PDA

Zobacz pełną wersję : Oświetlenie z jarzeniówki w studio



2du
01-06-2012, 08:35
Znalazłem takie coś w internecie.

https://vimeo.com/42088273
http://www.youtube.com/watch?v=mtsKPaLMP7o
http://www.youtube.com/watch?v=9MmsLGqS-rY

Pytanie do was czy ktoś próbował się w cos takiego bawić?
Efekt jaki daje takie oświetlenie wygladaja ciekawie.
Trochę roboty i można sobie coś takiego zbudować.
Pytanie czy warto?

r_m
01-06-2012, 16:37
Jak Ci nie przeszkadza brak regulacji mocy, brak możliwości modyfikacji kształtu i rodzaju źródła światła, to czemu nie? Tylko nie zakładaj najtańszych lamp, tylko te o dużej wierności odtwarzania kolorów (koszt ok. 30zł za szt.)

krzysztofT
02-06-2012, 12:39
Dobry pomysł dla kogoś kto nie ma wymagań za dużych :)

michael_key
03-06-2012, 08:49
Pytanie czy warto?
Jak dla warto. Świetne efekty można uzyskać. Chyba muszę coś pokombinować w tym kierunku :smile:

Patryk_mirek
03-06-2012, 09:44
Ja jako zadeklarowany wróg jarzeniówek, świetlówek i wszelkiego cholerstwa tego typu odradziłbym oświetlenie czymś takim. Czemu?

Raz, że wciąż większość dostępnych w polsce świetlówek świeci jak świeci (czyli świeci na zielono i ich widmo nie jest równe), a dwa, że nie ma regulacji mocy. Poza tym światła ze świetlówek zdecydowanie nie lubię, męczy oczy.

Co zamiast tego?
Widziałem domowej roboty ringlighta na ledach
zalety:
- niskie spożycie prądu
- nie zużywa się i będzie świecić latami
- duża ilość małych, jasno świecących punkcików - zlewa się w jedno źródło światła, ale w oczach wygląda mega fajnie.
- piękna możliwość regulacji

Wady:
- aż tyle światła to ledy jeszcze nie dają
- wysoka cena

KuzynPit
03-06-2012, 12:59
z tymi kolorami to jest jeden patent- trzeba bodajże zejść do odpowiedniego czasu nie wiem czy nie 1/100s czy jakoś tak żeby mieć tę samą barwę światła. Peter Hurley w swoim Dvd o tym mówił. Bo on pracuje na świetlówkach. I poruszył ten temat.

r_m
04-06-2012, 02:45
Ehh...
- typowa oprawa sufitowa, ze standardową elektryką faktycznie "migocze", z częstotliwością sieci
- nowoczesne układy mają coś o nazwie "statecznik elektroniczny", świetlówka w tym układzie pracuje z dużą częstotliwością (np. 20kHz), więc migotanie nie powinno być widoczne
- wprawdzie pisałem, że nie będziesz miał regulacji mocy, ale tak naprawdę niektóre "stateczniki elektroniczne" umożliwiają regulację jasności - tylko, że to kosztuje (tradycyjny statecznik - od 20zł, z regulacją mocy od 200zł, na 1-2 rury), a założenie było "tanio" ;)
- z kolorami jest taki patent, że typowe rury mają za zadanie świecić jasno, bez zwracania uwagi na to, jak dobrze są reprodukowane barwy, "nietypowe", do specjalnych zastosowań, są projektowane tak, aby uzyskać dużą wierność reprodukcji barw (np. Philips TLD Graphica Pro, Osram Lumilux Color Proof)

Gdy idziemy na łatwiznę (tania oprawa, zwykła rura) mamy wszystkie wady, i jedną zaletę - niską cenę. Jeśli chcemy światła wysokiej wierności, do tego o regulowanej jasności, koszty rosną nawet kilkanaście razy.
Jest dziedzina w które można polecić taką zabawę: film+fotografia (kolejność nieprzypadkowa). Jednym źródłem światła załatwiasz oświetlenie do zdjęć i do filmowania.

przemo-lukas
08-02-2013, 17:55
Przepraszam, że odgrzewam temat. Ale i ja zastanawiam się nad tym.
Są w sprzedaży oprawy ze statecznikami elektronicznymi. Tak się zastanawiałem - dorobić wrota i "rozpraszacz" światła (z tworzywa PMMA), do tego komplet jednakowych świetlówek (n.p. philips masters) o temp. 6500K. Próbował ktoś już świetlówek?

r_m
13-02-2013, 22:38
Temperatura barwowa to jedno, wierność reprodukcji barw to drugie:

Ehh...
- z kolorami jest taki patent, że typowe rury mają za zadanie świecić jasno, bez zwracania uwagi na to, jak dobrze są reprodukowane barwy, "nietypowe", do specjalnych zastosowań, są projektowane tak, aby uzyskać dużą wierność reprodukcji barw (np. Philips TLD Graphica Pro, Osram Lumilux Color Proof)

Jeśli zamierzasz robić w kolorze, sprawdź parametry lamp (Ra), sprawdź ceny, jeśli uznasz, że warto możesz robić. Zyskasz softbox bez regulacji. Aha, upewnij się, że "białe" na oko tworzywo nie daje dziwnego zafarbu w świetle przechodzącym (zdarzają się niespodzianki).

przemo-lukas
14-02-2013, 10:54
r_m, słuszna uwaga. Tak więc powinniśmy szukać świetlówek o Ra=98. ;)