PDA

Zobacz pełną wersję : Canon 1ds mark I



dembek
20-03-2012, 19:46
Witam

Mam okazje kupić właśnie ten aparat w dość okazyjnej cenie, ale niestety zauważyłem iż AWB nie działa najlepiej zdjęcia wychodzą niebieskie (zimne) przy wykorzystaniu ręcznego ustawienia balansu bieli wszytko jest ok. Czy istnieje możliwość kalibracji AWB ?

Drugi problem jest troszkę inny na niektórych zdjęciach widać jasna smugę jakby łunę światła, na początku nie zauważyłem tego problemu ale po kilku godzinach testu widzę iz ta łuna jest zawsze w tym samy miejscu i wydaje mi się iż migawka zacina sie w pewnym momencie na ułamek sekundy i to miejsce jest bardziej naświetlone. Efekt ten widać wyłącznie przy krótkich czasach naświetlania przy długich nie zauważyłem tego problemu. Mam tez kilka zdjęć gdzie widać czarna smugę na zdjęciu. Czy ktoś spotkał sie z takim problemem.

I jeszcze jedna pytanie szukam opinii na temat tego aparatu, będę wdzięczny za każdą

michael_key
20-03-2012, 20:24
Nie znam puszki.
Niemniej jednak ja bym się zastanowił czy kupować ten sprzęt. Po pierwsze to już stara technologia. Może się okazać, że AF wbrew pozorom nie jest to taki obecny AF z jedynek . Może ktoś ma i się wypowie.
Poza tym jakość zdjęć. Może nie być zadowalająca, np. w kontekście pierwszego 5D.
Coś możesz pokombinować na CB z wątkami typu 1Ds vs 5D (http://www.google.pl/search?num=100&q=canon+1ds+digital++site%3Awww.canon-board.info&tbs=&tbo=1#hl=pl&tbo=1&sclient=psy-ab&q=canon+1ds+vs+5d+site:www.canon-board.info&oq=canon+1ds+vs+5d+site:www.canon-board.info&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=3&gs_upl=7720l7720l0l10169l1l1l0l0l0l0l144l144l0.1l1 l0&gs_l=serp.3...7720l7720l0l10169l1l1l0l0l0l0l144l14 4l0j1l1l0.frgbld.&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&fp=166b2805cc94abae&biw=1024&bih=649).

Goomis
20-03-2012, 21:06
Takie objawy znaczą, że migawka jest już jedną nogą w migawkowym niebie :p
Wymiana to 800zł, chyba, że jeszcze nie ma zrobionych 150tys.
Co do AWB to wystarczy robić w RAW ;)
Jednak tego konkretnie aparatu ja bym nie kupował.

dembek
20-03-2012, 21:10
Takie objawy znaczą, że migawka jest już jedną nogą w migawkowym niebie :p
Wymiana to 800zł, chyba, że jeszcze nie ma zrobionych 150tys.
Co do AWB to wystarczy robić w RAW ;)
Jednak tego konkretnie aparatu ja bym nie kupował.

Sprawdziłem zrobiona ilość zdjęć to 101 tys

michael_key
20-03-2012, 21:13
Jednak tego konkretnie aparatu ja bym nie kupował.
A ogólnie 1Ds mkI???

jacek_73
20-03-2012, 21:17
EOS 1Ds to, należy pamiętać, leciwa konstrukcja (ponad 10 letnia) i nie była kupowana przez 'chłopców' do zabawy tylko przez mężczyzn do 'roboty' :-) Zanim kupisz to się dowiedz czy w razie czego żytnia Ci "dziadziusia" naprawi, cobyś nie został z niedziałającym aparatem.

dembek
20-03-2012, 21:19
Powiem Ci szczerze dzwoniłem do nich dzisiaj rano i jutro wysyłam aparat, ale cos dokładnego dowiem sie jak sprzęt będzie u nich.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Aktualnie posiada 40 D szkła 24-105/ 4 z IS oraz 10-22 70-200/4 i 85/1,8 szukam FF jak drugie body. Kolega który sprzedaje ten sprzęt chce za niego 1500 zł uwazam ze jest to atrakcyjna cena.

jacek_73
20-03-2012, 21:26
...Kolega który sprzedaje ten sprzęt chce za niego 1500 zł uwazam ze jest to atrakcyjna cena.

