PDA

Zobacz pełną wersję : lampy studyjne



Karolinna
14-07-2012, 00:43
Witam wszystkich,
Zacznę od tego, iż pisząc to zapytanie nie idę na łatwiznę i nigdzie nie szukałam... ale temat ten, pomimo dużego zainteresowania nie wnosi żadnych konkretów..

Chcę zakupić do mojego, małego studia 2 lampy studyjne, które wykorzystywać również chcę w plenerze (czy to do zdjęć na łonie natury, czy też do zdjęć reklamowych np. pokoi hotelowych itp).
Nie chcę, aby zestaw był wypasiony, tylko taki aby wystarczył mi do moich potrzeb.
Studio nie jest duże (wręcz małe :) około 20mkw, ale chcę wykorzystywać je przede wszystkim do portretów.

Zastanawiam się nad lampami Quantumm, ale dużo opini krąży, iż jest to "chińskie dziadostwo", ale i tak przedział cenowy chyba najlepszy w stosunku ceny do jakości?

Szukałam też porównań, przykładowych fotek różnymi zestawami studyjnymi, ale nic takiego nie znalazłam. Lubię mieć "namacalne" porównanie, różnych możliwości, i wtedy mogę sama wywnioskować co jest bardziej przydatne i lepsze.....

Nie mam obszernej wiedzy na ten temat, i błądze jeśli chodzi o konkrety w tym temacie...

Chciałabym, aby światło było mieciutkie :) i zastanawiam się czy w tej kwesti nie jest przypadkiem najważniejsze jakie softboxy kupię, a nie jakie lampy? może poprostu kupić tańsze lampy, ale na softboxy wydać trochę więcej funduszy?

Jeśli nie macie ochoty mi tłumaczyć powyższych zapytań to podpowiedzcie chociaż czym kierować się wybierając lampy? np.

- jaki powinien być podział mocy lampy ( z tego co widzę to przeważnie 1/32 mocy to max, ale są też 1/64 mocy, czy ma to duże znaczenie czy nie zwracać uwagi na ten parametr?
- moc lampy chyba wystarczy 300W? Tu i ówdzie czytam że lepiej słabszą niż mocniejszą, gdzie indziej znowu czytam, że powinno być na odwórt
- czy możliwość regulacji światła modelowego jest ważnym elementem?

Jakie jeszcze parametry powinna mieć lampa? (co możecie podpowiedzieć z własnego doświadczenia? czasem wychodzi coś w "praniu" czego spodziewać się nie można było)

Podpowiedzcie bądź nakierujcie mnie do prawidłowego wyboru jak i do poszerzenia wiedzy na ten temat

Z góry dziękuję
Karolina

frani0
14-07-2012, 12:01
Też właśnie szukam czegoś takiego i z tego co zauważyłem:

Quantuum 600ws - 1300 zł
Fomei Panthere 600 WS - 1900 zł

i masz wszystko zarówno zasilanie jak i lampę(choć jest to też wadą) jeśli nie to to musisz kombinować oddzielnie z akumulatorem oddzielnie z lampą i de facto wychodzi drożej.

Bowens 500 WS + batterypack - około 2 900 zł

Lampa z dedykowanym batterypakiem tylko pod lampy firmy bowens.

Ostatni sposób na studio w plenerze to oddzielnie akumulator oddzielnie lampy. Tutaj cenowo wychodzi różnie:

Akumulator 3000 WS - 2 000 zł
Lampa 600 WS quantuum - 850 zł

Ogólnie jeżeli możesz sobie pozwolić na to by lampa miała kabel idący jakąś odległość do zasilacza i przewidujesz modernizację zestawu to polecam rozwiązanie z oddzielnym akumulatorem. Dowolnie wybierasz lampy możesz mieć kilka wkładek. Jeśli jednak musisz mieć akumulator przy lampie to niestety tylko quantuum 300/600 jest logicznym finansowo wyborem.

