PDA

Zobacz pełną wersję : Canon EOS M



Strony : [1] 2 3

Bahrd
23-07-2012, 06:25
Jest już oficjalnie:

http://www.dpreview.com/previews/canon-eos-m/canonimages/fourcolours.jpg
Fotopolis.pl: Canon EOS M (http://www.fotopolis.pl/index.php?n=15282&canon-eos-m)

w czterech kolorach:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://4.static.img-dpreview.com/previews/canon-eos-m/canonimages/fourcolours-001.jpg?v=1546)

Ale... nie wiem, w którym z forów w Sprzęt cyfrowy (http://www.canon-board.info/forum.php#sprz%C4%99t-cyfrowy) go umieścić ;)


The EF-M mount is 58mm in diameter, with a flange distance of 18mm from the bayonet to the sensor. As the image above clearly shows it's matched specifically to the APS-C sensor size. So don't expect a future full frame EF-M mount camera - it's not going to happen.

gietrzy
23-07-2012, 07:33
Jest już oficjalnie:
Ale... nie wiem, w którym z forów w Sprzęt cyfrowy (http://www.canon-board.info/forum.php#sprz%C4%99t-cyfrowy) go umieścić ;)

Trzeba stworzyć nowe - aparat bez lustra.
Na dpreview bardzo fajna zachęta dla osób posiadających już szkła ef-s czy EF w postaci obrazków z podpiętym telaskiem 2.8 czy - do tej pory - małą makrówką.

strideer
23-07-2012, 07:52
Najważniejsze - ceny (za dpreview):

€799.99 with 22mm lens
€849 with 18-55mm lens
€1049 with 18-55mm + 22mm lenses
€979 with 22mm lens + EF adapter

michael_key
23-07-2012, 07:54
Trzeba stworzyć nowe - aparat bez lustra.
Sprzęt Cyfrowy

Cyfrowe kompakty Canona
Seria A, Seria S, IXUSY, Seria G itp.

Canon EOS M
Cyfrowe aparaty z wymienną optyką

Canon dSLR
Cyfrowe lustrzanki Canona. Od xxxxD po 1Ds.

szwayko
23-07-2012, 08:21
Ze strony
Canon EOS M first-look preview: Digital Photography Review (http://www.dpreview.com/previews/canon-eos-m/)
"The EF-M mount is 58mm in diameter, with a flange distance of 18mm from the bayonet to the sensor. As the image above clearly shows it's matched specifically to the APS-C sensor size. So don't expect a future full frame EF-M mount camera - it's not going to happen".

Te styki w bagnecie EF-M wyraźnie wskazują, że nie znajdzie się miejsce na FF.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/19/efmmount1.jpg/)

arra
23-07-2012, 08:31
Że tak optymistycznie podsumuję, może i to się sprzeda, na mydelniczki zawsze popyt będzie, ale ja osobiście nie widzę targetu dla tego rozwiązania. Chciałoby się powiedzieć zbyt mało, zbyt późno? Obiektywy na starcie świadczą o targecie. Canon chyba chce się sam skanibalizować w segmencie entry-level. Osobiście nadal wolałbym kupić coś małego z mocowaniem EF, bez przelotek np. D1100, zwłaszcza przy takiej cenie EOS-M, jaką wymyślił sobie Canon. Już widzę cenę, czegoś bardziej zaawansowanego, z uchylanym LCD i wizjerem, ehhh....

strideer
23-07-2012, 08:35
Ale to nie zrobić innego bezlusterkowca z normalnym bagnetem EF - w razie potrzeby oczywiście :-)

gietrzy
23-07-2012, 08:39
Najważniejsze - ceny (za dpreview):
€799.99 with 22mm lens

Obstawiam 4000 na alle. Jedyna słuszna opcja, imho.
Piszą o październiku czyli wyprzedadzą wszystko na pniu podsycając atmoosferę pierwszej podnietki.


Mała/duża prośba o dokończenie zdania.

Przelotka i podpinanie szkieł EF powinna być...

Zbyszko666
23-07-2012, 09:25
a tutaj na zdjęciu małe porównanie z GX1 :)


https://canon-board.info/imgimported/2012/07/UXudr-2.jpg
źródło (http://i.imgur.com/UXudr.jpg)

Tato
23-07-2012, 09:30
No i się trochę zawiodłem na tym EOS-M. Podobne do nexa (żeby nie powiedzieć zerżnięte), czyli brak jakiejkowlkiej ergonomii obsługi, no i wysoka cena jak na taką nijaką ergonomię. A jak pewnie zaproponują coś bardziej rozbudowanego to cena przewyższy om-d i nex-7. Mimo wszystko poczekam na testy obrazka i optyki, bo może sie okazać, że brak ergonomii zrekompensują innymi walorami.

pan.kolega
23-07-2012, 09:31
Zoom kit wygląda na znacznie lepszy niż EF-S. Ma dodane dwa elementy asferyczne. $300.

Merde
23-07-2012, 09:33
A ostrzysz sobie zęby czy nie za bardzo?

Może za 3-4 lata.. Mam zupełnie inne priorytety teraz.

A, jeszcze jedno: jeśli miałbym już w to wchodzić, to tylko z wizjerem optycznym.
Kadrowanie "na zombie" przyprawia mnie o dreszcze (miałem wczoraj w rękach na chwilę Nikona J1).

Cichy
23-07-2012, 09:36
"The EF-M mount is 58mm in diameter, with a flange distance of 18mm from the bayonet to the sensor. As the image above clearly shows it's matched specifically to the APS-C sensor size. So don't expect a future full frame EF-M mount camera - it's not going to happen"

I tyle w temacie przyszłego FF w tymże bagnecie.

PS> widze, że nie piewrszy z tym wyskoczyłem :)

Wracając do aparatu - zabawka za 3000 PLN, nie warto sobie tyłka zawracać.

p_lar
23-07-2012, 09:41
Poczekajmy na testy. Mnie, jego koncepcja nawet pasuje, jako backup tam gdzie mi się nie chce taszczyć lustrzanki (krótki spacer, rower, impreza). Pewnie pojawi się też wersja z EVF. Moja kobita ciągle molestuje mnie w sprawie zakupu kompaktu. I to byłby fajny sprzęt jako 2-gi aparat w rodzinie. A samą polityką marketingową Canona sie nie przejmować. Zwykle wiedzą co robią.

Cichy
23-07-2012, 09:53
Ale co testy ? Zupy nie ugotuje, co najwyżej zdjęcia zrobi. Dokładnie to samo pokazało Sony kilka lat temu. Backup do lustrzanki ze względu na adapter EF ? Litości... :)

gietrzy
23-07-2012, 10:06
Backup do lustrzanki ze względu na adapter EF ? Litości... :)

Super to ująłeś, jednak niektórzy na forum ten adapter-dynamo uważają za kluczowy gadżet EOS-M.
______________________

MTF naleśnika


https://canon-board.info/imgimported/2012/07/efm_22_f2_stm_mtf-2.gif
źródło (http://www.usa.canon.com/CUSA/assets/app/images/cameras/lenses/EFM_22mm-F2_STM/icons/efm_22_f2_stm_mtf.gif)

z opisu wynika, że przysłona ma 7 listków. Coraz bardziej to przypomina premierę 200/2IS - nie dadzą nic poza to, co oferuje konkurencja przy okazji kasując niewyobrażalną kasę. Jedyna rzecz nad program to gniazdo na mic.

kamol3
23-07-2012, 10:19
Dzsiaj pojawił się pierwszy bezlusterkowiec od Canona o nazwie Canon EOS M. co o nim myślicie?

Canon EOS M - Optyczne.pl (http://www.optyczne.pl/5033-nowość-Canon_EOS_M.html)

The Canon EOS M - Small and simple EOS - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=vneVnFv3pz0&sns=em)

Merde
23-07-2012, 10:21
Backup do lustrzanki ze względu na adapter EF ? Litości... :)

Ale czemu nie? Standardowy zoom + jakaś mała jasna stałka w EOS-M, a jak potrzeba użyć telasa, to można przez adapter podpiąć posiadany już obiektyw EF.
Nie jest to może super mocny argument "za", ale w połączeniu z innymi (lampa błyskowa?) może skłonić do wyboru właśnie tego systemu.

strideer
23-07-2012, 10:22
Coraz bardziej to przypomina premierę 200/2IS - nie dadzą nic poza to, co oferuje konkurencja przy okazji kasując niewyobrażalną kasę. Jedyna rzecz nad program to gniazdo na mic.

Bardzo racjonalne działanie. A wykresiki dla tego naleśnika są całkiem smakowite :-)

goran
23-07-2012, 10:59
sample: Canon?EOS M?Sample Images & Movies (http://web.canon.jp/imaging/eosd/samples/eosm/)

Leon007
23-07-2012, 11:00
Mnie się podoba koncepcja, czekałem na coś takiego. Ciekawe, czy dorosłe lampy błyskowe pasują do niego, bo ta dedykowana, to jakaś taka...
I zgadzam się z Panem.Kolegą (wypowiedź w wątku, co Merde nie pozwala), że ci biedni, nieświadomi (nie to co my!!) chcą wymieniać obiektywy. Żona mi mówiła.

dzik
23-07-2012, 11:11
Wszystko zależy od szkieł, Nikon wypuścił dwa body, trzy obiektywy i cisza, żadnych rumorsów o nowościach.
Zaletą jedynek jest V1, wizjer.

Głosy że szkła będą większe od m4/3 do mnie nie przemawiają, do momentu jak nie robili składaków to wymiary były identyczne z aps-c. Przykład? 14-45 panasa ma identyczne wymiary jak nowe EF-M 18-55 , z tym że canon o 1/3 lżejszy. Jak zrobili nowe 14-42 to widać zysk.

Gregolius
23-07-2012, 11:38
Jeśli C wypuścił to o czym już dawno gadano to widać że wielkie głowy od sprzedaży dobrze to przekalkulowały. Możemy ponarzekać a oni tak swoje zarobią. I chyba o to im chodzi. Na moje to jakaś alternatywa dla podróżujących gdzie nie zawsze można wyskoczyć z lustrem na szyi.

wain
23-07-2012, 12:02
Znalazł ktoś informację o tym czy będzie focus peak?

vojtekk
23-07-2012, 12:46
Znalazł ktoś informację o tym czy będzie focus peak?
However there's no 'peaking' display to assist manual focus, as seen on mirrorless cameras from Sony, Ricoh and Pentax.
źródło: dpreview.com

Artubi
23-07-2012, 13:08
Przeczytałem opinie tu oraz na optyczne pod artykułem i jestem bardzo zaskoczony tą ogólną niechęcią. Przyznam się, że czekałem na EVIL od Canona i to, co wypuścił jest na 80% zbieżne z oczekiwaniami (te 20% to cena). Dla mnie najbardziej przemawia współpraca z obiektywami EF/EFS. Pomimo, że taki zestaw "trochę" nieporęczny to na pewno znajdzie swoje zastosowanie (makro, tele ze statywu w czatowni, itp). Aparat należy potraktować jako kompakt z awaryjną możliwością podpięcia innych szkieł. Tylko ta cena...

wain
23-07-2012, 13:09
However there's no 'peaking' display to assist manual focus, as seen on mirrorless cameras from Sony, Ricoh and Pentax.
źródło: dpreview.com

No coz ... pewno trzeba bedzie liczyc na magic latern. Jakkolwiek sygnal jest jasny - kupujcie szkla z AF.

gietrzy
23-07-2012, 13:13
Znalazł ktoś informację o tym czy będzie focus peak?

Ten eM ledwo co ma AF (filmiki na YT) a ty śnisz o szkłach firm trzecich... znowu poczekalnia; wg 43R niedługo ujrzymy D3200 mirrorless.

gavin
23-07-2012, 13:14
Jedyny sens ma to z naleśnikiem, ale cena spora.
Z kitem to lepszy nex.
Podpinanie szkieł w systemie też nie bardzo bo jakich? Cropowych małych stałek nie ma, EF są duże. Użytkownicy telasów pewnie mają już cropa, albo tc.

wain
23-07-2012, 13:21
Jedyny sens ma to z naleśnikiem, ale cena spora.
Z kitem to lepszy nex.
Podpinanie szkieł w systemie też nie bardzo bo jakich? Cropowych małych stałek nie ma, EF są duże. Użytkownicy telasów pewnie mają już cropa, albo tc.

Ciekaw jestem jak mialby dzialac AF w takich telasach podpietych do tego body. AF jak w LV .. do tego krecacy takimi szklami z baterii co wyciaga 230 fotek z nalesnikiem...

gavin
23-07-2012, 13:23
Może będzie grip ;) :roll:

gietrzy
23-07-2012, 13:27
Z kitem to lepszy nex.

Wyjątkowo się zgadzam. Nie widzę poprawy w (przynajmniej) szybkości pracy AF a taki Nex-7 to cropowy top, z "wow" factor (cały czas mam na myśli tylko kita). Poza tym jest cała masa używek innych w stanie igła.


Podpinanie szkieł w systemie też nie bardzo bo jakich? Cropowych małych stałek nie ma

Poruszasz bardzo ciekawy temat, próbując go poruszać wcześniej... powiedzmy, że tłumaczono mi iż wystarczy tylko jedno 10-22... a dzisiaj - przechodzę do sedna - istnieje duże prawdopodobieństwo zrobienia targetu w konia po raz drugi.


EF są duże.

Litości :mrgreen:


Użytkownicy telasów pewnie mają już cropa, albo tc.

Imho dla tych najważniejsza jest gęstość pikseli (czyli czekamy na czerwone D3200). Poza tym z 400 czy 500 wymagane jest minimum ergonomii czytaj Rebel@BG-Ex.

Kolekcjoner
23-07-2012, 15:15
O widzę że standardowe biadolenie a'la CB 8-).
Jak tu jest dużo narzekań to - będzie się sprzedawał. To już powoli taka tradycja ale dobrze to wiedzieć, bo to pewniejsze od prognoz analityków rynku :mrgreen:.

Cichy
23-07-2012, 15:17
Przeczytałem opinie tu oraz na optyczne pod artykułem i jestem bardzo zaskoczony tą ogólną niechęcią. Przyznam się, że czekałem na EVIL od Canona i to, co wypuścił jest na 80% zbieżne z oczekiwaniami (te 20% to cena).

No tylko szkoda, że póki co ten Canon to właśnie nie jest EVIL...

Piotr_0602
23-07-2012, 15:17
Przeczytałem opinie tu oraz na optyczne pod artykułem i jestem bardzo zaskoczony tą ogólną niechęcią. Przyznam się, że czekałem na EVIL od Canona i to, co wypuścił jest na 80% zbieżne z oczekiwaniami (te 20% to cena). Dla mnie najbardziej przemawia współpraca z obiektywami EF/EFS. Pomimo, że taki zestaw "trochę" nieporęczny to na pewno znajdzie swoje zastosowanie (makro, tele ze statywu w czatowni, itp). Aparat należy potraktować jako kompakt z awaryjną możliwością podpięcia innych szkieł. Tylko ta cena...


Proste. Bezlusterkowce już mają wszyscy, niektórzy robią je od kilku lat.
Najpierw Panasonic i Olympus (siedza w tym najdłużej, rozwiązali wszystkie problemy wieku dziecięcego), potem Samsung i Sony-NEX, Fuji, Nikon, Pentax... Canon wchodzi w to ostatni i co pokazuje?
To samo co wszyscy na początku, czyli to samo co niektórzy pokazali kilka lat temu.
Podstawowe proste body i dwa obiektwy - kitowy zoom oraz stałkę-naleśnik.

Body nie zachwyca - bezlusterkowy tani (?) standard. Nie ma stabilizacji matrycy, nie ma ruchomego ekranu, nie ma elektronicznego wizjera, niczym się spośród konkurencji (oprócz bagnetu) nie wyróżnia. Kitowy zoom jest za duży do body (Panasonic poszedł po rozum do głowy i zaczął robić do takich małych body zoomy-naleśniki). Stałka na papierze wygląda sensownie - naleśnik, ekwiwalent 35mm, f/2 - jeśli nie wypadnie w testach tak źle jak naleśnik Sony 16/2.8 to mamy pierwszy (i jedyny) sensowny obiektyw w tym nowym systemie.
W dodatku w przeprodukcyjnych egzemplarza AF wolniutki.


Micro43 dopracowało się już którejś generacji body, szybkość pracy, szybkostrzelność, jakość AF, ergonomia oferuje ten sam poziom co lustrzanki APS. Jakość obrazu (ostatnie testy OM-D na Optyczne.pl) - praktycznie nie odbiega od przyzwoitego poziomu luster APS. Różne body do wyboru - a la małe lustrzanki, kieszonkowe, albo uszczelnane z magnezowym body, z dobrymi elektronicznymi wizjerami lub bez (ale z opcją podpięcia takowego). Ekraniki nieruchome, oraz ruchome - dwie wersje odchylania. Akcesoria różne - lampy zewnętrzne duże i małe, jakieś ustrojstwa przerzucające fotki na komórkę, wizjery optyczne przypianane na sanki, obudowy podwodne, itp. Plus spory wybór optyki - od Panasonica, Olympusa plus trochę od Voighlandera, Tokiny, Samyanga, Sigmy... Łącznie może koło trzydziestu będzie - są jasne małe stałki (świetnie wypadające w testach), są zoomy UWA, jakieś ciemne tele, są zoomy o stałym śweitle f/2.8. Wszystko dużo mniejsze od lustrzankowych.

Samsung też produkuje swoje body - może nie wyróżniają się za bardzo, ale to już kolejna generacja i ceny nie są wysokie. Do tego też coraz więcej obiektywów, w tym kilka dobrze wypadających w testach stałek-naleśników po niewysokich cenach.

Sony NEX też już następną generację body wypuszcza. Ma do wyboru małe i tanie bez przycisków obsługiwane z menu, oraz drogi ale wszystkomający NEX-7. Brakuje optyki, ale powoli, od czasu do czasu coś się pojawia. Co prawda w testach jeszcze żaden obiektw nie zachwycił (wszystkie trzeba przymykać, a CA w każdym gratis), 16mm f/2.8 Optyczne.pl zjechały niemiłosiernie, macro 35/3.5 też słabiutkie, 50/1.8 trzeba przymknąć mocniej i CA spore (choć piękny bookeh), ale Carl Zeiss daje nadzieję na jakieś perełki (24/1.8 kosztuje 1000$). Każde body ma ruchomy LCD.

