PDA

Zobacz pełną wersję : Domowe Studio Konfiguracja



tive
02-07-2012, 22:04
Witam Jestem Nowy na forum. Od jakiegos czasu zaczalem amatorsko zajmowac sie fotografia.

Z racji tego, ze niedlugo przeprowadzam się do nowego mieszkania i bede miał wolne pomieszczenie chcialem tam zrobic male amatorskie studio aby poprstrykac sobie foty ze znajomymi w wolnej chwili. Wobec tego mam parę pytań do bardziej doświadczonych "canoniarzy".
Posiadany aparat Canon 60D.

Pokój jest mały powierzchnia około 11 m2. Pokoj jest dosć wysoki 3,10m.

Pytania:

1. Na jaki kolor pomalować pomieszczenie?? Z tego co sie orientowałem to chyba najlepiej będzie na biało.

2. Jakie lampy kupić. Chciałbym zainwestować w jedną lampę systemową gdyz jescze żadnej takiej nie posiadam i jedną studyjną. Systemowa to Yongnuo 565 EX a studyjna to QUANTUUM R+300 DIGITAL. Czy jest to odpowiedni wybór i czy te lampy sprawdzą sie w stawianiu pierwszych kroków.

3.Jaki radiowy wyzwalacz do tego wybrać. Myślalem nad youngnuo 603. Mam pytanie czy bedzie to ze soba wspolracowało. I jak do lampy studyjnej podlacza sie taki zestaw. Sory za glupie pytanie ale jeszcze nie mialem do czynienia z takim sprzetem.

4. Gdy już lampy będa chciałbym i poradę jakie statywy do tego wybrać, jaki softbox czy ewentualnie beautydish. Jezeli mozecie podajcie konkretne przyklady i linki.

5. Jaki bedzie w miare rozsądny cenowo zestaw do mocowania tła, myślalem na poczatku o 3 kolorach tla kartonowego.

6. Czy ewentualnie jeszcze o czym zapomnialem lub pominolem.

Z gory dzieki za wszystkie porady i podpowiedzi.

Vitez
02-07-2012, 23:13
Ja akurat na świeżo jestem, to się powymądrzam, bez odsyłania do archiwum forum ;)



Pokój jest mały powierzchnia około 11 m2. Pokoj jest dosć wysoki 3,10m.


Tak dla porównania - ja mam 18m^2, wysokość 2,80m.


1. Na jaki kolor pomalować pomieszczenie?? Z tego co sie orientowałem to chyba najlepiej będzie na biało.

Jawol, na biało. Jak się bardzo uprzesz to może być na szaro ;)


2. Jakie lampy kupić. Chciałbym zainwestować w jedną lampę systemową gdyz jescze żadnej takiej nie posiadam i jedną studyjną. Systemowa to Yongnuo 565 EX a studyjna to QUANTUUM R+300 DIGITAL. Czy jest to odpowiedni wybór i czy te lampy sprawdzą sie w stawianiu pierwszych kroków.

Zależy od budżetu. I niedokładnie określiłeś swoje potrzeby. Czy chcesz po prostu "mieć studio" czy coś w nim robić? Jak coś w nim robić to co konkretnie?
Ja już w przeróżnych studio byłem, na przeróżnych warsztatach i o tyle mi łatwiej, że dokładnie mogłem oszacować potrzebną ilość i moc lamp oraz jakie modyfikatory - ale do swoich potrzeb. Ty nie podałeś konkretnie swoich potrzeb ani budżetu, więc to że Ci podam np swój wybór niewiele Ci pomoże. Na przykład - dlaczego wybrałeś akurat te dwie lampy? Czy oprócz robienia w studio potrzebna Ci na pewno "systemowa" lampa?


3.Jaki radiowy wyzwalacz do tego wybrać. Myślalem nad youngnuo 603. Mam pytanie czy bedzie to ze soba wspolracowało. I jak do lampy studyjnej podlacza sie taki zestaw. Sory za glupie pytanie ale jeszcze nie mialem do czynienia z takim sprzetem.

