PDA

Zobacz pełną wersję : Wstęp do fotografi manualnej



Marchos87
13-03-2012, 20:54
Od pewnego czasu posiadam eosa 1100d, mam pytanieodnośnie prześwietlania zdjęć. Mianowicie nie chcę używać lustrzanki na trybie auto (generalnie z powodu uzywania lampy gdy brakuje troszkę światła) a w czasie szybkiego zwiedzania nie mam czasu przestawiania parametrów na na każde zdjęcie.

Zdjęcia jakie ostatnio zrobilem praktycznie wszystkie po zrzuceniu na pc wyglądają na prześwietlone a na podglądzie wydawało mi się że są ok.

Zdjęcia robiłem w słoneczny dzien nad wodą na trybie AV przesłona ustawiona na stale na 5,6 iso 100 a czas dobierał się sam. Czy w takim wypadku lepiej robić zdjecia z automatu czy leipej używać programu P ustawić iso na 100 a resztę parametrów automatycznie ??

Generalnie niebo na każdym zdjęciu to wielka biała plama.... po obrobce w PS każde zdjęcie wygląda lepiej ale to nei o to chodzi...

http://img201.imageshack.us/img201/1522/img1532zn.jpg

proszę o pomoc :)

jacek_73
13-03-2012, 21:07
...Generalnie niebo na każdym zdjęciu to wielka biała plama.... po obrobce w PS każde zdjęcie wygląda lepiej ale to nei o to chodzi...

http://img201.imageshack.us/img201/1522/img1532zn.jpg

proszę o pomoc :)

A jakie to niebo by miało niby być:?:

kaqkaba
13-03-2012, 21:23
Słowa klucze:
rozpiętość tonalna, histogram.

janmar
13-03-2012, 21:37
Zdjęcia jakie ostatnio zrobilem praktycznie wszystkie po zrzuceniu na pc wyglądają na prześwietlone a na podglądzie wydawało mi się że są ok.

To czy zdjęcie jest zgodnie z Twoimi oczekiwaniami naświetlone,widać na histogramie.
Podgląd obrazka dla mnie to potwierdzenie kadru głównie,


Czy w takim wypadku lepiej robić zdjęcia z automatu czy leipej używać programu P ustawić iso na 100 a resztę parametrów automatycznie ??

Program Auto czy P to są programy automatyczne.[W P masz pewien wpływ na dobór parametrów]Zdjęcia w tym wypadku robi aparat ,a Ty wybierasz kadr.


Aby mieć większy wpływ musisz użyć programów półautomatycznych.Aby mieć całkowity wpływ Manuala.
Przy pełnej wiedzy można sobie poradzić na każdym ustawieniu.
Jeśli interesuje Cię zdjęcie z dobrym oddaniem nieba i architektury,ziemi jednocześnie poczytaj o rozpiętosci tonalnej i możliwościach matrycy w tej dziedzinie.
Duży wpływ na wygląd nieba możemy mieć również przy zapisie RAW i umiejętnej obróbce.
Na początek pofotografuj krajobraz w słoneczny ranek lub wieczór z obłokami, ujmując niebo,te same kadry bez nieba , i kadry z niebem .
Zwróć uwagę na ustawiane parametry ekspozycji.Przemyśl te różnice.

Polecam forumowy dział Tipsy i Tricki oraz literaturę mówiaca o fotografii krajobrazu.




To samo widzę napisał kaqkaba.Ale po mistrzowsku zsyntetyzowane. :)

Marchos87
13-03-2012, 22:35
Przypuszczam że dużą cześć wykonuje tutaj obiektyw kitowy 18-55 canona który do mistrzów nie należy...

szuler
13-03-2012, 22:51
A jakie to niebo by miało niby być:?:

Jacku niebieskie :roll:
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Przypuszczam że dużą cześć wykonuje tutaj obiektyw kitowy 18-55 canona który do mistrzów nie należy...

masz rację to tylko i wyłącznie wina obiektywu

lMl
13-03-2012, 23:01
Na moim monitorze zdjęcie jest ok.

najeli
14-03-2012, 09:47
U mnie tez nie ma białej plamy.
W tych warunkach i tak jest nieźle. Strasznie nie lubię takiego światła ;-)

Ode mnie:
podgląd z histogramem (nie powinien się przyklejać do żadnej ze stron, choć tez bywają wyjątki)
filtry (najlepiej Cokin, szara połówka z miękkim przejściem)
RAWy
"odpowiedni" pomiar światła -- jak pomierzysz na cień to na 90% przepalisz niebo ("Ekspozycja bez tajemnic" Pettersona to ładnie opowiada na początek)

Osobiście mimo wszystko najczęściej używam P (z korektą ekspozycji i zmianą nastaw wg potrzeb, bo najszybciej), chyba że potrzebuję konretnych parametrów do uzyskania konkretnych efektów, albo warunki są tak skrajne (od głębokich cieni do południowego słońca), że łatwiej jest na manualu.

