PDA

Zobacz pełną wersję : Magic Lantern 2.3 - opis funkcji.



tlustyx
15-08-2012, 23:07
Postanowiłem założyć nowy wątek, w którym użytkownicy ML 2.3 opisywali by poszczególne jego funkcje, czyli kolejne zakładki menu, do czego służą i jaki mają wpływ na film/zdjęcie i użytkowanie aparatu.
Tylko proszę o nie odsyłanie do stron anglojęzycznych :wink:

Filmuję mało, raczej fotografuję, bardzo przydatną IMHO funkcję w nowym ML jest podczas podglądu zdjęcia, po naciśnięciu Q (w 500d przycisk filmowania) na ekranie pokazuje się:

spotmetr punktowy (w centrum) - pozwala dokładnie określić (np. 1-100% lub poziomach 1-255) jasność obrazu w danym punkcie

histogram - różni się tym od canona, że wyświetla wartości dla aktualnie widzianego obrazu (a nie dla całości zdjęcia), oraz sygnalizuje kropkami przepalenia w poszczególnych kolorach R,G,B. Np. możemy powiększyć zdjęcie, ustawić interesujący nas fragment zdjęcia i na histogramie określić poprawność naświetlenia widzianego fragmentu, a nie całego zdjęcia.

focus peak - podświetlanie (np czerwonymi kropeczkami) ostrych krawędzi - pomaga sprawdzić zakres/płaszczyznę ostrości na zdjęciu.

Jeśli ma ktoś trochę chęci i wiedzy to zapraszam do opisywania poszczególnych funkcji.

Z mojej strony bardzo prosiłbym o opisanie podmenu FSP override - na co wpływają i jaki dają efekt poszczególne parametry.

PS
Zapomniałem o jeszcze jednej rzeczy z której najczęściej korzystam (w poprzedniej wersji też był) tj. ZEGAREK - wyświetla aktualny czas na wyświetlaczu :)

Grzesiek_PL
15-08-2012, 23:44
Jest już coś takiego na forum video, nie pamiętam linka ;)

Wg mnie można by zmienić dział dla ML, bo to nie jest tylko dla filmowców.

Plexa
16-08-2012, 11:17
Dla miłośników fotografii HDR miedzy innymi, twórcy umieścili w ML 2.3 zakładkę Shoot, HDR bracteting, po naciśnięciu przycisku SET funkcja ta zapala się na zielono, czyli gotowa do użycia, wciskając guzik Style ( w Canonie 5DII, w innych Canonach będzie to chyba Q)wchodzimy do podmenu, gdzie za pomocą joysticka ustalamy wszystkie parametry potrzebne do zrobienia fotografii HDR. Teraz aparat na statyw, łapiemy ostrość i za chwilę mamy piękną sekwencję zdjęć gotowych do dalszej obróbki.

Grzesiek_PL
16-08-2012, 23:08
Tutaj jest coś - [FAQ] Magic Lantern 550D - skrócony opis funkcji : Canon 550D | videoDSLR.pl | filmowanie lustrzankami Canon 5D, 7D, 60D, 550D, wideo filmowanie (http://videodslr.pl/magic-lantern-550d-skrocony-opis-funkcji-t1862.html)
Nie wiem czy jest sens robić opisy, jeśli ktoś robi zdjęcia/filmuje to raczej wie co do czego.

tlustyx
17-08-2012, 07:45
Tutaj jest coś - [FAQ] Magic Lantern 550D - skrócony opis funkcji : Canon 550D | videoDSLR.pl | filmowanie lustrzankami Canon 5D, 7D, 60D, 550D, wideo filmowanie (http://videodslr.pl/magic-lantern-550d-skrocony-opis-funkcji-t1862.html)
To jest skrócony opis wersji 2.2, który niewiele pomaga, tu chodzi raczej o opis rozszerzony :)


Nie wiem czy jest sens robić opisy, jeśli ktoś robi zdjęcia/filmuje to raczej wie co do czego.
Ludzie potrafią robić zdjęcia nie mając pojęcia do czego służy większość podstawowych funkcji aparatu, a co dopiero ML. Często nie wykorzystujemy jego możliwości z niewiedzy.
Myślę, że taki opis-poradnik, jak najbardziej by się przydał. Wiem jak sam szukałem jeszcze przed zainstalowaniem, zastanawiając się czy warto? Co mi to da, a po zainstalowaniu, co do czego służy :)

Więc jeszcze raz proszę, opisujcie poszczególne funkcje w ML :)

Grzesiek_PL
17-08-2012, 13:35
Ja jak pierwszy raz zainstalowałem ML nie miałem problemów, funkcje są nazwane raczej tak, że idzie się domyślić co do czego jest, jak nie to klikamy DISP lub INFO pewnie zależy od puszki, i niekiedy jest nawet instrukcja obrazkowa ;)

Wolę opracować nową funkcję, niż budować helpa po Polsku. Dziś może zrobię panorama help dla pełnej klatki.

tlustyx
17-08-2012, 15:18
Ja jak pierwszy raz zainstalowałem ML nie miałem problemów, funkcje są nazwane raczej tak, że idzie się domyślić co do czego jest...
To bardzo proszę wyjaśnij podmenu FSP override:
Każda z tych funkcji ma zmienne parametry. Jaki mają one wpływ na końcowy efekt.

Desired FSP:
Optymize for:
Shutter range
FSP timer A
FSP timer B
Main clock:
Actual FSP
Sound Recorder

Wiem o ile jedne łatwo zrozumieć, to inne nie.
Można oczywiście metodą prób i błędów dochodzić do właściwości każdej z nich, jednak chyba po to jest to forum, aby Ci co mają wiedzę i chęci mogli dzielić się nią z innymi, a Ci co wiedzy nie mają mogli z niej korzystać.
Nikt nikogo do niczego nie zmusza. ;-)

Grzesiek_PL
18-08-2012, 00:26
Generalnie w skrócie można zmienić tu liczbę klatek na sekundę w video, i czas migawki gdy ta funkcja jest aktywna. Tutaj obszerna wiedza na ten temat tyle że po ang ;) - userguide [Magic Lantern wiki] (http://wiki.magiclantern.fm/userguide#fps_override)

Można próbować zastosować to do time lapsów.

kris70
20-12-2013, 14:08
To mój pierwszy post na tym forum, więc witam wszystkich serdecznie.
Niedawno zainstalowałem w moim 60d Magic lantern. Powoli rozkminiam poszczególne funkcje na tyle ile potrafię korzystając z trnslatora google gdyż mój angielski a ściśle jego brak na więcej mi nie pozwala.
Ogólnie wszystko jest cacy mam tylko problem gdy aparat za pomocą kabelka usb/rca chcę podłączyć do telewizora. Otóż gdy używam MLa, podgląd na TV nie pojawia się, LCD w aparacie nie gaśnie tak jak to ma miejsce w sytuacji gdy aparat używam z kartą bez ML.
Może ktoś już spotkał się z taką sytuacją i ma na to jakąś rade, byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki.
Pozdrawiam Krzysiek.

