakim będziesz operował i wybierasz interesujące Cię przykłady. Prościej się nie da.
Welcome to Strobox - Create, Share, Learn (http://strobox.com/)

k-9
21-08-2012, 15:47
Właśnie zauważyłem, że większość pracuje na 2-3światłach... Czasem na 1 lampie... z założoną dużą Octą...
Tak się zastanawiam czy to jest taki trend... Czy po prostu im mniej tym lepiej... :/ Tworząc portfolio nie można sobie pozwolić na nudę... A trzymanie się 1-3 schematów oświetleniowych trochę wprowadzają monotonie...
Wydaje mi się, że ludzie idą teraz w kierunku, że wszystko się poprawi w Photoshopie, a liczy się jasne zdjęcie bylo by było widać modelkę/modela... Mam takie wrażenie

kaindox
21-08-2012, 18:26
Za więcej lamp to się bierz dopiero jak te dwie, trzy opanujesz. Nawet jedną lampą można robić dobre i ciekawe foty, ważniejsze jest jak je ustawisz i jakich modyfikatorów użyjesz. Jak dobrze nie zaświecisz to Ci PS za wiele nie pomoże.

k-9
21-08-2012, 23:09
kaindox ale czego do mnie piszesz... nie napisałem, że sobie nie poradziłem i się rozpłakałem na środku :mrgreen: nie wiedząc co zrobić. Tak do Twojej wiadomości dałem sobie radę i ze zdjęć takim dziadowskim sprzętem każdy był zadowolony :P
========
Ten temat tyczy się pomysłów na nowe ustawienia świateł... nie chce się jednakowych ustaleń trzymać... jak napisałem powoduje to nudę, i człowiek zazwyczaj w świecie zaczyna się wypalać... I zamiast sesji jest siepanie...

grzegorzki
22-08-2012, 03:57
Pod haslem "Nowe ustawienia lamp studyjnych" Guglowa znalazla tylko jedna !!! strone NinoVeron (https://www.google.ie/#sclient=psy-ab&hl=en&q=%22Nowe+ustawienia+lamp+studyjnych%22&oq=%22Nowe+ustawienia+lamp+studyjnych%22&gs_l=hp.12...9953.11312.1.12656.2.2.0.0.0.0.1297.1 547.2-1j7-1.3.0...0.0...1c.vZ8uMmLl0sA&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=fee55826acaf8dcf&biw=1280&bih=847)
A kaindox pisze do Ciebie, bo niby do kogo ma pisac ?

kaindox
22-08-2012, 05:35
Ten temat tyczy się pomysłów na nowe ustawienia świateł... nie chce się jednakowych ustaleń trzymać... jak napisałem powoduje to nudę, i człowiek zazwyczaj w świecie zaczyna się wypalać... I zamiast sesji jest siepanie...
Jak po jednej sesji zaczynasz się wypalać to nie mam pytań. I jakim cudem chcesz otrzymać pomysły na nowe ustawienia świateł?
Przecież to by oznaczało że że już je ktoś wykorzystał i już nie są takie świeże. Zostaje Ci tylko eksperymentowanie i wymyślanie samemu nowych setupów, których jeszcze nikt nie wykorzystał. Powodzenia.

kaindox
22-08-2012, 06:11
Przepraszam, po kilku sesjach foto zaczynasz się wypalać

soltysh
22-08-2012, 10:31
Spójrz do tej (http://kelbytraining.com/product/light-it-shoot-it-retouch-it-book/) książki Scotta Kelby'ego - myślę, że podsunie Ci kilka ciekawych pomysłów.

Ulisses
22-08-2012, 15:58
Książkę Kelbyego również polecam niezła pozycja - może nie doskonała bo jednak omija kwestie dotyczące trudniejszych aspektów retuszu jakiego dokonuje w PSie, ale to szczegół bo akurat setupy są ciekawe i różnorodne.

Dobre pomysły warto podpatrywać, ale prawdziwą satysfakcję daje wykombinowanie czegoś samodzielnie, nie bardzo rozumiem jak można w tej dziedzinie popaść w monotonie (co innego nieustające packshoty, albo wesela...).

kaindox ma natomiast świętą rację we wszystkich 3 ostatnich postach :)
3 lampy dają ogromne i trudne do wyczerpania możliwości. Korzystam z 2x Jinbei Spark 300 + Aurora Orion 400, do tego czasem lampa systemowa. Najczęściej softboxy 70x100, duża okta a od wielkiego dzwonu BD i jakoś nie wyobrażam sobie monotonii. Tylko, że zazwyczaj fotografuję to na co lubię: portret, inne sesje są raczej odskocznią. Może w tym tkwi tajemnica unikania monotonii ;]

skylight
22-08-2012, 16:17
wow... chciałabym zobaczyć zdjęcia autora wątku... dla którego jedynym sposobem na uniknięcie monotonii w fotografii fashion jest zmiana ustawienia, możliwie wielu, możliwie drogi lamp. Nie no w sumie podejście zdrowo-konsumpcyjne, fakt, że wszystko się szybko nudzi i kto by świecił dzisiaj tak jak klasycy kilkadziesiąt lat temu. Przecież na każdym zdjęciu jest potem to samo! A ja głupia myślałam, że w foto o coś innego chodzi... Ale w sumie to nie głupie... łatwiej zmieniać lampy niż modelki/makeup/fryzurę/miejsce/ciuchy/dodatki/wyraz twarzy modelki/ustawienie pomysły.

Gwoli ścisłości - nie mam nic przeciwko próbowaniu nowych ustawień, uważam, że to rozwija i jest potrzebne, ale sposób w jaki autor wątku to opisuje nieco mnie zaskoczył.

