PDA

Zobacz pełną wersję : Przesłona w obiektywach



massi
18-07-2012, 12:31
Witam,

Zastanawia mnie jeden fakt.
Biorąc pod uwagę obiektywy
Kit 18 - 55mm F3,5 - 5,5
Canon EF 50mm f1.8

Ustawiając przesłonę w canonie 50mm f1.8 na poziomie F5 i w tym drugim obiektywie na taka to oba będą tak samo ciemne tak ?

MC_
18-07-2012, 12:36
Zgadza się.

arst
18-07-2012, 12:43
Gdyby było inaczej określanie wartości przyslon nie miałoby sensu....

janmar
18-07-2012, 12:49
Ustawiając przesłonę w canonie 50mm f1.8 na poziomie F5 i w tym drugim obiektywie na taka to oba będą tak samo ciemne tak ?

Teoretycznie,tak.
Realnie nie.Wpływ na jasność ma wiele rzeczy poza przysłoną.Budowa obiektywu czyli: ilość i rodzaj soczewek,materiał soczewek,
warstwy przeciwodblaskowe,powłoka wewn.tubusa,budowa samej przysłony,osłona przeciwsłoneczna itd...
W dodatku wartość ogniskowej w różnych obiektywach nie jest identyczna na ogół.Ze względu na uporządkowanie i usystematyzowanie firmy nie podają precyzyjnych wartości.
Oczywiście różnice nie są wielkie ale zauważalne.

Dokładności i zgodności oraz powtarzalności parametrów ,mozna oczekiwać od sprzętu profi.Niestety to ma swoja cenę.

Bangi
18-07-2012, 13:56
Dokładnie za Janmarem :)
Jako może ciekawostkę podam teścik jaki kiedyś robiłem pomiędzy Tamron 17-50/2.8 i Canon 50/1.8.
Aparat na statyw i ten sam kadr, kilka fotek poszczególnymi szkłami na 50 mm i f 2.8 i co się okazało - w przypadku C 50 był on jasniejszy przy tych samych parametrach o ok. 1/3EV.

mxw
18-07-2012, 14:18
Ustawiając przesłonę w canonie 50mm f1.8 na poziomie F5 i w tym drugim obiektywie na taka to oba będą tak samo ciemne tak ?
tak, oczywiście uwzględniając wspomniane wyżej drobne "różnice jakościowe" w sprzęcie.
ale jednocześnie nasuwa się drugie podobne pytanie:

czy w obu przypadkach będzie dokładnie taka sama głębia ostrości? ;-)

andrew84
18-07-2012, 16:00
Może się jeszcze nasunąć pytanie o działanie AF. Przysłona jest przymykana tylko na czas zrobienia zdjęcia, a ustawienie ostrości odbywa się przy otwartej przysłonie. W związku z tym można jeszcze próbować porównać obiektywy pod tym kątem. Wychodzi f1.8 kontra pewnie f5.0 dla 50mm w kicie.

matijaz
21-07-2012, 21:41
Ilość światła wpuszczana przez oba obiektywy przy tej samej przysłonie może się różnić. Błąd pomiaru 1/3 EV jest dopuszczalny przy profesjonalnych zastosowaniach. Dodatkowo oba obiektywy na tej samej ogniskowej mogą dać lekkie różnice w kadrze. Głębia ostrości też może się lekko różnić, ale zauważalne to będzie jedynie przy bardzo bliskich odległościach ostrzenia. Z jaśniejszym szkłem będzie działać lepiej AF i łatwiej nim kadrować.

Korba
22-07-2012, 00:24
Teoretycznie powinno być tak samo w praktyce może być różnie zważywszy na to, że jeden jest zmiennogoniskowy obiektyw a drugi stały. Jeśli szkła są dobre to efekty powinny być zadowalające i bardzo podobne.

tlustyx
22-07-2012, 12:25
(z Wikipedii)
Jasność obiektywu

Jasność obiektywu - miara ilości światła przepuszczanego przez obiektyw do wnętrza aparatu fotograficznego. Jej wielkość obliczana jest jako kwadrat stosunku średnicy otworu obiektywu do jego ogniskowej,...

Jak wynika z definicji, do jasności obiektywu brane są pod uwagę tylko ogniskowa i wielkość otworu. Nie ma nic o jakości szkieł, powłok antyodblaskowych itp., czyli nie są brane pod uwagę straty światła wewnątrz obiektywu. Dlatego w zależności od budowy i jakości obiektywu, rzeczywista jasność jest różna.
Kiedyś też się nad tym zastanawiałem i robiłem test trzech posiadanych wówczas obiektywów, porównując wykres luminacji na histogramie:
Najciemniejsze zdjęcia są z 18-55mm f3,5-5,6 is II w stosunku do 50 1.8 II są ciemniejsze o 1/3 EV.
O dziwo najjaśniejszy jest canon 55-250mm IS jest to nieznaczna różnica ale jednak jest.
Dziwne jest to, że aparat w trybie preselekcji przysłony, czasy dobiera takie same, choć potem zdjęcia różnią się jasnością o ponad 1/3 EV.

