PDA

Zobacz pełną wersję : pomoc w wyborze sprzętu - prośba o pomoc



wallander
10-08-2012, 19:07
witam to mój pierwszy post na forum więc proszę o wyrozumiałość.

planuję od jakiegoś czasu zakup lustra.moje doświadczenia z takim sprzętem: kilkakrotnie pożyczony nikon d60 z kitowym obiektywem - na wyjazdy - architektura/miasto. ostatnio również pożyczony na kilka dni od kumpla Canon 500d (obiektyw kit 18-55). co do Nikona to zdjęcia całkiem przyzwoite, problemy z ostrością ale to raczej moja wina a nie aparatu. prosiłbym o pomoc co wybrać jako sprzęt na wyjazdy , zależy mi przede wszystkim na ostrości zdjęć i ogólnie dobrej jakości zdjęć.

mam jeszcze pytanie:

1) do canona przekonuje mnie też możliwość robienia zdjęć w formacie 16:9, czy jednak robienie zdjęć w tym formacie to bzdura bo jednak zdjęcie obejmie mniejszy kadr ale będzie dopasowane do komputera lub TV.

2) jak wygląda kwestia obiektywów firm typu tamron i sigma, czy canony dobrze współpracują z tymi firmami i czy nie ma problemów z ostrością?

Kamelg
10-08-2012, 19:21
Przede wszystkim powiedz ile pieniędzy chcesz przeznaczyć ?

wallander
10-08-2012, 19:30
mhh na puszkę ok 4 tys, chcialbym od razu zakupic tamrona17-70 bez VC

Mike7
10-08-2012, 19:34
Przede wszystkim to radzę poczytać forum i nie tylko to forum, takich pytań jest kilka dziennie!

Zapraszam na Google (http://www.google.pl) :)

Zobacz jaki masz budżet, kup za to najlepszy zestaw na jaki Cię stać i będziesz zadowolony ;)

Zdjęcia warto robić w formacie 2:3, standard przy wydruku. Co do tamronów i sigm - wszystko zależy od sztuki - jak trafisz.

- - - Updated - - -

4 tys - za to polecam używane - C 40D + C 18-55 IS + C 28 1.8 + C 85 1.8 ;)

Jeżeli wolisz zoom'y to 17-50 Tamrona jest ok + do tego 70-200 f/4 L i wspomniane 40D.

RTSiak
10-08-2012, 19:46
Albo Pentax K-5 + 18-55 + jakies jasne 50mm albo 35...

cohontes
10-08-2012, 20:33
Tylko po co mu aż K-5? To lepiej jakiś K-r .. , K-x coś w ten deseń

wallander
11-08-2012, 01:08
nie biorę pod uwagę pentxa wiec prosze o porady dotyczące canona,

jak wygląda sprawa obiektywow tamrona, nie ma problemów z kalibracją i doborem szkieł?

Matsil
11-08-2012, 09:48
Tematy poruszane tysiąc razy. Jak nie chcesz mieć problemów, to od razu inwestuj w szkła canona. Prędzej czy później do tego dojdziesz a szkoda kasy. Też to przechodziłem i nigdy więcej nie kupię żadnej sigmy, tamrona ani innego wynalazku. Napisałeś że masz 4tys. na puszkę, to cały budżet, czy tylko na body? Ile możesz wydać na obiektyw - chcesz jeden czy dwa, jaki zakres itd.
W przypadku gdy masz jedynie 4tys. na całość kupiłbym używany zestaw 50D + 17-40L. Będziesz miał pewny sprzęt i gwarantowaną ostrość i kolory. To dobry start. Później dokupisz coś dłuższego.
Jeżeli na body chcesz przeznaczyć ok. 4tys., to kup nowego 60D. Co do szkieł, to w przypadku oryginałów canona na cropa nie ma wielkiego wyboru - albo średniej jakości 18-55, 18-135 i 18-200 albo porządne 17-40 i przerażająco drogi 17-55. Sam miałem sigmy (18-50 i 17-70), tamrona (17-50) i to wszystko zamieniłem na canona 17-40. Całkiem inna praca i efekty.
Co do body, to funkcjonalność xxD jest znacznie lepsza niż xxxD, więc świadomie polecam ten pierwszy.

wallander
11-08-2012, 09:57
czyli jak widać po Twoim poście Canon nie bardzo chce współpracować z Sigmą i Tamronem - właśnie dlatego pytam bo słyszałem taką opinie od użytkownika Nikona i postanowiłem sprawdzić

motoko
11-08-2012, 11:14
nie biorę pod uwagę pentxa wiec prosze o porady dotyczące canona,

jak wygląda sprawa obiektywow tamrona, nie ma problemów z kalibracją i doborem szkieł?

