PDA

Zobacz pełną wersję : Jak to jest z Fps?



Foto_Kindow
11-07-2012, 02:29
Problem z Fps

Time Lapse.
Do zdjęć poklatkowych trzeba się dobrze przygotować.
Zwłaszcza jak będzie ruch kamery ( jazda, obrót ).
Ważna jest płynność ruchu i jego niezakłócony przebieg.

Jednak, by dobrze wypadły zdjęcia i złożone z nich filmy typu Time Lapse potrzebna jest bardzo dobra znajomość Ilości Klatek Na Sekundę czyli Fps…

Jaki jest mój pierwszy problem?
Otóż w Canon 550D podczas filmowania mam do wyboru PAL i NTSC.

PAL 25fps i PAL 24fps dla 1920 x 1080
NTSC 30fps i NTSC 24fps dla 1920 x 1080

Nagrywane filmy w PAL 25 lub 24fps są poprawne i nie ma skakania, przeskakiwania obrazu które jest widoczne i rażące po przejściu na NTSC 30fps lub 24fps.
Nadmieniam, że nie chodzi mi o jakieś stroboskopowe efekty zależne od ustawienia czasu ekspozycji.
Widać to przy panoramie jeśli ruch głowicy jest zbyt szybki.
( Oczywiście wszędzie tam gdzie kamera stoi nieruchomo a tylko przemieszczają się ludzie lub przedmioty, to NTSC 30fps jest lepszy ).
Znając ten problem wszystkie swoje filmiki staram się nagrywać powolnym ruchem kamery.
W tej chwili priorytetem jest STABILNOŚĆ obrazu.

Wiem, że jest to poważne ograniczenie dynamiki ale cóż zrobić?

Z testów które przeprowadziłem stosując elektryczną głowicę do panoramowania widzę, że NTSC 30fps lub 24fps nie nadają się do filmowania, bo przeskakuje obraz w bok.
W PAL25fps lub 24fps obraz nie skacze rytmicznie i jest płynny.
Drugi problem ( wynikający może z niewiedzy ) jest inna ilość klatek wybrana w aparacie, pokazana we właściwościach filmu oraz faktyczna z pomiaru z natury…
O co chodzi?

Konkretnie:
Wybieram PAL25fps. Nagrywam film aż do automatycznego zatrzymania. Otrzymuję plik 4GB o czasie 12 minut.
We właściwościach pliku widzę informację, że jest 25fps czyli się zgadza…
Ale już po wyjęciu WSZYSTKICH klatek programem JPG Convertor otrzymuję np. 22090 zdjęć ( wybierając opcje KAZDA KLATKA ) i otrzymuję 738 zdjęć ( wybierają opcję Co 1 sekundę ).
Tak otrzymana ilość zdjęć podzielona przez tę 1 sekundę daje mi w przybliżeniu 30 fps ( 29,93 ).
Żeby ktoś mi nie powiedział, że robię jakiś błąd w obliczeniach, mówię, że filmowałem stoper i po sprawdzeniu KAŻDEJ KLATKI co 30 frame jest pełna sekunda…

Obojętnie co wybiorę NTSC 30, 24 PAL25, 24 ZAWSZE jest 30fps. I zgadza się ta ilość ( 30klatek ) ze stoperem.
Oczywiście we właściwościach pliku filmowego ilość klatek jest następująca:
PAL25 = 25fps
PAL24= 23fps
NTSC30 = 29fps
NTSC24 = 23fps

O co tu chodzi?

Do czego zmierzam?
Przy ustawieniu parametrów ruchu elektrycznego slidera i elektrycznej głowicy muszę wziąć pod uwagę prawdziwą ilość klatek na sekundę.
Dla interwału 1s i 2s szkoda mi lustrzanki robiącej tysiące zdjęć, dlatego wykorzystuję nagrywanie filmu i wyciągam potrzebne klatki.
Ważna jest płynność ruchu obrotowego.
Mam już wtedy gotowy format HD 1920 x 1080
550D nie ma możliwości robienia zdjęć w rozdzielczości 1920 x 1080 co ma już 650D…

Ps
Jak na pierwszy post, to chyba dałem czadu lub do myślenia :wink:

Kolekcjoner
11-07-2012, 03:03
Przeniosłem do bardziej stosownego działu.