W ogromnej większości widziałem coś takiego w użyciu: http://eltec.pl/STUDIO-FOTOGRAFICZNE/Akcesoria/Wyzwalacze-radiowe1/Wyzwalacz-radiowy-lamp-studyjnych-8k-230V.html
Piszesz że myślałeś na Yongnuo - czy wiesz dlaczego akurat nad tym wyzwalaczem myślałeś? Tylko dlatego że inni o nim piszą (bo wiedzą do czego im właśnie taki wyzwalacz potrzebny)?
Poznaj różnice i dopiero potem podejmij decyzję.
W wielkim skrócie - jeśli potrzebujesz tylko i wyłącznie wyzwalać studyjne lampy błyskowe, to Yongnuo Ci niepotrzebny. Jeśli później poczujesz czego Ci brakuje i będziesz potrafił skonkretyzować czego dokładnie Ci brakuje - wtedy być może zmienisz system wyzwalania błysku. Gdybyś wcześniej odbył jednak trochę warsztatów i ćwiczeń w innych studio to już byś wiedział co Ci się przyda.
Ja np zamierzam wstępnie wyzwalać lampy zewnętrzną lampą błyskową na aparacie, a potem w miarę robienia zdjęć zastanowię się czy radiowy wyzwalacz jest mi aż tak potrzebny.


4. Gdy już lampy będa chciałbym i poradę jakie statywy do tego wybrać, jaki softbox czy ewentualnie beautydish. Jezeli mozecie podajcie konkretne przyklady i linki.


Jeżeli możesz to podaj swój budżet i potrzeby - jakie zdjęcia zamierzasz robić. Nie ma uniwersalnych modyfikatorów (no, może czasze/garnki którymi coś tam wyjść może ;) ).


5. Jaki bedzie w miare rozsądny cenowo zestaw do mocowania tła, myślalem na poczatku o 3 kolorach tla kartonowego.


Ja biorę ten: http://eltec.pl/STUDIO-FOTOGRAFICZNE/Systemy-mocowania-tel/ZESTAW-DO-TEL-DWA-STATYWY-230cm-ROZSUWANA-BELKA.html , ale Tobie może pasować też inny. Może wolisz od razu kilka teł na raz zamocować na stałe hakami do ściany? A może wolisz wyższy zestaw bo masz wyższe pomieszczenie? A może nastawiasz się tylko na zdjęcia portretowe to wtedy zestaw z jednym statywem wystarczy? A może wolisz elektryczny silniczek i to najlepiej zdalnie sterowany?
A dlaczego chcesz 3 kolory tła? Wiesz jakie kolory? Wiesz jakie zdjęcia chcesz robić?



6. Czy ewentualnie jeszcze o czym zapomnialem lub pominolem.


Jak widzisz powyżej - mnóstwo rzeczy pominąłeś. Wybacz, jeśli uznasz mój post za nieco szorstki, ale naprawdę - zadałeś zbyt ogólne pytania, bez podania konkretnych potrzeb i oczekujesz uniwersalnych odpowiedzi.
Da się zbudować uniwersalne studio... za minimum około 10-20 tysięcy, w zależności od firmy na jakiej byś je bazował. Miałbyś wtedy ok 6 lamp, kilka systemów mocowania teł, co najmniej 10 kolorów teł, po kilka sztuk różnych rodzajów i wielkości modyfikatorów. Ale to raczej nie tędy droga. Spróbuj się jednak doprecyzować...

r_m
03-07-2012, 02:30
Pokój jest mały powierzchnia około 11 m2. Pokoj jest dosć wysoki 3,10m.

Pytania:

1. Na jaki kolor pomalować pomieszczenie?? Z tego co sie orientowałem to chyba najlepiej będzie na biało.
Wprost przeciwnie, na czarno :twisted: Wtedy będziesz wiedział, że świeci tylko to, co chcesz aby świeciło, a nie cała powierzchnia pomieszczenia, łącznie z sufitem, co da Ci efekt namiotu bezcieniowego :mrgreen:
Tylko co chcesz tam robić, jak jakieś portrety, "glamurki", to namiot bezcieniowy może się przydać.
A poważnie, to jeśli pomieszczenie miałoby służyć przede wszystkim do zdjęć, pomyślałbym o szarych ścianach. Inny pomysł, to kilka haczyków i trochę geowłókniny/agrowłókniny/dowolnej tkaniny (wybrakowanej, z hurtowni), byle w białym i czarnym kolorze, wtedy zmieniasz charakterystykę pomieszczenia zgodnie z potrzebami.