...czyli jak widać po Twoim poście Canon nie bardzo chce współpracować z Sigmą i Tamronem - właśnie dlatego pytam bo słyszałem taką opinie od użytkownika Nikona i postanowiłem sprawdzić

Rozumiem, forum Canona, pożyczyłeś Canona, ale ja wydając 4tyś na pierwsze lustro, bez bagażu obiektywów, bez ciśnienia kariery pro wybrałbym to, co za te pieniądze da mi maksimum możliwości, najlepszą jakość obrazu albo inaczej podchodząc co spełni moje oczekiwania i zostawi mi jeszcze parę złociszy w portfelu.
Co do współpracy Canona (czy jakiegokolwiek lustra) z obiektywami firm trzecich jedynym problemem z jakim borykają się użytkownicy to AF, czyli słynne back i front focusy. Sprawa do rozwiązania mikroregulacją w body lub przez serwis np: Sigmy który wyreguluje obiektyw do współpracy z naszym body.
Sprzęt bierzesz pod uwagę tylko nowy?

dziobolek
11-08-2012, 11:45
czyli jak widać po Twoim poście Canon nie bardzo chce współpracować z Sigmą i Tamronem - właśnie dlatego pytam bo słyszałem taką opinie od użytkownika Nikona i postanowiłem sprawdzić

Widzisz, to zależy, bo ja z Sigmami i Tamronem ze stopki
kompletnie żadnych problemów nie miałem i nie mam.
Więc nie ma co generalizować i wrzucać wszystkiego do jednego wora ;)

Pozdrówka!

wallander
11-08-2012, 15:51
tak interesuje mnie coś dla początkującego, to nie być jakiś profesjonalny sprzet reporterski, bede robil zdjecia w podrozach, miasto, krajobrazy, na zoomie mi nie zależy..

a co sądzicie o robieniu zdjęć w formacie 16:9, ma to sens czy też najlepiej focić na 3:2

PioterD
11-08-2012, 16:20
[...]a co sądzicie o robieniu zdjęć w formacie 16:9, ma to sens czy też najlepiej focić na 3:2

Jeżeli treść fotografii lepiej bedzie odczytywana z obrazu o proporcjach 16:9 to w takim rób ;-) To jest kwestia indywidualna, wygody, preferencji a no i późniejszych możliwości i kosztów wydruku. Weź to wszystko pod uwagę, zastanów się (czytaj "zrób 10000 zdjęć") i sam będziesz wiedział. W takich kwestiach nie polegaj na opiniach innych, wypracuj to w sobie.

Na początek za 4k zł jako sumaryczny budżet wziąłbym 650d i 18-55 is II i 35/2 - sprzęt nowy.

dziobolek
11-08-2012, 17:38
mhh na puszkę ok 4 tys...

Tylko na puszkę???

Wojtas
11-08-2012, 18:57
Pomyśl o XXD , w zależności czy chcesz też nagrywać video. Do tego kitowe szkło z is, porób zdjęcia i dopiero po pewnym czasie sam dojdziesz czego Ci trzeba.Może jasna stałka a może UWA , uniwersalny zoom, macro itd. Najlepiej jak sam zdobędziesz doświadczenie i to Ty będziesz wiedział jakiego rodzaju szkło jest Ci potrzebne. Ja tak bym zrobił gdybym zaczynał przygodę z lustrem. Resztę pieniążków odkładać do skarbonki.

wallander
12-08-2012, 00:04
a między 650d a 60d , bedzie duża różnica w obrazku? czy tylko ergonomia i funkcjonalnosc je różni?

michael_key
12-08-2012, 06:42
a między 650d a 60d , bedzie duża różnica w obrazku? czy tylko ergonomia i funkcjonalnosc je różni?
650D vs 60D (http://www.youtube.com/watch?v=lYP1FfTNY3o&list=UUuw8B6Uv0cMWtV5vbNpeH_A&index=3&feature=plcp).

igor58
12-08-2012, 06:55
650d nowy + C17-85 (używany) + Tamron 70-300 USD

Matsil
12-08-2012, 08:56
Co do współpracy Canona (czy jakiegokolwiek lustra) z obiektywami firm trzecich jedynym problemem z jakim borykają się użytkownicy to AF, czyli słynne back i front focusy.
Nie tylko, dochodzi szybkość i głośność AF, jakość wykonania, choć rzeczywiście głównym problemem jest ten który opisałeś.


