PDA

Zobacz pełną wersję : Poszukiwania obiektywu do 550D.



GWTBialy
10-04-2012, 16:33
Witam,

Nadszedł czas zakupu nowego obiektywu do mojego Canona 550D. Na razie nie posiadam żadnego innego oprócz sprzętu kitowego, 18-55mm. Na tę chwilę nie jestem fachowcem w dziedzinie obiektywów, dlatego z prośbą o pomoc zwracam się do was.

Generalnie myślałem nad obiektywem stałoogniskowym.

Mojego aparatu używam głównie do fotografii motoryzacyjnej, oprócz sesji fotograficznych często robię zdjęcia ciekawych samochodów na ulicach miast, gdzie potrafi być ciasno, dlatego szukam raczej czegoś poniżej 50mm z dużym maksymalnym otworem przesłony. Dość często też filmuję przy użyciu lustrzanki - w ogóle jest to temat dla mnie do głębszego ogarnięcia, stąd dwa pytania:

1. Czy f/1.4 będzie dobrze współgrać zarówno do fotografii (fajna głębia ostrości), jak i filmowania?
2. Pytanie trochę z innej beczki, jestem kompletnym laikiem, chodzi o zoom. Ponieważ w przypadku, gdy zoom obsługuję ogniskową, to na filmie nie jest to ładne i płynne przejście + słychać szum przekręcanego obiektywu. Czy da się temu jakoś zaradzić?


Wracając do obiektywu, budżet jaki mam to ok. 1500-1800 zł (max. 2000 zł).

W oko wpadła mi ta Sigma: http://www.cyfrowe.pl/aparaty/sigma-30-mm-f/14-dc-ex-hsm.html - czy możecie ją polecić do moich celów?

Jeszcze jedno pytanie - wyczytałem, że mój 550D posiada mocowanie typu APS-C i, cytuję:


obiektyw 24 mm będzie się zachowywał jak 38 mm, a 50 mm jak 80 mm.

Czy tak będzie w przypadku tej Sigmy? Tak jak już pisałem, 45-50mm to dla mnie trochę za dużo.

dsp
10-04-2012, 16:51
dobry wybór ta sigma i raczej nie powinno być ciasno. Tylko wiadomo uważaj na ff lub bf. I drugi wybór to 28 1.8 canona:) i będziesz zadowolony co byś nie kupił:) a co do kręcenia zoomem podczas filmowania to nie słyszałem żeby szumiało coś.

GWTBialy
10-04-2012, 17:02
dobry wybór ta sigma i raczej nie powinno być ciasno. Tylko wiadomo uważaj na ff lub bf. I drugi wybór to 28 1.8 canona:) i będziesz zadowolony co byś nie kupił:) a co do kręcenia zoomem podczas filmowania to nie słyszałem żeby szumiało coś.

A to faktycznie po podpięciu zrobi mi się 30mm x 1,6 = 48mm? Czy to nie jest tak? :) Bo w przypadku szkieł Canona to znalazłem informację, że przy 550D + szkła EF należy spodziewać się ogniskowej większej z powodu tego mocowania, natomiast szkła EF-S - normalnie. Jak jest z tą Sigmą? Bo jeżeli ma mi się zrobić 48mm to do miasta na niekiedy wąsko zaparkowane wozy będzie to za dużo...

Przy kręceniu zoomem - może robię to nieumiejętnie, ale serio ciężko płynnie to wykonać, w porównaniu do przyciskowych zbliżeń w kamerkach :D Dlatego też zacząłem się zastanawiać. Oprócz tego niepłynnego przejścia słychać też szum przekręcanej ogniskowej. Przykład: 22s tego filmiku: http://youtu.be/GDPrKDnGlmU (tutaj akurat szumu nie ma, bo jest podkład muzyczny).

pkoprowski
10-04-2012, 17:30
30mm to jest 30mm nie zrobi się z tego "magicznie" więcej.
To o czym piszesz to ekwiwalent ogniskowej dla małego obrazka. Było wałkowane na forum aż do znudzenia, proponuję zapytać wielkiego brata Google'a.

GWTBialy
10-04-2012, 17:44
Ok, czyli generalnie na tej Sigmie nie będzie takiego efektu zbliżenia jak na kitowym odpowiedniku 48mm, tylko 30mm? :)

kaqkaba
10-04-2012, 18:19
Będzie tak jak na kicie ustawionym na 30mm.

Nie rozumiem tego jak ma być słychać zoom na filmie. Autofokus tak ale zoom nie.

GWTBialy
10-04-2012, 20:46
Będzie tak jak na kicie ustawionym na 30mm

No to fajnie, dzięki za info :)


Nie rozumiem tego jak ma być słychać zoom na filmie. Autofokus tak ale zoom nie.

Po prostu w trakcie wykonywania zooma, mechanicznie kręcę ogniskową w obiektywie, co słychać później na wideo, poza tym przejście jest nierówne/niepłynne, tak jak pokazywałem na filmie, czy jest jakiś sposób żeby temu zaradzić czy wina jest tylko i wyłącznie po stronie tego jak ja to robię? (może bardziej delikatnie trzeba :lol:)

Czyli ogólnie polecacie tą Sigmę? Czy może w tym budżecie wyrwę coś lepszego?

dsp
10-04-2012, 20:52
chcesz kręcić filmy to jakiegoś flycama a zoom w nogach i będziesz miał płynne przejścia:) ale i tak będziesz musiał manualnie kręcić ostroscia. możesz też kupić jakiś szeroki kat. Np Samyanga 8mm fisheyea i ustawiąsz 5.6f i ostrosci od 3metry i masz ostro cały czas:) a z daleka tak mocno nie zawija rogow , i programówo można naprostować:)

kaqkaba
10-04-2012, 22:25
Czyli ogólnie polecacie tą Sigmę? Czy może w tym budżecie wyrwę coś lepszego?