Tayso
30-12-2013, 18:26
a może tak przetłumaczymy wspólnymi siłami manuala co wy na to??

bober5264
31-12-2013, 16:13
czemu nie :)

kostek-brasil
05-01-2014, 00:45
a może tak przetłumaczymy wspólnymi siłami manuala co wy na to??

Witam,
na całą instrukcję się nie piszę, choć niedawno zainstalowałem ML na 600D, a tak już mam, że zanim zacznę działać, muszę się z instrukcją zapoznać. Dlatego przeczytałem ją i zrozumiałem w takim stopniu, że to co chciałem wiedzieć, udało się wyssać i potem sprawdzić w praktyce. Zatem - mimo, że do znajomości angielskiego jeszcze daleko - chętnie spróbuję pomóc w konkretnym problemie. ;)


kris70, nie wydaje mi się, by rozwiązanie twojego kłopotu było opisane w tejże instrukcji. Twórcy ML wspominają tylko, żeby w przypadku korzystania z monitorów zewnętrznych ( podłączanych przez HDMI ) nie oczekiwać również wyświetlania "nakładek ML na obraz" jak np. zebra, czy focus peak. Jeśli bardzo zależy Ci na takim rodzaju podglądu przy karcie z ML, po prostu dezaktywuj ML podczas włączania aparatu, przytrzymując wduszony przycisk 'SET'. Wówczas aparat ominie nakładkę ML i wystartuje tak, jakby było wykorzystywane wyłącznie oryginalne ( firmowe ) oprogramowanie Canona. Domyślnie, ML za każdym razem startuje z karty pamięci przy włączeniu aparatu - o ile podczas startu użytkownik nie korzystał właśnie z przycisku SET.

Selena
07-02-2014, 12:44
Wątek powstał dość dawno, więc może udało się już komuś rozszyfrować ML-a. Mnie interesują tylko zastosowania fotograficzne (5D II), więc jeśli ktoś zechciałby podzielić się swoimi doświadczeniami byłabym niezmiernie wdzięczna.

RobertON
07-02-2014, 18:18
Używam ML do zastosowań foto i użytkowych w LV.

Niedawno o tym pisałem Focus Peak jest super - podświetla on na czerwono płaszczyznę ostrości i to nie tylko w LV.
Na szybko można ocenić dodatkowo po zrobieniu zdjęcia czy ostrość mniej więcej trafiła tam gdzie być powinna.

Większość funkcjonalności dotyczy raczej LV

Cropmarks to siatki kompozycji trójpodział itp.
Fajna jest lupka Zoom i oszczędzanie energii w LV, jeszcze ostrzenie z automatycznym powiększeniem.
Nie rozgryzłem wszystkiego, ale w zakładce Overlay i Shoot jest multum możliwości.

Zainstalowałem na kilku kartach, otwierałem zakładki, instrukcja i zmiana, co dają.

Selena
07-02-2014, 19:05
Używam ML do zastosowań foto i użytkowych w LV.

Niedawno o tym pisałem Focus Peak jest super - podświetla on na czerwono płaszczyznę ostrości i to nie tylko w LV.
Na szybko można ocenić dodatkowo po zrobieniu zdjęcia czy ostrość mniej więcej trafiła tam gdzie być powinna.

Większość funkcjonalności dotyczy raczej LV

Cropmarks to siatki kompozycji trójpodział itp.
Fajna jest lupka Zoom i oszczędzanie energii w LV, jeszcze ostrzenie z automatycznym powiększeniem.
Nie rozgryzłem wszystkiego, ale w zakładce Overlay i Shoot jest multum możliwości.

Zainstalowałem na kilku kartach, otwierałem zakładki, instrukcja i zmiana, co dają.
Dzięki.
Dla samego Focus Peaking w wizjerze zainstaluję.
LV używam sporadycznie, chociaż do manuali przydatne bywa.
Chyba warto przenieść ten wątek do podforum foto, bo np. ja na video nie zaglądam, dopiero poszukiwanie info o ML mnie tutaj przywiodło.

Bardzo przydałoby się kompendium proponowane w pierwszym poście - może znajdą się dobre dusze i będą go edytować dorzucając to co udało się im rozgryźć.
A może ktoś już przetłumaczył manuala i się podzieli?

RobertON
07-02-2014, 21:04
Skrótowe opisy funkcji znalazłem właśnie na blogu foto:

Od zera do fotografera: Magiczna Latarnia dla fotografów (http://czekalska.blogspot.com/2013/08/magiczna-latarnia-dla-fotografow.html)

i jeszcze to:

http://astropolis.pl/topic/40052-magic-lantern-czyli-dlaczego-canonowcy-maja-lepiej/

http://videodslr.pl/magic-lantern-550d-skrocony-opis-funkcji-t1862.html

kostek-brasil
08-02-2014, 00:06
..Dla samego Focus Peaking w wizjerze zainstaluję...


To niestety w wizjerze nie działa. Możesz się wspomóc funkcją Focus Peaking z ML do oszacowania, które fragmenty obrazu są ostre, korzystając z trybu podglądu obrazu z matrycy na żywo ( LV ) lub po wykonaniu zdjęcia/nagraniu filmu sprawdzić które obszary są ostre. W przypadku podglądu filmu, funkcja pozwala oszacować rozkład ostrości na dowolnej stop-klatce. To samo dotyczy innych "nakładek" ML przydatnych przy ostrzeniu, uzyskaniu poprawnej ekspozycji itp. W wizjerze ich nie zobaczysz. Tam jest tylko obraz rzutowany z lustereczka i to co daje oryginalne oprogramowanie Canona ( parametry ekspozycji, aktywny/-e czujnik AF itp. ). Natomiast, korzystając z ekranu LCD na tylnej ściance aparatu, można z nich korzystać. ;)

PS. Widzę, że ładne zdjęcia motylków, kwiatuszków itp. robisz. Dziś już nie, ale spróbuję Ci podpowiedzieć troszkę, co zaczerpnięte z "magicznej latarenki" może Ci ewentualnie pomóc przy Twoich zdjęciach. Mam co prawda inny aparat ( 600D ) niż twój i pewne funkcje dostępne u Ciebie, u mnie nie działają i na odwrót. Poza tym mogą być inne przyciski wykorzystywane w obu aparatach do sterowania ML, ale ogólnie instrukcja do ML jest ta sama. Zakładam, że chcesz korzystać/korzystasz z wersji aktualnej ML, tj. 2.3 ;)

