PDA

Zobacz pełną wersję : Ile wycisnę z tego zdjęcia?



szczemat
18-03-2012, 01:19
Witam,
pomijając brak umiejętności nazwania tego tematu, problem jest dla mnie poważny.

Ostatnio zrobiłem panoramę swojego miasta złożoną z kilkunastu ujęć. W PSie użyłem narzędzia do kadrowania, w którym wpisałem wartości 300 cm szerokości oraz 50cm wysokości, a rozdzielczość ustawiłem na 300 pixel\inch. Po tym zabiegu wymiary zdjęcia są następujące: 35433 x 5906 pikseli, zaś sam plik waży prawie 2 GB.

Tu pojawia się mój problem. Zamieniając wartość 35433 x 5906 pikseli na centymetry wychodzi, że zdjęcie ma wielkość: 292,39 x 47,62 cm...

Czy w takim razie z tego zdjęcia uda mi się uzyskać wydruk o wymiarach 300 x 50 cm? Już od tych liczb głupieje :\. Zdjęcie chciałem podarować w prezencie stąd bardzo mnie to pytanie męczy...

Dziękuję serdecznie za pomoc!

Janusz Body
18-03-2012, 10:28
.... W PSie użyłem narzędzia do kadrowania, w którym wpisałem wartości 300 cm szerokości oraz 50cm wysokości, a rozdzielczość ustawiłem na 300 pixel\inch. Po tym zabiegu wymiary zdjęcia są następujące: 35433 x 5906 pikseli, zaś sam plik waży prawie 2 GB. .....

Wiesz. Temat był już milion razy i pisanie o tym samym jest co nieco męczące.

To co zrobiłeś powyżej to nie było zbyt dobre posunięcie. Rozdzielczość zdjęcia jako taka NIE ISTNIEJE - istnieje jedynie rozmiar zdjęcia w pikselach. Rozdzelczość pojawia się dopiero w momencie wydruku lub wyświetlenia. Składając panoramę otrzymujesz jakiś plik wynikowy o jakichś rozmiarach w pikselach i to TEN ROZMIAR decyduje o tym z jaką rozdzielczościa to zdjęcie da sie wydrukować.

Weź zrób sobie prosty eksperyment. Byle jakie zdjęcie - jedną klatkę - ustaw tak samo jak swoją panoramę 300 cm po dłuższym boku z rozdzielczością 300 DPI. Otrzymasz plik 3 Gb ale szczegółów w zdjęciu od tego nie przybędzie. Innymi słowy powiedziałeś Photoshopowi "nie obchodzi mnie ile to zdjęcie ma pikseli. Zrób mi z tego 300 cm na 50 cm z rozdzielczością 300 DPI" i PS to zrobił albo "zagęszczając" piksele czyli pomniejszając (to jeszcze nie było by źle) oryginalne zdjęcie albo (co bardziej prawdopodobne) powiększając zdjęcie. Cudów nie ma, Photoshop sobie szczegółów nie domaluje - powiększy, dointerpoluje punkty, zrobi to najlepiej jak potrafi. Posłusznie wykona to co kazałeś ale od tego jakość zdjęcia się nie polepszy.

Panoram/zdjęć o rozmiarach 300 cm na 50 cm zupełnie nie ma sensu drukować z rozdzielczościa 300 DPI. W ogóle dukowanie z rozdzielczością 300 DPI nie jest potrzebne. Domyślne photoshopowe 240 DPI skądeś się wzięło. Taką dużą panoramę jak wydrukujesz ze 144 DPI to będzie wow.

szczemat
18-03-2012, 12:14
Dziękuję za odpowiedź. Pytam, bo niby jest tego dużo w Internecie, ale nie mogę tego zrozumieć, więc pozwoliłem sobie założyć temat. Zdjęcie po wykadrowaniu (bez ustawiania rozdzielczości) ma wymiary: 30213 x 5036 pikseli. Czy zatem taka rozdzielczość pozwoli mi uzyskać rozsądnej jakości panoramę o wielkości 300 x 50 cm?

Dzięki za odpowiedź raz jeszcze :-)

Janusz Body
18-03-2012, 12:22
1 cal = 2.54 cm
300 cm = 118.1 cala

30213 / 118,1 = 255.82 DPI (Dot Per Inch)

50 cm = 19.68 cala
5036 / 19.68 = 255.89 DPI

Jak najbardziej da się wydrukować. Rozdzielczość 255 DPI przy tak dużych wydrukach jest bardziej niż wystarczająca.

Niech Pan nic nie kombinuje z "powiększaniem" rozdzielczości w Photoshopie. To nic nie daje, zwiększa objętość pliku zupełnie nie poprawiając precyzji. Żaden algorytm nie dorysuje brakujących pikseli.

EDIT: Zdjęcie o tych rozmiarach w pikselach spokojnie można by wydrukować na bilbordzie. Tego nikt nie będzie oglądał z lupą z odległości 10 cm.

szczemat
18-03-2012, 12:48
Dziękuję bardzo za rozwianie moich wątpliwości :-). Będę musiał bardziej zagłębić się w temat pod okiem jakiegoś fachowca. W takim razie plik do druku dam w oryginale i na miejscu druku dopytam się o szczegóły.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc!

MMM
18-03-2012, 14:48
Rozdzielczość zdjęcia jako taka NIE ISTNIEJE - istnieje jedynie rozmiar zdjęcia w pikselach. Rozdzelczość pojawia się dopiero w momencie wydruku lub wyświetlenia.
Przypomniało mi się jak tłumaczyłem jednemu z użytkowników Machinery że DPI to tak naprawdę tylko liczba zapisana w pliku, która służy jedynie przeliczaniu pikseli na cale. Jakieś pierwsze wersje programu ignorowały DPI zapisane w pliku i zapisywały obraz bez tego parametru. W związku z tym, klient pisał do mnie z pretensjami że wczytywany plik ma 300DPI a ten zapisywany przez program 72, a to że rozmiar w pikselach jest taki sam to go nie interesuje bo rozdzielczość w DPI się zmniejszyła i teraz nie da się zrobić dobrego wydruku ;-)