PDA

Zobacz pełną wersję : Ładowarki 0,5-2 godzinne



satriani
01-09-2004, 13:57
Do mojego A60 dostałem gratis ładowarkę Trust.
Akumulatorki o pojemności 2100 mAh ładują się w niej 16 h, to oczywiscie trochę za długo.
Wiem ze na rynku jest pełno ładowarek 4-5 h, jednak co myślicie o ładowarkach 0,5h-2h.
Np GP reklamuje taka ładowarkę, że niby jest najszybsza na rynku.
Zastanawiam się czy warto inwestować w nią ok.200 pln. Czy zbyt duży prąd ładowania nie skróci znacznie żywotności akumulatorków.
Proszę o opinię, może ktoś ma takową ładowarę.

mgregor
01-09-2004, 14:23
Witam!

Mialem tzw szybka ladowarke, ale po paru dniach rzucillem ja w kat i kupilem ladowarke, ktora laduje dluzej.
Ktos juz tu na forum wspoimnal o tym, ze lepiej kupic maszynke, ktora dluzej laduje. I w cale nie musi to byc jakis klopot. Ja mam dwa komplety akumlatorkow i pradu nigdy mi nie brakuje.
Moje wrazenia co do szybkich ladowarek (mialem Hame) jest taki, ze nie laduja one do konca.
To jest tak jak z akumlatorem samochodowym. Chcesz miec dobrze naladwany ladujesz "malym" pradem np. przez cala noc, a chcesz odpalic szybko auto to ladujesz "duzym" pradem bardzo krotko, ale akumlator od razu siada.
Tak ja to widze. :-)

pozdrawiam

satriani
01-09-2004, 14:51
Dzięki za opinię, utwierdziła mnie w takim samym przekonaniu.

MichałJ
02-09-2004, 11:59
A ja miałem GP PowerBank Smart ładuje w 1h i bzdura, że niszczy aku !
Dobre firmowe ładowarki procesorowe nie niszczą - aku wymieniałem w A80 raz na tydzień i ładowałem je właśnie szybką ładowarką i pstrykałem i pstrykałem na tych aku.
Stare łądowarki jakies tanie to niszczą - te co ładują 15 h bardziej zniszczą niz procesorowa ładująca w 1 h

satriani
02-09-2004, 15:24
dlaczego uważasz że te 16 godzinne niszczą?
Przecież jak się przestrzega ładowania godzinnego to jak je mogą niszczyć ładując małym prądem?

maku
02-09-2004, 15:39
Z tego co wiem to dużo zależy od tego jakich akumulatorów używasz. Niektóre lubią jak je ładować dużym prądem a inne nie. NiMH chyba lubią.

satriani
02-09-2004, 15:48
Możliwe, ale nigdy nie spotkalem się z opiią że duże natężenie prądu poprawnie wpływa na elektrolit, choć wiadomo technika idzie do przodu.

Pewnie jak odłożę trochę kaski to kupię ładowarę 4-5 h

MichałJ
02-09-2004, 15:51
dlaczego uważasz że te 16 godzinne niszczą?
Przecież jak się przestrzega ładowania godzinnego to jak je mogą niszczyć ładując małym prądem?
Dlatego, że ładowarka procesorowa pilnuje żeby nie przeładować aku a w przypadku ładowarek zwykłych często trzeba pilnować, żeby w odpowiedniej chili odłączyć od ładwania.
Dobry zestaw godzinny to rewelacja - przykład:
kuzyn przyjechał i miał tylko 2 godziny do pociągu a padły mu aku w aparacie - no to do ładowarki GP i po godzinie zabrał aku i spokojnie focił dalej :D

satriani
02-09-2004, 16:03
Oczywiście masz rację, ja tylko odnoszę się do stwierdzenia, że same z siebie nie niszczą tylko dłużej ładują i zgadzam sie z tym że jest to uciążliwe.

plluszak
02-09-2004, 17:40
Mysle ze jednogodzinna GP smart lub połgodzinna GP U-Smart to przerowst formy nad trescia.
Ale procesorowe 5h np GP Rapid z podobnymi funkcjami (delta V, temperatura) to oprymalny wybór. Wazne jest to zeby miała wyłączenie wysokiego prądu. No chyba ze ktos na prawde potrzebuje miec w 1 godzine, ja bym kupił za zaoszczedzone pieniadze drugi zestaw samych akumulatorkow "na wszelki wypadek" i jeszcze troche $ by mi zostało.

Vitez
02-09-2004, 22:37
A ja miałem GP PowerBank Smart ładuje w 1h i bzdura, że niszczy aku !
Dobre firmowe ładowarki procesorowe nie niszczą - aku wymieniałem w A80 raz na tydzień i ładowałem je właśnie szybką ładowarką i pstrykałem i pstrykałem na tych aku.

A jak dlugo uzywales tych akumulatorkow z A80 i ta ladowarka?

