PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki aparat będzie najlepszy do robienia portretów w różnych warunkach



tomeh
14-06-2012, 21:31
Witam wszystkich. Jaki aparat będzie najlepszy do robienia zdjęć portretowych zarówno na dworze jak i w pomieszczeniach gdzie jest kiepskie oświetlenie oraz zdjęć robionych osobą w ruchu ?

Jeśli coś trzeba jeszcze uściślić to piszcie. Chodzi mi o to aby fotki były dobrej jakości

To tyle i dziękuję za przyszła pomoc.

rafal1980
14-06-2012, 21:39
Przede wszystkim jaki fundusz możesz przeznaczyć na body jak i na szkła?
Odpowiadając na pytanie : bardzo ogólnie i logicznie najlepszym wyborem będzie body z użytkowymi wysokimi czułościami ISO oraz jasne obiektywy :)

tomeh
14-06-2012, 22:01
Mowa o kompakcie czy lustrzance ? Cena - myślę że do 5 000 max.

rafal1980
14-06-2012, 22:33
Jeśli chcesz do tego podejść na poważnie to tylko lustrzanka :)
Masz jakieś doświadczenie z pracą z lustrzankami?

tomeh
14-06-2012, 23:05
Nigdy nie miałem nie wiem na jakiej zasadzie one działają. Tam trzeba wymieniać obiektywy tak bo nie ma zoomu bez tego itp ?

rafal1980
14-06-2012, 23:10
Na początek taką lekturę proponuję w takim razie ;)
http://www.cyfrowe.pl/artykuly/aparaty/kompakt-czy-lustrzanka.html

tomeh
14-06-2012, 23:27
To może inaczej co będzie najlepsze do moich potrzeb w aparatach cyfrowych kompaktowych ? Co robi najładniejsze zdjęcia ?

Kiedyś może i zainteresuje się lustrzanką.

rafal1980
14-06-2012, 23:31
Przy kompaktach nie pomogę, musisz poczekać aż ktoś inny zainteresuje się tematem.
Bądź opcja 2 - bardziej wskazana! Użyj szukajki forumowej lub google, bo temat zapewne przewija się co rusz!

Grzesiek_PL
14-06-2012, 23:37
Zależy Ci na rozmiarze sprzętu, wadze? Jeśli tak to może jakiś kompakt z wymienną optyką.

tomeh
15-06-2012, 00:03
Wymiary i waga może być dowolna. Cena do 5000 zł - byle robił ładne zdjęcia ostre i bez szumów.

Chcęe kupić coś naprawdę co będzie robiło dobre ładne zdjęcia z cyfrówek.

ketras
15-06-2012, 02:42
Jak chcesz cyfrówkę to 5000 zł to sporo za dużo. Nie sztuką jest wydać xxx$ i marudzić a dlaczego nie są ładne zdjęcia skoro mam taki drogi aparat.

Popatrz sobie na Canona G12, Fufi HS10,FZ-45 (nowsze gorzej wypadały)

Pytanie drugie czy chcesz typową małpkę do kieszeni, czy coś gabarytowo większego nie przeszkadzałoby? Czy dłuższe ogniskowe są Ci potrzebne?

Do portretu w kompakcie to szukaj czegoś z światłem minimum 2.8 najlepiej poniżej. I ogniskową chociażby pod pułap 60-100mm czyli +- zoom 7x. Jak się nie znasz.

Lepiej wydać mniej +- 1500-2000 maks na kompakt + 500zł na akcesoria pierdołki (karty pamięci, filtry, torba bateria itp) + z 200 zł na lekturę i iść pstrykać fotki. A resztę kasy zostawić.

tomeh
15-06-2012, 10:23
A czy będzie lepszy sx 40 ?

myslidar
15-06-2012, 11:09
Zamiast kompaktu do portretów to już bym 100 razy wolał starego, ale poczciwego Canona 350D + obiektyw Canon 50mm f1.8. I zmieścisz się w cenie 1000 zł, a efekt o niebo lepszy :)

Jak masz budżet 5000 zł to spokojnie kupuj jakąś dowolną nową lustrzankę + obiektywy 50mm i 85mm najlepiej Canona.

tomeh
15-06-2012, 11:57
Ale nie znam się na lustrzankach a to aparat nie tylko dla mnie.

