PDA

Zobacz pełną wersję : Sterownik do aparatu



arturs
28-01-2006, 23:19
Witam..

Tak sobie siedzę ostanio i czytam wątek o samoróbach i propozycje "tips&tricks" i naszło mnie na zrobienie czegoś samemu, ale że dawno nic nie dłubałem czegoś "w elektronice" to naszło mnie na zrobienie czegoś do sterowania aparatem z jakimiś bardziej lub mniej rozbudowanymi funkcjami.. Myślę o zrobieniu jakiegoś układu na kawałku procesora AVR do którego podłączałoby się aparat przez wejście "wężyka" do samowyzwalacza (uniwersalne - złącze śrubowe - tak żeby mozna dopasować do każdego aparatu). Wiem że jest jakieś ustrojstwo Canona (ale kosztuje coś z 600 PLN) które działa podobnie..
Chodzi mianowicie o urządzenie w formie sterownika z wyświetlaczem LCD i paroma guzikami któremiałoby funkcje:
- wyzwalanie migawki za pomocą dowolnego pilota od sprzętu RTV (można by bylo je nauczyć kodów posiadanego pilota)
- Wyzwalanie migawki i "trzymanie jej" przez zadany czas (dłuższy od 30s - dla trybu BULB) - czas oczywiście programowany przez użytkownika
- możliwość dołączenia swojego wężyka żeby móc też ręcznie sterować aparatem
- zdjęcia cykliczne (tak jak w programie "Remote Control") - ustawienia interwału czasowego i ilosci zdjeć
- opcjonalnie zegar RTC i zdjęcia o zadanej godzinie lub seria zdjęć od zadaej godziny
-....

I tu proszę forumowiczów o opinię czy robienie takiego czegoś ma sens (myślę, że koszt części zamknąłby się w kwocie 100-150 zł) i co jeszcze można by do takiego sterownika wymyśleć - jakie funkcje do sterowania "z zewnątrz"

Prosze o opinie

Pozdrawiam

Artur Starz

Vitez
29-01-2006, 00:56
jakie funkcje do sterowania "z zewnątrz"

http://www.luminous-landscape.com/reviews/tc-80n3.shtml

Kosztuje ok 800-900 zl.

Jak wykonasz cos rownie funkcjonalnego, trwalego, estetycznego, z podobnym zasilaniem i latwoscia obslugi (intuicyjne guziki, podswietlanie, laczenie funkcji itp) za max 150zl to masz szanse znalezc nabywcow.

We wszelkich tego typu samorobkach jednak wiem ze estetycznosc wykonania czesto spada na ostatnie miejsce :roll:.

Broncobilly
29-01-2006, 01:08
chętnie bym się na cos takiego zapisał - chocia prawdę mówiąc wystarczyłbo by mi i rowiazanie minimalne w postaci komórki 6230 lub PDA do wyzwalania Canona przez IR

a13
29-01-2006, 15:00
A co sądzicie o czymś takim
Zigview R Digital Angle Finder (SC-V100R)
http://www.secu-line.com ?

A na proponowane urządzenie za kwotę 100-150 zł+ zysk - piszę się
Marek

arturs
29-01-2006, 18:10
Witam...
Tak na szybko to udało mi się "od ręki" zrobić sterowanie aparatem za pomocą mojego pilota od RTV (phillips - ale będzie działac z każdym który chodzi w kodzie RC5) - działa bez problemu - co prawda na płytce testowej i do gotowego uządzenia to jest trochę za duża ;-) ale ważne że działa bez problemów, nie mam niestety pod ręką wyswietlacza LCD żeby coś tam jeszcze potestować ale widze że działa i może coś z tego być.
co do postu VITEZ'a to zgadzam się - co do estetyki i funkcjonalności to faktycznie zawsze jest problem i obudowa może być problematyczna - ale
obdowa to na końcu ;-)..
Co do "zapisów" to nie jest moim zamierzeniem uruchamianie produkcji seryjnej (no chyba że będzie tylu chętnych ;-) )- na pomysł wpadłem po przeczytaniu wątków o samoróbach i po skonfrontowaniu że nie zawsze mam laptopa i program remotecontrol i że na "bulb" niewygodnie trzyma się wężyk w ręku przez 10 minut ;-)
Jak by Ktoś miał jeszcze jakieś pomysły co mogłoby robić takie ustrojstwo to chetnie posłucham coś tam mogłoby się przydać - jutro kupię sobie wyświetlacz i spróbuję dorobić jakieś menu i co tam jeszcze wymyślę..
Na razie na płytce testowej ale jak będzie działać to się zminiaturyzuje.
Prosiłbym o opinie jak widzielibyście kwestię zasilania takiego urządzenia - wiadomo że nie zawsze jest zasilanie zewnętrzne - to jest problem, bo wiadomo że wyświetlacz LCD ciągnie dużo prądu ale też możnaby go wyłączać i zrobić kilka przycisków zawierających stałe funkcje..
Pytanie do Vitez'a lub innych - czy używaliscie tego urządzenia z linku i jak byście widzieli : " z podobnym zasilaniem i latwoscia obslugi (intuicyjne guziki, podswietlanie, laczenie funkcji itp)"

Pozdrawiam
Artur Starz

Vitez
29-01-2006, 20:52
Pytanie do Vitez'a lub innych - czy używaliscie tego urządzenia z linku i jak byście widzieli : " z podobnym zasilaniem i latwoscia obslugi (intuicyjne guziki, podswietlanie, laczenie funkcji itp)"



