PDA

Zobacz pełną wersję : zhakowana stronka, może jakieś rady?



Tim
03-07-2012, 12:35
Mam nadzieję że w dobrym miejscu zakładam wątek.
Wczoraj, około południa, cały serwer na którym była i moja strona internetowa został zhakowany. Moja, niestety jako jedyna została całkowicie pozmieniana, zamiast zdjęć ślubnych itp. były zdjęcia talibów i napisy Allah akubar. Spotkał się ktoś z Was z czymś takim? Mój informatyk który zajmował się stronką powiedział że to rzeczywiście jacyś Arabowie (nie wiem czy namierzył czy co), ale nie wykluczam że to jakaś konkurencja. Wkurzony jestem bo wszystko trzeba od nowa robić, a i popularność strony była nie mała i nad tym też muszę od nowa pracować:(

Cluer
03-07-2012, 12:45
Nie masz kopii strony ? (Ty lub Twój Informatyk) ?
Konkurencji bym w to nie mieszał ;) Prędzej strona była slabo zabezpieczena (albo wcale nie była) i jakieś młodociane hakiery się bawiły.
Naprawdę wierzysz ze to talibowie ?

Z ciekawości gdzie była ta strona ? Kto hostował ? W jakiej technologii ? Jakiś CMS ? (jeśli tak to podaj jaki)

florek41
03-07-2012, 12:48
Ktoś, kto się dostał do serwera miał dostęp do FTP, albo operację przeprowadził przez źle, lub w ogóle nie zabezpieczone PHP.
Jeśli FTP, to na pewno pozostał ślad w LOGach serwera. Zgłoś sprawę na policję, szczególnie jeśli podejrzewasz kogoś z konkurencji.

Co do 'informatyka', to ciekawe skąd wie że to arabowie ? Może nie ma ochoty przyznać się do błędu. Być może hasło FTP było banalnie proste. Tu można sobie gdybać, ale powinno to zwrócić Twoją uwagę.

Kopii zapasowej żadnej nie masz ani Ty, ani informatyk ? Jako osobie, która zajmuje się tworzeniem i obsługą stron, nie mieści mi się to w głowie.

najeli
03-07-2012, 12:52
Tu rzeczywiście "robienie od nowa" powinno trwać tyle co przegranie plików z powrotem na serwer lub ewentualnie przywrócenie backupu od hostingodawcy.

Jeżeli żadna z tych opcji u Ciebie nie może być zrobiona, to zmień informatyka i/lub hosting.

Tim
03-07-2012, 13:00
nie no, kopia zapasowa jest ale tylko strony bez zawartości, chodzi bardziej o to że zdjęć strasznie dużo było powrzucanych, i trzeba będzie na nowo katalogi tworzyć, a zdjęcia gdzieś tam na różnych dyskach są i to sporo czasu po prostu zajmie. Nie dopytywałem skąd wie że arabowie, byłem zbyt zdziwiony żeby myśleć o takich pytaniach. Ale wszystkie napisy były na arabski pozmieniane itp, więc może dlatego tak powiedział. Wiem że stało się to jak przenosili wszystkie strony na inny serwer, może po prostu wtedy były gorzej zabezpieczone?
z policją się na razie wstrzymuję, na pewno nie mogę wykluczyć konkurencji, choć w moim rejonie praktycznie jej nie ma....

Grzesiek_PL
03-07-2012, 13:20
Kopie zapasową strony z zawartością też można zrobić bez problemu :)
Wiedząc jak niektóre firmy informatyczne robią strony www (zabezpieczenia), to ja bym tam szukał przyczyny na początku :D

Często można spotkać strony gdzie wpisuje się tylko "linkstrony/admin" i mamy cały panel do zarządzania stroną bez logowania. Największy ubaw mam wtedy jak na dole jest podpisana jakaś firma, że wykonała :mrgreen:

O dziurach w kodzie nie wspominam bo to będzie jeszcze częstsze, ale takich rzeczy raczej się nie sprawdza bo to już hakowanie.

Tim
03-07-2012, 13:36
ok, po-dopytuję informatyka, muszę się upewnić że takie coś nie będzie miało miejsca w przyszłości. Jak by ktoś szczwany w te klocki się chciał porozglądać i może coś znajdzie to to był adres strony: timdemski.com

najeli
03-07-2012, 13:47
nie no, kopia zapasowa jest ale tylko strony bez zawartości, chodzi bardziej o to że zdjęć strasznie dużo było powrzucanych, i trzeba będzie na nowo katalogi tworzyć, a zdjęcia gdzieś tam na różnych dyskach są i to sporo czasu po prostu zajmie.
Twój hosting powinien mieć backup wszystkiego. Chyba że Cię hostował ten informatyk...

