PDA

Zobacz pełną wersję : Monopod - jaka głowica?



mirhon
31-01-2006, 10:32
Chciałbym sobie kupić jakiś lekki monopod, co do "kijka" to tutaj nie ma chyba problemu, ale nie wiem jaką głowicę kupić.
Nie używałem do tej pory monopodu i nie wiem co jest wygodniejsze obracać "kijem" czy przez głowice.
Na chłopski rozum wystarczyłaby mi chyba tylko szybkozłączka...możecie coś polecić?

p13ka
31-01-2006, 10:42
Rozważań nt. głowic jest trochę tutaj:
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=2201&page=3&highlight=g%B3owica+kulowa

Argento
31-01-2006, 10:42
Kurtka, z ust mi wyjales to pytanie, mam identyczny "problem".

Rowniez chce kupic monopod (pod dlugie tele) i intensywnie dumam nad glowica do niego.

Mam nadzieje, ze podzielisz sie wrazeniami po zakupie ?



Pozdrawiam

Angmar
31-01-2006, 10:52
Na chłopski rozum wystarczyłaby mi chyba tylko szybkozłączka...możecie coś polecić?
Na chłopski rozum to szybkozłączka przyda ci sie jak umarłemu kadzidło.

70-200/4 nie ma pierścienia mocującego do statywu, więc tak czy inaczej skazany jesteś na dokręcanie monopodu bezpośrednio do korpusu. A głowicę dobiera się przede wszystkim pod kątem maksymalnego udźwigu, jaki przewidujesz. Ja np. mam 486RC2, bo zazwyczaj potrzebny mi udźwig ok. 4,5kg. Ale zdarza się, że waga sprzętu dochodzi do 7kg i trzeba ją odkręcić.

Ale tak naprawdę głowica do monopodu przydaje się bardzo rzadko. Chyba, że (jak w twoim przypadku) obiektyw nie ma pierścienia - wtedy jedynie głowica umożliwia zmianę orientacji kadru na pion. Albo (jak w moim przypadku) ktoś jest przyzwyczajony do trzymania monopodu do przodu pod kątem - wtedy głowica to mus, jeśli nie chce się celować w niebo.

Pikczer
31-01-2006, 10:55
Ja mam i polecam Manfrotto 486RC2 (kulkowa)
Stabilna, solidna, wygodna i ergonomiczna - polecam.

Jac
31-01-2006, 10:59
najprosciej jest wpisac w forumowa wyszukiwarke haslo monopod i bedziesz wiedzial wszystko

Jurek Plieth
31-01-2006, 11:03
Na chłopski rozum to szybkozłączka przyda ci sie jak umarłemu kadzidło...
Nieprawda. Większość obiektywów nie ma pierścienia do zmiany orientacji. Choćby najbardziej popularny u nas Tamron 28-75, który "przełączam" na zmianę z długoogniskowym.

Pikczer
31-01-2006, 11:09
najprosciej jest wpisac w forumowa wyszukiwarke haslo monopod i bedziesz wiedzial wszystko

Musze sie z Panem nie zgodzic. Bo np. czy bede wiedzial jaka jest stolica Paragwaju? :mrgreen:

Angmar
31-01-2006, 11:14
Na chłopski rozum to szybkozłączka przyda ci sie jak umarłemu kadzidło.
Nieprawda.
Przeczytałeś DOKŁADNIE to, co mirhon napisał i na co odpowiadałem? Bo zdaje się, że nie bardzo...

Na chłopski rozum wystarczyłaby mi chyba tylko szybkozłączka...

Jurek Plieth
31-01-2006, 11:16
Przeczytałeś DOKŁADNIE to, co mirhon napisał i na co odpowiadałem? Bo zdaje się, że nie bardzo...
Bardzo dokładnie przeczytałem i mało tego - udzieliłem kompetentnej odpowiedzi w przeciwieństwie do Ciebie!