C17-85 (używany)
Stanowczo odradzam, to jedno z gorszych szkieł canona. Lepiej kupić KITa II, niewiele mniejszy zakres, jakość zbliżona a cena o wiele lepsza ;).

becekpl
12-08-2012, 11:06
Na początek za 4k zł jako sumaryczny budżet wziąłbym 650d i 18-55 is II i 35/2 - sprzęt nowy. i na początek wystarczy

igor58
12-08-2012, 11:12
matsil,
chyba nie miałeś 17-85 w ręku. To jedno z lepszych szkieł C w relacji cena/jakość obrazka, ale regularnie opluwane na tym forum.

jacek_63
12-08-2012, 11:56
Zgadzam się z "przedpiszcą". Jedyna wada to to, że lubi się rozsunąć noszony z body w ręce.
Miałem, byłem bardzo zadowolony ale że był za krótki, zmieniłem na S18-250. I nie wiem, czy to był na 100% dobry ruch... Niby już nie przekładam bez przerwy 17-85 na 75-300 i vice versa, niby mi już nie uciekają okazje bo akurat miałem zapięte nie to szkło, ale...
Myslę, że to najfajniesze szkło na początek (zakres, cena/jakość).

wallander
12-08-2012, 12:11
a możecie napisać co tak naprawde odróżnia Nikona od Canona oczywiście chodzi mi o modele z tej samej półki, jak wygląda kwestia kolorów, ostrości i baansu bieli?

igor58
12-08-2012, 12:21
no nie... ratunku...

kamol3
12-08-2012, 12:23
Jestem w takiej samej sytuacji jak Ty. Przymierzam się do pierwszej lustrzanki. Strasznie kusi mnie zakup używanego 50D, ale się boję, że będzie coś nie tak z tym aparatem. Dlatego zastanawiam się nad nowym 60D + kit, ale z drugiej strony za te 4k miał bym 50D + sporo lepszy obiektyw na początek. Dla mnie aparat będzie głównie służył do robienia zdjęć sportowych, krajobrazów i portretów. Jak to jest z tymi używkami?

Darx
12-08-2012, 12:26
a możecie napisać co tak naprawde odróżnia Nikona od Canona oczywiście chodzi mi o modele z tej samej półki, jak wygląda kwestia kolorów, ostrości i baansu bieli?

Nie bardzo rozumiem sens tego pytania. Jak przesuniesz nieco niżej, bądź klikniesz w szukanie, to wywali ci multum tematów. Canona i nikona odróżnia wiele rzeczy, poczynając od rodzaju bagnetu, możliwości, filozofii czy marketingu, itd. Temat rzeka, ktory trzeba sobie przyswoić. Nie ma na skróty.

Zajrzyj w specyfikację, obiektywy, ich dostępność na rynku wtórnym oraz akcesoria. Jeżeli, to ma być sprzet nie zarabiający na siebie, to apeluje byś spojrzał na system pentaxa i jego możliwości. Pamiętaj, że nie wybierasz TYLKO aparatu, ale cały system, a na niego składa się nie tylko korpus, ale i szklarnia i jej dostępność.

@matsil, to co wypada lepiej przy 17-85 niżeli przy kicie, to USM, który działa nadzwyczaj dobrze.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

michael_key
12-08-2012, 12:31
Jak to jest z tymi używkami?
W telegraficznym skrócie... warto kupić używane 50D, w kontekście lepszego szkła.
Poczytaj tutaj (http://www.canon-board.info/coz-gdziez-za-ilez-41/czy-po-zakupie-uzywanego-aparatu-obiektywu-byliscie-zadowoleniz-72708/).

dziobolek
12-08-2012, 12:37
a możecie napisać co tak naprawde odróżnia Nikona od Canona oczywiście chodzi mi o modele z tej samej półki, jak wygląda kwestia kolorów, ostrości i baansu bieli?

Na dzień dzisiejszy największą różnicą pomiędzy tymi dwoma systemami są... użyszkodnicy
https://canon-board.info/imgimported/2011/02/gwizdze-1.gif
źródło (http://emoty.blox.pl/resource/gwizdze.gif)

Reszta to IMHO detale i szczegóły techniczne.

Pozdrówka!