A przeczytales co tam mam w podpisie? ;)
Mi sie funkcjonalnosc TC 80-N3 cholernie podoba :) . Ma wieeeelee zastosowan i jest to urzadzenie dla wygodnickich.
Zalozmy np pokaz fajerwerkow... z tym urzadzonkiem to jest praktycznie:
- rozstawienie sprzetu (statyw, aparat na nim, wycelowanie)
- ustawienie nastawow sprzetu i "wężyka" (ogniskowa, okolice 28-50mm w zaleznosci od wycinka czystego nieba czy tez wolimy fajerwerki na tle miasta, ostrosc na nieskonczonosc, przyslona rzeu 8-11, aparat na tryb samowyzwalacza, wezyk na: ilosc klatek, 15 sekund naswietlania)
- fire&forget

Inne zalozenia jakie wymyslilem - zdjecia nocne, astrofotografia, kilkudniowe zdjecia poklatkowe (np roslin), zdjecia "szpiegowskie" (zostawiamy aparat, kazemy mu zaczac robic zdjecia np za dwa dni) , zdjecia przyrody (jak szpiegowskie, tylko sprzet musi byc cichy), zdjecia studyjne (np 50 klatek co 3 sekundy kazda, i tylko modelka musi sie wyginac w odpowiednim momencie ;) ).

Zasilanie - jakas bateria zegarkowa. Waga - malutka.
Obsluga - przycisk podswietlania, przycisk trybow, przycisk start/stop (np do zdjec seryjnych lub dlugiego naswietlania lub interwalow), kolko z boku do zmiany nastawow, przycisk migawkowy z blokada (blokuje dluga ekspozycje lub aparat w trybie zdjec seryjnych).

arturs
29-01-2006, 21:30
Witam..

Zasilanie - jakas bateria zegarkowa. Waga - malutka.
Obsluga - przycisk podswietlania, przycisk trybow, przycisk start/stop (np do zdjec seryjnych lub dlugiego naswietlania lub interwalow), kolko z boku do zmiany nastawow, przycisk migawkowy z blokada (blokuje dluga ekspozycje lub aparat w trybie zdjec seryjnych).

Tu właśnie mam problem - żeby załadować małą baterię trzeba mieć wyświetlacz dedykowany - za zwykłym LCD już wymiary niestety wzrosną ale myślę że do większości zastosowań nie bedzie problemu.. Co do wymiarów i wagi - niestety będzie na pewno większa od tego co opisujesz, do kieszeni raczej nie wejdzie, prędzej podwiesi się na statywie ;-).
Zakresy czasowe - myślę że jednostką czasu chyba byłaby sekunda (nie wiem czy jest sens szybciej), co do energooszczędności to zrobiłbym raczej wyłączany LCD przyciskiem, do tego jakieś 6 przycisków i ze 2 diody sygnalizacyjne.. Zasilanie zewnętrzne lub z jakiegoś pojemniczka z akumulatorkami itp.



Inne zalozenia jakie wymyslilem - zdjecia nocne, astrofotografia, kilkudniowe zdjecia poklatkowe (np roslin), zdjecia "szpiegowskie" (zostawiamy aparat, kazemy mu zaczac robic zdjecia np za dwa dni) , zdjecia przyrody (jak szpiegowskie, tylko sprzet musi byc cichy), zdjecia studyjne (np 50 klatek co 3 sekundy kazda, i tylko modelka musi sie wyginac w odpowiednim momencie ).

Zrobiłem już jakieś próby - mojego canona 350D bez problemu steruje się przez transoptory więc elementy mechaniczne typu przekaniki odpadają co ma też wpływ na pobór prądu - po wstepnych próbach na płytce testowej myślę że bez problemu uda się zrealizować takie funkcje:

- wyzwalanie migawki za pomocą pilota od sprzętu RTV z uczeniem kodów lub reagujące na konkretne cyfry (wszystko jedno czy np. TV, magnetowid czy tuner) - to juz sprawdziłem - hula bez problemu

- Wyzwalanie migawki i "trzymanie jej" przez zadany czas (dłuższy od 30s - dla trybu BULB) - czas oczywiście programowany przez użytkownika w zadanym zakresie - też działa

- zdjęcia cykliczne - ustawiamy co ile ma pstrykać klatkę,ilość zdjeć i za ile ma zacząć

- samowyzwalacz (opcja jak wyżej ale z jednym zdjęciem)

- działanie ze wstępnym podniesieniem lustra (programowany czas pomiędzy podniesieniem lustra a wyzwoleniem migawki)

Czyli te wymienione przez Ciebie funkcje moje ustrojstwo realizowałoby..
Jutro przejdę się do sklepu, kupię resztę brakujących części i odpalę całość próbnie na płytce testowej, myslę że coś z tego będzie..

Jak macie jeszcze jakieś pomysły - szczególne odnośnie zasilania i funkcjonalności to chętnie wysłucham..

Pozdrawiam
Artur Starz

Vitez
30-01-2006, 00:09
Czyli te wymienione przez Ciebie funkcje moje ustrojstwo realizowałoby..


A ich kombincaje czyli wlaczenie kilku na raz?
Na przyklad selftimer + bulb + ilosc klatek = odpal sie za 300 sekund, zrob 5 klatek po 20 sekund kazda.

Odnosnie zasilania - moze byc wiekszy i ciezszy ale pomysl o jakims zrecznym mocowaniu na statyw. Ja z TC 80N3 miewam takie problemy ze nie bardzo mam co z nim zrobic jak juz jest podpiety do sprzetu na statywie... szczegolnie przy przenoszeniu statywu sie majta a ciagle odpinac i przypinac to tez zbedna fatyga.