Jac
31-01-2006, 11:19
Musze sie z Panem nie zgodzic. Bo np. czy bede wiedzial jaka jest stolica Paragwaju? :mrgreen:
Kup sobie zestaw krzyzowek i dojdziesz nawet jaka jest stolica Malezji :mrgreen:
dokncze tamto zdanie, doprecyzuje... bedziesz wiedzial wszystko... o monopodach i glowicach

ja niewiem jak sie ma na jeden klik opisanych kilkanascie glowic to czy trzeba prosic po raz kolejny ludzi zeby jeszcze raz to samo pisali?...

mirhon
31-01-2006, 11:32
Na chłopski rozum to szybkozłączka przyda ci sie jak umarłemu kadzidło.


A to niby czemu? Mogę płytkę przykręcić do body i szybko w razie potrzeby dopinać monopod...
Proszę bardzo o to link:
http://www.sklepfotograficzny.pl/statywy/Manfrotto/glowica-234-RC/

Angmar
31-01-2006, 11:53
A to niby czemu? Mogę płytkę przykręcić do body i szybko w razie potrzeby dopinać monopod...
Proszę bardzo o to link:
http://www.sklepfotograficzny.pl/statywy/Manfrotto/glowica-234-RC/
Rany... co to za miejsce, co to za ludzie? :shock:

To ja na początek proponuję odpuścić sobie fotografowanie i inne zajęcia, i skoncentrować się na podstawowych umiejętnościach... takich, jak na przykład czytelne i zrozumiałe formułowanie swoich myśli.

Piszesz o tym, czy wystarczy samo "obracanie kijem" (cokolwiek miałoby to znaczyć - chętnie poszerzę swoją wiedzę na ten temat), czy trzeba dokupić głowicę i nią kręcić. Za chwilę wyskakujesz z tekstem "a może wystarczy sama szybkozłączka?".

Każdy normalny człowiek zrozumie to jako pytanie "czy wystarczy sama szybkozłączka do samego monopodu". Odpisałem ci więc, zgodnie z rzeczywistością, do czego przyda ci się "sama szybkozłączka".

Napisałem też o kryteriach doboru głowicy do monopodu. Podałem jako przykład siebie i sprzęt, z jakiego korzystam.
Dla odmiany kolega Jurek Plieth podzielił się z nami odkrywczym stwierdzeniem, że większość obiektywów nie posiada pierścienia, a w drugim swoim poście oznajmił wszem i wobec, że - w przeciwieństwie do mnie - udzielił na twoje pytanie kompetentnej odpowiedzi :lol:

Chciałbym zatem przeprosić wszystkich za off-topic - wydawało mi się, że temat dotyczył monopodu i głowicy do niego. Skoro temat dotyczy pierścieni mocujących (a raczej ich braku) to ja już więcej tu nie będę smiecił.

BTW - szybkozłączka jest na wyposażeniu pokazywanej przez ciebie głowicy 234RC, więc przy okazji tłumaczenia idei "obracania kijem" prosiłbym również o sprecyzowanie o co chodziło z tą "samą szybkozłączką"? Mówiłeś o kupnie głowicy z szybkozłączką w zestawie i używaniu tylko tej drugiej? :lol:

Janusz Body
31-01-2006, 11:57
....Na chłopski rozum wystarczyłaby mi chyba tylko szybkozłączka...


Niebardzo. Mam manfrotto z głowiczką 234RC. Uważam, ze to minimum. Sam monopod nie zapewnia wystarczającej swobody w "kręceniu aparatem". to nie musi być duża głowica i nie musi "unosić" tony - to w koncu tylko podpórka. Przynajmniej jeden dodatkowy stopien swobody jest potrzebny. :-)

Pozdrawiam,
Janusz

p13ka
31-01-2006, 11:59
Mirhon, płytkę możesz, co więcej musisz przykręcić do body/ringu jeżeli masz na monopodzie głowicę i chcesz z niej korzystać. Podając linka poszedłeś zatem krok dalej i wynika z tego, że już nie rozpatrujesz kwestii "czy głowica czy sam kij przykręcany do body" (bo wtedy bez sensu szybkozłączka) tylko "jaka głowica". Czy dobrze rozumiem?

