PDA

Zobacz pełną wersję : Odzyskanie zdjęcia



Krystian
09-04-2012, 12:26
cześć,
mam takie pytanie: zmniejszyłem rozmiar zdjęcia i zapisałem jako oryginał przez przypadek. czy da się jakoś wrócić do oryginału?

emgi
09-04-2012, 12:32
Jeśli zapisałeś zdjęcie i zamknąłeś program...to nie da się.

wlodal
09-04-2012, 14:24
Jest jeszcze szansa . Jeśli to fotka , którą ostatnio robiłeś - zobacz , może odzyskasz orginał z karty , z aparatu .
I jeszcze jedno - poza uwagą , że należy uważać z zapisem po obróbce ( o czym już wiesz ) - jeśli możesz stosuj też RAW .
Powodzenia .

Azenis
09-04-2012, 16:41
Jakiego programu używasz do zmniejszania zdjęć?

wlodal
09-04-2012, 16:46
Jakiego programu używasz do zmniejszania zdjęć?

Obróbka w PS CS4 . W zasadzie innych programów nie używam .

rOOmak
09-04-2012, 19:33
Krystian,
Zazwyczaj to pozamiatane ale jest szansa w niektórych przypadkach.
Jeżeli używasz Photoshopa, jeżeli nie zamknąłeś zdjęcia to można cofnąć ten krok i duże zdjęcie zapisać ponownie jako oryginał.
Po zamknięciu zdjęcia w PS nie da się nic więcej zrobić.
Nie jestem pewien co się dzieje na dysku przy zapisaniu pliku pod tą samą nazwą. Jeżeli dane są zapisane w innych sektorach istniałaby możliwość odzyskania poprzedniej wersji zdjęcia. Jeżeli jednak system nadpisze zdjęcie to nie da się nic zrobić bez zaawansowanych technologii do odzyskiwania danych.
Jeżeli nie masz RAWa z którego możesz powtórzyć obróbkę, możesz spróbować przeszukać dysk programem do odzyskiwania danych.
http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk to jest najlepszy program z jakim się kiedykolwiek spotkałem.
Dla zwiększenia szans powodzenia najlepiej jest wyłączyć komputer bez zamknięcia system w jak najkrótszym czasie po popełnieniu tej pomyłki.
Zainstalować testdisk na innym systemie. Podłączyć dysk do innego systemu i z tego poziomu przeszukać dysk.
Każda operacja po "usunięciu" danych z dysku zwiększa szansę na nadpisanie nowych danych w miejscu w którym poprzednio były utracone dane, prowadząc do bezpowrotnej utraty danych.

mrjq
09-04-2012, 20:13
Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie nadpisał zdjęcia na to samo miejsce. Spróbuj odzyskać, nawet najprostszym programem do odzyskiwania danych.
Nawet jak nadpisał też nie ma problemu, teraz programy do odzyskiwania poszły sporo do przodu, kilka krotne nadpisanie dopiero nie pozwala na odzyskanie. Ponadto można jeszcze odzyskać skasowane zdjęcia z karty aparatu.

wlodal
10-04-2012, 08:28
Ponadto można jeszcze odzyskać skasowane zdjęcia z karty aparatu.

Właśnie od tego bym zaczął .

Krystian
10-04-2012, 11:18
zmniejszałem w photoshopie cs3. właśnie z pośpiechu zapisałem jaki plik wejściowy na dysku przenośnym. innej kopii nie posiadam. zdjęcie zrobiłem dość dawno.

jak się człowiek śpieszy...:evil:

tlustyx
10-04-2012, 12:29
innej kopii nie posiadam. zdjęcie zrobiłem dość dawno.

jak się człowiek śpieszy...:evil:
Spróbuj jak koledzy radzą, można się zdziwić ile czasem da się odzyskać z karty. Ostatnio odzyskiwałem i okazało się, że były tam fotki sprzed ponad 2 lat. W międzyczasie zrobiłem z tą kartą kilka tysięcy zdjęć :)

Krystian
12-04-2012, 18:59
Nic z tego panowie. Dzięki za pomoc