Foto_Kindow
11-07-2012, 03:07
Dzięki.
Nie daje mi to spokoju ;)

box4
11-07-2012, 11:42
Polecam zrobienie time lapse jednak ze zdjęć. Jakościowo jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie. Rozdzielczośc zdjęc jest o wiele większa niż filmu full HD. Np. robiąc timelapse ze zdjęc po 20 millionów pikseli każde, mam możliwośc skadrowania nawet do 10% wielkości zdjęcia bez utraty jakości gdyż full HD to około 2 mln pikseli rozdzielczości.
Dzięki temu moge zrobić timelapse bardzo szerokim obiektywem a potem podczas edycji takiego filmu moge dodac płynny ruch panoramiczny podobny (ale nie taki sam) do ruchu głowicy zachowując pełną jakośc filmu.

Co do fps. Najpierw musisz wiedzieć jaki fps będzie miał ostatecznie film który tworzysz. Dla mnie standardem jest 23,976 fps gdyz w takim standardzie nagrywam też swoje filmy z lustrzanki więc zależy mi na utrzymaniu tego samego fps na całym filmie. Teraz zadaję sobie pytanie ile ma trwać ujęcie z timelapse'a, które chcę ostatecznie uzyskać. Załóżmy, ze jest to 20 sekund filmu, czyli wychodzi że potrzebuje ok. 480 klatek.
Teraz wystarczy zrobić te 480 zdjęc żeby miec gotowy timelapse, obrabiasz, sklejasz jakimś programem do filmu nastawiając wymagany frame rate (np. 23,976) i masz gotowy film, tyle że w ogromnej rozdzielczości zdjęciowej. Potem w edytorze wideo robisz kadr i/lub dodajesz ruch poprzez key frames i gotowe.

Robienie tego samego kręcąc film i wyjmując klatki jest moim zdaniem trudniejszą opcją, której nie za bardzo rozumiem. Czy nie wytarczy po prostu nakręcić film i go odpowiednio przypieszyć? Mniej roboty a efekt bardziej płynny. No chyba, że sie nie zrozumieliśmy.
pozdrawiam

Foto_Kindow
11-07-2012, 12:17
Dzięki za próby odpowiedzi.
Oczywiście wiem, że łatwiej jest zrobić film ze zdjęć ale mi chodzi o to, że żal trzaskać lustrzanką tysiące zdjęć dla interwału 1s lub 2s...
Przy 1s mam 720-750 zdjęć ( 12 minut nagrania ) i daje mi to 30s gotowego filmu time lapse przy 24fps

Przy dłuższych interwałach tylko są zdjęcia montowane w film.
Może moim problemem było , że podawałem 24 fps a nie 23,976?
Jednak większość nagrywam ( do wykorzystania w montażu ) w 25fps.

Używam teraz Corel Video Studio ProX5 i mam tam opcję przyśpieszenia ( faktycznie do interwału 0,5s ) i jeśli chcę pełną sekundę, to muszę jeszcze raz obrobić plik.

I dlatego zwróciłem uwagę na te RÓŻNE nagrywane i otrzymane prędkości klatek na sekundę... ( stałe, prawie 30fps ).
W Corelu zauważyłem ( przeglądając wyciągnięte klatki z filmu obrobionego Corelem ), że są powtórzone, zdublowane... Dlaczego? Tu jest jeden z problemów jakiegoś szarpania.

Jeśli coś wiesz na ten temat, to daj mi odpowiedź.

Jeśli chodzi o ruch kamery wykonany programowo, to jak mówisz, jest on inny i sztuczny. Prawdziwa jazda kamery z obrotem lub bez jest piękna...
Zrobiłem slidera i obrotnicę do panoramy i teraz projektuję element do TILT

Będę miał więc trzy kierunki ruchu kamery.
Dlatego ważna dla mnie jest znajomość tych prędkości klatek/s a widzę ( co opisałem wyżej ) że jest to trochę dziwne...

Jakie są dobre programy do edycji i składania zdjęć w film z wyborem kadru, jego ruchem, stabilizacją, rozdzielczością itp?

box4
11-07-2012, 13:43
nie wiem dlaczego masz problem z fps. Może to problem sprzetowy? w sensie komputer za słaby i masz skoki podczas obróbki? Może tez próbujesz konwertowac niepotrzebnie z jakiegos frame rate na inny - co zawsze daje małe pogorszenie jakości i problemy z utratą klatek.