Choć ogólnie w quantuumie nie podoba mi się głęboko osadzony palnik w bowensie jest znacznie bardziej wysunięty mimo to moje słowa traktuj tylko jako luźne przemyślenia bo nie jestem w tym temacie praktykiem.

r_m
14-07-2012, 18:57
"2 lampy studyjne, które wykorzystywać również chcę w plenerze"
Ile masz do wydania? Bo tu po sąsiedzku jest taki wątek ;)
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=74334
Podsumowanie: do pleneru może być albo niewygodnie, i niezbyt drogo, albo wygodnie, ale nie będzie tanio.
Klasa lamp (i cena) wiąże się ze stabilnością temperatury barwowej błysku, oraz stabilnością jego mocy (tzn. czy pierwszy i setny błysk na tym samym ustawieniu będą tak samo jasne).
Moc - do pleneru i "robienia nocy z dnia" musi być duża moc, 600Ws wcale nie jest taka duża (do tego celu). W tak małym pomieszczeniu myślę, że 300Ws zupełnie wystarczy.
Moc jest "pożerana" przez nasadki, zależnie od ich rodzaju. Duży softbox-okta wymaga nieco więcej niż np. prostokątny 60x90, duży beauty dish z plastrem miodu też swoje potrzebuje. Ty wolisz miękko, więc raczej okta, chcesz chodzić w plener, więc pewnie najwygodniejsza byłaby "szybki montaż" (rozkładana jak parasolka, fripers.pl -> studio, softboxy, "studio w plenerze").

Karolinna
15-07-2012, 22:23
dziękuję za zainteresowanie tematem...
Ogólnie to bardziej potrzebuję lamp do studia i do zdjęć reklamowych (typu pomieszczenia hotelowe itp), z tym plenerem to dodałam, gdyż przed każdym zakupem wybieram to co potrzebuję, ale również, aby było uniwersalne więc jeśli mam dodać kilkaset złotych więcej, aby lampa był zdatna również do pleneru do z doświadczenia wiem, że warto tak zrobić.

Czy ktoś z Was miał styczność z lampami quantuum? Tak jak pytałam powyżej, czy same lampy mają, aż tak wielkie znaczenie co do np. miękkości światła czy zasadnicze znaczenie ma tutaj porządny softbox?

Gdzie mogę podglądnąć przykładowe zdjęcia zrobione zestawem quantuum?

Też czytałam, że na taką wielkość studia jakie posiadam to lampy 300W zupełnie wystarczą, ale jeśli 600W przydadzą się również do innych celów a nie zaszkodzą na tak małe studio to wolę dołożyć i kupić mocniejsze

Vitez
16-07-2012, 00:58
dziękuję za zainteresowanie tematem...
Ogólnie to bardziej potrzebuję lamp do studia i do zdjęć reklamowych (typu pomieszczenia hotelowe itp), z tym plenerem to dodałam, gdyż przed każdym zakupem wybieram to co potrzebuję, ale również, aby było uniwersalne więc jeśli mam dodać kilkaset złotych więcej, aby lampa był zdatna również do pleneru do z doświadczenia wiem, że warto tak zrobić.

Bardzo ogólnie to niby każda lampa się nada w plenerze, o ile masz ją czym wyzwolić i zasilić. Ale do sesji dedykowanych w plenerze to najlepiej jak najmocniejsza a tym samym dość droga. Albo zestawy głowic z generatorami. Ale jeśli plener tylko tak przy okazji, bardzo sporadycznie to się nie przejmuj - prawie dowolna studyjna "da radę" (choć przydałoby się minimum 300Ws ale to już zależy od budżetu itp preferencji).


Czy ktoś z Was miał styczność z lampami quantuum?

Pracowałem na nich i mi osobiście nie pasuje ich cyfryzacja - wolę gałki i przyciski niż digitalne panele. Ale to już kwestia indywidualnego gustu. Jeśli na żadnych lampach nie pracowałaś to nie da się nic konkretnie doradzić co do firmy. Ewentualnie wizyty w kilku różnych studio czy sklepach by pomacać i popróbować pracować z różnymi modelami lamp. Mogą Ci pasować te Quantuumy, widziałem w kilku studio przynajmniej, jakoś nikt mocno nie narzekał.


Tak jak pytałam powyżej, czy same lampy mają, aż tak wielkie znaczenie co do np. miękkości światła czy zasadnicze znaczenie ma tutaj porządny softbox?

Rodzaj i stopień miękkości światła zależy tylko od zastosowanych modyfikatorów. "Goła" to każda lampa świeci praktyczni tak samo. Mogą się odrobinę między sobą różnić temperaturą barwową czy natężeniem, ale to drobiazgi, i na pewno nie miękkością.