Kilka dni temu porównywałem również 70-210 3.5-4.5USM do MC Sonar 3,5/135 (M42) różnica 0,7 EV na korzyść Sonara, choć tak naprawdę trudno dokładnie określić, gdyż zdjęcia bardzo różnią się kolorystyką.
Pozdrawiam.
Tlustyx

rOOmak
22-07-2012, 12:48
Tu ma pytania o jasność tylko o ciemność :D
Mówiąc o jasności obiektywu można mówić o F-stop lub T-stop.
F-stop jest obliczana ze wzoru. T-stop jest wartością uzyskaną przez pomiar światła.
Dwa różne obiektywy ustawione na ten sam F-stop mogą mieć różną wartość T-stop co skutkuje różnymi wartościami ekspozycji przy tym samym F-stop.
Wartość F-stop jest często używana jako chwyt marketingowy. Np 85 f1.2 i 50 f1.2 mają wartość T1.3

tlustyx
22-07-2012, 14:57
... Np 85 f1.2 i 50 f1.2 mają wartość T1.3
Ciekawe. Nie wiedziałem, że podawane są wartości T-stop
Gdzie można znaleźć te wartości dla różnych obiektywów?
Już znalazłem http://www.dxomark.com/index.php/Lenses/Camera-Lens-Ratings

airhead
22-07-2012, 19:50
Ciekawe. Nie wiedziałem, że podawane są wartości T-stop
Gdzie można znaleźć te wartości dla różnych obiektywów?
Już znalazłem DxOMark - Camera Lens Ratings (http://www.dxomark.com/index.php/Lenses/Camera-Lens-Ratings)
jasność w T opisują filmowcy, w f/ fotgorafowie

Aleximov
29-07-2012, 17:49
Witam,


Ustawiając przesłonę w canonie 50mm f1.8 na poziomie F5 i w tym drugim obiektywie na taka to oba będą tak samo ciemne tak ?
Jeśli chodzi o F-stop to tak, jeśli chodzi o T-stop, to nie...


Dziwne jest to, że aparat w trybie preselekcji przysłony, czasy dobiera takie same, choć potem zdjęcia różnią się jasnością o ponad 1/3 EV.
Nie, to wcale nie jest dziwne :) . Zastanówmy się, jak oprogramowanie aparatu ustala czas (w trybie priorytetu przysłony)? Otwiera maksymalnie przysłonę (na "pełną dziurę"), mierzy światło i oblicza czas, ZAKŁADAJĄC liniową (?) zależność T-stop od przysłony przymyka przysłonę do zadanej wartości i otwiera migawkę na obliczony czas. Czas ten nie zależy więc od obiektywu (aparat ma jedną zależność dla WSZYSTKICH obiektywów). A jeśli dla poszczególnych obiektywów zależność (funkcja) T-stop od przysłony różni się (jest inna w różnych obiektywach), to pomimo takich samych parametrów (czas, przysłona) klatka (matryca) naświetlana jest trochę inaczej...


Kilka dni temu porównywałem również 70-210 3.5-4.5USM do MC Sonar 3,5/135 (M42) różnica 0,7 EV na korzyść Sonara, choć tak naprawdę trudno dokładnie określić, gdyż zdjęcia bardzo różnią się kolorystyką."
To też nie dziwi (pisałem o tym w wątku poświęconym dandelionom do M42). Jeśli masz zwykły dandelion (lub adapter bez dandeliona), to body nie wie, jak jest realnie ustawiona przysłona w obiektywie - więc źle wylicza korektę nastaw (trzeba więc samemu dobrać korektę EV w zależności od ustawionej przysłony). Jeśli natomiast używasz programowalnego dandeliona i prawidłowo ustawiasz dane o ustawionej przysłonie (kółkiem), to różnica będzie mniejsza (jak dla obiektywów systemowych).

Pozdrawiam, Alex

ekrowa
30-07-2012, 10:36
Co już koledzy napisali, co zresztą jest całkiem prawidłowe należy przyjąć wartości nadawane przez producentów na obiektywy jako orientacyjne, zaś charakterystykę nastaw utrwalać według konkretnego modelu obiektywu / lub body. Często może się też zdarzyć tak, mowa tutaj o szczególnym przypadku kiedy dany model obiektywu jest przez producenta wałkowany przez ileś lat i właśnie dobrym przykładem jest obiektyw 18-55 iż w przypadku różnych wersji tego obiektywu nastawy będą się różnić z uwagi na materiał z których zrobione są soczewki oraz ilość i jakość zastosowanych warstw "uszlachetniających" np. MC . Słynna lipa z soczewkami MC znana z Super Takumarów (belka mniej w stosunku do Takumara S-M-C), plus ekstra miły filtr "warn".
Reasumując po pewnym czasie dochodzę do wniosku, że wiedza którą karmił nas producent jest tak znikoma, że po pewnym czasie zaczynam myśleć - że tak w sumie, choć trochę wiedzy łyknąłem, to ja wciąż jeszcze niewiele wiem.

tlustyx
30-07-2012, 10:41
To też nie dziwi (pisałem o tym w wątku poświęconym dandelionom do M42). Jeśli masz zwykły dandelion (lub adapter bez dandeliona), to body nie wie, jak jest realnie ustawiona przysłona w obiektywie - więc źle wylicza korektę nastaw ...
Pozdrawiam, Alex
Tu akurat robiłem w trybie manualnym i starałem się porównać histogramy, jednak tak jak napisałem ciężko było porównywać, bo ze względu na różną kolorystykę, histogramy bardzo różniły się kształtem.