PDA

Zobacz pełną wersję : Fotografia studyjna - pytań kilka



magicart
04-03-2012, 23:35
Hej,
Mam do Was takie prozaiczne pytanie... aż wstyd...

Jak w studio należy ustawić aparat (nastawy ekspozycji i same lampy). Z tego co pamiętam to w lampach studyjnych ustawia się przesłonę. W aparacie ustawiam czas otwarcia migawki i czułość.
Nie dysponuję zewnętrznym światłomierzem. Jak Wy postępujecie aby prawidłowo dobrać parametry. Plis tylko bez śmiechu.

Zbyszko666
04-03-2012, 23:51
jest tutaj napisany taki mini poradnik do którego możesz zajrzeć:

http://www.cyberfoto.pl/szkola-fotografowania-ksiazka-on-line/41384-portret-studyjny-maly-poradnik.htm

Janek1977
05-03-2012, 00:21
W lampach ustawiasz ich moc, kierunek padania światła. W zależności od tego czym wyzwalasz lampy ustawiasz odpowiedni czas migawki. Jeśli są to proste wyzwalacze radiowe to czas powinien być ustawiony między 1/125 a 1/200s - zobaczysz jak synchronizuje Ci się z lampami. Co do ISO to 100/200, a resztę regulujesz przysłoną i mocą lamp.
To co napisałem to podstawa i nie sprawdzi się z każdymi lampami w każdym studiu, ale jest to podstawa do której wprowadzisz własne korekty. Światłomierz jest Ci nie potrzebny, bo aparat cyfrowy daje tą możliwość, że możesz wszystko zobaczyć na wyświetlaczu i ewentualnie wprowadzić korekty.

tmkwol
05-03-2012, 01:28
Jeżeli już to w lampie ustalamy energię błysku regulując ją tzw. przesłoną na lampie. Moc to coś zupełnie innego.

kasiulap
05-03-2012, 09:36
Ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć :) poradnik, który polecił Zbyszko, będzie dobry na początek...Co do oświetlenia, czas, czułość, przysłona, lampy i sprawdzasz, czy ciemno, czy jasno - wydaje mi się, że to najlepsza droga by zrozumieć zależności między tymi elementami :) Jeśli czegoś za dużo to zmniejszasz i na odwrót :) powodzenia:)

magicart
07-03-2012, 22:53
Taa wiem, że praktyka czyni mistrza, ale...
Przepraszam muszę zapytać wprost bo nie kumam (Zbyszko666 - ten link widziałem, ale tam jest wszystko, ale nie ma odpowiedzi na moje prozaiczne pytania).

1. Jak robicie foty w studio to na manualu?
2. Załóżmy, że czas otwarcia migawki mam na 0.125, przysłonę ustawiłem na 5.6 jak więc wyregulować lampę?
3. Tryb pomiaru światła lepiej punktowy czy strefowy...?

KUBAwo
07-03-2012, 23:08
Taa wiem, że praktyka czyni mistrza, ale...
Przepraszam muszę zapytać wprost bo nie kumam (Zbyszko666 - ten link widziałem, ale tam jest wszystko, ale nie ma odpowiedzi na moje prozaiczne pytania).

1. Jak robicie foty w studio to na manualu?
2. Załóżmy, że czas otwarcia migawki mam na 0.125, przysłonę ustawiłem na 5.6 jak więc wyregulować lampę?
3. Tryb pomiaru światła lepiej punktowy czy strefowy...?


1. tak tylko i wyłącznie
2. odp. tak abyś osiągnął zamierzony efekt ale czas tak naprawdę gra małą rolę w studio przy korzystaniu z lamp bez światła zastanego bo tutaj liczy się długość błysku...do korekty ekspozycji kierujesz się bardziej przysłoną lub mocą oświetlenia.
3.Tryb pomiaru światła nie ma znaczenia w manualu bo ty ustalasz ekspozycję a nie aparat

A ogólnie to jak zaczynasz i nie wiesz co i jak to ustaw sobie lampy na połowę mocy a w aparacie w manualu np. f8, iso 100, 1/200s i zobacz, jak za mało światła zwiększ moc lampy albo otwórz bardziej przysłonę jak za dużo to analogicznie w druga stronę aż metodą prób i błędów dojdziesz do tego co byś chciał widzieć na zdjęciach. Z czasem to z głowy będziesz mniej więcej wiedział co i jak ustawić, tylko małe poprawki będzie trzeba wprowadzać.