Jeżeli bym nagrywał film a nie robił timelapse to po prostu użył bym edytora wideo do przyspieszenia materiału. Każdy edytor robi to inaczej - ja np. korzystam z Vegasa Pro. Jeżeli chodzi o fps to ustawił bym taki sam fps na kamerze/aparacie jaki chce uzyskać w końcowym filmie - tu wszystko zalezy od Ciebie. Nie rób konwersji fps bo to bez sensu. Przyspieszenie filmu w edytorze wideo nie zmieni ci fps.

Jeżeli chodzi o timelapse to sklejam zdjęcia w film korzystając z quicktime. Niestety ta opcja jest płatna ale na pewno wystarczy zgooglowac temat konwersji jpg do wideo i znajdziesz darmowe opcje. Taki program tylko ma łaczyć jpg i wypluć z tego format wideo. Potem wybór kadru czy efekty panoramowania robisz juz w każdym edytorze wideo.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
tak jeszcze raz przeczytałem Twoje posty i wydaje mi sie, że problemem jest tu zdecydowanie kombinowanie z różnymi fps. Ustaw na aparacie to samo co w edytorze, niezaleznie od tego czy to 30fps czy 24fps czy 25fps. Nie zmieniaj tego podczas obróbki bo to zawsze jakiś kłopot - pamietaj, ze taka konwersja to zawsze jakis niepotrzebny kompromis. No i jeżeli chodzi o 24fps na aparacie to doczytaj w specyfikacji aparatu, ale zwykle w świecie wideo 24fps to de facto 23,976fps.

Foto_Kindow
11-07-2012, 16:35
Ok. Przy składaniu zdjęć zastosuję 23,976fps ( do tej pory wpisywałem 24fps ). Możliwe
, że to był mój błąd.

1. Nadal nie mam odpowiedzi dlaczego jest różna ilość klatek w materiale filmowym.
Ustawiam PAL 25fps 1920x1080.
Nagrywam włączony stoper. I jak pisałem w pierwszym poście mam 12 minut nagrania.
Odtwarzam to na komputerze i stoper widoczny na filmie ( jego wskazania ) są zgodne z upływającym czasem na pasku odtwarzacza. Czyli stoper odmierzył 12 minut i tyle ma film.
We właściwościach tego filmu mam informację, że jest 25 fps. I to się zgadza z tym co ustawiłem w 550D.
Ale już po wyciągnięciu KAŻDEJ klatki z tego filmu, przeglądając kolejne otrzymane zdjęcia, podejrzewałem, że co 25 klatek będę mógł zobaczyć nagraną na stoperze pełną SEKUNDĘ...
Faktycznie pełna sekunda jest CO 30 KLATEK...

Wyciągając każdą co 1 sekundę klatkę otrzymam ich 738.
Wszystkie klatki ( 22090 ) dzielę przez te 738 otrzymuję ~29,933 czyli 30fps.

Czy to są jakieś specjalne, techniczne klatki spełniające jakieś zadanie?

Przyznasz chyba, że to jest dziwne ;)

2. Jeśli zaś chodzi o "PRZESKOKI NA FILMIE" ( przy wyborze NTSC 30fps zwłaszcza ) to pojawiają się one przy zbyt szybkim panoramowaniu. Jeśli prowadzę kamerę powoli jest dobrze. Mówię o oryginalnym pliku .mov

Te przeskoki są widoczne we wszystkich materiałach w necie jeśli jest szybki ruch kamery i dotyczy to WSZYSTKICH kamer cyfrowych...

Widocznie technika jeszcze nie jest dopracowana lub jest to specjalne ograniczenie dla zwykłych śmiertelników ;(

tomdz
11-07-2012, 17:13
Foto_Kindow, obstawiam, że ten rozjazd 25 vs 30fps to sprawka używanego "konwertera". Nie znam programu, ale podejrzewam, że potrawi on "skonwertować" praktycznie każde video, tak?

Moim zdaniem program ten nie dekoduje (i enkoduje do JPEGa) tak naprawdę obrazów bezpośrednio ze strumieni elementarnych (czyli np. H.264), w którym na pewno masz poprawne 25fps, lecz wykorzystuje biblioteki systemowe, by dobrać się do zdekodowanych obrazów z display listy (czyli z tego, co trafia ostatecznie na monitor). Myk polega na tym, że tam już obrazy będą zsynchronizowane z częstotliwością odświeżania monitora (Vsync).