Jaki cyfrowy robi najlepiej zdjęcia pytam się w dziale aparatów cyfrowych przecież.

ketras
15-06-2012, 12:06
Wszyscy mu wtykacie lustra jak facet nie chce. :evil: Po weekendzie wrzucę Ci porównanie np kompaksu HS10 z lustrzanką i zobaczysz jaka różnica jest w portrecie i czy taki kompaktowy Cię zadowala.

Luknij sobie na Panasonic Lumix DMC-LX5 Canona S95

A jeszcze bardziej taki kompromis miedzy kompaktem a lustrem warto byłoby Ci pomyśleć nad 4/3 systemem tam masz prostą obsługę na auto, kompaktowe wymiary i portret uzyskasz.

Tutaj masz Sony Nex5 bądź nex7 samsung NX20 Panasonic GH1 / GH2 , NX 200 i coś o lympusa

tomeh
15-06-2012, 12:21
A co sądzicie o canon sx 40 to gorsze od tych proponowanych ?

Bo te kiszonkowe aparaty ty chyba gorsze od tych większych.

DarekB
15-06-2012, 14:52
Kup sx 40. Robi najlepsze i najładniejsze zdjęcia, cokolwiek to by nie znaczyło ;-)

jac+
15-06-2012, 15:12
Widać, że masz parcie na tego SX40. Może i ci wystarczy. Jednak moim zdaniem do klasycznego portretu niezbędne jest połączenie w miarę dużej matrycy i w miarę jasnego szkła. Widziałem dobre portrety robione mydelniczkami za 500zł. Jednak były dobre ze względu na ujęcie samo w sobie, a nie ze względu na walory techniczne.

mxw
15-06-2012, 15:29
Jaki cyfrowy robi najlepiej zdjęcia pytam się w dziale aparatów cyfrowych przecież.
a lustrzanki nie są cyfrowe?? :shock:




Widać, że masz parcie na tego SX40. Może i ci wystarczy. Jednak moim zdaniem do klasycznego portretu niezbędne jest połączenie w miarę dużej matrycy i w miarę jasnego szkła.
dobrze mówi.
praw fizyki się nie przeskoczy.



Wszyscy mu wtykacie lustra jak facet nie chce. :evil: Po weekendzie wrzucę Ci porównanie np kompaksu HS10 z lustrzanką i zobaczysz jaka różnica jest w portrecie i czy taki kompaktowy Cię zadowala.
z chęcią też popatrzę. 8-)



A jeszcze bardziej taki kompromis miedzy kompaktem a lustrem warto byłoby Ci pomyśleć nad 4/3 systemem tam masz prostą obsługę na auto, kompaktowe wymiary i portret uzyskasz.
dokładnie.

ale budżet ~5kpln sugeruje chwalonego fuji X100: :p
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=68706

jac+
15-06-2012, 15:39
X100 - coś ogniskowa nie ten teges do portretu... Jednak przyznam, że gustowny z niego kawał metalu :) .
Jeśli koniecznie kompakt to może canon G1X. Co prawda przy ogniskowych portretowych robi się nieportretowo ciemny, ale matryca jest dość ciekawa jak na kompakt.

tomeh
15-06-2012, 20:46
To inne pytanie lustrzanka cyfrowa jest trudniejsza w obsłudze ? Ona zawsze ma obiektywy do wymiany tak i nie ma tak wielu bajerów w sobie jak kompakt ?

jacek_73
15-06-2012, 20:50
To inne pytanie lustrzanka cyfrowa jest trudniejsza w obsłudze ? Ona zawsze ma obiektywy do wymiany tak i nie ma tak wielu bajerów w sobie jak kompakt ?

Nie! Jak ogarniesz obsługę aparatu to lustrzanką robi się pewniej i wygodniej, oraz masz większą kontrolę nad całością. Jest to oczywiście moje zdanie.

tomeh
15-06-2012, 23:15
A co do obiektywów ?

dziobolek
16-06-2012, 00:59
A co do obiektywów ?

I tu się zaczyna worek bez dna ;)
Bo jeśli nie chcesz iść na kompromisy, to zapomnij o tanich obiektywach.

To już lepiej pozostań przy SX 40.
To jest IMHO bardzo fajny kompakt o sporych możliwościach,
i troszkę nie rozumiem tu "naciągania" na lustrzankę.

Pozdrówka!

tomeh
16-06-2012, 01:14
Ale czy jest to najlepszy kompakt robiący najlepsze foto jak na kompakty do wszechstronnej fotografii ?

dziobolek
16-06-2012, 01:17
Ale czy jest to najlepszy kompakt robiący najlepsze foto jak na kompakty do wszechstronnej fotografii ?