magicart
07-03-2012, 23:15
Dzięki

Zbyszko666
07-03-2012, 23:25
Dzięki

Studio to gra świateł i ty musisz sam wywnioskować co chcesz z tego warsztatu wynieść. :)

pkoprowski
08-03-2012, 09:06
A ogólnie to jak zaczynasz i nie wiesz co i jak to ustaw sobie lampy na połowę mocy a w aparacie w manualu np. f8, iso 100, 1/200s i zobacz, jak za mało światła zwiększ moc lampy albo otwórz bardziej przysłonę jak za dużo to analogicznie w druga stronę aż metodą prób i błędów dojdziesz do tego co byś chciał widzieć na zdjęciach.

Zabrakło tylko jeszcze jednej wskazówki: jak zobaczysz czarny pas na dole kadry, to wydłuż czas ekspozycji. ;-)

patigol
08-03-2012, 10:49
Ustaw sobie najpierw czas np 1/160, potem przesłonę np.5.6 ISO np 100 i do tych parametrów poustawiaj moc lampy bądź lamp. Wszystko zależy oczywiście od efektów jakie chcesz osiągnąć. Całość to zabawa przesłoną, ISO i mocami lamp. O modyfikatorach nie wspominam bo to temat na inną dyskusję.

WrocArt
08-03-2012, 11:35
Warto też wspomnieć o histogramie, który może w pewnym sensie zastąpić światłomierz - metodą prób i błędów, tak jak koledzy pisali ustalasz odpowiednie parametry ekspozycji pamiętając, że jedna kreska na histogramie to mniej więcej 1 EX.

kasiulap
14-03-2012, 22:34
Zabrakło tylko jeszcze jednej wskazówki: jak zobaczysz czarny pas na dole kadry, to wydłuż czas ekspozycji. ;-)

Taaa słynny "czarny pas" prześladuje wielu :razz:

skylight
21-03-2012, 11:09
nie zapomnij ustawić odpowiedniej temperatury barwowej - to będzie gdzieś 5400-5600k zależnie od lamp

Jacek_Z
23-03-2012, 10:53
Teoretycznie tak, praktycznie - nie. Nie będe się rozwodził dlaczego.
Ale studio to jest to miejsce, gdzie się pracuje na WB PRE, po prostu.

Maggot
26-03-2012, 11:57
jesli problemy sa na tym etapie to ile by tu nie pisac to i tak najlepiej by bylo gdybys poszedl do jakiegos studia i wynajal na godzine lub dwie. Nie wiem jak tam to u Ciebie wyglada ale u mnie jak przychodzi ktos kto nie bardzo wie jak sie w studiu poruszac to zawsze staram sie sluzyc rada.

flankerp
28-03-2012, 19:36
... co do WB można jeszcze ustawić na wzornik kolorów lub poprostu Białą Kartę... Wtedy będzie perfekcyjnie ;)

guziec
18-04-2012, 12:22
Panowie, podczepię się do wątku, bo nie widzę sensu zakładania nowego.
Powiedzcie mi, jak wyzwalam lampę przez fotocele to w jakim zakresie czasów najlepiej pracować?
Zdjęcia przy krótszych czasach otwarcia migawki rzędu 1/40, 1/80 są bardziej "ciepłe". Natomiast 1/125 i wyżej daje już odcień skóry bardziej chłodny.
Podpowiedzcie mi na jakich czasach najlepiej pracować, jeśli lampa wyzwalana jest przez fotocele???

Jacek_Z
18-04-2012, 12:59
Skoro masz zmianę kolorystyki to chyba łapiesz sporo zastanego. Skrócenie czasu spowoduje, że rejestrowany będzie prawie w 100% sam błysk. Pracuj na czasie 1/160 s, będzie dobrze. Mało zastanego.

guziec
18-04-2012, 15:54
Wiem kolego, że łapie zastane światło:).
Właśnie temu pytam Was jak Wy to robicie :).
Ale z tego co piszesz rozumiem, że im mniej zastanego światełka tym lepiej.