Synchronizacja w tym przypadku najpewniej polega na powtarzaniu co n-tego obrazu. Sprawdź czy w JPEGach przeglądanych jeden po drugim, nie masz co jakiś czas tych samych klatek (na zegarze może to być ciężkie do zaobserwowania, potrzeba czegoś z płynnym ruchem).

polm
11-07-2012, 18:28
Też mi się wydaję, że to problem konwersji, a nie faktycznego zapisu klatek. W filmie jest 25, ale Corel robi z tego 30, co którąś klatkę dubluje. Spróbuj avide mux. Tam masz eksport do jpgów. Zrzuć materiał za jego pomocą i zobacz, że będzie 25 klatek, a nie 30. Jeśli chcesz zrobić Time Lapse z filmu, to przyśpieszenie go nie da Ci odpowiedniego efektu, musisz zrobić dystorsję czasu (tutaj masz wyjaśnione jak
http://www.canon-board.info/showpost.php?p=1082062&postcount=4 )
2. Podaj przykład (z netu) takiego filmu z przeskokami.

Foto_Kindow
11-07-2012, 19:29
To nie tak.
Mówię o nagranym filmie Canonem 550D.
Wyciągam kartę i sprawdzam właściwości. Jest 25 kl/s i tak ustawiłem w aparacie.
Wyciągam "każdą" klatkę programem "Free Video to JPG Converter" i domyślam się, że wyciągnie tyle ile tam faktycznie jest na sekundę ;)
Nagrany mam czas stopera elektronicznego z dokładnością do setnych i oglądając kolejne klatki nie mam powtórzeń. Każda jest inna. Co 30 klatek jest pełna sekunda z dokładnością do 0,05...

I co teraz?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Chyba, że to o czym mówisz, to wyższa szkoła jazdy ;(

Ale to mnie dziwi.
Bo jeśli ustawię 25, to tyle powinno być...

polm
11-07-2012, 22:55
To nie tak.
Mówię o nagranym filmie Canonem 550D.
Wyciągam kartę i sprawdzam właściwości. Jest 25 kl/s i tak ustawiłem w aparacie.
Wyciągam "każdą" klatkę programem "Free Video to JPG Converter" i domyślam się, że wyciągnie tyle ile tam faktycznie jest na sekundę ;)
Nagrany mam czas stopera elektronicznego z dokładnością do setnych i oglądając kolejne klatki nie mam powtórzeń. Każda jest inna. Co 30 klatek jest pełna sekunda z dokładnością do 0,05...

I co teraz?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Chyba, że to o czym mówisz, to wyższa szkoła jazdy ;(

Ale to mnie dziwi.
Bo jeśli ustawię 25, to tyle powinno być...
Zaciekawiło mnie to co piszesz, ale nie mogę w tej chwili sprawdzić bo mnie koszmarny piorun dopadł i część mojej elektroniki padło, w tym pecet. Na laptopku nie mam czym sprawdzić, bo nawet żadnego filmu nie mam. Jak się pozbieram to sprawdzę i... albo się ździwię albo dojdziemy o co chodzi z tymi klatkami.

Foto_Kindow
11-07-2012, 23:06
Czy możesz polecić mi jakiś program do wyciągnięcia klatek z filmu?
Sprawdziłbym to innym programem.

W moim "Free Video to JPG Converter" nie mam żadnej możliwości ingerencji w ilość klatek. Po prostu używam "Każda 1s" i "Każda klatka"

polm
11-07-2012, 23:18
Ja używam
Avide Mux (http://fixounet.free.fr/avidemux/)

Foto_Kindow
11-07-2012, 23:29
Właśnie nagrywam filmik.
Stoper elektroniczny z trzema miejscami po przecinku + wskazówka obracająca się.
Plus stoper z komórki.
PAL 25fps
Nagram aż do automatycznego zatrzymania.
Wyciągnę KAŻDĄ klatkę oraz KAŻDĄ 1s...

Dokładnie sprawdzę co ile klatek jest pełna powtarzalna sekunda oraz czy odtwarzając film jest płynny obrót wskazówki.

Oryginalny plik .mov

polm
11-07-2012, 23:38
Znalazłem filmik z 5d II w 23.98. Filmik trwa 3.294s. Ma 79 klatek. 79 x 1/23.98 = 3,294s. Czyli się zgadza.
Ale to nie do końca :).
Avide pokazuje czas bez ostatniej klatki i zrzuca 80 klatek bo zaczyna od zerowej. Tak naprawdę czas filmu to 79 x 1/23.98 + 1/23.98. Niestety nie mam innego filmu z innym fps. Kompa ożywię dopiero w przyszłym tygodniu, więc może do tego czasu znajdziesz rozwiązanie. Mnie się wydaję, że jednak fps dobrze działa.