Jac
30-01-2006, 00:13
odpal sie za 300 sekund, zrob 5 klatek po 20 sekund kazda.

mozna wiecej
odpal sie za 7h, zrob 30 klatek co np 30s po 5s kazda. tak sie robi wschody z okna bez nastawiania budzika :-)

arturs
30-01-2006, 00:21
A ich kombincaje czyli wlaczenie kilku na raz?
Na przyklad selftimer + bulb + ilosc klatek = odpal sie za 300 sekund, zrob 5 klatek po 20 sekund kazda.

Cytat z mojego posta:
- zdjęcia cykliczne - ustawiamy co ile ma pstrykać klatkę,ilość zdjeć i za ile ma zacząć

do tego ustawiany czas otwarcia migawki i już mamy to co sobie życzysz :smile:



Odnosnie zasilania - moze byc wiekszy i ciezszy ale pomysl o jakims zrecznym mocowaniu na statyw. Ja z TC 80N3 miewam takie problemy ze nie bardzo mam co z nim zrobic jak juz jest podpiety do sprzetu na statywie... szczegolnie przy przenoszeniu statywu sie majta a ciagle odpinac i przypinac to tez zbedna fatyga.
Co do zasilania to przyglądam się czy nie ma gdzieś do kupienia koszyczka na akumulator LiJon np. NB2LH lub inny - z takiego wytrzma duzo i masz zawsze ladowarke pod ręka ;-), co do mocowania - to kiedyś robiłem parę takich dziwnych urządzonek które były zapinane "na rzepa" do miejsca przeznaczenia - może byłoby to uniwersalne dla różnych potrzeb mocowania

Pozdrawiam
Artur Starz

Vitez
30-01-2006, 00:54
mozna wiecej
odpal sie za 7h, zrob 30 klatek co np 30s po 5s kazda. tak sie robi wschody z okna bez nastawiania budzika :-)

Przeciez to byl przyklad. Mozna i na kilka dni (w linku pisza ze 4, mi sie nie chcialo liczyc).


Cytat z mojego posta:
- zdjęcia cykliczne - ustawiamy co ile ma pstrykać klatkę,ilość zdjeć i za ile ma zacząć

do tego ustawiany czas otwarcia migawki i już mamy to co sobie życzysz :smile:


To znowuz byl przyklad. A chodzi mi o prawie dowolne kombinacje. TC 80N3 ma jakies ograniczenia w kombinacjach ale to drobiazgi i teraz nie pamietam jakie.
Czyli kilka bazowych funkcji ktore mozna laczyc w razie potrzeby ze soba a nie kilkanascie funkcji z ktorych kazda albo robi co innego albo moze byc mieszanka.

Diodak
30-01-2006, 01:23
[...] niewygodnie trzyma się wężyk w ręku przez 10 minut ;-)
Od tego jest blokada spustu w wężyku. Co powiesz na całonocne fotografowanie nieba, a każde zdjęcie po 10-15 minut? Chyba bym padł z nudów i szkoda palca :mrgreen:.

Jac
30-01-2006, 01:38
Przeciez to byl przyklad. Mozna i na kilka dni (w linku pisza ze 4, mi sie nie chcialo liczyc).
mi chodzilo o ilosc funkcji podales trzy z 4 dostepnych:
1. kiedy pierwsze zdjecie
2. ile po miedzy kolejnymi zdjeciami
3. dlugosc ekspozycji (mozna tez tak jak aparat sugeruje)
4. ilosc klatek

Vitez
30-01-2006, 08:50
mi chodzilo o ilosc funkcji podales trzy z 4 dostepnych:
1. kiedy pierwsze zdjecie
2. ile po miedzy kolejnymi zdjeciami
3. dlugosc ekspozycji (mozna tez tak jak aparat sugeruje)
4. ilosc klatek

A mi nadal chodzi o to, ze to co podalem w tym co cytowales to byl przyklad zastosowania wezyka a nie wyliczenie jego wszystkich mozliwosci/funkcji :roll: .
Wszystkie funkcje tez podalem ale wyreczylem sie linkiem 8)

arturs
30-01-2006, 14:05
Od tego jest blokada spustu w wężyku. Co powiesz na całonocne fotografowanie nieba, a każde zdjęcie po 10-15 minut? Chyba bym padł z nudów i szkoda palca :mrgreen:.

No właśnie, co mi z tego że sobie go tylko zablokuję na 1 strzał, lepiej żeby aparat sam pstrykał te fotki kiedy ja tę całą noc będę spał ;-)

Pozdrawiam
Artur Starz

Metus
30-01-2006, 22:35
a mówią, że fotografia schodzi na psy.. że w aparatach już za dużo alektroniki.. ze fotograf zamiast myslec "wali" bezmyślnie foty... hmmm widzę postępy :D

ps arturs chyle czola

tadek
30-01-2006, 22:56
Artur zrob policz za ile podaj cene zbierz zamowienia i do pracy

arturs
30-01-2006, 23:00
Witam...

a mówią, że fotografia schodzi na psy.. że w aparatach już za dużo alektroniki.. ze fotograf zamiast myslec "wali" bezmyślnie foty... hmmm widzę postępy :D

Jakby aparat miał te funkcje to by nie trzeba było kombinować.. w kliszaku takim ustrojstwem wywaliłbyć od razu "caly magazynek" i po zawodach, a tu masz postęp ;-) - możesz potem wybrać coś z całej serii ..



ps arturs chyle czola
Zbijasz sie ??

