PDA

Zobacz pełną wersję : Wideofilmowanie lustrzanką a zoom



GWTBialy
11-04-2012, 23:19
Pytanie z mojej strony odnośnie zooma podczas filmowania lustrzankami.

Otóż, nagrywając moim 550D + kitowy obiektyw, gdy wykonuję zbliżenie to na materiale można zaobserwować szum przy wykonywaniu zbliżenia związany z mechanicznym kręceniem ogniskową + niezbyt płynne przejścia (zbliżanie) i utratę ostrości - tak jak w tym filmiku. http://www.youtube.com/watch?v=GWRsJXm7i_8 No i teraz tak, czy tak po prostu jest i w przypadku lustrzanek lepiej mieć zoom w nogach (nie zawsze wykonalne), czy może da się coś z tym zrobić? Czy, powiedzmy, kupując obiektyw zmiennoogniskowy polecany do filmowania da się to jakoś polepszyć? Nie wiem, lepszy mechanizm? Bo w porównaniu do kamerek widzę tu spory minus.

Mateusz87
12-04-2012, 08:22
Na moje to wszystko działa poprawnie - aparat potrzebuje ten ułamek sekundy by mierząc światło odpowiednio doświetlić/niedoświetlić obraz i temu ma prawo towarzyszyć chwilowy szum - zobacz, jak się zachowa z automatycznym iso. Kitowy obiektyw nie posiada stałego światła i podczas zmiany ogniskowej będzie zmieniać parametry ekspozycji, bo zmienia się wartość przysłony, zaś płynne zoomowanie to kwestia wprawnej ręki i pierścienia działającego z lekkim oporem. Jeżeli masz taką możliwość to podepnij obiektyw typu zoom ze stałym światłem i zobacz jakie będą różnice.

mc_iek
12-04-2012, 08:37
W dawnych czasach, obiektywy zoom do kamer filmowych, miały na pierścieniu zmiany ogniskowej dźwigienkę ułatwiającą płynną obsługę. Może dorobienie zaciskowej obejmy z taką dźwigienką rozwiąże problem? W sumie to pasek blachy z przynitowanym kawałkiem gwoździa i śrubką zaciskającą na pierścieniu, powinien w dużym stopniu rozwiązać problem.

Czacha
12-04-2012, 08:51
Ogólnie zmiana ogniskowej w trakcie ujęcia nie jest zbyt porządanym zabiegiem. Kilkadziesiąt lat temu gdy zoomy były nowością w kamerach operatorzy dosc namietnie uzywali "pompki". Teraz sie nie "zoomuje" w trakcie krecenia, a jesli juz to potem i tak jest to wyciete w montazu ;)

... chyba ze jest to celowy zabieg aby dodac nieco dynamiki do obrazu.

Mateusz87
12-04-2012, 08:59
Albo jest to nieśmiertelny efekt Vertigo :)

Przemek_PC
12-04-2012, 10:43
Zanim rozpoczniesz nagrywanie ostrość na manual, zrobić zbliżenie detalu, ustawić ostrość, odjechać zoomem do pozycji planu początkowego i dopiero wtedy AKCJA ! Ekspozycja oczywiście też na manual.

Merde
12-04-2012, 11:15
Zanim rozpoczniesz nagrywanie ostrość na manual, zrobić zbliżenie detalu, ustawić ostrość, odjechać zoomem do pozycji planu początkowego i dopiero wtedy AKCJA

Pod warunkiem że obiektyw trzyma punkt ostrości podczas zmiany ogniskowej, a to takie oczywiste nie jest...

jajurek
12-04-2012, 14:07
Napisał Merde:

Pod warunkiem że obiektyw trzyma punkt ostrości podczas zmiany ogniskowej, a to takie oczywiste nie jest...
Podobno na tym polega róznica między zoomem (trzyma) a obiektywem zmiennoogniskowym (niekoniecznie).

GWTBialy
12-04-2012, 14:46
A czy ma ktoś z was doświadczenie z wideofilmowaniem używając obiektywu zoom? Czy zmiana ogniskowej przy nagrywaniu w przypadku takich obiektywów wygląda płynniej i ogólnie lepiej niż na moim zmiennoogniskowym kicie? Zapewne spore znaczenie ma sam mechanizm zmiany ogniskowej. Jeżeli pracuje lżej + mniej hałasuje to łatwiej wykonać płynne przejście bez niepotrzebnych mechanicznych efektów dźwiękowych.

Ogólnie chciałbym zbliżyć się do poziomu zoomowania jak choćby na tym filmiku: http://www.youtube.com/watch?v=60WETax1Cr8 z tym, że film ten wykonany był zapewne nie lustrzanką, tylko kamerą. Chwilowe zoomy na auta są płynne no i ogólnie wygląda to całkiem spoko. Na kitowym obiektywie na pewno tego nie osiągnę.