Gdzie mogę podglądnąć przykładowe zdjęcia zrobione zestawem quantuum?

Na stronie producenta i na stronach sklepów oferujących dane lampy.
Wystarczy w googla wpisać "Quantuum".
Ale tak szczerze mówiąc to zdjęcia robione "zestawem Quantuum" nie będą się niczym różnić od dowolnych zdjęć robionych z zastosowaniem dowolnych lamp studyjnych :roll: . Cały efekt końcowy zależy od pomysłu i jego wykonania, a odnośnie światła to od jego ustawienia, modyfikowania i ewentualnej dalszej obróbki. Nie od producenta lamp.


Też czytałam, że na taką wielkość studia jakie posiadam to lampy 300W zupełnie wystarczą, ale jeśli 600W przydadzą się również do innych celów a nie zaszkodzą na tak małe studio to wolę dołożyć i kupić mocniejsze

Mi na ok 25m^2 wystarczają 200Ws :roll: i to z dużymi softboxami i jeszcze nie czułem potrzeby zbliżenia się ponad połowę mocy. Jeśli Cię stać to kup 600Ws, ale ich pełnej mocy będziesz potrzebowała raczej dopiero w plenerze przy świetle słonecznym ;) . Btw nie myl W z Ws :roll: .

Ulisses
16-07-2012, 12:58
Zestaw składający się z 2 lamp do studia i w plener to dosyć droga opcja. Koszta winduje zasilanie plenerowe. Ponadto lampy do portretu (a piszesz, że chodzi głównie o portret) w niewielkim studio mogą (a nawet powinny) mieć stosunkowo niewielką moc, tak jak pisał vitez 200Ws powinno wystarczyć. Tymczasem w plenerze przy świetle dziennym potrzeba często bardzo dużych mocy. Warto więc przemyśleć czy oby na pewno opcja plenerowa się przyda bo wraz ze wzrostem mocy i potrzebą zasilania w plenerze koszty rosną, że hoho ;]

Z drugiej strony portret w plenerze - niekoniecznie w samo południe pod bezchmurnym lipcowym niebem :wink: - to opcja wykonalna z lampami o niezbyt wybujałej mocy. I pod tym kątem można by myśleć o niezbyt drogim błyskaniu w plenerze.

Sporo jest różnych lamp, które się sprawdzą w warunkach o których piszesz. Niezłe i niedrogie będą Jinbei Spark 300 - błyskają całkiem równo, są niewielkie i mobilne. Przeglądając ofertę fripersa znalazłem zestaw portretowy ze sparkami i cenowo wychodzi całkiem przyzwoicie: http://fripers.pl/product_info.php/info/p1659_Zestaw-do-Fotografii-Portretowej.html jeżeli opcją byłby plener to całość powinien zasilić jeden z tańszych i co chyba istotne mniejszych, dostępnych zasilaczy: http://fripers.pl/product_info.php/info/p2150_Tronix-Explorer-Mini-Przenosny-zasilacz-akumulatorowy-Freepower.html

Karolinna
16-07-2012, 16:21
To w takim razie czym konkretnie różnią się lampy bardziej profesjonalne (np. bowens, elfo) od lamp quantuum? Tylko temp. barwową i natężeniem? To po co w takim razie przepłacać i kupować droższe? :P

Napiszcie na co z własnego doświadczenia zwracalibyście uwagę wybierając lampy? Jakie funkcje są potrzebne a które nie koniecznie? np. widzę że niektóre mają moc 1/32 a inne możliwość zmniejszenie do 1/64? czy jest to ważny dodatek czy bez 1/64 się obejdzie?
Tak samo regulacja światła modelującego, w jednych jest w innych nie ma.

Jeśli chodzi o podłączenie lamp do aparatu, to jaką możliwość wybrać? Kiedyś pracowałam w studio, gdzie lampy wyzwalane były na fotocelę, jakie są teraz rozwiązania? Czy fc wchodzi w grę?

Myślałam żeby kupić jedną lampę z dedykowanym akumulatorem http://www.quantuum.pl/detal.php?id=1409&lang=pl&curr=PLN a drugą bez.