2. Jakie lampy kupić. Chciałbym zainwestować w jedną lampę systemową gdyz jescze żadnej takiej nie posiadam i jedną studyjną. Systemowa to Yongnuo 565 EX a studyjna to QUANTUUM R+300 DIGITAL. Czy jest to odpowiedni wybór i czy te lampy sprawdzą sie w stawianiu pierwszych kroków.
Podobnie jak każdy inny zestaw, sprawdzą się. Tylko można się zastanawiać, czy np. nie wybrać Quantuum Dual Power (wtedy wyniesiesz ją w plener, mając wszystkie zalety lampy studyjnej), albo zamiast lampy studyjnej: YN-560 II. Jest mała, lekka, ma wszelkie wady małej lampy (słaba, kierunkowe światło), ale ma też zalety (rozmiar, waga, nie wymaga gniazdka do pracy).


3.Jaki radiowy wyzwalacz do tego wybrać. Myślalem nad youngnuo 603. Mam pytanie czy bedzie to ze soba wspolracowało. I jak do lampy studyjnej podlacza sie taki zestaw. Sory za glupie pytanie ale jeszcze nie mialem do czynienia z takim sprzetem.
Lampa ma gniazdko, odbiornik(wyzwalacz) ma kabelek do gniazdka.
Jak czytałeś wyżej: jeśli potrzebujesz tylko wyzwolenia błysku, wystarczy Ci najtańszy wyzwalacz za <100zł. Jak potrzebujesz więcej, czyli współpracy z lampami systemowymi, to potrzebujesz bardziej "inteligentnych" (ta "inteligencja" nie będzie wykorzystywana z lampami studyjnymi ani zwykłymi manualnymi).


4. Gdy już lampy będa chciałbym i poradę jakie statywy do tego wybrać, jaki softbox czy ewentualnie beautydish. Jezeli mozecie podajcie konkretne przyklady i linki.
Ciężkie, solidne, z tłumieniem powietrznym (może oszczędzić Twoje palce i portfel, jak odblokujesz statyw i zacznie zjeżdżać w dół).
Reszta, hmmm, wiesz co? Może wybierz się na 2-3 godz do jakiegoś studia, zabierz kogoś w roli "manekina" (nie chodzi o "sesję" i "pozowanie"), i sam sprawdź jakie światło Ci się podoba? Jedni lubią "na ostro", np. srebrne słoneczko, często z plastrem miodu, inni nie mogą żyć bez okty min. 150cm. Skąd mamy wiedzieć co Ty lubisz? :roll:


5. Jaki bedzie w miare rozsądny cenowo zestaw do mocowania tła, myślalem na poczatku o 3 kolorach tla kartonowego.
Można kupić nowe, łańcuszkowe, można poszukać używanych elektrycznych z likwidowanych zakładów foto (z pilotem, wygodne jeśli sam masz zwijać/rozwijać tła), można kupić nowy chiński zestaw z silnikami. Co wolisz, i ile chcesz wydać.


6. Czy ewentualnie jeszcze o czym zapomnialem lub pominolem
Może jakiś kurs fotografii studyjnej? :wink:

tive
03-07-2012, 07:09
Dzieki za dotychczasowe odpoweidzi, juz torche zaczyna sie rozjasniać w glowie:P

Moze zaczne od kasy jaka mam do wydanie, jest to okolo 3000 pln,
Studio, ktore chce zbudowac ma przede wszystkim sluzyc do nauki i pobawienia sie troche z oswietleniem, zdjecia jakie chce wykonywac to wlasnie portrety i zdjecia typu fashion calych postaci(cos na zasadzie zdjec do katalogow mody)
Nad lampa systemowa myslalem jak uzupelnienie, gdyz jak wczesniej pisalem nie mam takiej lampy jescze a dobrze byloby wziasc cos czaszem w plener i lekko doswietlic,
z czasem oczywiscie chcialbym dokupic druga lampe studyjna

co do wyzwalaczy podalem yongnuo 603 wlasnie z racji tego, ze duzo osob je poleca, przydalby by sie wlasnie na jakies wyjscia z aparatem

moze do samego studia lepiej pozostac na kablach, nie wiem czy sie nie myle ale na kablu uzyskam wieksze czasy synchro, czy to prawda??

czekam na kolejne porady

Dzieki

Ulisses
03-07-2012, 11:43
Za 3K możesz skompletować bardzo przyzwoity zestaw.