Pentax daje duże body bez EVF i ruchomego ekranu, ale można podpiąć pod nie bez adapterów lustrzankowe naleśniki-Limitedy. I jakość z tego APS obrazka świetna.

Fuji drogie, ale ma unikatowy hybdrydowy wizjer i wystartowało od razu z trzeba sensownymi stałkami, które w miarę pokrywają podstawowy zakres.

Nikon ma swoje najmniejsza matryce, ale AF równie szybki co micro43.


Canon powinien, jako ostatni, pokazać od razu dwa body (tanie i wszystkomające), szybki AF, oraz podstawowy komplet 3 stałek - szeroki kąt, okolice standardu (ekw. 35mm, 40mm lub 50mm - to pokazał) i portret. To jako minimum.

A tak. Mamy nijakie body i jeden sensowny (wydaje się) obiektyw plus kitowy zoom. Nic więcej. System w miarę może być kompletny za 3-4 lata. Ale konkurencja będzie wtedy, hen, hen, daleko...

mor_feusz
23-07-2012, 15:36
Mnie się podoba koncepcja, czekałem na coś takiego. Ciekawe, czy dorosłe lampy błyskowe pasują do niego, bo ta dedykowana, to jakaś taka...
I zgadzam się z Panem.Kolegą (wypowiedź w wątku, co Merde nie pozwala), że ci biedni, nieświadomi (nie to co my!!) chcą wymieniać obiektywy. Żona mi mówiła.

Zgodnie z tym co napisne na Canon UK to
Canon EOS M - EOS Digital SLR Cameras - Canon UK (http://www.canon.co.uk/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_SLR/EOS_M/#p-specification20)
Flash:
Canon Speedlites (90EX, 220EX, 270EX, 270EX II, 320EX, 420EX, 430EX, 430EX II, 550EX, 580EX, 580EX II, 600EX, 600EX-RT, Macro-Ring-Lite, MR-14EX, Macro Twin Lite MT-24EX, Speedlite Transmitter ST-E2, Speedlite Transmitter ST-E3-RT)

Kolekcjoner
23-07-2012, 15:44
Piszą że przejściówka EF/EF-S -> EF-M daje pełną funkcjonalność szkieł EF.

Merde
23-07-2012, 15:47
Piszą że przejściówka EF/EF-S -> EF-M daje pełną funkcjonalność szkieł EF.

A piszą jak zmienia się kąt widzenia?

Bahrd
23-07-2012, 15:51
Kadrowanie "na zombie" przyprawia mnie o dreszcze
Ano właśnie - na próbę - włączyłem LV z zapiąłem teleobiektyw: ciężko cokolwiek zrobić z ręki...
Może gdyby wziąć taki zestaw we dwie wyprostowane ręce i zapiąć na "gimbalu"? Na filmach tak strzelają! :D
Trochę to dziwne, że cały aparat nazywa się EOS M - tak bez numerka.
Jak się będą kolejne nazywać w tej serii?

Kolekcjoner
23-07-2012, 16:00
A piszą jak zmienia się kąt widzenia?

Nie bardzo chwytam - przecież tam nie ma żadnej optyki - co Ci się będzie zmieniało.


Ano właśnie - na próbę - włączyłem LV z zapiąłem teleobiektyw: ciężko cokolwiek zrobić z ręki...
Może gdyby wziąć taki zestaw we dwie wyprostowane ręce i na zapiąć "gimbalu"? Na filmach tak strzelają! :D
Trochę to dziwne, że cały aparat nazywa się EOS M - tak bez numerka.
Jak się będą kolejne nazywać w tej serii?

Też mnie to zastanowiło. To dość dziwne jak na Canona????

wain
23-07-2012, 16:10
Jak się będą kolejne nazywać w tej serii?

Po ch... numerki przeciez stworzyli ideal :D.

Co do trybu zombie, calkiem fajnie pracuje sie z odchylonym ekranem (jesli taki jest) tak jak z kominkiem.

strideer
23-07-2012, 16:13
Nie bardzo chwytam - przecież tam nie ma żadnej optyki - co Ci się będzie zmieniało.

Też mnie to zastanowiło. To dość dziwne jak na Canona????

Canon EOS N, O, P, Q, R, no jest trochę tych liter :-)

Kąt widzenia obiektywu oczywiście się zmieni mimo braku elementów optycznych w adapterze. O ile oczywiście założymy, że kąt obiektywów EF liczymy względem pełnej klatki.

becekpl
23-07-2012, 16:13
A tak. Mamy nijakie body i jeden sensowny (wydaje się) obiektyw plus kitowy zoom. Nic więcej. System w miarę może być kompletny za 3-4 lata. Ale konkurencja będzie wtedy, hen, hen, daleko... a mnie siec wydaje ze oni wychodzą z założenia, ze ten aparat znajdzie nabywców wśród canonowcow głównie
każdy z nas posiada już parę szkieł ,wystarczy dokupić przejściówkę i mamy drugie,mniejsze body
przecież nie kupie nexta czy innego samsunga skoro przejściówka załatwia sprawę...
a canonowcow jest parę ładnych milionów

duperel
23-07-2012, 16:18
a mnie siec wydaje ze oni wychodzą z założenia, ze ten aparat znajdzie nabywców wśród canonowcow głównie
każdy z nas posiada już parę szkieł ,wystarczy dokupić przejściówkę i mamy drugie,mniejsze body
przecież nie kupie nexta czy innego samsunga skoro przejściówka załatwia sprawę...
a canonowcow jest parę ładnych milionów

Dokładnie to samo chciałem napisać

Merde
23-07-2012, 16:24
Nie bardzo chwytam - przecież tam nie ma żadnej optyki - co Ci się będzie zmieniało.

Racja. Ta zmiana wzięła mi się stąd, że przejściówka będzie mieć swoją grubość.
Ale oczywiście będzie ona taka, by odległość od sensora była identyczna jak dla lustrzanki APS-C.
Kąt widzenia (w stosunku do APS-C) faktycznie nie ulegnie zmianie.

Kolekcjoner
23-07-2012, 16:25
Kąt widzenia obiektywu oczywiście się zmieni mimo braku elementów optycznych w adapterze. O ile oczywiście założymy, że kąt obiektywów EF liczymy względem pełnej klatki.
A widzisz teraz już wiem - zawsze coś mi się nie zgadzało jak podpinałem szkła EF do moich cropów :mrgreen:. Pytanie co będzie jak je podepnę do "M". Czarodziejsko mi się kąt zmieni ;).
Merde wyjaśnił to jeszcze dobitniej :D.



przecież nie kupie nexta czy innego samsunga skoro przejściówka załatwia sprawę...
a canonowcow jest parę ładnych milionów

Nie jestem entuzjastą tych atrap aparatów (jakimi dla mnie są bezlusterkowce) ale dokładnie jak już mam to kupić to tylko takie które będzie kompatybilne z moimi szkłami.

punky
23-07-2012, 17:49
Byłem o krok od kupienia PEN'a,
wejście tego evila zmienia postać rzeczy.

Posiadam kilka szkieł canona, i brakuje mi czegoś małego na wycieczki co zawsze będzie pod ręką.
Kupując PEN'a byłbym skazany na wydatki typu przejściówki pod moje szkła albo kupowanie drugiego systemu od zera.
Wyjdzie toto, wyjdą jakieś testy, cena spadnie i pod choinkę mam prezencik jak znalazł :D
Magic Lantern też pewnie pod to wyjdzie, może być zacnie.
Tak czy inaczej ja to kupię.

czornyj
23-07-2012, 17:54
Gdybym już nie miał NEX-5n, to bym z przyjemnością przygarnął eMkę - ta 22/2 sprzedałaby mi ją od ręki. Jak dla mnie to koronna szerokość, a cena to istna okazja w porównaniu z Sonoltowym cajsikiem 24/1,8 patrząc zaś na MTF-y jakość powinna być conajmniej niegorsza.

Turon
23-07-2012, 18:13
Jak dla mnie najciekawsza jest lampa, z opisu na stronie Canon wynika że działa w trybie master. Cena 150$ ale mam nadziej że troszkę spadnie. Zamiennik Speedlite Transmiter dla bienych jak ja.

strideer
23-07-2012, 19:46
Jak dla mnie najciekawsza jest lampa, z opisu na stronie Canon wynika że działa w trybie master. Cena 150$ ale mam nadziej że troszkę spadnie. Zamiennik Speedlite Transmiter dla bienych jak ja.

Mam niejasne przypuszczenie, że ta lampka będzie mogła być sterownikiem dla całego systemu, ale tylko w połączeniu z korpusem EOS M. Obym się mylił...

jacek_73
23-07-2012, 19:50
Mam niejasne przypuszczenie, że ta lampka będzie mogła być sterownikiem dla całego systemu, ale tylko w połączeniu z korpusem EOS M. Obym się mylił...

Myślisz, że będą tacy perfidni?

akustyk
23-07-2012, 20:21
kurcze, i mnie wpienili, no... marzyla mi sie malenka stalka 22/2 i to Canon zrobil wrecz perfekt... jedynym mankamentem jest... niekompatybilnosc z EF-S. wiec na wersje EF-S raczej sie nie doczekam. a focic mydelniczka bez celownika i dwoch kolek... dziekuje, postoje...

becekpl
23-07-2012, 20:37
eeeno, skoro będzie przejściówka w jedna stronę to pewnie i zrobią w druga...tylko ze Chińczycy

jacek_73
23-07-2012, 20:39
eeeno, skoro będzie przejściówka w jedna stronę to pewnie i zrobią w druga...tylko ze Chińczycy

Młotkiem będziesz wbijał obiektyw do środka?

becekpl
23-07-2012, 20:42
inczyki dadzą rade ,tylko im dać trochę czasu

jacek_73
23-07-2012, 20:45
Chińczyki mają wszystko mniejsze to dadzą radę wcisnąć, nam to dane niestety nie będzie :)

czornyj
23-07-2012, 20:51
Odległość flanszy obiektywu od matrycy w systemie M wynosi 18mm, natomiast w systemie EF-S jest to 44mm. Adapter musiałby mieć -37mm grubości, do tego w magiczny sposób przenikać przez kłapiące lustro. Mimo całego szacunku dla przemyślności chinoli należy liczyć się z tym, że może im zejść trochę czasu zanim opracują to cudo...

jan pawlak
23-07-2012, 20:54
Przeczytałem opinie tu oraz na optyczne pod artykułem i jestem bardzo zaskoczony tą ogólną niechęcią. Przyznam się, że czekałem na EVIL od Canona i to, co wypuścił jest na 80% zbieżne z oczekiwaniami (te 20% to cena). Dla mnie najbardziej przemawia współpraca z obiektywami EF/EFS. Pomimo, że taki zestaw "trochę" nieporęczny to na pewno znajdzie swoje zastosowanie (makro, tele ze statywu w czatowni, itp). Aparat należy potraktować jako kompakt z awaryjną możliwością podpięcia innych szkieł. Tylko ta cena...

Na ale jak podepniesz jakiś EF zoom to cała zabawa z małymi wymiarami M przestaje mieć sens.
Praktycznie tylko obiektywy M typu naleśnik się nadają.
Już założenie przejściówki + EF prime jest wątpliwe jako mały, drugi, zastępczy itd.

jp

jacek_73
23-07-2012, 20:58
Odległość flanszy obiektywu od matrycy w systemie M wynosi 18mm, natomiast w systemie EF-S jest to 44mm. Adapter musiałby mieć -37mm grubości, do tego w magiczny sposób przenikać przez kłapiące lustro. Mimo całego szacunku dla przemyślności chinoli należy liczyć się z tym, że może im zejść trochę czasu zanim opracują to cudo...

Mi z Twoich obliczeń wychodzi -26, ale to drobiazg. Gdyby wymienić lustro na półprzepuszczalne, a materiał z którego wykonano by adapter byłby półprzepuszczalny także...to teoretycznie powinno to przez siebie jakoś przenikać. Wszystko przed nami.

strideer
23-07-2012, 21:12
Myślisz, że będą tacy perfidni?

Zwróć uwagę, że ta lampa nie ma żadnych przycisków poza wyłącznikiem. To oznacza, że całe sterowanie odbywa się z poziomu menu w aparacie. Teraz wystarczy, aby Canon ograniczył funkcje sterujące dla tej lampy w innych aparatach (przypuszczalnie starsze puszki mogą ją widzieć jako "głupiego" flesza). Po co podkopywać rynek dla 600EX? Ale zobaczymy co faktycznie będzie jak sprzęt stanie się dostępny.

szwayko
23-07-2012, 21:26
O lampie

Canon Speedlite 90EX - pierwsza lampa nowego systemu bezlusterkowców - Światło - błyskowe - Swiatobrazu.pl (http://www.swiatobrazu.pl/canon-speedlite-90ex-pierwsza-lampa-nowego-systemu-bezlusterkowcow-27088.html)

Pasuje i działa master ze wszystkimi EOSami, tyle że nie wiem czy chodzi o podczerwień jak ST-E2 czy o radio jak w 600EX-RT ale chyba tylko jak kukułka master w 7D, brak w nazwie -RT swiadczy ze nie ma radio - co ja gadam za dużo dobrego by było. Za to fajna alternatywa do ST-E2. Z drugiej strony chinskie ST-E2 sie obraca a ta lampa już nie.

Bahrd
23-07-2012, 22:09
... a biały do długich eLek!
"Canon EOS M Mirrorless Camera Hands-On" - Videos - Viddler (http://www.viddler.com/v/7b7da83b)

zanussi
23-07-2012, 22:36
Następny aparat fotograficzny który w znacznym stopniu przyczyni się do robienia jeszcze mniejszej ilości fajnych, przemyślanych zdjęć.

WinSho
23-07-2012, 22:38
Mnie bardzo podoba się ten aparacik. Dobrze, że Canon w końcu ma bezlusterkowca, jak dla mnie to super podręczny sprzęt. Czekam jeszcze na jakiś szeroki kąt...:)

czornyj
23-07-2012, 22:41
Jedna rzecz mnie mocno niepokoi - gdzie do cholery jest direct print button?

Kolekcjoner
23-07-2012, 22:46
... a biały do długich eLek!
"Canon EOS M Mirrorless Camera Hands-On" - Videos - Viddler (http://www.viddler.com/v/7b7da83b)

W sumie biorąc pod uwagę cenę telasów to taka zatyczka to drobiazg ;).

Sergiusz
23-07-2012, 23:02
Następny aparat fotograficzny który w znacznym stopniu przyczyni się do robienia jeszcze mniejszej ilości fajnych, przemyślanych zdjęć.

Jak bym sobie kupił taki to pewnie w końcu bym się odzwyczaił od robienia zdjęć skutecznie.

Piotr_0602
23-07-2012, 23:13
Na ale jak podepniesz jakiś EF zoom to cała zabawa z małymi wymiarami M przestaje mieć sens.
Praktycznie tylko obiektywy M typu naleśnik się nadają.
Już założenie przejściówki + EF prime jest wątpliwe jako mały, drugi, zastępczy itd.

jp

E tam, świetny przecież będzie zestaw: ów EOS M + adapter + 100-400 f/4-5.6L, kadrujemy oczywiście z LCD w pozycji zoombi na wyciągniętych rękach. Albo dajmy na to, na bogato, EOS M + 1200mm f/5.6L. w końcu pełna funkcjonalność jest... :mrgreen:

m_o_b_y
23-07-2012, 23:16
Na dosyć już zatłoczony rynek bezlusterkowców wkracza nasza ulubiona marka z aparatem, który niczym nie zachwyca.
Nie znam ani jednego powodu, dla którego miałbym ten aparat nabyć, tym bardziej, że - poza ceną - niczym nie oszałamia. :mrgreen:

Merde
23-07-2012, 23:24
Na dosyć już zatłoczony rynek bezlusterkowców wkracza nasza ulubiona marka z aparatem, który niczym nie zachwyca.
Nie znam ani jednego powodu, dla którego miałbym ten aparat nabyć, tym bardziej, że - poza ceną - niczym nie oszałamia. :mrgreen:

Ale co miałby niby robić? Ja tą premierę traktuję jako początek, aparat klasy NEX3/5, czy Olki E-PL.
Jedyne co mi się nie podoba jak na razie, to AF (z filmików na YT wygląda to jak AF w kompaktach Canona...) no i oczywiście (ale do tego Canon nas ostatnio zdążył przyzwyczaić) cena z kosmosu.

Może za 2-3 latka to będzie całkiem fajny system. Na razie ciśnienia żadnego nie czuję.

Sergiusz
23-07-2012, 23:25
Nie znam ani jednego powodu, dla którego miałbym ten aparat nabyć, tym bardziej, że - poza ceną - niczym nie oszałamia. :mrgreen:

System „M” zobowiązuje. Trzeba trzymać poziom więc cena jaka ma być? Na poziomie!

jacek_73
23-07-2012, 23:29
Ale co miałby niby robić? ...

Tańczyć, śpiewać, recytować
dawać D... i gotować.

m_o_b_y
23-07-2012, 23:43
System „M” zobowiązuje. Trzeba trzymać poziom więc cena jaka ma być? Na poziomie!

Za cenę M-ki można kupić 650D, którego możliwości i funkcjonalność są z zupełnie innej półki, a M-ka z obiektywem - podobnie jak 650D - do żadnej kieszeni się nie zmieści.
Z kolei z obecnymi na rynku zaawansowanymi bezlusterkowcami Panasonica i Sony M-ka raczej skutecznie nie powalczy.
Będę jednak trzymał kciuki za M-kę, bo to nasza ulubiona marka, ale raczej bez przekonania. :D

Sergiusz
23-07-2012, 23:45
Literka „M” kojarzy mi się z oznaczeniem średni. I jak na razie średni jest poziom ( pomijając cenę ) a wolałbym aby określenie dotyczyło wielkości matrycy. S mogłaby przejąć zalety Nikona a L spełnić marzenia użytkowników marki...

czornyj
24-07-2012, 00:14
Na dosyć już zatłoczony rynek bezlusterkowców wkracza nasza ulubiona marka z aparatem, który niczym nie zachwyca.

