PDA

Zobacz pełną wersję : Pomoc w ustawieniach w Biosie



renes
05-07-2012, 01:27
Witam,

Mam problem. Kupiłem niedawno więcej Ramu (razem 8GB) potrzebnej do obróbki zdjęć, niestety moja płyta ma problemy aby je wszystkie zobaczyć. Poradzono mi podbić w Biosie napięcie mostka do 1.65V, nie wiem jednak gdzie dokładnie w Biosie wejść i to zmienić. Będę wdzięczny za podanie ścieżki dostępu.

ArtMoon
05-07-2012, 02:33
napisz proszę jaka to płyta główna. Marka i model. Jakiego systemu używasz? Jeśli używasz systemu 64bit wystarczy w biosie znaleźć opcje Remap Memory by system widział całość ramu.

Kolekcjoner
05-07-2012, 02:37
Ale czemu w dziale "druk" ????
Przeniesione.

dziobolek
05-07-2012, 11:39
Witam,

Mam problem. Kupiłem niedawno więcej Ramu (razem 8GB) potrzebnej do obróbki zdjęć, niestety moja płyta ma problemy aby je wszystkie zobaczyć. Poradzono mi podbić w Biosie napięcie mostka do 1.65V, nie wiem jednak gdzie dokładnie w Biosie wejść i to zmienić. Będę wdzięczny za podanie ścieżki dostępu.

Nie było by problemu, ale moja kryształowa kula jest w serwisie, więc
https://canon-board.info/imgimported/2011/02/wink-1.gif
źródło (http://emoty.blox.pl/resource/wink.gif)

Model płyty to podstawa i dane modułów pamięci - możliwe, że ich płyta nie obsługuje.

Sprawdzałeś czy same nowe moduły (bez zamontowanych starych) są widziane przez płytę???

Pozdrówka!

xsardas
05-07-2012, 11:46
Albo bios jest za stary i trzeba go uaktualnić bo nie obsługuje RAMu powyżej jakiejś wartości

renes
05-07-2012, 13:06
Moja płyta toi Asus P5K Pro a pamięć to Patriot CL5 (5-5-5-12) DDR2 800MHz 4x2GB (PDC24G6400ELK 2.0V). Pamięci są dobre bo sprawdzałem oddzielnie i system wstaje i je widzi (Win 7 64Bit).Dotychczasowa para 2x2GB sprawdziła się znakomicie. Niestety przy włożeniu kolejnej (takiej samej), czyli razem 8GB system nie chce się podnieść, wkładałem je zamiennie w różne sloty we wszystkich możliwych konfiguracjach i to samo. Jeśli wyjmę jedną pamięć, którąkolwiek, system wstaje, czyli przy 6GB i tyle też widzi. Na pewno jednak wszystkie pamięci są dobre. Bios płyty to wersja 1002, czyli nie tak źle. Jest nowsza ale chyba już nic nie poprawia w stabilności, a dodaje inne rzeczy. Wiem że moja płyta gryzie się z wieloma pamięciami, ale ta wydaje się pasować. Stąd polecono mi podbić napięcie mostka do 1.65V, ponoć rozwiązuje problem. Tylko gdzie (rozumiem w Biosie?) i jak to zrobić?

OrzelPiotr
05-07-2012, 13:46
zakładka Advanced

następnie Jumper Free Config na Manual

Ai Overclocking na Manual

DRAM Voltage Option na określoną wartość

http://www.xbitlabs.com/articles/mainboards/display/asus-p5k_7.html#sect0

renes
05-07-2012, 18:50
zakładka Advanced

następnie Jumper Free Config na Manual

Ai Overclocking na Manual

DRAM Voltage Option na określoną wartość

http://www.xbitlabs.com/articles/mainboards/display/asus-p5k_7.html#sect0

Niestety nadal przy 4 pamięciach (8GB) system nie wstaje. W DRAM Voltage (nie ma pozycji DRAM Voltage Option) minimalnie mogę ustawić na 1.8V. Po wpisaniu 1.65V przeskakuje automatycznie na 1.8V. Z boku zresztą jest informacja że min. ustawienia to 1.8V. Zmiejszyłem też raz częstotliwość DRAM do 666MHz, ale też to nie pomogło. Wyjmuję jedną pamięć (z określonego slotu pary) i przy 6GB system wstaje, tak przy powyższych zmianach, czy gdy jest Auto. :(

Jeszcze jedno, może ma to znaczenie: przy założonych czterech kościach (8GB) po włączeniu komputera, zasilacz na chwilkę włącza się i wyłącza, a zaraz potem włącza się już normalnie. System oczywiście nie wstaje. Zasilacz mam raczej dobry - Tagan BZ Series 500W.

