PDA

Zobacz pełną wersję : problem z kolorem



kevinbray
01-06-2012, 00:12
Witam, ostatnio chcialem przerobic fotki na czarnobiale i niewiem czemu na moim monitorze dell u2711 skalibrowanym za pomoca i1 Display Pro wszystko wyglada super a po zapisaniu do jpeg i obejrzeniu na laptopie jest masakra,kolor ktory powinien byc czarnobialy jest wyblakly i do tego wchodzi w czerwien.
Roznica miedzy moim monitorem a laptopem jest ogromna.Pracuje w przestrzeni srgb wiec wszystko powinno byc ok ale nie jest.Mam przykladowa fote ktora przerobilem na czarnobiala i fote z neta czarnobiala, ktora wlasnie wyglada kolorystycznie podobnie na monitorze.

oto zdjecie przerobione na czarnobiale
http://i48.tinypic.com/211otq9.jpg

A oto zdjecie gdzie kolory powinny wygladac bo wygladaja tak na moim monitorze
http://i50.tinypic.com/2crldf7.jpg

Prosze o pomoc!!!

Bangi
01-06-2012, 00:29
Zdjęcia są OK.
Wg mnie, jeżeli nie namieszales z profilami kolorów to wytłumaczeniem sytuacji jest marność matrycy lapka.
Obejrzyj te fotki jeszcze na innym sprzęcie niż laptop.

voriax
01-06-2012, 08:04
@kevinbray:
Nie będę Ci mieszał za bardzo bo specem nie jestem ale oczy mam,
ALE pierwsza fota w stosunku do drugiej wpada w lekką "czerwień" i masz tu rację.

Pozdrawiam!
Voriax.

Bangi
01-06-2012, 08:44
Kurcze, oglądam te foty, na dwóch monitorach, co prawda nieskalibrowane, takie zwykłe, ale też nie jakieś badziewne ;), do tego na samrtfonie i nic mi w czeriweń nie wpada :confused:

Juriko
01-06-2012, 10:57
Kurcze, oglądam te foty, na dwóch monitorach, co prawda nieskalibrowane, takie zwykłe, ale też nie jakieś badziewne ;), do tego na samrtfonie i nic mi w czerwień nie wpada :confused:
Fakt, zresztą próbnik z PS potwierdza, że nic nie wpada w zafarby przy pierwszym zdjęciu, drugie z lekkim niedoborem niebieskiego, inaczej z zwiększonym poziomem R-G.

dziobolek
01-06-2012, 11:15
U mnie też wsio OK. Żadnych zafarbów nie odnotowano ;)

Pozdrówka!

Bangi
01-06-2012, 11:20
W takim razie jestem zdania, że problem leży po stronie matrycy laptopa. Nieraz widziałem jak fotki normalnie wyglądajace na monitorze mojego PC, na laptopie wyglądały fatalnie.

Tom01
01-06-2012, 12:35
co prawda nieskalibrowane, takie zwykłe

Tu jest sedno problemu.


ale też nie jakieś badziewne ;)

Nie? ;)


Zdjęcia są OK.

Jedno jest delikatnie czerwonkawe, drugie całkiem zielone. Nie wiem czy taki był zamysł.

PS. Pierwsze zdjęcie jest 8-bitową szarością a załączony ma profil sRGB. Proponuję zapisać go jako RGB, inaczej wyświetlanie może być dziwne. Stąd może się brać wrażenie wpadania w czerwonkawy zafarb.

Bangi
01-06-2012, 12:46
Ja rozumiem, że osoby, ktore na co dzien zajmują się fotorgrafią i wydrukami profesjonalnie maja skalibrowane sprzęty, ale większość "laików", w tym ja :), nie ma skalibrowanego sprzętowo monitora (IMHO), jednakże nie zmienia to faktu, że dotychczas nikt nie zwócił mi uwagi, na jakieś problemy z zafarbami, itp. historiami dotyczącymi fotek, które publikuję w różnych miejscach, czasami ktoś ewentulenie sugerował coś odnośnie jasności, więc stąd moja taka a nie inna ocena sytuacji.
Być może nie rozumiem tych kwestii do końca, ale wydaje mi się, że tym bardziej twórczość, która powstała na prawidłowo saklibrowanym sprzęcie (tak zakładam odnosząc się do sedna temtu) nie powinna na nieskalibrownych sprzetach laików dawać zły obraz...

specowaty
01-06-2012, 12:51
Witam serdecznie,

Dolacze sie do watku. Mam taki problem, wczoraj zakupilem kalibrator i1 display pro i skalibrowalem nim monitor nec pa231w. Po kalibracji moglem sprawdzic jak wygladal obraz przed i po, i nie widze zadnej roznicy. Krzywe gamma(jesli dobrze pisze) ida prawie w jednej lini. Kalibrowalem w slabym swietle , nie wiem czy to przez to.

Drugi problem gdy obrabialem zdjecia w lightroomie. Zlozylem nowego kompa i obrobke zaczalem robic po kalibracji.

1.Obrobione zdjecia gdy zapisze do profilu laba wyglada prawie identycznie jak na monitorze tylko miniaturka jest przeswietlona na innym kompie tez jest dobrze.

2. Gdy obrobione zdjecia zapisze do profilu monitora zdjecie jest przejarane na innym monitorze ale wyglada dobrze na NEC-u.

