PDA

Zobacz pełną wersję : rodzaje softbox-ów, wielkości, zastosowanie... beuty dish..?



Karolinna
26-07-2012, 08:46
Witam,
Czy któryś z kolegów ma chwilkę, żeby wypisać rodzaje najbardziej popularnych softów + ich rozmiary, z opisem do czego konkretnie je się stosuje?

np. softbox 60x90 - głównie do .... itd
octa .... - przeważnie stosuje się do....


Mam prośbę, żeby napisać jeszcze do czego konkretnie służy beauty dish, czytałam sporo, jest sporo filmików jak go stosować, ale jakie są różnice między zwykłym softem np. octa? Czy bd jest to osobna lampa czy nakładka którą stosuje się zamiast softa (z tego co widzę w środku bd jest okrągła płytka, która uniemożliwi założenie na lampę gdyż żarówka się nie zmieści... )

enter
26-07-2012, 09:29
tu Welcome to Strobox - Create, Share, Learn (http://strobox.com/) masz podane na tacy
nawet w większej ilości niż ktokolwiek mógłby napisać

Karolinna
26-07-2012, 09:32
znam tą stronę, owszem można porównać jakość światła przy poszczególnych zdjęciach, ale chodzi mi też o wielkości softów oraz ich zastosowanie do konkretnego rodzaju fotografii...

Ulisses
26-07-2012, 09:41
Tu możesz sobie porównywać, rodzaje, wielkości, filtry, gridy etc.: Porównanie zastosowania akcesoriów fotograficznych - Fripers.pl (http://fripers.pl/zastosowanie.html)

Karolinna
26-07-2012, 10:08
ooo bardzo fajna opcja :), można porównać światło i zobaczyć z jakimi softami jak wychodzi, ale manekin jest prawie cały... które ze softów nadają się bardziej do portretów? Spytam wprost, na moje małe studio (5m dł x 4 szer) - jakie wymiary softów? myślałam o octa ( ale 120 czy 90cm) i soft (60x90 czy 80x120)? tak jak pisałam we wcześniejszych postach chciałaby można było je wykorzystać od czasu do czas w plenerze.

Czy wielkości softów wybiera się w celu uzyskania mniej lub bardziej miękkiego światła czy może do wielkości fotografowanej osoby? Czyli np. chcemy ująć całą osobę to musi być większy soft, chcemy portret do wybieramy mniejszy?

Ulisses
26-07-2012, 10:52
5x4m to niezbyt duża przestrzeń. Z portretami spokojnie dasz radę, ale ujęcia 3/4 o całości nie wspominając, chyba nie przejdą. Wielkość fotografowanej osoby ma tu zatem mniejsze znaczenie. Modyfikatory powinnaś dobierać pod kątem efektów jakie chcesz uzyskać. Większy softbox = większa miękkość światła. I tu musisz jakiś kompromis wywalczyć bo okta 120 cm da ładne miękkie światło ale zajmie sporo miejsca. Może lepiej byłoby poszukać czegoś mniejszego, są okty 55cm, softboxy 45x45cm, ewentualnie BD 50cm ale to światło nie będzie już tak miękkie. Oglądaj, porównuj. Niema jednej recepty, niema najlepszej konfiguracji. Wszystko zależy od tego co się komu podoba.

Co do pleneru - chyba już o tym wspominałem - softbox z opcją szybki montaż to podstawa (przynajmniej w kwestii wygody)

Altair
26-07-2012, 11:59
Bez urazy, ale zanim zadasz kolejne pytania, poczytaj. Bana na google raczej nie masz, a pytasz o podstawy podstaw... Az wstyd. Poczytaj, poogladaj modfikatory, zobacz kto, czego stosuje, zastanow sie jaki efekt chcesz uzyskac, i dobierz odpowiedni modyfikator. Jak juz wybierzesz, mozesz dopytac czy wybor na pewno jest dobry, ale nikt ci nie zrobi wykladu na ten temat.