O przepraszam - 22/2 jest całkiem zachwycający. Niestety, brak wysuwanego wyświetlacza, brak peakingu, brak przystępnej ceny i wogóle brak wszystkiego już zdecydowanie mniej.

Sergiusz
24-07-2012, 00:22
O przepraszam - 22/2 jest całkiem zachwycający. Niestety, brak wysuwanego wyświetlacza, brak peakingu, brak przystępnej ceny i wogóle brak wszystkiego już zdecydowanie mniej.

Zdecydowany brak to brak rodzeństwa. W wielodzietnej rodzinie uszedł by w tłoku... :lol:

Kolekcjoner
24-07-2012, 00:40
Za cenę M-ki można kupić 650D, którego możliwości i funkcjonalność są z zupełnie innej półki,
Co do funkcjonalności - w większości tak jest ale jak potrzeba czegoś małego i cichego to już nie bardzo. Co do możliwości to na papierze wygląda na to, że to maleństwo jest całkiem, całkiem i niewiele mu brak do Rebeli.

Zdecydowany brak to brak rodzeństwa. W wielodzietnej rodzinie uszedł by w tłoku... :lol:

Wiesz takiemu dużemu chłopcu nie trzeba chyba tłumaczyć, że na rodzeństwo potrzeba trochę czasu :mrgreen:.

Do filmu na statyw wygląda, że to lepsza opcja niż 650D. Ja miałem już praktycznie zamówiony 600D do tego celu ale ciachnąłem. Poczekam na M.

Sergiusz
24-07-2012, 01:23
Ale Canon jest na szarym końcu i musi gonić. Miał szansę przegonić na starcie i nie zrobił tego. Ja to rozumiem bo posiadacze lustrzanek nie są targetem.

Ja też myślę tylko o filmowaniu. I w tej cenie mam Sony SLT A 77 z celownikiem, odchylanym monitorem i szklarnią Zeissa a od biedy można sięgnąć po tańsze używki Minolty.

Kolekcjoner
24-07-2012, 01:25
Tyle że po co mam kupować nowe szkła - bez sensu.

Sergiusz
24-07-2012, 01:34
Ale przez przejściówkę to nie będzie to samo. Już dawno kupił bym Pena jak by wszystko było takie cacy. Tu będzie pewnie podobnie.

Kolekcjoner
24-07-2012, 01:41
To znaczy co nie będzie to samo?

Sergiusz
24-07-2012, 01:52
Pewnie będzie wolny ( powolny ) AF.

Kolekcjoner
24-07-2012, 02:05
AF mi praktycznie przy filmowaniu jest do niczego niepotrzebny. Używam tylko raz do wyostrzenia planu - może być wolny jak chce - później wyłączam - nie ma nic gorszego niż jakieś szukanie ostrości podczas filmowania.
W półprofesjonalnej kamerze EX też AF wcale szybki nie jest, a daje się pracować i to nawet przy repo 8-).

atsf
24-07-2012, 03:13
Poczytałem wątek i mi ręce opadły. Co wy tu wszyscy pitolicie?! Czy myślicie, że nie ma na świecie ludzi o innych zapatrywaniach, potrzebach i oczekiwaniach wobec sprzętu, niż wasze? Uzależnienie od DSLR jest naprawdę maniakalne ;-) A co to jest DSLR? To jest system, który pozwala podpiąć taką optykę, na która się ma ochotę, lub taką, na jaką użytkownika stać. I dokładnie to samo oferują aparaty bezlusterkowe z wymienną optyką. A co to jest zmiana obiektywu? To jest koszmar i totalna porażka! Strata czasu na zdejmowanie i zakładanie dekli, niewygoda żonglowania dwoma obiektywami i korpusem jednocześnie, jeszcze często w niesprzyjających warunkach otoczenia. Dlatego do lustrzanek wymyślono spacer-zoomy, aby w pewnych okolicznościach nie bawić się w zamianę szkieł, mimo możliwości systemu. Ale te super zoomy i tak- albo nie pokrywają pełnego zakresu pożądanych ogniskowych, albo dają niezadowalajacą jakość obrazu. Więc jedynym sensownym rozwiązaniem problemu jest drugi, a nawet trzeci i czwarty korpus z podpiętymi szkłami takimi, jakie się chce do niego podpiąć, i sięganie po odpowiedni zestaw w zależności od sytuacji. Doprawdy, nie każda optyka wymaga pracy w połączeniu z lustrzanką; ultrakrótkie i średnie ogniskowe spokojnie można podpiąć do bezlusterkowca, i to nawet bez celownika elektronicznego, a długie teleobiektywy- jak najbardziej do DSLR. I wtedy dopiero jest pełen komfort, gdy w sekundę można zmienić konfigurację do zrobienia panoramy na taką, która pozwolii na zrobienie zdjęcia odległemu celowi, a wszystko to z pożądaną jakością obrazowania. Ja akurat na ten ruch Canona czekałem, bo mi się też nie uśmiecha wchodzenie równolegle w inny system, a na plenerach notorycznie występuje taka właśnie sytuacja, że drugi korpus z optyką o inny zakresie ogniskowych jest co chwila przydatny ;-) To małe "coś" Canona jest na tyle małe, że nie widzę problemów, aby w stosunkowo niewielkiej torbie nosić je jako drugie body z już podpiętym konkretnym obiektywem, gotowe do natychmiastowego użycia, i je nawet wziąć na wycieczkę czy na wczasy, kiedy zwykle się człowiek ogranicza z klamotami. Ludzie sobie świetnie radzą z kompaktami, a tu jest do wzięcia kompakt pod już posiadane szkła, bez żadnych dodatkowych kropów i z pełną ich funkcjonalnością, więc użytkownikom systemu EOS sam ten korpus już powinien wystarczyć, a nowi mają w czym wybierać. No i praca w trybie wyłącznie LV ma swoje niepodważalne zalety, zwłaszcza w trudniejszych warunkach do doboru prawidłowej ekspozycji.

Kolekcjoner
24-07-2012, 03:26
Poczytałem wątek i mi ręce opadły. Co wy tu wszyscy pitolicie?!

Proszę się tak nie zwracać do forowiczów to nie forum onetu!

jotes25
24-07-2012, 08:12
Do filmu na statyw wygląda, że to lepsza opcja niż 650D. Ja miałem już praktycznie zamówiony 600D do tego celu ale ciachnąłem. Poczekam na M.

Nie sądzę, choćby przez brak ruchomego LCD czy mniejszą baterię. O różnych ML nie wspomnę.

Piotr_0602
24-07-2012, 08:21
a tu jest do wzięcia kompakt pod już posiadane szkła, bez żadnych dodatkowych kropów i z pełną ich funkcjonalnością, więc użytkownikom systemu EOS sam ten korpus już powinien wystarczyć, a nowi mają w czym wybierać.


Chyba że ma się lustro FF, wtedy i tak trzeba mieć dodatkowy zestaw cropowej optyki.
No, chyba że przypnę do tego moje 17-40L, ale to nie będzie poręczny zestaw.



No i praca w trybie wyłącznie LV ma swoje niepodważalne zalety, zwłaszcza w trudniejszych warunkach do doboru prawidłowej ekspozycji.

Pod warunkiem że AF chodzi szybko, jak w Nikonie lub micro43. A tu chyba na razie nie bardzo...
No i wizjer elektroniczny nie zaszkodziłby...

gavin
24-07-2012, 08:35
No ale jakiej cropowej optyki? 18-135? 17-55 2.8? Jedynie co to ten 40 2.8 jakoś będzie wyglądał, no ale będzie fajniejszy 22 f/2 więc i tak bez sensu.

streaker
24-07-2012, 08:39
Jestem kompletnie zielony w temacie bezlusterkowców, więc proszę o wyrozumiałość jeśli zadam głupie pytanie, ale może mi ktoś wyjaśnić jak to jest z migawką w takich aparatach? Tj. na wszystkich filmach widzę, że jak zmieniają obiektywy, to matryca jest na wierzchu, a na optycznych w specyfikacji czytam, że migawka jest mechaniczna, sterowana elektronicznie (to akurat dla tego M).

A chodzi o to, że zastanawiam się, czy dałaby się taki sprzęt wykorzystać do robienia timelapsów jako dodatkowe zastosowanie.
I czy któryś z producentów daje przyzwoity intervalometer albo opcję podpięcia wężyka?

Bahrd
24-07-2012, 09:02
Następny aparat fotograficzny który w znacznym stopniu przyczyni się do robienia jeszcze mniejszej ilości fajnych, przemyślanych zdjęć.
Jestem już po kawie z mlekiem kokosowym, więc patrze na to bardziej optymistycznie - może to jest tak jak z "orlikami"? Większa szansa wyłuskać talent?

Tańczyć, śpiewać, recytować
dawać D... i gotować.
Koła Gospodyń Wiejskich już pozamykali?!?

Jestem kompletnie zielony w temacie bezlusterkowców, więc proszę o wyrozumiałość jeśli zadam głupie pytanie, ale może mi ktoś wyjaśnić jak to jest z migawką w takich aparatach? Tj. na wszystkich filmach widzę, że jak zmieniają obiektywy, to matryca jest na wierzchu, a na optycznych w specyfikacji czytam, że migawka jest mechaniczna, sterowana elektronicznie (to akurat dla tego M).
Wszzytko to prawda najprawdziwsza, Arek z Optycznych to rzetelny gość.
Migawka jest mieszana: "otwiera się" elektronicznie, a zamyka mechanicznie.

One quite appealing aspect of the EOS M is that its shutter sound is relatively quiet and discreet, in part due to its use of an electronic first curtain

Canon EOS M hands-on preview: Digital Photography Review (http://www.dpreview.com/previews/canon-eos-m/3)


A chodzi o to, że zastanawiam się, czy dałaby się taki sprzęt wykorzystać do robienia timelapsów jako dodatkowe zastosowanie.
I czy któryś z producentów daje przyzwoity intervalometer albo opcję podpięcia wężyka?
Jeśli EOS jeszcze EOS znaczy, to Utilities przez USB powinny temu zaradzić.

- - - Updated - - -


Pod warunkiem że AF chodzi szybko, jak w Nikonie lub micro43. A tu chyba na razie nie bardzo...
Piszą, że do października jeszcze go usprawnią...

Piotr_0602
24-07-2012, 09:18
No ale jakiej cropowej optyki? 18-135? 17-55 2.8? Jedynie co to ten 40 2.8 jakoś będzie wyglądał, no ale będzie fajniejszy 22 f/2 więc i tak bez sensu.

Dokładnie. Przy tych gabarytach i tej budowie (jak kostka mydła bez żadnych gripów) z lustrzankowych EOSów sensowny byłby tylko 40/2.8. Może jeszcze 50/1.8 czy coś tych rozmiarów... Ale tu trzeba doliczyć ileś tam dodatkowych milimetrów na adapter i naleśnik 40/2.8 przestaje być na body EOS M naleśnikiem. Wychodzi na to, że i tak potrzebny jest zestaw nowej optyki dedykowanej do bezlusterkowca. Co prawda można to podpiąć (przez adapter) do 70-200 f/2.8L ale sensu w tym wiele nie ma.

A skoro i tak potrzeba by nowej optyki, jaka jest przewaga dla posiadacza lustrzanki Canonoa takiego systemu EOS nad Sony NEX, micro43 czy Samsungiem NX? Współpraca chyba z lampami tylko, ewentualnie z posiadanym wężykiem spustowym. Ale przypinanie do tego zewnętrznej lampy o liczbie przewodniej w okolicach 50 ma taki sam sens jak przypinanie 70-200 f/2.8L.
A awaryjne używanie tego z optyką do lustrzanek? To może być argument dla kupowania bezlusterkowca Pentaxa przez właścicieli luster Pentaxa. Tam nie trzeba żadnego adaptera, po prostu podpina się obiektyw i działa. No i Pentax ma trochę zacnych naleśników w lustrzankowym systemie. A do EOS M i tak trzeba przecież nosić dodatkowy adapter.

Bahrd
24-07-2012, 10:04
A skoro i tak potrzeba by nowej optyki, jaka jest przewaga dla posiadacza lustrzanki Canonoa takiego systemu EOS nad Sony NEX, micro43 czy Samsungiem NX?
Na przewagę składają się oczywiście drobiazgi, ale IMHO i różnice pomiędzy systemami duże (od dawna) nie są:

oprogramowanie w PC (DPP/Utilities/etc),
oprogramowanie w aparacie (takie same menu/podobne pokrętła),
jednak możliwość (awaryjnego/okazyjnego) zapięcia posiadanych szkieł.

Poza tym, jeśli:

dopracują AF - będzie w zestawie z 22mm świetnym zastępcą kompaktów,
pojawi się wersja softu z ML - to będzie peeking, zebra, etc. - a może i Canon doda te "ficzery", jak mu sprzedaż "emki" będzie słabować.


PS
Po filmach reklamowych widać, że ten EOS M adresowany jest do konsumentów dolce vita raczej niż do artystów/zawodowców/entuzjastów.

mor_feusz
24-07-2012, 10:11
O lampie

Canon Speedlite 90EX - pierwsza lampa nowego systemu bezlusterkowców - Światło - błyskowe - Swiatobrazu.pl (http://www.swiatobrazu.pl/canon-speedlite-90ex-pierwsza-lampa-nowego-systemu-bezlusterkowcow-27088.html)

Pasuje i działa master ze wszystkimi EOSami, tyle że nie wiem czy chodzi o podczerwień jak ST-E2 czy o radio jak w 600EX-RT ale chyba tylko jak kukułka master w 7D, brak w nazwie -RT swiadczy ze nie ma radio - co ja gadam za dużo dobrego by było. Za to fajna alternatywa do ST-E2. Z drugiej strony chinskie ST-E2 sie obraca a ta lampa już nie.

Wedlug Canon UK: Canon Speedlite 90EX - Speedlite Flash - Canon UK (http://www.canon.co.uk/For_Home/Product_Finder/Cameras/speedlite_flash/Speedlite_90EX/index.aspx)

WIRELESS FLASH
Transmitter Yes
Transmission type Light pulse
Transmitter Max range approx. Indoors: 7m
Outdoors: 5m
Slave No
No. of groups 3
No. of channels All channels
Remote Shutter Release No

Piotr_0602
24-07-2012, 10:17
Na przewagę składają się oczywiście drobiazgi, ale IMHO i różnice pomiędzy systemami duże (od dawna) nie są:

oprogramowanie w PC (DPP/Utilities/etc),
oprogramowanie w aparacie (takie same menu/podobne pokrętła),
jednak możliwość (awaryjnego/okazyjnego) zapięcia posiadanych szkieł.



Oprogramowanie - Adobe Lightroom.
Awaryjne podpięcie szkieł - po zakupie adaptera. Tyle że AF chodzi jak chodzi.





Poza tym, jeśli:

dopracują AF - będzie w zestawie z 22mm świetnym zastępcą kompaktów,
pojawi się wersja softu z ML - to będzie peeking, zebra, etc. - a może i Canon doda te "ficzery", jak mu sprzedaż "emki" będzie słabować.




Canon nie zwykł rozpieszczać użytkowników nadmiarem użytecznych funkcji czy innych wynalazków w kolejnych generacjach body. Zwykle nie zmienia za dużo jeśli nie musi.

AF poprawi z pewnością, pytanie ile mu to zajmie i w której generacji body. Pierwsze PENy też nie zachwycały AF-em, a obecnie w OM-D czy EP3, albo Panasach G3, G5, GH2 autofocus śmiga równie szybko jak w lustrzankach (a czasem i szybciej). Kilka lat to jednak im zajęło. Inni jeszcze tak szybkiego AF-u się nie dopracowali (Sony, Samsung, Fuji), tylko Nikon od razu popisał się szybkoścą AF stosując inne rozwiązania (i pewnie je opatentował). Canon jest na początku bezlusterkowej drogi...

atsf
24-07-2012, 10:27
Obiektywy do torby na ogół wkłada się pionowo, więc podwyższenie obiektywu przez adapter i korpus M nie będzie bardzo uciążliwe; zdecydowanie mniej pakowne są dodatkowe korpusy z lustrem. Korpus M jest jednak raczej dodatkową atrakcją dla posiadaczy APS-C niż FF, ale to jest armia ludzi!!! Nie dogodzi wszystkim na raz, póki co, ale pokazane ostatnimi miesiącami trendy tylko potwierdzają to, o czym pisałem rok temu. Powstają systemy o matrycach mniejszych od APS-C, ale też z wymienną optyką, i zaczyna być do nich robiona optyka coraz jaśniejsza, więc następuje w tym momencie powrót do początków sprzętu cyfrowego, gdy aparaty szokowały nie tylko ceną, ale też jasnością montowanych w nich zoomów. Główny zarzut w stosunku do małych matryc to nadmiar GO, ale to właśnie daje się obejść jasnością optyki, natomiast postęp technologiczny prowadzi do ogólnego polepszenia jakości otrzymywanych obrazów. Zresztą, przy niskich czułościach matrycy już teraz obrazy z kompaktów dorównują jakością obrazom z lutrzanek.

Piotr_0602
24-07-2012, 10:27
jednak możliwość (awaryjnego/okazyjnego) zapięcia posiadanych szkieł.



