PDA

Zobacz pełną wersję : 500n --->>> 50e



enter
24-01-2006, 14:59
Witam
aktualnie posiadam od kilku lat C500n i zamierzam zakupic lepszy sprzęt, wybór padł na C50e chyba u mnie wygral stosunek ceny do jakości. Jak widzimy w nazwie ubyło mu jedno zero i zmieniono literkę z N na e więc sporo mu ubyło :lol:
Ok, a teraz na poważnie; przejżałem wątki o tym modelu:
http://canon-board.info/showthread.php?t=6970&highlight=50e
http://canon-board.info/showthread.php?t=5094&highlight=50e
http://canon-board.info/showthread.php?t=5124&highlight=50e

fotografuję zarówno obiektywami EF i M42 więc programy tematyczne mnie nie bawią, odpowiada mi pokretło ustawiania AF, oraz podświetlenie punktu ustawiania ostrości. 3 punkty AF mnie w zupełności zadowalają korzystam głównie z centralnego w 500.

pytania:
czy z wada wzroku +/- 0,5 dioptrii i astygmatyzm poprawnie działa eye control?
czy jest możliwe wyłaczenie eye control?
czy jest wymienna matówka np na matówkę z rastrem czy siatką?
na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie body bo będę chciał kupić bez obiektywu i czego nie może brakować?

kogo możecie polecieć z mazowieckiego na allegro aby nabyć tą puszkę?
w jakich cenach sprobować się zmieścic żeby nie przepłacić

z góry dzieki za sugestie i pomocne odpowiedzi.

kane
24-01-2006, 15:37
czy jest możliwe wyłaczenie eye control?

Tak, mozliwe jest wylaczenie.

krwisty
24-01-2006, 15:49
ja mam -4.0, ale nosze soczewki, wiec ciezko mi powiedziec - bez tego niewiele bym i tak widzial. eye control mozna wylaczyc, ale to bardzo fajna sprawa. ogolnie kalibrujesz to pod wlasne oko, wiec mysle, ze nie powinno byc problemu.
zwroc uwage na zaczep tylnej scianki - lubia sie po jakims czasie urywac w tym modelu. oprocz tego oczywiscie migawka no i jak dla mnie to lustro i matowka (czy sa czyste, nie poplamione).
pozdrawiam

zabol
24-01-2006, 16:44
z tego co wiem to matówki w 50 nie są wymienne. Krwisty ma racje z tym zaczepem tylniej ścianki. mi sie ułamał... Zwróć uwagę czy jest muszla oczna. Niby taki tam drobiazg, ale sie przydaje.

enter
24-01-2006, 17:02
dzieki wielkie za uwagi jakby ktoś miał jakieś spostrzeżenia dot. czeny BODY to byłbym wdzieczny

a tu ciekawostka - hybryda 50e digital
http://allegro.pl/show_item.php?item=82772747
http://www.archiwizator.pl/a82772747.php

polecam zapoznać się z 2 cześcią opisu SPECYFIKACJA ;)

jeszcze jedno pytanie posiadam lampę 580ex kupiona do 500n trochę na wyrost.
czy z 50e poprawi mi się wsppółpraca z body? czy to jest niezależne?
nie wiem dokładnie jak to pytanie sformułować.

mxw
24-01-2006, 18:24
pytania:
1. czy z wada wzroku +/- 0,5 dioptrii i astygmatyzm poprawnie działa eye control?
2. czy jest możliwe wyłaczenie eye control?
3. czy jest wymienna matówka np na matówkę z rastrem czy siatką?
4. na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie body bo będę chciał kupić bez obiektywu i czego nie może brakować?
1. tak, EC działa raczej zawsze dobrze, nawet jak masz okulary założone.
2. tak, i raczej zawsze je wyłączasz ;)
3. niet, matówki nie wymienisz (przynajmniej oficjalnie)
4. na to, co zawsze, ile przejechał negatywów, czy działa zamek/zaczep tylnej ścianki, jaki jest ogólny stan (lustro, matówka, migawka, rysy, zadrapania itp.), czy nic nie brakuje (muszla oczna, dekiel, papiery, pasek, pudełko :roll: itp. itd.)


