PDA

Zobacz pełną wersję : kompatybilnosc EIZO z innymi "domowymi" monitorami ???



yaki
05-08-2012, 21:13
witam

Od 2 dni mam eizo flexi scan. Pierwsze wrazenie- super monitor ,rewelacyjnie sie obrabia foty,
-czysta przyjemnosc z patrzenia na fajny matowy nasycony obraz.
Tak sie złożyło ze mialem jedna karte zdjec z imprezy do obrobienia wiec sie zabrałem za tą czynnosc.
wniosek: byłem zachwycony efektami i mozliwoscia kontroli obrazu !!! po prostu super.
dodam ze mam rownie bdb nowa karte gforce 560 ti z 1gb pamieci , wszystko było super

do momentu jak obejzalem foty na starym kompie , i jescze jakims lapku.
to był zimny prysznic, foty juz nie były tak piekne i nie było widac tych subtelnych ronic tonacji i kontrastow,
jakies takie przy tych na eizo jak by powietrze z nich zeszło .

MIał ktos podobna sytuacje lub pomysł na obrobke na eizo zeby wszedzie było mniej wiecej ok.
słyszalem o kalibracji , hmm ale to pewnie bardziej do wydruku temat , a nie do publikacji w necie , gdzie ludzie ogladaja na przecietnych raczej monitorach.

Dodam ,że jak robiłem wczesniej foty nawet do wydruku na swoim starym macbooku, to jak sie przyłozylem to naprawde potrafily byc foty drukowane w duzym formacie i bylo super i na innych monitorach tez ok, ale nie po to kupoalem lepsza karte i eizo zeby było gorzej...

pozdr
yaki

Merde
05-08-2012, 21:23
Prawdopodobnie miałeś monitor szerokogamutowy, one standardowo (w trybie sRGB) mocno przesycają kolory. Zestaw to dodatkowo z "zaniebieszczaniem" obrazu przez większość tanich monitorów TN i masz odpowiedź skąd taka różnica.

yaki
05-08-2012, 21:38
co proponujesz ?

Merde
05-08-2012, 21:45
Kalibracja załatwi sprawę dla programów którym nie jest obce zarządzanie barwą.
Ew. (wersja bieda) można pokombinować z nasyceniem i jasnością (u mnie sprawdza się -20 i 3% - jest zdecydowanie bliżej prawdy, choć nie idealnie).

yaki
05-08-2012, 22:00
dzieki bede probował - chodzi o regulacje w monitorze ?,,, gdyby sie tego problemu nie dało opanowac wychodziłoby na to ze lepiej robic foty na przecietnym lapku bo tak wiekszosc ludzi je widzi , tylko po co by produkowali wtedy takie monitory jak eizo nec itd.
pozdr
yaki

strideer
05-08-2012, 22:04
Jest sporo prawdy w Twoim stwierdzeniu, że dla "ludzi" lepiej robić na laptopie z przeciętnym ekranem. Monitory z wyższej półki służą temu, by dopracowywać w obrazie drobne niuanse, dopasowywać do wydruku, etc., a także poprawieniu komfortu pracy.

Każdy monitor powinien przed użyciem zostać skalibrowany. Podczas kalibracji używa się odpowiedniego czujnika kolorów, a część nastaw faktycznie jest realizowana przez regulację parametrów w menu monitora. Kalibrację możesz zrobić sam (po pożyczeniu lub zakupie czujnika), możesz też zlecić.

Merde
05-08-2012, 22:05
dzieki bede probował - chodzi o regulacje w monitorze ?,,, gdyby sie tego problemu nie dało opanowac wychodziłoby na to ze lepiej robic foty na przecietnym lapku bo tak wiekszosc ludzi je widzi , tylko po co by produkowali wtedy takie monitory jak eizo nec itd.


Formatem docelowym zdjęcia jest papier, nie ekran laptopa...

yaki
05-08-2012, 22:20
no widzisz u mnie nie, 90 % moich zdjec jest w necie , dlatego ta kwestia mnie bardziej interesuje, i podejżęwam że nie jestem sam :))

strideer : dzieki rowniez , jutro zlece i zobaczymy co wyniknie, merde: moj monitor to FlexScan EV2335W, i operuje tylko w srgb jak sadze

Merde
05-08-2012, 22:28
Hmmm, to chyba nie jest monitor szerokogamutowy?
Nie śledzę nowinek technicznych na bieżąco, moje zainteresowanie tematem słabnie prawie do zera wkrótce po zakupie (mam wycofany już S2231W).

czornyj
06-08-2012, 11:27
EV2335W ma wysoki kontrast przekładający się na atrakcyjniejszy wygląd zdjęć. Znaczące obniżenie jaskrawość i (jeśli to nie pomoże) ew. kontrastu powinno pomóc.

yaki
06-08-2012, 17:16
super bede probował, zaraz wlasnie oddaje go do kalibracji, zdjecia wygladaja przeatrakcyjnie, tylko jednak na nim :))) na razie mam nadzieje

yaki
18-08-2012, 23:07
monitor skalibrowany przez fachowca , niebo a ziemia:))) ideału jeszcze nie ma ale w 95 % satysfakcja ,czasami jeszcze jak porownuje obrobione foty na 30 tak ze 3 nie sa tak jak bym chciał na lapku , ale to juz samemu gosc kazal mi poukrecac sobie "galkami" ,,,wiem wiem ideału nie ma ale chce miec mozliwie najlepiej

luby24
29-08-2012, 17:50
Ja bym sie bardzo nie przejmowal. Miej pewnosc ze fotki na web masz w sRGB i obrabiaj na poprawnie skalibrowanym monitorze. Dobrze by bylo zeby nie uzywac monitora wide gamut bo wtedy faktycznie mozna wpasc w kompleksy. Zauwaz ze jak przygotowujesz fotki do druku to uzywasz konkretnych profili dla danego urzadzenia/papieru. W przypadku obrobki na web nie ma fizycznie mozliwosci tego zrobic bo nie wiesz kto i na czym to bedzie ogladac. Nawet jak masz kilka monitorow kolo siebie to i tak nie beda identyczne.