Poza tym niekoniecznie trzeba kupować EOS M żeby podpinać obiektywy Canona do bezlusterkowca.
Wystarczy taki adapter:

KIPON released electronic adapters,using Canon EF lens on NEX&m4/3 mirrorless cameras-KIPON adapter (http://www.dl-kipon.com/en/articledetail.asp?id=56)

można już go kupić nie tak drogo:

micro 4 3 adapter kipon | eBay (http://www.ebay.com/sch/items/?_nkw=micro+4%2F3+adapter+kipon&_sacat=&_ex_kw=&_mPrRngCbx=1&_udlo=&_udhi=&_sop=12&_fpos=&_fspt=1&_sadis=&LH_CAds=)

Jak wieść niesie umożliwia pełną elektroniczną kontrolę:

New Kipon adpater supports electronid control of EOS lenses on m43 and NEX! | Mirrorless Rumors (http://www.mirrorlessrumors.com/new-kipon-adpater-supports-electronid-control-of-eos-lenses-on-m43-and-nex/)

luc_october
24-07-2012, 10:30
Z tego co mi się wydaje, to w Canonie też jest matryca z af'em fazowym tak jak w Nikonie 1, więc powinno być szybko.

szwayko
24-07-2012, 10:41
Opis u źródła i bajery softu aparatu
Canon U.S.A. : Consumer & Home Office : EOS M EF-M 22mm STM Kit (http://www.usa.canon.com/cusa/consumer/products/cameras/slr_cameras/eos_m_ef_m_22mm_stm_kit?selectedName=Features&fileName=0901e024805d2b94_feature7.html)

Bahrd
24-07-2012, 10:44
Wszystko co piszesz to prawda - ale zobaczymy, czy tym razem Canon przekombinował, czy jednak (znów) nie.

tylko Nikon od razu popisał się szybkoścą AF stosując inne rozwiązania (i pewnie je opatentował)
Canon też ma patent na fazowy AF w matrycy: www.google.com/patents/US20100165176.pdf

Łopal
24-07-2012, 10:50
ja też trochę nie rozumiem powszechnego narzekania. Nikt tego jeszcze nie miał w ręku..... a juz wyroki wydajemy. Spokojnie, Panowie i Panie. Znajdą się nabywcy, znajdą się zadowoleni. Będe wśród nich. Kupię zestaw ze 22/2, który będzie mi służył codziennie, wtedy, gdy z powodów ergonomii piątki nie wezmę. Wydaje się, że też kilka szkieł będzie miało swój sens, np 85/18, no i takie relatywnie małe cosik, które sprawdzi się jako spacerzoom, a mam na myśli leciwego sprytnego C 28-105 3.5-4.5 II.
Na to czekałem, oczywiście, marzyłoby się body retro z wizjerem etc. Ale ostatnio miałem okazję testować nieco dłużej NEX-a 5N (dwa szkła kitowe to porażka, no sorki, wykonanie bardzo plastikowe, głośna migawka..., sporo minusów) oraz Panasia GX-1 z trzema szkłami (fajny system, świetne wykonanie, akceptowalna cena, ale wchodzić w nowe szkła?), więc tym bardziej nie będę miał watpliwości, czy kupić EOS-M.

luc_october
24-07-2012, 11:02
Jak dla mnie to z tym aparacikiem trafili idealnie. Jedyne co mogliby jeszcze wcisnąć to pełną klatkę, ale na takie aparaty pewnie jeszcze poczekamy z 5 lat. Duża matryca i naleśnik, który będzie zastępował 35L na 5d oraz przejściówka na szkła to wszystko czego było trzeba w takim sprzęcie. Wcześniej zastanawiałem się nad NX'em, ale teraz chyba będzie EOS M.

siudym
24-07-2012, 11:03
Kurcze jak zobaczylem info o tym EOS M to jedna sytuacja w glowie mi sie przypomniala, ktora kiedys az prosila sie o takiego EF bezlusterkowca... Chodzi o fotografie ptakow z czatowni, ile to razy czlowiek bal sie zrobic zdjecie aby lustro nie wystraszylo ptaka... I bylo myslenie - albo zrobie od razu skoro juz dany rarytas mi podlecial (drapiezne) ale on moze ucieknie, albo nie zrobie (poczekam) i moze zostanie dluzej i porobie lepsze fotki (ale moze odleciec i nie wrocic). Teraz nie bedzie tego problemu. Bajka.

Piotr_0602
24-07-2012, 11:06
Wydaje się, że też kilka szkieł będzie miało swój sens, np 85/18,

A nie lepiej
OM-D + adapter Kipona
KIPON released electronic adapters,using Canon EF lens on NEX&m4/3 mirrorless cameras-KIPON adapter (http://www.dl-kipon.com/en/articledetail.asp?id=56)

+ Canon 85/1.8 i mamy ekwiwalent 170mm f/1.8
+ Canon 50/1.4 i mamy ekwiwalent 100mm f/1.4
+ Canon 100/2 i mamy ekwiwalnet 200mm f/2
nawet jeśli te obiektywy na brzegach przy dużym otworze nie zachwycają na FF, to micro43 wybierze najlepszy fragment ze środka i będzie ostro nawet na brzegach

i wszystko ze stabilizacją (matrycy), ruchomym ekranem i lepszą ergonomią od EOS M

A jak chcemy mały zestaw kupujemy do tego naleśnik Panasonica 20mm f/1.7.


Ewentualnie przy innej wersji Kipona podpinamy do do jakiegoś NEX-a.
Adapter do lustrzankowych szkieł Canona potrzebny zarówno dla posiadacza EOS M jak i dla posiadacza NEXa czy micro43. A Kipon, zdaje się, tańszy od adaptera Canona.

siudym
24-07-2012, 11:08
No ale w EOS M 1EV GO mamy mniejsza, wiec te portretowe to raczej lepiej wypadna niz na mnozniku 2x w micro.

Bahrd
24-07-2012, 11:10
ja też trochę nie rozumiem powszechnego narzekania.
Rozpieszczeni i rozwydrzeni staliśmy się niemożebnie - duch "pro-aktywnej kreatywności" zanika na rzecz "konsumpcyjnej roszczeniowości".
Znaczy się - zwyczajnie dziecinniejemy...

luc_october
24-07-2012, 11:11
A nie lepiej
OM-D + adapter Kipona
KIPON released electronic adapters,using Canon EF lens on NEX&m4/3 mirrorless cameras-KIPON adapter (http://www.dl-kipon.com/en/articledetail.asp?id=56)

+ Canon 85/1.8 i mamy ekwiwalent 170mm f/1.8
+ Canon 50/1.4 i mamy ekwiwalent 100mm f/1.4
+ Canon 100/2 i mamy ekwiwalnet 200mm f/2
nawet jeśli te obiektywy na brzegach przy dużym otworze nie zachwycają na FF, to micro43 wybierze najlepszy fragment ze środka i będzie ostro nawet na brzegach

i wszystko ze stabilizacją (matrycy), ruchomym ekranem i lepszą ergonomią od EOS M

A jak chcemy mały zestaw kupujemy do tego naleśnik Panasonica 20mm f/1.7.


Ewentualnie przy innej wersji Kipona podpinamy do do jakiegoś NEX-a.
Adapter do lustrzankowych szkieł Canona potrzebny zarówno dla posiadacza EOS M jak i dla posiadacza NEXa czy micro43. A Kipon, zdaje się, tańszy od adaptera Canona.

Ten adapter daje tylko sterowanie przysłoną?
To chyba nie to samo co pełna kompatybilność z Af'em fazowym.

Bahrd
24-07-2012, 11:12
A jak chcemy mały zestaw kupujemy do tego naleśnik Panasonica 20mm f/1.7.
No to nie ulega wątpliwości - póki wzorcem metra z Sevres w dziedzinie MILCów jest Panas. I kropka.

Piotr_0602
24-07-2012, 11:16
No ale w EOS M 1EV GO mamy mniejsza, wiec te portretowe to raczej lepiej wypadna niz na mnozniku 2x w micro.

Nie przesadzajmy, Canon 50mm f/1.4 podpięty pod micro43 wypadanie w GO jak 100/2.8 na FF. 85mm f/1.8 w micro43 jak 170mm f/3.5 na FF, a 100mm f/2 w micro43 jak 200mm f/4 na FF. To chyba wystarczająco płytko? A czasy mamy stosownie o 2EV krótsze i stabilizację (z body Olympsusa a nie Panasonica) do każdego obiektywu w prezencie.

Micro43 i FF to rzeczywiście odczuwalne 2EV.
A porównanie micro43 i APS to tylko 1EV, czyli nie tak dużo (kwestia podpiętych szkieł).

gavin
24-07-2012, 11:20
Tych adapterów Kipon przenoszących wszystko to jeszcze nie widziałem na ebayu.

jotes25
24-07-2012, 11:40
Kurcze jak zobaczylem info o tym EOS M to jedna sytuacja w glowie mi sie przypomniala, ktora kiedys az prosila sie o takiego EF bezlusterkowca... Chodzi o fotografie ptakow z czatowni, ile to razy czlowiek bal sie zrobic zdjecie aby lustro nie wystraszylo ptaka... I bylo myslenie - albo zrobie od razu skoro juz dany rarytas mi podlecial (drapiezne) ale on moze ucieknie, albo nie zrobie (poczekam) i moze zostanie dluzej i porobie lepsze fotki (ale moze odleciec i nie wrocic). Teraz nie bedzie tego problemu. Bajka.

Wystraszy dźwięk migawki. Dlatego najlepszym bezlusterkowcem (również z wielu innych powodów) do takiej fotografii jest Nikon V1 - ma bezgłośną migawkę elektroniczną.

Dodakowo mam pytanie/zagadkę/prośbę: gdyby ktoś znalazł specyfikację bagnetu/styków EOS-M: do czego służy dodatkowy, 9-ty pin?

Moim zdaniem w tym może kryć się odpowiedź na pytanie czy AF będzie kiedykolwiek działać rozsądnie ze szkłami EF.

- - - Updated - - -


Z tego co mi się wydaje, to w Canonie też jest matryca z af'em fazowym tak jak w Nikonie 1, więc powinno być szybko.

Na razie to niewiele zmienia (patrz 650d), AF nadal działa dość słabo, gorzej niż w większości bezlusterkowców konkurencji. W Nikonie jest super, ale póki wystarcza światła (jak to w PD).

Merde
24-07-2012, 11:42
Z tego co mi się wydaje, to w Canonie też jest matryca z af'em fazowym tak jak w Nikonie 1, więc powinno być szybko.

Miejmy nadzieję, że w finalnej wersji tak będzie. Filmiki z YT na razie nie napawają optymizmem (Canon EOS M Mirrorless Camera Hands on First Look - YouTube (http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=Sa_9kNAMcIw#t=76s)).

Piotr_0602
24-07-2012, 12:28
Na razie to niewiele zmienia (patrz 650d), AF nadal działa dość słabo, gorzej niż w większości bezlusterkowców konkurencji.

Pierwszy PEN - Olympus EP1 - miał premierę w czerwcu 2009. Ponad 3 lata temu.
Pierwszy bezlusterkowiec - Panasonic G1 - miał premierę we wrześniu 2009 - prawie 4 lata temu.
Tyle do tyłu jest Canon.

I wtedy AF w PEN-ie (w przeciwieństwie do tego w Panasonicu G1) był wolny, może tak jak teraz w Canonie EOS-M. Za 3 lata Canon dopracuje się pewnie równie szybkiego AF-u jaki jest dziś w nowej generacji PENów, a może takiego jaki jest dziś w OM-D.

I może 1/4 tych obiektywów które dziś oferuje micro43 (w końcu sam wspiera ten nowy system i musi dzielić siły pomiędzy lustra i bezlusterkowce).

W 2015 albo 2016 ten system EOS M może już mieć ciekawą ofertę, wyleczone choroby wieku dziecięcego, nie odbiegać funkcjonalnością od lustrzanek i mieć podstawowy zestaw obiektywów.

Dziś wziął po prostu technologię z budżetowych luster, obciął detekcję fazy i wsadził to w małe body. Trochę czasu minie nim opracuje technologię dedykowaną do bezlusterkowców, odmienną od tej do luster. Skoro już popełnił bezlusterkowca, to chyba jakiś % swoich zasobów skieruje w rozwijanie takich technologii?

streaker
24-07-2012, 13:02
Jeszcze raz nawiązując do tematu migawek - czyli rozumie, że wszyscy producenci stosują patent z elektronicznym otwarciem i mechanicznym zamknięciem z wyjątkiem Nikona 1 (który swoją drogą raczej mało mnie interesuje ze wzgl. na matrycę)?

gietrzy
24-07-2012, 14:37
Słow kilka nt. EOS-M(e too) od Kirka Tucka
The Visual Science Lab / Kirk Tuck: Canon missed the whole point. Really. (http://visualsciencelab.blogspot.de/2012/07/canon-missed-whole-point-really.html)

jotes25
24-07-2012, 14:58
Słow kilka nt. EOS-M(e too) od Kirka Tucka
The Visual Science Lab / Kirk Tuck: Canon missed the whole point. Really. (http://visualsciencelab.blogspot.de/2012/07/canon-missed-whole-point-really.html)

Strata czasu. Facet nabzdzil co mu slina przyniosla na jezyk, nie trzymajac sie faktow. Frustrat jakis?
P.S. Tez jestem krytyczny wzgledem eos-m, ale bez przesadyzmu...

Kolekcjoner
24-07-2012, 15:03
Nie sądzę, choćby przez brak ruchomego LCD czy mniejszą baterię. O różnych ML nie wspomnę.
Tak to są pewne wady - szczególnie ta bateria. Jest za to kilka rozszerzonych funkcji w zakresie filmowania - w rezultacie - do tego zastosowania - wolę na papierze M niż lustro. Bateria najbardziej niepokoi.


Canon nie zwykł rozpieszczać użytkowników nadmiarem użytecznych funkcji czy innych wynalazków w kolejnych generacjach body. Zwykle nie zmienia za dużo jeśli nie musi.

AF poprawi z pewnością, pytanie ile mu to zajmie i w której generacji body.
To widzę że kolega powoli z ambasadora jedynie słusznego sytemu (firmy która nawiasem mówiąc ledwo wiąże koniec z końcem i zostanie niedługo pewnie sprzedana) stał się już prorokiem ;).

To ja się też pobawię w proroka i stawiam że Canon w krótkim czasie posprząta na tym rynku - szczególnie że nieostatnia to premiera w dziedzinie tych atrap ;)8-).

Piotr_0602
24-07-2012, 15:34
To ja się też pobawię w proroka i stawiam że Canon w krótkim czasie posprząta na tym rynku - szczególnie że nieostatnia to premiera w dziedzinie tych atrap ;)8-).

Wątpię.

Spodziewałem się że firma o takich możliwościaj jak Canon zrobi wejście smoka. Że miała kilka lat na obserwację i analizę rozwijającego się nowego działu foto, wyciągnęła wnioski i wchodząc jako ostatnia, wejdzie od razu z grubej rury, unikając błędów które popełnili inni.
Że pokaże od razu co najmniej 2 body z różnych półek, szybki AF, zestaw małych stałek pokrywających podstawowy zakres i ze 2-3 zoomy.
A zaczęli tak jak Olympus ze swoim pierwszym PENem - z małym body które jest wykastrowaną lustrzanką, dwoma obiektywami i adapterem do szkieł z luster. Powoli i nieśmiało. Chyba dlatego tylko że musieli, a nie dlatego że naprawdę chcą ten segment rozwijać.

Co do dobrego w bezlusterkowcach AF-u nie wierzę by szybko do niego doszli.
Nie ma takiego jeszcze ani Sony, ani Pentax, ani Fuji. A szybciej do tego dojdą niż Canon. Olympusowi trochę czasu to zajęło (a nie wiem czy nie przy pomocy Panasonica). Na starcie tylko Panasonic i Nikon mieli już sensowny AF. Widać nie takie to proste.

Najlepsze wejścei miało Fuji (mimo że z AF-em na razie kiepsko). Weszło późno, ale jasno zdefiniowało target (niebiedny użytkownik, całkiem ekskluzywna cenowo działka), zaoferowało od razu zestaw stałek pokrywających podstawowy zakres. I unikalny patent - hybrydowy wizjer. Olympus długo błądził wypusczając coraz to inne wersje ciemnych zoomów, zanim poszedł po rozum do głowy i zrobił kilka zacnych stałek. Panasonic trafniej projektował obiektywy, ale też miał błędy. Samsung wypuszcza nijakie body, choć zestaw optyki zaczyna mieć ciekawy. Na to że potrzebny wizjer w małym body Olek wpadł późno. Sony mimo zacnych body nie ma dobrych obiektywów. Nikon popełnił za małą matrycę. Wszyscy miotali się na początku. Canon stał i obserowował - mógł uniknąć błedów. A wygląda na to że startuje tak samo jak większość, tyle że kilka lat po konkurencji.


Nokia też kiedyś nie doceniła smartfonów...

sfw
24-07-2012, 15:35
A nie lepiej
OM-D + adapter Kipona
KIPON released electronic adapters,using Canon EF lens on NEX&m4/3 mirrorless cameras-KIPON adapter (http://www.dl-kipon.com/en/articledetail.asp?id=56)

+ Canon 85/1.8 i mamy ekwiwalent 170mm f/1.8
+ Canon 50/1.4 i mamy ekwiwalent 100mm f/1.4
+ Canon 100/2 i mamy ekwiwalnet 200mm f/2
nawet jeśli te obiektywy na brzegach przy dużym otworze nie zachwycają na FF, to micro43 wybierze najlepszy fragment ze środka i będzie ostro nawet na brzegach

i wszystko ze stabilizacją (matrycy), ruchomym ekranem i lepszą ergonomią od EOS M

A jak chcemy mały zestaw kupujemy do tego naleśnik Panasonica 20mm f/1.7.


Ewentualnie przy innej wersji Kipona podpinamy do do jakiegoś NEX-a.
Adapter do lustrzankowych szkieł Canona potrzebny zarówno dla posiadacza EOS M jak i dla posiadacza NEXa czy micro43. A Kipon, zdaje się, tańszy od adaptera Canona.

Wszystko pięknie i ładnie tylko bez AF! Odpada.

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2

Bahrd
24-07-2012, 15:48
Tak to są pewne wady - szczególnie ta bateria. Jest za to kilka rozszerzonych funkcji w zakresie filmowania - w rezultacie - do tego zastosowania - wolę na papierze M niż lustro. Bateria najbardziej niepokoi.
Nosz kurczę!
USB Power Delivery spec upped to 100W, aims to make proprietary power connectors obsolete -- Engadget (http://www.engadget.com/2012/07/23/usb-100w-power-delivery-spec/)
Tak teraz myślę, że nawet moja komórka jest ładowana przez USB, a taki(e) aparat(y) nie!?

strideer
24-07-2012, 15:48
Spodziewałem się że firma o takich możliwościaj jak Canon zrobi wejście smoka. Że miała kilka lat na obserwację i analizę rozwijającego się nowego działu foto, wyciągnęła wnioski i wchodząc jako ostatnia, wejdzie od razu z grubej rury, unikając błędów które popełnili inni.