Pozrawiam
Artur Starz

arturs
30-01-2006, 23:06
Artur zrob policz za ile podaj cene zbierz zamowienia i do pracy

Właśnie siedze nad programem do procesora.. nie mam niestety wyświetlacza bo jeszcze nie zdążyłem kupić - myślę że w weekend będzie już coś prototypowego co działa ;-), problem będzie też z tym co pisał Vitez - czyli obudową - u mnie w mieście są tylko 3 sklepy z elektroniką i w żadnym nie ma nic konkretnego.. ale to na koniec chociaż dobrze byłoby robić od razu pod konkretną obudowę , ale to jakoś przecierpię, najpierw zrobię prototyp, potem policzę koszty i myślę że dobrze by było żeby Ktoś przetestował czy u niego też działa.. osoby z Kielc będa naturalnie preferowane jako betatesterzy ;-)

Pozdrawiam
Artur Starz

Metus
31-01-2006, 22:13
Zbijasz sie ??


Nie. Pisałem jak najbardziej poważnie. Fajnie się czyta, że ktoś potrafi zrobić coś takiego ot tak.. lekką ręką.. i to w domowych warunkach ;]

arturs
05-02-2006, 00:48
Witam ponownie..

Właśnie skończylem pisać soft do procesora.. zajął 99% pamięci ;-)
Wstępne testy wskazują na to że będzie hulać.. działa już na płytce testowej z aparatem w połączeniu z aparatem..
Teraz czas na bojowe testy i zrobienie finalnego produktu..

Pozdrawiam
Artur Starz

Vitez
05-02-2006, 02:59
I obudowe, przyciski, podswietlane LCD, ergonomie, wage, zasilanie , wtyczki, kabelek itp ;) .

Znaczy w skrocie... powodzenia 8)

arturs
05-02-2006, 21:52
I obudowe, przyciski, podswietlane LCD, ergonomie, wage, zasilanie , wtyczki, kabelek itp ;) .
Właśnie coś znalazłem, teraz tylko zakupić przez net, poczekać na przesyłkę i powinno być ok.
W każdym razie soft+hardware na płytce uniwersalnej już mam i ostro przez dzisiejszy dzień testuję i poprawiam drobne błędy, właściwie chyba mam już ten etap skończony,

Jak ktoś jest zainteresowany to w skrócie opisuję jak działa:

-Podłączanie do aparatu przez kabel do wyzwalania migawki
-Sterownik ma wbudowany odbiornik podczerwieni (sterowanie za pomocą dowolnego pilota AGD pracującego w kodzie RC5 (większość sprzętu domowego) ) - z menu można go nauczyć komend z pilota na jakie ma reagować
- na pilota reaguje w każdym z trybów pracy (standby i zdjęcia cykliczne)
- funkcja zdjęć cyklicznych - rozbudowana funkcja samowyzwalacza - ustawiamy takie parametry: czas startu czyli za ile ma zacząć, ilość zdjęć w serii, odstęp pomiędzy poszczególnymi zdjęciami oraz czas naciśnięcia przycisku migawki (przydatne dla zdjęć w Bulb). Wszystkie opcje czasowe ustawiane są od 1-225 x mnożnik(x1 x10 x100) sekund, także ilość 1-255 x 1 x10 x100, z tej opcji można sobie wykombinować dowolny samowyzwalacz dlatego zrezygnowałem z oddzielnej opcji samowyzwalacza na tylko dłuższy czas o którym pisane bylo wcześniej
- W czasie przerwy pomiędzy zdjęciami w cyklu możliwe jest użycie pilota i ręczne wyzwolenie migawki
Dodatkowo sterownik, żeby był bardziej uniwersalny ma cztery opcje konfiguracyjne - czas opóźnienia klawiszy (opcja do regulacji czułości klawiszy w sterowniku - podajemy minimalny czas reakcji klawisza), czas działania AF (czas przez jaki spust ma być wciśnięty "do połowy" przy wyzwalaniu migawki, zakres 1-255 x 100ms), czas działania migawki (czas przez jaki spust ma być wciśnięty "do końca" przy wyzwalaniu migawki, zakres 1-255 x 100ms), czas wstępnego podniesienia lustra (opcja przy ustawieniu w aparacie "mirror lockup" - wprowadza dodatkowe wciśnięcie spustu i przerwę na czas zadany w sekundach i dopiero właściwe przyciśnięcie spustu)
- do tego automatyczne wyłaczanie podświetlenia i automatyczne wyłączanie wyświetlacza LCD gdzy sterownik nie jest używany
- wyjście do aparatu jest izolowane przez transoptory więc układ jest izolowany elektrycznie od sterownika
- opcje czas AF i czas migawki w sterowniku są po to, żeby mozna bylo dostosować samemu do posiadanego aparatu (w różnych aparatach mogą być różne minimalne czasy zadziałania przycisków)
- wszystkie ustawienia zapisane są w pamięci sterownika i nie znikają po wyłaczeniu zasilania/resecie



Znaczy w skrocie... powodzenia 8)