Jacek_Z
18-04-2012, 16:07
Niekoniecznie lepiej My możemy chcieć cos innego niz ty.
Ja mam studio z oknem z światłoszczelną roletą. Więc obojętnie jaki mam czas tak nie łapię zastanego.
Robiąc we wnetrzach czasami z kolei chce mieć zastane i czas wydłuzam.
Musisz napisac co chcesz i jakie masz warunki na miejscu, bo tak to sobie możemy radzić bez sensu.

skylight
18-04-2012, 16:11
zawsze z mieszania świateł o różnej barwie będą wynikały "komplikacje". Nie znaczy to, że nie może to być efekt zamierzony oczywiście, ale generalnie jak z jednej strony masz więcej zastanego z drugiej więcej błyskanego to nie tylko będziesz mieć bardziej "ciepłe" zdjęcie, ale też buzie z jednej strony p. bardziej żółtą, a z drugiej niebieskawą i to już ciężej naprawić balansem bieli.
Krótszy czas - Jacek_Z dobrze prawi

guziec
19-04-2012, 09:21
ale też buzie z jednej strony p. bardziej żółtą, a z drugiej niebieskawą i to już ciężej naprawić balansem bieli.
Ooo widzisz właśnie nie wziąłem tego pod uwagę.
Dzięki.

KuzynPit
19-04-2012, 16:32
Zawsze można dać filtr CTO na flasha;) co by wyrównać temp;)

kaindox
21-04-2012, 15:18
Pod warunkiem że nie błyska się studyjną z softboxem ;)

KuzynPit
21-04-2012, 16:20
czemu nie?? widziałem gdzieś dostępne takie większe arkusze filtrów CTO;)

kaindox
21-04-2012, 18:23
ale widziałeś ich ceny? ;) Bo zamontować taki filtr żeby nie było przecieków światła też łatwo nie będzie :D

KuzynPit
25-04-2012, 15:48
http://www.sklep.medikon.pl/ZESTAW_FILTROW_ROSCO-2102.html 335zł za zestaw 32 filtrów to wychodzi ok10zł za sztukę wiec wydaje mi się że spoko;)

kaindox
25-04-2012, 17:03
w formacie 25,4x30,48 cm
a teraz załóż to na softboxa tak żeby to działało :mrgreen:

KuzynPit
25-04-2012, 19:05
A kto mówi że to ma iść na softboxa;) troche kombinowania i można dać ją pomiedzy palnik a dyfuzory;) i da rade:P dla chcącego nic truuudnego:D

Witold Spisz
25-04-2012, 23:07
A kto mówi że to ma iść na softboxa troche kombinowania i można dać ją pomiedzy palnik a dyfuzory i da rade:P dla chcącego nic truuudnego.

Fotografia jest trudniejsza niż niektórzy myślą !
Fatalny pomysł, a co z błyskiem lampy z boku palnika ? wpada na softa bez filtra ?

kaindox
26-04-2012, 07:23
A kto mówi że to ma iść na softboxa;) troche kombinowania i można dać ją pomiedzy palnik a dyfuzory;) i da rade:P dla chcącego nic truuudnego:D
Piszesz tak bo już sam tak robiłeś czy po prostu wydaje Ci się że to można zrobić? Jak założysz jakimś cudem taki filtr blisko palnika to możesz zapomnieć o pilocie. Halogenowa żarówa szybko roztopi taką folie, więc Twój pomysł to może być 320zł za filtry plus parę stówek na nową lampę i softa.

KuzynPit
26-04-2012, 09:14
PRzypuszczam i jestem świadom tego że pilota nie będe miał... ale raczej w przypadku uzywania lampy z filtrem CTO jako np kontry nie jest tak trudny żeby koniecznie mieć pilota? coś kosztem czegoś...
Chcesz mieszać światło żarowe(np ring light) i światło błyskowe to idąc po kosztach i najmniejszej linii oporu nie ma siły żebyś wymyslił coś bardziej poręcznego....
a wkładając filtr pomiędzy palnik a dyfuzory w sofcie miałem na myśli coś takiego poprostu:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img594.imageshack.us/img594/5633/483319pluginggaqqeu2012.jpg)
i WYDAJE mi się że mogło to by napewno w pewnym stopniu wyrównać różnice oświetleniowe... Może się nie znam ale pokombinować by można. jeśli pomysł marny to nic innego mi do głowy nie przychodzi;]

kaindox
26-04-2012, 15:28
zapytam jeszcze raz: robiłeś już coś takiego czy tylko teoretyzujesz?

KuzynPit
26-04-2012, 18:34
Wyraźnie napisałem że WYDAJE mi się że może to zadziałać:> wiec teretyzuje...

flankerp
26-04-2012, 18:53
Jak założy szklany filtr to ok, żelowy czy plastikowy spłonie w kilka sekund....