Janusz Body
14-03-2012, 10:48
Przypuszczam że dużą cześć wykonuje tutaj obiektyw kitowy 18-55 canona który do mistrzów nie należy...


...
masz rację to tylko i wyłącznie wina obiektywu

Jaja se robicie? Co ma obiektyw wspólnego z prześwietlonym niebem? Jeszcze pójdzie i kupi eLke i co? Kasę mu zwrócicie? :mrgreen:

dziobolek
14-03-2012, 11:23
Temat wraca jak bumerang ;)
Przerabialiśmy to już tutaj - Fotografia plenerowa i problem z niebem (http://www.canon-board.info/showthread.php?p=870901)

P.S.
Ja też nie znoszę takiej pogody (światła), ale często nie mamy wyboru,
więc... jakoś trzeba sobie radzić.

Fajnie jest, jeśli da się zastosować szarą połówkę, ale niestety nie zawsze to jest możliwe,
co widać na załączonym przez autora obrazku.

Pozdrówka!

dinderi
14-03-2012, 11:23
Kasę mu zwrócicie? :mrgreen:Jak fajna eLka, fabrycznie zapakowana, w dobrej cenie, to czemu nie?:mrgreen:

igor58
14-03-2012, 12:36
a co z tym wstępem w tytule?
gdzie on?

Marchos87
14-03-2012, 12:40
ogladając histogramy z kilku innych zdjęć zaobserwowałem ze w wielu przypadkach wartość na histogramie delikatnie spada do 0 z prawej strony aż nagle skacze pik na maksa w górę i tak sie kończy histogram, tam zdjęcia są rażąco białe.... aby się takiego piku pozbyć trzeba inaczej ustawić wartości aparatu czy trzeba pozbywać się tego piku w PSie??

dziobolek
14-03-2012, 12:43
a co z tym wstępem w tytule?
gdzie on?

W pierwszym poście... Autor nie chce robić na "zielonym",
więc wkracza w tryby manualne i półautomatyczne,
no i w związku z tym zadaje pytania ;)


ogladając histogramy z kilku innych zdjęć zaobserwowałem ze w wielu przypadkach wartość na histogramie delikatnie spada do 0 z prawej strony aż nagle skacze pik na maksa w górę i tak sie kończy histogram, tam zdjęcia są rażąco białe.... aby się takiego piku pozbyć trzeba inaczej ustawić wartości aparatu czy trzeba pozbywać się tego piku w PSie??

Jest coś takiego w opcjach puszki jak "Priorytet świateł" czy jakoś tak,
ale nie wiem czy każda puszka to posiada. Jeśli jest, to spróbuj włączyć.

Poza tym warto poeksperymentować także z takim paramertrem jak "Tryb pomiaru światła".

Pozdrówka!

Janusz Body
14-03-2012, 13:33
ogladając histogramy z kilku innych zdjęć zaobserwowałem ze w wielu przypadkach wartość na histogramie delikatnie spada do 0 z prawej strony aż nagle skacze pik na maksa w górę i tak sie kończy histogram, tam zdjęcia są rażąco białe.... aby się takiego piku pozbyć trzeba inaczej ustawić wartości aparatu czy trzeba pozbywać się tego piku w PSie??

Przeczytaj:

http://www.canon-board.info/showthread.php?t=25632
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=12704.html

Kwapiszon
14-03-2012, 18:56
Jaja se robicie? Co ma obiektyw wspólnego z prześwietlonym niebem? Jeszcze pójdzie i kupi eLke i co? Kasę mu zwrócicie? :mrgreen:

No jak to co ma wspólnego?? Nie od dzisiaj wiadomo, że eLki nieba nie prześwietlają.

janmar
14-03-2012, 20:49
No jak to co ma wspólnego?? Nie od dzisiaj wiadomo, że eLki nieba nie prześwietlają.

Chyba że na pełnym otworze :shock:.Wtedy może .IMHO :confused:

jacek_73
14-03-2012, 20:58
Na pełnej dziurze to lekko mydli, i to nie przepalone niebo jest tylko mydliny.

zonk
14-03-2012, 23:32
ogladając histogramy z kilku innych zdjęć zaobserwowałem ze w wielu przypadkach wartość na histogramie delikatnie spada do 0 z prawej strony aż nagle skacze pik na maksa w górę i tak sie kończy histogram, tam zdjęcia są rażąco białe.... aby się takiego piku pozbyć trzeba inaczej ustawić wartości aparatu czy trzeba pozbywać się tego piku w PSie??