Ja mam 5cio godzinna i jestem bardzo zadowolony - optymalny czas ladowania, ma opcje doladowywania, podtrzymywania i rozladowywania. Ide spac, wlaczam, jak sie budze to sa naladowane na full (po 8 godz snu - 5 godz ladowania + podtrzymywanie).

yasin
03-09-2004, 00:40
ja mam GP smart, do tego komplet forever 2400 , energizer 2300 i powerbase 2300, mam tez zwykla nieprocesorowa ladowarke GP, smart laduje mi baterie w godzine, starcza mi to na tydzien ostrego focenia :) ostatnio jak bylem w zoo, to chodzilem caly dzien z wlaczonym aparatem i dopiero pod koniec dnia mi sie zuzyl jeden kompet baterii (forever 2400) nawet jezeli po roku baterie padna to strace 40 pln, a kiedys mialem tylko ta zwykla GP i tez mi po 2 latach padly baterie, wiec uzywam smart i sie nie przejmuje

edit: ten smart tez ma podtrzymanie, po zaladowaniu baterii, ladowarka przelacza sie w tryb podtrzymania, z tego co wiem, to laduje ona tak, ze najpierw pradem o wiekszym natezeniu, i jak powiedzmy bateria jest naladowana do polowy to zmniejsza natezenie pradu, potem jak jest naladowana w 3/4 to jeszcze zmniejsza, a jak juz brakuje 10% to prad ma juz malutkie natezenie, a jak naladuje na 99%-100% to wlacza sie tryb podtrzymania, baterie moga sobie wtedy siedziec w niej nawet i tydzien, caly pic polega chyba wlasnie na tym, ze ladowarka wie w jakim stopniu bateria jest naladowana i reguluje natezenie pradu, ale glowy nie dam bo to zupelnie nie moja dziedzina

satriani
03-09-2004, 09:06
Yasin odpowiedziałeś chyba wyczerpująco

SpideR
05-09-2004, 14:11
Czy tylko GP robi dobre ładowarki? Chyba nikt nie wymienił innej firmy. A może jest jednak coś alternatywnego, godnego polecenia, za rozsądne pieniądze?

Pozdrwaiam
SpideR

Vitez
05-09-2004, 17:34
Czy tylko GP robi dobre ładowarki? Chyba nikt nie wymienił innej firmy. A może jest jednak coś alternatywnego, godnego polecenia, za rozsądne pieniądze?


Ja kupywalem u nich ladowarke 5H w zestawie z akumulatorkami i jak na razie jestem zadowolony - laduje rzeczywiscie ok 6 godzin (5 godzin to dla 2100 , a ladowalem 2400).
http://www.allegro.pl/show_user.php?uid=102694
Rozladowanie 2400 trwa cos kolo 10 godzin - nie mierzylem dokladnie, wlaczalem rozladowanie, wychodzilem do pracy, wracalem po ok 9 godzinach i jeszcze rozladowywala...

satriani
05-09-2004, 21:44
a używał ktoś z Was ładowarki w samochodzie podłączonej do gniazdka zapalniczki?
Niby dodają niektóre firmy takie gadżety, ale czy ktoś z tego korzysta?

yasin
05-09-2004, 23:07
ja dostalem do GP smarta, ale nawet jeszcze tego nie odpakowalem, musze sprobowac przy okazji

egzor
07-09-2004, 14:23
Po twoich postach wnoszę że kupiłeś aparat w FOTOJOKER (promocja A60 + Ładowarka TRUST za 100 zł.... ha ha ha ha :mrgreen: :mrgreen: ). Ja kupowałem A60 też w tym samym sklepie tylko wtedy dodawali 110 odbitek AGFA GRATIS a te ładowarki "za 100 zł" były przecenione do 59 zł (coś im chyba nie szły ! :roll: :D )
Więc kupiłem ładowarkę TRUST (też w tym samym sklepie) za 99 zł + 4 x 2000 mAh (też była promocja z 159 na 99). Ładuje jakieś 2-3 godzin i ma ten bajer do zapalniczki samochodowej (nie wiem po co ?) i JESTEM Z NIEJ ZADOWOLONY !!!
Więc wcale nie jest ważna firma, tylko model danej ładowarki ! I tak wszystkie made in China ! :D

satriani
07-09-2004, 15:27
dokładnie kupiłem w fotojokerze, a a propos Chińczyków, to jak maja nie zawojować świata jak oni wsystko robią!

Tomeekh
20-09-2004, 15:23
A propos szybkich ladowarek - ostatnio zauwazylem, przynajmniej w Niemczech ladowarki VARTA wraz z kompletem aku (naturalnie VARTA chyba 2000mAh, badz nawet moze wiecej), ktore laduja sie przez.... 15 minut (przynajmniej tak podaje producent).

Vitez
20-09-2004, 19:22
A propos szybkich ladowarek - ostatnio zauwazylem, przynajmniej w Niemczech ladowarki VARTA wraz z kompletem aku (naturalnie VARTA chyba 2000mAh, badz nawet moze wiecej), ktore laduja sie przez.... 15 minut (przynajmniej tak podaje producent).