Selena
08-02-2014, 00:22
RobertON dzięki za przydatne linki - "latarenki" nie znałam:D


To niestety w wizjerze nie działa. Możesz się wspomóc funkcją Focus Peaking z ML do oszacowania, które fragmenty obrazu są ostre, korzystając z trybu podglądu obrazu z matrycy na żywo ( LV ) lub po wykonaniu zdjęcia/nagraniu filmu sprawdzić które obszary są ostre. W przypadku podglądu filmu, funkcja pozwala oszacować rozkład ostrości na dowolnej stop-klatce. To samo dotyczy innych "nakładek" ML przydatnych przy ostrzeniu, uzyskaniu poprawnej ekspozycji itp. W wizjerze ich nie zobaczysz. Tam jest tylko obraz rzutowany z lustereczka i to co daje oryginalne oprogramowanie Canona ( parametry ekspozycji, aktywny/-e czujnik AF itp. ). Natomiast, korzystając z ekranu LCD na tylnej ściance aparatu, można z nich korzystać. ;)

PS. Widzę, że ładne zdjęcia motylków, kwiatuszków itp. robisz. Dziś już nie, ale spróbuję Ci podpowiedzieć troszkę, co zaczerpnięte z "magicznej latarenki" może Ci ewentualnie pomóc przy Twoich zdjęciach. Mam co prawda inny aparat ( 600D ) niż twój i pewne funkcje dostępne u Ciebie, u mnie nie działają i na odwrót. Poza tym mogą być inne przyciski wykorzystywane w obu aparatach do sterowania ML, ale ogólnie instrukcja do ML jest ta sama. Zakładam, że chcesz korzystać/korzystasz z wersji aktualnej ML, tj. 2.3 ;)

Przed chwilą zainstalowałam v.2.3
-już wiem, że w wizjerze nie działa i trzeba się z LV przeprosić:mrgreen:
Szukam udogodnień do manualnych szkieł, których mam sporo. Chipy nie dają 100% pewności trafienia z ostrością.

Za PS. dziękuję - miło:D

kostek-brasil
11-02-2014, 00:32
Obiecałem że spróbuję coś niecoś podpowiedzieć, choć gotowca ( całego tłumaczenia instrukcji ML nikomu nie oferuję ). ;)
Masz już zainstalowaną latarenkę, to teraz kilka słów, jak z niej korzystać.
Wpierw odpalasz w aparacie tryb LV, następnie za pomocą przycisku kosza, odpalasz menu ML. Na początek weźmy lekko pod lupkę pierwszą zakładkę "Expo". Jak sugeruje jej nazwa, ma ona za zadanie ułatwienie użytkownikowi regulację parametrów ekspozycji ( nie tylko migawki, przysłony, ale także ISO, balansu bieli, stylu obrazowania itp. ).
Biorąc pod uwagę, że interesują Cię wyłącznie zdjęcia, być może niewiele lub nawet nic Ci to nie pomoże, ale jakieś różnice w stosunku do oryg. oprogramowania oczywiście są.

Przykładowo, w swoim 5DII możesz m.in. regulować balans bieli w zakresie 2500-10000 K, ML poszerza ten zakres ( 1500-15000 K ). Gdyby więc interesowały Cię te skrajne wartości, skorzystaj z opcji WhiteBalance, wejdź w jej opcje ( przyciskiem stylu obrazów ) i zmień jej wartość na żądaną. Można będzie też ją potem zmieniać już bez konieczności wchodzenia w menu ML, ale w trybie LV i ogólnie zmiany będą tyczyć tylko zdjęć wykonywanych w trybie LV.
Jest tam też szereg opcji sterowania balansem bieli, m.in. poprzez oddzielną regulację składowych RGB ( czerwonej, zielonej, niebieskiej ).

5DII umożliwia uzyskanie programowego ekwiwalentu ISO 50, podczas gdy z ML można mieć jeszcze niżej ( ISO 25 ), ale już nie będę pisał, jak to zrobić. Ogólnie technika podobna, gdyby co to pytaj. W kwestii migawki przy wykonywaniu zdjęć, ML w zasadzie Ci nic nie dodaje. Przy filmach już tak. W kwestii przysłony...gdy masz podłączony obiektyw z chipem i chcesz podejrzeć głębię ostrości dla zadanej przysłony, korzystasz z odpowiedniego przycisku w aparacie. W ML, gdy jesteś w LV, nie musisz go używać.
O ile nadal Cię ML interesuje, to daj znać. To tylko drobny fragmencik. O tych użytecznych nakładkach typu focus peaking, "lupka zoom" - o których wspomniał RobertOn, a które być może ułatwią Ci ostrzenie manualnymi obiektywami, ale znowu w trybie LV.. napiszę, o ile się odezwiesz, bo być może już Cię ten temat nie interesuje, hihi. ;)

Selena
11-02-2014, 13:30
Przykładowo, w swoim 5DII możesz m.in. regulować balans bieli w zakresie 2500-10000 K, ML poszerza ten zakres ( 1500-15000 K ). Gdyby więc interesowały Cię te skrajne wartości, skorzystaj z opcji WhiteBalance, wejdź w jej opcje ( przyciskiem stylu obrazów ) i zmień jej wartość na żądaną. Można będzie też ją potem zmieniać już bez konieczności wchodzenia w menu ML, ale w trybie LV i ogólnie zmiany będą tyczyć tylko zdjęć wykonywanych w trybie LV.
Jest tam też szereg opcji sterowania balansem bieli, m.in. poprzez oddzielną regulację składowych RGB ( czerwonej, zielonej, niebieskiej ).

5DII umożliwia uzyskanie programowego ekwiwalentu ISO 50, podczas gdy z ML można mieć jeszcze niżej ( ISO 25 ), ale już nie będę pisał, jak to zrobić. Ogólnie technika podobna, gdyby co to pytaj. W kwestii migawki przy wykonywaniu zdjęć, ML w zasadzie Ci nic nie dodaje. Przy filmach już tak. W kwestii przysłony...gdy masz podłączony obiektyw z chipem i chcesz podejrzeć głębię ostrości dla zadanej przysłony, korzystasz z odpowiedniego przycisku w aparacie. W ML, gdy jesteś w LV, nie musisz go używać.
O ile nadal Cię ML interesuje, to daj znać. To tylko drobny fragmencik. O tych użytecznych nakładkach typu focus peaking, "lupka zoom" - o których wspomniał RobertOn, a które być może ułatwią Ci ostrzenie manualnymi obiektywami, ale znowu w trybie LV.. napiszę, o ile się odezwiesz, bo być może już Cię ten temat nie interesuje, hihi. ;)

Dziękuję :D
W podstawowych zastosowaniach to jest nawet prostsze niż na pierwszy rzut wygląda. A gdyby było bardziej skomplikowane, tym bardziej bym nie odpuściła takiego tematu dopóki bym go nie rozgryzła :mrgreen:

Balans bieli - robię zdjęcia tylko w RAW-ach, więc aż tak istotne to nie jest. Natomiast dla regulacji składowych zastosowanie widzę w ekstremalnych warunkach sztucznego oświetlenia - trafiłam raz na takie świetlówki, że z RAW-ów ciężko było coś wyciągnąć.