Qba1983
12-08-2012, 15:29
myslalem ze juz jestes zdecydowany na canona a ty takie pytania zadajesz...? widac jednak nie jestes zdecydowany na 100%
wiec jesli nie myslisz o zakupie drogich skiel w przyszlosci to naprawde sie zastanow nad tym pentaxem.
tylu ci juz to pisalo a ty canon teraz nokon... moze sony?

wallander
12-08-2012, 17:12
wybaczcie może i głupie pytanie ale chciałbym świadomie wiedzieć co kupuję , znam podstawy fotografii i chcę lustrzankę ale chciałbym też poznać równice miedzy markami. jak pisałem miałem w użytkowaniu i Nikona i Canona - chociaż modele z innej półki. Zamierzam przeznaczyć troche kasy - jak dla mnie 4 tys to nie mała kwota więc wybaczcie może dziwne pytania ale piszę je właśnie dlatego że nie znam na nie odpowiedzi...

becekpl
12-08-2012, 19:11
Jak to jest z tymi używkami? rujnują zdrowie,nie warto

ale chciałbym też poznać równice miedzy markami canon robi białe obiektywy a nikon to zółta marka

że nie znam na nie odpowiedzi... my też
czy kupisz canona,nikona lub pentaxa ŻADNEJ różnicy nie odczujesz...na początku
a potem to już inna bajka i temat na założenie kolejnego posta

Matsil
12-08-2012, 19:18
matsil,
chyba nie miałeś 17-85 w ręku. To jedno z lepszych szkieł C w relacji cena/jakość obrazka, ale regularnie opluwane na tym forum.
Miałem go całe 2 miesiące, kupiłem w czasach jak jeszcze kosztował prawie 2k pln ;). Jak dla mnie totalna porażka. Gdyby jego cena opiewała w granicach 500-700pln to OK, ale on nadal kosztuje powyżej 1k pln. Nawet mój KIT 18-55 w wersji bez IS był ostrzejszy.
Jeżeli uważacie 17-85 jako optycznie dobre szkło, to znaczy, że nie spróbowaliście nic lepszego...
P.S. Nigdy nie opluwam czegoś z czym nie miałem styczności, wypowiadam się w tematach, w których mam doświadczenie - takie mam zasady.

Wallander, różnice pomiędzy Nikonem i Canonem wynikają głównie z własnych predyspozycji. Są lepsze i gorsze propozycje w każdym systemie. Ja świadomie wybrałem canona, ponieważ ma tańsze zawodowe szkiełka. Wydaje mi się, że także trochę większy wybór w asortymencie.

wallander
12-08-2012, 21:05
a np. róznice w AF , istnieje jakaś różnica w kolorach np w nikonie bardziej nasycona w canonie mniej?

czyli możecie potwierdzić ze dokupując obiektyw sigmy czy tamrona nie bedzie żadnego problemu z kalibracją? a tak wstępnie chciałbym model powyżej entry level...czy warto poczekać na 70D?

cohontes
12-08-2012, 21:42
A na pewno potrzebujesz tego modelu skoro pytasz o jakieś różnice pomiędzy systemami? Czy to jest tylko parcie na sprzęt?

michael_key
12-08-2012, 21:52
a np. róznice w AF , istnieje jakaś różnica w kolorach np w nikonie bardziej nasycona w canonie mniej?

czyli możecie potwierdzić ze dokupując obiektyw sigmy czy tamrona nie bedzie żadnego problemu z kalibracją? a tak wstępnie chciałbym model powyżej entry level...czy warto poczekać na 70D?


Czy to jest tylko parcie na sprzęt?
Z każdym kolejnym postem wallander'a tak to się przedstawia.

Merde
12-08-2012, 22:02
Miałem go całe 2 miesiące, kupiłem w czasach jak jeszcze kosztował prawie 2k pln ;). Jak dla mnie totalna porażka. Gdyby jego cena opiewała w granicach 500-700pln to OK, ale on nadal kosztuje powyżej 1k pln. Nawet mój KIT 18-55 w wersji bez IS był ostrzejszy.

Widocznie wysoka cena zakupu uniemożliwia ci racjonalną ocenę tego obiektywu.
Od czasu jego premiery sporo zmieniło się w temacie wołarek do rawów, więc i inaczej obiektyw można ocenić.
Moje trzy grosze:
- bardzo duże dystorsje na szerokim kącie (do skorygowania, aczkolwiek kosztem utraty szerokości)
- spore aberracje, znów głównie na szerokim końcu, jednak praktycznie bezboleśnie usuwane przez współczesny soft
- budowa mechaniczna całkiem niezła, choć po jakimś czasie podczas chodzenia z aparatem na ramieniu ustawionym obiektywem w dół - tubus zaczynał się wysuwać
- obiektyw jest ostry w centrum kadru (Tak, tak! Brak ostrości to jedna z ostatnich rzeczy które można mu zarzucić) i całkiem przyzwoity w rogach
- obrzydliwa winieta w ekstremalnych narożnikach (wyglądało to jakby pole obrazowe było odrobinę za małe)
- bardzo dobra (jak na datę premiery) stabilizacja
- bardzo dobry AF