Kolor pomieszczenia, tak jak doradzali poprzednicy: szary będzie najodpowiedniejszy.

Lampy – Na szczęście (i nieszczęście...) wybór mamy dziś ogromny. Zestaw lampa systemowa + studyjna to dobry pomysł. Pozwoli sporo się nauczyć i zyskujesz na mobilności (systemową zawsze możesz wyprowadzić na spacer). YN-565EX to jedna z droższych lamp tego producenta i zbiera całkiem niezłe recenzje. Z tego konkretnego modelu nie korzystałem ale z kilku innych YN byłem zadowolony. W kategorii cena/jakość raczej nie ma się do czego przyczepić, ponadto 565 obsługuje podobno speedlite'a. Jeżeli chcesz robić portrety i fashion, modyfikatory będą mile widziane. Ze studyjną bezie prościej, do systemowej można dokupić adapter mocowania bowens. Z modyfikatorów dedykowanych do lamp reporterskich mogę polecić softboxy Aurora Firefly – trochę kosztują ale warte są swojej ceny, a w zestawach masz chyba od razu adapter i statyw. Szczególnie polecam te z powierzchnią odbijającą „sunlight” (srebro+złoto), bardzo ładnie zabarwia światło.

Z lamp studyjnych – skoro zamierzasz zainwestować całkiem niemałą sumę proponuję Jinbei DpsIII-300 :
http://fripers.pl/product_info.php/info/p2115_Lampa-studyjna-DPsIII-300-Zdalne-Sterowanie-Jinbei-FreePower.html Sporo o nich ostatnio pisali na http://www.lightingrumours.com i raczej same pozytywy. Wyższa liczba przewodnia niż w przypadku quantuuma, mocna lampa modelująca i zdalne sterowanie a cena porównywalna albo niższa. Od jakiegoś czasu Jinbeie można kupić od polskiego dystrybutora z własnym serwisem co ma spore znaczenie w przypadku takiego sprzętu. Sam używam 2 lamp Spark 300, które kupiłem ze względu na gabaryty (często muszę zwijać i przewozić cały majdan) i muszę przyznać, że od 1/2 roku dają rade pod każdym względem.

Zastanów się przede wszystkim nad modyfikatorami bo wbrew pozorom to będzie najbardziej skomplikowana kwestia. Do portretów potrzebujesz czegoś co ładnie zmiękcza światło i tu przyda się softbox. Najciekawszy wg. mnie byłby oktagonalny, ale w tej kwestii musisz polegać głównie na własnym doświadczeniu. Do zdjęć glamour poleciłbym, inwestycję w beauty-dish. Niekoniecznie jakiś drogi model, może być mały i podstawowy, ważne by zapoznać się dobrze z jego działaniem. Daje nico ostrzejsze światło niż softbox i generalnie ludzie zajmujący się fashion i glamourem bardzo sobie cenią to ustrojstwo. (tu masz backstage z BD w roli głównej: http://patrykchoinski.pl/?p=888 )

Wyzwalanie: Kable to przede wszystkim kłopot. Nie ma co inwestować w jakieś drogie wyzwalacze umożliwiające cuda na kiju bo to kwestia drugorzędna. Po drodze jest do ogarnięcia tona ważniejszych kwestii niż zdalne ustawienia itp. I tu Yongnuo 603C3 powinien się sprawdzić, nie jest to najdroższy bajer ale daje wszystko czego potrzebujesz na starcie + trochę więcej. Gdybyś chciał tylko lampy studyjne poleciłbym coś podobnego do tego o czym pisał Vitez ale dla zestawu systemówka+ studyjna ten YN będzie jak najbardziej ok, bo może działać zarówno z jedną jak i drugą lampą. Przyda się tylko 3 nadajnik/odbiornik bo w zestawie są pewnie 2. Mając 3 będziesz mógł ustawić lampy jak Ci się żywnie podoba. (1 jako nadajnik na stopkę i 2 odbiorniki)