Pewnie zapomnieli dopisac ze w 15 minut ale do... 30% stanu pelnego naladowania ;)

yasin
21-09-2004, 02:16
niedlugo beda informowac, ze 3 minuty :mrgreen:

Tomeekh
21-09-2004, 09:15
Rozumiem Vitez, ze z niedowierzaniem przyjmujesz ta informacje, gdyz takiej ladowarki moze jeszczce nie widziales.
Osobiscie nie jestem zwolennikiem szybkiego ladowania akumulatorow, ale mysle, ze tak renomowana firma, jaka jest VARTA nie pozwolilaby sobie na "chwyt marketingowy" typu ladowanie do 30%.

Tak wiec moze czas na jakis dowod:
dane techniczne w j. a ngielskim (http://www.en.varta-consumer.com/content.php?path=/1086184042.html&&&domain=www.en.varta-consumer.com)

i link drugi:
troszke dokladniejszy opis w j. niemieckim (http://shopping.search.ch/hobby/electro/akkus_batterien/ladegeraete/schnell-ladegeraete/conrad-512091.html)

Jakby sie przyjrzec dokladnie tym opisom, to latwo zauwazyc, ze maksymalny prad ladowania to 7,5A, tak wiec z prostych kalkulacji wynika, ze przy pojemnosci akumulatora 2Ah (wlasnie takie sa w komplecie) te 15 minut jest sprawa realna. Zgodze sie, ze moze aku nie bedzie naladowany w 100%, ale biorac pod uwage wspolczynnik wydajnosci procesu ladowania akumulatora n=1,4 (a kto wie, moze te dedykowane do szybkiego ladowania maja lepszy wspolczynnik), nalezy stwierdzic, ze poziom naladowania po takim procesie bedzie wynosil grubo ponad 30%. Kto nie wierzy, niech policzy.

yasin
21-09-2004, 11:24
przy takim pradzie, imho baterie szybko zrobia wysiadke, rapid charge dla moich baterii to prad 2500 mA, niby ladowarka wedlug danych producenta ma zabezpieczenie, odcina ladaowanie na temperature i cisnienie, ale jest to raczej po to zeby baterie nie wybuchly niz zeby byly w dobrej kondycji dluzej niz 2-3 miesiace, ladowarki godzinne to imho jeszcze baterie moga troche pochodzic, wysiadka po roku jest do przebolenia, ale polgodzinne i 15 minutowe to juz chyba przy duzo dla dzisiejszych aku, ale zobaczymy jak to sie sprawdzi (co powiedza wlasciciele)

plluszak
10-11-2004, 07:31
Kupiłem sobie smarta 2 mimo iz pisałem wczesniej ze 1 godzinne to przerost formy nad trescia i zauwazyłem pewną rzecz:

Ładowarka ma 4 kanały i 4 diody. Zauwazylem ze akumulatorki naładowywują się z rozną szybkością i roznica wynosi między nimi kilka minut. Czy więc na ładowarce 5 godzinnej będzie wynosciła kolkanascie - kilkadziesiat minut? Niestety te ładowarki ładują akumulatorki parami stąd ładowanie dla pary zostanie odłączone:

:arrow: albo gdy jeden jest pełny a drugi jeszcze nie
:arrow: albo gdy drugi jest pełny a pierwszy przełądowany kilkanascie - kilkadziesiat minut

I tak zle i tak niedobrze ponieważ pojemność akumulatorkow połączonych szeregowo jest ograniczana przez najsłabsze ognowo i gdzy ten najsłabszy sie rozładuje to aparat siądzie. Rezystancja tego jednego gwałtownie wzrośnie i zablokuje obwód. Tak mi mowili na elektrotechnice w technikum.

Jest jednak ładowarka ktora ładuje mniejszym prądem 4 kanałowo: GP Travel. Travel nie ładuje jednak aku NiCd, w sumie to nie wazne ale jedna funkcja mniej.

[ Dodano: 18-11-2004 ]
UPDATE:
ładowarka VARTA 15 minut jest na allegro. Natomiast widze w opisie na stronie ze są specjalne akumulatorki 15 minut.

Jarko3City
25-04-2007, 16:58
Wątek z 2004 (!) ale w "szukaj" nic nowszego nie ma czyli ...

Właśnie oglądałem w sklepie GP PowerBank Smart 30min oraz ładowarkę godzinna Philipsa po ok 120 - 140 PLN (z akumulatorkami)

Jakie są po kilku latach opinie o tych ładowarkach i żywotności akumulatorków ???

Docent68
29-04-2007, 09:23
Mam ładowarkę "GP PowerBank Smart2" - 1 godzinną. Od lipca 2004. Do tej pory używam akumulatorów dostarczonych z ładowarką (GP 2100) oraz drugiego kompletu kupionego dwa miesiące później (09.2004) też GP z tym, że 2300. Ładowarka ładuje dobrze, wszystkie aku są w pełni sprawne i pojemne. Czy tak jak na początku nie wiem, ale wydaje mi się, że tak. Aparat robi mniej więcej tyle samo zdjęć.