Angmar
31-01-2006, 12:02
Podając linka poszedłeś zatem krok dalej i wynika z tego, że już nie rozpatrujesz kwestii "czy głowica czy sam kij przykręcany do body" (bo wtedy bez sensu szybkozłączka) tylko "jaka głowica". Czy dobrze rozumiem?
Ja myślę, że on kompletnie nie ma pojęcia o co chodzi i się "trochę" zamotał.

Jurek Plieth
31-01-2006, 12:22
Rany... co to za miejsce, co to za ludzie? :shock:
Sugeruję Ci kontrolowanie swojego stopnia agresji na forum. W przeciwnym wypadku będę musiał Twoje posty, jak to ma miejsce w przypadku kilku innych forumowiczów, zakwalifikować do grupy ignorowanych. Co oczywiście nie jest żadną groźbą, a jedynie stwierdzeniem faktu.
Myślę, że w przeciwieństwie do Ciebie, pytający doskonale zrozumiał moją odpowiedź! Jeśli jednak masz z tym wyraźny problem, to wyartykułuję ją raz jeszcze, tak aby nawet dziecko zrozumiało.
1. Żadna głowiczka do monopoda nie jest potrzebna, o ile będzie się robiło zdjęcia wyłącznie z jednym obiektywem. Jeśli ten jeden wybrany obiektyw ma na dodatek pierścień do obrotu, to możliwa jest zmiana kadru z poziomego na pionowy. Jeśli natomiast pierścienia takiego nie ma, to głowiczka będzie potrzebna tylko do zmiany kadru, ale oczywiście szybkozłączka nie jest niezbędna,
2. Moim zdaniem (jest to moja subiektywna opinia), warto jednakże kupić do monopoda najprostszą głowiczkę, ale z szybkozłączką, identycznego rodzaju jak ta do "dużego" statywu z dużą głowicą. Dzięki temu, nie ingeruje się non-stop w stosunkowo delikatny gwint statywowy korpusu; jest doń na stałe przykręcona jedna szybkozłączka, niezależnie od tego, czy używa się korpusu z monopodem, ze statywem, czy w ogóle bez,
3. Nie warto kupować (i używać) do monopoda głowicy statywowej, dużej kulowej, lub 3D, dlatego, że monopod jest wystarczająco chybotliwy, aby operowanie głowicą 3D stało się męką. W zupełności wystarczająca jest głowiczka 234 umożliwiająca wyłącznie zmianę kadru na pionowy, oraz, o ile wyposażona jest w szybkozłączkę (zdaje się wersja RC), szybkie odpięcie korpusu.

mirhon
31-01-2006, 12:26
Ja myślę, że on kompletnie nie ma pojęcia o co chodzi i się "trochę" zamotał.

Kurde, dokładnie wiem o co mi chodzi. Kupując sam monopod najczęściej jest bez głowicy i jedynie mogę przykręcać do body.
Szybkozłączka jest zawsze (no prawie) z jakąś głowicą - pisząc szybkozłączka/płytka użyłem skrótu myślowego...
Można kupić dedykowane głowice do monopodu jak ta z linku z możliwością ruch w jednej płaszczyźnie (tak przynajmniej wynika ze zdjęcia) lub bardziej skomplikowane/cięższe np. kulowe. Widziałem też rozwiązanie w postaci szybkozłączki bez możliwości ruchu tzn. samo mocowanie płytki...
I po prostu nie mając wcześniej monopodu nie wiem które rozwiazanie jest najpraktyczniejsze...

Angmar
31-01-2006, 12:39
Myślę, że w przeciwieństwie do Ciebie, pytający doskonale zrozumiał moją odpowiedź!
No jasne - ja jestem nietryb, Janusz Body jest nietryb, i p13ka tez jest jak widać nietrybem... bo wszyscy trzej zrozumieliśmy wywody o "samej szybkozłączce" w dokładnie ten sam sposób.

Jakie to szczęście wielkie, że chociaż ty się doskonale z autorem wątku rozumiesz...