Tło kartonowe w 3 kolorach to już poważna inwestycja. Najpopularniejsze i bardzo dobre są Savage Widetone. Nie wiem czy przydadzą Ci się aż 3, ale jeżeli jedno z nich będzie białe to przyda się na pewno. Jeżeli możesz sobie pozwolić na taką ingerencję w ściany jak przytwierdzanie systemu zawieszenia teł to taki mocowany na stałe zestaw będzie najwygodniejszy. Statywy zawsze zajmują trochę miejsca, a im więcej go będziesz miął tym lepiej: http://fripers.pl/product_info.php/info/p500_System-zawieszania-tel-na-2-tla.html Zastanów się jednak czy nie wystarczą Ci na początek tła polipropylenowe. W ostateczności możesz kupić jedno takie i jedno takie i sam ocenić (warto tak zrobić bo wydatek będzie niewielki a będziesz wiedział które i dlaczego wolisz (PS: z polipropylenowych najlepsze są takie o gramaturze ok. 120))
A i jeszcze statywy pod lampę, to już według woli, portfela i preferencji. Osobiście uważam że im mocniejszy tym lepszy i preferuję takie z metalowymi sprężynowymi zaciskami, 293 cm wysokości powinny wystarczyć. Pod lampę reporterską może być coś cieńszego. Uff ale żem się rozpisał :)

tive
03-07-2012, 12:14
Racja ullises ladnie sie rozpisales.

Dzięki. Dużo mi pomogles.

A propo szarego. Jaki odcień. Bardziej ciemniejszy czy delikat.y szary zen:)?i

Vitez
03-07-2012, 12:35
Moze zaczne od kasy jaka mam do wydanie, jest to okolo 3000 pln,
Studio, ktore chce zbudowac ma przede wszystkim sluzyc do nauki i pobawienia sie troche z oswietleniem, zdjecia jakie chce wykonywac to wlasnie portrety i zdjecia typu fashion calych postaci(cos na zasadzie zdjec do katalogow mody)

Obawiam się, że masz za małe pomieszczenie na zdjęcia całej sylwetki. I to jeszcze fashion wygibasy. Ja w swoim wiem, że zmieszczę co najwyżej kadr amerykański. By zrobić zdjęcie całej sylwetki musisz ją całą oświetlić. Czyli albo bardzo daleko lampy z czymś, co bardzo szeroko świeci (wielka parasolka, wielka okta, szeroka czasza), albo bardzo wysokie/duże modyfikatory (znowu wielka okta, wysoki softbox) a takie są nie tylko duże ale też i szerokie. I może się okazać, że w tak małym pomieszczeniu gdy wstawisz na tyle duże modyfikatory, by oświetlić całą sylwetkę, to będą Ci one zasłaniać kadr, gdy się oddalisz by mieć w kadrze całą postać.
Tak więc w tym pomieszczeniu kierunek sylwetka/fashion może być nietrafiony.

Dalej - podajesz kolejne cechy bez uzasadnienia, bo coś gdzieś wyczytałeś, bo ktoś coś napisał. Ale czy jesteś pewien, że to Ci się przyda? :


co do wyzwalaczy podalem yongnuo 603 wlasnie z racji tego, ze duzo osob je poleca, przydalby by sie wlasnie na jakies wyjscia z aparatem

moze do samego studia lepiej pozostac na kablach, nie wiem czy sie nie myle ale na kablu uzyskam wieksze czasy synchro, czy to prawda??