3. Gdy zapisze fote do sRGB to miniatura zdjecia jest dobra ale zdjecie po otwarciu jest za ciemne na Necu jak i drugim monitorze.

Czy moglby mi ktos wytlumaczyc czy zrobilem cos zle?

Tom01
01-06-2012, 14:30
Ja rozumiem, że osoby, ktore na co dzien zajmują się fotorgrafią i wydrukami profesjonalnie maja skalibrowane sprzęty, ale większość "laików", w tym ja :), nie ma skalibrowanego sprzętowo monitora (IMHO), jednakże nie zmienia to faktu, że dotychczas nikt nie zwócił mi uwagi, na jakieś problemy z zafarbami,

Jeśli nie widzi Pan drugiego zdjęcia na zielono to ma Pan właśnie zwrócenie uwagi na zafarby. ;)

PS. Skalibrowany sprzętowo? Jeśli ma Pan monitor kalibrowalny sprzętowo i nie jest on skalibrowany to grzech!

ehri
02-06-2012, 14:00
Witam serdecznie,

Dolacze sie do watku. Mam taki problem, wczoraj zakupilem kalibrator i1 display pro i skalibrowalem nim monitor nec pa231w. Po kalibracji moglem sprawdzic jak wygladal obraz przed i po, i nie widze zadnej roznicy. Krzywe gamma(jesli dobrze pisze) ida prawie w jednej lini. Kalibrowalem w slabym swietle , nie wiem czy to przez to.

Drugi problem gdy obrabialem zdjecia w lightroomie. Zlozylem nowego kompa i obrobke zaczalem robic po kalibracji.

1.Obrobione zdjecia gdy zapisze do profilu laba wyglada prawie identycznie jak na monitorze tylko miniaturka jest przeswietlona na innym kompie tez jest dobrze.

2. Gdy obrobione zdjecia zapisze do profilu monitora zdjecie jest przejarane na innym monitorze ale wyglada dobrze na NEC-u.

3. Gdy zapisze fote do sRGB to miniatura zdjecia jest dobra ale zdjecie po otwarciu jest za ciemne na Necu jak i drugim monitorze.

Czy moglby mi ktos wytlumaczyc czy zrobilem cos zle?


też się podłączam. Mam podobny problem i ten sam monitor. Skalibrowany sprzętowo od razu przy zakupie, dostałem profile 80cd, 100cd i 120cd.

gdy obrabiam czarno białe zdjęcia to na nec'u jest super, ale gdy oglądam zdjęcie na 2 laptopach i iphonie to nie jest juz tak fajnie, tzn. zdjecie jest przepalone (na necu jest ciemne bo taki był zamiar).

ustawiony mam profil 120cd

kevinbray
03-06-2012, 09:54
Ok,dzieki za pomoc,ogolnie zastanawia mnie jedna rzecz jeszcze.Przy kalibrowaniu monitora z i1display pro na poczatku ustawiam temperature ale dziwne jest to ze przy ustawieniach kolorow 100-100-100 lub 50-50-50 pokazuje teperature 6500,pozniej przy ustawieniu jasnosci dopiero wartosci sa rozne.Bardzo mnie to zastanawia bo roznica 50 rgb a 100 rgb to bardzo duza roznica kolorow a ja skad mam wiedziec ktora jest wlasciwa? jak mam dobrze skalibrowac monitor z i1display pro?

To moja paleta kolorow po kalibracji

http://i50.tinypic.com/1415qvd.png

Tom01
05-06-2012, 09:51
Przy kalibrowaniu monitora z i1display pro na poczatku ustawiam temperature ale dziwne jest to ze przy ustawieniach kolorow 100-100-100 lub 50-50-50

Regulatory RGB muszą być ustawiane tak, aby jeden zawsze wynosił 100%.


pokazuje teperature 6500,pozniej przy ustawieniu jasnosci dopiero wartosci sa rozne.

To normalnie. Mało który monitor ma stabilną temperaturę barwową w funkcji jaskrawości.

kevinbray
05-06-2012, 22:14
[QUOTE=Tom01;1082111]Regulatory RGB muszą być ustawiane tak, aby jeden zawsze wynosił 100%.

A dlaczego jeden z kolorow powinien byc ustawiony na 100%?
jezeli ustawie R na 100% to G bedzie np 99% a B 96%.Czy takie ustawienie jest ok wtedy jezeli pokazuje mi temp barwowa 6500K.

Tom01
05-06-2012, 22:52
A dlaczego jeden z kolorow powinien byc ustawiony na 100%?

Każdy kanał RGB wyświetla po 256 odcieni. Jeśli zmniejsza Pan ich regulatory to zmniejsza się ilość odcieni. Proszę zauwazyć że korekcja np R80, G80, B90 to to samo jeśli chodzi o proporcje RGB co R90, G90, B100 a ile odcieni więcej jest wyświetlonych?

W praktyce zbytnie "cięcie" sterowania powoduje degradację płynności przejść tonalnych i jeszcze parę niepożądanych defektów, których LCD i tak ma sporo. Lepiej ich z własnej woli nie dokładać.

kevinbray
07-06-2012, 22:57
Dziekuje za wyjasnienie,w takim razie ponownie musze skalibrowac go bo zaden kanal u mnie nie ma 100% :)