ISO - poniżej 50 raczej nie schodzę, ale taką potrzebę mogę sobie wyobrazić. To wartości skrajne na + i - ?

Co już używam:

Zebra - przydatny bajer - jakie ustawienia są najlepsze ?
Focus peaking - świetnie się sprawdza - jeszcze tylko najlepsze parametry muszę dobrać
Magic zoom - baaardzo fajne (chociaż w pierwszym momencie myślałam, że peaking przy tym nie działa - działa jednak podświetlając ramkę)
Cropmarks spirala ładnie wygląda, ale... czy jest możliwość "obracania" jej tzn. lustrzanych odbić?

HDR - ciekawy, ale nie składałam - materiał tylko mam

Zakładka Focus - bardzo ciekawa, ale nie rozgryzłam jej jeszcze. Stacking może być przydatny.

Sprawdzenie przebiegu - przydatne czasami.

Natknęłam się na coś wybitnie mnie irytujące (być może tak ma być) tzn. działanie trybu AV w LV - czy to normalne, że ISO skacze, a jedyną stałą jest przysłona? Da się ustawić ISO "na sztywno", albo przynajmniej zawęzić jego zakres? Akurat w macro ten parametr jest dość istotny...

kostek-brasil
11-02-2014, 15:46
Natknęłam się na coś wybitnie mnie irytujące (być może tak ma być) tzn. działanie trybu AV w LV - czy to normalne, że ISO skacze, a jedyną stałą jest przysłona? Da się ustawić ISO "na sztywno", albo przynajmniej zawęzić jego zakres? Akurat w macro ten parametr jest dość istotny...

Przepraszam, nie mam troszkę czasu teraz, ale akurat co do tego, to nasuwa się pytanie, czy przypadkiem nie masz aktywnej opcji "AutoISO"? Wtedy takie zachowanie byłoby normalne, bo w innym wypadku tak chyba być nie powinno. Zatem, sprawdź póki co, czy nie miałaś AutoISO aktywnego.. ;)

kostek-brasil
13-02-2014, 20:56
1) Balans bieli - robię zdjęcia tylko w RAW-ach, więc aż tak istotne to nie jest. Natomiast dla regulacji składowych zastosowanie widzę w ekstremalnych warunkach sztucznego oświetlenia - trafiłam raz na takie świetlówki, że z RAW-ów ciężko było coś wyciągnąć.

2) ISO - poniżej 50 raczej nie schodzę, ale taką potrzebę mogę sobie wyobrazić. To wartości skrajne na + i - ?

Co już używam:

3) Zebra - przydatny bajer - jakie ustawienia są najlepsze ?
4) Focus peaking - świetnie się sprawdza - jeszcze tylko najlepsze parametry muszę dobrać
5) Magic zoom - baaardzo fajne (chociaż w pierwszym momencie myślałam, że peaking przy tym nie działa - działa jednak podświetlając ramkę)
6) Cropmarks spirala ładnie wygląda, ale... czy jest możliwość "obracania" jej tzn. lustrzanych odbić?

7) HDR - ciekawy, ale nie składałam - materiał tylko mam

Zakładka Focus - bardzo ciekawa, ale nie rozgryzłam jej jeszcze. Stacking może być przydatny.

Sprawdzenie przebiegu - przydatne czasami.

Natknęłam się na coś wybitnie mnie irytujące (być może tak ma być) tzn. działanie trybu AV w LV - czy to normalne, że ISO skacze, a jedyną stałą jest przysłona? Da się ustawić ISO "na sztywno", albo przynajmniej zawęzić jego zakres? Akurat w macro ten parametr jest dość istotny...

Dodałem numerki, żeby łatwiej było się odnieść.

1. Niektóre rodzaje oświetlenia fluoroscencyjnego utrudniają ustalenie prawidłowego balansu bieli i tym samym poprawne odwzorowanie barw. Wówczas ponoć warto skorzystać z opcji WB Shift G/M, regulując składowe zieloną i magenty. A ogólnie to radzę po prostu wbić jakąś wartość testową temperatury barwowej i spróbować ją obniżyć/podwyższyć, obserwując zmiany.
Jeśli korzystasz z RAW, w zasadzie bez problemu poprawisz każde WB później. ;)
2. ML rozszerza również zakres ISO w górę, wzmacniając jeszcze dodatkowo sygnał z matrycy, ale wówczas trzeba się liczyć z potężnym szumem i dlatego dla mnie to w praktyce bezużyteczne.
3. Bardzo lubiana funkcja przez użytkowników ML. Pozwala głównie wskazać obszary niedoświetlone i prześwietlone w trybie LV. Można też osobno analizować obszary niedoświetlone i prześwietlone oddzielnie dla każdego z kanałów RGB. Wówczas obszary źle naświetlonych barw są przedstawiane na bazie kolorów opozycyjnych do nich. Przykładowo barwa czerwona jako cyjan, a w przypadku standardowego ogólnego niedoświetlenia ( zbyt niska jasność obszaru - nakładka ML wyświetli taki obszar na biało ). Oczywiście można samodzielnie dobrać próg reakcji na niedośw./prześw. Na początek proponuję się po prostu trzymać ustawień domyślnych ML dla tej funkcji.
W dużym stopniu skuteczne ustawienia zależą od wybranego przez Ciebie sposobu obrazowania. Warto jednak dodać, że ML nie uaktywni jednocześnie np. nakładki "zebry", "focus peaking", czy "color false"! Tylko jedna z nich może być aktywna, ewentualnie automatycznie deaktywując inne.. Dlatego m.in. z niej nie korzystam bo wolę mieć aktywny focus peaking.
4. Również bardzo ją lubię, tym bardziej, że w zasadzie w ogóle nie wykorzystuję AF, bazując głównie na obiektywach Nikona i M42. Wyświetla migoczące kropki, często układające się w linie, wskazujące ostre obszary kadru. Użytkownik może wybrać spośród dwóch algorytmów działania funkcji ( D1xy i D2xy ). Ogólnie ten pierwszy może lepiej się sprawdzić przy kiepskim oświetleniu sceny, zwłaszcza gdy korzysta się z wysokiego ISO i pojawia się większy szum. Przy dobrze oświetlonej scenie, lepiej w zasadzie wypada w działaniu ten drugi algorytm ( D2xy ).
Można także samodzielnie regulować próg działania ( threshold ), wybrać preferowaną barwę dla tych "kropeczek i linii" albo stopniować sobie "poziomy ostrości" przez różne kolory. Można też dla ułatwienia wyświetlić obraz podgląd obrazu z matrycy w odcieniach szarości ( czarno-biały ) i wówczas kolorowe kropeczki i linie będą dobrze widoczne na obrazie, niezależnie od barw rzeczywistych na scenie. Oczywiście zdjęcie/film wynikowy będzie nadal kolorowy.
5. Bardzo lubię tą funkcję. Przy pobieżnym, wstępnym ostrzeniu obserwuję moment, gdy pojawi się charakterystyczne kolorowe obramowanie. Potem już w okolicy tego ustawienia można dokładniej doostrzyć obserwując wybrany, powiększony "kluczowy" fragment, np. oko człeka, czy zwierzaczka. Można ustalić także czy ma być ona stale wyświetlana, czy ma ją wywołać np. wduszenie przycisku "lupki" lub poruszenie pierścieniem ostrości obiektywu itp.
6. Te znaczniki ułatwiające kadrowanie obrazu ( cropmarks ) można sobie nawet samemu zrobić, według swoich preferencji lub skorzystać z gotowców innych użytkowników. Odnośnik do nich jest w instrukcji ML i na forum ML. Także, odnosząc się do twojego zapytania - tak, można.
7. W trybie fotografowania, HDR wykonuje sekwencję zdjęć sceny, zmieniając ISO i potem daje wynikową fotkę z bardziej poszerzonym niż w przypadku zwykłego, pojedynczego pstryku, zakresem poziomu dynamiki. Takie wynikowe zdjęcie ogląda się poprzez jednoczesne wduszenie centralnego przycisku joysticka i obracanie pokrętłem głównym w aparacie. Wpierw jeszcze w menu Prefs trzeba wybrać opcję ExposureFusion.

