PDA

Zobacz pełną wersję : EOS 300D - koncertowe fotki



eternus
30-08-2004, 15:30
Podobno robienie zdjec na koncertach to jedno z wiekszych wyzwan. Poniewaz nie mam w tej kwestii doswiadczenia, a w najblizszym czasie przyjdzie mi ofotografowac koncert (dodam, ze chodzi o koncert rockowy - wiec sami wiecie, jakie oswietlenie). Do dyspozycji mam EOSa 300D z KITowym obiektywem (EF-S 18-55) - wiem, ze przydalby sie lepszy obiektyw, ale niestety poki co nie ma na to szans.

I dlatego prosze Was o dobre rady w kwestii technicznej jak robic zdjecia w takich warunkach? Jakiej ISO uzyc? Czy zastosowac, ktorys z programow, czy tez parametry ustawiac recznie? A jesli tak, to czym sie kierowac, jakie wartosci ustawic?

Czacha
30-08-2004, 15:38
lampy tez nie masz? jesli tak to zapomnij i sie do tego nie zabieraj...


minimum to 50/1.8 .. bez tego chyba nie warto isc na koncert..

muflon
30-08-2004, 15:43
Podobno robienie zdjec na koncertach to jedno z wiekszych wyzwan. Poniewaz nie mam w tej kwestii doswiadczenia, a w najblizszym czasie przyjdzie mi ofotografowac koncert (dodam, ze chodzi o koncert rockowy - wiec sami wiecie, jakie oswietlenie). Do dyspozycji mam EOSa 300D z KITowym obiektywem (EF-S 18-55) - wiem, ze przydalby sie lepszy obiektyw, ale niestety poki co nie ma na to szans.
I dlatego prosze Was o dobre rady w kwestii technicznej jak robic zdjecia w takich warunkach? Jakiej ISO uzyc? Czy zastosowac, ktorys z programow, czy tez parametry ustawiac recznie? A jesli tak, to czym sie kierowac, jakie wartosci ustawic?

Przed niedawną (i jak do tej pory jedyną) zabawą na koncertach poczytałem na szybkiego trochę FAQ i wygląda na to, że w największym skrócie są dwie szkoły: z lampą i bez. Ja jestem zwolennikiem tej drugiej :) Czyli sprowadza się to do:

- jasność, jasność, jasność
- ISO800-1600
- jak najjaśniejszy obiektyw - może byś wyskrobał na używane 50/1.8?
- Tryb AV i maksymalnie otwarta przysłona (i tak zawsze będzie za ciemno, a czas jaki wyjdzie taki wyjdzie).
- po kilka zdjęć w serii - większa szansa, że coś wyjdzie nie poruszone

Moje efekty tu: http://www.ais.pl/gallery/album32 - jest tam parę "rockowych" :)

eternus
30-08-2004, 15:43
lampy tez nie masz? jesli tak to zapomnij i sie do tego nie zabieraj...

Z tego co wiem, to na wiekszosci koncertow nie mozna uzywac lampy, bo denerwuje to artystow i przeszkadza widowni.

muflon
30-08-2004, 15:44
lampy tez nie masz? jesli tak to zapomnij i sie do tego nie zabieraj...
Hihi... a nie mówiłem ;-)

Czacha
30-08-2004, 15:50
eternus: to juz kwestia indywidualna.. czy ci pozwola czy nie.. na rajdach niby tez nie wolno uzywac fleshy.. a uzywaja ..

muflon, co do lampy napisalem z perspektywy obiektywu - czyli kita.. jesli to jest jedyne szklo jakie sie ma to wtedy pozostaja tylko foty z fleshem.. inaczej mozna zapomniec.. o czym sam napisales vide jasne szklo :)

eternus
30-08-2004, 16:00
jak najjaśniejszy obiektyw - może byś wyskrobał na używane 50/1.8?

Hmmm. A co byscie mi polecali z tanich szkiel, dobrych na takie okolicznosci?

Czacha
30-08-2004, 16:03
50/1.8 :roll: :?: :!: :?:

muflon
30-08-2004, 16:05
muflon, co do lampy napisalem z perspektywy obiektywu - czyli kita.. jesli to jest jedyne szklo jakie sie ma to wtedy pozostaja tylko foty z fleshem.. inaczej mozna zapomniec.. o czym sam napisales vide jasne szklo :)
Eee, bez przesady, sporo z tych "ciemnych" zdjęć z linka powyżej była robiona 28-135 IS (3.5-5.6). f/1.8 jest zalecane ale nie wymagane :)



jak najjaśniejszy obiektyw - może byś wyskrobał na używane 50/1.8?Hmmm. A co byscie mi polecali z tanich szkiel, dobrych na takie okolicznosci?
Jak wyżej :)

eternus
30-08-2004, 16:07
50/1.8 :roll: :?: :!: :?:

:) to wiem, ale myslalem, ze ktos mi poda konkretny - z producentem i cena. Ale to nie istotne, bo w tej chwili to bylby problem z kazdym groszem, bo sie na body KIT wykosztowalem. A pozniej to jak dozbieram, to moze cus lepszego kupie.