Masz rację - dwa koła za ten obiektyw to był rozbój w biały dzień. Ale używkę można kupić dziś za 600 złotych. Za takie pieniądze moim zdaniem warto - jeśli komuś nie potrzeba lepszego światła.

igor58
12-08-2012, 23:48
ja kupiłem właśnie za taką cenę, stąd moje pozytywne zdanie o nim

i jeszcze:
słaby na 17 mm, ale już od 20mm jest ok - jego szczytowe osiągi widać na 85 mm przy 5.6
bardzo dobry af, napęd usm - tego w kicie nie ma
jak padnie, nie będę płakał, bo nie przepłaciłem
miałem Tamrona 17-50 sprzedałem (af to była loteria, na 50mm - dno)

ponoć jego nowa wersja (15-85) nie jest warta 2700 (nie zamierzam sprawdzać)

wallander
13-08-2012, 00:06
niekoniecznie akurat tego

Matsil
13-08-2012, 13:27
czyli możecie potwierdzić ze dokupując obiektyw sigmy czy tamrona nie bedzie żadnego problemu z kalibracją? a tak wstępnie chciałbym model powyżej entry level...czy warto poczekać na 70D?
Nikt Ci nie obieca, że nie będzie problemów z kalibracją. Przeżyłem 3 sigmy i 2 tamrony i obiecałem sobie, że nie będę oszczędzał na sprzęcie - od tamtej pory mi z tym dobrze ;).
Jak będziesz czekał na 70D, to potem zadasz pytanie czy warto 70D, czy nie lepiej 60D, który jest przecież sporo tańszy itd. Jak wziąłem do ręki 60D, to stwierdziłem że jest to trochę krok wstecz w stosunku do 50D, ale to moje zdanie. Po prostu firma canon musiała zwiększyć dystans pomiędzy xxD a 5D wkomponowując 7D, żeby nie robić sobie na podwórku konkurencji.
Niestety zadając pytania na takim forum nie otrzymasz jednoznaczej rady, raczej więcej opcji niż do tej pory zakładałeś. Idź po prostu i kup to, co Ci najbardziej odpowiada, sporo już zostało napisane. Zacznij robić zdjęcia i pojawią się kolejne potrzeby.


Masz rację - dwa koła za ten obiektyw to był rozbój w biały dzień. Ale używkę można kupić dziś za 600 złotych. Za takie pieniądze moim zdaniem warto - jeśli komuś nie potrzeba lepszego światła.
Jeżeli komuś nie potrzeba nic lepszego, to za 600pln jest to dobra propozycja, ale w tym momencie nie dałbym za niego nawet tych pieniędzy mając porównanie z innymi szkłami. Kupiłem żonie canona 18-200 do 50D, jest on sporo droższy od 17-85, ale też znacznie lepszy optycznie. Braku USMa wcale się nie odczuwa, obiektyw trafia szybko i celnie w punkt. IS wydajny, jak na szkiełko spacerowe czy na wypad na wakacje spokojnie wystarczy. Ale ja chyba jestem zboczony, bo za każdym razem na wyjazdy targam plecak sprzętu ;).

Odnośnie ostrości 17-85, to nie do końca się zgodzę. Może po prostu trafiła mi się gorsza wersja i dodatkowo jak piszesz patrzyłem na ten obiektyw przez pryzmat ceny którą zapłaciłem. Porównywałem go później z 24-105 - wiem, wiem, nie ma to sensu, ale różnica okazała sie wręcz kolosalna. Na tych samych przysłonach 24-105 wręcz zgniótł 17-85. Jak pisałem mój stary KIT 18-55 kupiony jeszcze z 350D był wyraźnie lepszy. Używałem ich wtedy z 30D.

Merde
13-08-2012, 14:54
Odnośnie ostrości 17-85, to nie do końca się zgodzę. Może po prostu trafiła mi się gorsza wersja

Tak właśnie sądzę, bo używałem tych obiektywów (24-105 niestety bardzo krótko) na 30D i 40D i żadnej przepaści pomiędzy nimi nie było. Sprzedałem go (tj. 17-85) zresztą w 15 minut na c-b i nabywca się nie skarżył.

wallander
13-08-2012, 17:57
po wstepnej dyskusji zastanawiam sie nad 650d i 60d. do tego tamron 17-50 bez VC. troche jednak mam obaw o obiektywy w przyszłości, gdybym chciał kupić sigmę lub tamrona. ale skoro mówice że kalibracją można wyeliminować problemy z focusem.