Jeszcze taka wskazówka - jeśli szkoda Ci rezygnować z focus peaking bo ostrzysz ręcznie, a chcesz jednocześnie mieć wskazówkę co do prawidłowego doboru parametrów naświetlenia, skorzystaj po prostu z jakiegoś przetestowanego i ulubionego przez Ciebie histogramu. ML może jednocześnie obie je wyświetlać, a histogram pokaże rozkład świateł i cieni w obserwowanym na żywo kadrze.

O innych rzeczach już się nie rozpisuję, bo i tak za długi post wyszedł, za co przepraszam. ;)

Ps. u mnie na kitowym ob. canona IS 18-55mm i 600D w trybie AV, po zmianie przysłony w ML, zmienia się tylko czas otwarcia migawki. ISO pozostaje na uprzednio ustalonej, stałej wartości.

RobertON
13-02-2014, 21:29
O innych rzeczach już się nie rozpisuję, bo i tak za długi post wyszedł, za co przepraszam.

Nie masz co przepraszać, trzeba Ci serdecznie podziękować.

Eksperymentowałem z różnymi ustawieniami Focus Peak i zostało tak - D1xy,1,0, local, przynajmniej kropeczki czerwone ładnie widoczne.


Cropmarks spirala ładnie wygląda, ale... czy jest możliwość "obracania" jej tzn. lustrzanych odbić?

W katalogu ML, CROPMKS są wszystkie te obrazki jako bitmapy, tylko wyedytować, odbić lustrzanie i podmienić plik PHIPHOTO.BMP.

Mam taki pomysł, może kto chce to powpisuje swoje ustawienia w zakładkach ML lub funkcjach, które mu pasują.

Muszę poeksperymentować z HDR w ML.

Selena
15-02-2014, 00:22
kostek-brasil Serdeczne dzięki za tak obszerne informacje - rozjaśniło mi to trochę, chociaż... im więcej wiem, tym więcej niewiadomych :mrgreen:


Ad. 1 No otóż raz trafiłam na takie coś, że nawet z RAW-a ciężko było coś sensownego wydłubać, kilka różnych odcieni zasadniczo w upiorną zieleń lecących. Ciśnienia nie było, więc... zrobiłam BW ;) Bardzo się spodobało, że tak "artystycznie" :mrgreen:

Ad. 4 Ja również przy tym pozostanę - zaczynałam od M42, ale teraz już naście się różności uzbierało. Zdecydowanie Peaking i lupka najbardziej dla mnie przydatne.


Można ustalić także czy ma być ona stale wyświetlana, czy ma ją wywołać np. wduszenie przycisku "lupki" lub poruszenie pierścieniem ostrości obiektywu itp.
Muszę się do tego dokopać.

HDR - nigdy się w to nie bawiłam, ale chyba już pora ;)

RobertON dzięki - sprawdzę Twoje ustawienia .

Interesuje mnie jeszcze zakładka Focus

RobertON
15-02-2014, 01:02
Zacząłem eksperymentować z HDR Bracketing - super to działa !

Nie wiem dlaczego, ale domyślnie był wyłączony - dopisał się do listy, zgodnie z podpowiadaczem 2x Menu i jest.
Można wybrać ile klatek ma być naświetlonych, ale ustawiłem na Autodetect i w ciemnawym garażu dojechał do 5 szt.
Przedział EV +/- 1,5, jutro zobaczę kiedy mniej, a kiedy trzeba więcej. Myślę, że jak większy odstęp EV, to automatyka zapoda mniej klatek.
Albo ustawić na sztywno 3 szt. z odstępem 2 EV.

Przydaje się zwłoka 2 s (domyślna) po naciśnięciu spustu.
HDR można robić z proritetem czasu, przysłony czy jak tam wygodnie - Av, Tv czy M.
Tylko jak nie chcemy HDR, to trzeba pamiętać, aby wyłączyć to w menu ML, bo dalej będzie "jechał" po kilka klatek.

Nie rozgryzłem tylko jaki ma cel i działanie ISO Shifting.

Fotopstryczek
15-02-2014, 01:13
HDR można robić z proritetem czasu, przysłony czy jak tam wygodnie - Av, Tv czy M.

Zalecany tryb to M.
Av i Tv może być niestabilny.

RobertON
15-02-2014, 01:22
Dzięki - @Fotopstryczek.

Jutro popróbuję też to ISO Shifting, podobno to jakaś "pierońsko" szybka zmiania ISO i działa tylko w M, tak przynajmniej piszą.

Fotopstryczek
15-02-2014, 02:01
Jutro popróbuję też to ISO Shifting, podobno to jakaś "pierońsko" szybka zmiania ISO i działa tylko w M, tak przynajmniej piszą.