OrzelPiotr
05-07-2012, 22:05
Zasilacz nie jest problemem, jest nim płyta główna (może nowy bios nie pomoże) lub pamięć (wymiana na inny model).

dziobolek
06-07-2012, 12:19
Niestety nadal przy 4 pamięciach (8GB) system nie wstaje...

To nie zasilacz. Niestety nie wszystkie pamięci będą "banglać" w 4-ech slotach.
Zerknij do instrukcji lub jak nie masz, to pobierz PDF

http://www.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_775/P5K_PRO/#MSL

zakładka - Memory/Device Support.

Z tabelki wynika, że niektóre moduły mogą nie pracować w 4-slotowej konfiguracji.

Niestety, Twoich Patriotów (żadnych Patriotów) wogóle nie ma na liście

Pozdrówka!

renes
06-07-2012, 12:23
Dziwne, bo przy 6GB system odpala. Dziwne też bo płyta zgodnie ze specyfikacją może przyjąć 8GB. Poza tym, dlaczego zasilacz się tak zachowuje tylko przy zajętych wszystkich slotach Ram? Pamiętam, że ktoś kiedyś pisał o jakimś związku pomiędzy pracą pamięci i ich stabilnoscią a zasilaczem.

Spróbuję wgrać najwyższą wersję Biosu 1303 choć ona jak i te przed moim biosem chyba już pod tym względem nie poprawią?

Bios 1303
1. Adjust Option ROM scanning order such that the southbridge RAID volume would not disappear when plugging an add-on SCSI card.
2. Fix display priority may be incorrect when plugging two PCIE VGA cards.
3. Fix sometimes the system may wait about 30 seconds to boot into OS when many USB devices are connected to the system.

Bios 1202
Fix AI-Suite chassis fan speed may be abnormal.
Fix Promise SX41000 RAID card BBS function may fail.

Bios 1104
Support new CPUs.

Ja mam 1002.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

To nie zasilacz. Niestety nie wszystkie pamięci będą "banglać" w 4-ech slotach.
Zerknij do instrukcji lub jak nie masz, to pobierz PDF

http://www.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_775/P5K_PRO/#MSL

zakładka - Memory/Device Support.

Z tabelki wynika, że niektóre moduły mogą nie pracować w 4-slotowej konfiguracji.

Niestety, Twoich Patriotów (żadnych Patriotów) wogóle nie ma na liście

Pozdrówka!

Ta lista Asusa kompatybilnych pamięci była ostatni raz uzupełniana w 2008 roku, czyli rok po ukazaniu sie płyty, szybko zaprzestali. Potem już nie aktualizowali, a wiem, że niektórzy posiadacze tej płyty mają wstawione 4x2GB pamięci (OCZ, Geil) i działa. Na liście znajduje się tylko jedna pamięć 2xGB Kingstona i rzeczywiście z adnotacją że nie na 4 sloty. Czyli Asus wypuścił płytę i w specyfikacji zamieścił mozliwość instalacji max. 8GB RAM lecz nawet nie był w stanie doświadczalnie potwierdzić od wypuszczenia płyty czy płyta pracuje z 8GB... tragedia.

dziobolek
06-07-2012, 13:13
Dziwne, bo przy 6GB system odpala. Dziwne też bo płyta zgodnie ze specyfikacją może przyjąć 8GB...


Tu nie jest problem z max. pojemnością obsługiwanej pamięci,
tylko z połączeniem tego parametru z max. obsadzeniem slotów.

I wbrew pozorom jest to powszechny problem wielu płyt głównych,
kiedy chcesz zapełnić wszystkie sloty maksymalną pojemnością obsługiwanej pamięci.

Twoja płyta bez zająknięcia powinna śmigać z 8GB ale w dwóch modułach.

Pozdrówka!

renes
06-07-2012, 13:15
... Twoja płyta bez zająknięcia powinna śmigać z 8GB ale w dwóch modułach.

Pozdrówka!

Czyli 2x4GB powinno być dobrze?

dziobolek
06-07-2012, 13:24
Czyli 2x4GB powinno być dobrze?

Mam nadzieję ;)

Pozdrówka!