PDA

Zobacz pełną wersję : stacja robocza AD 2012



gietrzy
03-07-2012, 11:43
Mam zamiar złożyć mocnego kompa do LR4.1/RT4.0.9/PSE10/PRE10 i tak kombinuję, stąd pomysł na wątek tego typu.

Konkretnie mam na myśli:

i7-3820
MSI X79A-GD45 (8D)
RAM 2400 MHz, na tą chwilę tylko 4x4GB (docelowo 8x8GB x2 sztuki; 12-18 miesięcy)
Corsair 400R obudowa lub projekt własny ;)
chłodzenie Corsair H100; nie przewiduję żadnego OC
SSD M4 Crucial 128GB
storage WD 2TB Black
grafika ATI najtańsze, najnowsze FirePro chyba 3900

Moje pytanka do komputerowców:

1. ile banków pamięci ram muszę obsadzić minimalnie na X79?
Chcę kupić 16RAM teraz i docelowo, droższe 128RAM pod RamDisk i SuperCache.

2. ztcp to muszę kupić Win7 Pro; czy Home Premium da radę obsłużyć 6 rdzeni?

3. Gdzie w Polsce sprzedają takie dziwnie duże/szybkie pamięci?

4. Czy ktoś ma X79 i może podzielić się uwagami co do pracy w/w oprogramowania - komp będzie całkowicie odcięty od Internetu.

Uwagi, poprawki, sugestie, komentarze mile widziane :)

t00mcio
03-07-2012, 19:51
Cześć,


Konkretnie mam na myśli:

i7-3820
MSI X79A-GD45 (8D)
RAM 2400 MHz, na tą chwilę tylko 4x4GB (docelowo 8x8GB x2 sztuki; 12-18 miesięcy)





1. ile banków pamięci ram muszę obsadzić minimalnie na X79?
Chcę kupić 16RAM teraz i docelowo, droższe 128RAM pod RamDisk i SuperCache.
Banków to wystarczy dwa(2).





2. ztcp to muszę kupić Win7 Pro; czy Home Premium da radę obsłużyć 6 rdzeni?


Rdzeniami bym sie nie przejmowal - 64bit wspiera 128 rdzeni.
Gorzej z RAM - Win7 Home Premium wspiera tylko 16GB. Zgodnie z
wiki (http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_7)



Uwagi, poprawki, sugestie, komentarze mile widziane :)

plyty (z własnego doświadczenia właśnie MSI) maja problem ze stabilnoscia przy obsadzeniu RAMem na maksa banki+rozmiar - zalecał bym kupic od jednego dostawcy płytę i RAM (zgodny listą kompatybilnosci) i uzyskał zapewnienie ze dziala przy TAKICH i TAKICH konkretnych modułach pamięci. Mało szukałem, ale MSI nie publikuje raportu jakie kości sa obsługiwane przy 8x8 lub wiecej ... zwłaszcza w specyfikacji 2400 MHZ do tej płyty.

Pozdrawiam

miczael
03-07-2012, 21:56
Ad 1. na X79 pamięci powinny pracować w quad chanel czyli 4 banki do obłożenia.
Ad. 2 i7 3820 który podałeś to 4 rdzenie nie sześć ??? max 8 wątków ogólnie to podkręcony i7 2600K@5ghz jest wydajniejszy oraz mniej prądożerny jak chcesz w X79 to z minimum i7 3930K (6/12)
płyta to polecam asus p9x79 nawet wersję tańszą bez PRO \, patrze też pod innym kontem zwodowania całości oraz pod względem awaryjności
Ad.3 http://www.komputronik.pl/product/161640/Sprzet_komputerowy/Podzespoly/G_SKILL_RipjawsZ_DDR3_4x8GB_2400MHz_CL10_Turbulenc e.html

to najlepsze ramy jakie są na rynku
Ad. 4 win 7 64 bit śmiga co do odcięcia od netu dla mnie nie ma opcji ale takie moje zdanie :)

gietrzy
03-07-2012, 22:10
Dzięki za uwagi, rozważam 1155, kosztem RAMu (szybszego). Czyli przy 1155 muszę wsadzić minimum dwie kostki a przy 2011 minimum cztery kostki, tak?
Jak obliczyć moc zasilacza do takiego zestawu? Nie interesują mnie inne opcje niż HD4000 lub ATI FirePro 3900 (zwolniona jak się da). Proca kręcił nie będę.
Dyski dwa (1TB magneto i SSD 128GB), może kiedyś nagrywarka BR.
Jak z tym Asusem jeśli chodzi o kompatybilność pamięci: mam na myśli tylko modele WS (i x79 i z77).