Według mnie jak najbardziej - jeden z najlepszych ;)

Pozdrówka!

Merde
16-06-2012, 06:35
Ale czy jest to najlepszy kompakt robiący najlepsze foto jak na kompakty do wszechstronnej fotografii ?
Nie ma czegoś takiego. Zadajesz pytania jak gimnazjalista...

rafal1980
16-06-2012, 09:23
Ale czy jest to najlepszy kompakt robiący najlepsze foto jak na kompakty do wszechstronnej fotografii ?

Czy będziesz się lepiej czuł jeśli ktoś Ci napisze, że jest to najbardziej extra wśród tych z hiper ultra wysokiej pułki aparatów o ponadprzeciętnych umiejętnościach podprogowego domyślania się co fotograf chce uchwycić z modułem najnowszej wtyczki super turbo extra (która warto dodać, że oszczędzi nam mnóstwo pracy z grzebaniem w PS przy obrabianiu zdjęć)?
Jeśli odpowiedziałeś tak, nie mam serca psuć Ci dzieciństwa i odpowiedź brzmi również TAK ! Ten aparat jest dla Ciebie wręcz stworzony. Nie zastanawiaj się i kupuj ;)
Już tylko mały kroczek dzieli Cię od robienia NAJLEPSZYCH zdjęć w NAJRÓŻNIEJSZYCH warunkach o NAJPRZEDZIWNIEJSZYCH porach dnia ;)

Post proszę traktować humorystycznie, może autor tematu zastanowi się nad kolejnym wpisem ;)

michael_key
16-06-2012, 20:37
Ale czy jest to najlepszy kompakt robiący najlepsze foto jak na kompakty do wszechstronnej fotografii ?
Kurdę Tomek... czego Ty chcesz od fotografii??? Kup pierwszy lepszy kompakt w Fotojockerze i rób zdjęcia.

pan.kolega
17-06-2012, 04:27
Tomeh, najpierw wyjasnię, dlaczego nie dostaniesz tu odpowiedzi na Twoje pytanie.

Pisząc, że chcesz robić portrety kompaktem w słabym świetle narażasz się na na niegrzeczności i szydzenie na tym zacnym forum, bowiem wszyscy są głeboko przekonani, że portret wymaga otworu co najmniej f/1.8 (taki sobie portret) a najlepiej f/0.9 (naprawdę śliczny miodzicho portrecik).

Natomiast znany profesjonalista Scott Kelby zaleca f/11 jako optymalny otwór do znakomitej większości portretów. No, chyba, że chodzi o totalnego amatora, który pstryka przypadkowo byle gdzie w plenerze i musi zamazac tło (np. ubikacja w tle) wtedy przydaje sie bardzo jasne szklo (np. f/4 albo nawet f/2.8).

No więc masz do wyboru z Canona: G1 X, który ma duży sensor, albo Fuji X10, który ma jasny zoom. Oba robią ładne zdjęcia w szerokim zakresie warunków.

Przepraszam, że nie wydasz na żaden z nich 5000 PLN, chociaż może się uda np. na lotnisku albo jakimś małym sklepie w pobliżu atrakcji turystycznych.

Janusz_K
17-06-2012, 17:23
A pan.kolega powinien jeszcze dodać, że w przypadku portretu korzystne są pewne niedoskonałości, tak by nie było widać czarnych punkcików na wierzchu zaskórników, bo to nie fotografia poglądowa dla dermatologów. Właśnie dlatego nawet ten tańszy kompakt się sprawdzi całkiem nieźle.

jest tylko jedno "ale". Ale większość nowych konstrukcji, tych z ogromnymi matrycami, mają dość duży stopień kompresji, która ograniczając ilość półtonów sprawia, że skóra wygląda trochę jak porcelanowa. Zobacz na http://www.fotohits.de/tests-technik/aktuelle-kameratests/jahrgang/2012/ (i starsze lata), tam masz w przykładach dla poszczególnych aparatów właśnie portret. Zaobserwuj też, jak w idealnych warunkach wyglądają włosy tej samej modelki, czy są "jak pociągnięcia pędzelka z farbką", czy rzeczywiście, jak włosy.