jeszcze pytanie dotyczące 2 wyżej wybranych puszek. czy ostrzą i szumią podobnie?

cohontes
13-08-2012, 18:09
czy ostrzą (...) podobnie? coraz mniej cię rozumiem. Przecież to w głównej mierze zależy od obiektywu albo od tego czy np. z puszką są problemy. Jeśli chcesz porównać zdjęcia na tych samych iso wbij na jakiś pixel-peeper

Darx
14-08-2012, 08:21
coraz mniej cię rozumiem. Przecież to w głównej mierze zależy od obiektywu albo od tego czy np. z puszką są problemy. Jeśli chcesz porównać zdjęcia na tych samych iso wbij na jakiś pixel-peeper

Po prostu autor wątku nie doczytał, że w canonie ustawienie af odbywa się inaczej niżeli w nikonie. Chłopak poczytał o wiertarce, stąd te nieprzemyślane pytania.

Szum jest osobista preferencją każdego. Dla mnie 6400 w 600d, to bardzo dobry wynik. Czy 60/650 szumia gorzej? Lepiej? Nie wiem, nie testowałem. Co najwyżej mogę powiedzieć, że iso 6400 w d300s wypada nieco gorzej.

Autorze, zajrzyj do testu na optycznych czy fotopolis, obu aparatów. Spójrz, który spełnia twoje wymagania. Potem przez portal pixel peeper przejrzyj galerie użytkowników na wysokich iso. Wtedy podejmie decyzje.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

wallander
14-08-2012, 17:35
czyli waszym zdaniem jako pierwszą lustrzankę do zastosowań amatorskich, wystarczające bedzie body 650d...?

czy jest sens brania obiektywu kitowego 18-55 II czy też lepiej samo body i do tego Tamron 17-50 2.8, bo rozumiem że dużo lepszy AF uzyskam z Tamrona?

cohontes
14-08-2012, 17:42
Uzyskasz jaśniejsze szkło ze stałym światłem.

krolewicz
14-08-2012, 17:42
jak trafisz na ostrego tampona to zyskasz lepszy obrazek i światło 2.8

autofocus to akurat nie jest mocna strona tego obiektywu

michael_key
14-08-2012, 18:03
czy jest sens brania obiektywu kitowego 18-55 II czy też lepiej samo body i do tego Tamron 17-50 2.8, bo rozumiem że dużo lepszy AF uzyskam z Tamrona?
Sens jest. Jednak jeśli finanse Ci pozwalają bierz Tamrona. Docenisz dobre światło w całym zakresie.

Morfii
14-08-2012, 18:48
Co do pytania... bierz 650D + Tamrona... będziesz zadowolony... Ja startowałem z 550D + kit... kita sprzedałem i kupiłem Tamrona 17-50 2,8 z VC i byłem mega zadowolony... teraz chcę się przesiąść na coś innego ;)

wallander
14-08-2012, 18:48
co masz na myśli mówiąć ze AF to nie jest mocna strona tego obiektywu? chodzi o dobranie konkretnej sztuki czy ogólnie Tamrony kiepsko współpracują z Canonem? mowię o wersji bez VC.

posiadacie może jakieś linki do stron gdzie można podejrzeć obrazki z 650d i 60d , chciałbym sobie porównać czy rzeczywiście 60d jest mi potrzebny..

Morfii
14-08-2012, 19:00
Jeśli to twoje pierwsze lustro to 60 D jest Ci zbędny...

jacek_73
14-08-2012, 19:11
Jeśli to twoje pierwsze lustro to 60 D jest Ci zbędny...

Możesz to jakoś uzasadnić?

cohontes
14-08-2012, 19:23
Jeśli zadajesz takie pytania to raczej jest Ci niepotrzebny z cały szacunkiem.

tutaj jest masa sampli: Wyszukiwanie zaawansowane (http://pl.pixel-peeper.com/adv/)

dziobolek
15-08-2012, 00:28
co masz na myśli mówiąć ze AF to nie jest mocna strona tego obiektywu? chodzi o dobranie konkretnej sztuki czy ogólnie Tamrony kiepsko współpracują z Canonem?

Nie. Po prostu jego AF nie jest demonem szybkości i do cichych nie należy.

tomphoto
15-08-2012, 12:49
czyli waszym zdaniem jako pierwszą lustrzankę do zastosowań amatorskich, wystarczające bedzie body 650d...?

czy jest sens brania obiektywu kitowego 18-55 II czy też lepiej samo body i do tego Tamron 17-50 2.8, bo rozumiem że dużo lepszy AF uzyskam z Tamrona?