Piku można pozbyć się na kilka sposobów:
-zrobić zdjęcie w raw i próbować ratować w odrawiaczu
-zrobić hdr (naświetlić na niebo i dół -połączyć w komputerze)
-zastosować filtry połówkowe
.. i pewnie jeszcze kilka sposobów

To zdjęcie architektury ja bym jeszcze deko wyprostował. Jeżeli posiadasz PS to ctrl+A (zaznaczy całe) potem ctrl+T nad prawym górnym rogiem zdjęcia pokaże się "waga" klikasz ją i delikatnie rozciągasz górne rogi celem wypionowania budynku.

potem poziomy ;-) nawet "auto"

Marchos87
15-03-2012, 00:38
Dzięki za odpowiedzi, artykuły podane w linkach wyżej całkiem fajne, tylko ciężko tak dla mnie jako amatora rozpoznać jakie kolory należą do jakich stref.

Odnośnie pozbywania się piku to chciałbym zapytać jak zapobiec takim przypadkom niż później myśleć jak się pozbyć. Ściemnienie o 1EV może coś pomóc? czy próbować wykonać zdjęcia na różnych wartościach i zaobserwować zmiany, zapamiętać i używać w przyszłości ;)

kaqkaba
15-03-2012, 00:48
Odnośnie pozbywania się piku to chciałbym zapytać jak zapobiec takim przypadkom niż później myśleć jak się pozbyć. Ściemnienie o 1EV może coś pomóc? czy próbować wykonać zdjęcia na różnych wartościach i zaobserwować zmiany, zapamiętać i używać w przyszłości

Niestety cudów nie ma. Jeżeli rozpiętość tonalna sceny fotografowanej jest większa niż matrycy to musisz zdecydować co chcesz stracić. "Sciemnienie" będzie miało ten skutek, że zarejestrujesz mniej szczegółów w cieniach (czemu to juz Janusz Body wyjaśnił).

Zawszew możesz zrobić kilka zdjęć różniących si ekspozycją i potem wybrać to które najmniej razi.

janmar
15-03-2012, 04:31
Post #15 i rada Janusza Body daje wiedzę niezbędną do radzenia sobie z tym problemem.Jeśli się z nim nie zapoznasz ,nie pomoże Ci nawet tysiąc pytań i odpowiedzi.Howgh.

Waldeczek
16-03-2012, 22:18
Możesz iść trochę na skróty i przy podobnej scenerii w trybie Av ustawić korektę ekspozycji na -1EV lub troszkę mniej, powinno działać. Masz kilka pokręteł to ich używaj. :)

Altair
25-07-2012, 08:26
Jeśli chcesz mieć pewność w trudnych warunkach, gdzie sam podgląd czy histogram informuje, że raczej nic z tego nie będzie, użyj bracketingu. Wybierzesz wówczas najlepsze ujęcie, a w razie potrzeby fragmenty zdjęć przekleisz.

Saapcio
25-07-2012, 09:57
Ściemnienie o 1EV może coś pomóc? czy próbować wykonać zdjęcia na różnych wartościach i zaobserwować zmiany, zapamiętać i używać w przyszłości ;)
Eee...
Jakie ma to niebo być na fotografii? W naturze pewnie też takie było, a więc cudu (błękitu z obłoczkami) to nie wyciągniesz. Jak niebo z blachy to takiego suwaczka... O priorytecie jasnych partii to już dziobolek wspominał. Proponuję ten sam (podobny) obiekt pofotografować w różnych okolicznościach przyrody, popatrzeć, zmarszczyć czoło, pofocić, poczytać... powodzenia.

Bechamot
25-07-2012, 11:06
moim zdaniem jest to bardzo zrownowazone naswietlenie
wrecz idealne.
brak przepalow , szczegoly w cieniach - jesli chcesz inaczej to jest to rzecz gustu , a skad aparat ma wiedziec jaki masz gust ?

Franek_
24-08-2012, 18:43
Zdjęcie, które wrzuciłeś jest na oko prześwietlone minimalnie i nie to jest jego problemem. Problemem jest pogoda. Przy takim świetle cudów nie zdziałasz, niezależnie od obiektywu i trybu fotografowania. Ergo - albo wstać wcześniej, albo przyjść przy innej pogodzie albo ratować się szarą połówką.