Straszne takie narzekanie. Retorycznie zapytam: na czym Canon zarabia więcej: na sprzedaży Marków III i elek czy na gonieniu aparatów typu 650D, kitów i trochę lepszych szkieł, ale ciągle z grupy amatorskiej? Na bardziej wypasiony bezlusterkowiec EOS M jeszcze przyjdzie czas.

Kolekcjoner
24-07-2012, 15:57
Straszne takie narzekanie. Retorycznie zapytam: na czym Canon zarabia więcej: na sprzedaży Marków III i elek czy na gonieniu aparatów typu 650D, kitów i trochę lepszych szkieł, ale ciągle z grupy amatorskiej? Na bardziej wypasiony bezlusterkowiec EOS M jeszcze przyjdzie czas.

To nie narzekania. Po prostu kolega Piotr nie rozumie (albo nie przyjmuje do wiadomości) że w przypadku tak dużych koncernów jak Canon, Sony (że o Samsungu nie wspomnę - mogliby kupić wszystkie pozostałe razem 8-)) to nie jest kwestia możliwości tylko są to decyzje marketingowe. I ściśle temu jest wszystko podporządkowane. I jakieś domowe analizy o tym kto co i dlaczego nie umie zrobić i jest z tyłu lub z przodu są po prostu całkowicie pozbawione podstaw. Nad tym pracują tam sztaby ludzi i jak widać po wynikach tych firm robią to bardzo dobrze (w przypadku Sony dział foto jest jednym z trzech przynoszących dochody).

Tato
24-07-2012, 16:10
Dla tych, którym się nie spodobał EOS-M jest alternatywa. Adapter do m43 lub Sony-E z pełną uatomatyką

https://canon-board.info/imgimported/2012/07/kipon_1-1.jpg
źródło (http://www.m43.eu/wp-content/uploads/2012/07/kipon_1.jpg)

sfw
24-07-2012, 16:17
grunt to sie nie ograniczac... w tym przypadku do aparatow cyfrowych ;-) mysle ze takie forum uzytkownikow Canona moze byc naprawde fajna sprawa.. tylko trzeba sie wystrzegac sabotazystow Nikona ;-) ;-) :lol:

Kolejny ... sprzedajecie ten szajs, że jest tak tutaj promowany? Dorzuć AF ze szkłem EF to zacznę myśleć o kupnie.

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2

becekpl
24-07-2012, 16:19
pisałem wcześniej: dać ińczykom trochę czasu i wymyślą co trza
tylko czekać

Kolekcjoner
24-07-2012, 16:29
Dla tych, którym się nie spodobał EOS-M jest alternatywa. Adapter do m43 lub Sony-E z pełną uatomatyką
http://www.m43.eu/wp-content/uploads/2012/07/kipon_1.jpg

I pełna współpraca jest zapewniona - znaczy wszytko działa?

Yarus
24-07-2012, 16:47
Tylko i wyłącznie przysłona, przynajmniej taka jest informacja na stronie Kipona:

KIPON developed electronic adapters through the co-operation with Japanese engineers,using Canon EF mount lens on NEX &m4/3 mirrorless cameras,through the dial ring or button to control the iris of original Canon EF lens

gavin
24-07-2012, 17:00
Ale gdzie to kupić?

sfw
24-07-2012, 17:27
I pełna współpraca jest zapewniona - znaczy wszytko działa?

Panie Kolekcjoner, odpowiedź miałeś w moim poście który wyciąłeś. Natomiast postów nt. tej protezy, nie związanej z tematem, nie wycinasz.

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2

Bahrd
24-07-2012, 18:20
Na bardziej wypasiony bezlusterkowiec EOS M jeszcze przyjdzie czas.
No więc na CR (czujnie - IMHO) zauważyli, że rozmiar bagnetu EF-M (zakładam, że wykluczający FF) wskazuje na rozdział:

FF do DSLR,
APS-C do MILC,

a kobiety z powrotem na traktory!


https://canon-board.info/imgimported/2012/07/kobietynatraktory1-1.jpg
źródło (http://www.bwphotography.pl/blog/wp-content/uploads/2009/02/kobiety-na-traktory1.jpg)

m_o_b_y
24-07-2012, 18:31
Słow kilka nt. EOS-M(e too) od Kirka Tucka
The Visual Science Lab / Kirk Tuck: Canon missed the whole point. Really. (http://visualsciencelab.blogspot.de/2012/07/canon-missed-whole-point-really.html)

To rzeczywiście powinna być lektura obowiązkowa dla ewentualnych nabywców nowej M-ki Canona. :lol:

It's basically a re-do of their boring G1X bloated compact camera but without the swivel screen, without the pop-up flash and without even the benefit of a creepy, point 85 plastic optical viewfinder. So you actually get a lot less stuff but the same performance for the same basic price point? And this makes sense to rational photographers? How?

I want to ask the people who have already rushed to pre-order one of these from Amazon, "What were you thinking? Have you never seen a Panasonic G3 or G5 or GX1? or Olympus EPL-2? Or even a Canon rebel T3i?" There are so many great bargains out there that this camera seems unbelievably cynical.

Pozdrówka

jacek_73
24-07-2012, 18:42
To rzeczywiście powinna być lektura obowiązkowa dla ewentualnych nabywców nowej M-ki Canona. :lol:

...

Pozdrówka

Jak to dobrze, że w szkole miałem łacinę nie angielski.

BTW: Czasami nie mogę oprzeć się wrażeniu że TUZY publikują tzw. wypowiedzi sponsorowane.

Bahrd
24-07-2012, 18:43
Pan Kirk Tuck nie rozumie, że pisze o (drogiej nieco) zabawce?

this camera seems unbelievably cynical.
Za-ba-wka!


http://www.youtube.com/watch?v=X5NgIKUrCI0&feature=player_detailpage#t=56s
Nie sprzęt do ratowania/podtrzymania życia, tylko "fraszka-igraszka, zabawka blaszana", którą za rok na wyprzedaży kupi w cenie nieco przerobionego złomu.
Podtrzymuję swoją opinię - faceci psieją.

jacek_73
24-07-2012, 18:47
... którą za rok na wyprzedaży kupi w cenie nieco przerobionego złomu.
Podtrzymuję swoją opinię - faceci psieją.

Psieją to od PSa? Co do wyprzedaży za rok...trzymam Cię za słowo.

Bahrd
24-07-2012, 18:53
Co do wyprzedaży za rok...trzymam Cię za słowo
Masz mnie!
Ale, ale.... może uda mi się zachować twarz?
Narodowy Bank Polski - Internetowy Serwis Informacyjny (http://nbp.pl/home.aspx?f=/kursy/zloto.html)

Merde
24-07-2012, 19:52
BTW: Czasami nie mogę oprzeć się wrażeniu że TUZY publikują tzw. wypowiedzi sponsorowane.

No brawo Jasiu! Taka osoba to tzw. ambasador marki.
Wiesz czym się różni fotograf od ambasadora? ;-)

jacek_73
24-07-2012, 19:56
Ambasador częściej jest na raucie.

Kolekcjoner
25-07-2012, 12:41
Panie Kolekcjoner, odpowiedź miałeś w moim poście który wyciąłeś. Natomiast postów nt. tej protezy, nie związanej z tematem, nie wycinasz.



Nie Panie kolego - tamten post nie został wycięty - nie opowiadaj bajek.
W jednym się natomiast zgadzam że to proteza i polecanie czegoś takiego jako alternatywy to zawracanie gitary.

jotes25
25-07-2012, 13:14
Tak to są pewne wady - szczególnie ta bateria. Jest za to kilka rozszerzonych funkcji w zakresie filmowania - w rezultacie - do tego zastosowania - wolę na papierze M niż lustro. Bateria najbardziej niepokoi.


Jakie to funkcje? A z baterią akurat najłatwiej sobie poradzić nawet bez gripa. Trzeba ich trochę nasypać do kieszeni, duże nie są ;)

Zbyszko666
25-07-2012, 13:21
Sample z EOS M:

Canon?EOS M?Sample Images & Movies (http://web.canon.jp/imaging/eosd/samples/eosm/)

można ocenić samemu

Kolekcjoner
25-07-2012, 19:36
Można i tak :lol:
82

Merde
25-07-2012, 20:04
Można i tak :lol:

Ciekawe czy gwint statywowy na przejściówce EF-EF-M by to wytrzymał :)

strideer
25-07-2012, 20:18
Ciekawe czy gwint statywowy na przejściówce EF-EF-M by to wytrzymał :)

Wygląda jakby ten obiektyw lewitował. Jakby statyw, który to trzyma od spodu, został wymazany.

jacek_73
25-07-2012, 20:24
Zdrowy facet da radę utrzymać 4kg na wyciągniętych łapach...jaki statyw. Ale w pierwszej chwili pomyślało mi się to samo :)

strideer
25-07-2012, 21:18
Zdrowy facet da radę utrzymać 4kg na wyciągniętych łapach...jaki statyw. Ale w pierwszej chwili pomyślało mi się to samo :)

Z podpórką na dwóch palcach i tak rozłożonym ciężarem? Aż trudno mi uwierzyć :-)

jacek_73
25-07-2012, 21:21
Przecież ciężar spoczywa na dłoni nie na palcach :)

strideer
25-07-2012, 21:24
Przecież ciężar spoczywa na dłoni nie na palcach :)

Ten aparat przecież nie ma uchwytu, trudno mi w coś takiego uwierzyć :-)

Merde
25-07-2012, 21:27
Ten aparat przecież nie ma uchwytu, trudno mi w coś takiego uwierzyć :-)

A nie trzyma czasem w dłoni uchwytu statywowego obiektywu?

jacek_73
25-07-2012, 21:28
Aparat nie ma żadnego chwytu, ale za to obiektyw posiada solidne mocowanie statywowe...bardzo solidne jak widać :)

Kolekcjoner
25-07-2012, 22:56
Ciekawe czy gwint statywowy na przejściówce EF-EF-M by to wytrzymał :)

Wątpię - szczególnie że jest on doczepiany.


A nie trzyma czasem w dłoni uchwytu statywowego obiektywu?

Oczywiście że tak :).

enter
26-07-2012, 11:06
adapterek do EF i EF-s
i kompaktowość znika


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.camerawest.com/cwblog/wp-content/uploads/2012/07/EOS-M-Mount.png)

poczekam na kolejne korpusy EOSM z większą ilością rzeczy wyprowadzonych na kółka i przyciski

Merde
26-07-2012, 11:20
adapterek do EF i EF-s
i kompaktowość znika

Znika już poprzez sam fakt podpięcia szkieł EF/EF-S.
Kupowanie M-ki i używanie jej wyłącznie ze szkłami od starszego brata IMHO nie ma większego sensu.

PS: adaptery do innych korpusów bezlusterkowych też małe nie są.

gietrzy
26-07-2012, 11:22
How many modern systems have a 35mm equivalent ƒ/2 or faster compact autofocus prime for under $300? Or even under $500?

The Online Photographer: Canon EOS-M: A Response from Amin Sabet (http://theonlinephotographer.typepad.com/the_online_photographer/2012/07/canon-eos-m-response.html)

jotes25
26-07-2012, 11:27
How many modern systems have a 35mm equivalent ƒ/2 or faster compact autofocus prime for under $300? Or even under $500?


Hehe. Właśnie tak pomyślałem, że właściwie ktoś mógłby nabrać się na EOS M zamiast np. na 650d głównie dzięki temu szkiełku, żadnego innego powodu nie widzę. I niestety Canon pewnie dobrze o tym wie, co znaczy, że użytkownicy Rebeli raczej nigdy podobnego szkiełka nie zobaczą...

gietrzy
26-07-2012, 11:37
Nie wiem dlaczego widzę twoje posty, ale skoro już przeczytałem to


niestety Canon pewnie dobrze o tym wie, co znaczy, że użytkownicy Rebeli pewnie nigdy podobnego szkiełka nie zobaczą...

Pooowoli dochodzimy do sensu istnienia Rebello Bum Bum (10 minut dzisiaj szukałem FEC w 550D). Masz ki-ci/ty i... ***** po Piątkę/eLkę .
Inne powody by wdepnąć w M(e too) pojawią się wraz z odpowiednikiem Nex-7/9. Ja na przykład bardziej bym chciał 15/2 czy 55/2 od jakiegokolwiek zuma, nawet f/2.8 IS.

jotes25
26-07-2012, 11:52
Pooowoli dochodzimy do sensu istnienia Rebello Bum Bum (10 minut dzisiaj szukałem FEC w 550D). Masz ki-ci/ty i... ***** po Piątkę/eLkę .

Obawiam się, że ta reguła będzie mieć również zastosowanie w przypadku EOS M:


https://canon-board.info/imgimported/2012/07/hello-1.jpg
źródło (http://i1266.photobucket.com/albums/jj524/picrumors/canonstuff/hello.jpg)



Inne powody by wdepnąć w M(e too) pojawią się wraz z odpowiednikiem Nex-7/9. Ja na przykład bardziej bym chciał 15/2 czy 55/2 od jakiegokolwiek zuma, nawet f/2.8 IS.
I z tego powodu 55/2 jest mało prawdopodobny, jest przecież 50/1.2 :D

grzeSiuu
31-07-2012, 00:20
... ten aparat znajdzie nabywców wśród canonowcow .. każdy z nas posiada już parę szkieł ....


ja siętylko zastanawiam po jakiego czorta drugie małe body do np 70-200L f/4?
ten obiektyw doś mały z z00mUff canona ale z takim body będzie jak słonia trąba wielki :D

- - - Updated - - -



... jak już mam to kupić to tylko takie które będzie kompatybilne z moimi szkłami.


no ale wg mnie ten model nie jest kompatybilny! trzeba dokupić przejściówkę :(
a do innych sys też są już przejściówki.
(chińczycy niedługo wypuszczą przejściówki z pełną kontrolą i automatyką - sed/bat/tru)
jak już wczesniej ktoś napisał tylko pentax zrobił kompatybilny system ;)

Kolekcjoner
31-07-2012, 05:05
no ale wg mnie ten model nie jest kompatybilny!

Według Ciebie może nie ale wedle tego co pisze Canon już tak. Nie miej mi tego za złe ale im bardziej wierzę :mrgreen:.
Dywagacje na temat przejściówek były już wyżej i IMHO szkoda dalej bić tę pianę.

candar
31-07-2012, 08:57
Nie wiem dlaczego widzę twoje posty, ale skoro już przeczytałem to



Pooowoli dochodzimy do sensu istnienia Rebello Bum Bum (10 minut dzisiaj szukałem FEC w 550D). Masz ki-ci/ty i... ***** po Piątkę/eLkę .
Inne powody by wdepnąć w M(e too) pojawią się wraz z odpowiednikiem Nex-7/9. Ja na przykład bardziej bym chciał 15/2 czy 55/2 od jakiegokolwiek zuma, nawet f/2.8 IS.

Jak to wczesniej słusznie ktoś napisał... Być może canon nie chciał sobie "strzelać w stopę" wypuszczając na rynek evila z możliwościami nexa-7. Pozostaje wierzyć i mieć nadzieję, że kolejna premiera choć ciut zbliży się wyposażeniem i parametrami do ego, co serwuje już dzisiaj konkurencja...

zanussi
31-07-2012, 09:04
Widać ciężko już w dzisiejszych czasach wymyślić coś bardziej extra od konkurencji... a to że Canon spóźnił się z tym aparatem o dobre dwa lata wcale go nie usprawiedliwia :)

candar
31-07-2012, 09:11
Widać ciężko już w dzisiejszych czasach wymyślić coś bardziej extra od konkurencji... a to że Canon spóźnił się z tym aparatem o dobre dwa lata wcale go nie usprawiedliwia :)

Nie wiem jak inni, ale ja od evila oczekuję dużo więcej niż tylko matrycy APS-C w małej obudowie :) A przykład nexa-7 jest własnie tym, czego mozna oczekiwać od takiej konstrukcji. Mówiąc szczerze - to nie oczekiwałem, że canon zdeklasuje swoją premierą inne evile już funkcjonujące na rynku. Idąc dalej tym tropem to może za lat kilka (a może kilkanaście? przy EOS M VI mark) "zdarzy" mu się popełnić konstrukcję podobną do tych, które już dziś funkcjonują na rynku, ale konkurencja zdaży pójść do przodu i kółko się zamknie ;)

Piotr_0602
31-07-2012, 10:28
ja siętylko zastanawiam po jakiego czorta drugie małe body do np 70-200L f/4?
ten obiektyw doś mały z z00mUff canona ale z takim body będzie jak słonia trąba wielki :D



używanie czegokolwiek przez adapter mija się z celem, chyba że ktoś podpina wielką lufę przy której adapter to pikuś - tylko po co podpinać to do bezlusterkowca

bezlusterkowiec to powinien być mały zestaw body + obiektyw, body musi być mniejsze od najmniejszych luster, a obiektywy muszą być mniejsze od obiektówów do luster

inaczej ta idea nie ma sensu


Poza tym z przejściówką (o ile nie jest to taka jaką oferuje Sony z detekcją fazy) AF chodzi wolniej - vide micro43 i szkła do 4/3 => Podpiąć można, wszystko chodzi, ale AF o kilka klas wolniejszy niż z dedykowanymi do micro43 obiektywami. Bez sensu toto.

Ten ekwiwalent 35mm f/2 ma sens z EOS M (o ile optycznie bedzie dobry). Już zoom zbyt powieksza rozmiary zestawu (Olympus wymyślił do tego zwijane do pozycji transportowej obiektywy zoom, a Panasonic zoom-naleśnik). Podpinanie jakiegokolwiek obiektywu od lustra to niepotrzebnie za duży obiektyw + wydłużający go adapter.

Przykładowo Olympus OM-D z takimi 7,5/3.5, 12/2, 20/1.7, 20/1.4, 45/1.8, 75/1.8 (maksymalnie) to fajny malutki zestaw. Z podpiętym 70-300 (mimo że małym jak na ekwiwalent ogniskowych) traci małe wymiary. Nawet z kitowym 12-50 (mimo że jest mały, mniejszy niż wydaje się na zdjęciach) traci na uroku.
A podpinanie lustrzankowego 12-60 f/2.8-4 czy 7-14 f/4, mimo że możliwe, rujnuje sens używania bezlusterkowca.