Dzięki bardzo

Pozdrawienia
Artur Starz

a13
11-02-2006, 18:51
Powodzenie, jestem zainteresowany zakupem tylko po przetestowaniu podaj cenę.
Marek

arturs
11-02-2006, 19:07
Powodzenie, jestem zainteresowany zakupem tylko po przetestowaniu podaj cenę.
Marek
Nie ty pierwszy ;-),
Właśnie robię projekt płytki i czekam na obudowy - z tym jest największy problem ale dałem testowo zwykłe obudowy plastikowe do wyfrezowania w zaprzyjaźnionej agencji reklamowej ploterem do plexi, we wtorek mam odebrać... zobaczymy jak to wyjdzie, to byloby najtańsze rozwiazanie bo sama gotowa obudowa kosztuje około 100 pln a to się nie opłaca więc musi być cos dorabianego..
Zrobię na tygodniu płytke i pewnie wtedy jeszcze coś wyjdzie "w praniu", ale sterownik jako taki już działa - postawiłem przedwczoraj testowo na noc aparat w oknie i co 5 minut sobie cykał fotkę przez noc.. działało bez problemu

Pozdrawiam
Artur Starz

herbie
14-02-2006, 11:51
Życzę powodzenia i też czekam na testy i cenę :-)

arturs
14-02-2006, 23:04
Życzę powodzenia i też czekam na testy i cenę :-)
Jak pisałem program napisany i płytkę narysowaną - jutro będę miał wyświetlacze - już zamówione - mam plan żeny były takie (http://lcd.elementy.pl/lcd/pled.htm), znajoma agencja reklamowa ma małą obsówę (bo biorąc sobie słowa Viteza do serca poprosiłem profesjonalistów o wyfrezowanie otworów w obudowie) czasową bo mieli zrobić na poniedziałek ale dopiero na piątek najwcześniej, jak wyjdzie ok to ruszam z produkcją ;-).
Może jeszcze zadam pytanie pomoznicze - o sądzicie o pomyśle zasilania takiego ustrojstwa za pomocą akumulatora jak do aparatu - ładowarkę ma każdy, zapasowe raczej też a i LI-Jon ładują się szybciej i są mniejsze od paluszków..

Pozdrawiam
Artur Starz

Jac
15-02-2006, 00:04
Może jeszcze zadam pytanie pomoznicze - o sądzicie o pomyśle zasilania takiego ustrojstwa za pomocą akumulatora jak do aparatu - ładowarkę ma każdy, zapasowe raczej też a i LI-Jon ładują się szybciej i są mniejsze od paluszków.. a jaki prognozujesz pobor pradu bo, najwygodnej ty bylo by chyba na jeden/dwa paluszki... oryginal canona (tc-80N3) jest zasilany cr2032 3V i starcza chyba na trzy/cztery lata (cos takiego pisza w instrukcji)... co wiecej pilot jest caly czas wlaczony, ni da sie go wylaczyc...no i podswietlanie jest konieczne...

arturs
15-02-2006, 00:50
a jaki prognozujesz pobor pradu bo, najwygodnej ty bylo by chyba na jeden/dwa paluszki... oryginal canona (tc-80N3) jest zasilany cr2032 3V i starcza chyba na trzy/cztery lata (cos takiego pisza w instrukcji)... co wiecej pilot jest caly czas wlaczony, ni da sie go wylaczyc...no i podswietlanie jest konieczne...
Nuie wiem dokładnie - kilka/naście mA niestety bo Canon może sobie pozwolić na wyświetlacz dedykowany (pobór mikroampery) robiony pod siebie, ja Canonem nie jestem dlatego muszę używać tego co mam pod ręką ;-), oczywiście przewiduję zasilanie zewnętrzne - ale zobaczę co tu będzie możliwe, zrobiłem tryb uśpienia więc oszczędności jakieś będa ale to wyjdzie jak będę miał już docelowe komponenty.. Poza tym nie mam ambicji konkurować z Canonem i zarabiać na tym kokosów;-)

Pzodrawiam
Artur Starz

KuchateK
15-02-2006, 00:56
Ja tez obstawiam paluszki... Tych do aparatu nigdy dosc, zwlaszcza w dlugie i zimne nocne sesje.

Jac
15-02-2006, 01:04
paluszki sa chyba najbardziej uniwersalne ;-) w kazdym kiosku do kupienia :-)

Metus
15-02-2006, 10:34
a i lampy błyskowe są na paluszki. Zawsze można by było mieć o jeden komplet więcej... chociaż pomysł użycia aku od aparatu też jest dobry... moze nawet lepszy...nie wiem ilu masz chętnych na swój wynalazek ale przy dobrej cenie też się skuszę :) o ile są wolne miejsca na zapisy ;)
ps. jesteś "Koleś" :D powodzenia!!

Vitez
15-02-2006, 15:01
co wiecej pilot jest caly czas wlaczony, ni da sie go wylaczyc


Patrz a mi sie udalo... baterie latwo sie wyciaga 8)

arturs
15-02-2006, 17:28
Patrz a mi sie udalo... baterie latwo sie wyciaga 8)

Tryb LIZUS ON

Bo do tego trzeba być Wannabe

Tryb LIZUS OFF

;-)

Pozdr
AS

herbie
26-02-2006, 18:38
Coś utknęło w wmartwym punkcie ... Jak sie rozwija sprawa sterownika ???
Wiadomo coś więcej ???

RadiB
26-02-2006, 19:39
Może jeszcze zadam pytanie pomoznicze - o sądzicie o pomyśle zasilania takiego ustrojstwa za pomocą akumulatora jak do aparatu - ładowarkę ma każdy, zapasowe raczej też a i LI-Jon ładują się szybciej i są mniejsze od paluszków.