GWTBialy
13-04-2012, 16:08
To jak? Nikt nie wie?

Przemek_PC
13-04-2012, 22:21
Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie, płynnie z odpowiednim oporem i gładkością obracający się pierścień zoom to podstawa. To co pokazałeś na filmiku to elektryczny zoom kamery.

GWTBialy
13-04-2012, 23:57
Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie, płynnie z odpowiednim oporem i gładkością obracający się pierścień zoom to podstawa. To co pokazałeś na filmiku to elektryczny zoom kamery.

W lustrzankach niestety nie uświadczymy elektrycznego zoomu? :)

Czy mógłbyś zaproponować jakie obiektywy w rozsądnych pieniądzach (2-3k) posiadają dobre pierścienie do wideofilmowania?

Wybaczcie mój niski poziom obycia, ale temat mnie interesujący, więc chce się dowiedzieć co i jak.

Przemek_PC
14-04-2012, 12:41
Przykładowo 17-40/f4L ma odpowiednio działający pierścień zmiany ogniskowej i mieści się w podanych pieniądzach. Najlepiej udaj się do sklepu, podepnij szkło pod aparat i sam się przekonaj bo są to rzeczy bardzo subiektywne, trudne do opisania. Możesz też spróbować zrobić sobie dźwigienkę na pierścieniu zmiany ogniskowej w kicie. Kupujesz metalową opaskę zaciskową o odpowiedniej średnicy i po sprawie.

schab
28-04-2012, 07:19
17-40/f4L nie ma stabilizacji obrazu. Wydaje mi sie, że lustrzanki nie nadają się do tego typu filmowania.

Przemek_PC
28-04-2012, 09:52
Profesjonalne kamery filmowe (nie wideo) też nie mają stabilizacji ani AF a jakoś przy ich pomocy filmy powstają. Poza tym stabilizacja w zakresie 17-40 ? Po co?

Tornvald
28-04-2012, 10:10
Z tego co wiem to.teraz raczej sie nie zoomuje podczas kręcenia. A do filmowania sa specjalne obiektywy...ktos ostatnio wrzucal,zoom CZ z serii do filmowania za bagatela 15tys euro .. A Ty zawsze mozesz zrobic najazd kamera, zmiast zooma nowego dorob/kup slide'a.
Wysłano z GT-I9000 z użyciem Tapatalk

Przemek_PC
28-04-2012, 11:32
Umiejętnie użyty zoom z odpowiednim ruchem aparatu/kamery może dać fajny efekt. Podkreślam UMIEJĘTNIE a nie na zasadzie pompowania.

Łopal
06-05-2012, 21:38
Jesli jestes amatorem i nie czujesz kwestii filmowania aparatem, a masz 2-3k do wydania, to lepiej spozytkuj te pieniadze na kupno..... Kamery, nie obiektywu. Za te kwote kupisz juz kozaka ze stajni Sony, ktory wiekszosc Twoich watpliwosci rozwieje, jesli nie wszystkie. Pozdr.

Adam71
09-05-2012, 09:02
Do systemu Sony są dostępne obiektywy Minolty z serii Xi . One mają elektryczny silnik zooma. Sam filmowałem takim obiektywem z A55 i zoomowanie jest jak w normalnej kamerze. Dodatkowo jest czuły na dotyk więc jest płynne zoomowanie ( szybciej-wolniej) Jedyna wada że słychać silnik jak pracuje - trzeba użyć zewnętrznego mikrofonu . Co ciekawe te obiektyw są bardzo dobre optycznie a nikt ich nie chce bo żrą baterie i dużo ważą - więc do kupienia za śmieszne pieniądze.

Łopal
16-05-2012, 17:48
Jesli jestes amatorem i nie czujesz kwestii filmowania aparatem, a masz 2-3k do wydania, to lepiej spozytkuj te pieniadze na kupno..... Kamery, nie obiektywu. Za te kwote kupisz juz kozaka ze stajni Sony, ktory wiekszosc Twoich watpliwosci rozwieje, jesli nie wszystkie. Pozdr.

Odszczekuję.
Lepiej się poucz działać na lustrze.
Wszystkie te małe kamerki są fajne, ale obrazek wypluwają tak plastikowy, że się płakać chce.
Przepraszam za generalizowanie...

maczkus
19-07-2012, 11:50
17-40/f4L nie ma stabilizacji obrazu. Wydaje mi sie, że lustrzanki nie nadają się do tego typu filmowania.

Masz rację, wydaje Ci się ;) Mam 17-40 f4 L i do filmowania z ręki jest super.

stranger
28-11-2012, 22:48
Zależy jakie sceny filmujesz z ręki. Imo większości scen bez Glidecama nie nakręcisz. Wszystko lata.