Do EOS M nawet 85/1.8 jest za duży, szczególnie jeśli wydłużymy go o adapter. A co dopiero gdy weźmiemy pod uwagę jakieś dłuższe ogniskowe albo zoomy... O modelach 70-200 nie wspominając. A Canon twierdzi że EOS M to taki wspaniały system, bo przypniemy do niego (przez adapter) 100-400 f/4-5.6, i 300 f/2.8, i nawet 500 f/4... Choć swoją drogą, dla ptasiarzy, odchudzi im zestaw o grubo ponad kilogram (jeśli zamiast 1D wezmą EOS M) - przy tym co muszą nosić może to zaleta.

Kolekcjoner
31-07-2012, 13:28
używanie czegokolwiek przez adapter mija się z celem, chyba że ktoś podpina wielką lufę przy której adapter to pikuś - tylko po co podpinać to do bezlusterkowca

bezlusterkowiec to powinien być mały zestaw body + obiektyw, body musi być mniejsze od najmniejszych luster, a obiektywy muszą być mniejsze od obiektówów do luster


Problem polega na tym że nie ma takiej reguły. Jestem pewien że z czasem klasyczne dslr znikną jak aparaty na film - mechanikę zastąpi całkowicie elektronika - to co piszesz to nie przejdzie, bo wiele osób nieergonomicznych protez po prostu nie zaakceptuje. Takie coś byłoby skazywaniem się na kompletną niszę - to że jedna czy dwie firmy to robią nie oznacza że reszta zrobi to samo. Canon zrobił pierwszy amatorski prosty korpus który wbrew temu co tu niektórzy usiłują wmówić nijak w swojej klasie od produktów konkurencji nie obiega. Co będzie dalej zobaczymy ale znając tę firmę możesz być spokojny o sens tej premiery - to raczej inni powinni się martwić 8-).

I nie wiem czemuż to nie mogę swoich elek podpiąć do M-ki? Pogryzą się - czy jak? Wiesz jak tak czytam kolejne takie wywody to aż mnie coraz większa ochota bierze żeby to kupić i sprawdzić co znaczy podpiąć do szkła samą matrycą ;) wziąć statyw i w góry 8-).

Piotr_0602
31-07-2012, 14:08
Jestem pewien że z czasem klasyczne dslr znikną jak aparaty na film - mechanikę zastąpi całkowicie elektronika - to co piszesz to nie przejdzie, bo wiele osób nieergonomicznych protez po prostu nie zaakceptuje.



Nie przeczę, pewnie kiedyś lustra pewnie znikną, gdy w końcu wizjery EVF będą pod każdym względem lepsze od optycznych, lub wymyślone zostaną jakieś hybrydowe (Fuji już coś próbuje), albo zastąpią je wynalazki w stylu półprzepuszczalnych luster a la Sony Alfa. Kłapiące lustro to tylko przeszkoda i niepotrzebne zwiększa grubość body (którą można zmniejszyć lub wypełnić czymś innym, choćby akumulatorem).

Lustro było tylko po to by widzieć w wizjerze to samo co obiektyw. A teraz można to osiągnąć już bez lustra.

Ale żeby lustrzanki wyginęły całkiem musi być wola producentów rządzących tym rynkiem - co nie jest proste. Czyli albo jakiś silny konkurent bez luster (Sony?), albo duża wartość dodana rezygnacji z lustra.

To jeśli się dotyczy dużych aparatów i dużych obiektywów. Dla tych którzy nie chcą dźwigać kilogramów i chcą się pomieścić w jednej małej torbie, bezlusterkowce już dziś mają przewagę nad lustrzankami. O tyle większą przewagę o ile system oferuje odpowiedni wybór małej optyki i równie szybki co lustrzanki AF.




I nie wiem czemuż to nie mogę swoich elek podpiąć do M-ki? Pogryzą się - czy jak?

Ależ możesz podpiąć. Tylko ergonomiczne to nie będzie. I AF będzie gorszy niż w obiektywach projektowanych pod bezlusterkowce. Można połączyć EOS M + adapter + 70-200 f/2.8L IS, ale wygodniejsze i bardziej praktyczne będzie podpięcie dowolnej lustrzanki Canona. Z bezlusterkowcem małe i lekkie to i tak nie będzie, a w obsłudze gorsze, z gorszym AF i bez jakiegokolwiek wizjera. Zalet EOS M w takim połączeniu nie widzę żadnych. Podpiąć można, tylko po co?
Za to widzę zalety w połączeniu EOS M z 22mm f/2 (gabaryty i waga).

Merde
31-07-2012, 15:01
używanie czegokolwiek przez adapter mija się z celem, chyba że ktoś podpina wielką lufę przy której adapter to pikuś - tylko po co podpinać to do bezlusterkowca

Pomyśl od drugiej strony - masz puszkę FF i zestaw szkieł. Wrzucenie do plecaka dodatkowo takiej M-ki to mniejszy kłopot, niż cropowego DSLR.

Piotr_0602
31-07-2012, 15:08
Pomyśl od drugiej strony - masz puszkę FF i zestaw szkieł. Wrzucenie do plecaka dodatkowo takiej M-ki to mniejszy kłopot, niż cropowego DSLR.

Faktycznie... patrząc w ten sposób. Gdyby jeszcze miał w Polsce cenę z USA, nawet przy dzisiejszym kursie $.
Na Bhphoto.com stoi po 200$.

Ale niech Canon popełni teraz stosownie małe body FF, rozmiarów powiedzmy 650D, może być z matrycą z 5DmkI i bez żadnych filmów i innych ficzerów, LCD może być też ze starego 5DmkI, a wizjer, niech tam - może być gorszy niż w 5DmkI, byle cena była niska. Wtedy z tym 20/2.8 będzie to świetny zestawik.
Choć swoją drogą - małe body micro43 z Pansoniciem 20/1.7 będzie i tak mniejsze, a ilość zbieranego światła podobna, GO zbliżona a gorsze wyniki na wysokim ISO nadrobi stosownie krótszy czas ekspozycji. Jeśli body będzie od Olympusa a nie Pansonica, to na dodatek zestaw będzie ze stabilizacją.
Mógł Canon zrobić nieco większy obiektyw, ale f/2.

Bahrd
31-07-2012, 15:08
wziąć statyw i w góry .
W sumie nie zaszkodziłoby nikomu, gdyby EOS M i dedykowane obiektywy EF-M były uszczelniane...

jacek_73
31-07-2012, 15:09
...Kłapiące lustro to tylko przeszkoda i niepotrzebne zwiększa grubość body (którą można zmniejszyć lub wypełnić czymś innym, choćby akumulatorem). ...

A ten akumulator to jaki miałby być? Przeźroczysty?

Kolekcjoner
31-07-2012, 16:49
Ale żeby lustrzanki wyginęły całkiem musi być wola producentów rządzących tym rynkiem - co nie jest proste. Czyli albo jakiś silny konkurent bez luster (Sony?), albo duża wartość dodana rezygnacji z lustra.

Żeby lustrzanki wyginęły musi być technologia która zastąpi wizjer i AF. Póki co sprawa jest nazwijmy to rozwojowa. Najlepsza wola nic nie pomoże póki nie ma konkretnych rozwiązań.



To jeśli się dotyczy dużych aparatów i dużych obiektywów. Dla tych którzy nie chcą dźwigać kilogramów i chcą się pomieścić w jednej małej torbie, bezlusterkowce już dziś mają przewagę nad lustrzankami. O tyle większą przewagę o ile system oferuje odpowiedni wybór małej optyki i równie szybki co lustrzanki AF.
Tak ale nie jest to póki co na tyle duża przewaga żeby ludzie masowo migrowali. A takim ruchem jak ostatni Canon pozbawił konkurencję resztki złudzeń. Po za tym nie zawsze małość to zaleta.




Ależ możesz podpiąć. Tylko ergonomiczne to nie będzie. I AF będzie gorszy niż w obiektywach projektowanych pod bezlusterkowce. Można połączyć EOS M + adapter + 70-200 f/2.8L IS, ale wygodniejsze i bardziej praktyczne będzie podpięcie dowolnej lustrzanki
Eee.. tam opowiadasz. Znów wiesz lepiej co jest lesze dla mnie czy innych użytkowników. Naprawdę ciężko się rozmawia z kimś kto nie przyjmuje że nie ma ściśle ustalonych schematów. Ja np. często robię zdjęcia ze statywu - obiektyw przypinam do statywu i po herbacie. Co nie będzie ergonomiczne? Pomijam już że potrzebuję tego głównie do filmów. Lekki dodatek do szkieł które już mam i tyle. Czemu to takie trudne o zrozumienia?

streaker
31-07-2012, 18:45
A ten akumulator to jaki miałby być? Przeźroczysty?
Umieszczony między matrycą, a wyświetlaczem na tylnej ściance.

epicure
31-07-2012, 19:03
Umieszczony między matrycą, a wyświetlaczem na tylnej ściance.

Tylko po co? A co będzie w gripie, składany statyw? ;)

streaker
31-07-2012, 20:40
Tylko po co? A co będzie w gripie, składany statyw? ;)
Ekspres do kawy ;)

Piotr_0602
31-07-2012, 23:16
Tylko po co? A co będzie w gripie, składany statyw? ;)

Prądu nigdy nie za dużo. Jak komórka trzyma mi tydzień to lepiej niż trzyma 2 dni. A jak aparat zrobi 2000 zdjęć bez ładowania to lepiej niż jak zrobi 300. Bezlusterkowce potrzebują więcej prądu niż lustrzanki, choćby dlatego że optyczny wizjer prądu nie ciągnie a elektroniczny tak.

Prądu nigdy nie jest za dużo. Tak samo jak mocy procesora nie jest nigdy za dużo. AF nigdy nie jest za szybki. Nigdy nie mamy za dużo pieniędzy. Itp.

grzeSiuu
31-07-2012, 23:58
szkoda dalej bić tę pianę

masz rację ... i nawet się nie gniewam ;)

- - - Updated - - -



...


ależ wpełni się z Tobą zgadzam... generalnie to miałem na myśli :)

p.s.
chciałbym być zrozumiany!
nie krytykuję nowości Canonika.
mam tylko dziwne uczucie rozczarowania, że np firma nie wypuściła kilku podstawowych małych szklanych plaskaczy...
że faktycznie mogli zrobić możliwość podpięcia innych obiektywów bez dodatkowych kosztów a jeszcze lepiej bez zwiększania objętości (przez przejściówkę) aparatu... itd.
i wydaje mi się, że na tle konkurencji nic nie wnosi.. a szkoda :(

Kolekcjoner
01-08-2012, 00:28
Póki co jest też tak, że nie wiadomo z czym mamy do czynienia - z systemem czy pojedynczy rozwiązaniem? Bo pieron wie co wymyślą - Canona N z zupełnie innymi rozwiązaniami w sumie czemu nie.
Dlaczego nie nazwali tego aparatu jakimś numerem tylko enigmatycznie EOS M.
Wiem że mają być jakieś kolejne szkła do tego - jeszcze podobno w tym roku.

Bahrd
01-08-2012, 13:41
Wiem że mają być jakieś kolejne szkła do tego - jeszcze podobno w tym roku.
No tak - Canon pokazał, że umie robić naleśniki - ciekawe jak EOS M zatańczy ze sweet little twenty-two? ;)

test na optyczne
Test Canon EF 40 mm f/2.8 STM - Wstęp - Test obiektywu - Optyczne.p (http://www.optyczne.pl/index.php?test=obiektywu&test_ob=265)l

Piotr_0602
01-08-2012, 14:01
i wydaje mi się, że na tle konkurencji nic nie wnosi.. a szkoda :(

Dokładnie. Canon po kilku latach obecności na rynku bezlusterkowej konkurencji popełnił ni mniej, ni więcej, tylko coś na kształ pierwszego PEN-a EP1, tyle że z innym bagnetem. Nic więcej. I taki sam start jak inni - proste body z kiepskim AF plus jeden zoom i jeden naleśnik - tak startował Olympus, Sony i Samsung.
A inni przez te lata poszli w bezlusterkowcach do przodu, a Canon jest na początku tej samej drogi.

Bahrd
01-08-2012, 15:01
Pamiętam strasznie stare czasy, kiedy na rynku konsol liczyły zdaje się tylko Sega, Nintendo a rządziło Sony.
Ile było dziamgania w tym samym stylu (" too little, too late") na MS, kiedy "w końcu" pokazał pierwszą konsolę Xbox.
Lata minęły... i co?

Podzielam więc w tym względzie Szwejkowy spokój kolegi Kolekcjonera: "w końcu jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było".

PS
Fazowy AF w matrycy ma spory potencjał - staram się właśnie w wolnych chwilach rozkminić ten Canonowski patent.
Jak ktoś już wie jak to działa, to też chętnie poczytam i podyskutuję.

Kolekcjoner
01-08-2012, 15:12
PS
Fazowy AF w matrycy ma spory potencjał - staram się właśnie w wolnych chwilach rozkminić ten Canonowski patent.
Jak ktoś już wie jak to działa, to też chętnie poczytam i podyskutuję.

Gdyby jednak się nikt nie trafił to jak z kolei Ty rozkminisz to prosimy tutaj o małe podsumowanie :D.

Co do reszty to przewaga konkurencji jest taka, że można to zniwelować w pół roku - czyli w obecnych czasach żadna.

Merde
01-08-2012, 15:12
Piotr, na serio sądziłeś, że Canon "na dzień dobry" wypuści odpowiednik OM-D?

becekpl
01-08-2012, 15:14
to canona gra wstępna

grzeSiuu
01-08-2012, 19:37
Piotr, na serio sądziłeś, że Canon "na dzień dobry" wypuści odpowiednik OM-D?

szczerze mówiąc ja taak ;)
wg mnie nastały czasy w których jest tylko miejsce na lepsze... nie ma miejsca na "takie sobie" nie mówiąc juz o gorszym.

Bahrd
01-08-2012, 20:58
wg mnie nastały czasy w których jest tylko miejsce na lepsze...
I nastały! Jak twierdzą znawcy teorii gier, "the catch-up strategy" jest najlepszym rozwiązaniem "iterowanego problemu więźnia", za pomocą którego z powodzeniem modeluje się wieloletnią konkurencję firm na danym rynku.

Nasze (nieco) emocjonalne podejście do tego co jest lepsze/gorsze jest - myślę - równie uzasadnione, co (naszym zdaniem nazbyt) wyrachowane podejście producentów (tu Canona).


Gdyby jednak się nikt nie trafił to jak z kolei Ty rozkminisz to prosimy tutaj o małe podsumowanie .
Postaram się - tłumaczenie języka patentowego na ludzki to samo w sobie ciekawe zadanie...

polm
01-08-2012, 21:57
I nastały! Jak twierdzą znawcy teorii gier, "the catch-up strategy" jest najlepszym rozwiązaniem "iterowanego problemu więźnia", za pomocą którego z powodzeniem modeluje się wieloletnią konkurencję firm na danym rynku.


Postaram się - tłumaczenie języka patentowego na ludzki to samo w sobie ciekawe zadanie...
Chyba jednak strategia Tit for Tat, czyli wet za wet. Inaczej mówiąc, dopóki będziesz miły to ja też będę czyli opłaca się nam kooperować, a nie konkurować.
Detekcja fazowa w Eos-M i w 650d służy do rozpoczęcia ruchu, potem jest detekcja kontrastu. Ktoś tam nawet wrzucił do sieci fotkę matrycy z zaznaczonymi komórkami które są odpowiedzialne za detekcję fazy. Negatywnym skutkiem tych komórek jest brak trybów video crop w 650d i w M, bo były by dziurki na filmie.
Jakiś czas temu z Akustykiem rozważaliście dlaczego w Canonie detekcja kontrastu tak słabo działa. Problem jest z rozpoczęciem ruchu, bo nie wystarczy wykonać tylko jeden krok (tak Wam się wtedy wydawało) żeby się zorientować czy krok jest poprawny czy nie. Powody są 2. Samo wykonanie kroku powoduje zmienia skalę odwzorowania, obiekty zmieniają swoje rozmiary, krawędzie przesuwają się. Część z nich wychodzi poza analizowane pole. Drugi powód to wykonanie kroku nie powoduje zmiany ilości krawędzi, mamy w analizowanym polu głównie bokeh - krok jest za mały, konieczne jest wykonanie kolejnych kroków, aby w ogóle zorientować się, że podążamy w złym kierunku. Rozwiązaniem mają być te "inne" pixel, które mają zachować się jak czujniki fazowej detekcji.

Kolekcjoner
01-08-2012, 22:43
^^^^
Z tego co widać na filmikach z 650D widać że AF ma dużo mniejszą tendencję do błądzenia niż w starszych puszkach.

Bahrd
02-08-2012, 01:35
Detekcja fazowa w Eos-M i w 650d służy do rozpoczęcia ruchu, potem jest detekcja kontrastu.
No więc właśnie. Wydawałoby się, że skoro jeden (zakładamy, że nie ma szumu) pomiar różnicy faz daje informację o tym, w którą stronę i o ile przesunąć obiektyw, to - skoro silnik jest w obiektywie, a transmisja w bagnecie EF cyfrowa - wystarczyłoby wydać obiektywowi polecenie, przesuń się o tyle-a-tyle w te lub wewte.
A tutaj Busted! The Myth of Open-loop Phase-detection Autofocus: Digital Photography Review (http://www.dpreview.com/articles/5402438893/busted-the-myth-of-open-loop-phase-detection-autofocus/print) pokazują, że nawet w tym przypadku tak być nie musi (tzn. wykorzystywana jest informacja zwrotna (czyli klasyczne closed-loop control).


Problem jest z rozpoczęciem ruchu, bo nie wystarczy wykonać tylko jeden krok (tak Wam się wtedy wydawało) żeby się zorientować czy krok jest poprawny czy nie
Przyznam, że nie pamiętam - cały czas dowiaduję się i uczę na ten temat - i nie upieram się, ale jeśli za krok uznaliśmy wtedy nie pojedynczy/najmniejszy krok silnika, ale jeden krok algorytmu, to dobrze nam się wtedy wydawało ;)


Powody są 2. Samo wykonanie kroku powoduje zmienia skalę odwzorowania, obiekty zmieniają swoje rozmiary, krawędzie przesuwają się. Część z nich wychodzi poza analizowane pole.
Zgoda. Temu producent obiektywu jest jednak w stanie (stosunkowo) łatwo zaradzić skalując obraz odpowiednio przed policzeniem kontrastu.