Karolinna
26-07-2012, 12:23
Bez urazy.. ale konkretów na powyższe pytania nigdzie nie znalazłam.... dlatego zapytałam..., wszędzie jest napisane: to zależy co się chce uzyskać, zależy od tego co konkretnie chcemy pokazać na zdjęciu... ale przecież istnieją jakieś kanony zasad, którymi można się kierować lub na podstawie doświadczeń innych pogłębiać wiedzę...
Ulisses - dziękuję za podpowiedź

Przemek_PC
26-07-2012, 13:42
Jest trochę książek na ten temat, wystarczy pójść do Empiku i wybrać coś dla siebie. Chociaż w "studiu" 5x4 jeśli ściany i sufit nie są czarne obojętnie co się użyje to i tak całe pomieszczenie będzie świecić.

marszull
26-07-2012, 17:32
wszędzie jest napisane: to zależy co się chce uzyskać, zależy od tego co konkretnie chcemy pokazać na zdjęciu... ale przecież istnieją jakieś kanony zasad, którymi można się kierować lub na podstawie doświadczeń innych pogłębiać wiedzę...

ale wlasnei jest tak jak napisalas, w zaleznosci jaki chcesz uzyskac efekt to uzywasz odpowiednich modyfikatorow i tyle i az tyle
najlepiej wynajac sobie studio na dzien czy dwa i sie pobawic roznymi lampami i modyfikatorami, plus jesli ktos tym studiem zarzadza to podpytac i zdecydowanie wiecej sie dowiesz niz jakby ktos taki spis (jak pisalas w pierwszym watku) przygotowal

Sergiusz
27-07-2012, 02:31
Bez urazy.. ale konkretów na powyższe pytania nigdzie nie znalazłam....

Równie dobrze mogłabyś zapytać o plan do znalezienia skarbu. Nawet najlepsze narzędzia w postaci wyszukiwawcza metalu nie zapewni, że znajdziesz skarb. Możesz latami chodzić po polu i znajdziesz starą puszkę lub gwóźdź. Musisz posiadać plan. I to nie ten zostawiony pięćset lat temu przez piratów wytatuowany na skórze zdartej z pleców wikinga pod magicznym kamieniem a ten w Twojej głowie. Trzeba wertować książki, śledzić stare mapy interesować i zagłębiać się w temat. Z czasem się uda a może nie. Podobnie jest w fotografii. Bez planu ani rusz. To ty musisz widzieć światło. Jak je zobaczysz to przestaniesz zadawać takie pytania na Forum. Zresztą zadawaj, tyle, że nie dostaniesz jednoznacznej odpowiedzi.

KUBAwo
27-07-2012, 09:36
Generalnie to i soft 60x60 i soft 60x90 i octa 180 i beauty dish mogą służyć do portretu. Różnica taka, że każde z nich da inny efekt. Jak chcesz konkretnej odpowiedzi to raczej naprowadź nas w kierunku efektu jaki chcesz uzyskać...łatwiej będzie pomóc.

arapaho
29-07-2012, 09:47
... Chociaż w "studiu" 5x4 jeśli ściany i sufit nie są czarne obojętnie co się użyje to i tak całe pomieszczenie będzie świecić.

Tu akurat sie nie zgodze. W zaleznosci od zastosowanych modyfikatorow oraz mocy lamp, mozna "swiecic" scianami, jak rowniez oswietlic tylko konkretny obszar. Nawet w malym pomieszczeniu mozna zrobic tak, aby sciany mialy marginalny wplyw na oswietlenie...

Karolinna
29-07-2012, 11:30
a czy octa np. 80cm quantuum dużo różni się od photixa?

Karolinna
30-07-2012, 11:54
Błagam o jeszcze jedną podpowiedź... dzisiaj chcę kupić już to o czym przez kilka dni Was męcze, ale nie wszystko jest dostępne to na co się zdecydowałam, na domiar złego niektóre dodatki nie wiadomo kiedy będą nawet u producenta... chodzi głownie o soft octa 80 quantuum - pytanie czy odpowiedznik photixa będzie ok? I drugi softbox na drugą lampę (biorąc pod uwagę wymiary mojego studia i to że będzie wykonywana głównie fotografia portretowa) mysłałam o wymiarach 60x90 (quantuum nie ma takiej opcji) jest tylko 40x80, ewetnualnie z photixa 60x90 jest taki wymiar... większe rozmiary raczej za duże, a znowu nie wiem czy 40x80 nie będzie za mały (chciałabym wykorzystywać to czasem w plenerze..).....

Bardzo proszę o szybką odpowiedź....proszę..proszę :), już pewnie macie mnie dość.. :(

KUBAwo
30-07-2012, 14:23
ta octa photix będzie ok, softa bierz 60x90 !

Karolinna
30-07-2012, 15:34
Dziękuję bardzo :)

zbirr
15-08-2012, 08:55
Taki trochę offtop: Sergiusz, łazisz może z detektorem, bo tak ładnie o nim piszesz, chociaż piszesz wyszukiwaczem, a nie wykrywaczem.
Karolinna, kupiłaś może już te modyfikatory photixa? jak z jakością, masz do czego porównać? sam się przymierzam ale nie wiem jak z jakością tego będzie.
pozdr.