Ja zastosowal bym zasilanie z dwoch baterii AAA:
sa male, wszedzie do dostania, maja stosunkowo duza pojemnosc (okolo 1000 mAh).

Wyswietlacz: dedykowane wyswietlacze do telefonow Nokia - tanie, latwo dostepne (allegro), male, oszczedne, do podswietlenia 6 LED'ami. Caly kontroller mozesz zrobic jako sandwicz wpinany pod wyswietlacz.

PS: Nie mozesz wylaczac calosci bo bedzie przestawiac ci sie czas. Pozostaje wyrafinowany powermanagement. Liczac na szybko, w konfiguracjie jakiej ja bym uzyl wychodzi mi cos kolo 10 µA w "snie" i 1..5 mA w trakcie pracy - czyli cos kolo dwoch lat na jednym zestawie bateri przy uzywaniu 10 min dziennie.

arturs
26-02-2006, 19:54
Witam..
Nie utknęło w martwym punkcie tylko trochę brak czasu... Dzisiaj akurat z fazy działającego prototypu przeszedłem do zamówienia płytek na pierwszą próbną serię - znajomi będą testować.. problem jest oczywiście w obudowie, jutro robię trzecie podejście do plotera laserowego żeby wyciąć pożądne dziury. Jak pisałem wcześniej to raczej hobbystyczne więc nie nastawiam się na miniaturyzację (typu - mikroobudowa, mikroamperowy pobór prądu), założenia jakie na tym etapie są zrealizowane to wyświetlacz PLED 2x16 do tego 4 przyciski i odbiornik podczerwieni.. i do tego koszyczek na paluszki. Próbną partię płytek będę miał w czwartek/piątek i w przyszły weekend pewnie już będzie coś prawie gotowego (w sensie złożonego sterownika). Cały projekt zresztą zamierzam upublicznić w postaci płytek drukowanych i opisu wykonania w gazecie "Elektronika Praktyczna" do którego czasem pisuję..

Pozdrawiam
Artur Starz

RadiB
26-02-2006, 22:29
Jak pisałem wcześniej to raczej hobbystyczne więc nie nastawiam się na miniaturyzację (typu - mikroobudowa, mikroamperowy pobór prądu),

Gdybys potrzebowal tipow w tym kierunku, moge pomoc - dalsza gadka na PW.

b'Art
27-02-2006, 01:52
Ciekawie sie robi. Trzymam kciuki Panowie. Dajcie znać jak się coś "urodzi". :)

Vitez
27-02-2006, 20:30
PS: Nie mozesz wylaczac calosci bo bedzie przestawiac ci sie czas.

Jaki czas? W takim kontrolerku nie ma zadnej potrzeby trzymania daty/godziny w czasie gdy nie jest uzywany - nic nie zaszkodzi jak sie zresetuje po wylaczeniu.
To znaczy mowie o porownywaniu do Canonowego TC-80N3 caly czas.

Jesli w ten wlasny twor chcesz dorzucic zegarek, kalendarz, budzik itp to oczywiscie wolna wola ;)

Jac
27-02-2006, 20:40
Patrz a mi sie udalo... baterie latwo sie wyciaga 8)
a po co? :shock: przeciez ta bateria starcza chyba na 3 lata!!! chcesz ja przez 6 lat uzywac, to sie sama rozladuje szybciej...

RadiB
27-02-2006, 21:19
Jaki czas? W takim kontrolerku nie ma zadnej potrzeby trzymania daty/godziny w czasie gdy nie jest uzywany - nic nie zaszkodzi jak sie zresetuje po wylaczeniu.

Zaleznie czy chcesz ustawic "pierwsze zdjecie za godzine, nastepne co 10 minut" czy "pierwsze zdjecie o dwudziestej, nastepne co dziesiec minut".

Ja preferuje to drugie. :)

Vitez
27-02-2006, 21:52
a po co? :shock: przeciez ta bateria starcza chyba na 3 lata!!! chcesz ja przez 6 lat uzywac, to sie sama rozladuje szybciej...

Sprawdzalem tylko czy sie da to w miare wygodnie wylaczac. Od tego jednego sprawdzenia juz jej nie wyciagam, bo ani nie ma sensu ani nie mam gdzie ja bezpiecznie przechowywac (jeszcze koty za zabawke wezma jak by wypadla z torby...) .


Zaleznie czy chcesz ustawic "pierwsze zdjecie za godzine, nastepne co 10 minut" czy "pierwsze zdjecie o dwudziestej, nastepne co dziesiec minut".

Ja preferuje to drugie. :)

A to rozumiem... w sumie szkoda ze oryginalny Canonowy nie ma takiej zegarkowej opcji - rzeczywiscie wygodniejsze 8)

herbie
23-04-2006, 19:42
Coś wątek zamarł...
Jakieś problemy natury technicznej? Jakieś problemy? Śmierć naturalna wątku?
Co słychac w sprawie tego sterownika? Jakieś postępy?

arturs
23-04-2006, 20:21
Witam..
4 gotowe egzemplarze są aktualnie w testach bojowych, problemy wystpują naturalnie z obudowami ;-), i jakieś pierdoły w oprogramowniu - na bieżąco beta testerzy informują i poprawia się,
Jak testy będą ukończone to oczywiście poinformuję na forum - myślę że po długim weekendzie dam znać..