-----------------------------------------

EDIT:

Widziałem też rozwiązanie w postaci szybkozłączki bez możliwości ruchu tzn. samo mocowanie płytki...
Bezpośrednio na monopod? :lol: :lol: :lol:

Janusz Body
31-01-2006, 13:01
.... W zupełności wystarczająca jest głowiczka 234 umożliwiająca wyłącznie zmianę kadru na pionowy, oraz, o ile wyposażona jest w szybkozłączkę (zdaje się wersja RC)...


Jest wyposażona w szybkozłączkę. To taka "micro" głowiczka - mam i wydaje mi się OK. Mam podobne zdanie - dokładanie kulowej albo wielkiej "statywowej" w stylu 029 jest bez sensu. Ale zupełnie bez głowicy to katorga :-)

Janusz

Jurek Plieth
31-01-2006, 13:39
No jasne - ja jestem nietryb, Janusz Body jest nietryb, i p13ka tez jest jak widać nietrybem...
Angmar, pofatygowałem się i przejrzałem wszystkie Twoje 108 postów. Do tej pory nie udało Ci się wyedytować ani jednego postu z pytaniem o cokolwiek :shock: ; wszystkie Twoje posty są "odpowiedziami" na czyjeś problemy - cudzysłów został użyty nie bez powodu. Spośród tych 108 przy maksimum dobrej woli wybrałem zaledwie 27 postów, których wydźwięk jest, nazwijmy to, neutralny. Pozostałe 81 postów to szyderstwo i agresja zawierajaca między innymi takie kwiatki:
- Anvers, muflon, Auwo - widzę, że w waszym przypadku oczekiwanie odpowiedzi na poziomie dorosłego człowieka jest nazbyt ryzykowne i wymagające...,
- Gówno prawda...,
- Jak masz pieprzyć takie idiotyzmy, to lepiej w ogóle nie pisz...,
- Sorry, ale odpowiedź jest jeszcze głupsza niż pytanie...,
- Masz obfity podpis na forum i nie wiesz czym zrobić screenshot? Może narysuj ;-) ...,
- ********a aberracja, prawie taka jak u snowboardera...,
- To ja na początek proponuję odpuścić sobie fotografowanie i inne zajęcia, i skoncentrować się na podstawowych umiejętnościach...,
- To forum ma już wyrobioną swoją "renomę". Nikt rozsądny nie przyjdzie tu po wiedzę, bo jedyne, na co może liczyć, to...,
- Snowboarder - potwierdzasz zdanie, jakie zdążyłem sobie na temat twojej wiedzy wyrobić...,
- Widzisz... ty nadal nic nie rozumiesz...,
- Dziecinada i tyle...,
i wreszcie to
- Nie przychodzę tutaj po wiedzę. Gdy "merytoryka" tego forum przestanie mnie bawić do łez niczym komedia, przestanę tu przychodzić w ogóle. Co już niedługo się zapowiada,...

Po co więc przychodzisz Angmar? Nie wydaje mi się aby ktokolwiek za Tobą tęsknił, może więc czas zrealizować tą ostatnią obietnicę?

mirhon
31-01-2006, 13:47
Bezpośrednio na monopod? :lol: :lol: :lol:

Jedź sobie do BlueCity w W-wie, tam na 1 piętrze w salonie foto mają/(mieli?) taką złączke za bodajże 30zł dokręcaną do monopodu która była tylko szybkozłączką+płytka coby nie wkręcać za każdym razem do body...
Jak nie widziałeś to wcale nie oznacza że nie ma.....a te uśmiechy to sobie daruj bo sam robisz się śmieszny....

cobalt
01-01-2015, 14:13
Odgrzewam temat, bo potrzebuję adaptera z płytka w stylu: Manfrotto 323 adapter z płytką 200PL 1/4 FVAT (4933901811) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. (http://allegro.pl/show_item.php?item=4933901811&msg=Obserwujesz+t%C4%99+ofert%C4%99.%3Cbr+%2F%3E%0 ANie+przegap+jej+zako%C5%84czenia.+Ustaw+przypomni enie+w+zak%C5%82adce+%3Ci%3E%3Ca+href%3D%22%2Fmyac count%2Fwatch.php%22%3ETrwaj%C4%85ce%3C%2Fa%3E%3C% 2Fi%3E.&watched=1&msgtoken=2588db2f0d2284939d6df5b28ebc72fd553da4b65 4bb8a05ab6d91f2d6ed1ca0). Czy ma ktoś namiar na jakieś alternatywne rozwiązanie?
Głowice mnie nie interesują (mimo dobrej ceny), bo do Canona 70-200 z 7D nie potrzebuję dodatkowych zbędnych pokręteł.