Ale tak, czy inaczej - dzieki za wskazowki.

muflon
30-08-2004, 16:10
50/1.8 :roll: :?: :!: :?:
:) to wiem, ale myslalem, ze ktos mi poda konkretny - z producentem i cena. Ale to nie istotne, bo w tej chwili to bylby problem z kazdym groszem, bo sie na body KIT wykosztowalem. A pozniej to jak dozbieram, to moze cus lepszego kupie.
Canona 50/1.8 - na Allegro z reguły poniżej 500PLN.

Czacha
30-08-2004, 16:12
muflon, tylko ze 28-135 ma to czego kit nie ma - IS ;-)

eternus
06-09-2004, 23:42
Kiedys jako tani obiektyw na takie okolicznosci proponowaliscie mi to jasna 50-tke. Ale jak juz bede kupowal, to pewnie nie minimum, tylko cos nieco lepszego. Jaki obiektyw tak do 800 zlotych radzilibyscie mi kupic? Co poza dobra jasnoscia (jaka?)? Do czego poza koncertami taki obiektyw bylby szczegolnie uzyteczny?

muflon
07-09-2004, 09:09
Kiedys jako tani obiektyw na takie okolicznosci proponowaliscie mi to jasna 50-tke. Ale jak juz bede kupowal, to pewnie nie minimum, tylko cos nieco lepszego. Jaki obiektyw tak do 800 zlotych radzilibyscie mi kupic? Co poza dobra jasnoscia (jaka?)? Do czego poza koncertami taki obiektyw bylby szczegolnie uzyteczny?
Źle kombinujesz. Jeżeli obiektyw ma się w ogóle nadawać na koncerty (bez lampy :mrgreen:), to musi być jasny i kropka. No, ewentualnie może być IS, to wtedy te 1-2 działki można odpuścić. Relatywnie tanie lternatywy dla 50-tki to chyba tylko właśnie ex-mój 28-135 - on Ci na pewno się sprawdzi jako główny spacerzoom (trochę opinii na ten temat masz tutaj (http://canon.hazan.ys.pl/viewtopic.php?t=693)) a i na koncertach jakoś to będzie (zobacz moje fotki (http://www.ais.pl/gallery/album32)) - aczkolwiek nie tak dobrze jak z 50-tką. Ewentualnie 50/1.4 :)
Ale to wszystko zdecydowanie poza 800PLN. Jeśli masz zacięcie, to możesz ewentualnie kombinować z obiektywami M42.

DoMiNiQuE
07-09-2004, 09:34
Dwie przykladowe fotki z koncertu zrobione aparatem 300D z Kitowym obiektywem bez lampy

Foto1 (http://www.dominique.neostrada.pl/stuff/globalbeat2004/globalbeat_09.jpg)
Foto2 (http://www.dominique.neostrada.pl/stuff/globalbeat2004/globalbeat_05.jpg)

jak widac zdjecia bez lampy mozna zrobic. (jest tylko jeden warunek - dzien wczesniej nie mozna ostro popic :lol: )

muflon
07-09-2004, 09:36
]Dwie przykladowe fotki z koncertu zrobione aparatem 300D z Kitowym obiektywem bez lampy
Ale tu niewiele widać - taki efekt to można uzyskać skalując nieostre zdjęcie i dodająć USM :) Wrzuć nieobrobiony oryginał, albo chociaż jakiś half-size to pogadamy :)

eternus
07-09-2004, 13:39
Źle kombinujesz. Jeżeli obiektyw ma się w ogóle nadawać na koncerty (bez lampy :mrgreen:), to musi być jasny i kropka. No, ewentualnie może być IS, to wtedy te 1-2 działki można odpuścić. Relatywnie tanie lternatywy dla 50-tki to chyba tylko właśnie ex-mój 28-135 - on Ci na pewno się sprawdzi jako główny spacerzoom (trochę opinii na ten temat masz tutaj (http://canon.hazan.ys.pl/viewtopic.php?t=693)) a i na koncertach jakoś to będzie (zobacz moje fotki (http://www.ais.pl/gallery/album32)) - aczkolwiek nie tak dobrze jak z 50-tką. Ewentualnie 50/1.4 :)
Ale to wszystko zdecydowanie poza 800PLN. Jeśli masz zacięcie, to możesz ewentualnie kombinować z obiektywami M42.