650 w zupełności wystarczy, jak dla amatora to i tak zaawansowany aparat, sądzę że trochę czasu Ci zajmie zanim opanujesz w pełni możliwości tego sprzętu. Obiektyw Tamiego oczywiście bierz

wallander
17-08-2012, 16:59
a mozecie polecić ostry jasny obiektyw do architektury/miasta/krajobraz (ogniskowa od 17 lub 24)?
najbardziej skłaniałem się ku Tamronowi 17-50 bez VC, ale po opiniach mam mieszane uczucia (kłopoty z celnością i wykonanie)
moge przeznaczyc kolo 2-2,5 tys zł.

chodziu
17-08-2012, 17:12
Canon 17-40L

Matsil
18-08-2012, 08:45
Jak wyżej 17-40. Nie jest to super jasne szkło, ale ja właśnie z tamrona 17-50 przesiadłem się na canona 17-40 i pod każdym względem byłem zadowolony. Po zmianie body na FF to szkiełko z bardzo dobrego zmienia się w rewelacyjne. Mój egzemplarz, w co niektórym cieżko uwierzyć, jest ostrzejszy od 24-105 i 24-70 razem wziętych ;).

Hubi78
18-08-2012, 11:20
matsil,
chyba nie miałeś 17-85 w ręku. To jedno z lepszych szkieł C w relacji cena/jakość obrazka, ale regularnie opluwane na tym forum.

To najwidoczniej nie używałeś innych szkieł skoro tak twierdzisz. Jedynie co do ceny bym się zgodził ale lepiej wybrać Tamrona 17-50 bez VC.
Canon 17-55 niczym mnie nie zaskoczył wręcz przeciwnie tylko rozczarował. Za te pieniążki mogli przynajmniej lepiej go uszczelnić bo zasysa pyłki jak 17-85
17-40 trochę za ciemny zdecydowanie polecam 24-105 w kontekście tych dwóch szkieł
Owszem najlepiej kupować canona ale cena czasem powala dlatego jest alternatywa Tamron czy Sigma.
Każdy czym się kieruje przy zakupie wiadomo. Ja jednak wolę dołożyć i kupić canona. Nie odpowiada mi dzwięk wydobywajacy się z pracy Tamrona jak i Sigmy.
Fajnym zestawem na pewno bedzie 40 lub 50d +24-105

chodziu
18-08-2012, 11:30
Matsil widzę, że masz w zakładce 30D jak Ci się on sprawuje z 17-40 masz może jakieś ładne fotki przykładowe do oglądnięcia?

cohontes
18-08-2012, 11:48
@chodziu ;)

tu masz masę fotek z takiego zestawu:

Wyszukiwanie zaawansowane (http://pl.pixel-peeper.com/adv/?lens=23&camera=12&perpage=30&focal_min=none&focal_max=none&aperture_min=none&aperture_max=none&iso_min=none&iso_max=none&exp_min=none&exp_max=none&res=3)

chodziu
18-08-2012, 12:19
Wiem widziałem te zdjęcia tylko nie jestem do końca pewien ile w nich jest obróbki.

cohontes
18-08-2012, 12:34
w każdym na pewno jest trochę ;) nie zawsze surowy raw jest taki by mógł zbierać ochy i achy :D

motoko
18-08-2012, 14:29
To najwidoczniej nie używałeś innych szkieł skoro tak twierdzisz. Jedynie co do ceny bym się zgodził ale lepiej wybrać Tamrona 17-50 bez VC.
Canon 17-55 niczym mnie nie zaskoczył wręcz przeciwnie tylko rozczarował. Za te pieniążki mogli przynajmniej lepiej go uszczelnić bo zasysa pyłki jak 17-85
17-40 trochę za ciemny zdecydowanie polecam 24-105 w kontekście tych dwóch szkieł
Owszem najlepiej kupować canona ale cena czasem powala dlatego jest alternatywa Tamron czy Sigma.
Każdy czym się kieruje przy zakupie wiadomo. Ja jednak wolę dołożyć i kupić canona. Nie odpowiada mi dzwięk wydobywajacy się z pracy Tamrona jak i Sigmy.
Fajnym zestawem na pewno bedzie 40 lub 50d +24-105

Crop*24=38.4, ciut wąsko, nie bez powodu 24-105 to taki "kit" do FF. Zgadzam się co do C. 17-55/2.8 - nie żeby był zły, ale za tą cenę powinni dać uszczelkę, jakością obrazka szkło też nie powala.
Ja bym jednak celował w Tamrona 17-50, najlepiej VC.

wallander
18-08-2012, 14:47
to jednak z VC czy bez, głównie zależy mi na ostrości i celności, jakość wykonania mniej mnie interesi

cohontes
18-08-2012, 14:58
jeśli na tym ci zależy bierz VC przynajmniej nie będziesz mógł potem zwalić winy, że poruszone nie z Twojej winy.