jan pawlak
01-01-2015, 19:30
Odgrzewam temat, bo potrzebuję adaptera z płytka w stylu: Manfrotto 323 adapter z płytką 200PL 1/4 FVAT (4933901811) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. (http://allegro.pl/show_item.php?item=4933901811&msg=Obserwujesz+t%C4%99+ofert%C4%99.%3Cbr+%2F%3E%0 ANie+przegap+jej+zako%C5%84czenia.+Ustaw+przypomni enie+w+zak%C5%82adce+%3Ci%3E%3Ca+href%3D%22%2Fmyac count%2Fwatch.php%22%3ETrwaj%C4%85ce%3C%2Fa%3E%3C% 2Fi%3E.&watched=1&msgtoken=2588db2f0d2284939d6df5b28ebc72fd553da4b65 4bb8a05ab6d91f2d6ed1ca0). Czy ma ktoś namiar na jakieś alternatywne rozwiązanie?
Głowice mnie nie interesują (mimo dobrej ceny), bo do Canona 70-200 z 7D nie potrzebuję dodatkowych zbędnych pokręteł.

Nie wiem, nie mam doświadczenia, używam tylko statywu, "jak trzeba" to nie rozstawiam nóg.
Ale byłem na wypadzie z kolegą który używał monopodu bez głowicy, czekaliśmy na możliwość wykonania zdjęcia, pozycja wymuszona, jakieś 30-35 stopni do góry, 200mm, czas 1/100 sec
Musiałem mu dosłać swój plik, miał jednak poruszone

jp

asfot1
01-01-2015, 22:56
Sam używam monopodu mimo posiadania statywu, używanie monopodu bez głowiczki np.: Manfrotto MN234RC jest strasznie upierdliwe. Szybko zrezygnowałen z nieposiadania głowiczki.Z głowiczką monopod zawsze pionowo a niewielkie korekty góra dół lub na boki zawsze jest możliwa

cobalt
01-01-2015, 23:48
Doceniam waszą troskę o ergonomię, ale na boisku potrzebuję szybko pozbyć się połączenia z monopodem i przejść do fotografowania z ręki.
Głowice tak jak pisałem odpadają, a statyw już mam :).

piast9
02-01-2015, 02:53
^^ To czemu pytasz o alternatywy? Kup sobie to MN323 i po kłopocie. Przy czym jestem również zdania, że lepiej dołożyć 30 PLN i kupić MN234RC. Mam taką i używam. Od samego MN323 jest niewiele większa a zawsze jest możliwość pochylenia aparatu. Nie rozumiem o co Ci chodzi z pokrętłami do 7D.

jan pawlak
02-01-2015, 04:05
Doceniam waszą troskę o ergonomię, ale na boisku potrzebuję szybko pozbyć się połączenia z monopodem i przejść do fotografowania z ręki.
Głowice tak jak pisałem odpadają, a statyw już mam :).

Nie rozumiem.

Do szybko pozbyć się połączenia z monopodem i przejść do fotografowania z ręki. służą szybkozłączki, np. RC.
Gdy kupisz małą ale normalną głowicę z szybkozłączkę to :
- możesz odłączyć/przyłaczyć body od monopodu szybko
- po dokręceniu blokady (i jej nieużywaniu) masz zawsze sztywne połączenie "jak bez głowicy"
- odchylenia od pionu lub przejście do pozycji portretowej jest także szybkie, nawet na boisku