Pozdrawiam
Artur Starz

Bachman
24-04-2006, 01:05
czlowieku nie wysylaj tego do zadnej gazety - dopracuj obudowe i nieoczekiwane problemy, zatrudnij jakiegos emeryta bez parkinsona/alzheimera i trzep kase:mrgreen:

yogi-bear
25-09-2008, 20:18
Uuuu.. odświeżę wątek bo jestem ciekaw co słychać z tym sterownikiem. :D

QwiateQ
24-10-2008, 21:23
Witam,

ciekaw jestem własnego wykonania projektu, czy jest możliwe udostępnienie materiałów, czy projekt umarł śmiercią naturalną? Może reaktywacja?

Pozdrawiam

arturs
24-10-2008, 23:55
Witam,

ciekaw jestem własnego wykonania projektu, czy jest możliwe udostępnienie materiałów, czy projekt umarł śmiercią naturalną? Może reaktywacja?

Pozdrawiam

brak czasu.. ale poszperam na kopiach to może płytkę w protelu znajdę i wsad do procesora.. jak kogoś zainteresuje to wrzucę na www.. prototyp działa bez zarzutu..

QwiateQ
25-10-2008, 12:31
jak kogoś zainteresuje

jestem zainteresowany i zamierzam wykonać


poszperam na kopiach to może płytkę w protelu znajdę i wsad do procesora

ostatnio bardziej zainteresowałem się elektroniką i programowaniem dlatego będę wdzięczny za możliwość otrzymania powyższych (byłbym ciekaw kodu w celu nauki i schematu również wyłącznie w tym celu)


prototyp działa bez zarzutu

Gratuluje!

arturs
25-10-2008, 15:59
jestem zainteresowany i zamierzam wykonać
ostatnio bardziej zainteresowałem się elektroniką i programowaniem dlatego będę wdzięczny za możliwość otrzymania powyższych (byłbym ciekaw kodu w celu nauki i schematu również wyłącznie w tym celu)
Gratuluje!

czesc..
schematu nie mam w jakimś normalnym formacie
http://www.starz.pl/forum_cb/aparat_atmega16.zip
hasło do pliku podam zainteresowanym na priv..
w środku jest plik ddb protela - tam chyba jest projekt ze schematem - nie mam aktualnie protela więc sprawdzić nie mogę, są 2 płytki w formacie *.pcb oraz źróbło programu (także gotowy "wsad") do procesora.. wszystko oparte o procesor ATMEGA 16, a program pisany w bascomie

Pozdrawiam
Artur

QwiateQ
25-10-2008, 18:23
schematu nie mam w jakimś normalnym formacie w środku jest plik ddb protela - tam chyba jest projekt ze schematem - nie mam aktualnie protela więc sprawdzić nie mogę

protela poznaje, odczytałem, w paczce wygląda na to że jest wszystko


, są 2 płytki w formacie *.pcb oraz źróbło programu (także gotowy "wsad") do procesora.. wszystko oparte o procesor ATMEGA 16, a program pisany w bascomie


Dzięki wielkie za paczkę. Mam programator, a widziałem że zrobiłeś wyjście "Kanada" (chyba się tak nazywa) do aktualizacji, co bardzo cieszy i ułatwia.

Sporo się napracowałeś przy pisaniu kodu. Szacun :)

Będę walczył, póki co nieco brakuje w zapleczu technicznym, ale zdecydowanie wykonam ten sterownik.

Pozdrawiam.

arturs
26-10-2008, 00:14
protela poznaje, odczytałem, w paczce wygląda na to że jest wszystko
No to super.. powinno być ale jak pisałem nie mam jak sprawdzić.. ale jak wygląda że wszystko to dobrze..


Dzięki wielkie za paczkę. Mam programator, a widziałem że zrobiłeś wyjście "Kanada" (chyba się tak nazywa) do aktualizacji, co bardzo cieszy i ułatwia.


nie wiem o co ci chodzi z tą "Kanadą" (nie spotkałem takiego okreslenia), ale zgaduję że chodzi o złacze do programowanie ISP (In System Programming) żeby procka nie trzeba było wyciągać.. to wygodne na etapie testowania i robienia nowych wersji..


Sporo się napracowałeś przy pisaniu kodu. Szacun :)

No muszę się z Tobą zgodzić... pisałem około miesiąca albo lepiej.. ale zrobić menu wielopoziomowe itp. to trzeba pokombinować.. pierwsza wersja była na atmega 8 ale nie starczyło pamięci procesora.. dlatego wymieniłem na megę 16 (bo atmega 32 jest zgodna "nóżkowo" więc coś większego też się łatwo zrobi). Ale przy tych parametrach wszytko przetestowałem i działa bez zarzutu zarówno z 350d jak i z 40d.. z 5d nie testowałem jeszcze ale pewnie w nowy rok przetestuję na fajerwerkach..


Będę walczył, póki co nieco brakuje w zapleczu technicznym, ale zdecydowanie wykonam ten sterownik.
To parę uwag..
1. Nie wiem w czym piszesz - bascom jest specyficzny - dodatkowo musisz mieć jego pełną wersję bo po kompilacji zajmuje więcej niż wersja demo obsługuje.. od czasu pisania dla Elektroniki Praktycznej artykułów o bascomie mam oełną stąd takie "rozpasanie" czyli wielopoziomowe menu itp. bo nie musiałem cennych bajtów oszczędzać.. ale bascom jest fajny bo łatwo się go nauczyć i szybko efekty przychodzą.. nie wiem jak byłoby z przepisaniem tego np. na gcc czy coś podobnego - podejrzewam że szybciej będzie napisać od nowa..
2. płytka jest dosyć uniwersalna - na dokładnie tej samej płytce było pisane oprogramowanie do sterowania silnikiem (rotorem) do obracania anten krótkofalarskich - potem projekt zmieniono ale pierwsze wersje testowe były pisane na tych płytkach..
więc można ją do czegoś jeszcze wykorzystać..
3. bardzo dobrze wyglądają wyświetlacze OLED zamiast typowego LCD - w ciemnościach nie świecą co przy zdjęciach wymagających minimum światła może być istotne..

jakby coś to pytaj.. jak sobie przypomnę to napiszę ;)

zorija
26-10-2008, 10:57
Cześć! Dostałam od siostry jej "stary" aparat - canon 350D. Nie dostarczyła mi z nim niestety płytki ze sterownikami, a bez tego nie mogę przeżucić zdjęć na komputer. Gdzie takowe mogę znależć?

