PDA

Zobacz pełną wersję : o kolorach słów kilka



jaroz
05-07-2012, 12:54
http://www.eioba.pl/a/1roa/czy-bialy-i-czarny-to-kolory

pan.kolega
05-07-2012, 19:07
To nieprawda, że biały to jest kolor a czarny nie, bo jest dokładnie odwrotnie.

Czarni należą do ludzi kolorowych (colored people) a biali nie.

jaroz
05-07-2012, 19:13
To nieprawda, że biały to jest kolor a czarny nie, bo jest dokładnie odwrotnie.

Czarni należą do ludzi kolorowych (colored people) a biali nie.

ale ci czarni, to oni tak na prawdę nie są czarni. To tylko nazwa a kolorystycznie odbiegają od "braku koloru"

Biperek
05-07-2012, 21:39
A jakby do problemu podejść tak:
1. Klatka filmu nienaświetlona, wszystko absolutnie czarne. Brak zdjęcia = brak kolorów. Czarny to nie kolor!
2. Klatka filmu całkowicie prześwietlona, wszystko w absolutnej bieli. Brak zdjęcia = brak kolorów. Biały to nie kolor!

Kiedyś jakiegoś medyka zapytała pani dziennikarka: Panie doktorze to co w końcu jest zdrowsze - masło, czy margaryna? On jej na to odpowiedział: Jak pani zapyta okulistę - odpowie masło, na to samo pytanie kardiolog udzieli odpowiedzi - margaryna :)

jaroz
05-07-2012, 22:07
Nie powinniście mieć tyle wątpliwości. Jesteście fotografami czyli foto znaczy się światło. Bez niego nie ma fotografii. A więc, kiedy światło maluje obraz to powstaje on w jakimś kolorze, a tam gdzie nic nie namaluje jest czarno, czyli koloru brak.

Biperek
05-07-2012, 22:30
Nie powinniście mieć tyle wątpliwości. Jesteście fotografami czyli foto znaczy się światło. Bez niego nie ma fotografii. A więc, kiedy światło maluje obraz to powstaje on w jakimś kolorze, a tam gdzie nic nie namaluje jest czarno, czyli koloru brak.

A co powiesz o świetle o długości fali przekraczającej możliwości ludzkiego oka lub naszych ułomnych narzędzi? Mój 400D "widzi" sporo mniej niż super hiper sprzęty, ale też ma dużo lepszy "wzrok" od mojej komórki ;-).
Dyskusja jest czysto akademicka i dla ludzkości raczej większego znaczenia nie ma.

Jak się tak dokładniej zastanowić to mnie jako entuzjastę fotografii zaczyna nurtować pytanie: Czy istnieje coś takiego jak fotografia czarno-biała ? Miliony, a może nawet miliardy ludzi na świecie żyją w błędnym przekonaniu, że TAK ;) Chociaż z drugiej strony, jakby reprodukować obrazki na jakiejś starej kiepskiej kserokopiarce... :)
Ale z drugiej strony... przecież kserokopiarka nakłada czarny pigment tam gdzie coś widzi, a nie daje nic gdzie jest biało :)

mc_iek
05-07-2012, 23:24
Mnie w czasie ustawiania oświetlenia sceny przed koncertami, artyści często proszą o dużo czarnego światła...

pan.kolega
06-07-2012, 00:45
Idealna czerń, która może i nie być kolorem, istnieje tylko w teorii. W praktyce trzeba tę czerń jakoś reprezentować. Nawet w całkowitej ciemności nie da sie zobaczyć kompletnej czerni. Drukarki maja po kilka czarnych atramentów, producenci farb oferują całe asortymenty czerni, no i samochody są produkowane w wielu ładnie nazywanych czarnych kolorach, np. jet black, obsidian black, ebony black, midnight black, etc.

Dlatego do wszelkich celów praktycznych, czerń to jest kolor jak każdy inny, a idealna czerń istnieje tylko w sensie pedantycznym.

Black is black? Opinia naiwna:

http://www.youtube.com/watch?v=aGeFf_rIAVQ

3 shades of black is where I come from.
Depression, Misery, and Hellacious fun.
Opinia nieco prymitywna:

http://www.youtube.com/watch?v=jrKnb996nF4

Cause there's many shades of black
You have many shades of black
You have many, you have many
You have many shades of black:

http://www.youtube.com/watch?v=IbMqqtnvLTY

http://www.google.com/search?q=shades+of+black&hl=en&rls=com.microsoft:en-us:IE-Address&prmd=imvnsb&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=3AX2T5LPL5Ki8ATMk-XoBg&ved=0CGwQsAQ&biw=1724&bih=865

mc_iek
06-07-2012, 13:43
A to Ford kiedyś reklamował się, że model T można kupić w dowolnym kolorze, pod warunkiem, że będzie to kolor czarny, co w połączeniu z moją wcześniejszą wypowiedzią potwierdzałoby, że czarne światło istnieje, a co za tym idzie czarny to kolor. Kiedyś, gdy byłem śliczną małą dziewczynką, ojciec pokazał mi takie czary mary:

Do silniczka zasilanego z baterii, przymocował tarczę, na której namalowane były różnobarwne pola, rozchodzące się promieniście, od środka. Po włączeniu silniczka tarcza robiła się biała, a po zatrzymaniu wszystkie kolory były na swoich miejscach. Pokazywał mi też kawałek drewna który po wrzuceniu do butelki od mleka (pamiętacie? miały taki charakterystyczny kształt!), wypełnionej częściowo wodą, utrzymywał się na powierzchni, co nie było niczym dziwnym, ale po zatkaniu wlewu dłonią i dociśnięciu tonął jak kamień, a po odetkaniu wypływał z powrotem na powierzchnię. Mnie się to nigdy wtedy nie udało, a mój ojciec za każdym razem uzyskiwał taki czarodziejski efekt. Myślę, że mój ojciec był (a może i nadal jest) jakimś czarodziejem, który potrafił zaklinać światło i wodę... ale to chyba nie na ten wątek.

jellyeater
06-07-2012, 15:21
Nawet w całkowitej ciemności nie da sie zobaczyć kompletnej czerni.
Bo jej nie ma. Czerń to brak światła odbitego. Czarny to nie kolor. :P To brak koloru.

jacek_73
06-07-2012, 16:38
...Nawet w całkowitej ciemności nie da sie zobaczyć kompletnej czerni. ...

Może widziałeś: http://www.imdb.com/title/tt0080360/ ? W zasadzie sam jestem ciekaw co można zobaczyć w całkowitej ciemności.
A z drugiej strony w całkowitej ciemności nawet białe jest czarne (teoretycznie):)

Leon007
06-07-2012, 17:23
Koleś w artykule filozował - pewnie musiał napisać coś dla pieniędzy, to wyprodukował bzdeta.

Pojęcie "czy czerń jest kolorem, czy może jednak biel" jest techniczne - przynajmniej z takim się spotkałem, gdy w czasach prehistorycznych czytałem mądre książki o fotografii. Zależy od stosowanej techniki tworzenia (mieszania) barw: addytywnej lub subtraktywnej. Kiedyś dotyczyło to przezroczy, negatywów i odbitek, a teraz monitorów i wydruków.

mc_iek
06-07-2012, 21:38
Znaczy te dyskusje tutaj to na poważnie? Myślałem, że ten problem był rozstrzygany na lekcjach fizyki (w moich czasach), w szkole podstawowej. Tak tylko zapodam, że robiło się wtedy doświadczenia z pryzmatem i skierowanym na niego strumieniem białego światła... Wnioski były zapisywane w zeszytach. Może warto do nich sięgnąć?

Leon007
06-07-2012, 22:27
A tam od razu na poważnie - ciekawostka taka.
CB bawiąc, uczy.

jacek_73
06-07-2012, 22:34
... Wnioski były zapisywane w zeszytach. Może warto do nich sięgnąć?

Nie warto:!: Po zeszyty sięgaj na Naszej klasie. Canon-board.info to poważne forum prawiefotograficzne oraz inkubator talentów, które się następnie szlifuje. W ten sposób powstają piękne zdjęcia, gdzie nie ma białego (przepałów) ani czarnego (zbyt głębokie cienie*)

* zbyt głębokie cienie [w skrócie ZGC] inaczej kopalnia kolorowej papki wydobywanej w celach eksploatacyjnych przez tzw. bandinggruppe :razz:

jellyeater
11-07-2012, 08:46
Na monitorach czarny to kolor. :P Starczy zgasić światło w pokoju i widać czerń.

mc_icek teraz szkoły niestety już nie te same. :( Stąd dyskusja. Ale tęczę chyba każdy widział?