Na Twoim miejscu kupiłbym Manfrotto 494RC2, dokręci blokadę i używał tak jak piszesz, także szybko podpinał i odpinał body
W sytuacji wymuszonej, gdy będzie trzeba pochylić body albo przejść do ustawienia portretowego zrobiłbym to bez kłopotu i podziękowałbym "w myślach" za tą radę

http://fotozakupy.pl/manfrotto-494rc2-micro-z-plytka-200pl/25203s?gclid=CKas9oCd9MICFauWtAoddykAkg

jp

PS
Ja do statywu "domowego" mam podpiętą 496RC2

cobalt
02-01-2015, 09:00
^^ To czemu pytasz o alternatywy? Kup sobie to MN323 i po kłopocie. Przy czym jestem również zdania, że lepiej dołożyć 30 PLN i kupić MN234RC. Mam taką i używam. Od samego MN323 jest niewiele większa a zawsze jest możliwość pochylenia aparatu. Nie rozumiem o co Ci chodzi z pokrętłami do 7D.
Pytam o alternatywne płytki i szybkozłączki, bo może jest jeszcze jakiś inny system szybkiego mocowania obiektywu na monopodzie. Głowicy nie kupie to pewne. Gdybym miał potrzebę jej stosowania, to bym sobie przekręcał wypasioną głowicę kulową ze statywu. 234RC jest w identycznej cenie jak adapter 323 :).
A z bezsensownym pokrętłem w głowicy i Canonie 70/200/2,8 (bez znaczenia czy 30D, czy 7D) chodzi mi o to, że nie potrzebuję odchylać aparatu o 30°. Zmianę orientacji aparatu (poziom-pion) zapewnia mi uchwyt statywowy obiektywu.

--- Kolejny post ---


Nie rozumiem.

Do szybko pozbyć się połączenia z monopodem i przejść do fotografowania z ręki. służą szybkozłączki, np. RC.
Gdy kupisz małą ale normalną głowicę z szybkozłączkę to :
- możesz odłączyć/przyłaczyć body od monopodu szybko
- po dokręceniu blokady (i jej nieużywaniu) masz zawsze sztywne połączenie "jak bez głowicy"
- odchylenia od pionu lub przejście do pozycji portretowej jest także szybkie, nawet na boisku

Na Twoim miejscu kupiłbym Manfrotto 494RC2, dokręci blokadę i używał tak jak piszesz, także szybko podpinał i odpinał body
W sytuacji wymuszonej, gdy będzie trzeba pochylić body albo przejść do ustawienia portretowego zrobiłbym to bez kłopotu i podziękowałbym "w myślach" za tą radę

http://fotozakupy.pl/manfrotto-494rc2-micro-z-plytka-200pl/25203s?gclid=CKas9oCd9MICFauWtAoddykAkg

jp

PS
Ja do statywu "domowego" mam podpiętą 496RC2
Wyluzuj Jan i nabij tubę ..... (żart z piosenki Kukiza) :).
Napisałem na początku o co mi chodzi. Masz 496RC2 i OK. Uwierz mi nie posiadam gorszej w statywie karbonowym.
Monopoda używam tylko z C 70-200, a tam jest bardzo wygodny uchwyt statywowy i mogę sobie 2x szybciej przekręcić obiektyw z aparatem o dowolny kat w płaszczyźnie czołowej do fotografowanego obiektu.

jan pawlak
02-01-2015, 11:33
Cobalt

Możesz oczywiście używać jak chcesz.

Z ciekawości jednak pytam,
- skoro używasz ten obiektyw w uchwycie statywowym przymocowanym do monopodu
- to poco Ci jakiekolwiek adapter z płytką w celu szybkiego oswobodzenia aparatu z monopodu
skoro, jak właśnie sprawdziłem, potrzeba niecałych 3 obrotów (1 sec ?) by wypiąć aparat z obiektywem z uchwytu statywowego .

Po prostu ciekawość

jp

jotes25
02-01-2015, 11:42
Cobalt

Możesz oczywiście używać jak chcesz.

Z ciekawości jednak pytam,
- skoro używasz ten obiektyw w uchwycie statywowym przymocowanym do monopodu
- to poco Ci jakiekolwiek adapter z płytką w celu szybkiego oswobodzenia aparatu z monopodu
skoro, jak właśnie sprawdziłem, potrzeba niecałych 3 obrotów (1 sec ?) by wypiąć aparat z obiektywem z uchwytu statywowego .