Tim
03-07-2012, 13:49
informatyk się wszystkim zajmował, ja tylko robiłem i wrzucałem zdjęcia...

Grzesiek_PL
03-07-2012, 13:52
Wygląda na to, że linuxpl.com, wystarczy, że do nich napiszesz i powinni przywrócić wcześniejszy stan strony.

Gorzej jak domena i serwer jest zarejestrowana na tego informatyka bo wtedy nic nie zrobisz :D

To jeszcze dodam, bo znalazłem stronkę tego informatyka ;)
www.adksystem.pl/

Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że strona tego informatyka nie powala zabezpieczeniami i ma błędy w kodzie. Ciekawe jak była twoja zrobiona...

liquidsound
03-07-2012, 15:05
- powieżchnia serwerowa (1GB) - 50 złcytat ze strony informatyka :)

no cóż by tu więcej rzec...

Kolekcjoner
03-07-2012, 15:12
Mam nadzieję że w dobrym miejscu zakładam wątek.

Nie bardzo - przeniesione :cool:.

Kolaj
03-07-2012, 15:15
1. Zmienić wszystkie hasła dostępu do strony i nie podawać ich "informatykowi"
2. Podziękować mu za dotychczasową współpracę.
3. Skontaktować się ze wsparciem firmy hostującej i poprosić o odtworzenie całości serwisu z kopii zapasowej. Jeśli to nie jest firma-krzak, to nie powinno być z tym większego problemu. Z reguły jest to usługa płatna ale nic nadzwyczajnego.
4. Poszukać innego informatyka, który będzie dbał o regularne backupy niezależnie od tego, co robi hosting.

Powyższe wykonać w takiej właśnie kolejności.

BTW, przypomniał mi się pewien dialog z przeszłości:

- Cholera, padł mi dysk i straciłem wszystkie dane
- W czym problem? Wstawiasz nowy dysk, odtwarzasz z backupu i po temacie.
- Ale ja nie miałem backupu!
- Ee, to w takim razie w ogóle żaden kłopot.
- Jakto, co Ty mówisz?!!!
- Skoro nie miałeś backupu, to znaczy, że to były jakieś nieistotne dane, więc się nie przejmuj.

Grzesiek_PL
03-07-2012, 15:15
- strony internetowe dla różnych małych i średnich firm (cena: od 150 zł)

Ten cytat też jest niezły :lol:

najeli
03-07-2012, 15:51
BTW, przypomniał mi się pewien dialog z przeszłości:

- Cholera, padł mi dysk i straciłem wszystkie dane
- W czym problem? Wstawiasz nowy dysk, odtwarzasz z backupu i po temacie.
- Ale ja nie miałem backupu!
- Ee, to w takim razie w ogóle żaden kłopot.
- Jakto, co Ty mówisz?!!!
- Skoro nie miałeś backupu, to znaczy, że to były jakieś nieistotne dane, więc się nie przejmuj.
Bo są dwa rodzaje ludzi: Ci co robią backupy i Ci co jeszcze nie stracili danych ;-)

Tim
03-07-2012, 16:24
wiecie, na wsi mieszkam, więc różnie rzeczy nie do pomyślenia w mieście się dzieją, zwłaszcza jak łąckiej ludzie popiją;p
linuxpl to nowy hosting na który przenosili wszystkie strony i wtedy nastąpił na nie atak. Po prostu niedostatecznie się zabezpieczyli przy samym procesie przenoszenia. Jutro mam się jeszcze raz spotkać z gościem i ma odzyskiwać stronkę, zobaczymy jak mu pójdzie.

4kwiatek
03-07-2012, 17:02
Hi...

Bo są dwa rodzaje ludzi: Ci co robią backupy i Ci co jeszcze nie stracili danych ;-)

Mylisz się. Jest jeszcze trzecia kategoria - tych co WIEDZĄ że mają backupy a nie tylko je robią :D.

Hint - swego czasu spłonęła siedziba kilku firm w GD :). Oni mieli backupy (zdjęć też). Mieli...

Pozdrawiam...

najeli
03-07-2012, 17:23
Hi...


Mylisz się. Jest jeszcze trzecia kategoria - tych co WIEDZĄ że mają backupy a nie tylko je robią :D.

Hint - swego czasu spłonęła siedziba kilku firm w GD :). Oni mieli backupy (zdjęć też). Mieli...

Pozdrawiam...
Bo to w domyśle były "dobre" backupy.
Zły backup to nie backup ;-)