PDA

Zobacz pełną wersję : Szczerze mówiąc - zgłupiałem



pe.en.de
19-07-2012, 23:10
Mam w pracowni kilka komputerów, nie dawno znów powiększyłem ich ilość i nie wszystkie są mi już potrzebne, więc dałem córce dwa z nich, jako że otwiera własną działalność.
Adres zamieszkania i prowadzenia działalności mojej i córki - ten sam.
Komputery i oprogramowanie zakupiłem osobiście na firmę - z tym że dwa zakupiłem (tylko z oprogramowaniem win.) ale nie robiłem żadnych odpisów, czyli jako osoba prywatna.
Teraz chcę podarować córce dwa kompy z oprogramowaniem. Głównie chodzi o różne wersje fotoshopa.
Czy może ktoś się ktoś czepiać darowizny - komputer z oprogramowaniem jeżeli oprogramowanie było zainstalowane na innym komputerze ale zostało z niego usunięte?
Komputery przekażę te które zakupiłem, jako osoba prywatna. natomiast oprogramowanie - CS-4 szt. 2zostało zakupione na firmę - i jako nie aktualne już dla mnie, chciałbym podarować córce.
I tu moje pytanie - czy oprócz urzędu skarbowego, musimy tłumaczyć się z tak zawartej umowy również przed Adobe i mieć od nich jakieś potwierdzenie?
W końcu adres jest taki sam, ale nazy fim - różne.
Jest jeszcze coś o czym nie wiem?

pan.kolega
20-07-2012, 02:01
http://helpx.adobe.com/x-productkb/policy-pricing/transfer-product-license.html

To bardzo proste. Kopie dowodow osobistych, pare podpisow, I gotowe.
Ale mozna przetransferowac licencje tylko 4 razy w zyciu. Czyli to bedzie pol zycia transferow.

Oprocz tego trzeba oddac Adobe jedna nerke na kazde dwa transfery.

grzegorzki
20-07-2012, 02:18
Na stronie Adobe jest tylko info o CS 5 ( http://www.adobe.com/products/eulas/pdfs/gen_wwcombined_20091001_1604.pdf ) i CS 6 w te slowa:
"4.6 No Transfer. YOU WILL NOT RENT, LEASE, SELL, SUBLICENSE, ASSIGN OR TRANSFER
YOUR RIGHTS IN THE SOFTWARE, OR AUTHORIZE ANY PORTION OF THE SOFTWARE TO BE
COPIED ONTO ANOTHER INDIVIDUAL OR LEGAL ENTITY’S COMPUTER EXCEPT AS MAY BE
EXPRESSLY PERMITTED HEREIN. You may, however, permanently transfer all your rights to use the
Software to another individual or legal entity provided that: (a) you also transfer (i) this agreement, (ii) the
serial number(s), the Software affixed to media provided by Adobe or its authorized distributor, and all
other software or hardware bundled, packaged or pre-installed with the Software, including all copies,
upgrades, updates, and prior versions, and (iii) all copies of font software converted into other formats to
such individual or entity; (b) you retain no upgrades, updates or copies, including backups and copies
stored on a Computer; and (c) the receiving party accepts the terms and conditions of this agreement and
any other terms and conditions under which you purchased a valid license to the Software.
NOTWITHSTANDING THE FOREGOING, YOU MAY NOT TRANSFER EDUCATION, PRERELEASE,
OR NOT FOR RESALE COPIES OF THE SOFTWARE OR SOFTWARE OBTAINED
UNDER AN ADOBE VOLUME LICENSE PROGRAM EXCEPT AS MAY BE EXPRESSLY
PERMITTED BY ADOBE WITHIN THE TERMS OF A VOLUME LICENSE PROGRAM. Information
about obtaining the right to transfer volume licensed software may be found at
Transfer of license, concurrency, CLP and EA policies | Adobe Volume Licensing (http://www.adobe.com/go/openoption_policies_ae). Prior to a transfer, Adobe may require that you and the
receiving party confirm in writing your compliance with this agreement, provide Adobe with information
about yourselves, and register as end-users of the Software. Allow 4-6 weeks to transfer. Please visit
Adobe - Help (http://www.adobe.com/go/support_ae) or contact Adobe’s Customer Support Department for more information."
Koniec pieśni o zwracaniu gitarą Wisły.

MMM
20-07-2012, 11:33
A nie chcesz mi sprzedać 1szt CS4 ? :D

arturs
20-07-2012, 23:05
tyle że w UE nieco w kwestii licencji na oprogramowanie właśnie się zmieniło o obawiam się że jak ktoś zawzięty weźmie ADOBE na celownik to skończy się tak samo:
Według Trybunału Sprawiedliwości cyfrowe kopie dóbr powinny być traktowane tak, jak te fizyczne. (http://www.spidersweb.pl/2012/07/licencje-na-oprogramowanie-mozna-odsprzedawac-traktowac-jak-inne-dobra-przelomowe-orzeczenie-trybunalu-sprawiedliwosci.html)

pe.en.de
21-07-2012, 00:15
Nie takie wszystko oproste jak by się wydawało.
Ja sprzętu i oprogramowania nie sprzedaję tylko robię darowiznę.
I tu następne pytania - jak obliczyć wartość komputerów, które kiedyś (prawie 3 lata) warte były po ok.5 tyś. Ale w między czasie były modernizowane - też na konto firmy?
Jak obliczyć wartość photoshopa ? tyle ile kosztuje dziś na rynku? Czy tyle ile mnie kosztował? - odliczenia , koszty, minus vat itd, w sumie na firmę wychodzi nie wiele drożej niż u pirata.
Pytań takich przybywa z każdym krokiem. O ile księgowi wiedzą coś na temat użyczania pomieszczeń itp, to jak dochodzi do spraw mediów - robią mądre miny, kiwają głowami i na tym się kończy, Bo w to, co przebrzdąkują pod nosem, to sądząc po tonie głosu - sami nie wierzą.
A może ktoś wie jaką sumę podać przy darowiżnie? : 2 komputery, dwa win Wista, dwa Corel 12, dwa photoshop CS4 ?

skinny500
21-07-2012, 16:04
A nie prościej jej to sprzedać za 10 zł?

becekpl
21-07-2012, 18:36
jako np. uszkodzoną

pe.en.de
26-07-2012, 21:55
Fajny pomysł -sprzedam 2 uszkodzone photoshopy - po złotówce :D