Foto_Kindow
12-07-2012, 02:22
Canon 550D 1920 x 1080 (29,97, 25, 23,976 klatek/s)

Już chyba wszystko wiem ;)

Nagrałem PAL 25fps
Wyciągnąłem Każdą 1s
Zmontowałem filmik time lapse i mam płynnie obracającą sie wskazówkę.
Na zdjęciach każdej sekundy ( 709 takich klatek ) czas na zegarach jest z dokladnoscią do +-0,02 ).

Po wyciągnięciu każdej klatki stwierdziłem, że na każdą pełną sekundę przypada 30 klatek.
25 klatek jest zmienna a 5 jest powtórzona.
Schemat jest taki: 5 klatek ruchomych i 1 powtórzona - 5 klatek ruchomych i 1 powtórzona - 5 klatek ruchomych i 1 powtórzona itd na każdy cykl 1 sekundy

Jest to związane z zegarem i musi być 30klatek, by zgadzał się czas. :)
A programy muszą to wszystko uwzględnić.

Możliwe, że przez róznorodność kodeków i programów czasami wychodzą jakieś błędy gdy powtórzona klatka nie zostanie usunięta i może to nam przeszkadzać.

Widzę już, że do mojego Time Lapse najlepiej jest stosować PAL25, wyciągać każdą 1 sekundę ( jest to precyzyjne ), składać w VirtualDub bez kompresji ( bo szybko ) i przerobić go w Corel Video Studio gdzie otrzymuję plik AVCHD 1920x1080p 25fps i jest wszystko poprawnie ;)

We wszystkich przypadkach ( PAL25, PAL24, NTSC30 i NTSC24 ) zawsze mam wyciągnięte 30 klatek ( programem Free Video to JPG Converter ) i martwe klatki powtarzają się, by grało to z zegarem.

Ach życie...

tomdz
12-07-2012, 09:37
Foto_Kindow, o ile dobrze rozumiem (strasznie namąciłeś :D), to jest dokładnie, jak pisałem. W strumieniu NIE MA nadmiarowych klatek. Te powtórzone wynikają z synchronizacji 25fps-owego contentu na displayu, który ma ustawiony fps będący wielokrotnością 30.

"Konwerter" raczej nie konwertuje bezpośrednio strumienia (szczerze wątpie by miał zaimplementowane pełne dekodery dla wszystkich wspieranych formatów), tylko najprawdopodobniej przechwytuje zdekodowane przez systemowe kodeki obrazy prosto z display listy, gdzie fps będzie adekwatne nie do tego, co masz w strumieniu, tylko częstotliwości monitora.

Foto_Kindow
12-07-2012, 13:03
Faktycznie ;)
Ale wiem już, że nagrywając w PAL25 + wyciągając programem "Każdą 1s" ( nie interesuje mnie ile klatek jest powtórzonych itd bo i po co? ) składam w Virtual Dub bez kompresji i taki plik obrabiam w Corel dodając napisy, zdjęcia i zapisuję jako AVCHD 25frame 1920x1080p i jest idealnie płynnie ;)

Moje problemy wzięły się, że zamiast podawać 23,976 lub 29,97 wpisywałem 24 lub 30.

I faktycznie z wczorajszych testów ten nagrany 25 i przerobiony na 25 jest najlepszy.
W pozostałych widać skakanie wskazówki ;)

Te moje testy ( jeden filmik złożony z trzech nagranych w 24, 25 i 30fps zapisany jako 25fps ) umieszczę na YT.
Dzięki za pomoc.

Foto_Kindow
12-07-2012, 22:35
Tu jest mój filmik http://www.youtube.com/watch?v=55Ub27fcXME&feature=g-upl

i wiem już trochę o co chodzi w tych klockach... ;)

dexter77
07-09-2012, 13:26
Odnośnie timelapse polecam wam ten blog, jest to naprawdę spora dawka konkretnej wiedzy : )

Kompendium Timelapse | LookyCreative (http://lookycreative.com/lang/pl/category/know-how/timelapse-compendium/)

pemstudio
08-09-2012, 07:51
Temat TL był na forum już wiele razy więc proponuje poszukać.