kogo możecie polecieć z mazowieckiego na allegro aby nabyć tą puszkę?
w jakich cenach sprobować się zmieścic żeby nie przepłacić
teoretycznie mam do sprzedania bardzo dobry mało jeżdżony egzemplarz 50E QD z datownikiem i gripem stan igła fabryka, nawet będę w stolycy next week, ale raczej nie oddam go za takie pieniądze, jak chodzą złomy na allegro. bo to, q..., dobry aparat jest... 8-)

aaaa, i jedna uwaga: 50E jakoś nie bangla z przejściówką na M42 - w tym aparacie zastosowano jakiś dodatkowy czujnik mechaniczny w mocowaniu obiektywu - po założeniu M42 aparat się zawiesza... :-(
oczywiście u mnie mogła to być wina kiepskiej przejściówki i zapewne da się znaleźć taką, która i ten czujnik mechaniczny oszuka.

enter
24-01-2006, 19:07
aaaa, i jedna uwaga: 50E jakoś nie bangla z przejściówką na M42 - w tym aparacie zastosowano jakiś dodatkowy czujnik mechaniczny w mocowaniu obiektywu - po założeniu M42 aparat się zawiesza... :-(
oczywiście u mnie mogła to być wina kiepskiej przejściówki i zapewne da się znaleźć taką, która i ten czujnik mechaniczny oszuka.

czy mógłby tą informację potwierdzić bo jest ona dla mnie conajmniej ważna
dzieki za tą uwagę

mxw
25-01-2006, 00:51
czy mógłby tą informację potwierdzić bo jest ona dla mnie conajmniej ważna
dzieki za tą uwagę
czy mógłby - kto? ja?

napiszę jeszcze raz: mój 50E QD z moją przejściówką M42 się zawieszał. jednocześnie EOS 1000 i teraz 350D działa z tą przejściówką bez problemu.

nie mniej jednak wg mnie można robić za pomocą 50E fotki M42 - potrzebna tylko inna (lepsza?) przejściówka. innymi słowy: musisz sprawdzić przejściówkę przed zakupem, nie aparat - bo wszystkie EOSy 50/50E/Elan/Elan IIE są takie same (pod tym względem).

kiedyś tutaj dokładnie tę sprawę opisywałem razem z fotkami mocowania 50E i tego cycka, o którego chodzi - ale nie mogę znaleźć tego wątku...

aaaa, i pytałeś o 580EX - tak, będzie działać bez problemu z 50E.

w sumie moglibyśmy się zamienić: ja ci dam 50E z gripem i 540EZ, a ty mi dasz 580EX - i tak teraz nie wykorzystasz jej wszystkich zalet ;)

dominpok
25-01-2006, 01:31
Poprzednio miałem c50E
i bez problemu chodził z przejściówką
teraz ten zestaw ma znajomy a ja jakoś nie słyszałem o przypadkach zawieszania się takiego kompletu

temol
25-01-2006, 09:12
czy mógłby tą informację potwierdzić bo jest ona dla mnie conajmniej ważna
dzieki za tą uwagę

Witam

Mam 50E - nie ma zadnych problemow po podlaczeniu przejsciowki m42.
Znajomy tez nie zglaszal zadnych nieprawidlowosci przy podobnym zestawie.


T.

enter
25-01-2006, 10:14
w sumie moglibyśmy się zamienić: ja ci dam 50E z gripem i 540EZ, a ty mi dasz 580EX - i tak teraz nie wykorzystasz jej wszystkich zalet ;)

heehhe, wiesz ten model kupiłem specjalnie na wyrost bo nie chcę zmieniać sprzętu co rok czy 2. ta opcja jest niemozliwa :)

dzięki wielkie wszystkim za odpowiedzi. mam nadzieję że przesz moją nieuwagę i dobry marketing nie kupie jakiegoś używanego rzęcha, trzymajcie kciuki.
Pozdrawiam