Też wolę analogowe potencjometry, i z tego co widzę w tej taki jest.
A czym się różni ta lampa http://www.quantuum.pl/detal.php?id=1588&lang=pl&curr=PLN od tej powyższej (oprócz ceny) :)

Vitez
16-07-2012, 19:00
To w takim razie czym konkretnie różnią się lampy bardziej profesjonalne (np. bowens, elfo) od lamp quantuum? Tylko temp. barwową i natężeniem? To po co w takim razie przepłacać i kupować droższe? :P

Bardzo ogólnie porównując - tym czym się różnią w Canonie obiektywy serii L od nie serii L. Dlaczego profesjonaliści używają praktycznie tylko (kilkukrotnie droższych) eLek?
W ogóle jak zdefiniować w tym przypadku słowo "profesjonalny" ?

Bo tak ogólnie to lampy tańsze od droższych różnią się niby drobiazgami: czas ładowania, stabilność temperatury barwowej, producent i rodzaj użytych kondensatorów, waga, zakres sterowania mocą, rodzaj sterowania i ilość kontrolek, dodatkowe opcjonalne cechy (proporcjonalność pilota do ustawionej mocy, możliwość zasilania dualnego itp), czas trwania gwarancji, rodzaj wykonywanych usług gwarancyjnych. Jest tego trochę. Każda rzecz to niby drobiazg, ale w sumie jakby wszystkie do jednej lampy wpakować to daje już potężną różnicę.
Po co więc "przepłacać" ? Po to, że wykonując profesjonalną robotę trzeba być niezawodnym. Klient musi na Tobie polegać, więc i Ty musisz na swoim sprzęcie, doświadczeniu i umiejętnościach polegać. Jeśli zadajesz takie pytania - po co przepłacać za sprzęt profesjonalny, to czeka Cię dużo ćwiczeń i zbierania doświadczenia, zanim klient będzie mógł na Tobie polegać jak na profesjonaliście...
Dlatego wydaje mi się że na razie nie masz co wnikać w drobiazgi detaliczne różniące konkretną firmę czy model lampy - kup takie, na jakie Cię stać, zdobądź doświadczenie, pochodź po różnych studiach, porównaj. Jeśli nie chcesz (a odradzałbym) od razu zająć się zleceniami płatnymi, to poćwicz najpierw na tańszych lampach.
Ja ćwiczyłem na różnych, i Elinchromach, Elfo czy Bowensach, i chińczykach, Quantuumach itp. I do swoich potrzeb domowych kupiłem 3 sztuki CY-200K, bo nie robię zleceń komercyjnych i bardzo rzadko coś w terenie, więc wiem że takie mi na długi czas wystarczą.

Bo nawet jak ktoś Ci tu wypisze szczegółowo punkt po punkcie opis każdej lampy, różnice, cechy to niewiele Ci da, bo bez samodzielnej pracy z nimi nie będziesz wiedziała, niezależnie od bogactwa opisu, które Ci są potrzebne.


np. widzę że niektóre mają moc 1/32 a inne możliwość zmniejszenie do 1/64? czy jest to ważny dodatek czy bez 1/64 się obejdzie?
Tak samo regulacja światła modelującego, w jednych jest w innych nie ma.

A przy jakich parametrach lubisz i chcesz robić zdjęcia? Czy możesz sobie wyobrazić do czego potrzebna może być minimalna moc lampy? Może do robienia z wieloma lampami w małym pomieszczeniu? Może gdy chcesz bardzo otworzyć przysłonę? Itd itp.
Co do regulacji mocy pilotów to kwestia indywidualnego gustu - ja lubię mieć w miarę przyciemnionego pilota gdy mam adekwatnie słabo ustawioną lampę.


Jeśli chodzi o podłączenie lamp do aparatu, to jaką możliwość wybrać? Kiedyś pracowałam w studio, gdzie lampy wyzwalane były na fotocelę, jakie są teraz rozwiązania? Czy fc wchodzi w grę?


Jeśli masz lampę systemową na aparacie to nie problem wyzwalać lampy studyjne ich fotocelą, tylko aparat się cięższy robi ;) . Dlatego całkiem często widzę (i sam używam) wyzwalacze radiowe.

Karolinna
16-07-2012, 21:37
No to już troszkę mam "rozjaśnioną" wiedzę :)

Jeśli chodzi o wyzwalacze radiowe lub inne to czy każda lampa posiada możliwość użycia takiego sprzętu czy musi mieć odpowiednią opcję?