Janusz Body
11-07-2012, 15:04
Język polski jest szczególnie bogaty jeśli chodzi o kolory. W wielu językach istnieje tylko od dwóch do jedenastu czy dwunastu barw. My mamy ich setki z kolorem "majtkowym" włącznie. :) wiec czemu tylko o czarnym i białym ta dyskusja?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_kolorów

mc_iek
11-07-2012, 18:17
Bo to są kolory polityczne.

pan.kolega
11-07-2012, 18:38
Może widziałeś: http://www.imdb.com/title/tt0080360/ ? W zasadzie sam jestem ciekaw co można zobaczyć w całkowitej ciemności.
A z drugiej strony w całkowitej ciemności nawet białe jest czarne (teoretycznie):)

Hipotetycznie w ciemnosci wszystkie koty sa czarne, ale nie da sie tego sprawdzic eksperymentalnie. Dlatego jest to zjawisko o marginalnym znaczeniu dla praktycznej kotografii.

rOOmak
11-07-2012, 19:42
To nie są kolory tylko odcienie szarości... ;)

MarsGradivus
11-07-2012, 21:12
Gdy ludzkie oko nie dostaje wystarczającej ilości światła to przechodzi w tryb czarno-biały ;) Tzn bardziej szary. Widać dzięki temu chociaż zarysy przedmiotów. To taka ciekawostka przy okazji tematu.

Kiedy malarz mówi, że czerń to kolor, bo ma czarną farbę czy kiedy otrzymujemy czarny pigment po wymieszaniu innych to na tej "branżowej płaszczyźnie" stwierdzenie jest prawdziwe. Natomiast na płaszczyźnie fizycznej, kognitywnej (psychicznej) i somatycznej (fizjologicznej) czerń już w żaden sposób nie może być postrzegana jako kolor. Tacy malarze mogą sobie dla uproszczenia mówić o czarnym kolorze, ale to tylko dlatego, że to upraszcza komunikację.

Całkowita ciemność istnieje. Np czarne dziury są idealnie czarne. Wyróżniają się w przestrzeni właśnie swoją czernią i charakterystycznymi łukami świetlnymi wkoło tarczy. Łuki powstają przez zakrzywienie promieni świetlnych pod wpływem silnej grawitacji tzn światło które chce przelecieć obok czarnej dziury zaczyna poruszać się nie prostolinijnie ale po łuku aż zostaje pożarte przez olbrzyma.

Różne warianty czerni to tak na prawdę nie czerń już z samego faktu, że są jej wariantem. Tak więc samochody o takim lakierze nie są tak na prawdę czarne ale mówi się tak, bo tak jest łatwiej ;)

Poza tym... Czy w ogóle jest coś takiego jak barwa? Nie. W rzeczywistości nie ma kolorów są tylko fale elektromagnetyczne. To co widzimy to tylko interpretacja naszych marnych zmysłów (które można łatwo oszukać). To tylko nasze wyobrażenie o tym jak wygląda rzeczywistość. (zresztą co to znaczy, że coś wygląda?)


Można więc powiedzieć, że... Zdjęcie nie istnieje.
Ale to już jest offtopic :P

pan.kolega
11-07-2012, 22:44
Poza tym... Czy w ogóle jest coś takiego jak barwa? Nie. W rzeczywistości nie ma kolorów są tylko fale elektromagnetyczne. To co widzimy to tylko interpretacja naszych marnych zmysłów (które można łatwo oszukać). To tylko nasze wyobrażenie o tym jak wygląda rzeczywistość. (zresztą co to znaczy, że coś wygląda?)




A wiec po wywodach fizycznych i przykladach czarnych dziur jednak doszedles do sedna.
Fizyka nie potrzebuje barwy, tak jak sprzedawca samochodow nie potrzebuje fizyki, zeby wiedzial, ze czarny to kolor jak kazdy inny.

Ale jak kto chce to moze poprawiac, ze ford focus nie moze byc czarny, tylko bardzo ciemnoszary, bo przeciez ford focus to nie czarna dziura.

janmar
11-07-2012, 22:57
Całkowita ciemność istnieje. Np czarne dziury są idealnie czarne. Wyróżniają się w przestrzeni właśnie swoją czernią i charakterystycznymi łukami świetlnymi wkoło tarczy. Łuki powstają przez zakrzywienie promieni świetlnych pod wpływem silnej grawitacji tzn światło które chce przelecieć obok czarnej dziury zaczyna poruszać się nie prostolinijnie ale po łuku aż zostaje pożarte przez olbrzyma.

Oczywista,oczywistośc. :idea:

To właśnie obserwuję czasem w portfelu,tylko nie wiedziałem ze tak się nazywa...

Aż z czasem pojawia się jakaś boska cząsteczka...

jellyeater
12-07-2012, 07:33
To może jeszcze piosenka:

http://www.youtube.com/watch?v=D2Av9SSPuzE

Biperek
12-07-2012, 20:52
...

Ale jak kto chce to moze poprawiac, ze ford focus nie moze byc czarny, tylko bardzo ciemnoszary, bo przeciez ford focus to nie czarna dziura.

Mój ford jest blue cameleon, a czarną dziurę to ma pod okrągłą klapką nad tylnym prawym błotnikiem :(

ortagus
06-03-2017, 18:23
Fajnie się prezentuje 8-)