Dowiedz się ile wyniesie koszt doprowadzenia go (aparatu) do stanu względnej używalności (z problemami AWB włącznie, bo w 1Ds nie powinno być z tym problemów) i sobie skalkuluj czy warto. Czy on jest gorszy od starej piątki :arrow: nie wiem.

_igi
20-03-2012, 21:30
Za 1500 zł teoretycznie warto, chociaż uwzględniając koszty wymiany migawki i mniejszych pierdół (ładowarka, akumulator, etc.), zastanowiłbym się jednak mocno nad 5DI, nieco nowsza konstrukcja, dla "amatorszczyzny", więc i utrzymanie tego tańsze. Przy okazji, mając 40D, masz komplecik ładowarek i akumulatorów ze starego aparatu. No i klamot mniejszy :-)

dembek
20-03-2012, 21:40
Prawdą jest to że w komplecie jest tylko jedna bateria więc musiałbym dokupić druga, ale AF w mojej ocenie jest rewelacyjny, i jakość zdjęć do ISO 400 super później szumy staja się widoczne a około 800-1000 już nieakceptowalne

michael_key
20-03-2012, 21:40
[...] zastanowiłbym się jednak mocno nad 5DI, nieco nowsza konstrukcja[...]
_igi słusznie tutaj pisze, że chyba lepiej 5DI

Przy okazji, mając 40D, masz komplecik ładowarek i akumulatorów ze starego aparatu. No i klamot mniejszy :-)
Dla mnie to dodatkowy argument.

jacek_73
20-03-2012, 21:45
_igi słusznie tutaj pisze, że chyba lepiej 5DI



Z czego nacisk kładłbym na słowo chyba :-P biorąc pod uwagę aspekt czysto finansowy (przede wszystkim, ale nie tylko).

michael_key
20-03-2012, 21:53
A mnie właśnie zastanawia w tej bitwie ten AF i OBRAZ, czyli... czy jest rzeczywiście taki jak 1-kach i który obraz jest lepszy (bez onanizmu :grin:)

dembek
20-03-2012, 21:58
Ja moge tylko porównać AF z 40 D 30 D i miałem kiedyś stary 300D wiec może na tym tle 1 ds wypada bardzo dobrze. Aczkolwiek może to być efekt "łatwo jest być orłem wśród wróbli" przepraszam za kolokwializm

jacek_73
20-03-2012, 21:59
Byś musiał mieć oba korpusy naraz, żeby porównać obrazek. Dałbym sobie uciąć (może nie głowę,ale...) paznokieć od palucha przy lewej stopie, że bardzo porównywalne będą ;)

dembek
20-03-2012, 22:04
...ok może a co z jakością zdjęcia jakie masz zdanie na ten temat ?

Goomis
20-03-2012, 22:10
No 1500zł to niezła cena. Jednak jest to staruszek, który chyba tylko poza migawką nie jest serwisowany... Wolałbym 5D1. Jak wejdzie 5D3 to 5D1 powinna choć trochę zejść z ceny (chociaż ja nie wiem co kieruje ceną tego aparatu, bo na pewno nie zdrowy rozsądek xD)

dembek
20-03-2012, 22:21
Wszytko zależy od tego co mi powiedzą w serwisie jeśli muszę włożyć nowa migawkę to nie będę go kupował bo to będzie 1500 plus 1000 za migawke pewnie dojdzie jakieś inne drobiazgi zakończy sie na 3 000 wiec za ta kasę mam już 5D. Z tego co piszecie jest ona o niebo lepsza od 1 ds

Goomis
20-03-2012, 22:24
Wszytko zależy od tego co mi powiedzą w serwisie jeśli muszę włożyć nowa migawkę to nie będę go kupował bo to będzie 1500 plus 1000 za migawke pewnie dojdzie jakieś inne drobiazgi zakończy sie na 3 000 wiec za ta kasę mam już 5D. Z tego co piszecie jest ona o niebo lepsza od 1 ds

W ISO owszem. Reszta na korzyść 1Ds (AF, pancerność, uszczelnienia)

dreamstorm
20-03-2012, 22:41
Cena bardzo kusi i można mieć super sprzęt 10Mpix, ze względnie dobrym AF, no i przede wszystkim FF, jednak musisz wiedzieć w co się pakujesz.
Do ciężaru 1ki można się przyzwyczaić i ergonomia też jest niesamowita.
Koszt naprawy tego cacka na pewno będzie znacznie większy niż 40D. Baterie z tego co czytałem też nie biją rekordu wytrzymałości. O zdjęciach seryjnych zapomnij, bo to jest wolny muł studyjny. Z wysokim ISO też raczej nie poszalejesz, jednak jako, że to FF, to nie będzie ten szum taki jak w 40tce...tak to jest z "okazjami". Często są okazją ale bardziej dla sprzedającego.