KuzynPit
26-04-2012, 20:39
Flankerp-napisałem że wiem o tym i raczej używając bym żelowego etc to bym wyłączył pilota...

kaindox
27-04-2012, 07:41
Proponuję żebyś sam najpierw spróbował coś takiego zrobić zanim zaczniesz sypać radami, bo jak na razie to bronisz pomysłu, który już dawno powinien leżeć głęboko zakopany.

KuzynPit
27-04-2012, 11:03
Nikt nie każe Ci tego robić:) jesli wg Ciebie i innych jest zły to olej to po prostu:) Nie znam innego patentu na montaż filtra w softboxie i tyle. Mnie przyszło coś takiego na myśl.

Voy
27-04-2012, 12:18
Jestem ciekaw jak to się sprawdzi w praktyce. Czy ktoś zaryzykuje? Przy dużej mocy lampy (mówię o palniku a nie o pilocie) filtr jeśli nie spłonie to się pofaluje. Jeśli będzie dostatecznie daleko od palnika to będzie potrzebny duży. Ale to teoria, jestem ciekaw praktycznego zastosowania i wyników.

Mixas
27-04-2012, 14:00
Najlepiej zrób prosty test. Ustaw aparat tak aby bez błysku obraz był czarny - resztę kontroluj oświetleniem. A co do lamp z fotocelą bo bywają one zawodne jak w pomieszczeniu którym robisz zdjęcia jest zbyt jasno.

flankerp
27-04-2012, 14:29
Szklane będą ok
Np. takie (http://www.hoyaoptics.com/color_filter/index.htm)

Voy
27-04-2012, 16:39
Już widzę szklane w miękkim softboxie. Interesujące musi być mocowanie.

skylight
30-04-2012, 09:39
a czy sam softbox nie będzie miał wpływu na temperaturę światła?

flankerp
30-04-2012, 12:03
No jak bedzie miał kolorowe ścianko to napewno ;) a tak serio to nie powinien, bo jest zrobiony z białego odbijającego materiału...

Jacek_Z
30-04-2012, 16:57
Z tym, że ten biały to po latach jest coraz mniej biały.

flankerp
30-04-2012, 17:04
Eee no nie popadajmy w paranoje.. Jak bardzo zależy CI na kolorach to zawsze można kupic color passport albo poprostu zrobić zdjęcie modelce z białą kartką i potem korygować w LR.

A jak już jest tragedia to wymienić softboxy... Ale nie słyszałem, żeby ktoś wymieniał ze względu na błędy w kolorach.. raczej poprostu ze względu na zużycie (poszarpana lub iszkodzona tkanina itd...) ale nie jestem zawodowcem, nawet nie mam studia więc nie wiem jak to jest naprawdę...

Witold Spisz
01-05-2012, 14:33
Białe tkaniny nie sa wcale takie białe czasami jak myślimy. Popularne białe tkaniny, folie półprzepuszczalne używają wybielaczy optycznych, które powodują, że oko ludzkie widzi je jako białe, natomiast aparat już niekoniecznie. Zaasze wprowadzają jakiś zafarb.

skylight
02-05-2012, 10:19
raczej w zasadzie miałam wątpliwości czy ten ostatni dyfuzor nie ma wpływu na barwę w sensie neutralizującym - tj. że będzie odrobinę ocieplał zimniejsze barwy i ochładzał cieplejsze sprowadzając właśnie do tej środkowej wartości jaką ma sam materiał.

Tj. jeżeli puścimy białe światło przez czerwony materiał, to światło będzie czerwone, a czy jak puścimy czerwone światło przez biały materiał, to czy to światło nie będzie bliżej białego niż gdyby tego materiału nie było? Chodzi o to czy nie ma różnicy w ostatecznej barwie światła w związku z tym, że filtr znajduje się przed dyfuzorem (światło przechodzi jeszcze przez "biały" materiał) czy już za dyfuzorem (światło za filtrem leci już prosto na "obiekt fotografowany"). Ufff mam nadzieję, że zrozumieliście :D

Witold Spisz
05-05-2012, 11:31
skylight


Tj. jeżeli puścimy białe światło przez czerwony materiał, to światło będzie czerwone, a czy jak puścimy czerwone światło przez biały materiał, to czy to światło nie będzie bliżej białego
Kłania się podstawowa wiedza z fzyki.
Światło widzialne ma czestotliwość 400 -800 nm .
Światło białe jest mieszaniną wszystkich barw. Światło czerwone ma częstotliwość 620-780 nm. Jak założysz biały materiał to on przepuszcza całe spektrum światła od 400 do 800, ale świecą czerwona lampa świecisz w wspomnianmy wyżej zakresie. Materiał nie generuje brakującego zakresu od 400 do 620 nm.

sylwek2k
05-05-2012, 11:47
Kłania się podstawowa wiedza z fzyki.
Jak założysz biały materiał to on przepuszcza całe spektrum światła od 400 do 800
Ciach... ta sama wiedza z fizyki. Nie zakladaj, ze cos tak robi, dopoki tego nie sprawdzisz.

