PDA

Zobacz pełną wersję : Rzeczywista wielkość druku



simon83
01-03-2012, 20:52
Kupuję papier A4. Drukuję spod PSa plik wielkości 297x210 mm bez skalowania i pozycjonowania w rozdzielczości 360 dpi (Epson). W sterowniku drukarki ustawiony druk bez marginesów oraz metoda "Zachowaj rozmiar". Po wydruku ucięte mam 3.5 mm, 4 mm, 2.5 mm i 4 mm odpowiednio z każdej z krawędzi. Co i na jakim etapie próbuje mi wmówić że nie przeskalowuje obrazu do druku? Po to przygotowuję plik o odpowiedniej wielkości i rozdzielczości i po to go odpowiednio wyostrzam żeby właśnie taki plik wydrukować...

simon83
01-03-2012, 22:19
Przyczyna leży prawdopodobnie w wadliwie działającym sterowniku Epsona P50. Pomimo ustawienia trybu "Zachowaj rozmiar", po ponownym otwarciu okna ustawień wybrane jest "Automatyczne rozszerzanie". Sprawdźcie czy u Was też jest podobnie.

MarcinGajowiak
01-03-2012, 23:07
A czy ta drukarka ma opcje druku bez marginesów ?

Janusz Body
01-03-2012, 23:28
Druk bez marginesow to opcja drukarki nie PSa. Niektore drukarki potrafia drukowac bez marginesow tylko na konkretnych formatach.

foggy_lad
02-03-2012, 00:33
akurat epson p50 drukuje a4 bez marginesow, podobnie 15x10 oraz 18x13, u mnie nie ma z tym żadnych problemów. Oczywiście bez skalowania.

simon83
02-03-2012, 01:37
Każde kolejne wywołanie okna ustawień sterownika drukarki przy druku z PSa powoduje włączenie "Automatycznego rozszerzania". Sterownik potrafi zachować ustawienie wartości skalowania (Min-Śred-Maks), ale opcja "Metoda powiększania" za każdym razem jest zmieniana i faktycznie wydruk jest większy. Sprawdziłem czy sterownik podobnie zachowuje się w innym oprogramowaniu i np. chociażby w Paincie trzyma ustawienie "Zachowaj rozmiar". Wygląda na to, że PS może mieć jakiś wpływ na to, chociaż nie wyobrażam sobie póki co logicznego uzasadnienia.
Janusz, drukarka drukuje bez marginesów i wydruk faktycznie taki jest, tyle że nieco powiększony (ucięte kilka milimetrów obrazu z każdej strony).


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://szymon.zdziabek.net/_pliki/EpsonP50Driver.jpg)

czornyj
02-03-2012, 08:33
Drukarka w trybie bezmarginesowym zawsze będzie robiła nadlewki, regulować można tylko ich wielkość - nie da się tego wyłączyć, bo gdyby się dało to przy krawędziach wychodziłoby białko i użytkownicy mieliby pretensje że drukarka jest do kitu i przy krawędziach zostają niezadrukowane obszary.

Można to obejść tylko powiększając zdjęcie o te kilka mm w każdą stronę, ale oczywiście narażając się na powyżej wspomniany efekt.

simon83
02-03-2012, 14:52
Dlaczego w takim razie sterownik daje wybór w postaci zachowania rozmiaru? Sam przecież mogę zadbać o to, żeby mój plik miał przygotowane spady (co też uczyniłem). Podobny problem pojawił się w FAQ na epson.com dla drukarki R2880 i wówczas okazało się to błędem w sterowniku usuniętym przy kolejnej aktualizacji. Niestety dla P50 nie ma nowszych sterowników. Support Epsona sugeruje póki co reinstalację drukarki - sprawdzę czy faktycznie w systemie nic nie namieszało się.

Juriko
03-03-2012, 13:08
Każde kolejne wywołanie okna ustawień sterownika drukarki przy druku z PSa powoduje włączenie "Automatycznego rozszerzania". Sterownik potrafi zachować ustawienie wartości skalowania (Min-Śred-Maks), ale opcja "Metoda powiększania" za każdym razem jest zmieniana i faktycznie wydruk jest większy. Sprawdziłem czy sterownik podobnie zachowuje się w innym oprogramowaniu i np. chociażby w Paincie trzyma ustawienie "Zachowaj rozmiar". Wygląda na to, że PS może mieć jakiś wpływ na to, chociaż nie wyobrażam sobie póki co logicznego uzasadnienia.
W mojej drukarce Canona sterownik również nie zawsze zapamiętuje ustawienia w PS, stąd przed drukowaniem ustawiam bezpośrednio w sterowniku (w canonie jest to aplikacja My printer-opcja ustawienia drukarki) i dopiero po ustawieniu włączam PS i drukuję.