Matsil
18-08-2012, 15:13
Matsil widzę, że masz w zakładce 30D jak Ci się on sprawuje z 17-40 masz może jakieś ładne fotki przykładowe do oglądnięcia?
30D mam jeszcze ze starych czasów, trzymam chyba z sentymentu ;) - przez ostatnie 3 lata zrobił raptem kilkaset zdjęć. Ale niedługo wystawię go na sprzedaż, bo zamierzam kupić 5DIII i za dużo będzie tego wszystkiego. 17-40 kupiłem mając jeszcze 350D, później z 30D służył mi jako podstawowe szkło i bardzo dobrze się sprawdzał. Co do sampli, to bardzo chętnie, ale aktualnie przeżywam traumę - przed kilkoma dniami padł mi dysk twardy z tysiącami zdjęć - czarna lista seagate'a :(. Jest w naprawie i ponoć jest duża szansa, że dane odzyskam, tylko kwestia czasu.
Dziś kupiłem 2 dyski i skonfigurowałem macierz RAID1 - wszystkim, którzy nie mają jeszcze kopii zapasowych, szczerze polecam, nie wiadomo, kiedy nieszczęście przyjdzie.
Odnośnie zdjęć jak chcesz, to mogę podpiąć zestaw i strzelić kilka sampli w wolnej chwili. Napisz tylko co chcesz - RAWy, JPG, czułości, przysłony itp. Mogę wysłać mailem.


to jednak z VC czy bez, głównie zależy mi na ostrości i celności, jakość wykonania mniej mnie interesi
Ostrość będziesz miał, jak AF trafi. A z celnością w tamronach jest już róznie. Ja z tego powodu pozbyłem się go już po kilku tygodniach użytkowania, mimo, że pochodził od Cichego czyli ostrość była super. Jak już masz kupować, to weź raczej wersję z VC, ja nie miałem, ale ludzie piszą, że jest lepsza. Choc jak dla mnie stabilizacja przy tych ogniskowych nie do wykorzystania.

McLaren
31-08-2012, 21:07
Pytanie do Matsil: A mógłbyś mi zrobić dwa podobne zdjęcia w Raw na niskim Iso.
Jedno z 50D i 10-22, drugie z 5D i 17-40 i podesłać mi na e-maila.
Bo chodzi o to że wacham się czy sprzedać 50D i 10-22 (bardzo polubiłem tą ogniskową) i nie kupić 5D mark II z 17-40.
Powstrzymuje mnie trochę Shutter Lag i przeczucie że będę jednak tęsknił do C 10-22.
I chodzi mi też po głowie żeby zostawić 50D i 10-22, poczekać z pół roku (by dozbierać kasę) i kupić używkę 5D mark II, ale tutaj znowu nie uśmiecha mi się nosić wszędzie 2 body.

Co do wątku, to brałbym od razu 50D (używane) lub 60D (nowe) i ze względu na fundusze brał bym Tamrona 17-50 VC, tylko osobiście bym w sklepie sprawdził obiektyw przed kupnem bo każda sklepowa sztuka może mieć inny problem.

Matsil
02-09-2012, 20:48
Pytanie do Matsil: A mógłbyś mi zrobić dwa podobne zdjęcia w Raw na niskim Iso.
Jedno z 50D i 10-22, drugie z 5D i 17-40 i podesłać mi na e-maila.
Jasne, nie ma sprawy, jeżeli możesz trochę poczekać. Aktualnie moja 5-ka jest na Żytniej i czyści sobie matrycę a zestaw 50D + 10-22 pożyczyłem bratu, wraca chyba w środę. Zobaczysz, sam ocenisz, ale ja z tego zestawu bez namysłu wybieram 5DII + 17-40, który daje wyraźnie lepszy obrazek. Zresztą wkrótce wystawię na sprzedaż 10-22 i 30D, bo kupuję 5DIII i crop będzie mi służył jedynie w celu przedłużenia ogniskowej.

McLaren
02-09-2012, 22:45
Jasne poczekam, doprecyzuje że chodzi mi o maksymalnie szeroki kąt dla tych obiektywów.
Przypomnę się pod koniec tygodnia :-)

Wysłane przez Tapatalk