PDA

Zobacz pełną wersję : Wystawa "Pejzaże przelotne" w Gdańsku



Jurek Plieth
23-01-2006, 10:46
GDAŃSKA GALERIA FOTOGRAFII
Dział Muzeum Narodowego w Gdańsku

ul. Grobla I 3/5, PL-80 834 Gdańsk (vis a` vis Kaplicy Królewskiej)

tel/fax 058 301 71 47

Galeria: http://artfoto.infinity.net.pl Studium Fotografii Artystycznej: http://studium.infinity.net.pl

e-mail: ggf@muzeum.narodowe.gda.pl


Szanowni Państwo,

Zapraszam do Gdańskiej Galerii Fotografii na pierwszą wystawę roku 2006 - w niedzielę 29 stycznia o godz. 17 - otwarcie wystawy Dariusza Bógdała pt "Pejzaże przelotne".

Do zobaczenia na wernisażu

Stefan Figlarowicz

kierownik Galerii


Od kuratora

Dariusz Bógdał, nauczyciel sportów walki, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, pracujący nad doktoratem dotyczącym sportów ekstremalnych, harcuje po niebie z silnikiem na plecach i nogami w powietrzu. Jedną ręką celuje przymocowanym do kasku cyfrakiem, w tym czasie druga zabawia się sterami.

Przelotem wycina co zechce, z tego co widzi. Jest oczytany w odgórnych pejzażach, potrafi ocenić ich wagę. Nie kuszą go łaszące się słodkie widoczki, o których marzą edytorzy wysokonakładowych albumów. Bawi się perspektywą, ironizuje, obłaskawia formy, układa nie zawsze proste fabuły, znajduje klimaty intymne w sferycznej niecodzienności. Jego fotografie, przyłapane przy szybkości do kilkudziesięciu km/godz. miewają czasem walory subiektywnego dokumentu, często jednak stanowią zagadkowe samodzielne niezależne byty, którym nawet precyzyjne opisy nie przeszkadzają w pozostaniu wielką, często mistyczną niewiadomą.

Unosi go w górę kawałek tkaniny i silnik niewielkiej mocy. Buszuje po całej Polsce. Cieszą go nawiązywane przyjaźnie i znajomości – od artystów i ludzi kultury po lokalnych przedsiębiorców i przedstawicieli władz.

We wtorek 21 lutego o godz. 17 zapraszamy do Galerii na spotkanie z Dariuszem Bógdałem.

Stefan Figlarowicz


O sobie.

„Jako człowiek uzależniony od adrenaliny poszukiwałem w powietrzu mocnych wrażeń. Okazało się, że odnalazłem tam piękno, które dane jest oglądać nielicznym. Zmiana punktu widzenia zmieniła mój sposób pojmowania otaczającego mnie świata. Zauważyłem, że najbliższa nam, wydawałoby się szara, rzeczywistość widziana z innej perspektywy potrafi zaskakiwać swoim pięknem i bogactwem form. Postanowiłem więc pokazać to innym i trzy lata temu wyruszyłem w podróż po Polsce, podróż przygodę, która trwa do dzisiaj i nie będzie miała końca...

Każdej wiosny wraz z Krzysztofem Krysztoforskim, moim przyjacielem i logistykiem, pakujemy sprzęt do starego Nissana i wyruszamy w drogę. Niewiadomo dokąd, przed siebie. Nie wiemy gdzie będziemy spać, nie wiemy gdzie będę jutro latał i czy w ogóle będzie jakieś jutro...

Latam, robię zdjęcia i za każdym razem zmieniam zdanie na temat oglądanego miejsca, ponieważ zostaje ono zapisane w mojej świadomości inaczej, piękniej, trójwymiarowo. Spojrzenie na ziemię z wysokości nieba jest uczuciem wspaniałym, a w potoku wielu ciekawych obrazów odnajduję czasami perełki, które wyrzeźbiło słońce, natura i człowiek, a przypadek sprawił, że znalazłem się właśnie tu i teraz, by móc je uwiecznić. Gdy już szczęśliwie dotknę Ziemi, idę do ludzi, rozmawiam z nimi, podziwiam owoce ich pracy, i budzi się we mnie nadzieja, że nie wszyscy gonią wyłącznie za władzą i pieniądzem, lecz że przyświeca im inny cel - człowieczeństwo, a moja wyprawa w dużej mierze jest podróżą w głąb siebie. I tak jest dobrze...”

Dariusz Bógdał


Dariusz Bógdał – urodzony na Ziemi Dobrzyńskiej, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, nauczyciel, instruktor samoobrony i survivalu, fotograf, trębacz, od 1998 roku paralotniarz. W czasie swoich trzyletnich lotniczych podróży po Polsce odwiedził ok. 300 miejsc, wykonał ponad 40 tysięcy fotografii i pokonał dystans, który pozwoliłby mu ponad trzykrotnie okrążyć kulę ziemską. Wystawa jest owocem tej wyprawy.

Dariusz Bógdał

Pejzaże przelotne

Gdańska Galeria Fotografii
Dział Muzeum Narodowego w Gdańsku

Dyrektor Muzeum Wojciech Bonisławski
Kierownik Galerii Stefan Figlarowicz

Kuratorzy wystawy: Grażyna Goszczyńska i Stefan Figlarowicz. Współpraca: Ewa Konkel, Anna Szynwelska, Marcin Kaliński. Plakat Franciszek Wiśniewski.

Montaż wystawy: Galernicy oraz słuchacze Studium Fotografii Artystycznej

Ekspozycja 29 I – 24 II 2006

Wystawa powstała dzięki pomocy Urzędu Miasta Gdańska

Współpraca miesięcznik Biuletyn Fotograficzny

Patronat medialny miesięcznik foto

rodeoo
23-01-2006, 19:19
Zapowiada się ciekawie to coś innego niż to co widziane na codzień:-D
Zarezerwuje sobie wieczór i chetnie zobaczę "Niebiańskie ujęcia":D