Właśnie dlatego ja myślę, że może robić ten portret z RAW-a? Jakiś najtańszy, może Canon 1000D i do tego kitowy nawet obiektyw, który wcale nie jest aż taki zły? No a jeśli sobie kupisz już słynne 50 mm/1.8, to ja uważam, że przy odrobinie pracy (choćby darmowe RAWtherapee, jak cię nie stać coś kupić) masz szanse w dziedzinie portretu dorównać najlepszym.

Aha, choćby najtańszy statyw bardzo się przyda.

piast9
17-06-2012, 19:05
Moim zdaniem złotym środkiem będzie bezlusterkowiec. Można używać jak kompakta, można też mieć kontrolę jak w lustrzance, można uzyskać mniejszą głębię ostrości niż w kompaktach, w razie czego da się kupić jakiś obiektyw specjalnie do portretów.

A Scott Kelby zaleca f/11 do portretów ale pewnie na pełnej klatce. Tradycyjny, małomatrycowy kompakt, którego obiektyw przy ogniskowej zapewniającej kąt widzenia taki jak do portretów powinien być jest dość ciemny nawet otwarty w pełni da większą głębię ostrości.

pan.kolega
17-06-2012, 21:40
jest tylko jedno "ale". Ale większość nowych konstrukcji, tych z ogromnymi matrycami, mają dość duży stopień kompresji, która ograniczając ilość półtonów sprawia, że skóra wygląda trochę jak porcelanowa. Zobacz na http://www.fotohits.de/tests-technik/aktuelle-kameratests/jahrgang/2012/ (i starsze lata), tam masz w przykładach dla poszczególnych aparatów właśnie portret. Zaobserwuj też, jak w idealnych warunkach wyglądają włosy tej samej modelki, czy są "jak pociągnięcia pędzelka z farbką", czy rzeczywiście, jak włosy.

Właśnie dlatego ja myślę, że może robić ten portret z RAW-a? Jakiś najtańszy, może Canon 1000D i do tego kitowy nawet obiektyw, który wcale nie jest aż taki zły? No a jeśli sobie kupisz już słynne 50 mm/1.8, to ja uważam, że przy odrobinie pracy (choćby darmowe RAWtherapee, jak cię nie stać coś kupić) masz szanse w dziedzinie portretu dorównać najlepszym.

Aha, choćby najtańszy statyw bardzo się przyda.

Oczywiscie zarowno Canon G1X jak Fuji X10 robia RAW.

Janusz_K
18-06-2012, 18:39
Oczywiscie zarowno Canon G1X jak Fuji X10 robia RAW.

Tylko gdybym miał kupować Canona G1X, to z ciężkim sercem zrezygnowałbym z Canona i kupił np. Olympus Pen E-PM1, właśni z uwagi na niesamowicie wysoką cenę Canona i możliwość ewentualnego dokupienia obiektywów do Olka.

Dorzucę: http://dslr-check.info/2012/0428.jpg - jak sobie porównam fragmenty kadrów z Canona G1X i Olka E-PM1, to jakoś swojej decyzji jestem pewny. Zauważ ilość szczegółów.

Merde
19-06-2012, 07:43
Dorzucę: http://dslr-check.info/2012/0428.jpg - jak sobie porównam fragmenty kadrów z Canona G1X i Olka E-PM1, to jakoś swojej decyzji jestem pewny. Zauważ ilość szczegółów.

Widać wpływ słabszego filtra OLPF. Niestety - z wszystkimi konsekwencjami...

ravbog
22-06-2012, 12:42
Tylko gdybym miał kupować Canona G1X, to z ciężkim sercem zrezygnowałbym z Canona i kupił np. Olympus Pen E-PM1, właśni z uwagi na niesamowicie wysoką cenę Canona i możliwość ewentualnego dokupienia obiektywów do Olka.

Dorzucę: http://dslr-check.info/2012/0428.jpg - jak sobie porównam fragmenty kadrów z Canona G1X i Olka E-PM1, to jakoś swojej decyzji jestem pewny. Zauważ ilość szczegółów.

Wiele zależy w jakim teście są porównywane zdjęcia z tych aparatów.
Na dpreview: http://www.dpreview.com/reviews/olympusepm1/19 zestawienie wypada lepiej dla Canona. Zdjęcia zrobione stałką mają mniej szczegółów od obiektywu z kompaktu Canona.

Co do ceny to zestaw: Olympus E-PM1 i użyty w teście obiektyw Olympus ED 50mm f/2 Macro to koszt zakupu wyższy niż w przypadku Canona G1X.