Faktycznie, Twoje zdjecia sa kapke :) jasniejsze. Jeszcze musze poeksperymentowac z dluzszymi czasami, bo jak muzycy nie beda skakac jak malpy, to moze 1/20 da sie cos wiecej zdzialac.

Ale z tego co widze, Twoja alternatywa to jakies 2000 PLN - poki co nieco duzo. Zatem tak jak mowiliscie, w przyzwoitej cenie, to mi poki co pozostaje jasna 50-tka. :/

[ Dodano: 07-09-2004 ]

]Dwie przykladowe fotki z koncertu zrobione aparatem 300D z Kitowym obiektywem bez lampy

Foto1 (http://www.dominique.neostrada.pl/stuff/globalbeat2004/globalbeat_09.jpg)
Foto2 (http://www.dominique.neostrada.pl/stuff/globalbeat2004/globalbeat_05.jpg)

jak widac zdjecia bez lampy mozna zrobic. (jest tylko jeden warunek - dzien wczesniej nie mozna ostro popic :lol: )

Czyzby byly tu jakies sugestie, ze JA niby cos pilem przed moja super mega extra profesjonalna praca potoreporterska ? :D

A tak na powaznie - to na jakich ustawieniach uzyskales te zdjecia?
Tez przylaczam sie do prosby o zarezentowanie ich w wiekszym formacie.

Vitez
07-09-2004, 16:57
Jaki obiektyw tak do 800 zlotych radzilibyscie mi kupic?

Nadal 50 1.8 :roll: . Znosne zoomy na takie okazje zaczynaja sie ok 1600-2000zl (28-135 IS USM, Tamron 28-75 2.8).

eternus
07-09-2004, 17:47
Nadal 50 1.8 :roll: . Znosne zoomy na takie okazje zaczynaja sie ok 1600-2000zl (28-135 IS USM, Tamron 28-75 2.8).

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=30738711

Z gory przepraszam za zapewne totalnie lamerskie pytanie, ale przeciez chociazby ten obiektyw (link u gory) ma identyczne wartosci przyslony, jak KITowy - 3.5-5.6. Wiec czemoz to jest jasniejszy?

Choc podejrzewam, ze tajemnica tkwi w tym IS USM. Tak przeszukiwalem google, ale widac strasznie nieudolnie, bo sie nie dowiedzialem, o co w tym chodzi? :(

Arkan
07-09-2004, 20:07
Jaki obiektyw tak do 800 zlotych radzilibyscie mi kupic?
W dziale Sprzedam jest Tokina 28-70/2.6-2.8 za 950 do negocjacji. Powinieneś się tym sprzętem zainteresować. Jeśli nie zamierzasz robić powiększeń 40x60 to na koncerty i jako jasny spacer zoom całkiem przyzwoity.

Arkan

muflon
07-09-2004, 22:44
Z gory przepraszam za zapewne totalnie lamerskie pytanie, ale przeciez chociazby ten obiektyw (link u gory) ma identyczne wartosci przyslony, jak KITowy - 3.5-5.6. Wiec czemoz to jest jasniejszy?
Choc podejrzewam, ze tajemnica tkwi w tym IS USM.
28-135 nie jest "jaśniejszy" od kitowca. No w sumie, to trochę jest, bo przy 55mm ma coś ok. f/4.5, ale to nie o to chodzi. Dzięki IS (Image Stabilizer) tym obiektywem można robić teoretycznie nieporuszone fotki na 4x dłuższym czasie niż nakazuje teoria (1/ogniskowa). Przykładowo: zdjęcie na 50mm powinno być teoretycznie ostre przy 1/80s (crop factor)- IS pozwala ten czas wydłużyć do 1/20s.

Jednak IS to tylko oszukaństwo - niweluje on tylko drgania dłoni, a nie ruchy obiektu - i nie spowoduje, że artyści na scenie będą się wolniej ruszać ;-) Jednak typowo bardzo pomaga, również na koncertach.

eternus
07-09-2004, 22:54
Jednak IS to tylko oszukaństwo - niweluje on tylko drgania dłoni, a nie ruchy obiektu - i nie spowoduje, że artyści na scenie będą się wolniej ruszać ;-) Jednak typowo bardzo pomaga, również na koncertach.

eeeee to ja nie chce takie obiektywu co mi nie spowolni ruchu artystow :D Za te cene to powinien ich calkiem zatrzymywac :)

A tak na powaznie, to chyba nie ma sensu przeplacac az tyle. Dzieki, za wyjasnienie o co chodzi w tej technologii.

Gdyby jeszcze ta jasna 50-tka miala zooma :mrgreen: :)