Tego używa się w tedy gdy nie chcesz za bardzo wydłużać ekspozycji, np gdy ostatnia klatka by miała 8s, to z ISO Shifting możesz mieć przykładowo 2s ale gorszą jakość bo wyższe ISO.

Ciekawy jest ten obrazek 5D2, zwiększenie dynamiki o 0,5EV, 6D i 5D3 mogą się schować (autor a1ex, forum ML) :
Zysk około 0,3EV z obniżenia ISO do 81. Skąd się wzięło kolejne 0,2EV nie mam pojęcia. Jakaś magia :D


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/u/4124919/bleeding-edge/iso50/5d2-cmos.png)

RobertON
15-02-2014, 09:16
Dziękuję, raz jeszcze @Fotopstryczek.

Z charakterystyki wynika, że lepszy skutek na niższym ISO niż na wyższym, faktycznie jakoś modyfikują soft do zsczytywania danych z matrycy...muszę to rozgyźć.

Spróbuję doświadczalnie w stronę niższego ISO, bo z 50D raczej nie zwiększam ponad 800, bo to już widać.
Sporadycznie "ułamkowo" 1000/1250.

Niestety za oknem pogoda się nie poprawia :(

Fotopstryczek
15-02-2014, 14:59
faktycznie jakoś modyfikują soft do zsczytywania danych z matrycy...muszę to rozgyźć
Zmieniają wartości wzmacniaczy i jeszcze jakieś magiczne sztuczki ;)



Spróbuję doświadczalnie w stronę niższego ISO, bo z 50D raczej nie zwiększam ponad 800, bo to już widać.
Nie ma nigdzie kompilacji na 50D z którą mógłbyś to sprawdzić, widziałem tylko dla 5D3.
50D ma najniższe ISO 200, ISO 100 jest generowane cyfrowo. Więc są szanse na prawdziwe ISO 100, z wyższą DR.

Canon na F1.4 w każdym aparacie rozjaśnia cyfrowo obrazek gdzieś o 0,3EV. Więc jeśli ktoś użyje tej sztuczki i sztuczki, która wyłączy wzmocnienie cyfrowe (od przysłony), zyska 0,7-0,8EV DR (obrazek będzie ciemniejszy z powodu obniżenia ISO do 81 i wyłączeniu wzmocnienia cyfrowego, więc zapas znajdzie się w światłach).


Od przysłony F2.8 w górę nie ma wzmocnienia cyfrowego.

lux
15-02-2014, 17:53
a czy działa na EOS M? niby jest beta, ale co to znaczy, sprawdził ktoś w praktyce?

RobertON
15-02-2014, 20:53
Nie ma nigdzie kompilacji na 50D z którą mógłbyś to sprawdzić, widziałem tylko dla 5D3.
50D ma najniższe ISO 200, ISO 100 jest generowane cyfrowo. Więc są szanse na prawdziwe ISO 100, z wyższą DR.


Ciekawy jest ten obrazek 5D2, zwiększenie dynamiki o 0,5EV, 6D i 5D3 mogą się schować (autor a1ex, forum ML) :
Zysk około 0,3EV z obniżenia ISO do 81. Skąd się wzięło kolejne 0,2EV nie mam pojęcia. Jakaś magia

Poczytałem Forum ML i to co podał a1ex.

Zaskoczyło mnie to Dual ISO - no niesamowite.
Podobno teraz może działać w większości aparatów i da się uzyskać prawie zakres dynamiczny około 14 EV.

Dual ISO - massive dynamic range improvement (dual_iso.mo) (http://www.magiclantern.fm/forum/index.php?topic=7139.0)

Fotopstryczek
15-02-2014, 21:17
Zaskoczyło mnie to Dual ISO - no niesamowite.
Podobno teraz może działać w większości aparatów i da się uzyskać prawie zakres dynamiczny około 14 EV.

Dual ISO nie jest takie idealne, dodaje artefakty w światłach (mora, ponieważ mamy co drugą pionową linię), nie zawsze widoczne ale są. Zysk detali w cieniu na APS-C jest marny (podobny efekt można uzyskać bardzo mocno odszumając rawa).

RobertON
15-02-2014, 23:25
Z sampli wygląda to zaskakująca, nie mam 5D aby to sprawdzić.

Z powodu słabej pogody i przesiadywania za kompem, zainstalowałem za to nowszą wersję ML na 1100D i testuję jak działa.
Poprzednia potrafiła się zawieszać.
Jest mały myk, trzeba dograć ze starej wersji FONTS.DAT, bo gdzieś go "zagubili" w nowszej wersji.
Widoczna na pierwszy rzut oka to zmiana ikonek i inne zakładki na belce. Potestuję moje ulubione ustawienia.

http://builds.magiclantern.fm/#/

Nieźle zamieszane, na końcu coś w rodzaju kafelek z Win8, takie małe przyciski z funkcjami.

--- Kolejny post ---

Lepiej działa na 1100D ta nowa wersja - Focus Peak nie rozmywa się z kropek w linie, a to moja ulubiona funkcja.


Tak teraz wygląda


https://canon-board.info/imgimported/2014/02/0dl1token_hashAAF83vbYvjUzVpuEiA8QwBkRvk-1.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/sc/j880pfjne6x85pu/ik6PEvIo_j/0?dl=1&token_hash=AAF83vbYvjUzVpuE-iA8QwBkRvk1YQuJ4iYMAM-1_vuyPw)






--- Kolejny post ---

Focus Peak - ustawienia które działają na podglądzie bez LV

Filter bias - Balanced
Image buffer - High-res
Thresholf - 0,6% - poniżej nie ma podświetlenia, w razie potrzeby zwiększyć do 0,9
Color - jaki kto chce, ale czerwony najlepszy
Greyscale - OFF (można włączyć)

Fotopstryczek
16-02-2014, 01:15
Z sampli wygląda to zaskakująca, nie mam 5D aby to sprawdzić.
Dual ISO jest na każdą puszkę wspieraną przez ML. Na 5D3 jest sztuczka, która nie wpływa negatywnie w żaden sposób na obrazek tylko zwiększa DR o 0,3 - 0,5EV w zależności od modelu.


Jest mały myk, trzeba dograć ze starej wersji FONTS.DAT, bo gdzieś go "zagubili" w nowszej wersji.
Ten plik już nie jest używany przez ML. Może chodzi Ci o plik instalacyjny .fir, który wykożystuje fonts.dat?


Nieźle zamieszane, na końcu coś w rodzaju kafelek z Win8, takie małe przyciski z funkcjami.

Aktualnie są 2 wersje menu, zwykła i kafelki :


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://s7.postimg.org/k1yuvqvmz/VRAM0.png)

(Coś kolory wyszły inne na screenie) :


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://s7.postimg.org/4uivbe3sb/VRAM1.png)

RobertON
16-02-2014, 01:20
Za każdym razem jak instalowałem, zgłaszał się komunikat, że brakuje FONTS.DAT dlatego skopiowałem go razem w plikiem instalacyjnym *.fir i jakoś poszło.