Jak mocuje się softboxy? Czy każdy softbox / octa będzie pasował do każdej lampy czy są różne systemy mocowań?

Proszę o porównanie tych dwóch lamp, ale bardziej łopatologicznie, czyli co mogę zyskać dzięki jednej, co jest lepsze u drugiej....

Dziękuję z góry za odpowiedź, mam nadzieję że nie będe już męczyć :)

Vitez
16-07-2012, 22:27
Jeśli chodzi o wyzwalacze radiowe lub inne to czy każda lampa posiada możliwość użycia takiego sprzętu czy musi mieć odpowiednią opcję?

Wyzwalacz radiowy to odbiornik, wtykany w gniazdo synchro w lampie studyjnej. Gniazda PC bywają na jacka lub mini-jacka, odbiornik posiada odpowiednią przejściówkę w komplecie. Czyli generalnie - nie masz się co przejmować.


Jak mocuje się softboxy? Czy każdy softbox / octa będzie pasował do każdej lampy czy są różne systemy mocowań?

W opisie/parametrach lampy znajdziesz coś co jest nazwane "mocowanie" albo "system mocowania" . Podobnie nazwany parametr znajdziesz w opisie/parametrach modyfikatora światła lampy (nie tylko softbox). Muszą być ze sobą zgodne (np: Bowens, Elinchrom, MIQRO - to od Elfo itd), ewentualnie mocowanie akcesoriów (modyfikatorów) musi być opisane jako "uniwersalne".



Proszę o porównanie tych dwóch lamp, ale bardziej łopatologicznie, czyli co mogę zyskać dzięki jednej, co jest lepsze u drugiej....


Nie podejmuję się. Ponieważ uważam że nic Tobie to nie da - uzasadniłem w swoim poprzednim poście. A do tego dokładam obawy że po szczegółowym porównaniu tych dwóch lamp pojawi się prośba o porównanie następnych... i następnych :roll:



Dziękuję z góry za odpowiedź, mam nadzieję że nie będe już męczyć :)

I nawzajem, a tymczasem zapraszam do lektury ;) : http://www.fotopolis.pl/index.php?n=9928&swiatlo-w-fotografii-magia-i-nauka-recenzja

http://www.fotomaniak.pl/14523/13-ksiazek-o-fotografii-ktore-warto-przeczytac/

Karolinna
17-07-2012, 15:24
:) następnych porównań by nie było :), myślę tylko o tych dwóch lampach, z tym że ta droższa nie ma opcji dedykowanego akumulatora.
Męczy mnie cały czas możliwość regulacji mocy światła modelującego (z tego co czytałam to można wtedy wykorzystać takie światło jako miękkie światło ciągłe do np. klipów reklamowych - bo też czasem takie kręce, ale może można użyć softboxu i umieścić w nim zwykłe jakieś ciągłe światło np. zwykłą żarówkę z obudową... tylko pytanie czy softboxy są do tego przystosowane i czy np. przez ciągłe światło ze zwykłej żarówki nie zostaną w jakiś sposób uszkodzone?

Vitez
18-07-2012, 01:06
Męczy mnie cały czas możliwość regulacji mocy światła modelującego (z tego co czytałam to można wtedy wykorzystać takie światło jako miękkie światło ciągłe do np. klipów reklamowych - bo też czasem takie kręce, ale może można użyć softboxu i umieścić w nim zwykłe jakieś ciągłe światło np. zwykłą żarówkę z obudową... tylko pytanie czy softboxy są do tego przystosowane i czy np. przez ciągłe światło ze zwykłej żarówki nie zostaną w jakiś sposób uszkodzone?

Softbox umieszczasz zazwyczaj na lampie błyskowej studyjnej, która ma pilota. Jakiej mocy jest żarówka pilota - doczytasz w specyfikacji lampy. Jakiej mocy są "żarówki z obudową" ? Nie wiem dokładnie, różnie to bywa, ale podejrzewam że porównywalnej.
Więc jeśli softbox wytrzymuje światło żarówki modelującej, to dlaczego miałby nie wytrzymać światła jakiejkolwiek innej żarówki światła stałego o porównywalnej mocy?

Fakt faktem - im starsze softboxy, tym bardziej żółkną i zmieniają nieco temperaturę barwową światła, właśnie od 'wypalania' przez żarówkę i modelującą i palnik błyskowy. Ale to raczej nie kwestia miesięcy używania, ani rodzaju (i oprawy) żarówki światła ciągłego świecącego przez ten softbox.