--- Kolejny post ---


Detekcja fazowa w Eos-M i w 650d służy do rozpoczęcia ruchu, potem jest detekcja kontrastu.
Tak się zastanawiam - dlaczego tylko do rozpoczęcia?

--- Kolejny post ---

I sobie odpowiadam:
Tak na szybko - na podstawie opisu w ludzkim języku zasady działania PD AF w sensorze Fuji: Exclusive: Fujifilm's phase detection system explained: Digital Photography Review (http://www.dpreview.com/news/2010/8/5/fujifilmpd)



https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://1.static.img-dpreview.com/files/news/2151234617/diagram.jpg?v=1552)

Z opisanego tam sposobu działania (maski pod mikrosoczewkami blokujące światło z (większej ;)) połowy obiektywu) wynika, że detekcja fazy jest bardzo zgrubna. To faktycznie tłumaczyłoby dlaczego taki PD AF działa tylko na początku podając kierunek, a potem bardziej precyzyjny CD AF odnajduje właściwą odległość.

Mój wniosek: Im większą precyzja, tym mniejszy obszar obiektywu, z którego na piksele AF pada światło - a tym samym większe szumy i gorsze działanie przy słabym świetle... - mam nadzieję, że nie pokręciłem.

jotes25
02-08-2012, 09:11
Szkoda, że forum nie dorobiło się jednego wątku na temat działania AF w EOS. Trudno teraz przypomnieć sobie do jakich wniosków doszliśmy w poprzednich odsłonach dyskusji. Pewnie doczytam coś w weekend, tylko nie jestem przekonany, że wątek o EOS M to najlepsze miejsce do kontynuowania rozważań.

Bahrd
02-08-2012, 09:25
Racja - trzeba będzie założyć.

Piotr_0602
02-08-2012, 10:09
Piotr, na serio sądziłeś, że Canon "na dzień dobry" wypuści odpowiednik OM-D?

Tak, miałem taką nadzieję. Logika by na to wskazywała. Skoro wchodzi ostatni w bezlusterkowce, skoro wszyscy już pokazali swoje systemy, skoro większość siedzi w bezlusterkowcach od kilku lat - miał Canon szansę obserwować i uczyć się na błędach innych.

Miał czas na opracowanie i prostego body, i zaawansowanego, i szybkiego AF, i dobrego EVF. Skoro wchodzi ostatni i część potencjalnych klientów już weszła w inne bezlusterkowe systemy - jeśli chce walczyć na tym rynku to powinien wyjśc z ofertą adekwatną do tego co jest dziś na rynku a nie do tego co było 2-3 lata temu.
Opowiadanie bajek że system M jest świetny, bo jest szeroki wybór optyki z luster do podpięcia przez adapter, to mydlenie oczu. IMO lustrzankowy obiektyw przez adapter do bezlusterkowca to proteza a nie poważne rozwiązanie.

Spodziewałem się prostego bezlustrkowca plus zaawansowanego, 3 podstawowych stałek i 2-3 zoomów (standard i tele co najmniej). Jako minimum. To i tak nie byłoby nadgonienie micro43, ale przynajmniej zbliżenie się do oferty Sony. I szybki AF a nie na poziomie tego co jest w kompaktach G.
A wspominając o kompaktach serii G - tak mógłby mniej więcej wyglądać zaawansowany EOS M. Całe body już jest, wystarczy wstawić stosowną matryce i bagnet, i poprawić AF. Od biedy mógłby być nawet ten malutki wizjer optyczny (może jakoś podrasowany) byle był ruchomy LCD.

To trochę tak samo jakby jakiś nowy producent telefonów wszedł dziś na rynek z ofertą sprzed kilku lat, zamiast wystawiać coś na poziomie obecnej oferty Apple, Samsunga, HTC... Nokia gdy nie nadążała za wyścigiem gwałtownie zaczęła tracić udział w rynku i teraz próbuje to nadrobić.

akustyk
02-08-2012, 11:20
Tak, miałem taką nadzieję. Logika by na to wskazywała. Skoro wchodzi ostatni w bezlusterkowce, skoro wszyscy już pokazali swoje systemy, skoro większość siedzi w bezlusterkowcach od kilku lat - miał Canon szansę obserwować i uczyć się na błędach innych.

wychodzisz z zalozenia, ze Canon musial/chcial zrobic jakas rewolucje na rynku. a oni po prostu, jak widac, dolozyli sie. dostep do kanalow dystrybucji i marketing dadza dostateczne procenty sprzedazy, zeby sie to firmie zwrocilo i odbilo korzystnie na wynikach finansowych calego dzialu foto Canona. droga do tego celu wcale nie musi byc wypuszczenie takiej nowosci adresowanej na wyzsza polke.



Miał czas na opracowanie i prostego body, i zaawansowanego, i szybkiego AF, i dobrego EVF. Skoro wchodzi ostatni i część potencjalnych klientów już weszła w inne bezlusterkowe systemy - jeśli chce walczyć na tym rynku to powinien wyjśc z ofertą adekwatną do tego co jest dziś na rynku a nie do tego co było 2-3 lata temu.

zgoda



Opowiadanie bajek że system M jest świetny, bo jest szeroki wybór optyki z luster do podpięcia przez adapter, to mydlenie oczu. IMO lustrzankowy obiektyw przez adapter do bezlusterkowca to proteza a nie poważne rozwiązanie.

zgoda. z tym ze to jest poki co propozycja adresowana do amatorow i ten "szeroki wybor optyki itd. itp." to po prostu mydlenie oczu, zeby przed oczami klienta rozpoznawalna dla niego marka. czy to dziala... niestety, tak.



Spodziewałem się prostego bezlustrkowca plus zaawansowanego, 3 podstawowych stałek i 2-3 zoomów (standard i tele co najmniej). Jako minimum. To i tak nie byłoby nadgonienie micro43, ale przynajmniej zbliżenie się do oferty Sony. I szybki AF a nie na poziomie tego co jest w kompaktach G.

ja sie osobiscie w ogole nie spodziewalem, ze Canon zrobi bezlusterkowca, skoro ma w podobnej cenie do wyboru do koloru Rebeli, stanowiacych sensowna alternatywe dla kogos na tej polce. alternatywe rozumiana jako inna opcje, nie ekwiwalent bezlusterkowca.

niestety, Canon cos takiego popelnil, ale nadal upieram sie, ze sprzedaz Rebeli jest i bedzie jeszcze dlugo wazniejsza niz EF-M-a.



A wspominając o kompaktach serii G - tak mógłby mniej więcej wyglądać zaawansowany EOS M. Całe body już jest, wystarczy wstawić stosowną matryce i bagnet, i poprawić AF. Od biedy mógłby być nawet ten malutki wizjer optyczny (może jakoś podrasowany) byle był ruchomy LCD.

to kto by wtedy kupowal Rebele, albo nawet xxD ?


z punktu widzenia pasjonata fotografii i niewolnika systemu Canona wybor korpusu w tej chwili nie jest zadnym problemem - w nowych czy uzywanych Rebelach badz xxD mozna przebierac jak w ulegalkach. jak ktos chce kupic sobie maly i przenosny zestaw jako uzupelnienie duzego (xD) to sobie kupuje dzisiaj za psie pieniadze 550D badz 40D i ma bardzo sensowna klamke.
problemem jest beznadziejny wybor stalek i standardowych zoomow pod to. a premiera EF-M 22/2 to jest policzek w twarz tych, co czekali na sensowne rozwiazanie do zwyklego cropa. bo tez istniejace stalki EF nie napawaja optymizmem (cena, mechanika lub optyka ssa - nierzadko po dwie te bolaczki naraz), nad wyborem miedzy 18-55 a 18-135 nie bede sie nawet rozwodzil, bo zal tylek sciska...

a czy Canon ma aspiracje i realna wizje, zeby konkurowac na rynku bezlusterkowcow z punktu widzenia uzytkownikow kompaktow i/lub amatorow (czyli nie jak wyzej istniejacych uzytkownikow EF/EF-S)... no, na podstawie premiery EOS M raczej nie da sie go o takie aspiracje oskarzyc, ale tez nie od razu zbudowano Rzym...

Merde
02-08-2012, 11:38
Tak, miałem taką nadzieję. Logika by na to wskazywała. Skoro wchodzi ostatni w bezlusterkowce, skoro wszyscy już pokazali swoje systemy, skoro większość siedzi w bezlusterkowcach od kilku lat - miał Canon szansę obserwować i uczyć się na błędach innych.

No popatrz, na rynku mamy już całkiem sporo korpusów FF. Olympus (a także Panas, Samsung i inni) mieli szansę obserwować i uczyć się na błędach innych a tu jak nie było korpusów FF od tych producentów, tak nie ma... ;-)

Ot, tyle w temacie logiki.

Jestem przekonany, że odpowiedniki topowych u4/3 już Canon ma opracowane i przetestowane. Wypuszczenie ich jednak będzie zależało od księgowych (i wniosków ze sprzedaży M-ki).

grzeSiuu
02-08-2012, 11:51
dostep do kanalow dystrybucji i marketing dadza dostateczne procenty sprzedazy, zeby sie to firmie zwrocilo i odbilo korzystnie na wynikach finansowych calego dzialu foto Canona

no tak, tylko dlaczego mamy patrzyć na potrzeby FirmyCe zamiast na własne.
luźno rozmiawiamy o tym co wypuścił z perspektywy własnych potrzeb lub marzeń ;)

- - - Updated - - -


a tu jak nie było korpusów FF od tych producentów, tak nie ma...

no właśnie :D ale jak będą, to może na poziomie tego co już konkurencja na rynku pokazała!
a jeżeli niee, to taki sam strzał w (_O_) jak z canonem :)
ja przynajmniej tak sądzę

akustyk
02-08-2012, 12:17
no tak, tylko dlaczego mamy patrzyć na potrzeby FirmyCe zamiast na własne.
luźno rozmiawiamy o tym co wypuścił z perspektywy własnych potrzeb lub marzeń ;)

mnie EF-M akurat zwisa i powiewa, poza tym, ze mnie szlag trafia jak patrze na 22/2, ktory chcialem w EF-S a na chwile obecna moge sobie co najwyzej o takowym pomazyc. i zapewne koniec koncow doczekam sie, az Nikon takowe szklo do DX wypusci a moj 40D pojdzie do ludzi w zamian za D90 ;) no ale skoro Canon sobie leci w kulki, to mojej kasy nie zobaczy... ;) za stary pies niestety jestem, zeby sie przyzwyczajac do mydelniczki, jesli moge pracowac normalnej wielkosci korpusem z porzadnymi kneflami (i dwoma kolkami)...

to byla wylacznie proba dojscia do rozumowania jakims sie najwyrazniej Canon kierowal. niestety, rynek i wyniki finansowe swiadcza o tym, ze ich rozumowanie z reguly ma sens :(


EF-M poki co jest, cytujac stare przyslowie pszczol: "ziewlem, pier* i wyszlem" (panie wybacza). a ja czekam najwyrazniej na Nikona, az zrobi sensowne DX 22/2 albo 24/2. nie bede sie dlugo modlil nad takim zakupem zwlaszcza, ze oprocz tego i wybor standardowych zoomow maja lepszy niz w Canonie...

gietrzy
02-08-2012, 13:41
szlag trafia jak patrze na 22/2, ktory chcialem w EF-S a na chwile obecna moge sobie co najwyzej o takowym pomazyc.

Witaj w klubie, chciało by się rzec: ef-s - żałuję, że cię znałam a a...


i zapewne koniec koncow doczekam sie, az Nikon takowe szklo do DX wypusci

Uuuważaj ;) Nikon - podobno - też ma w planie aps-c "w evilu". Uśmieję się po pas jak zrobią Gienka 16mm f/2; szkło za które bym dał się posolić; do D5100 oczywiście.


no ale skoro Canon sobie leci w kulki, to mojej kasy nie zobaczy... ;)

Trzymam za słowo :mrgreen:


za stary pies niestety jestem, zeby sie przyzwyczajac do mydelniczki

Ta nie jest zła, tylko pogubili się z ergonomią: mogliby skopiować tyłek z GF1 i dać mniejsze LCD "z retiną" ;)


a ja czekam najwyrazniej na Nikona, az zrobi sensowne DX 22/2 albo 24/2.

Byłoby fajnie, ale jeszcze lepiej (by ***) jakby puścili 16 i 22 f/2 DX; pierwsze klasyczne pod D3200, drugie - naleśnik, pod plotkowanego bezlusterkowca apsc.

akustyk
02-08-2012, 14:05
Ta nie jest zła, tylko pogubili się z ergonomią: mogliby skopiować tyłek z GF1 i dać mniejsze LCD "z retiną" ;)

a to nie... interesuje mnie to tylko i wylacznie w polaczeniu z korpusem majacym dwa kolka i celownik optyczny ew. super jakosci elektroniczny. tyle mam wymagan wzgledem ergonomii, ale ponizej nich nie interesuja mnie zabawy w zmiane sprzetu.




Byłoby fajnie, ale jeszcze lepiej (by ***) jakby puścili 16 i 22 f/2 DX; pierwsze klasyczne pod D3200, drugie - naleśnik, pod plotkowanego bezlusterkowca apsc.
wishlist by akustyk:
szkla APS-C - 22/2, 50/2, 85/2 wielkosci i w miare mozliwosci budowy jak niegdysiejsze stalki Zuiko OM (odpowiednio): Olympus Shared Resources: Zuiko Lenses (http://www.mir.com.my/rb/photography/hardwares/classics/olympusom1n2/shared/zuiko/index.htm)

do kompletu uczciwy mechanicznie zoom 18-55 (upgrade'owany mechanicznie canonowski kit w zupelnosci wystarcza) i jak dla mnie jest perfekt... no, 15/2.8 tez bym przemyslal... ;)



oczywiscie, tyle sobie mozemy pogadac... a w praktyce, bedzie tak samo jak zawsze. nadmiar dochodow akustyka pojdzie na paliwo do auta badz noclegi, bo Canonowi nie chce sie po nie wyciagnac reki... i kij mu w oko ;)

gietrzy
02-08-2012, 14:38
stalki Zuiko OM

Zuiko, czekaj... gdzieś już to widziałem ;) Wdepnij do fotoszopa i zapnij sobie mZD75 pod E-M5; jakby co to nie moja wina.
Tylko się nie pomyl z tymi sklepami :mrgreen:

strideer
02-08-2012, 14:44
Zuiko, czekaj... gdzieś już to widziałem ;) Wdepnij do fotoszopa i zapnij sobie mZD75 pod E-M5; jakby co to nie moja wina.
Tylko się nie pomyl z tymi sklepami :mrgreen:

Żeby jeszcze obiektywy z pokłonami i przesuwami do tego były... :-)

Kolekcjoner
02-08-2012, 23:56
Racja - trzeba będzie założyć.

Pasowałoby 8-).



a czy Canon ma aspiracje i realna wizje, zeby konkurowac na rynku bezlusterkowcow z punktu widzenia uzytkownikow kompaktow i/lub amatorow (czyli nie jak wyzej istniejacych uzytkownikow EF/EF-S)... no, na podstawie premiery EOS M raczej nie da sie go o takie aspiracje oskarzyc, ale tez nie od razu zbudowano Rzym...

Z tego co pisali to tak.

pan.kolega
03-08-2012, 01:15
Pasowałoby 8-).



Od dawna myslalem o takim watku ale wyczuwalem jakas niechec na forum dd takich dywagacji.
Dlaczego canonowy AF kontrastowy musi jezdzic od poczatku w te i wewte nawet kiedy juz jest ostro?
Nie uwierze, ze to jest jakis problem zeby to poprawic.

MaciekSK
03-08-2012, 14:12
Być może Canon poprawi niektórym z Was humory, jest tez szansa, ze jeszcze bardziej sfrustruje :) Cytat za "rumorsem":
"EOS M
I find this a bit unlikely, but it was also mentioned we’ll see a second EOS-M camera announced in the fall, probably not before Photokina though. It would be the “pro” model. I’m confident one is coming, I’m just not sure it’s coming that soon."

Bahrd
03-08-2012, 14:59
No właśnie... Czy bagnet EF-M pomieści APS-H?

- - - Updated - - -


interesuje mnie to tylko i wylacznie w polaczeniu z korpusem majacym dwa kolka i celownik optyczny ew. super jakosci elektroniczny
Już chyba niedługo: eMagin got $2.4 million to develop high-brightness 2000x2000 OLED microdisplays for the US Navy (http://www.oled-info.com/emagin-got-24-million-develop-high-brightness-2000x2000-oled-microdisplays-us-navy)



https://canon-board.info/imgimported/2012/08/eMaginSXGAOLEDXLpreview-1.jpg
źródło (http://www.oled-info.com/files/images/eMagin-SXGA-OLED-XL.preview.jpg)

akustyk
03-08-2012, 15:13
I find this a bit unlikely, but it was also mentioned we’ll see a second EOS-M camera announced in the fall, probably not before Photokina though. It would be the “pro” model. I’m confident one is coming, I’m just not sure it’s coming that soon."
z mojego punktu widzenia - korpusy to Canon juz ma. do wyboru do koloru. a mydelniczka nadal bedzie mydelniczka ;)
mnie osobiscie rozchodzi sie o szklarnie do EF-S.




Już chyba niedługo: eMagin got $2.4 million to develop high-brightness 2000x2000 OLED microdisplays for the US Navy (http://www.oled-info.com/emagin-got-24-million-develop-high-brightness-2000x2000-oled-microdisplays-us-navy)

z tym ze te OLED-y co Panasonic laduje sa w zupelnosci wystarczajace IMHO.

gietrzy
06-08-2012, 14:57
mnie osobiscie rozchodzi sie o szklarnie do EF-S.