- jest Ci potrzebne zdalne wyzwalanie aparatu? W swoich dotychczasowych zdjęciach odczułeś taką potrzebę? Bo w studio jako takim - nie przyda się

- są Ci potrzebne krótkie czasy synchro? Robiłeś takie zdjęcia z koniecznie krótkimi czasami i chcesz to powtórzyć w studio? Bo krótkie czasy to raczej w plenerze się przydają, lub do bardzo specyficznej tematyki zdjęć studyjnych. Ty takiej tematyki nie podałeś, chcesz się pouczyć w konkretnym kierunku, w którym krótkie czasy synchro nie są Ci na starcie (a najpewniej i w ogóle) potrzebne. Nie kombinuj na siłę, bo przekombinujesz. Zaczynaj od początku, nie od końca. Niektóre sprzęty są dla tych, którzy wiedzą czego chcą po latach doświadczeń i wiedzą dlaczego chcą robić zdjęcia w studio przy 1/4000. Tobie do nauki wystarczy 1/200. Dlatego proponuję na początek pozostać przy normalnym, radiowym wyzwalaniu, a jak się pouczysz to może za rok/dwa/trzy/dziesięć kupić coś dokładnie dopasowanego do aktualnych potrzeb.

A teraz, znając potrzeby, wielkość pomieszczenia i budżet, konkretnie. Tobie nie muszą. Jeśli nie pracowałeś na żadnych lampach to może być Ci to obojętne - różnicę poczujesz po dłuższym okresie i jak poużywasz róznych. Ja lampy porównywałem głównie po zwartości panelu tylnego, poza tym w tym zakresie cenowych wiele rodzajów obmacałem i używałem (F&V, Fighter CY, Quantuum, Delicacy itp marki i serie). Listę bazuję na sklepach fripers i eltec, bo tam mają większość tych rzeczy (głównie lampy, bo te mi pasują).

1. 2x Lampa studyjna CY200K
2. 2x Softbox 90x120 z dwoma maskami i gridem SET
3. Softbox ośmiokąt 95cm moc. Bowens
4. Czasza Beauty Dish z dyfuzorem 42cm
5. 3x Statyw oświetleniowy 293cm
6. 2x Czasza 17cm kąt 55 stopni Portable
7. Plastry miodu gridy set 4szt 10-40 17cm
8. http://eltec.pl/STUDIO-FOTOGRAFICZNE/Systemy-mocowania-tel/ZESTAW-DO-TEL-DWA-STATYWY-295cm-ROZSUWANA-BELKA.html
9. Tła - sprawdź jakiej szerokości zmieścisz, bo możesz mieć za małe pomieszczenie do tła kartonowego 272cm Savage, a na tym węższym tle 135cm to raczej zapomnij o robieniu zdjęć sylwetkowych. generalnie raczej to: http://fripers.pl/product_info.php/info/p142_Tlo-kartonowe-2-72x11m-Savage-Widetone---USA.html , kolory na początku biały i czarny (jak będziesz chciał na szarym to pomaluj pokój na szaro :) )
10. Wyzwalacz radiowy sieciowy 4 kanałowy
11. I jak się bardzo uprzesz to ta lampa yongnuo

W sumie wyszło ok 2900zł. Przydałby się do tego jakiś wiatrak podłogowy, jakieś klipsy do teł, mały statywik gdybyś jakąś lampę tuż przy podłodze chciał ustawić (np tę yongnuo). Do tego fotocela i uchwyt statywowy z mocowaniem Bowens do tej lampy Yongnuo i nagle budżet się robi 3500 ;) . Można przyoszczędzić na softboxach i brać mniejsze/pojedyncze a nie set. Można wyzwalać lampą reporterską i 100zł oszczędzić na radiowym wyzwalaniu. Na tle możesz oszczędzić i wziąć na razie tylko jedno plus robić na szarej ścianie. Tylko nie bierz "kompletów 3 teł" bo te są najczęściej polipropylenowe = najgorsze, szczególnie w małym pomieszczeniu gdzie ciężko o odpowiednią odległość od odpowiednio szerokiego tła. Itd itp - kombinuj :)

Faris
03-07-2012, 14:42
Ja bym jeszcze do tematu chciał dopytać czy w takich proponowanych wyposażeniach studia z dodatkową lampą YN-565EX i sterowaniem radiowym za pomocą yongnuo 603 można ja zamienić na YN-560? Czy raczej nie bo niema i-TTL, TTL

Ulisses
03-07-2012, 15:16
Ja bym jeszcze do tematu chciał dopytać czy w takich proponowanych wyposażeniach studia z dodatkową lampą YN-565EX i sterowaniem radiowym za pomocą yongnuo 603 można ja zamienić na YN-560? Czy raczej nie bo niema i-TTL, TTL

To akurat zależy od Twoich oczekiwań. To czy lampa obsługuje TTL czy nie, niema wpływu na funkcjonalność tych zestawów. Zdalne wyzwalanie lampy w trybie TTL miałoby znaczenie gdybyś używał np 2 lamp systemowych (np: http://foto.jasiu.pl/05.html). YN560 też się sprawdzi.