Z innej strony patrząc - zabawa mogłaby być z zamocowaniem dedykowanego softboxu np Bowensa do jakiejś żarówki halogenowej w oprawce... ani chybi tylko szeroką i gruba izolką ;)

Sergiusz
18-07-2012, 01:57
Zwykła żarówka nie ma światła ciągłego. Zresztą niebawem przestanie istnieć są już przejściówki do lamp aby żarówkę zastępować halogenem. Z czasem żółknie ale to i nie majątek.

grzegorzki
18-07-2012, 02:32
No i pozostaje pomalowanie scian ...

Ulisses
18-07-2012, 09:52
Zwykła żarówka nie ma światła ciągłego. Zresztą niebawem przestanie istnieć są już przejściówki do lamp aby żarówkę zastępować halogenem. Z czasem żółknie ale to i nie majątek.

Niebawem i halogeny mogą wyjść z mody ;] zastąpią je lampy led z regulacją mocy.

Karolinna
22-07-2012, 23:56
Po długiej lekturze wybrałam w końcu na początek te lampyQuantuum - oświetlenie studyjne, lampy studyjne, wyposażenie studia (http://www.quantuum.pl/detal.php?id=1409&lang=pl&curr=PLN), czy mogę liczyć na podpowiedź jakie softboxy lub octa dobrać do nich? czy jest duża różnica w efekcie przy różnych producentach?

Ulisses
23-07-2012, 10:51
Quantuum z baterypackiem, no cóż kto co lubi, ja bym wolał jednak jakiś uniwersalny zasilacz :) W kwestii modyfikatorów: różnica w efekcie zdarza się i bywa. Zdarza się, że softbox może nieco zmieniać temperaturę barwową światła. Robiąc zdjęcia amatorsko można to jeszcze zignorować, ostatecznie można dokonać korekty suwakami (jeżeli strzelasz RAWy). Druga rzecz to to, że z czasem właściwie każdy softbox mniej lub bardziej ucierpi z powodu kurzu, powietrza, słońca i innych takich.
Co do konkretów: Fama głosi, że to chińskie modyfikatory mają tendencję o której już wspomniałem. Faktycznie tak było przez dłuższy czas, jednak dziś chińskie chińskiemu nierówne a większość modyfikatorów na rynku przypływa do nas właśnie z dalekiego wschodu.
Jeżeli budżet Ci na to pozwoli i chcesz mieć do czynienia z bezapelacyjną jakością, rozejrzyj się za modyfikatorami Bowens, Aurora Lite Bank, Chimera. Ceny w tych przypadkach bywają onieśmielające, ale może coś się znajdzie ;] W przeciwnym razie rozejrzyj się czymś od Jinbei, Freepower, Quantum, Powerlux ewentualnie Elfo z mocowaniem Bowens. I jeszcze jedna ważna rzecz. Polecam rozejrzeć się za softboxami z opcją szybki montaż - to znacznie ułatwia życie, poza tym warto też zwrócić uwagę, czy jest wentylowany.

Karolinna
24-07-2012, 00:07
Co masz na myśli pod pojęciem uniwersalny zasilacz? Baterypack używałabym tylko sporadycznie do pleneru (chcę tylko w jednej lampie mieć taką ewentualność), a w studio lampy podłączone byłyby normalnie pod 220v, z tego co widzę to inne akumulatory są o wiele droższe...

Sergiusz
24-07-2012, 00:18
Teraz to już chyba 230V?

Ulisses
24-07-2012, 09:50
Co masz na myśli pod pojęciem uniwersalny zasilacz? Baterypack używałabym tylko sporadycznie do pleneru (chcę tylko w jednej lampie mieć taką ewentualność), a w studio lampy podłączone byłyby normalnie pod 220v, z tego co widzę to inne akumulatory są o wiele droższe...

