PDA

Zobacz pełną wersję : Uchwyt do zawieszenia tła - czy to zda egzamin?



qbanez
07-03-2012, 14:44
Witam. Potrzebuję zawiesić tło, ale nie chcę kupować dwóch statywów i całego zestawu - tła używam bardzo rzadko, sporadycznie - to raz, a dwa to to, że mam bardzo ograniczony budżet - tło już mam, statyw foto też, a teraz pytanie - czy taki uchwyt:

http://www.cyfrowe.pl/wyposazenie-studia/elfo-uchwyt-do-tla-pcv-do-statywu.html

http://www.sklep.hagnes.pl/Elfo_Uchwyt_do_tla_PCV_do_statywu-2170.html

to dobry pomysł? Czy tło na tym nie będzie się źle układało? Pomysł z takim uchwytem wydaje mi się bardzo fajny - nie wiele trzeba kupować, nie wiele trzeba wydać, a i wygląda to jakoś.
Czy ktoś miał taki uchwyt i pracował na tym z powodzeniem? Czy raczej odradzacie i mam wydawać 3 razy tyle na dwa statywy i poprzeczkę? A może znacie inny tani i przyzwoitszy sposób na zawieszenie tła?

agkf
07-03-2012, 17:31
Nie wczytywałem się ale wygląda na to, że ramiona są dosyć wąsko i może bokami się kiepsko układać i być mało stabilne.

Jakiś czas temu miałem podobne dylematy i skończyło się po kosztach (2 duże kołki rozporowe, kilka większych podkładek, stary karnisz drewniany, na który nawinąłem tło i przybiłem zszywaczem. Wisi mega stabilnie), można podświetlić od spodu/tyłu i generalnie zabawa przednia, tło również najtańsze, miało być białe, a jest szarawe, ale daje rade.

Miałem jednak taką wolną ścianę, na której szpecące dziury po kołkach nikomu nie przeszkadzają gdy zabieram zabawki :)

lMl
07-03-2012, 18:33
To nie jest uchwyt do zawieszenia tła, tylko miejsce, gdzie kładziesz rolkę z resztą nierozwiniętego tła, jeżeli akurat go nie używasz.

Niektórzy zakładają rolkę na metalową poprzeczkę do zawieszania tła. Ja rozwijam od początku i przerzucam przez poprzeczkę górą, resztę kładąc na podłodze.

qbanez
07-03-2012, 23:57
Mi się jednak wydaje, że to jest do tła rozwiniętego, a nie zwiniętego ;)
Ja wiem, że są sposoby DIY, ale to po pierwsze musi być mobilne - ładuję statyw, tło i to coś do bagażnika i jadę zrobić komuś portret na białym tle - o to chodzi... Tylko czy jak rozwinę na tym czymś tło o szerokości 160cm to czy to będzie jakoś wyglądać, czy w miarę równo się to rozłoży - najlepiej bym chciał przeczytać posta kogoś, kto miał z takim uchwytem do czynienia... Mi się wydaje, że to rozwiązanie jest zbyt piękne, żeby było skuteczne i przyjemne w użytkowaniu... Ale może jednak?

lMl
08-03-2012, 01:29
Mi się nie wydaje :)
Jak się uprzesz zawiesisz na tym tło wsadzając ten uchwyt na górę statywu i kładąc na nim rolę, którą następnie rozwiniesz tak, aby tło zwisało na ziemię. Powodzenia ;)
Równie dobrze możesz kombinować z jakimś stołem i taboretem ;) Wtedy nic nie musisz ze sobą wozić, bo wszystko będzie w domu klienta, hehe ;)

Ale jak chcesz to kup, a jak zawiesisz na tym tło to daj znać i zrób zdjęcie :D

Z alternatywnych metod widziałem jedynie tło zwieszone na czymś takim:
http://www.abitus.pl/skleprodukt.do?idk=42&idp=576
gdzie "ramię" robiło za poprzeczkę do tła
Ale stabilne to to nie było wcale. Twój pomysł będzie jeszcze mniej.

pkoprowski
08-03-2012, 09:23
Nie miałem tego "cuda", ale nie wyobrażam sobie rozsądnej pracy z czymś takim, zwłaszcza na statywie fotograficznym (a tak zrozumiałem intencje pytającego), bo:
a) Tło zawieszasz zazwyczaj powyżej 2m, żeby dokładnie pokryć górę kadru. Jaki wysoki masz statyw fotograficzny?
b) Statyw fotograficzny ma inną konstrukcję od oświetleniowego - nogi rozchodzą się od samej góry, więc tło nie będzie zwisać pionowo, tylko wyginać się na rozstawionych nogach, co w większości ujęć będzie znacząco psuło efekt.
c) Konstrukcja tego czegoś wymusza ustawienie statywu z tyłu za tłem mniej więcej w środku jego szerokości. Jeżeli tło będzie choć trochę przepuszczało światło, np. tanie tła polipropylenowe (a piszesz, o ograniczonym budżecie, czyli przypuszczam, że takiego zamierzasz używać), to dostaniesz "śliczne inaczej" odbicia statywu widoczne na tle na zdjęciach.
d) Nie doczytałem jakie to coś ma wymiary, ale sądząc po wyglądzie ramiona są w odległości poniżej 0.5m od siebie. Nie wyobrażam sobie jak na tym stabilnie umieścić nawet wąskie tło, a co dopiero normalne 2.7m.

Jeżeli chodzi o rozwiązanie budżetowe, do zawieszenia tła - to ja kupiłem w Leroy Merlin kilka rurek meblowych plus łączniki. Jak nie używam, to w wersji na wpół rozebranej leży mi to na strychu. Jak potrzebuję to w kilka minut dokręcam do gotowego stelażu. Zaleta jest taka, że te rurki są znacznie grubsze niż typowe tanie zawieszki na tło, bo przewidziane były do wytrzymania całego plutonu wieszaków z ubraniami. Wadą jest natomiast waga i mniejsza mobilność.

qbanez
08-03-2012, 11:21
W życiu by mi nie przyszło do głowy by wieszać tło na statywie fotograficznym ;) No jasne, że chodzi o statyw oświetleniowy - mam dwa takie statywy o wysokości ponad 200cm, więc na jednym byłby softbox, a na drugim ten patent i tło o szerokości 160cm - na jedną osobę... Oczywiście tło wieszał bym na tym uchwycie w postaci już rozwiniętej... To rozwiązanie mi się podoba, bo wydam tylko 50zł +wysyłka i już mogę wieszać tło... Tylko ciekaw jestem czy ktoś to ma, czy ktoś tego używał, czy tło nie powygina mi się na tym i nie będę miał trudności z jego ułożeniem w miarę równym. Tła nie dopalam, więc statyw z tyłu raczej nie przebije mi się na zdjęciu ;)

KuzynPit
08-03-2012, 19:54
ja bym jednak był za najprostszym zestawem do atelier za 150zł z 2 statywami i poprzeczką na allegro;) Bardziej stabilne niż ten patent by był.

lMl
08-03-2012, 22:19
qbanez
Podoba mi się Twoje zacięcie w szukaniu potwierdzenia, że to zda egzamin.
Ale nie zda ;)
Zakład? :D

Tylko Ty musisz wydać pieniądze, kupić i udowodnić mi, że się mylę ;)

grzegorzki
09-03-2012, 05:51
To może stać i tło się da rozciągnąć równo, tylko lepiej ludzia przed to nie wpuszczać. Krok do tylu i cale koromysło ląduje modelowi na głowie.

qbanez
09-03-2012, 11:07
Dlatego tło by było pod statywem - potrzebuję białe tło by skadrować twarz, nikt nie musi na tym tle stawać... Nic nikomu nie próbuję udowodnić, próbuję tylko zasięgnąć opinii kogoś kto tego patentu z powodzeniem, lub bez powodzenia używał ;)

r_m
09-03-2012, 11:53
Białe tło, tylko twarz, lekkie, poręczne - wypisz wymaluj opis blendy ;-)
Stoi sama (wystarczy o cokolwiek oprzeć) albo można powiesić, tylko sensowny rozmiar to 2x drożej (aha, i jednak widać zagniecenia = trzeba doświetlić).

ToleDo
09-03-2012, 12:06
Konkretnie tego modelu nie używałem, ale miałem średnia przyjemność korzystać z czegoś bardzo podobnego.
Poprawianie co kilka minut tła...
obawa ze zaraz spadnie ...

Dziękuje, nie skorzystam z tego nigdy więcej, wolę targać zestaw do teł niż mieć zdezorganizowaną sesje.

lMl
09-03-2012, 12:40
Nożem też można jeść ziemniaki...

To nie jest do zawieszania tła, tylko do położenia nierozwiniętej rolki z tyłu poprzeczki.

sylwek2k
09-03-2012, 18:55
to dobry pomysł? Czy tło na tym nie będzie się źle układało? Pomysł z takim uchwytem wydaje mi się bardzo fajny - nie wiele trzeba kupować, nie wiele trzeba wydać, a i wygląda to jakoś.
yyy... jak Ci napisze, ze to zly pomysl, i zebys przyoszczedzil jeszcze 100 zeta, to posluchasz? ;)

Ale jak juz chcesz 'po kosztach' to kup dodatkowy statyw i rurke do ubran w markecie budowlanym albo ksztaltke 2 metrowa (o przekroju litery C) do mebli magazynowych/sklepowych :)
Cenowo niewiele drozej, a tak samo mobilne, jak masz pomysl to zrobic (bo przeciez tlo i tak musisz miec na tubie, do tego uchwytu, co chcesz go sobie kupic).

biodar
09-03-2016, 23:54
zobacz parametry tego czegoś
Studyjne lampy błyskowe ELFO (http://www.elfo.com.pl/kategoria/16/produkt/231/uchwyt-do-tla-pcv)

udźwig do 2 kg ;) no i nawet jak położysz jakoś rolkę to wystające dwa druty mogą zdeformować swobodny zwis tła czyli będzie pofalowane. Lepiej chyba powiesić na tym białą blendę skoro tylko do twarzy ;)

r_m
10-03-2016, 03:31
@biodar: pomijając Twoją archeologię (wątek sprzed czterech lat), czy sprawdziłeś pierwsze dwa linki zamieszczone przez pytającego?

biodar
10-03-2016, 22:08
@biodar: pomijając Twoją archeologię (wątek sprzed czterech lat), czy sprawdziłeś pierwsze dwa linki zamieszczone przez pytającego?

Oczywiście, że sprawdziłem - to te same uchwyty i to samo odniesienie. Nie wiem dlaczego podany przez mnie link wyświetla się w skrócie jako "Studyjne lampy Elfo" ale jak go otworzysz to pojawia się ten sam uchwyt a nie jakieś lampy.

Co do "archeologii" - masz rację ;) ale też nie wiem skąd ten wątek wyskoczył mi na pierwszej stronie nieprzeczytanych .. ;) No to się do niego odniosłem nie do końca patrząc na dokładną datę - zgadzał się miesiąc i dzień - tylko rok widzę że nie bardzo :)