QwiateQ
26-10-2008, 13:26
Cześć! Dostałam od siostry jej "stary" aparat - canon 350D. Nie dostarczyła mi z nim niestety płytki ze sterownikami, a bez tego nie mogę przeżucić zdjęć na komputer. Gdzie takowe mogę znależć?

Wystarczy że w opcjach zmienisz "Communication" tylko nie pamiętam, chyba PTP wykryje Ci (XP/Vista) jako urządzenie z dostępem do zdjęć, a sterowniki ze strony canona. Jak chcesz mogę umieścić gdzieś na serwerach to znalazłem co do 350D.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

No to super.. powinno być ale jak pisałem nie mam jak sprawdzić.. ale jak wygląda że wszystko to dobrze..

nie wiem o co ci chodzi z tą "Kanadą" (nie spotkałem takiego okreslenia), ale zgaduję że chodzi o złacze do programowanie ISP (In System Programming) żeby procka nie trzeba było wyciągać.. to wygodne na etapie testowania i robienia nowych wersji..
Jeśli nie masz zastrzeżeń to w późniejszym czasie docelowo chciałbym wykonać wersję smd (reflow) opartą o Twój schemat.

To parę uwag..
1. Nie wiem w czym piszesz - bascom jest specyficzny - dodatkowo musisz mieć jego pełną wersję bo po kompilacji zajmuje więcej niż wersja demo obsługuje.. od czasu pisania dla Elektroniki Praktycznej artykułów o bascomie mam oełną stąd takie "rozpasanie" czyli wielopoziomowe menu itp. bo nie musiałem cennych bajtów oszczędzać.. ale bascom jest fajny bo łatwo się go nauczyć i szybko efekty przychodzą.. nie wiem jak byłoby z przepisaniem tego np. na gcc czy coś podobnego - podejrzewam że szybciej będzie napisać od nowa..
2. płytka jest dosyć uniwersalna - na dokładnie tej samej płytce było pisane oprogramowanie do sterowania silnikiem (rotorem) do obracania anten krótkofalarskich - potem projekt zmieniono ale pierwsze wersje testowe były pisane na tych płytkach..
więc można ją do czegoś jeszcze wykorzystać..
3. bardzo dobrze wyglądają wyświetlacze OLED zamiast typowego LCD - w ciemnościach nie świecą co przy zdjęciach wymagających minimum światła może być istotne..

1. Zaczynam jak chyba każdy z bascomową oślą łączką, docelowo jest c
2. Postarałbym się po wykonaniu prototypu upchnąć to w jakąś obudowę, a z tymi rotorami (silnikami skokowymi), to poszukują takiego sterownika na forach o tematyce foto-astronomicznej.
3. tak, masz rację, ale cena ... :D


jakby coś to pytaj.. jak sobie przypomnę to napiszę ;)

Pewnie skorzystam, dopiero zaczynam zabawę z uP

arturs
26-10-2008, 18:14
3. tak, masz rację, ale cena ... :D


eee... ja kupowałem za około 40 zł przy pojedynczych sztukach - więc to nie jest już jakaś astronomiczna kwota, bajer jest niezły, nie świeci i bierze jakieś 15mA o ile pamiętam..

tes
17-03-2009, 16:30
Mam ten wężyk tc-80n3.
Ma dobrą baterię bo cały czas jest włączony od roku (chyba nie da się go wyłączyć).
Problem mam z baterią od aparatu.
Gdy podpinam wężyk pod body (mam 30d oraz 5d) i ustawiam długi interwał czasowy (np. żeby robił zdjęcia co pół godziny), to aparat cały czas pozostaje włączony, nie wyłącza się samoczynnie i bateria siada po 5 godzinach.
Ustawione w aparacie mam, że po minucie bezczynności sam się wyłącza.
Widocznie to, że czeka na sygnał od podpiętego wężyka, już bezczynnością nie jest.
No wiadomo, że można podłączyć aparat do zasilacza, ale trzeba najpierw go mieć, a po drugie nie wszędzie jest gniazdko.
Ma ktoś pomysł jak rozwiązać ten problem?
Wystarczy żeby aparat się włączał tylko na parę sekund przed impulsem z wężyka.

wmaker
15-02-2013, 19:00
Z tego co znalazłem na forum to wżyki typu TC-80N3 nie zadziałają w "interwale dobowym" i jeszcze ciągle podtrzymują gotowość aparatu.

Szukam programatora do zrobienia zdjęć poklatkowych budowy czyli od 6 do 18-tej zdjęcie co 20 minut i tak przez tydzień lub miesiąc.

Czy jest jakieś urządzenie które to wykona? Jeżeli nie to czy wersje testowe ww. sprzętu (konstrukcji na ATMEDZE) są osiągalne na "rynku wtórnym"?