Słone Nex puszcza - po wersji G - E35/1.8! No to liczymy od września 2012 kiedy i do którego EOS'a puści bąka i Canon.
Dla mnie to równie retorycznie pytanie jak to czy kupić czy nie nowy Testament ;)

Bahrd
11-08-2012, 00:48
Tłumaczenie wywiadu z konstruktorami:
Canon: The EOS-M is made for women. No plan to make FF mirrorless (for now) | Mirrorless Rumors (http://www.mirrorlessrumors.com/canon-the-eos-m-is-made-for-women-no-plan-to-make-ff-mirrorless-for-now/)
W skrócie:



From the beginning the goal was to make the EOS-M as good as other EOS DSLR cameras.
First goal is to reach a 15% of the mirrorless market share in Japan (by October).
GX1 sales are still strong (production is 30.000 units per month).
We chosed to have Phase detection pixel on sensor because that technology works better than Contrast AF on moving objects.
EOS-M mount can NOT accomodate a FULL FRAME sensor. And there is no plan for a FF mirrorless.

Kolekcjoner
11-08-2012, 03:12
No cóż - "EOS-M is made for women" - musi że działa, bo moja się od razu zapytała kielo to kostuje i kiedy jej kupię ;):lol:.
A poważnie to zapowiedzi buńczuczne widać się diabelnie pewnie czują. Widać że z GX1 też trafili.
BTW: o APSH też mówili że nie ma nic lepszego i będzie trwał w jedynkach do końca świata, a tu ..... widać ile takie zapowiedzi są warte ;).

Darx
12-08-2012, 00:47
Ciekawi mnie jedno. Sugerowana cena tego bezlusterkowca, to ponad 3,5k złotych. Jeśli plotki są prawdziwe, to cwanon wpuści na rynek jeszcze jeden model, a jego cena to pewnie ponad 5k będzie, oferując przy tym nieco wiecej możliwości, ale wciąż za mało by dorównać om-d Olka czy innym producentom.

Co do bezlusterkowca FF. Za te kilka lat ktoś wejdzie z inicjatywą, to i cwanon da radę.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Bahrd
12-08-2012, 09:59
Ja nawet mam już dlań nazwę: EOS MF (6x6)!

PS
Albo FM - for men! ;)

Darx
12-08-2012, 10:16
Ja nawet mam już dlań nazwę: EOS MF (6x6)!

PS
Albo FM - for men! ;)

Nie ma to jak dobrze podzielić rynek.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

becekpl
12-08-2012, 11:03
ale wciąż za mało by dorównać om-d Olka czy innym producentom.
na konkurowanie przyjdzie jelcze czas, na razie zaznaczają swoje miejsce na rynku

renes
14-08-2012, 00:35
Mnie się podoba, APS-C w małej obudowie do tego niewielki naleśnik i zapewne następne niebawem. Tylko ta cena.

Darx
15-08-2012, 20:03
Gdyby tak po 2k były, to bym się nie zastanawiał


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Mac
26-08-2012, 18:03
Z dużym zainteresowaniem przeczytałem dyskusję o EOS M, choć trochę się spóźniłem z wyłapaniem zapowiedzi tego produktu.
Osobiście uważam, że bardzo dobrze, że Canon coś takiego chce wypuścić a jedyny mankament jest taki, że mógł to zrobić wcześniej ale pewnie marketingowcy C uważali, że jeszcze nie czas. Koncepcja tej puszeczki czy jak niektórzy wolą mydelniczki jest bardzo dobra dla posiadaczy szkieł EF i EF-S, którzy czasem chcą czy muszą gdzieś zrobić kilka ujęć a nie chce się im ciągnąć dSLRa ze sobą. Sam to mam i mnie to się podoba, że taka mydelniczka się pojawi. Podejrzewam, że jakość tego aparatu będzie lepsza niż kompaktu a jednocześnie zyskuje się na elastyczności optyki. Słowem bardzo dobry pomysł. Poza tym dziwię się tym, którzy z uporem maniaka próbują ową eMkę porównywać do dSLR'ów to nie ma sensu!!!
Czekam kiedy ów produkt pojawi się w sprzedaży i wybiorę się do zaprzyjaźnionego sklepu na potestowanie puszki a potem pewnie zakupię. Dla tych, którzy zaraz mnie zaatakują, że może szkła EF nie będą pasowały odpowiadam, tak wiem i widziałem stosowny adapter Canona, który pozwoli mi je podpiąć do EOS M.
Na podstawie opisów widzę dwie wady EOS M:
- ergonomia puszki i tu zgadzam się z jednym z poprzedników, że mogli użyć coś z serii G
- brak WiFi

Bahrd
26-08-2012, 20:28
brak WiFi
Od biedy będzie Eye-Fi.

renes
28-08-2012, 23:18
Na podstawie opisów widzę dwie wady EOS M:
- ergonomia puszki i tu zgadzam się z jednym z poprzedników, że mogli użyć coś z serii G
- brak WiFi

Niemal wszystko schowane w menu, to największa wada. U mnie to zdecydowało że zapominam o M-ce.

Kolekcjoner
22-09-2012, 23:39
Kiedy to będzie do dostania? Wiadomo coś więcej?

jacek_73
22-09-2012, 23:41
Kiedy to będzie do dostania? Wiadomo coś więcej?

Jak już trafi do sprzedaży :mrgreen:

pawelo1
22-09-2012, 23:53
w październiku 2012 r. powinien pojawić się, tak źródła donoszą:). Tutaj już pisze, że wkrótce dostępny http://www.redcoon.pl/B400202-Canon-EOS-M-Kit-EF-M-18-55_Aparaty-z-wymienną-optyką?refId=skapiec

jacek_73
23-09-2012, 00:07
W którym październiku?

Kolekcjoner
23-09-2012, 00:07
Jak już trafi do sprzedaży :mrgreen:

Dzięki Jacku - bardzo mi pomogłeś tą elokwentną odpowiedzią :roll:.

jacek_73
23-09-2012, 00:20
Zawsze do usług :) Chciałbym zwrócić jedynie uwagę, że pomiędzy powinien trafić a trafi istnieje pewna subtelna różnica, a zamiłowanie firmy do poślizgów staje się normą.

Niemniej obstawiam, że pod choinkę będziesz mógł go sobie sprawić.

Bahrd
23-09-2012, 00:27
Dzięki Jacku - bardzo mi pomogłeś tą elokwentną odpowiedzią .
Nooo - ale jak sobie przypomnę, że za adapter przyjdzie zabulić $200 co najmniej, to łatwiej mi się czeka... ;)

A póki co:

Pre order. Released in limited qty
Expected availability: October 15 2012

New item available for pre-order.
Expected availability: October 15 2012


Niemniej obstawiam, że pod choinkę będziesz mógł go sobie sprawić.
W hipermarketach choinki już powinny stać w połowie października? ;)

pawelo1
23-09-2012, 00:28
a ja obstawiam październik tak jak wcześniej to napisałem i tak będzie:). Zapowiedzi eos m były w lipcu.
To tak jak z 6D premiera była niedawno i za 2 miechy może być u nas dostępny, wcale nie jest powiedziane że w grudniu:).

Bahrd
26-09-2012, 20:29
No Viewfinder For Canon’s EOS M, Nor Any Lens Roadmap | CanonWatch (http://www.canonwatch.com/no-viewfinder-for-canons-eos-m-nor-any-lens-roadmap/)

Customers are used to using smartphones and compacts. We are not seeing a requirement for EVFs in that area.

jotes25
26-09-2012, 20:49
No Viewfinder For Canon’s EOS M, Nor Any Lens Roadmap | CanonWatch (http://www.canonwatch.com/no-viewfinder-for-canons-eos-m-nor-any-lens-roadmap/)

Rebele muszą się sprzedawać...

Merde
26-09-2012, 20:50
No Viewfinder For Canon’s EOS M, Nor Any Lens Roadmap | CanonWatch (http://www.canonwatch.com/no-viewfinder-for-canons-eos-m-nor-any-lens-roadmap/)

Może będzie w przyszłym, bardziej pro i wypasionym modelu?

jotes25
26-09-2012, 21:08
Może będzie w przyszłym, bardziej pro i wypasionym modelu?

Odebrałem to w ten sposób, że właśnie takiego modelu nie będzie.

sando
26-09-2012, 21:32
Ja odebrałem to tak, że ten cały M będzie o wiele bardziej zaniedbywany niż lustrzanki APS-C.

jotes25
26-09-2012, 21:46
Ja odebrałem to tak, że ten cały M będzie o wiele bardziej zaniedbywany niż lustrzanki APS-C.

Nnnnoooo nie wiem, mydelnica ma już naleśnika, a APS-C pewnie się nie doczeka ;)

Bahrd
26-09-2012, 21:52
Pytanie, czy jego sensor to znany dotąd 18mpx, czy nowy (oplotkowany), okrojony do APS-C 46mpx FF.

PS
Ten sam, co w 650D...?

jotes25
26-09-2012, 22:01
Ten sam co w 650d.

--- Kolejny post ---

Swoją drogą jestem ciekaw czy do czasu wprowadzenia do sprzedaży zdołają cokolwiek AF poprawić.

Bahrd
27-09-2012, 19:39
Swoją drogą jestem ciekaw czy do czasu wprowadzenia do sprzedaży zdołają cokolwiek AF poprawić. Wątpliwe jest czy Canon w ogóle taką potrzebę poprawy odczuwa:
1. Hybrid CMOS AF system

The hybrid CMOS AF system takes full advantage of the camera's mirrorless system. The hybrid CMOS AF system uses the CMOS imaging sensor for contrast AF*1 and phase-difference AF.*2 Using these two types of AF detection together makes it possible to reach focus quickly, just like on the Kiss X6i, while displaying the Live View image. The user does not need to be particularly aware of the hybrid CMOS AF system when shooting because the system operates automatically.

It should be noted that the hybrid CMOS AF system focuses only in the center area of the frame.

*1. This AF method locates the point of best focus by moving the lens to find the peak contrast.
*2. This AF method uses the same principle for autofocusing with viewfinder shooting. It locates the point of best focus by dividing the light passing through the lens into two images and measuring the image distance and overlap (the phase difference) between the two images.

Canon Camera Museum - Technology Hall - Technical Report September 2012 (http://www.canon.com/camera-museum/tech/report/2012/09/)

Bahrd
03-10-2012, 20:23
Canon EOS M review: was Canon's first mirrorless ILC worth the four-year wait? -- Engadget (http://www.engadget.com/2012/10/03/canon-eos-m-review/) - pierwsza recenzja...
AF

It's not the most sluggish focusing we've seen, but it's darn close. Baterie
we were completely dead shortly after the battery displayed two bars, after capturing just over 250 stills and 12 minutes of 720/60p video.Obrazek
The M's f/2.0 prime kit lens not only enables low-light captures with faster shutter speeds, but it also yields beautiful bokeh, as you can see in this frame below. We focused on the shopper's reflection in the mirror for a pleasing soft focus effect in the foreground. Color balance, exposure and sharpness are superb.

Bahrd
08-10-2012, 14:48
Dla porządku - fragment odpowiedzi na mój list do Canon.pl, z pytaniem o "tethered shooting":

[...]
Do aparatu EOS M dołączane jest oprogramowanie EOS Utility wraz z programem Remote Capture.
Tak więc wspomniana przez Pana opcja jest dostępna w tym modelu.
[...]

jacek_73
16-10-2012, 18:23
a ja obstawiam październik tak jak wcześniej to napisałem i tak będzie:)...

Dlaczego w wątku jeszcze nie wrze? :roll: Chętni do kupna proszę się ujawnić!

epicure
16-10-2012, 19:08
Chętni do kupna proszę się ujawnić!

Trzeba by być naprawdę zatwardziałym kolekcjonerem aparatów Canona, żeby kupić tego EOSa M do swoich zbiorów. Bo do fotografowania, to nie wiem, czy ktoś tutaj go kupi. Przy tym, co oferuje konkurencja, to marne szanse.

Kolekcjoner
16-10-2012, 19:24
Niesamowite. Cieszymy się że mamy tu tej klasy specjalistę co to nam maluczkim oznajmia co warto, a czego nie warto kupować ;).

Selena
16-10-2012, 19:25
A jest już realnie dostępny ? Mam na myśli PL...

Do tego co mam taki EOS-M z 22/2 byłby fajnym uzupełnieniem

jacek_73
16-10-2012, 20:01
A jest już realnie dostępny ? Mam na myśli PL...

Do tego co mam taki EOS-M z 22/2 byłby fajnym uzupełnieniem

Tzn. zaufałem kolegom :) piętnasty to piętnasty, więc powinien już być (Polska to nie kraj 3 świata, więc...)

Bahrd
16-10-2012, 21:34
Chętni do kupna proszę się ujawnić!
Ja - zdaje się - będę szukał emki z naleśnikiem pod choinką... ;)

--- Kolejny post ---


Tzn. zaufałem kolegom piętnasty to piętnasty, więc powinien już być (Polska to nie kraj 3 świata, więc...)
W krajach 2. świata też bida... (preordery i outofstocki):
Pre order. Released in limited qty
Expected availability: October 31 2012
Pewnie AF dopieszczają.

jacek_73
17-10-2012, 18:59
Pewnie AF dopieszczają.

Uważaj, coby za bardzo go nie wypieścili bo kapryśny będzie wielce :)
...ale jakby co to na przykładowego RAWa można liczyć?

Bahrd
17-10-2012, 19:28
Jasne - nie wiem jeszcze tylko dwóch rzeczy:
czy w ogóle dostanę coś pod choinkę,
czy Św. Mikołaj w tym roku przyjdzie wg kalendarza gregoriańskiego, czy juliańskiego... ;)

PS
Liczę też po cichu, że miarodajne opinie na temat M pojawią się niedługo.

Bahrd
18-10-2012, 15:20
Za CW...
Recenzja (a raczej przychylny opis):
Canon EOS M: Finally, a Tiny Camera Designed to Slurp HD Video That Slays (http://gizmodo.com/5928129/canon-eos-m-finally-a-tiny-camera-designed-to-slurp-hd-video-that-slays)
I nasz mały (tytanowo-skórzany) bohater:

https://canon-board.info/imgimported/2012/10/eosm-1.jpg
źródło (http://i1266.photobucket.com/albums/jj524/picrumors/canonstuff/eosm.jpg)

PS
Ten "tytan" to farba (która zejdzie szybko na kantach przy normalnym używaniu), czy taki plastik?
Jak to jest w kolorowych EOSach?

rsaw
28-10-2012, 13:59
Przeczytałem zalinkowane w poście powyżej omówienie i przyznam, że jak mi się ten aparat podobał od pierwszych o nim wiadomości, tak dalej mi się podoba.
Do noszenia na co dzień z 22mm f/2, przejściówka jakby co daje podczepić te obiektywy, które już mam.
Lustrem nie kłapie, co najważniejsze.
Choć tak sobie spekuluję, że za tym pierwszym M przyjdzie kolejny, już z ruchomym ekranem i możliwością podczepienia wizjera elektronicznego i czym tam jeszcze, na pewno droższy, ale w końcu czy tylko pieniądze się liczą....
Aby tylko taki sam ładny, jak ten pierwszy ;)

rsaw
28-10-2012, 15:04
Hah, wpadłem na to:
Canon EOS M review: was Canon's first mirrorless ILC worth the four-year wait? -- Engadget (http://www.engadget.com/2012/10/03/canon-eos-m-review/)
W skrócie:
- autorzy dopadli egzemplarz już z normalnej produkcji,
- sprawdzili jak działa,
- stwierdzili, że Canon zaoferował w zasadzie pełną funkcjonalność lustrzanki za 800$ (i to z obiektywem),
- ale aby nie zepsuć sobie sprzedaży lustrzanek mocno okaleczył autofokus.

Same zdjęcia i filmy są bardzo chwalone, główna krytyka sprowadza się właśnie do powolnego autofokusa, wspominają też o krótkiej pracy na baterii.
W podsumowaniu stwierdzili - za dużo dla początkujących, za mało dla zaawansowanych, mających już w torbie lustrzanki.

epicure
28-10-2012, 15:23
...Canon zaoferował w zasadzie pełną funkcjonalność lustrzanki...

A czym jest ta funkcjonalność lustrzanki?

jacek_73
28-10-2012, 15:33
A czym jest ta funkcjonalność lustrzanki?

Funkcjonalność lustrzanki to inaczej możliwości które oferuje lustrzanka.

akustyk
01-11-2012, 09:22
podkleje jeszcze link do takiego artykulu:
LensRentals.com - EOS-M First Impressions (http://www.lensrentals.com/blog/2012/10/eos-m-first-impressions)

Bahrd
01-11-2012, 12:19
No więc albo:

coś Canonowi nie gra w implementacji PD AF na matrycy (raczej nie),
mają słabe algorytmy (równie mało prawdopodobne),
implementacja dla DIGIC 5 jest jeszcze niedopieszczona (raczej tak),
albo nie wiem co... (najpewniej ;))
Tak, czy owak, podsycają jak mogą: EF-M 55mm f/1.3 Coming in 2013? [CR1]|Canon Rumors (http://www.canonrumors.com/2012/10/ef-m-55mm-f1-3-coming-in-2013-cr1/)

akustyk
01-11-2012, 12:21
ja powiem Canonowi tak: dajcie mi 22/2 do normalnego cropa, a M wsadzcie sobie w wasza japonska... mala raczke ;)

jacek_73
01-11-2012, 12:27
ja powiem Canonowi tak: dajcie mi 22/2 do normalnego cropa, a M wsadzcie sobie w wasza japonska... mala raczke ;)

Korporacja uwielbia jak żuki mają marzenia :)


Mam marzenie i doskonale wiem co z nim robić,
systematycznie rzucam sobie kłody pod nogi.
i z radością odwlekam realizacji termin,
w końcu o czym miałbym marzyć gdybym kiedyś je spełnił...

akustyk
01-11-2012, 13:04
Korporacja uwielbia jak żuki mają marzenia :)

ja powiem tak: nie kazda. Panasonic i Olympus maja jasne odpowiedniki 35mm do malych korpusow, wiec Canon moze sobie i testowac moja cierpliwosc i marzenia, ale nadmiernie duzo czasu na te testy nie ma...

ale tak ogolnie - mam nie tyle marzenia, co pieniadze i dosc konkretnie sprecyzowane na co bym je wydal. kombinacja 50D + 22/2 bylaby perfekt, ale jesli ten drugi punkt jest nie do zrealizowania, to niech sie Canon idzie bujac...