Biala dioda LED daje biale swiatlo, a nie generuje calego spektrum swiatla. Wiec rownie dobrze, bialy material moze przepuszczac tylko 3, stosunkowo niewielkie zakresy swiatla, z barw niebieskiego, zielonego i czerwonego i bedzie Ci sie wydawac, ze jest to bardziej biale swiatlo (w zaleznosci od proporcji przepuszczanych kolorow), jednoczesnie wiele materialow nie bedzie odpowiednio reagowac na oswietlenie takim swiatlem (poniewaz koniec koncow, wychodzace swiatlo jest mocno selektywne jezeli chodzi o dlugosc fali).


PS biala kartka nie jest biala ;) Za to zawiera wiele optycznych wybielaczy, czesto reagujacych z ultrafioletem :)

Witold Spisz
05-05-2012, 14:36
Biala dioda LED daje biale swiatlo, a nie generuje calego spektrum swiatla
Dlaczego biała dioda daje białe światło ? Dlaczego światło jest białe ?
Ponieważ skałda się z kolorów podstawowych ( to w uproszczeniu)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Synteza_addytywna

A biała kartka jest biała, ponieważ odbija całe spektrum światła.
Jest niebieska, gdy odbija tylko zakres odpowiedzialny za kolor niebieski a pozostałe kolory pochłania itd.
Wybielacze optyczne w papierze sa po to, żeby nam użytkownikom wydawął się biały.

Głownie chodzi oto ,ze przepuszczając kolor czerwony przez biały materiał nie poszeży się spektrum światła do białego, bo go tam nie ma. Brak pozostałych kolorów skałdowych.

Kolekcjoner
05-05-2012, 21:20
skylight

Kłania się podstawowa wiedza z fzyki.
Światło widzialne ma czestotliwość 400 -800 nm .
Światło białe jest mieszaniną wszystkich barw. Światło czerwone ma częstotliwość 620-780 nm. Jak założysz biały materiał to on przepuszcza całe spektrum światła od 400 do 800, ale świecą czerwona lampa świecisz w wspomnianmy wyżej zakresie. Materiał nie generuje brakującego zakresu od 400 do 620 nm.

Co do wiedzy z fizyki to ja szkołę kończyłem dość dawno ale jednostki częstotliwości chyba się od tego czasu nie zmieniły. Nanometry to jednostki długości fali. Więc może jak się komuś zwraca uwagę na braki w wiedzy to warto samemu nie pisać takich andronów 8-).

Witold Spisz
06-05-2012, 01:28
zgoda powinienem napisaś długość fali a nie czestotliwość.
mam nadzieję, że sens mojej wypowiedzi został zrozumiany

grzegorzki
07-05-2012, 10:07
Fotografia jest trudniejsza niż niektórzy myślą !?

Akurat w tym przypadku bym sie nie zgodzil. Zamiast studiowac dlugosc fal swietlnych prosciej kupic filtr w rolce i dopasowac do wielkosci softboxa. Mozna tez kupic barn door z zestawem filtrow i uchwytem na owe filtry, o ile nie przeszkadza troche ostrzejsze swiatlo.

Witold Spisz
07-05-2012, 23:19
Pytanie brzmiało:
Tj. jeżeli puścimy białe światło przez czerwony materiał, to światło będzie czerwone, a czy jak puścimy czerwone światło przez biały materiał, to czy to światło nie będzie bliżej białego niż gdyby tego materiału nie było?
Wiec nie rozumiem sensu odpowiedzi. tej co kol grzegorzki napisał:


Akurat w tym przypadku bym sie nie zgodzil. Zamiast studiowac dlugosc fal swietlnych prosciej kupic filtr w rolce i dopasowac do wielkosci softboxa. Mozna tez kupic barn door z zestawem filtrow i uchwytem na owe filtry, o ile nie przeszkadza troche ostrzejsze swiatlo.