Po prostu ciekawość

jp

W ten sposób będzie mieć uchwyt statywowy do wymiany w miesiąc. Załatwiłem w ten sposób mosiężny gwint w moim 400/5.6. Płytka to optymalne rozwiązanie.

jan pawlak
02-01-2015, 11:55
W ten sposób będzie mieć uchwyt statywowy do wymiany w miesiąc. Załatwiłem w ten sposób mosiężny gwint w moim 400/5.6. Płytka to optymalne rozwiązanie.

W oryginalnym uchwycie Canona mocowanie do obiektywu wygląda "poważnie", ale to niestety taka sama zasada jak w Twoim
Prawdą jest natomiast że szybkozłączka właśnie do tego służy.

jp

cobalt
02-01-2015, 12:12
...
- to poco Ci jakiekolwiek adapter z płytką w celu szybkiego oswobodzenia aparatu z monopodu
skoro, jak właśnie sprawdziłem, potrzeba niecałych 3 obrotów (1 sec ?) by wypiąć aparat z obiektywem z uchwytu statywowego ....
Gwint w uchwycie Canona trzeba szanować. Dla mnie 3 obroty czasami to wieczność. Muszę uwolnić obiektyw w ułamku sekundy i zrobić zdjęcie, bo Pan Marek nie czeka po strzeleniu gola: Krzysztof Rzewnicki: Legia Warszawa - Metalist Charków (http://www.cobaltsport.blogspot.com/2014/11/legia-warszawa-metalist-charkow.html)

--- Kolejny post ---


W ten sposób będzie mieć uchwyt statywowy do wymiany w miesiąc. Załatwiłem w ten sposób mosiężny gwint w moim 400/5.6. Płytka to optymalne rozwiązanie.
Też mi się tak wydaje. Kupię jeszcze z prostego powodu, żeby MF nie zaprzestał produkcji.
Chyba, że ktoś zna coś fajniejszego. Szybszego w obsłudze.

jotes25
02-01-2015, 12:12
W oryginalnym uchwycie Canona mocowanie do obiektywu wygląda "poważnie", ale to niestety taka sama zasada jak w Twoim
Prawdą jest natomiast że szybkozłączka właśnie do tego służy.

jp

Oczywiście pisałem o ORYGINALNYM uchwycie Canona. Tam jest gwintowana wkładka z mosiądzu (pokrytego innym metalem, pewnie stopem niklu?). Podczas wykręcania monopodu działają na niego siły boczne. Często też w pośpiechu (akcja!) monopod nie jest dokładnie przykrecony i powstają luzy sprzyjające wycieraniu gwintu.

piast9
02-01-2015, 12:14
Pytam o alternatywne płytki i szybkozłączki, bo może jest jeszcze jakiś inny system szybkiego mocowania obiektywu na monopodzie. Głowicy nie kupie to pewne. Gdybym miał potrzebę jej stosowania, to bym sobie przekręcał wypasioną głowicę kulową ze statywu. 234RC jest w identycznej cenie jak adapter 323 :).
A z bezsensownym pokrętłem w głowicy i Canonie 70/200/2,8 (bez znaczenia czy 30D, czy 7D) chodzi mi o to, że nie potrzebuję odchylać aparatu o 30°. Zmianę orientacji aparatu (poziom-pion) zapewnia mi uchwyt statywowy obiektywu.
Rozumiem argumentację, nie rozumiem podejścia. Skoro 234 i 323 kosztują tyle samo a różnica wagi i wymiarów w zestawieniu z monopodem też w zasadzie jest do pominięcia, to czemu nie kupić 234, które da więcej możliwości? Kto wie, do czego przyjdzie Ci kiedyś użyć monopodu? Jeśli nie potrzebujesz pochylania to skręcasz 234 na sztywno i zapominasz o jego pokrętełku. Wtedy 234 i 323 da taką samą funkcjonalność - szybkie odpinanie z monopodu.