Rada jest jedna. Ustaw KIT-a na 30mm. Zaklej zoom taśmą. I porób zdjęcia i pokręć filmy. Zobaczysz na ile ta ogniskowa Ci pasuje. Jedni lubią szerzej inni wąsko a inni standardowo.

GWTBialy
11-04-2012, 20:12
Rada jest jedna. Ustaw KIT-a na 30mm. Zaklej zoom taśmą. I porób zdjęcia i pokręć filmy. Zobaczysz na ile ta ogniskowa Ci pasuje. Jedni lubią szerzej inni wąsko a inni standardowo.

Zrobiłem tak i stwierdzam, że będzie okej. Pod koniec miesiąca zamawiam Sigmę od razu z filtrem B&W MSC :)

Znalazłem to, o co mi chodziło w trakcie filmowania - szum przy wykonywaniu zbliżenia związany z mechanicznym kręceniem ogniskową :D + niezbyt płynne przejścia i utrata ostrości http://www.youtube.com/watch?v=GWRsJXm7i_8 No i teraz tak, czy tak po prostu jest i w przypadku lustrzanek lepiej mieć zoom w nogach (nie zawsze wykonalne), czy może da się coś z tym zrobić? Czy, powiedzmy, kupując obiektyw zmiennoogniskowy polecany do filmowania da się to jakoś polepszyć? Bo w porównaniu do kamerek widzę tu spory minus.

chasm
20-04-2012, 18:50
30mm to jest 30mm nie zrobi się z tego "magicznie" więcej.
.

Oczywiście, o ile dany obiektyw (30m) nie jest przeznaczony do pełnej klatki, a ta Signa to jakby odpowiednik Canona EF-S... więc jest 1 do 1.

PioterD
20-04-2012, 19:16
Oczywiście, o ile dany obiektyw (30m) nie jest przeznaczony do pełnej klatki, a ta Signa to jakby odpowiednik Canona EF-S... więc jest 1 do 1.

Niezależnie czy obiektyw jest pod pełną klatę, czy nie, czy to jest EF czy EF-S czy sigma czy tamron czy tam jeszcze co innego, zakres ogniskowych (albo dana ogniskowa) jest podawana dla pełnej klatki. A przeliczasz sobie to dla mniejszych matryc tak aby mieć pojęcie jaki kąt widzenia faktycznie uzyskasz. I dla takiej sigmy 30mm, podpinając ją pod dajmy na to canona 500D dostaniesz kąty widzenia jak dla obiektywu 48mm (1,6x30) podpiętego pod FullFrejma. A jeśli podepniesz Sigmę pod pełną klatę to będzie to obiektyw 30mm tylko że z cholerną winietą.

chasm
20-04-2012, 19:36
Ok to wiadomo, chcę tylko koledze wyjaśnić ten drobny niuans.
Jak kolega przyzwyczaił się powiedzmy do 50 na pełnej klatce, a teraz kupił przykładowego 500D to teraz jak sobie kupi 50 1.4 i podepnie to nie będzie miał przecież tego samego co kiedyś... bo teraz musi podpiąć 30 :)

Martinez69
21-04-2012, 21:15
Ok to wiadomo, chcę tylko koledze wyjaśnić ten drobny niuans.
Jak kolega przyzwyczaił się powiedzmy do 50 na pełnej klatce, a teraz kupił przykładowego 500D to teraz jak sobie kupi 50 1.4 i podepnie to nie będzie miał przecież tego samego co kiedyś... bo teraz musi podpiąć 30 :)

święta racja, dlatego do Cropa najlepiej zainwestować w sigmę 30 1,4, niesamowite kolory i ostrość, niegdyś super współdziałała z moim byłym 40D

smigaczka
27-04-2012, 18:45
Skoro zalezy ci na jasności obiektywu, ogniskowej poniżej 50mm i masz do dyspozycji około 2000zł, to może jeszcze zwrócisz uwagę na tego samyanga (http://www.foto-tip.pl/sklep/samyang_35mm_f1_4_as_umc_canon-p-2145.html). Z opisu i z tego, co wyczytałam na temat tego szkła wart zakupu i ogólnie testowania... Ale zrobisz jak uważasz, to tylko propozycja :)

Martinez69
27-04-2012, 21:02
Skoro zalezy ci na jasności obiektywu, ogniskowej poniżej 50mm i masz do dyspozycji około 2000zł, to może jeszcze zwrócisz uwagę na tego samyanga (http://www.foto-tip.pl/sklep/samyang_35mm_f1_4_as_umc_canon-p-2145.html). Z opisu i z tego, co wyczytałam na temat tego szkła wart zakupu i ogólnie testowania... Ale zrobisz jak uważasz, to tylko propozycja :)

ale do Samyanga trzeba mieć zaparcie i lubić w pełni manualne stałki