Z dobrych rad po za wcześniej wspomnianym strobox.com mogę polecić samodzielne eksperymenty...

k-9
29-08-2012, 15:48
Momento!! Aby samemu coś wymyśle najpierw trzeba mieć pojęcie o innych ustawianiach lamp... Ja pisze ze swojej perspektywy bo nie dysponuje jeszcze innymi modyfikatorami niż parasoli i cienki (^%$E#W) softbox... I tam kombinacja po prostu mi się już znudziła. Im więcej zabawek tym więcej możliwości z łączeniem różnych modyfikatorów ;) Do tej pory ustawaim światło przez intuicje
Zapytałem o książki bo chce się czegoś nowego dowiedzieć na ten temat z przetrawionymi wiadomościami można coś swojego wytowrzyć. Więc na mnie nie naskakujcie proszę... Dziś jest naprawdę trudno o modelkę/modela który dobrze pozuje. Stanie przed obiektywem powinno być frajdą. Miałem już kilka osób które stały jak kłody... z twarzą umarlaka... Takie osoby bardzo trudno rozkręcić więc będzie trudno co kol wiek wybrać ze zdjęć... Niestety brak współpracy musi się zakończyć klęską... już się przekonałem... Był to temat o Świetle a nie o modelkach itp w ramach ścisłości...:shock:

grzegorzki
30-08-2012, 00:55
Miałem już kilka osób które stały jak kłody... z twarzą umarlaka...
No to miałeś idealnych modeli. Mogłeś taką 'kłodę' oświetlać różnymi 'setupami' i obserwować co się dzieje. Gorzej jest z modelami 'wiercącymi'. :lol:

skylight
05-09-2012, 11:38
k-9 tak z grubsza to się z Tobą zgadzam w większości rzeczy... po prostu to w jaki sposób to opisujesz, nie wiem chyba po prostu wychodzę z innych założeń w fotografii...

namoamo
05-09-2012, 12:10
To są lata praktyki, nikt Ci nie wyłoży. Zresztą setup jest pod konkretny projekt.. ja bym szukał w googlach pod haslem "strobist".
I przyjrzal się twórczości Łukasza Piecha - On akurat często dzieli się swoimi setupami pod zdjęciami ;-)

k-9
06-09-2012, 16:13
Mogliście mnie źle zrozumieć bo ja jeszcze nie jestem w fotografii w 100%... mam dużoo mniejsze doświadczenie do was... i mam jeszcze sprooo rzeczy przed sobą. Twórczość Łukasz P. bardzo mi się przyda ;) nie chodzi mi tutaj o kopiowanie czy plagiaty itp... chce to wykorzystać pod siebie ;)

Flores
11-09-2012, 12:34
Proszę: guess the lighting (http://guessthelighting.com/)

Co do znudzenia modyfikatorami to dziwie Ci się trochę. Ludzie latami świecą dishami czy octami i ciągle się upierają przy tym, że niczym innym nie chcą świecić bo wypracowali sobie swój styl. Nie jest problem w parasolce czy w jakimś cienkim sofcie jak Ty to określasz. Problem jest w Tobie i zachęcam do głębszej nauki. Jak poznasz podstawy to uwierz, nie wypalisz się tak szybko.

marszull
17-09-2012, 11:18
Flores ma racje, ja nawet zdjecia jedzenia swiece dishem ;)
u mnie dish i zwykle garnki to podstawa, pozniej dochodzi okta i jakies boxy
ale znam ludzi ktorzy swieca samymi garnkami od jakiegos czasu i zdjecia sa naprawde swietne
kwestia odnalezienia "wlasnego swiatla"

eLka-patelka
19-09-2012, 16:10
myślę, że zamiast setupów to trzeba zmieniać miejsce, modelki, inspiracje, stylizacje itd. - dobre oświetlenie to jest klasyka i element stały - to już zostało wymyślone i zrobione - eksperymenty inna sprawa, ale te... najlpiej przeprowadzać samemu

Korba
26-09-2012, 00:02
Ja właśnie niedawno podjęłam współpracę ze stylistką i też mam zamiar trochę pobawić się z fashion- do tej pory tylko ślubna. Moje malutkie studio mam zamiar zrobić w domu- mały pokój mam na to przeznaczony i jak na razie wypatrzyłam sobie zestaw Quantuum'a z lampami PT-300 i tam są dwa statywy i dwie parasolki- kosztuje około 1200 złotych. Myślę, że na początek mi wystarczy, musze się najpierw sprawdzić jak mi pójdzie i ile ta współpraca potrwa.

Ulisses
26-09-2012, 10:23
Zastanów się nad alternatywą z softboxami bo nad parasolkami trudno zapanować a w fashion kontrola jest dość istotna. 2 x coś takiego: Zestaw oświetleniowy SPARK 300 SOFT FreePower (http://fripers.pl/product_info.php/info/p1447_Zestaw-oswietleniowy-SPARK-300-SOFT-Jinbei-FreePower.html) i masz bardziej funkcjonalny zestaw. A przy tym sparki to sprawdzone lampki.

pe.en.de
02-11-2012, 13:28
Zastanów się nad alternatywą z softboxami bo nad parasolkami trudno zapanować a w fashion kontrola jest dość istotna. 2 x coś takiego: Zestaw oświetleniowy SPARK 300 SOFT FreePower (http://fripers.pl/product_info.php/info/p1447_Zestaw-oswietleniowy-SPARK-300-SOFT-Jinbei-FreePower.html) i masz bardziej funkcjonalny zestaw. A przy tym sparki to sprawdzone lampki.

Światło z lewa i prawa bez kontry?