PDA

Zobacz pełną wersję : DPP różnica w jakości zdjęcia



rafcco
30-05-2012, 21:26
Witajcie,
Jako iż ostatnio bawię się RAW-ami w DPP mam takie pytanie :
Zdjęcia wykonuję w RAW + L
Zdjęcie w jpg bezpośrednio z puszki zajmuje średnio ok 5mb, a to samo zdjęcie wywołane z RAW-a w DPP do jpg 10mb (przy quality 10)

Różnice między tymi zdjęciami prócz 5mb w rozmiarze są dla mnie "prawie" niezauważalne.

Przeczytałem kilka wątków na temat DPP, ale nie znalazłem odpowiedzi skąd ta różnica w rozmiarze zdjęcia.
Przypuszczam że to kompresja ale nie mam pewności (zdjęcie zmniejszone do quality 6 daje dla mnie ten sam efekt)

Możecie mi to wytłumaczyć ?

tlustyx
31-05-2012, 00:17
Przypuszczam że to kompresja
I dobrze przypuszczasz :)

zdjęcie zmniejszone do quality 6 daje dla mnie ten sam efekt
Jeśli taka kompresja Ci odpowiada to tak ustaw, zdjęcia będą zajmować mniej miejsca. Po to jest ten suwaczek, aby każdy mógł ustawić tak jak mu odpowiada.

Różnice między tymi zdjęciami prócz 5mb w rozmiarze są dla mnie "prawie" niezauważalne.
To po co robisz w RAWach.

A tak ogólnie, to poczytaj na czym polega kompresja jpg i co tracisz mocno kompresując oraz o RAWach
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=55279

rafcco
31-05-2012, 06:38
tlustyx dzięki za odpowiedź.

RAW-y wiem po co są i wątek który podałeś systematycznie przeglądam.
O kompresji muszę doczytać.
Chodziło mi bardziej o sensowność zastosowania RAW + L, skoro i tak z RAW-a otrzymam w DPP po batch processie ten sam efekt co +L.
Na karcie trochę miejsca oszczędzę i mniejszy bałagan się też robi :-)

tlustyx
31-05-2012, 09:38
To po co robisz RAW + L.
Jak to gdzieś kiedyś przeczytałem, przełącz na sam raw i zapomnij, że można inaczej :)
PS
Moje zdjęcia z RAW są prawie zawsze mocno różniące się od tych jpg prosto z puszki. Przede wszystkim naświetlam na max do prawej strony histogramu (bez przepaleń), a w jpg tak się raczej nie robi, choć wszystko zależy od fotografowanej sceny.

Pewnie też czytałeś, ale na wszelki wypadek daję linka : http://www.canon-board.info/showthread.php?t=12704

Bangi
31-05-2012, 10:15
Co do jpg z DPP i puszki to abstrahując od kwestii kompresji i rozmiaru mam wrażenie, że DPP inaczej ostrzy niż pucha nawet przy tych samych parametrach Picture Style. IMHO efekt z puchy jest lepszy.

tlustyx
31-05-2012, 10:26
... DPP inaczej ostrzy niż pucha nawet przy tych samych parametrach Picture Style. IMHO efekt z puchy jest lepszy.
Dlatego wiele zależy od tego kto i jak robi. Osobiście prawie nigdy nie ostrze zdjęć w RAWie suwaczek zawsze na 0. Ostrzę dopiero w PS-ie najpierw maska wyostrzająca na całość, a na końcu przed zapisem ostrzenie finalne akcją od Janusza Body.
Moim zdaniem wtedy efekt jest o wiele lepszy niż prosto z puchy, a poz tym mam dużą kontrolę nad tym co robię.
Wszystko zależy od tego, kto co woli, oraz ile ma czasu :wink: