PDA

Zobacz pełną wersję : Rozbieżność balansu bieli 5D Mark II i camera raw



bolec
11-03-2012, 09:04
może ktoś mi pomoże wyjaśnić taką kwestię...:?: Wykonuję zdjęcie studyjne z ustawionym na aparacie ( 5D Mk II) balansem bieli ręcznie 5500K, następnie wywołuję RAWa w CS4 poprzez najnowszy camera raw (5.7), i co się okazuje... wartość tamperatury wskazuje 5100 a zdjęcie jest z dodatkiem magenty. Skąd ta rozbieżność, przecież WB był ustawiany w puszce na 5500 i teoretycznie taka sama wartość powinna wyjść podczas wywoływania w camera raw:roll:

Janusz Body
11-03-2012, 10:03
http://wzorniki.eu/opis/531750/colorchecker-passport.html

bolec
11-03-2012, 21:18
Dziękuję Janusz, o istnieniu wzorników wiem. Jednak pytanie dotyczyło rozbieżności pomiędzy ręcznie ustawionym balansem w menu aparatu a rzeczywistym odczytem w camera raw. Przecież skoro balans był ustawiony ręcznie na 5500 to aparat powinien wykonać fotkę z tą wartością, a okazuje się że tego nie robi, przynajmniej tak wynika z odczytu w camera raw

Janusz Body
11-03-2012, 21:26
Dziękuję Janusz, o istnieniu wzorników wiem. Jednak pytanie dotyczyło rozbieżności pomiędzy ręcznie ustawionym balansem w menu aparatu a rzeczywistym odczytem w camera raw. Przecież skoro balans był ustawiony ręcznie na 5500 to aparat powinien wykonać fotkę z tą wartością, a okazuje się że tego nie robi, przynajmniej tak wynika z odczytu w camera raw

Ani aparat, ani oswietlenie, ani ACR nie sa idealne. Wartosci temperatury barwowej we wszystkich trzech przypadkach sa przyblizone i nie mozna sie opierac na tym, ze na lampie zarnik ma 5500 (wg. Dokumentacji) a ACRowi wychodzi 5100. Nigdy nie wiadomo ktory z odczytow jest prawdziwy. Luki w widmie, niejednorodnosc blysku, filtry bayera na matrycy i pewnie milion innych rzeczy ma wplyw. Dlatego jedynym lekarstwem jest profilowanie zestawu aparat-oświetlenie-ACR. profil to po prostu ustabilizuje i sprowadzi calosc do wspolnego poziomu. :)

Edit: temperatura barwowa lampy studyjnej zalezy od wielu rzeczy - moze byc delikatnie rozna dla 1/32 i dla 1/1. To w koncu gaz w ktorym odbywa sie wyladowanie elektryczne i czas "dojscia" do temepratury blysku ma znaczenie. Temperatura barwowa dla lamp blyskowych jest zwykle podawana dla 1/1 - (nie mam pewnosci :) )temperatura barwowa to faktyczna temperatura wygenerowana w gazie... No ok prawie... ACR zaklada cialo doskonale czarne jako promiennik. Co zaklada aparat to nie wie nikt. :) zwlaszcza, ze jakosc filtra bayera moze i zapewne rozni sie "egzemplarzozaleznie"

bolec
11-03-2012, 22:37
Tak już wcześniej myślałem, żeby korzystać z wzornika, jednak z uporem maniaka będąc upierdliwym :) nadal nie rozumiem, po co w body aparatu jest możliwość wybrania ręcznie temperatury skoro i tak robi zdjęcie z inną wartością (5100), taki wynik przecież pokazuje camera raw. Prawdę mówiąc po skorygowaniu ustawień w camera raw z 5100, na 5500 czyli tak jak mam ustawione w body podczas wykonywania zdjęcia odwzorowanie kolorów jest prawidłowe

janmar
12-03-2012, 00:06
Prawdę mówiąc po skorygowaniu ustawień w camera raw z 5100, na 5500 czyli tak jak mam ustawione w body podczas wykonywania zdjęcia odwzorowanie kolorów jest prawidłowe

Czyli body zrobiło zgodnie z nastawioną wartością.

bolec
12-03-2012, 08:56
na to wygląda, jest tylko jeden problem, oprócz wartości temperatury w camera raw pojawia się jeszcze suwak tinty, którym też trzeba trochę pokombinować (w tym wypadku zminusować), żeby rezultat był satysfakcjonujący. Jestem ciekawy czy podobne zjawisko występuje u Was, może warto się tym zainteresować, być może mam coś skopane w ustawieniach camera raw lub jest to błąd tego softu. Moim zdaniem jeżeli sam decyduję się na ustawienia na body to takie same ustawienia powinny się pojawiać podczas procesu wywoływania w camera raw. Jak ominąć problem praktycznie wyjaśnił Janusz, jednak interesuje mnie sam fakt dlaczego nie mogę polegać na profesjonalnym sofcie.

simon83
12-03-2012, 10:47
Koledze IMHO chodzi nie o to, że zdjęcie faktycznie posiada inny punkt bieli (jak mogłoby być w przypadku niejednorodności oświetlenia), a o to, że ACR odczytuje inną niż użyta wartość temperatury barwowej. Sprawdź jeżeli masz taką możliwość w innej wersji ACR (np. u znajomego). Sprawdź też czy masz z listy wybrane "As shot" i czy dzieje się tak dla wszystkich procesów w zakładce Camera Calibration.

bolec
12-03-2012, 14:20
to samo się dzieje w ACDSee, wskazuje 4900 :confused: Może ktoś sprawdzi u siebie czy przy ustawieniu w menu aparatu określonej temperatury pokrywa się ona w ACR

Janusz Body
12-03-2012, 14:57
W 1Ds3 tez są podobne rzeczy. Po prostu tak jest. żadne z urządzeń nie jest wystarczająco precyzyjne a temp . barwowa lampy najczęściej jest daleko od tego co jest napisane w dokumentacji.

janmar
12-03-2012, 15:31
może ktoś mi pomoże wyjaśnić taką kwestię... Wykonuję zdjęcie studyjne z ustawionym na aparacie ( 5D Mk II) balansem bieli ręcznie 5500K,

Tak jak pisał J.B.Sprawdzałem spektrometrem temp.barwową lamp. Są różnice między deklarowaną a rzeczywistą.
Temp.deklarowana to temp. światła padającego.Ty fotografujesz w świetle odbitym.
W zależności od obiektu ,jest róznica.
W studio wykonuję zdjęcie próbne na białe tło i zapisuje jako wzór balansu bieli.
Proste i skuteczne.
Oczywiście "złosliwe działania software." maja tez czasem swój udział w problemach.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Załączam fragment instrukcji Dsa mówiacy jak ustawiać recznie wartosć temp barwowej w stopniach K.


Aby ustawić wartość <P> na podstawie odczytu z dostępnych w
sprzedaży mierników temperatury barwowej, wykonaj zdjęcia testowe
i ustaw parametr kompensujący różnicę pomiędzy odczytem
temperatury barwowej miernika i aparatu.

Z powyzszego wynika również że ustawianie temp.barwowej na dane z instrukcji lamp jest błedem.

Aleximov
12-03-2012, 21:12
Witam,

może ktoś mi pomoże wyjaśnić taką kwestię...:?: Wykonuję zdjęcie studyjne z ustawionym na aparacie ( 5D Mk II) balansem bieli ręcznie 5500K, następnie wywołuję RAWa w CS4 poprzez najnowszy camera raw (5.7), i co się okazuje... wartość tamperatury wskazuje 5100 a zdjęcie jest z dodatkiem magenty. Skąd ta rozbieżność, przecież WB był ustawiany w puszce na 5500 i teoretycznie taka sama wartość powinna wyjść podczas wywoływania w camera raw:roll:
U mnie nie ma rozbieżności pomiędzy ręcznym ustawieniem temperatury w body, a odczytanym w ACR :) (ale mam 550d...)

Zrobiłem test - ustawiłem w Canon 550D balans bieli na "żarówka" (3200K) i wykonałem kilka zdjęć RAW w różnych warunkach: przy żarówce, świetlówce, lampie błyskowej, słońcu itp. Wczytałem zdjęcia do ACR 6.2 (w PSE8) i na wszystkich było: Temperatura 3200K, Tinta +2.

Może więc "profil" 5D w module ACR różni się od tego, który jest w body - być może w pliku RAW nie jest zapisywana temperatura barwowa w Kelvinach a tylko jej zakodowana wartość (np. 10=3200, 20=5600 itp.), którą to moduł ACR "dekoduje" na temperaturę w Kelvinach. Jeśli więc dla "profilu" Adobe dla 5D jest co innego niż w body, pokazuje się różnica pomiędzy wskazaniami.

Dla 550D (oraz Olympusa E-PL1) nie ma różnicy pomiędzy body a modułem ACR 6.2 (sprawdziłem).

Pozdrawiam, Alex

PS: Oczywiście testowe zdjęcia wyszły "skopane" co do balansu bieli, ale pytanie było "dlaczego inaczej pokazuje temperaturę barwową w body i ACR"...

EDIT: Oczywiście dotyczy to ustawienia "As shot" (jak na zdjęciu" - jeśli po wczytaniu do ACR przełączymy na "Automatyczny balans bieli" lub "Słonecznie", to temperatura wychodzi inna (niż w ustawiona w body)...

Janusz Body
12-03-2012, 21:27
W ACR temperatura barwowa to teoretyczna krzywa promieniowania "ciała doskonale czarnego" a tinta to odchylenie od tej krzywej. Żadne ziemskie źródło światła nie jest "ciałem doskonale czarnym" (słońce można za takowe przyjąć) to i tinta musi sie pojawiać niejako "z automatu". Temepratura barwowa ustawiona w aparacie w manualu czy "presecie" typu "żarówka" jest jedynie przybliżeniem - aparat nie jest tu dokładnym miernikiem.

"Profile" w ACR i te Adobe Standard i te Camera Standard mogą zawierać poprawki na jakąś statystyczną średnią odchyleń tego co ustawione w aparacie od tego co faktycznie aparat "widzi". Adobe do opracowania - zwłaszcza Camera Standard - najpewniej nie użyło zdjęć testowych z jednego egzemplarza aparatu.

Filtr bayera jest nałożony na matrycę z nieziemską (jak dla mnie precyzją). To nie oznacza, że z absolutną więc przesunięcia kolorystyczne mogą się zdarzać w zależności od serii matryc. To samo z materiałem użytym do produkcji tychże filtrów. Precyzja, technologia, barwienie jest niewyobrażalnie dokłądne ale czy całkowicie powtarzalne. Na pewno nie. Znowu będą odchylenia dla poszczególnych serii.

Palniki lamp studyjnych podlegają tym samym prawom i zasadom jak wszystko powyżej.

Aleximov
12-03-2012, 21:36
Przepraszam - to ja teraz nie zrozumiałem...

Czy ta oznacza, że jeśli ja ustawiam w body na sztywno "żarówka = 3200K", to body mi coś mierzy (światło, kolor) i zmienia ustawiona przeze mnie temperaturę (czyli krzywą), czy jedynie posłusznie wybiera tę krzywą, która ustawiłem (poprzez wybór "żarówka") - a moduł ACR to odczytuje z pliku RAW i wyświetla (znowu nic nie zmieniając, jeśli wybrałem "As shot").

Nie chodzi o to, jak ustawić balans bieli do danego oświetlenia, ale czy jeśli ja ustawię 3200K, to body lub ACR (dla "As shot") mogą zmienić wyświetlaną wartość temperatury barwowej (nie chodzi o kolorystykę zdjęcia, a tylko o wyświetlana liczbę) ?

Pozdrawiam, Alex

Janusz Body
13-03-2012, 09:18
....

Nie chodzi o to, jak ustawić balans bieli do danego oświetlenia, ale czy jeśli ja ustawię 3200K, to body lub ACR (dla "As shot") mogą zmienić wyświetlaną wartość temperatury barwowej (nie chodzi o kolorystykę zdjęcia, a tylko o wyświetlana liczbę) ?

Pozdrawiam, Alex

Tak ACR to może i to robi. Robi to "profil" kamery - ten w okienku z ikonką aparatu. Tak jak pisałem wcześniej Adobe testowało zapewne sporo aparatów albo dostało dane od Canona. Np. 1Ds3 dla ustawionej na sztywno temp. 5200°K na ustawieniu Camera Standard wyświetla 5100°K i tyle samo dla Adobe Standard z tintą 0. Po zmianie na profilu na ACR 4.3 wyrzuca 5050°K i tinte +2, po zmianie na jakiś mój profil pokazuje 5000°K i tinte +9. Innymi słowy w ACR są "zaszyte" jakieś standardowe poprawki dla każdego modelu aparatu. Tak po prostu jest. :-)

EDIT: Aparat nie mierzy po ustawieniu na "program" lub °K ale ACR ma dalej swoje zdanie co aparat naprawdę ustawił. Nie da się wyłączyć profili w ACR.

Aleximov
13-03-2012, 09:37
Witam,


(...) Robi to "profil" kamery - ten w okienku z ikonką aparatu. (...) Innymi słowy w ACR są "zaszyte" jakieś standardowe poprawki dla każdego modelu aparatu.(...)

Dziękuję - o to mi chodziło... Też tak myślałem - więc rozwiązaniem byłoby "grzebnięcie" w profilach ACR-a :)

Pozdrawiam, Alex