mxw
25-01-2006, 11:06
Poprzednio miałem c50E
i bez problemu chodził z przejściówką
teraz ten zestaw ma znajomy a ja jakoś nie słyszałem o przypadkach zawieszania się takiego kompletu
no to już słyszałeś.
ale miejmy nadzieję, że kol. enter trafi na dobrą przejściówkę i także nie będzie miał problemów :grin:


heehhe, wiesz ten model kupiłem specjalnie na wyrost bo nie chcę zmieniać sprzętu co rok czy 2. ta opcja jest niemozliwa
też tak myślałem, gdy kupowałem 540EZ :roll:
luzik, z tą zamianą to był joke, trzymam kciuki za twój zakup i za to, żeby wszystko było okay!

a wiesz, że były wersje 50E black? 8)

gabaro
25-01-2006, 14:22
Witam

Mam 50E - nie ma zadnych problemow po podlaczeniu przejsciowki m42.
Znajomy tez nie zglaszal zadnych nieprawidlowosci przy podobnym zestawie.


T.

Potwierdzam ! Również nigdy nie miałem problemu ze szkłami M42 i 50E.
Bardzo fajny aparacik. Jak mi sie kiedyś spierniczy (odpukać) to kupię sobie takiego samego :)

enter
25-01-2006, 17:56
no to już słyszałeś.
ale miejmy nadzieję, że kol. enter trafi na dobrą przejściówkę i także nie będzie miał problemów :grin:
...też tak myślałem, gdy kupowałem 540EZ :roll:
luzik, z tą zamianą to był joke, trzymam kciuki za twój zakup i za to, żeby wszystko było okay!
a wiesz, że były wersje 50E black? 8)

przejściówkę mam jak dobrze pamietam to już jest ta wersja poprawna przy jednej wypustce jest śrubka, i ma już poprawną grubość u mnie jest ok ze wszystkim tzn żadnych errorów.

widzalem też wersje black canonow 300 i 3000 machnete czarnym matowym sprayem dla mnie nic nowego niektórzy wolą wyglądać jak profi bez naklejania czarnej taśmy na napisy.

kiedyś sie też spotkalem z naklejonym czerwonym paskiem na 80-200 - prawie L

kane
25-01-2006, 17:58
widzalem też wersje black canonow 300 i 3000 machnete czarnym matowym sprayem dla mnie nic nowego niektórzy wolą wyglądać jak profi bez naklejania czarnej taśmy na napisy.


ale czarny 50E to oficjalny 'wypust' Canona ;-)

enter
27-01-2006, 18:47
jeszcze jedno.

wstępnie się już umówiłem na oglądanie sprzętu wiem że wszystkie szczegóły o które się pytałem dziają czyli klapka pokrętla, lustro, matówka, migawka, lampa.
czyli stan mechaniczny i wizualny ok.
przeglądałem wątek o przebiegu w analogu:
http://canon-board.info/showthread.php?p=128515
i nie znalazłem konkretów. Tak więc stawiam kolejne pytanie

Czy jest możliwe jest sprawdzić tzw. zmeczenie materiału, czy aparat wyklikał 1000 rolek czy 10?

nie chciałbym z nim tydzień po kupnie lecieć do serwisu bo coś przestało funkcjonowac bo było max zużyte.

pozdrawiam

Kaan
04-02-2006, 17:32
Zwróc uwagę na płytke dociskową (dociskającą film), jej stan, filmy przesuwając się po pewnym czasie zostawiją zauwazalne ślady (podłuzne rysy). Wytarcia tam gdzie najczęściej operuje sie palcami, wytarcia nadruków. Czy matówka jest czysta (popatrz przez wizjer bez obiektywu).