Nowa wersja wygląda jakoś przyjaźniej.

Fotopstryczek
16-02-2014, 01:21
Za każdym razem jak instalowałem, zgłaszał się komunikat, że brakuje FONTS.DAT dlatego skopiowałem go razem w plikiem instalacyjnym *.fir i jakoś poszło.
Po co instalowałeś wiele razy?
Na 1100D nie da się otworzyć bootflagi? Tylko wgrywać fir po każdym uruchomieniu?

RobertON
16-02-2014, 01:23
Bo za każdym razem był ten sam komunikat o braku FONTS.DAT, nie aż tak wiele - tylko trzy :)

Fotopstryczek
16-02-2014, 01:26
Bo za każdym razem był ten sam komunikat o braku FONTS.DAT, nie aż tak wiele - tylko trzy
Mam na myśli to, że jeśli już miałeś starszy ML, to wystarczy wgrać nowe pliki i wszystko będzie działać. Nie trzeba otwierać ponownie bootflagi.

RobertON
16-02-2014, 01:32
Dziękuję bardzo za podpowiedź, spróbuję z nowszym ML na 50D, ale to już później, bo nie mam żadnej nowej karty.

Dla bezpieczeństwa zostawię sobie kartę ze starszą wersją ML.

Fotopstryczek
16-02-2014, 01:37
Dziękuję bardzo za podpowiedź, spróbuję z nowszym ML na 50D, ale to już później, bo nie mam żadnej nowej karty.

Dla bezpieczeństwa zostawię sobie kartę ze starszą wersją ML.
Przy użyciu nowej karty, trzeba zrobić ją bootolwaną za pomocą tego programiku - PEL.HU (http://pel.hu/eoscard)

RobertON
16-02-2014, 01:52
Na Ciebie można liczyć jak na Zawiszę !
Dziękuję, jutro synowi podprowadzę kartę i tak prawie nie używa.

Jak będę miał problem, to czy mogę napisać na priva ?

Fotopstryczek
16-02-2014, 02:10
Nie ma problemu, byle nie były to zbyt upierdliwe pytania typu "Jak włączyć bracketing".

Spotkałem się z takim problemem, gdzie załadował ML do puszki ktoś, kto nie za bardzo potrafił obsłużyć standardowe menu Canona.
Trochę się dziwiłem jak to zrobił :shock: ;)

RobertON
16-02-2014, 02:23
Eee tam, nie mogłem się doczekać i zawalczyłem, znalazłem jakąś w szufladzie - 16GB Kingstona.

Super - zadziałało i poszło na 50D, tak jak na tym tutorialu. Dzięki za wsparcie.

Nowy ML na 1100D pokazuje na ekranie dodatkowo wolne miejsce na karcie w GB - tuż pod ilością zdjęć.
Na 50D pewnie gdzieś to można włączyć.

Fotopstryczek
16-02-2014, 03:03
Na 50D pewnie gdzieś to można włączyć.
Niestety z poziomu menu tego nie włączysz.

Nie zalazłem 50D w flexinfo.c (https://bitbucket.org/hudson/magic-lantern/src/e769afc111947416d7c9e45d72f353a08f01a04b/src/flexinfo.c), więc nikt nie zrobił tej funkcji na ten aparat.

kostek-brasil
18-02-2014, 21:44
RobertOn, dzięki za dobre słowo. ;)
W kwestii tych ulubionych ustawień w ML, to lubię szczególnie funkcje ułatwiające ostrzenie.
Focus peaking - najczęściej mam wybrane ( metoda - D1xy, próg - 0.5%, ale tu jeszcze trzeba na pewno poeksperymentować... i global ).
Początkowo dość często korzystałem z opcji wyświetlania obrazu z LV w odcieniach szarości ( Grayscale img ), tak mi było wygodniej ostrzyć, ale zdarzało mi się przy tym źle ustawić WB ( zmienić temperaturę barwową ) i teraz jej już rzadko używam.
Magic zoom - rozmiar ( size - medium lub nawet czasem large ), powiększenie ( magnification - wolę ostatnio 1:1, czasem też 2:1 ), potwierdzenie ostrości ( focus conf. - prawie zawsze green bars, raz czy dwa próbowałem split screen, ale same zielone paseczki mi lepiej pasują ).
Ponadto zawsze mam na wierzchu mały histogram - taki klasyczny ( dla jasności, a więc luma ), coby łatwiej ocenić ekspozycję, poziomy głośności nagrywanego dźwięku. Mam też aktywne logowanie filmów ( ML tworzy, oprócz plików filmowych, małe logi w notatniku z zapisanymi ustawieniami typu czas otwarcia migawki, ISO itp. ).
W zakładce Movie ( filmy ) mam też uaktywnioną opcję Force live view - Always, gdyż stosuję prawie wyłącznie obiektywy niesystemowe i wówczas normalnie aparat wyświetla komunikat i czeka na potwierdzenie użytkownika, że podpięto obiektyw. Dzięki temu, na moment wyświetla się ten sam komunikat, ale aparat już sam grzecznie wchodzi w LV i jest mu obojętne, co podpięte.
Styl obrazowania ( picture style ) raczej na płasko, poza wyostrzaniem ( 3 ), pozostałe na zero. Wolę ewentualnie przy montażu podciągać. Staram sę też mieć dzięki ML szybki dostęp do regulacji migawki, ISO, temperatury barwowej. Jeśli chodzi o migawkę, to podczas filmowania staram się by była ona najlepiej ustalona na 1/50 sekundy, ale w domu wolę często przy słabszym oświetleniu jeszcze zjechać do 1/25 s, aby nie podnosić zbyt ISO.
ISO - czym niższe tym lepiej, dobrze jest tak w granicach 100-400, potem wiadomo - szumy dają znać o sobie, temperatura barwowa, przysłona to już różnie - oczywiście w zależności od warunków i tego co konkretnie się filmuje.
Ogólnie to póki co same filmy, ale pociąga mnie też z pewnością wykorzystanie 600D w makrofotografii i pewno do tego za jakiś czas wrócę. Uchylny wyświetlacz, ML, mieszek, pierścienie i szkiełka M42 w szafie kuszą...
Kiedyś bardzo lubiłem makro, ale nie tyle owadów, kwiatków, co ikry, narybku w akwarium, ale to już stare dzieje, hihi.
Póki co, tylko tyle, do zdjęć wolę zdecydowanie nikusia D300s, ale w kwestii filmowania 600D ma wiele atutów. ;)