Wracając do szarości ścian: raczej ciemniejszy odcień (w zasadzie im ciemniejszy tym lepiej).

Druga lampa studyjna nieco śrubuje koszta (nawet tańsza), bo dochodzą też kolejne modyfikatory. CY są stare ale jare (w zasadzie można nimi gwoździe wbijać). Ich główna wada to niewielki zakres regulacji mocy: do 1/8 dla porównania Jinbei Spark 200, który jest ze 4 dychy droższy ma 1/16 (no i kwestia gabarytów). Może warto zwrócić uwagę na MQ 200: http://fripers.pl/product_info.php/info/p2400_Lampa-studyjna-MQ-200-FreePower.html Cena jest zachęcająca a moc można zredukować do 1/32. Na dłuższą metę nie miałem z nią do czynienia, brałem jednak niedawno udział w mocno popołudniowej/wieczornej sesji w plenerze gdzie w MQ300 trzeba było dość mocno redukować moc. Większy zakres regulacji to całkiem istotna zaleta.

Vitez
03-07-2012, 18:08
Większy zakres regulacji to całkiem istotna zaleta.

Tu już wchodzimy bardzo w teren osobistych preferencji, dlatego autorowi wątku najpierw radziłem jakieś warsztaty czy odwiedzenie kilku studio z różnymi lampami.
Mnie na przykład cholernie drażnią lampy "scyfryzowane" - czyli przyciski i wyświetlacz. Pracowałem na takich Quantuumach - brrrr. Bo tak poza tym to MQ 200 też fajna lampa pod względem pozostałych możliwości.
Jeśli komuś nie przeszkadza to proszę bardzo - Quantuum są nawet tańsze a też mają regulację od 1/32: http://www.multifoto.pl/quantuum_pt-200_lampa_studyjna,36,6023.html

Lampy porównywać można w ten sposób w nieskończoność. Na przykład te są w podobnym budżecie i mocy: http://eltec.pl/STUDIO-FOTOGRAFICZNE/Oswietlenie/Lampy-studyjne-blyskowe/Lampa-blyskowa-FV-230D-230Ws.html ale dla mnie odpadają, bo nie mają regulacji mocy pilota ani wyłącznika fotoceli.
Z drugiej strony 200Ws od 1/8 mocy to dla mnie absolutnie wystarczający zakres regulacji. Przydałaby się płynna regulacja ale to już nie ten budżet ;) .
Pamiętajmy że naświetlenie zdjęcia regulujemy nie tylko regulacją mocy lampy. Mamy jeszcze rodzaj i 'grubość' (np softbox świeci za jasno a lampa na minimum? to zarzucamy na wierzch jakąś białą tkaninę i już mamy regulację od 1/32 ;) ) i wypełnienie modyfikatorów, mamy odległość i ustawienie lampy względem celu, mamy czas naświetlania i przysłonę, mamy nawet iso... Dlatego zakres regulacji lamp to wg mnie nie jest aż tak istotna zaleta. Choć znam i takich co potrafią tylko na f8 1/125 robić i tylko mocą lamp kręcić, bez świadomości wpływu chociażby odległości lampy na moc świecenia...

Generalnie nie ma co skupiać się na konkretnym modelu lampy - ja podałem tylko przykład. Przykład sugerujący, że okolice 200Ws (może być nawet 160 czy 150) na tej wielkości pomieszczenie i plany co do zdjęć ze spokojem wystarczy. A który konkretnie model lampy i firmę - no to już kwestia indywidualnych upodobań i potrzeb. A jak ktoś takich nie ma to niech bierze albo najdroższe, mieszczące się w budżecie, albo wylosowane z tych polecanych.

