PDA

Zobacz pełną wersję : Manualne korpusy M42 z preselekcja przysłony



takpoprostu
04-05-2012, 13:43
Witam...

Czy możecie wymienić mi marka/model manualnych korpusów oryginalnei pod M42 które posiadają preselekcję przysłony ?

akustyk
04-05-2012, 13:49
Witam...

Czy możecie wymienić mi marka/model manualnych korpusów oryginalnei pod M42 które posiadają preselekcję przysłony ?

popraw mnie, jesli zle kombinuje, ale odpowiedz jest: kazdy. preselekcje przyslony wykonywalo sie krecac pierscieniem na obiektywach, a korpus sobie po prostu do tego czas dobieral (albo i nie - w trybie manualnym).

a moze chodzi Ci po prostu o to, ktore korpusy mialy automatyczne przymykanie przyslony, tak ze nie trzeba bylo pracowac na roboczej? wowczas odpowiedz jest (ale ekspertem nie jestem): na pewno kazda Praktica automatic...

takpoprostu
04-05-2012, 14:03
Chodzi o to że jeżeli ustawiam przysłone na obiektywie to korpus sam dopiera sobie czas naświetlania. Większość aparatów na m42 jeżeli ma światłomierz to on informuje nas o naświetleniu zdjęcia i wtedy manualnie zmieniamy czasy otwarcia lamelki. A są korpusy na m42 które same dobierają czas naświetlania. Coś takiego miałą chyba Praktica EE 3...

mc_iek
04-05-2012, 23:27
Nie wiem, czy w epoce m42 aparaty same dobierały czas. To chyba działało raczej na zasadzie ustawienia wieży czasów na interesującą nas wartość, a potem kręcenie pierścieniem przysłony, aż światłomierz, o ile był wewnętrzny, pokazał że już jest dobrze... Nie wiem, czy Practica ee2/3 była w użyciu, czy tylko była to forma prototypowa? Nigdy nie widziałem tego korpusu.

Tornvald
05-05-2012, 00:13
A moze ruski? Zenith TTL, zdaje mi sie,ze cos takiego widzialem. Ogolnie M42 to raczej staaaare puchy i mozebyc tak,ze nie było takiej. Ja bym szukal po ruskach bo oni dlugo robili. W sumie cos ala preselekcja mozesz miec w Pentaxach na bagnet K z tym,ze obiektyw musi byc domkniety przed pomiarem.

Wysłano z GT-I9000 z użyciem Tapatalk

jacek_73
05-05-2012, 00:19
Witam...

Czy możecie wymienić mi marka/model manualnych korpusów oryginalnei pod M42 które posiadają preselekcję przysłony ?

Nie ma takiej fizycznej możliwości. Preselekcje przysłony miały Practiki, ale z mocowaniem bagnetowym (PB).

Tornvald
05-05-2012, 11:32
Oj Jacku jestes w bledzie preselekcje to mial chyba kazdy z domykaniem przyslony , kreciles pierscien i pozniej aparat domykal ja. Natomiast automatyki nie mial chyba zaden. Sprawdzalem przed chwila;)

Wysłano z GT-I9000 z użyciem Tapatalk

PawelB
05-05-2012, 13:22
Oj Jacku jestes w bledzie preselekcje to mial chyba kazdy z domykaniem przyslony , kreciles pierscien i pozniej aparat domykal ja. Natomiast automatyki nie mial chyba zaden. Sprawdzalem przed chwila;)

Mieszasz pojęcia preselekcji przysłony i automatycznej przysłony. To o czym piszesz "kreciles pierscien i pozniej aparat domykal ja" to jest przysłona automatyczna a nie preselekcja.
Rosyjskich korpusów mam trochę, ale chyba żaden z M42 nie miał preselekcji przysłony. Ten tryb był w Zenitach serii A ale one mają bagnet K.

jacek_73
05-05-2012, 13:29
:smile: Najlepiej kupić zewnętrzny światłomierz i ustawiać czas do przysłony wg. tabelki. Na pewno wygodniej, bo ustawianie czasów do przysłony w Zenitach z TTLem było bardzo upierdliwe :-) Preselekcje czasu to miał 'niby' każdy M42 z TTLem. Piszę niby bo tak na prawdę i tak trzeba było nastawiać ręcznie.

Can50
05-05-2012, 13:37
Chodzi o to że jeżeli ustawiam przysłone na obiektywie to korpus sam dopiera sobie czas naświetlania. Większość aparatów na m42 jeżeli ma światłomierz to on informuje nas o naświetleniu zdjęcia i wtedy manualnie zmieniamy czasy otwarcia lamelki. A są korpusy na m42 które same dobierają czas naświetlania. Coś takiego miałą chyba Praktica EE 3...

Na pewno miała EE 3.Do niej były obiektywy elektric-pomiar przy
otwartej przysłonie.

PawelB
05-05-2012, 14:29
http://www.foto.okay.pl/aparaty/praktica_ee2.htm Faktycznie, ten korpus ma preselekcję przysłony. Z tego opisu wynika że działa nie tylko z obiektywami electric.

mc_iek
05-05-2012, 21:59
Myślę, że nastąpiło tu pomylenie preselekcji i priorytetu. Preselekcję przysłony to miał Helios 44-2. Pierścieniem przysłony ustawiało się wartość żądaną (preselekcja), a po ustawieniu ostrości przymykało się drugim pierścieniem, do wcześniej ustawionej. Nieznacznie inne rozwiązanie ma Pntacon 135/2,8. W nim po wysunięciu do przodu, ustawia się pierścień blokujący na odpowiednią wartość, a potem pierścieniem przysłony przymyka się do oporu, czyli wcześniej zadanej wartości.

v.1958
06-05-2012, 18:04
Chodzi o to że jeżeli ustawiam przysłone na obiektywie to korpus sam dopiera sobie czas naświetlania. Większość aparatów na m42 jeżeli ma światłomierz to on informuje nas o naświetleniu zdjęcia i wtedy manualnie zmieniamy czasy otwarcia lamelki. A są korpusy na m42 które same dobierają czas naświetlania. Coś takiego miałą chyba Praktica EE 3...

kolega chyba niezbyt precyzyjnie się wyraził - chodzi chyba o korpus nie z preselekcją przysłony, a automatycznie dobierający czas naświetlania...
tu faktycznie Praktica serii EE, z Zenitów jakie miałem - to tylko Automat, ale z kolei miał on bagnet "K"

takpoprostu
06-05-2012, 22:03
dokładnie tak jak piszesz chodziło mi o takie coś... Znalazłem w sieci jeszcze taką tabelę

http://wisniaa.republika.pl/tabela.htm

Była jeszcze Fujica Az-1 która posiadała gwint m42 i miała ten automatyczny czas...

Tylko gdzie ją dostać....