Selena, opcje uaktywnienia funkcji magicznej lupki to: HalfShutter - poprzez spust migawki; Focus Ring - poprzez obrót pierścienia ostrości obiektywu; Zoom.REC - wyłącznie podczas nagrywania filmu, z pomocą przycisku powiększania ( lupki );
FocusR+HalfS - poprzez pierścień ostrości bądź spust migawki; Focus+ZREC - poprzez pierścień ostrości bądź przycisk lupki w trakcie nagrywania filmu; ZoomIn+ - poprzez przycisk powiększania; Always On - przy tym ustawieniu, funkcja pozostaje aktywna na stałe.
Z tymże niektóre z tych ustawień mogą nie działać w aparacie - zależy jaki model. Nie wiem jak jest w 5D II - najlepiej sprawdzić eksperymentalnie i wybrać ulubioną metodę dla siebie. ;)

RobertON
18-02-2014, 22:53
Witaj - z pomocą kolegi Fotopstryczek poinstalowałem na swoich kartach/aparatach najnowsze wersje ML

Musiałem wprowadzić różne ustawienia Focus peaking dla 50D i 1100D, przy czym inne są teraz opcje wyboru, ażeby to było dobrze widoczne (przynajmniej dla mnie):

Filter bias - Balanced na 1100D - Fine details
Image buffer - High-res
Threshold - 0,9% na 1100D 1%
Color - Local Focus

--- Kolejny post ---

Histogram również mam włączony Luma - Linear - Clip warning.

P.S. Muszę przyznać, że ta nowa wersja jest bardzo przyjazna i fajniej wygląda od porzedniej takiej DOS-owej, jak to niegdyś wyglądało. Jak na razie wykorzystuję jedynie funkcje foto.

--- Kolejny post ---

A jeszcze jedno:

W nowej wersji sprytnie jest rozwiązany Focus Patterns
Center selection
Horizontal selection
Vertical selection
Shortcut keys

I od razu z boku jest podgląd wyboru puntów AF - to mi się podoba.
Wybieram centrum - przycisk SET i od razu mam pięć punktów środkowych i nawet już dzisiaj się przydało.

Grabus
24-02-2014, 11:04
I od razu z boku jest podgląd wyboru puntów AF - to mi się podoba.
Wybieram centrum - przycisk SET i od razu mam pięć punktów środkowych i nawet już dzisiaj się przydało.
Tak się właśnie zastanawiałem, do czego to się może przydać? To jakby połowiczne włącznie automatycznego wybierania punktu autofocusa, a nad miejscem gdzie będzie ustawiana ostrość raczej lepiej mieć kontrolę.

RobertON
24-02-2014, 22:18
Tak, ale są takie przypadki - przynajmniej u mnie, że muszę użyć aparatu "na czuja", a konkretenie pod auto i cyknąć - tak mniej więcej.
Ustawiam na 5 środkowych i udaje się zwykle trafić, zwłaszcza, że od razu podglądam czerwone kropeczki z Focus peaking.
Jak nie trafiłem, to powtórka i gotowe.

Inna opcja - ustawiam trzy poziome, dla obiektu w pionie, obracam aparat i gotowe.

Fotopstryczek
25-02-2014, 00:09
Kolejny wykres tym razem 5D3 (autor a1ex, forum ML) :
Co można powiedzieć na jego podstawie? ML ISO 115 ma 0,8EV więcej niż Canon ISO 100 ;)
Teoretycznie ML ISO 912 powinno wyglądać jak Canon ISO 100



https://canon-board.info//brak.gif
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/u/4124919/bleeding-edge/iso50/5d3-cmos.png)

RobertON
25-02-2014, 09:44
Kolejny wykres tym razem 5D3 (autor a1ex, forum ML) :
Co można powiedzieć na jego podstawie? ML ISO 115 ma 0,8EV więcej niż Canon ISO 100
Teoretycznie ML ISO 912 powinno wyglądać jak Canon ISO 100

Widzę, że śledzisz poczynania ekipy ML i a1ex-a.

Jeszcze chwila i więcej "wyduszą" z matryc canona. Pewnie siła tkwi w przetwornikach analogowo-cyfrowych.
Z 5D2 było ISO 81 i prawie 12 EV, tutaj nieco inaczej wygląda charakterystyka, ale również 5D3 zbliża się do 12 EV.
Wygląda na to, że Canon sam ogranicza możliwości zakresu tonalnego swoich matryc.
Czyżby to było związane z przewidzianym "starzeniem" się pikseli w matrycach ?

Jakoś nic innego nie przychodzi mi do głowy.

Fotopstryczek
25-02-2014, 15:04
Canon może nie tyle ogranicza, co wzmacnia sygnał, aby uzyskać okrągłe wartości ISO 100, 200 ,400 itp.

Wygląda to mniej więcej tak jakbyśmy rozjaśnili rawa z ISO 66 do 100, zapisali do jpg i próbowali odzyskać przepalenia (wrócić do ISO 66).
Myślę, że będzie działać to na wszystkich puszkach wspieranych przez ML. ;)

krzyssp
05-03-2014, 00:08
Mam pytanko, wie ktoś co zrobić żeby mieć DualISO? mam 60D 1.1.1 z ML 2.3 ale nie wiem co dalej?...

Grabus
05-03-2014, 12:27
W tej wersji ML tego nie ma. Trzeba zainstalować tzw. nightly builds, ale są to niestabilne wersje oprogramowania, dopiero testowane. Do tego opcja ta zmienia parametry pracy sensora, jest więc chociażby teoretyczna możliwość jego uszkodzenia. Trzeba więc tego używać ze świadomością co się ryzykuje.
Tutaj są te nocne kompilacje dostępne: ML Nightly Builds (http://builds.magiclantern.fm/#/)

Cytuję też ostrzeżenie jakie umieszcza twórca tej modyfikacji:
"Warning
This code changes low-level sensor parameters. In the technical doc you can see how this method messes with the feedback loop for optical black, for example. Therefore, it's safe to assume it can fry the sensor or do other nasty things. My 5D3 is still alive after roughly one week of playing with this, but that's not a guarantee.

We don't pay for repairs. Use it at your own risk."

Ja osobiście opcję wypróbowałem, jednak po kilku zdjęciach dla większej pewności w używaniu sprzętu wróciłem do wersji 2.3 ML.

krzyssp
05-03-2014, 13:58
ok, dzięki, też spróbowałem, ale na razie algorytmy ogarniania tego dual iso mnie nie zadowalają (chyba że mam jakąś starą wersję, używam tej z Dual ISO - massive dynamic range improvement (dual_iso.mo) (http://www.magiclantern.fm/forum/index.php?topic=7139.0) ). Jest możliwość jakiegoś "ręcznego" obrobienia takiego zdjęcia?