Uniwersalny tzn taki, który może służyć do zasilania wielu, rożnych urządzeń. Ten zasilacz, który wybrałaś działa tylko z tą konkretną lampą a tzn, że nie jest uniwersalny. Inne akumulatory są droższe bo mają większą bądź znacznie większą moc dzięki czemu mogą zasilić jednocześnie wiele lamp albo jedną znacznie dłużej. Stąd różnica w cenie. Jednak to, że można nimi zasilić większość sprzętu to zaleta którą trudno przecenić mając więcej niż jedną lampkę. W ostateczności łatwiej odsprzedać uniwersalny inwerter niż dedykowany batterypack ;)

Karolinna
24-07-2012, 17:24
Aha....
Pytanie jeszcze z innej beczki:
a czy jeśli kupiłabym dwie lampy o różnych mocach czyli np 300w i 600w, to czy można je sensownie ustawić tak, aby dawały efekt jak dwie takie same? Myslę o takim rozwiązaniu, gdyż do pleneru (z tego co wyczytałam), lepsza będzie mocniejsza, a do wielkości studia jakie będe miała 300 zupełnie wystarczy..

Sergiusz
24-07-2012, 18:29
Nieużywany bądź używany rzadko akumulator będzie tracił parametry i dobrze nawet w studio co jakiś czas odłączyć lampę od sieci i korzystać z zasilani akumulatorowego. Co do ostatniego posta to wydaje mi się, że zanim zadasz kolejne pytanie na Forum to dobrze zapoznać się wcześniej z lekturą zagadnień podstaw oświetlenia w studio takich jak przynajmniej kontrast oświetlenia i cóż takiego z niego wynika.

Karolinna
24-07-2012, 18:53
Ale mi nie chodzi o to, że podczas używania dwóch lamp o różnej mocy, ich siła błysku byłaby na max, tylko czy można ustawić i schynchronizować siłę błysku dwóch różnych lamp..

Ulisses
24-07-2012, 19:23
Ależ czemu nie. Zakładając, że wszystko działa jak trzeba: 300 na max a 600 na 1/2 i "ta dam" gotowe. Pytanie tylko po co, tzn. jaki efekt chcesz dzięki temu osiągnąć bo to dość istotna kwestia (wcale nie mówię, że to zły pomysł, tylko że dobrze byłoby wiedzieć czemu obydwie lampy mają mieć ustawione akurat tyle a tyle mocy).
Etap doświadczenia na którym zaczynamy od planowania setupu (wraz z mocami lamp) przychodzi dopiero o pięknym etapie radosnego eksperymentowania co jest chyba naturalną koleją rzeczy. Tak czy inaczej możesz manipulować mocami lamp niemal dowolnie w zakresach jakie oferuje ich przedział regulacji mocy.

Vitez
24-07-2012, 21:07
Ale mi nie chodzi o to, że podczas używania dwóch lamp o różnej mocy, ich siła błysku byłaby na max, tylko czy można ustawić i schynchronizować siłę błysku dwóch różnych lamp..

Po raz drugi zaproponuję przeczytanie jednak najpierw przynajmniej jednej mądrej książki. Oszczędzi to i Tobie i nam fatygi i czasu wymyślania/odpowiadania na kolejne tego typu pytania :roll: .
Tak na szybko: http://merlin.pl/Swiatlo-w-fotografii-magia-i-nauka_F-Hunter-Steven-Biver-Paul-Fuqua/browse/product/1,660485.html

jacek_73
24-07-2012, 21:11
Ale ta książka ma 360 stron :shock:

Sergiusz
24-07-2012, 23:17
Wcześniej polecam przeczytać kilkustronicowe opowiadanie tego samego autora co popełnił Szwejka. Opowiadanie o takim małym smyku co na spacerze bez przerwy zadawał pytanie dlaczego? I co się z nim stało.

Karolinna
25-07-2012, 00:03
Po części macie rację... więcej już nie męcze tego tematu... ale na swoją obronę mam wytłumaczenie, że nie zawsze umiem napisać to o co mi chodzi... W poprzednim pytaniu chciałam się upewnić czy jeśli kupię dwie lampy różnej mocy to czy będą występować jakieś niedogodności jeśli będe używać je razem (myślałam może, że jeśli 300 dam na max a 600 na 1/2 to i tak nie będzie to współgrać przy określonych ustawieniach i np. 600 zawsze będzie trochę mocniej błyskać lub jakieś inne niedogodności o których dowiem się jak zacznę używać... ). Dziękuję bardzo za cierpliwość i wyczerpujące podpowiedzi... odezwę się jak będę "walczyć" na żywo ze światłem studyjnym :)