Antibes
21-03-2012, 00:42
Miałem kiedyś zwykłego 1D (mark I) i również robił "zimne" zdjęcia. Późniejsze modele już były "cieplejsze". Ale nie przejmowałbym się tym, to jeden mały ruch suwaczkiem.

ekrowa
21-03-2012, 01:41
Ten aparat to czołg. Został stworzony do tego by robić zdjęcia. Posiadam ów sprzęt. Od razu wyprzedzam wszelkie porównania. 5D ma mniejsze szumy, ale nie odwzorowuje zdjęcia tak dokładnie jak 1Ds, jakby brakowało detali. W zasadzie jeśli chodzi o ostrość zdjęcia i detale to nie znam aparatu który by mu dorównał. Tej samej ostrości nie ma już na 1Ds Mark II. Kolory - bajka. Przede wszystkim zdjęcia naturalnie naświetlone. Żadnych przekłamań. Kupowanie tej puszki i fotografowanie na AWB, to jak jazda bolidem wyścigowym po Warszawie. Nie do tego został ten aparat stworzony. Aparat pokazuje dopiero na co go stać jak podłączymy obiektywy manualne najwyższej klasy. Mam też 5D. I od czasu jak mam 1Ds to 5D leży na półce.
Jakby była potrzeba służę zdjęciami, proszę kontakt na e-mail.


Z tego co piszecie jest ona o niebo lepsza od 1 ds

Ktoś kto twierdzi że 5D jest aparatem (ogólniej ujmując) lepszym od 1Ds to znaczy, że nigdy 1Ds nie miał w rękach, a swoje opinie opiera o nędzne internetowe testy które znalazł. 5D nie dorównuje 1Ds do pięt, niższe szumy wiele nie zmieniają. Fotografuje 1Ds na ISO 1000 i szumy są akceptowalne. Podstawa to używać odpowiednich obiektywów. Jak ktoś kupuje 50mm Canon 1.8, plastikowy obiektyw za 300zł, no to Panowie z czym do ludzi... Ten aparat będzie źle współpracował z tanimi i tandetnymi szkłami przeznaczonymi do średniej i podstawowej klasy lustrzanek Canona. Nie róbcie poruty...

dembek
21-03-2012, 06:59
Czy możesz min napisac czy w Twoim 1 ds jet problem niebieskimi zdjęciami na awb?

jellyeater
21-03-2012, 09:00
Te niebieskawe zdjęcia przy zewnętrznym sensorze balansu bieli to dziwne... Nawet auto się zazwyczaj lepiej spisuje. Wrzuć jeszcze może przykład. No i oczywiście zawsze są RAW. Ale nawet i tak byłoby miło jakby te RAW miały już na starcie sensowny WB. Jak inne aparaty sobie radzą w tych samych warunkach?

jezyor
21-03-2012, 09:38
zgadzam się z ekrową

1Ds ma szczególny obrazek. szczegółowy o pięknym kolorze i detalu.
nie wiem na czym to polega ale zdjęcia są istotnie magiczne. miałem go krótko (równolegle 5D i 1Ds2), bo słynny już konrad z kielc przysłał mi aparat z pękniętym korpusem, ale działał i zdjęcia były cudne. ma jednak parę uciążliwości. chodzi mi o podgląd wykonanych zdjęć. jedyne na czym można sie oprzeć to histogram, reszta podglądu jest kompletnie niewiarygodna. jednak bardzo przypadł mi do gustu.
jednak cena 1500 + koszt naprawy migawki i zakup dodatkochych baterii i ładowarki stanowią duży kłopot. i duże koszty :/

ale czar obrazu jest. z dobrymi szkłami - to warunek niezbędny.

Makudonarudo
21-03-2012, 11:07
A w zestawie jest ładowarka ? Bo o ile przy xxD nie ma z tym problemu to zaczyna się on przy serii 1d . Kupowałem 1d (bez s) bez ładowarki . Oryginał chyba 3 czy 4 stówki czy nawet więcej . Zamienników w polskim internecie jakoś nie mogłem namierzyć . Ostatecznie sprowadzałem ze stanów za uprzejmością kolegi .