Komputronik nie ma tych pamięci na stanie tylko w ofercie :sad:

miczael
03-07-2012, 22:41
ad 1 tak tylko x79 obługuje quad czanel raeszt to poczciwe duale czyli wszystkie płyty P8XXX czyli 2 kostki minimum 2x64 bit
kalkulator mocy zasilacza np http://www.enermax.outervision.com/
co do karty graficznej to nie zupełnie większość aplikacji adobe obsługuje OPEN CL czyli wykorzystuje gpu np do blure i innych filtrów w PS, co za tym idzie szukaj karty z możliwie jak największą wydajnością w Open CL
Co do Asusa to ogólnie skończyła się epoka niekompatybilności z pamięciami ram bynajmniej nie słyszałem jeśli chodzi o P8XXX czy X79 wszystkie markowe dają radę tym bardziej że nie przewidujesz OC, mogą wyskoczyć problemy napięciowe np by w danej częstotliwości( zwykle dotyczy to nominalnej podawanej przez producenta) pamięć pracowała trzeba delikatniej podnieść napięcie na pamięciach zwykle 0,05V wynika to z tzw vdrop (spadków napięcia) i występuje zazwyczaj przy obłożeniu wszystkich banków.
Co do dostępności produktów zawsze piszę i sprowadzają na zamówienie, jak widzisz kosztują nie mało też popyt nie taki...
Pozdrawiam
Michał Puszkiewcz

JK1
04-07-2012, 14:57
Dyski dwa (1TB magneto i SSD 128GB), może kiedyś nagrywarka BR.


Rozważ jeszcze czy nie zdublować dysku na dane, spiąć je w macierz RAID. Bezpieczeństwo danych Ci znacząco wzrasta, bo w sytuacji uszkodzenia dysku masz na bieżąco tworzoną kopię.

Od siebie dodam, że jak niedawno wymieniłem u siebie płytę główną, procesor i dyski, to po kilku tygodniach jeden z dysków padł. Na szczęście dane udało się odtworzyć.

J.

t00mcio
04-07-2012, 19:22
Ad 1. na X79 pamięci powinny pracować w quad chanel czyli 4 banki do obłożenia.



ad 1 tak tylko x79 obługuje quad czanel raeszt to poczciwe duale czyli wszystkie płyty P8XXX czyli 2 kostki minimum 2x64 bit


Kolega tez teoretyk ? :)
Na szczeście Asus lepiej dokumentuje niz MSI; Jest QVL i P9X79 dziala bez problemu na 2 DIMMach;


Co do Asusa to ogólnie skończyła się epoka niekompatybilności z pamięciami ram bynajmniej nie słyszałem jeśli chodzi o P8XXX czy X79 wszystkie markowe dają radę tym bardziej że nie przewidujesz OC, mogą wyskoczyć problemy napięciowe np by w danej częstotliwości( zwykle dotyczy to nominalnej podawanej przez producenta) pamięć pracowała trzeba delikatniej podnieść napięcie na pamięciach zwykle 0,05V wynika to z tzw vdrop (spadków napięcia) i występuje zazwyczaj przy obłożeniu wszystkich banków.

Zgoda - pewnie coraz więcej działa; Lecz Gietrzy mysli/teoretyzuje o załadowaniu 128 GB a ASUS jak na razie tego nie wspiera; Wszystkie sloty zapchane maksymalna iloscia pamieci w maksymalnej specyfikacji mogą wygenerować trochę problemów. Radzę tylko potwiedzić że taka konfiguracja działa bo koszt to już nie jest pare stówek ...

Komputronik tez ma jeszcze lepszy zestaw LINK (http://www.komputronik.pl/product/161641/Sprzet_komputerowy/Podzespoly/G_SKILL_RipjawsZ_DDR3_8x8GB_2400MHz_CL10_Turbulenc e.html). I gwarantuje obsługę reklamacji.

Pozdrawiam

gietrzy
05-07-2012, 09:13
Zgoda - pewnie coraz więcej działa; Lecz Gietrzy mysli/teoretyzuje o załadowaniu 128 GB a ASUS jak na razie tego nie wspiera; Wszystkie sloty zapchane maksymalna iloscia pamieci w maksymalnej specyfikacji mogą wygenerować trochę problemów. Radzę tylko potwiedzić że taka konfiguracja działa bo koszt to już nie jest pare stówek ...

Dokładnie o tym myślę i się chyba rozmyślę, czytam na newegg opinie, sam również zadzwoniłem do MSI-PL; wsparcie tragedia, przypomina to "Polską Wódkę" at its best.


Komputronik tez ma jeszcze lepszy zestaw LINK (http://www.komputronik.pl/product/161641/Sprzet_komputerowy/Podzespoly/G_SKILL_RipjawsZ_DDR3_8x8GB_2400MHz_CL10_Turbulenc e.html). I gwarantuje obsługę reklamacji.

1. Zestaw chodzi bez problemów z P9X79! Trzeba tylko w biosie uaktywnić jakieś XMP.
2. Newegg ma też tańsze 8x8, ale tamto wspiera tylko XMP 1.2, nie wersję 1.3, więc piszę dla potomnych - uważać!
3. Jak to jest dokładnie z tą gwarancją obsługi reklamacji w komputronik; mi koleś powiedział, że nie ma możliwości zwrotu jeśli nie będą chodzić na mojej płycie.

gietrzy
07-07-2012, 15:11
Mały update/ciekawa informacja:
jedna z moich płyt z Brazosem; płyta Asusa, oficjalnie NIE wspiera 2x8GB@1600MHz a mój eksperyment wskazuje, że zarówno bios jak i Win7@64U jak najbardziej wszystkie gigabajty widzi używa (ramdisk). W takim razie dokupuje do Brazosów 2x8GB i zapominam o MSI z pierwszego postu, raczej WS lub Deluxe na X79 :mrgreen: - thank you Asus.