PDA

Zobacz pełną wersję : DPP i RAW - degradacja szczegółów vs JPG



chasm
31-07-2012, 12:20
Kiedyś na D400 i wcześniejszych wersjach DPP jakoś nie miałem z tym problemu,
a teraz na powiększeniu 200% jeszcze w DPP (po konwersji do jpg oczywiście też) widzę przy sporych ISO (1600, 3200) dużą degradację szczegółów w porównaniu do jpg z puszki, którą można porównać do zbytniego wyostrzenia wraz ze słabą jakością zapisu jpg.

Przykładowo ustawienia stylów: Sharpness 4, Saturation 1, reszta 0 - w DPP jest to odzwierciedlone na suwakach, High ISO speed noise reduction 0:Standard co odpowiada na suwakach Luminance noise red. 4, Chrominance noise red. 12
W preferencjach mam High Quality.

Czyli wczytuję cr2, nic nie ruszam, zapisuję do jpg i w porównaniu do jpg z puszki jest kiepsko (przed konwersją w podglądzie jest podobnie).
Wiadomo - Sharpness na 0 i mocniejsze odszumianie pomaga, ale wtedy jest mydło.
Czegoś nie doczytałem czy coś się zmieniło - przeszukałem forum, tematów jest sporo, ale nigdzie konkretów.

U znajomego wywołałem cr2 w LR i jest ok.
Przykład poniżej (powiększenie 300%, trochę poza ostrością, ale to tylko przykład)

https://canon-board.info/imgimported/2012/07/70b6073b7cd70a76m-1.jpg
źródło (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=70b6073b7cd70a76)

Merde
31-07-2012, 13:07
IMHO szum wzmocniony zbytnim wyostrzaniem (spróbuj maski wyostrzającej zamiast sharpness) w połączeniu z mniejszym odszumianiem luminancji.
Odszumianie moim zdaniem powinno wyglądać tak: luminance noise ZAWSZE na zero, chrominance noise zależnie od czułości od 0 do 12 max (powyżej siada kolor).

chasm
31-07-2012, 13:44
Ok, ale DPP uwzględnia ustawienia odszumiania i stylów ustawione w puszce i prezentuje je na "suwakach" więc nic nie modyfikując chyba?? do tej pory dostawałem prawie identyczny obrazek jak z jpg z puszki. Nie chcę się spierać itp. bo tylko jakieś 20% obrabiałem w RAW i chyba? nie miałem tych problemów wcześniej. A teraz wchodząc do DPP muszę Sharpness na 0 i odczumianie dość sporo podciągnąć by uzyskać to co z jpg z puszki ? hhmmm
W LR wygląda to lepiej (też bez modyfikacji, jedynie szumy).

Merde
31-07-2012, 13:56
Ok, ale DPP uwzględnia ustawienia odszumiania i stylów ustawione w puszce i prezentuje je na "suwakach" więc nic nie modyfikując chyba??

Nie do końca. Ponoć tak jak w puszce obrazek przedstawia ZoomBrowser (nie potwierdzę jednak, bo go nie używam). Algorytmy DPP trochę się różnią.

chasm
01-08-2012, 00:21
Zawziąłem się - problem w Sharpness 4 (puszce style - sharp 4) - trzeba przestawić na Unsharp mask 4 7 7 i już mamy zbliżone do jpg z puszki... Dlaczego podpowiada się tak, a nie inaczej ? to już inna sprawa.
Tak czy inaczej LR robi to lepiej i szybciej - dlaczego DPP jest tak wolny...