I też dla mnie wadą była kosmiczna klawiszologia .

A z kolei szokiem na plus jak podpiąłem pod tą jedynkę wydmuszkę 50mm 1.8 .
Było bardzo ciemno . Ja się bawię aparatem - ustawiam ostrość - ustawił . No dobra pomyślałem , może mu sie jakoś fartnęło . Drugie podejście - też złapał . Trzecie - to samo . Zrobiłem duże oczy i stwierdziłem że faktycznie ma dobry AF :P

dembek
21-03-2012, 19:15
Tak w ZESTAWIE JEST ŁADOWARKA

dreamstorm
22-03-2012, 00:54
Co do klawiszologii, to dla mnie w 1kach jest to na duży plus. Nawet sposób zmiany ISO jest ok. Potrzeba 2 łapek, ale można się przyzwyczaić. Program jednak lepiej zmienia się na pokrętle (Av,Tv, M). Prócz tego klawiszologia w 1kach rządzi:)

Przemek_PC
22-03-2012, 01:32
No bo 1Ds to chyba matryca CCD i brak filtra AA. Stąd (brak AA) ta ilość szczegółów.

Kolekcjoner
22-03-2012, 02:15
Został stworzony do tego by robić zdjęcia.
No kto by pomyślał :lol:.


No bo 1Ds to chyba matryca CCD i brak filtra AA. Stąd (brak AA) ta ilość szczegółów.
Nic z tych rzeczy. 1Ds ma matrycę CMOS i filtr OLPF.

Przemek_PC
22-03-2012, 10:30
Może mi się z 1D bez "s" pomyliło ?

dembek
22-03-2012, 19:27
Witam dostałem dzisiaj diagnozę niestety wymiana migawki 1250 zł :( I teraz mam dopiero dylemat. Moze bede próbował negocjować z kolega...

Kolekcjoner
23-03-2012, 20:43
Może mi się z 1D bez "s" pomyliło ?
W 1D była matryca CCD od Panasonic'a, filtr OLPF też był.

jacek_73
23-03-2012, 20:51
Witam dostałem dzisiaj diagnozę niestety wymiana migawki 1250 zł :( I teraz mam dopiero dylemat. Moze bede próbował negocjować z kolega...

To w dalszym ciągu jest 'w miarę tanio', chociaż z drugiej strony ktoś coś wspominał o 5Dm2 za 1000 ojro (gdzieś na zgniłym zachodzie)...

majson
25-03-2012, 19:58
Nie ma co kombinować.Lepiej zaopatrzyć się w dobrą bez wad technicznych starą 5tkę.Mimo wszystko w dalszym ciągu chwalony model.W razie czego łatwy do odsprzedaży.Najlepiej popytać i poszukać w komisach gdzie na rozruch dają gwarancję i aparat jest sprawdzony.Ja tak zrobiłem i byłem mega zadowolony.

dembek
29-03-2012, 20:20
Witam

Dzisiaj otrzymałem aparat z nowa migawka. działa super,

ekrowa
22-04-2012, 21:35
zgadzam się z ekrową

1Ds ma szczególny obrazek. szczegółowy o pięknym kolorze i detalu.
nie wiem na czym to polega ale zdjęcia są istotnie magiczne. miałem go krótko (równolegle 5D i 1Ds2), bo słynny już konrad z kielc przysłał mi aparat z pękniętym korpusem, ale działał i zdjęcia były cudne. ma jednak parę uciążliwości. chodzi mi o podgląd wykonanych zdjęć. jedyne na czym można sie oprzeć to histogram, reszta podglądu jest kompletnie niewiarygodna. jednak bardzo przypadł mi do gustu.
jednak cena 1500 + koszt naprawy migawki i zakup dodatkochych baterii i ładowarki stanowią duży kłopot. i duże koszty :/

ale czar obrazu jest. z dobrymi szkłami - to warunek niezbędny.

Podgląd istotnie to potęgą nie jest. Aczkolwiek korzystam z niego w 15% mniej więcej. Większość ustawień trzeba w zasadzie ustawić na oko. Z manuala jak się fotografuje, to w większości jest tak, że jak się ustawi zdjęcie dobrze, to jest pewnik, że wyszło jak ideał.