PDA

Zobacz pełną wersję : Płynny obraz po montażu



piaso
31-05-2012, 14:37
Parę tygodni temu stałem się szczęśliwym posiadaczem 600d
Niestety po pewnym czasie wyszły ograniczenia które staram się przeskoczyć.. W googlu sporo informacji.. ale jako że jestem świeży to mam problem żeby ogarnąć to wszystko.. więc będę wdzięczny za usystematyzowanie i pomoc.

Po pierwsze na chwile obecną filmiki będą przede wszystkim na YT (lub odtwarzane z dysku i oglądane z na monitorze)

Pytanie1. Materiał nakręcony w NTSC 60p jakościowo jest rewelacja. Kręciłem z tą ilością klatek bo chciałbym zwolnić materiał - niestety przy jakiejkolwiek obróbce w Corelu X3 materiał traci na jakości i skacze (nawet bez zwolnienia). Czytałem że po prostu większość programów renduje materiał na 25 klatek i to jest przyczyna. Jaki program daje rade obrobić 60p..

Pytanie 2. Materiał kręcony w 24p i 30p jest ok do momentu gdy nie filmuje szybko poruszających się obiektów lub wykonuję panoramowanie. Co zrobić aby uzyskać płynny obraz. Czy 24p lub 25p odtwarzane na telewizorze będzie płynne ?

zaitsev
31-05-2012, 15:45
Pytanie 2. Materiał kręcony w 24p i 30p jest ok do momentu gdy nie filmuje szybko poruszających się obiektów lub wykonuję panoramowanie. Co zrobić aby uzyskać płynny obraz. Czy 24p lub 25p odtwarzane na telewizorze będzie płynne ?
Kręć na czasie 1/30 s.

Foto_Kindow
11-07-2012, 22:56
Po zrobionych testach prędkości obrotowej podczas panoramowania to nie można przekroczyć granicznej szybkości prowadzenia kamery.
Musisz znaleźć tę maksymalną przy której obraz jest płynny i nie skacze.

Mam elektryczną obrotnicę do panoramowania z regulowaną prędkością.
Z praktyki już wiem, że potencjometr mogę ustawić maksymalnie na 6 w 10 stopniowej skali.
Mówiąc językiem praktycznym, to maksymalnie 2 stopnie na 1 sekundę dla obiektywu 18mm. Przy 58mm ( Helios 44M-4 ) to 1stopień/s.

Ja staram się robić od 1 do 1,5 stopnia/s.

Zrób sobie test. Ustaw zakres 60 stopni i prowadź to przez 30 sekund.
Nie będzie nic skakało i drgało...
A następnie to samo zrób w 15 sekund.
I masz odpowiedź.

Canon 550D

raado
12-07-2012, 00:11
Pytanie 2. Materiał kręcony w 24p i 30p jest ok do momentu gdy nie filmuje szybko poruszających się obiektów lub wykonuję panoramowanie. Co zrobić aby uzyskać płynny obraz. Czy 24p lub 25p odtwarzane na telewizorze będzie płynne ?

To może być rolling shutter, taka zmora filmowców dslr;)

rOOmak
12-07-2012, 03:03
Dla uzyskania płynnego materiału filmowcy stosują regułę 180stopni.
Bez wdawania się w pochodzenie nazwy sprowadza się to do ustawiania prędkości migawki na wartość dwa razy większą od ilości klatek na sekundę KOŃCOWEGO MATERIAŁU.
Np jeżeli kręcisz w 24fps to ustawiasz migawkę na 1/50. 30fps-1/60, 60fps-1/120.
Jeżeli masz zamiar kręcić 60fps ale wyświetlić jako 30fps (spowolnione) ustawiasz migawkę na 1/60s.

romkwie
14-04-2013, 14:06
Przepraszam,że spytam. Co ma migawka w aparacie (jest chyba bardziej do fotek) do ilości klatek na sekundę podczas filmowania.
Migawka to raczej zdjęcia, a ilość klatek na sek. to raczej film. Jak to jest? Czy jedno i drugie ma coś ze sobą wspólnego podczas filmowania? Tego nie wiedziałem.

Przemek_PC
14-04-2013, 17:39
Oczywiscie, ze migawka ma wplyw na to co widac na filmie. Pomysl o kazdej klatce jak pojedynczym zdjeciu a teraz wyobraz sobie dynamiczna scene z migawka 1/50s i 1/1000s. Klatki w pierwszym przypadku beda lekko rozmazane a w drugim ostre jak zyleta co na filmie da zupelnie rozny efekt - w pierwszym przypadku wrazenie plynnosci a w drugim efekt stroboskopowy.

rOOmak
14-04-2013, 17:46
Fizyczna migawka podczas filmowania nie działa i jest otwarta bez przerwy. Dlatego może to trochę dać do myślenia. Ustawienia czasu migawki jest to czas rejestracji obrazu przez sensor. Można sobie wyobrazić że sensor się włącza i wyłącza. A wpływ czasu migawki na film jest taki jak podał Przemek_PC