Aha... a dlaczego dwie a nie jedna + systemowa? Bo dwie to wg mnie minimum a trzy dają komfort. Dwie lampy z modyfikatorami w takim budżecie spokojnie się zmieszczą. Nawet nie podałem najtańszych modyfikatorów, a mieści się w budżecie, a można w eltecu kupić podobne, podobnej wielkości, tylko z mocowaniem uniwersalnym a nie Bowens. By mieć komfort to dorzuca się lampę systemową (plus statywik, plus uchwyt statywowy do lampy z mocowaniem Bowens, fotocela - tu yongnuo mają zaletę wbudowanej fotoceli).
Da się robić i przy jednej, ale równie dobrze da się robić i bez lamp ;) na samych blendach i świetle zastanym (o ile ktoś ma wielkie okna w domu) , ale jak już ktoś chce się uczyć fotografii studyjnej to niech kombinuje z minimum dwiema a najlepiej co najmniej trzema lampami.


Ja bym jeszcze do tematu chciał dopytać czy w takich proponowanych wyposażeniach studia z dodatkową lampą YN-565EX i sterowaniem radiowym za pomocą yongnuo 603 można ja zamienić na YN-560? Czy raczej nie bo niema i-TTL, TTL

Jeśli mieszasz lampy studyjne z systemowymi to nie ma znaczenia. Lampę systemową przestawiasz wtedy w tryb manualny i TTL nie jest w użyciu. Możesz wtedy użyć dowolnej lampy, która ma tryb manualny i bezproblemowe podłączenie fotoceli lub wbudowaną fotocelę. Natomiast kombinacje złożone tylko z lamp systemowych to już raczej zestawy reporterskie czy plenerowe czy strobingowe a to nie o tym ten wątek - poszukaj na forum, jeśli chcesz iść w tę stronę.

grzegorzki
05-07-2012, 03:47
Pomieszczenie ma 11 m2 czyli mniejsze nieco niz 3 x 4 m. Jak upchasz tlo na dluzszej scianie to dociskajac swoja glowe do sciany przeciwnej obejmiesz cala sylwetke modela, rozplaszczonego na tle, do 170 cm wzrostu uzywajac ogniskowej rzędu 24 mm. Jezeli zmiescisz tlo na krotszej scianie to wygrales, ale nie oswietlisz sylwetki lampa studyjna od tylu (musialby odejsc od tla ponad 1 m), wiec albo PS albo wszystkie zdjecia z tym samym tlem / tlami. Nastepna kwestia kolor sciany. Wylacznie cos pomiedzy biela, przez szarosci (teoretycznie idealnie 18% szarosci) do czerni. Przy czym czern jest idealna praktycznie. Juz koncze medrkowanie. Jak masz skad to pozycz 2, 3 lampy YN (maja fotocele) lub Canona i sprawdz czy to nie wystarczy.

CamelXP
19-07-2012, 12:29
Do listy zakupów dopisałbym jeszcze światłomierz (no może nie na początku). Ma dwie zalety: możesz zmierzyć światło, a co ważniejsze daje +5 do profesjonalizmu ;)

Tato
19-07-2012, 13:34
Przy czym czern jest idealna praktycznie

Czerń zabiera dużo światła. Zawsze uważałem, że łatwiej jest ująć światło niż go dodać. Lepiej iść w jaśniejsze neutralne szarości. Poza tym w małym studio od ściany zawsze można odbić światło.

Ulisses
19-07-2012, 15:58
Nie tyle zabiera światło co zapobiega jego niekontrolowanym odbiciom. Lepiej iść w ciemniejsze odcienie szarości :) ale tak naprawdę, w tym przypadku to chyba kwestia przyzwyczajeń, ewentualnie gustu.

Usjwo
07-08-2012, 07:06
Czerń zabiera dużo światła. Zawsze uważałem, że łatwiej jest ująć światło niż go dodać. Lepiej iść w jaśniejsze neutralne szarości. Poza tym w małym studio od ściany zawsze można odbić światło.

Tylko w tak malym pomieszczeniu, odbijalo bedzie sie od wszystkich scian i bedzie ciezko zapanowac nad swiatlem. Jak nie chcesz malowac na czrno (zeby nie miec piwniczno-grobowego pokoju), to trzeba by zatrudnic "murzynow". Jakis czarny matowy material ktory moznaby rozwiesic na scianie (albo na suficie).