Co do współpracy z 50e z M42 to nie słyszałem żeby ktos miał jakies problemy, ja z powodzeniem używam do mojego 50e przejsciówki EOS/Nikon czyli podpinam manualne z bagnetem Nikona do puszki Canona bez zadnych problemów.

pozdrawiam

enter
10-02-2006, 23:48
To tak:

Jestem swierzo po zakupie body 50e QD 4oo zeta mnie kosztował więc cena do przyjęcia.
Body jedyne ryski które posiada to przy napisie Canon i przy stopce lampy wytarta jest czarna farba.
Wszystko chodzi jak w zegarku żadnych pyłków wytarć
Lustro, matówka, migawka - czyste; tylna ścianaka jak nowa
żadnych luzów wszystko działa jak powinno
EOS/m42 działa poprawnie; Eye Control dziala poprawnie

różnice na gorąco
metalowy bagnet, podświetlenie punktów ustawiania ostrości, masa funkcji, ustawienie pomiaru światła i AF. Chwilowo mnie przerasta ale to minie.
Cała mechanika jest dużo szybsza.
Lustro chodzi glośno - będzie bolalo w lesie przy sarnach
niedługo zacznę szukać gripa [bez gripa trzyma się bardzo komfortowo]

niedługo jakieś pytania się pojawią bo jak na razie znalazłem błędy w instrukcji ale to nic czas zalożyć kliszę i popstrykać - sprawdzić czy trzyma czasy i poprawnie dziala lampa.

Wszystkim serdecznie dziękuję za porady i pomoc.

mxw
21-02-2006, 14:43
Co do współpracy z 50e z M42 to nie słyszałem żeby ktos miał jakies problemy
tutaj oficjalny link dla wszystkich niedowiarków, u których 50E działa dobrze z M42, który potwierdza moje spostrzeżenia - 50E (i kilka innych: EOS 100, EOS 50E, EOS A2, EOS 3, EOS 5, EOS 1N, EOS 1V, EOS 1DS MK II) reaguje na M42 jednak ciut inaczej: ;-)
http://project1.online-mex.de/Chip/pin.php?lang=en

przy okazji jest tam fajny chip uaktywniający potwierdzanie ostrości dla M42 8-)

macx15
21-02-2006, 14:59
mxw wiesza ci sie albo wyłacza bo np u mnie w jednym ze szkieł wystawała tylna soczewka o którą zawadzało lustro i sam sie martwiłem

mxw
21-02-2006, 18:10
mxw wiesza ci sie albo wyłacza bo np u mnie w jednym ze szkieł wystawała tylna soczewka o którą zawadzało lustro i sam sie martwiłem
ok, to napiszę dużymi literkami to, co jest w podanym wcześniej linku:

aparat Canon EOS 50E w mocowaniu obiektywu ma zainstalowany dodatkowy przełączniczek wykrywający włożenie obiektywu typu autofocus.

problem polega na tym, że niektóre przejściówki M42 uruchamiają ten przełączniczek, pozostałe nie. (...) jeżeli przejściówka uruchomi ten przełącznik, to po naciśnięciu spustu otrzymamy error - przełącznik informuje aparat o tym, że jest obiektyw AF, aparat próbuje się z nim skontaktować i ustawić ostrość i oczywiście mu się to nie udaje... i najczęściej zawiesza się.

podobnie działają (też mają ten przełącznik w mocowaniu obiektywu) następujące modele:
EOS 100, EOS 50E, EOS A2, EOS 3, EOS 5, EOS 1N, EOS 1V, EOS 1DS MK II

rozwiązaniem jest:
- przejściówka M42, która nie uruchomi tego przełączniczka
albo
- przejściówka M42, która uruchomi przełączniczek i będzie miała naklejony chip udający obiektyw AF - dzięki temu uzyskamy potwierdzenie ostrości w aparacie z obiektywami M42)(jak w linku (http://project1.online-mex.de/Chip/pin.php?lang=en)).

czy teraz jest to już jasne? :wink:
proszę o podwieszenie tego postu :mrgreen:

enter
21-02-2006, 19:09
ja mam zwykłą przejściówke od ciecio7 z allegro mi działa bez kłopotu.

Obiektyw szerokokątny MIR1b zawadza o lustro ale nie soczewką tylko połówkowym pierścieniem mocującym. wystarczy zeszliwować ok 0,5mm i jest wszystko ok[pamiętajcie o przykryciu soczewki w trakcie pracy].

macx15
21-02-2006, 21:22
jasne jasne